Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 290K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

spi8oxyshs

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2010
Μηνύματα
165
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
Γεια σας, εχω το εξης θεμα με το pc μου.
Αναβει χωρις να δειχνει τιποτα η οθονη. Για να δειξει η οθονη πρεπει να βγαλω τις ram και να βαλω πρωτα τη μια.
Μολις μπει η μια δουλευει κανονικα και με μια επανεκκινηση βαζω και την αλλην και επανερχεται.
Εχω τρεξει και το memtest για 20 λεπτα και τις εχω βαλει απο το bios προληπτικα σε χαμηλοτερη ταχυτητα ( απο 1333 mhz σε 1066 mhz) . Αποσυναρμολογησα και ξανασυναρμολογησα το pc, εκανα clear cmos στη μητρικη. Tι αλλο μπορω να κανω;
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Γεια σας, εχω το εξης θεμα με το pc μου.
Αναβει χωρις να δειχνει τιποτα η οθονη. Για να δειξει η οθονη πρεπει να βγαλω τις ram και να βαλω πρωτα τη μια.
Μολις μπει η μια δουλευει κανονικα και με μια επανεκκινηση βαζω και την αλλην και επανερχεται.
Εχω τρεξει και το memtest για 20 λεπτα και τις εχω βαλει απο το bios προληπτικα σε χαμηλοτερη ταχυτητα ( απο 1333 mhz σε 1066 mhz) . Αποσυναρμολογησα και ξανασυναρμολογησα το pc, εκανα clear cmos στη μητρικη. Tι αλλο μπορω να κανω;

με αλλη καρτα γραφικων δοκιμασες ? (εαν ειναι ενσωματωμενη στο m/b δοκιμασε με εξωτερικη)
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Γεια σας, εχω το εξης θεμα με το pc μου.
Αναβει χωρις να δειχνει τιποτα η οθονη. Για να δειξει η οθονη πρεπει να βγαλω τις ram και να βαλω πρωτα τη μια.
Μολις μπει η μια δουλευει κανονικα και με μια επανεκκινηση βαζω και την αλλην και επανερχεται.
Εχω τρεξει και το memtest για 20 λεπτα και τις εχω βαλει απο το bios προληπτικα σε χαμηλοτερη ταχυτητα ( απο 1333 mhz σε 1066 mhz) . Αποσυναρμολογησα και ξανασυναρμολογησα το pc, εκανα clear cmos στη μητρικη. Tι αλλο μπορω να κανω;
Να κοιτάξεις το τροφοδοτικό έχεις και κατα γραφικών που χρειάζεται τροφοδοσία;
Εαν το τροφοδοτικό δίνει σωστά ρεύμα παντού τότε το μόνο που μένει να βγάλεις όλες τισ συσκευές πάνω απο το motherboard και μία μία να τισ δοκίμαζεις.
 

spi8oxyshs

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2010
Μηνύματα
165
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
Eχω ξεχωριστη καρτα γραφικων που δε χρειαζεται τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο.
Δυστυχως δεν εχω ενσωματωμενη καρτα γραφικων στη μητρικη, ουτε δευτερη καρτα γραφικων για δοκιμη.
Τροφοδοτικο εχω 2ο αλλα ειναι turbo-x και φοβαμαι να το ρισκαρω..
λετε να κανω μια δοκιμη με το turbo-x;
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Eχω ξεχωριστη καρτα γραφικων που δε χρειαζεται τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο.
Δυστυχως δεν εχω ενσωματωμενη καρτα γραφικων στη μητρικη, ουτε δευτερη καρτα γραφικων για δοκιμη.
Τροφοδοτικο εχω 2ο αλλα ειναι turbo-x και φοβαμαι να το ρισκαρω..
λετε να κανω μια δοκιμη με το turbo-x;
Μπορείς να τσεκάρεις με το άλλο τροφοδοτικό το motherboard που δυσκολεύται να bootαρι.
Εαν δουλέψει κανονικά δοκιμάζοντας μια μια τις κάρτες και συσκευές τότε το άλλο τροφοδοτικό σου έχει θέμα.
Σημείωση να δεις τα Watt και απο τα δύο τροφοδοτικά. Φαντάζομαι ότι δεν έχουν και τα δυο μηχανήματα μεγάλες απαιτήσεις σε ρευμα.
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.345
Κριτικές
7
Like
1.260
Πόντοι
216
Μπορείς να τσεκάρεις με το άλλο τροφοδοτικό το motherboard που δυσκολεύται να bootαρι.
Εαν δουλέψει κανονικά δοκιμάζοντας μια μια τις κάρτες και συσκευές τότε το άλλο τροφοδοτικό σου έχει θέμα.
Σημείωση να δεις τα Watt και απο τα δύο τροφοδοτικά. Φαντάζομαι ότι δεν έχουν και τα δυο μηχανήματα μεγάλες απαιτήσεις σε ρευμα.


:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

spi8oxyshs

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2010
Μηνύματα
165
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
Μπορείς να τσεκάρεις με το άλλο τροφοδοτικό το motherboard που δυσκολεύται να bootαρι.
Εαν δουλέψει κανονικά δοκιμάζοντας μια μια τις κάρτες και συσκευές τότε το άλλο τροφοδοτικό σου έχει θέμα.
Σημείωση να δεις τα Watt και απο τα δύο τροφοδοτικά. Φαντάζομαι ότι δεν έχουν και τα δυο μηχανήματα μεγάλες απαιτήσεις σε ρευμα.
Προς το παρον δεν εχω κανει καποια δοκιμη. Απλα δε το κανω shutdown και το εχω με sleep και δεν εχω καποιο θεμα προς το παρον. :rockon:
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Προς το παρον δεν εχω κανει καποια δοκιμη. Απλα δε το κανω shutdown και το εχω με sleep και δεν εχω καποιο θεμα προς το παρον. :rockon:
Στείλε μου πμ με τα στοιχεία επικοινωνίας σου να σε βοηθήσω. Έχω 18 χρόνια εμπειρία σε τεχνικά θέματα.
 

sugualzy

Νέο Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2017
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
πώς να επαναφέρετε τον κωδικό σύνδεσης των Windows 10
 

asus09

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
751
Κριτικές
10
Like
652
Πόντοι
2.357
Έκανα καινούργια εγκατάσταση στον υπολογιστή και απο λάθος διέγραψα το recovery partition με αποτέλεσμα να διμιουργήσει καινούργιο αυτόματα στο κομμάτι του δίσκου που είχα αποθηκευμένα τα αρχεία. (φώτο και office documents). Τώρα ενώ βλέπω το κομμάτι του δίσκου αυτό, όταν το ανοίγω δεν μπορώ να δώ τα αρχεία, φαίνεται κενό ένω σαν χωρητηκότητα δείχνει αυτή που είχε και πρίν...καμμιά ιδέα?
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.345
Κριτικές
7
Like
1.260
Πόντοι
216
Κοματακι δύσκολο! Το πιο πιθανό να έχει γράψει απο πάνω. Πρέπει να δοκιμάσεις προγράμματα που κάνουν recovery απο format. Το σωστότερο είναι να μη τον χρησιμοποιήσεις αν θες να έχεις καποιες πιθανότητες recovery.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Έκανα καινούργια εγκατάσταση στον υπολογιστή και απο λάθος διέγραψα το recovery partition με αποτέλεσμα να διμιουργήσει καινούργιο αυτόματα στο κομμάτι του δίσκου που είχα αποθηκευμένα τα αρχεία. (φώτο και office documents). Τώρα ενώ βλέπω το κομμάτι του δίσκου αυτό, όταν το ανοίγω δεν μπορώ να δώ τα αρχεία, φαίνεται κενό ένω σαν χωρητηκότητα δείχνει αυτή που είχε και πρίν...καμμιά ιδέα?
Δοκίμασε το File Scavenger είναι αρκετά καλό.
 

cum gun

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Πρώτη φορά βλέπω λαπτοπ να τρέχει το bios χωρίς να δείχνει τίποτα η οθόνη, και όταν ξεκινήσουν τα win7 να τα τρέχει κανονικά...
σας έχει τύχει?
Τι μπορεί να  παίζει?
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Πρώτη φορά βλέπω λαπτοπ να τρέχει το bios χωρίς να δείχνει τίποτα η οθόνη, και όταν ξεκινήσουν τα win7 να τα τρέχει κανονικά...
σας έχει τύχει?
Τι μπορεί να  παίζει?
Tι ηθελες να δείχνει η οθόνη;Ολα δείχνουν την μάρκα τους σε οθόνη και μπαίνουν στα win.Αν έχεις και ssd μπορεί να μην προλαβαίνεις να δεις ούτε αυτή.Θα πρέπει να πατήσεις καποιο πλήκτρο (F8? ) για να σου εμφανίσει τις διάφορες επιλογές.
 

cum gun

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
δε δειχνει τίποτα. ούτε καν το λογότυπο...
 

Josex

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.950
Κριτικές
34
Like
3.070
Πόντοι
4.365
δε δειχνει τίποτα. ούτε καν το λογότυπο...

Τίποτα δεν παίζει, επιλογή είναι να δείχνει ή όχι πληροφορίες από την εκκίνηση. Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι γιατί υπάρχουν τόσα διαφορετικά πλήκτρα για να μπαίνεις bios..

Aν θες να το αλλάξεις μπες με DEL ή F2 ή F4 ή F9 κλπ
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Το δοκίμασα αλλά δεν βρίσκει καθόλου αρχεία.... άλλη ιδέα?
Λες παραπάνω ότι δείχνη την ιδια χωρητικότητα τι εννοεις οτι δείχνη σαν να έχει χρησιμοποιήσει τον ίδιο χώρο όπως πριν που είχες τα αρχεία εκεί;
Πάντως εαν το FileScavenger δεν βρήκε τίποτα τότε πολλή δύσκολα τα πράγματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom