Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 289K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Και μετά θα πρέπει να το κάνω rufus usb, να πάω σπίτι και καποια στιγμή να το δοκιμάσω γιατί τώρα αν το δοκιμάσω μαλλον θα το σπάσω.
Όλα τα windows είναι για τον πούτσο. Αυτό ξέρω εγώ.
:confused:
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.623
Κριτικές
1
Like
5.119
Πόντοι
1.056
Μόνο από αυτό που έγραψες ότι τα Win2000 ήταν τα καλύτερα, φαίνεται πόσο άσχετος είσαι από υπολογιστές.
Πώς δεν λες τα καλύτερα και για τα Windows98.
Παιχταρα μου είσαι φάουλ κάργα!
Ρωτά όποιον υπολογιστακια θες από τους παλιούς,όχι πιτσιρίκα που δεν έχει δει τπτ άλλο πριν τα xp,ρωτά προγραμματιστές τεχνικούς από 40 κ άνω που έχουν δει άλλες εποχές κ τα έχουν ζήσει όλα αυτά κ θα σου πουν ακριβώς αυτό...όσο πιο πίσω τόσο καλύτερα...συγκεκριμένα από τις καλύτερες εκδόσεις που έχω δουλέψει για σοβαρά πρόγραμμα βαριά κ όχι για να τσαταρω κ να ανεβάσω φωτό στο fb,ήταν τα 2000pro κ μάλιστα είχε βγει κ μια καλή έκδοση για διπλό επεξεργαστή κ κάποιοι πιο παλιοί θα σου πουν τα 98 που λες γτ με πολύ λίγες γνώσεις μπορούσες να βάλεις χέρι παντού μέχρι κ στο log screen των windows κ όταν φορτώνει να βγαίνει η κωλαρα της γκόμενας ξέρω γω...
Δε σου τη λέω η κάτι τέτοιο αλλά όντως έτσι είναι τα πράγματα,τα καινούργια λογισμικά είναι θεοβαρια,έχουν κάργα γραφικό φρου φρου κ αρώματα που λέει ο λόγος,σου τρώνε όλη τη μνήμη για μλκς κ για το τπτ κ όταν πας να εκτελέσεις ένα βαρύ πρόγραμμα όπως γραφιστικής πχ ο επεξεργαστής ψήνεται κυριολεκτικά..για να μη πούμε ότι πλέον χωρίς ίντερνετ δε μπορείς να κλάσεις ενώ παλιά που δεν έπαιζαν κ οι dsl που έχουμε τώρα το συνδεαμε μια στο τόσο κ αν...
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Παιχταρα μου είσαι φάουλ κάργα!
Ρωτά όποιον υπολογιστακια θες από τους παλιούς,όχι πιτσιρίκα που δεν έχει δει τπτ άλλο πριν τα xp,ρωτά προγραμματιστές τεχνικούς από 40 κ άνω που έχουν δει άλλες εποχές κ τα έχουν ζήσει όλα αυτά κ θα σου πουν ακριβώς αυτό...όσο πιο πίσω τόσο καλύτερα...συγκεκριμένα από τις καλύτερες εκδόσεις που έχω δουλέψει για σοβαρά πρόγραμμα βαριά κ όχι για να τσαταρω κ να ανεβάσω φωτό στο fb,ήταν τα 2000pro κ μάλιστα είχε βγει κ μια καλή έκδοση για διπλό επεξεργαστή κ κάποιοι πιο παλιοί θα σου πουν τα 98 που λες γτ με πολύ λίγες γνώσεις μπορούσες να βάλεις χέρι παντού μέχρι κ στο log screen των windows κ όταν φορτώνει να βγαίνει η κωλαρα της γκόμενας ξέρω γω...
Δε σου τη λέω η κάτι τέτοιο αλλά όντως έτσι είναι τα πράγματα,τα καινούργια λογισμικά είναι θεοβαρια,έχουν κάργα γραφικό φρου φρου κ αρώματα που λέει ο λόγος,σου τρώνε όλη τη μνήμη για μλκς κ για το τπτ κ όταν πας να εκτελέσεις ένα βαρύ πρόγραμμα όπως γραφιστικής πχ ο επεξεργαστής ψήνεται κυριολεκτικά..για να μη πούμε ότι πλέον χωρίς ίντερνετ δε μπορείς να κλάσεις ενώ παλιά που δεν έπαιζαν κ οι dsl που έχουμε τώρα το συνδεαμε μια στο τόσο κ αν...
Πες τα. Μέχρι κι εγώ που έμαθα μόνος μου ότι ξέρω, το γνωρίζω αυτό. Τελικά έβαλα τα μιντ λινουξ. Αν δεν δουλέψουν θα ξανάρθω να βάλω κάποια για Ντελ που βρήκα. Δεν Θύμαμαι ποιο Ντελ έχω (καλά ρε πόση κατηγοριοποίηση έχει πέσει πια; )και έχει πάρα πολλά iso.
Αν δεν πάει κάτι στραβά θα είναι έτοιμο το Ρούφους σε λίγο αλλά ούτε ξέρω αν θα πετύχει κι αυτό. :confused:

IMG_20240331_180940.jpg
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.001
Πόντοι
3.936
Καταλαβα τι λες. Τα αρχεία πήραν δρόμο. Λογικα θα έχει μείνει κάτι. Και ναι, τα windows είναι μέσα. Αλλά τόσο μαλάκες είναι. Παλιά σου έδιναν δισκάκι. Τώρα δεν μπορώ ούτε από cloud να τα πάρω αφού σβήνει και ξεκινά συνέχεια. Αναγκαστικά πάω με εκείνα που έχει μέσα. Έχω κουραστεί με τα 10. Δεν έχω την ανεση που είχα με xp παλιά. Πόσο μάλλον με 2000 που ήταν μακράν τα καλυτερα και δεν μου κόλλησαν ούτε μια φορά. Τέλοσπάντων ευχαριστώ. Αν ξέρει κανείς ας πει. Πάω έξω. Βαρέθηκα.

:rockon:

Τύπε, εσύ αλουμινά θες για να σου βάλει windows, όχι άνθρωπο της πληροφορικής.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.726
Κριτικές
15
Like
11.377
Πόντοι
3.846
Παιχταρα μου είσαι φάουλ κάργα!
Ρωτά όποιον υπολογιστακια θες από τους παλιούς,όχι πιτσιρίκα που δεν έχει δει τπτ άλλο πριν τα xp,ρωτά προγραμματιστές τεχνικούς από 40 κ άνω που έχουν δει άλλες εποχές κ τα έχουν ζήσει όλα αυτά κ θα σου πουν ακριβώς αυτό...όσο πιο πίσω τόσο καλύτερα...συγκεκριμένα από τις καλύτερες εκδόσεις που έχω δουλέψει για σοβαρά πρόγραμμα βαριά κ όχι για να τσαταρω κ να ανεβάσω φωτό στο fb,ήταν τα 2000pro κ μάλιστα είχε βγει κ μια καλή έκδοση για διπλό επεξεργαστή κ κάποιοι πιο παλιοί θα σου πουν τα 98 που λες γτ με πολύ λίγες γνώσεις μπορούσες να βάλεις χέρι παντού μέχρι κ στο log screen των windows κ όταν φορτώνει να βγαίνει η κωλαρα της γκόμενας ξέρω γω...
Δε σου τη λέω η κάτι τέτοιο αλλά όντως έτσι είναι τα πράγματα,τα καινούργια λογισμικά είναι θεοβαρια,έχουν κάργα γραφικό φρου φρου κ αρώματα που λέει ο λόγος,σου τρώνε όλη τη μνήμη για μλκς κ για το τπτ κ όταν πας να εκτελέσεις ένα βαρύ πρόγραμμα όπως γραφιστικής πχ ο επεξεργαστής ψήνεται κυριολεκτικά..για να μη πούμε ότι πλέον χωρίς ίντερνετ δε μπορείς να κλάσεις ενώ παλιά που δεν έπαιζαν κ οι dsl που έχουμε τώρα το συνδεαμε μια στο τόσο κ αν...
Γελάνε και οι πέτρες.
Εντάξει άντε να πάμε να βάλουμε όλοι Windows XP, γαμαγανε για την εποχή τους.
Και όχι δεν χρειάζεται να ρωτήσω κανέναν τώρα επειδή πέταξες εσύ μια ατάκα.
Έχω υπολογιστές από το 1991 και ήμουν στα μεγαλύτερα φόρουμ τεχνολογίας από τέλη 90. Ξέρω καλά όλες τις εκδόσεις Windows γιατί τις δοκίμασα όλες για Ocing και παιχνίδια.
Οπότε όχι, τα 2000 δεν θεωρούνται τα καλύτερα.
Τόσο απλά.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Τύπε, εσύ αλουμινά θες για να σου βάλει windows, όχι άνθρωπο της πληροφορικής.
Ο κάθενας στο αντικείμενο του. Εγώ ειδικός σε αυτά ΔΕΝ είμαι. Εσύ απλά δεν έχεις καταλάβει (καν) ότι δεν παω να περάσω windows αλλά να δω τι φταίει διότι δεν περνούν κανονικά και ΚΟΛΛΑΝΕ. Για αυτό και κάνω πατέντες. Αλλα...αυτοί είστε!

:2funny:
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Παντως σε συζητισεις που γινονται σε διαφορα φορα οι εκδοσεις των windows που αρεσαν/βολευαν, περισσοτερο ητα τα WinXP και τα Win7. Μιλαμε για απλους χριστες που ειναι η πλειοψηφια. Σηγουρα τα 10 και 11 ειναι βαρια προγραμματα, αλλα εχουν κι ενα σωρο εφαρμογες, αχριστες οι περισσοτερες για μενα (οι δυνατοτητες των 7 μου αρκουν), ομως υπαρχουν και αρκετοι που τις χριαζονται. Απο την αλλη και οι υπολογιστες εχουν δυναμοσει και δεν ζοριζονται. Για προσωπικη μου χριση μετα απο καθε εγκατασταση windows, μου περνειι κανα 2ωρο να σβυσω εφαρμογες που δεν χριαζομαι. Σηγουρα ομως δεν θα γυρισουμε πισω 10 η 20 χρονια.
Το δευτερο βοηθιτκο PC που εχω. Quad 9400 - 2x4gb/ddr3/1333 και gtx 750 ti, το δουλευω με 7 (αν και τα τρεχει τα 10) γιατι ειναι συμβατα με καποια παλαιοτερα παιχνιδια που δεν παιζουν στα 10αρια π.χ. Drakensang
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Ε ρε μπλεξιμο. Και δεν ξέρω αν είναι αυτό το προβλημα. Τέλοσπάντων ευχαριστώ.
Εχεις τσεκαρει οτι ο δισκος που πας να κανεις εγκατασταση και οι μνημες ειναι ΟΚ? Μου εχουν συμβει και οι 2 περιπτωσεις. Οταν δοκιμασα με αλλα η εγκατασταση συνεχιστηκε κανονικα
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.623
Κριτικές
1
Like
5.119
Πόντοι
1.056
Γελάνε και οι πέτρες.
Εντάξει άντε να πάμε να βάλουμε όλοι Windows XP, γαμαγανε για την εποχή τους.
Και όχι δεν χρειάζεται να ρωτήσω κανέναν τώρα επειδή πέταξες εσύ μια ατάκα.
Έχω υπολογιστές από το 1991 και ήμουν στα μεγαλύτερα φόρουμ τεχνολογίας από τέλη 90. Ξέρω καλά όλες τις εκδόσεις Windows γιατί τις δοκίμασα όλες για Ocing και παιχνίδια.
Οπότε όχι, τα 2000 δεν θεωρούνται τα καλύτερα.
Τόσο απλά.
μετα απο τοσα χρονια κ τοσες δοκιμες κ παραμενεις αχρ...ασχετος...κριμα...
προσεχε μονο μη πατησεις κανα αρχιδι κ γλιστρισεις
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Εχεις τσεκαρει οτι ο δισκος που πας να κανεις εγκατασταση και οι μνημες ειναι ΟΚ? Μου εχουν συμβει και οι 2 περιπτωσεις. Οταν δοκιμασα με αλλα η εγκατασταση συνεχιστηκε κανονικα
Γύρισα από βόλτα κι έφαγα. Αρχίδια το μπουταρισμα με Ρούφους. Συνεχίζει στον κόσμο του να κάνει συνεχόμενες επανεκκινήσεις. Πριν κάνω φορμάτ (το λεει ρισετ με διαγραφή κτλ) όλα πήγαιναν ρολόι απλώς σερνόταν πολύ (γενικώς ποτέ δεν χώνεψα τα 10αρια) και μου έβγαζε ευάλωτο έναν driver. Σκέφτηκα να το αφήσω έτσι εκτός ΝΕΤ διότι όταν κατεβάζα οφ το σντιβάιρους δούλευε καλύτερα. έτσι κι αλλιώς κάνα έργο έβλεπα η έπαιζα σκάκι η έμπαινα εδώ όταν δεν έμπαινα από κινητό. Βλέπω ότι θα παει μάστορα κάποια στιγμή αν βρω κανέναν οκ γιατί είναι και μαλάκες. Λες να είναι τίποτα hardware: αλλά μου κάνει εντύπωση για πριν δούλευε οκ.

:rockon:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Επίσης δεν μου βγάζει αρχική οθόνη να πάω στο bios. Πάει κατευθείαν στο 64% και κάνει επανεκκίνηση διαρκώς.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
μετα απο τοσα χρονια κ τοσες δοκιμες κ παραμενεις αχρ...ασχετος...κριμα...
προσεχε μονο μη πατησεις κανα αρχιδι κ γλιστρισεις
Φίλε μου μην δίνεις σημασία. Εγώ που δεν ξέρω από αυτά κι έμαθα όσα ξέρω μόνος μου γνωρίζω ήδη ότι τα xp και τα 2000 γαμούσαν αλλά όταν δεν υπάρχουν προγραμματιστές να ενημερώνουν και να καλύπτουν τα κενά κτλ από το "κέντρο" τότε τα λειτουργικά είναι ευάλωτα. Δεν υπάρχουν προγραμματιστές λοιπόν να γράφουν γραμμές κώδικα (το έχω διαβάσει στο pcsteps) και για αυτό ακριβώς τελειωσαν τα xp. Κοινή κερδοσκοπία για να πάνε στα επόμενα κτλ. Όταν πήρα προ ετών το λάπτοπ ήθελα να βάλω xp και μου είπαν δεν γίνεται. Ακόμα κι αυτός που μου απαντησε έχει ένα οφλαιν με xp και πολλές τράπεζες!!! χρησιμοποιούσαν xp και 2000 μέχρι τέλους.

:rockon:
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
829
Like
2.726
Πόντοι
446
Τύπε θα σε βοηθούσα εγώ, αν και "Χομπίστας"(hobby) έχω βοηθήσει κόσμο και κοσμάκη. Νομίζω και με 100% επιτύχια, σε ότι θέμα/πρόβλημα/τεχνικό προέκυπτε σε φίλους/γνωστούς/φιλους-γνωστούς φίλων. Αλλά δυστυχώς για σένα "ο τσάμπας πέθανε" και το θέμα σου είναι μάλλον ιός/malware/Trojan ή συμβατότητα/compatibility issue. Οσον αφορά τα Windows, τα XP γαμούσαν και βγάλανε οι Ρωσσοι το Black Edition το οποίο ήταν έτοιμο στημένο χωρίς πολλά "bloatware"/πιο ελαφρύ και γρήγορο. Τα 7 τα δουλέψαμε και άντεξαν σχεδόν δεκαετία όπως τα XP και τώρα με τα 10 είμαστε κομπλέ. Το 11 δεν το έχω δουλέψει πολύ.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Τύπε θα σε βοηθούσα εγώ, αν και "Χομπίστας"(hobby) έχω βοηθήσει κόσμο και κοσμάκη. Νομίζω και με 100% επιτύχια, σε ότι θέμα/πρόβλημα/τεχνικό προέκυπτε σε φίλους/γνωστούς/φιλους-γνωστούς φίλων. Αλλά δυστυχώς για σένα "ο τσάμπας πέθανε" και το θέμα σου είναι μάλλον ιός/malware/Trojan ή συμβατότητα/compatibility issue. Οσον αφορά τα Windows, τα XP γαμούσαν και βγάλανε οι Ρωσσοι το Black Edition το οποίο ήταν έτοιμο στημένο χωρίς πολλά "bloatware"/πιο ελαφρύ και γρήγορο. Τα 7 τα δουλέψαμε και άντεξαν σχεδόν δεκαετία όπως τα XP και τώρα με τα 10 είμαστε κομπλέ. Το 11 δεν το έχω δουλέψει πολύ.
Δεν πειράζει. Θα πάει στον μσστορα κι αν μου πει πολλά θα πάει κάδο. :2funny:Συνήθως έτσι γίνεται και θα μείνω χωρίς κομπιούτερ βλεποντας και κάνοντας. Επίσης η οθόνη έχει ραγίσει (την είχα πιέσει λίγο παραπάνω αγγίζοντας την ( ; ) και ράγισε, αυτά τα προβλήματα παλιά δεν υπήρχαν) και έχω καλώδιο που πάει τηλεόραση.
Να παει να γαμηθεί.

:confused:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Στο άλλο λάπτοπ που είχα προ πολλών ετων με 2000 και μετά xp, δεν μου κόλλησε ούτε μια φορά. Επίσης δεν έπαθε τίποτα στο hardware ποτέ. Ένιωθα ότι είχα Μac book air των 5000 ευρώ αλλά είχα ένα αρχίδι που απλά είχε γαμάτα λειτουργικά. Για να μη πω ότι έκανε ρισταρτ σε δευτερόλεπτα.

:rockon:
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Στο άλλο λάπτοπ που είχα προ πολλών ετων με 2000 και μετά xp, δεν μου κόλλησε ούτε μια φορά. Επίσης δεν έπαθε τίποτα στο hardware ποτέ. Ένιωθα ότι είχα Μac book air των 5000 ευρώ αλλά είχα ένα αρχίδι που απλά είχε γαμάτα λειτουργικά. Για να μη πω ότι έκανε ρισταρτ σε δευτερόλεπτα.

:rockon:
Καλησπέρα φίλε μπορείς να γράψεις ποιό laptot έχεις;
Για αρχή αυτό και μετα βλέπουμε πως θα μπορέσω να σε βοηθήσω.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Καλησπέρα φίλε μπορείς να γράψεις ποιό laptot έχεις;
Για αρχή αυτό και μετα βλέπουμε πως θα μπορέσω να σε βοηθήσω.
Τι πρέπει να σου πω; έχω ένα Ντελ ετών. Νομίζω πενταετίας χοντρικά. Τι άλλο χρειάζεσαι; μην αγχώνεσαι όμως. Θα το πάω σε μάστορα κι ανάλογα τι θα πει βλεπουμε. Όποτε αν δεν βγει άκρη μην σε νοιάζει. Έτσι κι αλλιώς μόνο που σκέφτομαι τι έχω να τραβήξω για να το ξαναφέρω εκεί που ήταν στα προγράμματα με πιάνει απελπισία.
:confused:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Ίσως να βιαστηκα για φορμάτ. Έπρεπε να το περνουσα από malwarebytes αλλά σκέφτηκα ότι αφού ήταν ευάλωτος ένας driver θα τον έβρισκε ξανά στο φορμάτ. Πάντως μου κάνει εντύπωση διότι όταν κατεβάζα το σντιβάιρους δούλευε. Δηλαδή δεν πρέπει να είναι κάτι σε hardware.

:rockon:
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.001
Πόντοι
3.936
Ο κάθενας στο αντικείμενο του. Εγώ ειδικός σε αυτά ΔΕΝ είμαι. Εσύ απλά δεν έχεις καταλάβει (καν) ότι δεν παω να περάσω windows αλλά να δω τι φταίει διότι δεν περνούν κανονικά και ΚΟΛΛΑΝΕ. Για αυτό και κάνω πατέντες. Αλλα...αυτοί είστε!

:2funny:

Και ποιος σου πε πάπιε μου ότι εμείς ξέρουμε;

Κομπιούτερ Νεροχύτες Κομπρεσέρ

ΚΟΝΕΡΚΟ

Έτσι γράφεται το μέλλον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom