Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 289K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.440
Like
3.644
Πόντοι
456
Οι κατάρες των υπαλλήλων των σούπερ μάρκετ (τμήμα τυριών και αλλαντικών) έπιασαν τόπο όπως βλέπω :2funny:
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.696
Like
29.025
Πόντοι
6.056
Άχρηστο μηχάνημα. Κι είχα δώσει και (μπέσα) 400 ευρώ από κάλαντα κτλ. Ας τα έτρωγα καλύτερα σε γκουρμέ με αυτόν τον τενεκέ. Σιγά μην έδινα από τα δικά μου. Εδώ πήγα να το σηκώσω πιάνοντας το από την οθόνη και το κέλυφος και ράγισε η οθόνη. Σάπιο hardware που με ανάγκασε να βάλω καλώδιο τηλεόρασης. Η σχέση μου με αυτό το πράγμα ήταν εξαρχής μια σχέση μισούς. Από το πρώτο κλάσμα δευτερολέπτου θεώρησα ότι θα βάλω xp αδιαφορώντας
τι είχαν κοτσάρει μέσα οι μπαστουνόβλαχοι της Microsoft.
Με τα xp πατούσες power on και μέχρι να κατουρήσεις είχε πιάσει τελική εικόνα. Με τα 10άρια προλάβαινες να φτιάξεις μια μακαρονάδα μέχρι να φτάσεις εκεί.
Εν ολίγοις, με τα xp ήταν λειτουργικότερες και γρηγορότερες οι γραμμές εργαλείων, autoplay, εκκινήσεις, μηδενικά κολλήματα, ανεμπόδιστη εναλλαγή χρηστών χωρίς ζαλαδες, κτλ. Οι ψωριάρηδες των 11 επανέφεραν την ομαδοποίηση πολλαπλών παραθύρων της ίδιας εφαρμογής για να μην ξεφτιλιστούν. Με τα xp, όλα ήταν γρήγορα και σωστά.
Αν βρω κανένα παλιό θα το πάρω, θα βάλω πάνω xp και ας το έχω σαν ζαρντινιέρα.
Το παρόν ξέρει ήδη πολύ σύντομα θα μαχαιρωθεί στον σκληρό δίσκο και θα καταλήξει στον κάδο. Ότι πάρουμε εδώ και χρονια, όλα ευαίσθητα κι άχρηστα. Εποχή ωραιοπάθειας. Αποτέλεσμα της σειράς. Θα το μαχαιρώσω γλυκά. Αυτό που μου χρωστάει θα του το επιστρέψω με τόκο. Αρίμπα μουτσάτσος!

:rockon:

Τυπε τσίμπα εναν ανακατασκευασμένο απο την Cosmodata με 99.99 και θα εισαι μια χαρα.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Σε συνέχεια του ποστ μου (σοβαρά μιλάω κι ας το γυρίζω σε χιούμορ) έχω να σημειώσω ότι μόλις σχόλασα πήγα να βάλω ένα usb αρχείων στην τηλεόραση να δω έργο παρέα με το υπέροχο λαβράκι μου. Νέο πρόβλημα τώρα. Η πουτάνα τηλεόραση - που δεν λέω, δουλεύει- δεν αφήνει αναπαραγωγή προφανώς διότι είναι πάνω από 64 giga το usb. Αλλά αυτό εύκολα λύνεται.
Θα πολεμήσω θα βγω στο κέντρο της Αθήνας όπως τότε που οι Ιταλοί πήγαν να φάνε έναν πρόγονό μου επειδή μικρός και άφοβος φώναξε αέρα. Τότε που η μεγαλύτερη αδερφή του, με δυνατό χαστούκι, του χάρισε την ζωή διότι εκείνοι γέλασαν και δεν τον καθάρισαν. Αν ήταν Γερμανοί, θα τον είχαν κάνει σουρωτήρι. Οι παλιοί ξέρουν. Έτσι κι εγώ θα πάω σε ίντερνετ καφέ και θα πολεμήσω τυπώνοντας υπότιτλους στις ταινίες με το MKVToolNix. Θα τα κάνω όλα MP4 ακόμα και τα βίντεο σκακιού, θα πολεμήσω σκληρά για την τιμή μου μοιράζοντάς τα πάντα σε μικρά φλασάκια. Μην πω ότι ανάσανα κιόλας που χάλασε το αρχίδι. Θα το σφάξω με επαγγελματικό δαμασκηνό μαχαίρι που είναι ακριβό αλλά τουλάχιστον δικαιολογεί την τιμή του!

:2funny:
 
Τελευταία τροποποίηση:

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.341
Κριτικές
7
Like
1.248
Πόντοι
216
Το να το πάω το ξέρω κι εγώ. Πριν φτάσουμε εκεί ρωτάω. Έχουν σβήσει όλα έτσι κι αλλιώς αφού κάνει εγκατάσταση αλλα κόβεται όπως είπα και μου λέει ότι θα γίνει αρκετές φορές επανεκκίνηση, κάνει όντως αλλά δεν προχωράει ποτέ.
Μήπως να κάμω Μπουτ με Ρούφους; όχι ότι είναι σίγουρο κι αυτό αλλά θα πρέπει να φτιάξω τέτοιο και που να τρέχω τώρα σε άλλον γιατί εδώ δεν μπορώ να το φτιάξω. Δεν είναι στατικός ηλεκτρισμός διότι έβγαλα μπαταρια και περιμετρικά, πάτησα συνεχομενα το ον/οφ κτλ. Κάποιες φορές συμβαίνει κι αυτό. Επίσης πριν δούλευε άρα δεν είναι hardware. Τι να είναι; δεν ξέρω από αυτά. Ότι έχω μάθει μόνος μου, αποκλείοντας πιθανότητες. Ευχαριστώ.

:confused:
Ειναι προτιμοτερο αυτο που λες! (το ρουφους)
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.341
Κριτικές
7
Like
1.248
Πόντοι
216
Τι πρέπει να σου πω; έχω ένα Ντελ ετών. Νομίζω πενταετίας χοντρικά. Τι άλλο χρειάζεσαι; μην αγχώνεσαι όμως. Θα το πάω σε μάστορα κι ανάλογα τι θα πει βλεπουμε. Όποτε αν δεν βγει άκρη μην σε νοιάζει. Έτσι κι αλλιώς μόνο που σκέφτομαι τι έχω να τραβήξω για να το ξαναφέρω εκεί που ήταν στα προγράμματα με πιάνει απελπισία.
:confused:
Αφού ειναι dell τοτε ολλα γινοντε βαλε τo service tag θα το βρεις κοντα στη πινακιδα απο κατω που λεει το μοντελο.
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.712
Like
3.825
Πόντοι
506

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
τι μυθος ρε θειο.....2 γκιγκα μνημη εχει.....
το λαπτοπ το δικο μου ειναι 20ετιας και παει σφαιρα,και της γυναικας που εχει 10αρια και ειναι 5-6 χρονων παει σαν χελωνα...
Άλλος είναι λόγος που το ένα σέρνεται και το άλλο πάει σφαίρα και όχι τα win...

Φίλε μου τα 10άρια τρέχουν άψογα σχεδόν παντού. Και οι απαιτήσεις τους δεν είναι σοβαρά περισσότερες από τα 7άρια…
Ενδεικτικά θα σου πω πριν 2-3 χρόνια μου έδωσαν δώρο ένα αρχαίο Dell Optiplex του 2007 που φόραγε έναν Core2Duo E7500… Θεωρούσαν ότι είναι για πέταμα αφού κόλλαγε συνέχεια και σερνότανε. Επειδή μου άρεσε η ποιότητα κατασκευής του αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο μαζί του. Του έβαλα έναν sata SSD 256gb που είχα πρόχειρο με φρέσκα 64bit 10άρια και μάλιστα συνδεδεμένο σε sata2 αφού οι μητρικές της εποχής δεν διέθεταν ακόμα sata3... Ταυτόχρονα από ένα παλιό pc βρήκα και έβγαλα έναν Ε8600 που αν και ίδιας ηλικίας και τεχνολογίας με τον E7500 που φόραγε, είναι πιο γρήγορα χρονισμένος και με μεγαλύτερη cache. Με ένα update στο πιο τελευταίο bios το Dell αναγνώρισε κανονικά τον επεξεργαστή. Η μνήμη παρέμεινε στα μόνο 3 GB μιας και δεν είχα περισσευούμενα τσιπάκια και δεν ήθελα να ξοδέψω χρήματα για ένα τόσο παλιό μηχάνημα. Είναι απίστευτο πόσο άψογα, απροβλημάτιστα, και γρήγορα τρέχουν τα 10άρια σε ένα μηχάνημα που θεωρείτε μουσειακό πια… Δουλεύει από τότε καθημερινά σε ατελείωτο σερφάρισμα, mail, αναπαραγωγή music/video, εφαρμογές γραφείου κλπ και μόνο στα επιπλέον δευτερόλεπτα της αρχικής φόρτωσης των win και όταν ανοίγεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα και κρεμάει η 3gb μνήμη του καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με ένα μηχάνημα 15 γενιές πίσω !!!

Τώρα αν εσύ προσπαθείς το 2024 να τρέξεις οποιαδήποτε 64bit έκδοση των win σε mobile μηχάνημα με επεξεργαστή 20ετίας, με 2 γιγα ram, και μηχανικό σκληρό, δεν σου φταίνε τα win για αυτό...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.712
Like
3.825
Πόντοι
506
Άλλος είναι λόγος που το ένα σέρνεται και το άλλο πάει σφαίρα και όχι τα win...

Φίλε μου τα 10άρια τρέχουν άψογα σχεδόν παντού. Και οι απαιτήσεις τους δεν είναι σοβαρά περισσότερες από τα 7άρια…
Ενδεικτικά θα σου πω πριν 2-3 χρόνια μου έδωσαν δώρο ένα αρχαίο Dell Optiplex του 2007 που φόραγε έναν Core2Duo E7500… Θεωρούσαν ότι είναι για πέταμα αφού κόλλαγε συνέχεια και σερνότανε. Επειδή μου άρεσε η ποιότητα κατασκευής του αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο μαζί του. Του έβαλα έναν sata SSD 256gb που είχα πρόχειρο με φρέσκα 64bit 10άρια και μάλιστα συνδεδεμένο σε sata2 αφού οι μητρικές της εποχής δεν διέθεταν ακόμα sata3... Ταυτόχρονα από ένα παλιό pc βρήκα και έβγαλα έναν Ε8600 που αν και ίδιας ηλικίας και τεχνολογίας με τον E7500 που φόραγε, είναι πιο γρήγορα χρονισμένος και με μεγαλύτερη cache. Με ένα update στο πιο τελευταίο bios το Dell αναγνώρισε κανονικά τον επεξεργαστή. Η μνήμη παρέμεινε στα μόνο 3 GB μιας και δεν είχα περισσευούμενα τσιπάκια και δεν ήθελα να ξοδέψω χρήματα για ένα τόσο παλιό μηχάνημα. Είναι απίστευτο πόσο άψογα, απροβλημάτιστα, και γρήγορα τρέχουν τα 10άρια σε ένα μηχάνημα που θεωρείτε μουσειακό πια… Δουλεύει από τότε καθημερινά σε ατελείωτο σερφάρισμα, mail, αναπαραγωγή music/video, εφαρμογές γραφείου κλπ και μόνο στα επιπλέον δευτερόλεπτα της αρχικής φόρτωσης των win και όταν ανοίγεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα και κρεμάει η 3gb μνήμη του καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με ένα μηχάνημα 15 γενιές πίσω !!!

Τώρα αν εσύ προσπαθείς το 2024 να τρέξεις οποιαδήποτε 64bit έκδοση των win σε mobile μηχάνημα με επεξεργαστή 20ετίας, με 2 γιγα ram, και μηχανικό σκληρό, δεν σου φταίνε τα win για αυτό...
σε ενα μηχανημα με 10 γιγα μια χαρα ειναι τα 10αρια....για το δικο μου ειναι βαρια...αυτο λεμε....
και για της γυναικας παλι βαρια ειναι...ενα Λενοβο εχει τελειως basic μοντελο....
δεν μιλαμε να κανω μετατροπες....αν κανω μετατροπες και το Κορσακι του 2006, 300 αλογα θα μου βγαλει...χαιρω πολυ...
Με ειπε ο ξαδερφος να του το αφησω και να το κανει σφαιρατο....αλλα λεω γαμησε το ρε ξα...ενα γιουτουμπ,ενα ΦΒ και ενα μπου ανοιγουμε...
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
σε ενα μηχανημα με 10 γιγα μια χαρα ειναι τα 10αρια....για το δικο μου ειναι βαρια...αυτο λεμε....
και για της γυναικας παλι βαρια ειναι...ενα Λενοβο εχει τελειως basic μοντελο....
δεν μιλαμε να κανω μετατροπες....αν κανω μετατροπες και το Κορσακι του 2006, 300 αλογα θα μου βγαλει...χαιρω πολυ...
Με ειπε ο ξαδερφος να του το αφησω και να το κανει σφαιρατο....αλλα λεω γαμησε το ρε ξα...ενα γιουτουμπ,ενα ΦΒ και ενα μπου ανοιγουμε...
Προσπαθώ να σου 1-2 σωστά πράγματα και εσύ επιμένεις και λες βλακείες... Τι 10 γιγα τσαμπουνάς ρε τραχανά ?
Τα 32bita win10 τρέχουν μια χαρά ακόμα και με 2-3 γίγα ενώ τα 64bita λογικά θέλουν min 4 αλλά στην πράξη αν είσαι λίγο προσεχτικός στην χρήση τρέχουν μια χαρά και με 3...
Αν έχεις ένα μηχάνημα με τουλάχιστον 2πυρήνες επεξεργαστή στα 1,8ghz (δεν υπάρχει πλέον επεξεργαστής εν λειτουργία που δεν το καλύπτει αυτό) και 3-4 γιγα ram, η μόνη μετατροπή που χρειάζεσαι είναι ένας ssd των 20-30 ευρώ σήμερα. Αν συντηρήσεις/καθαρίσεις το λειτουργικό καθαρίζοντάς το από σκουπίδια, αχρείαστες εφαρμογές, μαλακίες από εργοστασιακά add-ons, αυτόματες εκκινήσεις από το task manager κλπ θα δεις πόσο δραματικά βελτιώνεται ακόμα και ένα παμπάλαιο μηχάνημα και πόσο λειτουργικό γίνεται - ειδικά για απλή χρήση όπως την περιγράφεις...
Αλλιώς μπορείς να κάθεσαι και να βρίζεις την Microsoft και τα 10άρια...
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.712
Like
3.825
Πόντοι
506
Προσπαθώ να σου 1-2 σωστά πράγματα και εσύ επιμένεις και λες βλακείες... Τι 10 γιγα τσαμπουνάς ρε τραχανά ?
Τα 32bita win10 τρέχουν μια χαρά ακόμα και με 2-3 γίγα ενώ τα 64bita λογικά θέλουν min 4 αλλά στην πράξη αν είσαι λίγο προσεχτικός στην χρήση τρέχουν μια χαρά και με 3...
Αν έχεις ένα μηχάνημα με τουλάχιστον 2πυρήνες επεξεργαστή στα 1,8ghz (δεν υπάρχει πλέον επεξεργαστής εν λειτουργία που δεν το καλύπτει αυτό) και 3-4 γιγα ram, η μόνη μετατροπή που χρειάζεσαι είναι ένας ssd των 20-30 ευρώ σήμερα. Αν συντηρήσεις/καθαρίσεις το λειτουργικό καθαρίζοντάς το από σκουπίδια, αχρείαστες εφαρμογές, μαλακίες από εργοστασιακά add-ons, αυτόματες εκκινήσεις από το task manager κλπ θα δεις πόσο δραματικά βελτιώνεται ακόμα και ένα παμπάλαιο μηχάνημα και πόσο λειτουργικό γίνεται - ειδικά για απλή χρήση όπως την περιγράφεις...
Αλλιώς μπορείς να κάθεσαι και να βρίζεις την Microsoft και τα 10άρια...
εδω βαριεμαι να ενημερωσω τους ντραιβερ....θα κατσω να κανω τετοια???
δεν παω να παρω κανα καινουριο...??
να τι εχω...
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
εδω βαριεμαι να ενημερωσω τους ντραιβερ....θα κατσω να κανω τετοια???
δεν παω να παρω κανα καινουριο...??
να τι εχω...
Αρχαίο μεν αλλά για βασική χρήση ακόμα θα κάνει την δουλειά...
Ram στα 4 giga, ένας SSD (σύνολο 50-60 ευρώ υπολόγιζε), φρέσκα 10άρια στον ssd, καθάρισμα ανεμιστήρων/αεραγωγών που μπορεί να είναι ψιλοβουλωμένοι για να ψύχεται το μηχάνημα (και πιθανή αλλαγή πάστας), λίγο προσοχή στην χρήση να μην έχεις πολλές εφαρμογές και tab ταυτόχρονα ανοιχτά, μόνο το ενσωματωμένο defender των win χωρίς άλλο antivirus, να μην ξεκινούν αυτόματα δεκάδες μαλακίες από το task manager, και θα εκπλαγείς με το πόσο άνετα θα κάνει τις βασικές δουλειές που θες...
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
13.999
Πόντοι
3.936
Σε συνέχεια του ποστ μου (σοβαρά μιλάω κι ας το γυρίζω σε χιούμορ) έχω να σημειώσω ότι μόλις σχόλασα πήγα να βάλω ένα usb αρχείων στην τηλεόραση να δω έργο παρέα με το υπέροχο λαβράκι μου. Νέο πρόβλημα τώρα. Η πουτάνα τηλεόραση - που δεν λέω, δουλεύει- δεν αφήνει αναπαραγωγή προφανώς διότι είναι πάνω από 64 giga το usb. Αλλά αυτό εύκολα λύνεται.
Θα πολεμήσω θα βγω στο κέντρο της Αθήνας όπως τότε που οι Ιταλοί πήγαν να φάνε έναν πρόγονό μου επειδή μικρός και άφοβος φώναξε αέρα. Τότε που η μεγαλύτερη αδερφή του, με δυνατό χαστούκι, του χάρισε την ζωή διότι εκείνοι γέλασαν και δεν τον καθάρισαν. Αν ήταν Γερμανοί, θα τον είχαν κάνει σουρωτήρι. Οι παλιοί ξέρουν. Έτσι κι εγώ θα πάω σε ίντερνετ καφέ και θα πολεμήσω τυπώνοντας υπότιτλους στις ταινίες με το MKVToolNix. Θα τα κάνω όλα MP4 ακόμα και τα βίντεο σκακιού, θα πολεμήσω σκληρά για την τιμή μου μοιράζοντάς τα πάντα σε μικρά φλασάκια. Μην πω ότι ανάσανα κιόλας που χάλασε το αρχίδι. Θα το σφάξω με επαγγελματικό δαμασκηνό μαχαίρι που είναι ακριβό αλλά τουλάχιστον δικαιολογεί την τιμή του!

:2funny:

Να σου κάνω ένα giveaway να μας αφήσεις ήσυχους;
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.712
Like
3.825
Πόντοι
506
Αρχαίο μεν αλλά για βασική χρήση ακόμα θα κάνει την δουλειά...
Ram στα 4 giga, ένας SSD (σύνολο 50-60 ευρώ υπολόγιζε), φρέσκα 10άρια στον ssd, λίγο προσοχή στην χρήση να μην έχεις πολλές εφαρμογές και tab ταυτόχρονα ανοιχτά, μόνο το defender των win χωρίς άλλο antivirus, να μην ξεκινούν αυτόματα δεκάδες μαλακίες από το task manager, και θα εκπλαγείς με το πόσο άνετα θα κάνει τις βασικές δουλειές που θες...
αν πεταξω μεσα χυμα τα 10αρια ομως??? θα "κρεμασει".....
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
αν πεταξω μεσα χυμα τα 10αρια ομως??? θα "κρεμασει".....
Χύμα μόνο το κρασί στις ταβέρνες... :grin:
Ψυχανεμίζομαι ότι είναι ήδη "κρεμασμένο" και δεν θα σε σώσει οποιοδήποτε λειτουργικό... Μπορεί θεωρητικά το παλιό λειτουργικό (7άρια ?) να είναι λίγο ελαφρύτερο, οι εφαρμογές όμως και κυρίως οι browsers που χρησιμοποιείς για να σερφάρεις είναι οι σημερινοί - αυτά μαζί με το σκουπιδαριό των win που αναπόφευκτα συσσωρεύεται με τα χρόνια κάνουν την ζημιά...
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.712
Like
3.825
Πόντοι
506
Χύμα μόνο το κρασί στις ταβέρνες... :grin:
Ψυχανεμίζομαι ότι είναι ήδη "κρεμασμένο" και δεν θα σε σώσει οποιοδήποτε λειτουργικό... Μπορεί θεωρητικά το παλιό λειτουργικό (7άρια ?) να είναι λίγο ελαφρύτερο, οι εφαρμογές όμως και κυρίως οι browsers που χρησιμοποιείς για να σερφάρεις είναι οι σημερινοί - αυτά μαζί με το σκουπιδαριό των win που αναπόφευκτα συσσωρεύεται με τα χρόνια κάνουν την ζημιά...
Για καποιο αγνωστο λογο ομως παει σφαιρα.....
Μονο σε 2 περιπτωσεις κρεμαει.....
Στην αρχικη σελιδα του μπου,που εχει τα διαφημιστικα μπουρδελων δεξια-αριστερα και αλλαζουν συνεχεια,(οχι παντα ομως)...
..και οταν ανοιξω βιντεο στο γιουτουμπ που ειναι υψηλης αναλυσης....4Κ ας πουμε.....εκει τα παιζει...
Μονο σε αυτες τις 2 περιπτωσεις....
..και η μονη δουλεια που κανω στο λαπτοπ ειναι να καθαριζω τα σκουπιδια που κ που...
ΟΛΑ ομως,.....και απο τον browser....ιστορικο,κουκις...
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Για καποιο αγνωστο λογο ομως παει σφαιρα.....
Μονο σε 2 περιπτωσεις κρεμαει.....
Στην αρχικη σελιδα του μπου,που εχει τα διαφημιστικα μπουρδελων δεξια-αριστερα και αλλαζουν συνεχεια,(οχι παντα ομως)...
..και οταν ανοιξω βιντεο στο γιουτουμπ που ειναι υψηλης αναλυσης....4Κ ας πουμε.....εκει τα παιζει...
Μονο σε αυτες τις 2 περιπτωσεις....
..και η μονη δουλεια που κανω στο λαπτοπ ειναι να καθαριζω τα σκουπιδια που κ που...
ΟΛΑ ομως,.....και απο τον browser....ιστορικο,κουκις...
Αφού δεν θες να ασχοληθείς μείνε όπως είσαι - αν και να έχεις υπ 'όψιν ότι τα 7άρια ΄δεν υποστηρίζονται πια εδώ και λίγα χρόνια...
Καθάριζε συχνά από σκουπίδια, αν μπορείς κάνε ένα φύσημα/καθάρισμα σε αεραγωγούς/ανεμιστήρες, και απενεργοποίησε από το task manager αυτόματες εκκινήσεις εφαρμογών/υπηρεσιών που δεν χρειάζεται να ξεκινάνε αυτόματα μαζί με τα win. Και όσο πάει...
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
sta παλιά μηχανήματα το linux είναι μονόδρομος. εκτος από την ram εχεις και την βοήθεια της swap. βεβαια με 2gb ραμ δεν νοείται υπολογιστης σημερα. ουτε με linux.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.324
Πόντοι
3.846
Αρχαίο μεν αλλά για βασική χρήση ακόμα θα κάνει την δουλειά...
Ram στα 4 giga, ένας SSD (σύνολο 50-60 ευρώ υπολόγιζε), φρέσκα 10άρια στον ssd, καθάρισμα ανεμιστήρων/αεραγωγών που μπορεί να είναι ψιλοβουλωμένοι για να ψύχεται το μηχάνημα (και πιθανή αλλαγή πάστας), λίγο προσοχή στην χρήση να μην έχεις πολλές εφαρμογές και tab ταυτόχρονα ανοιχτά, μόνο το ενσωματωμένο defender των win χωρίς άλλο antivirus, να μην ξεκινούν αυτόματα δεκάδες μαλακίες από το task manager, και θα εκπλαγείς με το πόσο άνετα θα κάνει τις βασικές δουλειές που θες...
Σορυ αλλά από Win7 και μετά, όποιο σύστημα έχει μείνει με 4gb απλά θα σέρνεται.
Έχουν βαρύνει τα λειτουργικά από τότε και θέλουν 16gb για απόλυτη εμπειρία χρήσης.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Όσοι πάνε με μηχανικούς δίσκους ακόμα, είναι μέγα λάθος.
Ακόμα και η μνήμη να μη φτάνει, η εικονική που δημιουργείται στο δίσκο είναι ταχύτατη (λόγω ssd).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom