Νέα

Να βάλω CYTA;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα huckleberry
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 131
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Εισαι σιγουρος οτι η hol εχει οπτικες ινες?Δηλαδη μετα το αστικο κεντρο παει οπτικη ινα που?Στο καφαο?Στη πολυκατοικια?Στο σπιτι μεσα?
Οταν οι αλλες εταιρειες αναφερονται σε ιδιοκτητο δικτυο νομιζω εννοουν οτι θα σε κουμπωσουν σε δικα τους dslam και οχι του οτε.Για αυτο σε μερικες περιοχες μπορει να εχει ιντερνετ μονο η forthnet και οχι ο οτε.
Βασικα νομιζω οτι και ιδιοκτητης ειναι ο οτε γιατι οι αλλες εταιρειες του πληρωνουν παγιο για τις γραμμες που χρησιμοποιουν οι πελατες τους.

από το αστικό κέντρο πάει οππτική ίνα είτε στις εγκαταστάσεις του παρόχου (συνήθως) είτε στα κέντρα TANDEM του ΟΤΕ.. από το αστικό κέντρο προς το ΚΑΦΑΟ πάει είτε οπτική ίνα (όπου έχει αλλαχθεί) είτε χαλκός.. από το ΚΑΦΑΟ στο σπίτι χαλκός...
 

LEON13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2010
Μηνύματα
17.450
Κριτικές
2
Like
42
Πόντοι
166
από το αστικό κέντρο πάει οππτική ίνα είτε στις εγκαταστάσεις του παρόχου (συνήθως) είτε στα κέντρα TANDEM του ΟΤΕ.. από το αστικό κέντρο προς το ΚΑΦΑΟ πάει είτε οπτική ίνα (όπου έχει αλλαχθεί) είτε χαλκός.. από το ΚΑΦΑΟ στο σπίτι χαλκός...
Ο9λοι ειναι συνδρομητες του Ο.Τ Ε !!!
Οπτικες ινες, εχει μονο ο Ο.Τ.Ε και μαλιστα κατα 55 φορες περισσοτερες απο την Forthnet !!!
Εκοψαν την επενδυση του Ο.Τ.Ε, σε Ζωγραφου και καπου αλλου, γιατι ηθελαν η Ε.Ε.Τ.Ε να πουλαει φτηνα, στους παροχους και τον Ο.Τ.Ε να πουλαει ακριβα στους ιδιωτες !!! :think: :think: :think:
Για τον λογο αυτο, ο Ο.Τ.Ε δεν προχωρησε στην επενδυση !!!
Ολοι οι παροχοι, στεγαζωνται στα κτιρια του Ο.Τ.Ε και περνανε απο τον κεντρικο του κατανεμητη,
τα συμπερασματα δικα σας !!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ο9λοι ειναι συνδρομητες του Ο.Τ Ε !!!
Οπτικες ινες, εχει μονο ο Ο.Τ.Ε και μαλιστα κατα 55 φορες περισσοτερες απο την Forthnet !!!
Εκοψαν την επενδυση του Ο.Τ.Ε, σε Ζωγραφου και καπου αλλου, γιατι ηθελαν η Ε.Ε.Τ.Ε να πουλαει φτηνα, στους παροχους και τον Ο.Τ.Ε να πουλαει ακριβα στους ιδιωτες !!! :think: :think: :think:
Για τον λογο αυτο, ο Ο.Τ.Ε δεν προχωρησε στην επενδυση !!!
Ολοι οι παροχοι, στεγαζωνται στα κτιρια του Ο.Τ.Ε και περνανε απο τον κεντρικο του κατανεμητη,
τα συμπερασματα δικα σας !!!

κανεις μέγα λάθος... ο ΟΤΕ έχει το δικό του δίκτυο προς τα αστικά κέντρα και οι περισσότεροι πάροχοι έχουν φτιάξει το δικό τους.. ο ΟΤΕ έχει αποκλεισιτκότητα μόνο το δίκτυο από αστικό κέντρο προς ΚΑΦΑΟ και απο ΚΑΦΑΟ προς σπίτι..

και δεν πουλαέι φτηνα στους παρόχους.. .ακριβά το δίνει... και οι πάροχοι πληρώνουν νοίκι για την συνεγκατάσταση...
 

LEON13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2010
Μηνύματα
17.450
Κριτικές
2
Like
42
Πόντοι
166
κανεις μέγα λάθος... ο ΟΤΕ έχει το δικό του δίκτυο προς τα αστικά κέντρα και οι περισσότεροι πάροχοι έχουν φτιάξει το δικό τους.. ο ΟΤΕ έχει αποκλεισιτκότητα μόνο το δίκτυο από αστικό κέντρο προς ΚΑΦΑΟ και απο ΚΑΦΑΟ προς σπίτι..

και δεν πουλαέι φτηνα στους παρόχους.. .ακριβά το δίνει... και οι πάροχοι πληρώνουν νοίκι για την συνεγκατάσταση...
Δεν συμφωνω οι παροχοι πληρωνουν τσαμπα, γιατι αναγκαζει τον Ο.Τ.Ε η Ε.Ε.Τ.Ε να πουλαει τσαμπα και το δικτυο τους περναει, απο τους κεντρικους κατανεμητες του Ο.Τ.Ε !!!
Το δικτυο που εχουν βαλει, ειναι απο ΚΑΦΑΟ σε ΚΑΦΑΟ σε μερικες πολεις. Ολα περνουν απο τον Ο.Τ.Ε..  Τα dislam, ειναι σε χωρους του Ο.Τ.Ε !!!
 

derekflint

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2010
Μηνύματα
106
Κριτικές
1
Like
175
Πόντοι
1
Εγώ έχω CYTA στο μαγαζί 6-7 μήνες, 1 φορά στην αρχή είχα πρόβλημα με το τηλέφωνο και φτιάχτηκε μέσα στην ημέρα. Κατά τ' άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με τις ταχύτητες (up 1000 - down 4000) ούτε με τις χρεώσεις.
 

LEON13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2010
Μηνύματα
17.450
Κριτικές
2
Like
42
Πόντοι
166
Εγώ έχω CYTA στο μαγαζί 6-7 μήνες, 1 φορά στην αρχή είχα πρόβλημα με το τηλέφωνο και φτιάχτηκε μέσα στην ημέρα. Κατά τ' άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με τις ταχύτητες (up 1000 - down 4000) ούτε με τις χρεώσεις.
Ακομα !!!
Ελπιζω να μην εχεις προβλημα, αλλα ......... αστο, δεν πρεπει να μιλησω για τετοια θεματα !!!
 

Επισκέπτης
ισχυει παντα οτι το φτηνο το κρεας το τρωνε τα σκυλια....εχω cyta στο σπιτι οπου δεν καιγωμαι κιολας για την ποιοτητα και οτε στην δουλεια,που η σιγουρια και η ποιοτητα ειναι απαραιτητες...ισχυει οτι οταν κοπει το ρευμα δεν εχεις τηλεφωνο,το ιντερνετ κανει συχνα διακοπες,οπως και το τηλεφωνο,απο εξυπηρετηση,υπομονη να εχεις να περιμενεις και το..καλυτερο,με πηραν τωρα τηλεφωνο-μετα απο 3 μηνες-για mail που τους ειχα στειλει τελος ιουνιου στο οποιο ελεγα αν δεν μου κανουν την συνδεση μεσα σε δυο μερς δεν την θελω,και με ρωταγαν αν την θελω την συνδεση τελικα η οχι :2funny:ανταποκριση τσακ-μπαμ μιλαμε....αρχικη προβλεψη ηταν πως θα με συνεδεαν μεσα σε 8 εργασιμες..τελικα πηρε ενα μηνα....μεσος ορος αναμονης για να μιλησεις με τεχνικη εξυπηρετηση....20 λεπτα...αλλα ειπαμε...50 ευρω για 4mpps το οποιο ειναι στην πραγματικοτητα πιο αργο απο την δυαρα γραμμη του οτε που ειχα δωρεαν κλησεις-αστικες,υπεραστικες και 80 λεπτα σε κινητα...διαλεγεις και παιρνεις....α ναι δεν εχω τηλεφωνο και σε ολο το σπιτι γιατι ο τεχνικος δεν μπορεσε να βρει την...κεντρικη μπριζα :2funny:
εγω παλι φιλε μου που εχω σιτα οσες φορες πηρα δεν εκαναν να με εξυπηρετησουν πανω απο 5 λεπτα.μαλιστα δυο φορες συνεδεθηκα αμεσως.αυτο που λες για το ρευμα ειναι αληθεια και ισως το μονο μειονεκτημα.ομως με τον οτε που ειχα επειδη δεν ειχα συμβατικο τηλεφωνω αφου ουτε ο οτε δεν σου δινει και ειχα ασυρματο παλι δεν ειχα τηλεφωνω.οσο για το ιντερνετ με τον οτε ειχα προβληματα πολλα δεν μου ανοιγαν σελιδες κολαγε και οταν τους επερνα μου ελαγαν ενα σωρω μαλακιες.μεχρι και σπιτι ηρθαν να δουν αν υπαρχει προβλημα και μαλιστα με χρεωσαν με επισκεψη :jerking: :jerking: :jerking:τετοιο νταβατζιλικι ο οτε.μου ειχαν πει οτι εχω 8αρα γραμμη και οταν τους ειπα να βαλω κονεξτιβι μου ειπαν..ξερεις μπορει να μην πιανει γιατι θελουμε 8αρα και παπαριες.μα λεω..εχω 8 αρα!!!!μου λενε ειναι οριακη.και τους λεω τοτε ενα χρονο γιατι την πληρωνω;απαντηση φυσικα δεν πηρα.μπορει σαν εταιρεια να ειναι καλυτερη αλλα η διαφορα των 35 ευρω το διμηνο δεν δικαιολογειτε φιλε μου. ;)εγω που την εχω τη σιτα μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.206
Κριτικές
5
Like
60.281
Πόντοι
12.056
Εχω βαλει εγω....σαν τον ΟΤΕ...δεν ειναι...
 

derekflint

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2010
Μηνύματα
106
Κριτικές
1
Like
175
Πόντοι
1
Σαν τον ΟΤΕ δεν είναι ούτε στις τιμές.
 

loveforyour69

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2011
Μηνύματα
404
Κριτικές
1
Like
117
Πόντοι
1
Απο Hol μακρια...οταν διαφήμιζαν τις οπτικές ίνες (σκάβουμε την Ελλάδα) ρώτησα γνωστό τεχνικό της Hol και μου απάντησε  :2funny: εγώ παραμένω στον ΟΤΕ λόγω αξιοπιστίας και internet χρόνια είμαι στην Forthnet πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα έχω σύνδεση στα 8 mpps με το παλιο modem με καλώδιο. Πρίν το καλοκαίρι που ανανέωσα την συνδρομή μου μου λέει ο τεχνικός θα σου δώσουμε το καινούργιο ασύρματο router της Thomson που με την σύνδεσή σου ( 8 mpps) θα σε πάει στα 54 mpps. Καλά λέω μαλακίες μου λέει. Και όμως δουλεύει στα 54 mpps. Ισως παίζει ρόλο και η ποιότητα του router....
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Σιγά μην έχεις και 1Gbps ρε τύπε. :boobies: :2funny:
 

Matt LeBlanc

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
4.496
Κριτικές
21
Like
6.863
Πόντοι
6.745
Απο Hol μακρια...οταν διαφήμιζαν τις οπτικές ίνες (σκάβουμε την Ελλάδα) ρώτησα γνωστό τεχνικό της Hol και μου απάντησε  :2funny: εγώ παραμένω στον ΟΤΕ λόγω αξιοπιστίας και internet χρόνια είμαι στην Forthnet πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα έχω σύνδεση στα 8 mpps με το παλιο modem με καλώδιο. Πρίν το καλοκαίρι που ανανέωσα την συνδρομή μου μου λέει ο τεχνικός θα σου δώσουμε το καινούργιο ασύρματο router της Thomson που με την σύνδεσή σου ( 8 mpps) θα σε πάει στα 54 mpps. Καλά λέω μαλακίες μου λέει. Και όμως δουλεύει στα 54 mpps. Ισως παίζει ρόλο και η ποιότητα του router....
κοιτα καλα και θα δεις οτι λεει...Mbit/sec kai oxi mpps...
 

enoxlitikostipos

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Εισαι σιγουρος οτι η hol εχει οπτικες ινες?Δηλαδη μετα το αστικο κεντρο παει οπτικη ινα που?Στο καφαο?Στη πολυκατοικια?Στο σπιτι μεσα?
Οταν οι αλλες εταιρειες αναφερονται σε ιδιοκτητο δικτυο νομιζω εννοουν οτι θα σε κουμπωσουν σε δικα τους dslam και οχι του οτε.Για αυτο σε μερικες περιοχες μπορει να εχει ιντερνετ μονο η forthnet και οχι ο οτε.
Βασικα νομιζω οτι και ιδιοκτητης ειναι ο οτε γιατι οι αλλες εταιρειες του πληρωνουν παγιο για τις γραμμες που χρησιμοποιουν οι πελατες τους.

Μετά το αστικό κέντρο εξαρτάται τον πάροχο. Οι μεγάλοι εναλακτικοί έχουν δικά τους μηχανήματα και οι γραμμες πανε μεχρι τις εγκαταστασεις τους και μετα προς το παγκοσμιο δικτυο, οι μικρες εταιριες  νοικιάζουν απο τον οτε μέρος σύνδεσης (όπου φτάνει το πορτοφόλι τους) δηλαδή θεωρητικά η μία εταιρία παίρνει δίκτυο οσο καλό είναι το δικτυο της ενώ η άλλη όσο νοικιάζει. Και όντως οι μικρές εταιρίες ονομάζουν ιδιόκτητο δίκτυο την κάρτα που αγοράζουν για να κουμπώσουν στο αστικό (εξου και τα τελη ενεργοποιησης που εχουν ολοι οι παροχοι) ενω οι μεγάλες τον δικό τους server κτλ.
Τώρα πόσο έγκυρες είναι οι κάθε μαλακίες εδωμέσα που ακούγονται .. άστα να πάνε... να διορθώσω απλά οτι δέν είναι εετε αλλα εεττ (εθνικη επιτροπη τηλεπικοινωνιων και ταχυδρομιων) , δεν ειναι dislam αλλα dslam, επισης οι πάροχοι δεν πληρωνουν ενοίκιο (το δικτυο ανηκει στο κρατος και οχι στον οτε, ποσες φορες θα το πουμε;) αλλα ειναι υποχρεωμενοι να αγορασουν βρογχο για καθε καινουρια συνδεση ειτε προκειται για αριθμοδοτηση ειτε για μεταφορα απο τον Οτε που εντελως τυχαια εκτος απο διαχειριστης εγινε και αποκλειστικος εισαγωγεας λιγους μηνες πριν ανοιξει η αγορα...
Και τέλος επαναλαμβανω οτι αυτο που δοκιμαζε ο Οτε ηταν να κατεβασει οπτικη μεχρι τα καφαο σε συγκεκριμενα αστικα κεντρα (η οπτικη ινα στοιχιζει 1000ε το μετρο, οποτε μην νομιζετε οτι θα εφτανε και στο καθε κολοχωρι)  και να τοποθετσησει τα dslam στα καφαο (που επισης σημαίνει οτι δεν εχουν χωρο τα καφαο για ολους επειδη ειναι μικρα, θα επρεπε να νοικιαζει σε καθε γειτωνια διαμερισμα) αυτο που εκανε ηταν παρανομο γιατι πανω σε κρατικο δικτυο εκανε μονοπωλιο γιατι δεν εδινε στους αλλους παροχους την προσβαση και  μολις εκεινοι του την ζητησαν προτιμησε να την σταματησει για να μην αναλαβει το κοστος.
οποτε κατι γατακια εδωμεσα που μεταφερουν καθε παπατζα τουλαχιστον ας μαθουν απλα τα βασικα και να μην μεταφερουν καθε  :jerking: που ακουνε στο σχολειο η τους το λεει ο μαστρομητσος που ισχυριζετε οτι μπορει να επιδιορθωσει απο τοστιερα μεχρι πυραυλο.
 

enoxlitikostipos

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Απο Hol μακρια...οταν διαφήμιζαν τις οπτικές ίνες (σκάβουμε την Ελλάδα) ρώτησα γνωστό τεχνικό της Hol και μου απάντησε  :2funny: εγώ παραμένω στον ΟΤΕ λόγω αξιοπιστίας και internet χρόνια είμαι στην Forthnet πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα έχω σύνδεση στα 8 mpps με το παλιο modem με καλώδιο. Πρίν το καλοκαίρι που ανανέωσα την συνδρομή μου μου λέει ο τεχνικός θα σου δώσουμε το καινούργιο ασύρματο router της Thomson που με την σύνδεσή σου ( 8 mpps) θα σε πάει στα 54 mpps. Καλά λέω μαλακίες μου λέει. Και όμως δουλεύει στα 54 mpps. Ισως παίζει ρόλο και η ποιότητα του router....

καλα εσυ εχεις μπερδεψει την ταχυτητα μεταφορας του wifi με την ταχυτητα του router.....  αν και δεν πιστευω οτι εισαι πανω απο 16.. τετοιου ειδους ψεματα μονο τοτε λεγαμε... επισης  εχεις εναν φιλο που δουλευει στην φορντ και σου ειπε οτι τους βαζουν κινητηρα vw και τους βαφουν μπλε για να πιανει τελικη 320χ/ω και εσενα σου πειραξε το τηλεκατευθυνομενο και τωρα παει με 1000....
 

STRAIGHT_EDGE

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2013
Μηνύματα
351
Κριτικές
2
Like
18
Πόντοι
1
Εγω ειχα cyta για εναν χρονο,τελη Σεπτεμβρη διεκοψα το συμβολαιο μου,αλλα τωρα μου ζητανε 54 ευρω 'εκκαθαριστικα' για να κλεισει ο λογαριασμος.Να σημειωσω οτι την αιτηση διακοπης την εκανα απο Ιουλιο,χωρις προηγουμενες οφειλες.Λεφτα πανε να μου φανε τα αρχιδια; Εχει συμβει τιποτα παρομοιο σε κανεναν σας;
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Εγω ειχα cyta για εναν χρονο,τελη Σεπτεμβρη διεκοψα το συμβολαιο μου,αλλα τωρα μου ζητανε 54 ευρω 'εκκαθαριστικα' για να κλεισει ο λογαριασμος.Να σημειωσω οτι την αιτηση διακοπης την εκανα απο Ιουλιο,χωρις προηγουμενες οφειλες.Λεφτα πανε να μου φανε τα αρχιδια; Εχει συμβει τιποτα παρομοιο σε κανεναν σας;

Μήπως το 54€ είναι οι 2 μήνες (Αύγουστος - Σεπτέμβριος) επί το πάγιο σου και οι  :jerking: :jerking: δεν το έχουν κοιτάξει; Έβαλα κι εγώ τον Φεβρουάριο και ανυπομονώ να τελειώσει για να αλλάξω πάροχο.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Δεν συμφωνω οι παροχοι πληρωνουν τσαμπα, γιατι αναγκαζει τον Ο.Τ.Ε η Ε.Ε.Τ.Ε να πουλαει τσαμπα και το δικτυο τους περναει, απο τους κεντρικους κατανεμητες του Ο.Τ.Ε !!!
Το δικτυο που εχουν βαλει, ειναι απο ΚΑΦΑΟ σε ΚΑΦΑΟ σε μερικες πολεις. Ολα περνουν απο τον Ο.Τ.Ε..  Τα dislam, ειναι σε χωρους του Ο.Τ.Ε !!!


πληρωνουν και τζαμπα δεν γινεται..

τα dslam ειναι σε χώρους του ΟΤΕ (οχι ολα) με πολύ υψηλό ενοίκιο... στις περιπτωσεις που οι παροχοι βρηκαν χωρο εκτος τοπικου κεντρου προτιμησανε να ρίξουν 50-70 μέτρα οπτική ινα παρα να κανουν συνεγκατασταση... κοστιζει ΠΟΛΥ λιγωτερο

ο νοικι στα τοπικα κεντρα είναι 2800 ευρώ τον μηνα ανα καμπίνα (2 τμ περίπου) τοσο ΦΤΗΝΑ  :jerking: :jerking: :jerking:

επισης ακριβα ειναι το να έχουν καμπίνες σε πεζοδρομια γιατι οι δημοι ζητανε τα κερατα τους τόσο για νοικια όσο και για τέλη διέλευσης


 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Εγω ειχα cyta για εναν χρονο,τελη Σεπτεμβρη διεκοψα το συμβολαιο μου,αλλα τωρα μου ζητανε 54 ευρω 'εκκαθαριστικα' για να κλεισει ο λογαριασμος.Να σημειωσω οτι την αιτηση διακοπης την εκανα απο Ιουλιο,χωρις προηγουμενες οφειλες.Λεφτα πανε να μου φανε τα αρχιδια; Εχει συμβει τιποτα παρομοιο σε κανεναν σας;
απο ιουλιο ομως μεχρι σεπτεμβριο ειχες ιντερνετ τυπε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom