Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 289K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.038
Κριτικές
1
Like
32.989
Πόντοι
6.256
Σε πισι που δεν ειναι πολυ κοντα στο ρουτερ εχω usb wireless adapter το πολυ μικρο χωρις κεραιες 300mbps.
Σημα χαμηλο και συνεχεις αποσυνδεσεις.
Ειδα στον νετ καποια με 600mbps ή 1200 με κεραιες κλπ.
Θα εχω καλυτερο σημα με καποιο τετοιο?
Ρουτερ βονταφον vdsl 50
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Σε πισι που δεν ειναι πολυ κοντα στο ρουτερ εχω usb wireless adapter το πολυ μικρο χωρις κεραιες 300mbps.
Σημα χαμηλο και συνεχεις αποσυνδεσεις.
Ειδα στον νετ καποια με 600mbps ή 1200 με κεραιες κλπ.
Θα εχω καλυτερο σημα με καποιο τετοιο?
Ρουτερ βονταφον vdsl 50
Πρώτα να ρωτήσω τι υπάρχει μεταξύ του PC και του Router τοίχος, πόρτες, κάποιο τζάμι ίσως, είναι ανοιχτός χώρος. Εάν βάλεις κάποια καρτα δικτύου ασύρματη USB με κεραία θα έχεις καλύτερο σήμα αλλά εάν μεσολαβούν αρκετά εμπόδια τότε δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Ακόμα το ασύρματο δίκτυο είναι στα 2.4GHz ή 5GHz;
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.038
Κριτικές
1
Like
32.989
Πόντοι
6.256
Πρώτα να ρωτήσω τι υπάρχει μεταξύ του PC και του Router τοίχος, πόρτες, κάποιο τζάμι ίσως, είναι ανοιχτός χώρος. Εάν βάλεις κάποια καρτα δικτύου ασύρματη USB με κεραία θα έχεις καλύτερο σήμα αλλά εάν μεσολαβούν αρκετά εμπόδια τότε δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Ακόμα το ασύρματο δίκτυο είναι στα 2.4GHz ή 5GHz;
Δυο τοιχοι καπου 15 μετρα,
Το θεμα ειναι οτι και διπλα στο ριπιτερ κανει τα ιδια, διπλα στο ρουτερ παει σφαιρα
Το ασυρματο ειναι 2,4
Στις αρχες υπηρχε η δυνατοτητα και 2,4 και 5 να επιλεξεις αλλα μετα μονο 2,4
Ειναι και θεμα συσκευης νομιζω.
Ισως να χρειαζεται ρυθμιση στο ρουτερ, ισως
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.038
Κριτικές
1
Like
32.989
Πόντοι
6.256
Πρώτα να ρωτήσω τι υπάρχει μεταξύ του PC και του Router τοίχος, πόρτες, κάποιο τζάμι ίσως, είναι ανοιχτός χώρος. Εάν βάλεις κάποια καρτα δικτύου ασύρματη USB με κεραία θα έχεις καλύτερο σήμα αλλά εάν μεσολαβούν αρκετά εμπόδια τότε δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Ακόμα το ασύρματο δίκτυο είναι στα 2.4GHz ή 5GHz;
600 mbps ή 1200 παιζουν ρολο επειδη εχω vdsl?
Τα 300 δεν αρκουν?
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Δυο τοιχοι καπου 15 μετρα,
Το θεμα ειναι οτι και διπλα στο ριπιτερ κανει τα ιδια, διπλα στο ρουτερ παει σφαιρα
Το ασυρματο ειναι 2,4
Στις αρχες υπηρχε η δυνατοτητα και 2,4 και 5 να επιλεξεις αλλα μετα μονο 2,4
Ειναι και θεμα συσκευης νομιζω.
Ισως να χρειαζεται ρυθμιση στο ρουτερ, ισως
Υπάρχει και repeater τότε θα πρότεινα πριν κάνεις οτιδήποτε να τσεκάρεις το σήμα
Σε Windows:
  1. Ανοίγεις ένα Command Prompt (πατάς WinKey πληκτρολογείς command και θα σου εμφανήσι το πρόγραμμα Command Prompt)
  2. Στο τερματικό που άνοιξε πληκτρολογής το παρακάτω -> netsh wlan show interfaces και Enter
  3. Θα σου εμφανήση κάποιες πληροφορίες και κάπου Signal και ένα ποσοστό
Εάν υπάρχει κάποιο laptop θα μπορούσες να μετακινηθείς στο χώρο και να δεις που είναι ποιο δυνατό το σήμα. Η δοκιμή καλό θα είναι να γίνει με το repeater και χωρίς. Οπότε όπου υπάρχει καλύτερο σήμα και ποιο ανοιχτό μερος να βάλεις το repeater.
Υπάρχει και αυτό το app https://www.netspotapp.com/best-apps-to-measure-wifi-signal-strength-windows.html εάν σε βολέψει περισσότερο.
Στο router δεν υάρχουν πολλές επιλογές για το ασύρματο πέρα της ασφάλειας και του σήματος.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Ερώτηση για laptop. Αξίζει αλλαγή του wifi adapter σε lenovo ideapad του 16 ή ανακύκλωση κατεύθειαν;
Το μόνο πρόβλημα είναι η κάρτα ασύρματος δικτύου;
Εαν ναι τότε αξίζει να την αλλάξεις ή να πάρεις μία USB και να μην ανοίξεις το laptop.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.038
Κριτικές
1
Like
32.989
Πόντοι
6.256
Ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω ριμοτ τηλεορασης samsung σε lg
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.119
Like
15.699
Πόντοι
3.656
Έχουμε κανένα μύστη εδώ να ξέρει από υπολογιστές;Σε πολλά site όταν παω να μπω από τον chrome μου βγάζει το μήνυμα 'Το ρολόι σας πάει μπροστά' και ERR_CERT_DATE_INVALID.Εν τω μεταξύ η ώρα και η ημερομηνία πάνε κανονικά.Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν έχω βρει λύση γι'αυτή τη μαλακία :headbang:
 

vyzoilwtas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
55
Κριτικές
26
Like
273
Πόντοι
290
Έχουμε κανένα μύστη εδώ να ξέρει από υπολογιστές;Σε πολλά site όταν παω να μπω από τον chrome μου βγάζει το μήνυμα 'Το ρολόι σας πάει μπροστά' και ERR_CERT_DATE_INVALID.Εν τω μεταξύ η ώρα και η ημερομηνία πάνε κανονικά.Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν έχω βρει λύση γι'αυτή τη μαλακία :headbang:
μηπως θελει αλλαγη η μπαταριουλα της μητρικης?
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Έχουμε κανένα μύστη εδώ να ξέρει από υπολογιστές;Σε πολλά site όταν παω να μπω από τον chrome μου βγάζει το μήνυμα 'Το ρολόι σας πάει μπροστά' και ERR_CERT_DATE_INVALID.Εν τω μεταξύ η ώρα και η ημερομηνία πάνε κανονικά.Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν έχω βρει λύση γι'αυτή τη μαλακία :headbang:
Καλησπέρα,

Φαντάζομαι όχι σε όλες τις σελίδες.
Εάν είναι η ώρα σωστή και στο bios τότε μπορείς να να καθαρίσεις την Cache και Cookies του browser και επίσης μπορείς να αλλάξεις τους DNS server στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου. Ακόμα εάν έχεις κάποιο antivirus δοκίμασε να το απενεργοποίησεις και να δοκιμάσεις να ανοίξεις την σελίδα ξανα.
Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να αναβαθμίσεις το λειτούργικό.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.119
Like
15.699
Πόντοι
3.656
Καλησπέρα,

Φαντάζομαι όχι σε όλες τις σελίδες.
Εάν είναι η ώρα σωστή και στο bios τότε μπορείς να να καθαρίσεις την Cache και Cookies του browser και επίσης μπορείς να αλλάξεις τους DNS server στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου. Ακόμα εάν έχεις κάποιο antivirus δοκίμασε να το απενεργοποίησεις και να δοκιμάσεις να ανοίξεις την σελίδα ξανα.
Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να αναβαθμίσεις το λειτούργικό.

Πώς αναβαθμίζεις το λειτουργικό;
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Πώς αναβαθμίζεις το λειτουργικό;
Από XP σε windows 11 ή 10 το ποιό πιθανό είναι να χρειαστεί να κάνεις καθαρή εγκατάσταση δηλαδή όλα από την αρχή ( να ξεκινήσεις από USB, format των δίσκο κλπ.). Οπότε πρέπει να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας σε όλα τα δεδομενα που έχεις. Εάν δεν γνωρίσεςι από αυτή την διαδικασία τότε καλύτερα να πας σε κάποιον τεχνικό. Στείλε προσωπικό μήνυμα που είσαι μήπως μπορώ να βοηθήσω με κάποιον γνωστό.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.119
Like
15.699
Πόντοι
3.656
Από XP σε windows 11 ή 10 το ποιό πιθανό είναι να χρειαστεί να κάνεις καθαρή εγκατάσταση δηλαδή όλα από την αρχή ( να ξεκινήσεις από USB, format των δίσκο κλπ.). Οπότε πρέπει να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας σε όλα τα δεδομενα που έχεις. Εάν δεν γνωρίσεςι από αυτή την διαδικασία τότε καλύτερα να πας σε κάποιον τεχνικό. Στείλε προσωπικό μήνυμα που είσαι μήπως μπορώ να βοηθήσω με κάποιον γνωστό.

Ο υπολογιστής είναι 10ετίας,μπορεί να πάρει windows 10 ή 11;Πάντως αν θέλει format,μόνος μου δεν το κάνω εννοείται
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Τ
Ο υπολογιστής είναι 10ετίας,μπορεί να πάρει windows 10 ή 11;Πάντως αν θέλει format,μόνος μου δεν το κάνω εννοείται
Το πιό πιθανόν Windows 10 αλλά και αυτά πλέον είναι τελειωμένα κανά χρόνο ζωής ακόμα. Καλυτέρα να το κοιτάξει κάποιος που γνωρίζει και να σου πει εάν γίνεται να εγκαταστήση Windows 11.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.187
Like
10.536
Πόντοι
2.256
Ο υπολογιστής είναι 10ετίας,μπορεί να πάρει windows 10 ή 11;Πάντως αν θέλει format,μόνος μου δεν το κάνω εννοείται
Βάλε τα 7 να ΄σαι πιο σίγουρος. Είναι μεγάλο βήμα να πας από τα xp στα 10.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom