Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 290K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.856
Κριτικές
15
Like
11.598
Πόντοι
3.846
Τ

Το πιό πιθανόν Windows 10 αλλά και αυτά πλέον είναι τελειωμένα κανά χρόνο ζωής ακόμα. Καλυτέρα να το κοιτάξει κάποιος που γνωρίζει και να σου πει εάν γίνεται να εγκαταστήση Windows 11.
Και να μπορεί να πάρει τα 10ρια, θα σέρνεται τόσο παλιό μηχανάκι.
Μόνο 7αρια, αλλιώς πέταμα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.254
Like
15.896
Πόντοι
3.656
Βάλε τα 7 να ΄σαι πιο σίγουρος. Είναι μεγάλο βήμα να πας από τα xp στα 10.


Και να μπορεί να πάρει τα 10ρια, θα σέρνεται τόσο παλιό μηχανάκι.
Μόνο 7αρια, αλλιώς πέταμα.

Με 7αρια θα πηγαίνει κανονικά;Πώς γίνεται το update,μπορείς να τα αγοράσεις και να τα βάλεις μόνος ή πρέπει να το πας σε ειδικό;Ρωτάω γιατί απ'αυτά δεν έχω ιδέα.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.217
Like
10.655
Πόντοι
2.256
Με 7αρια θα πηγαίνει κανονικά;Πώς γίνεται το update,μπορείς να τα αγοράσεις και να τα βάλεις μόνος ή πρέπει να το πας σε ειδικό;Ρωτάω γιατί απ'αυτά δεν έχω ιδέα.
Κατεβάζεις χακαρισμένη κόπια από το ιντερνέτι, κομπλέ με όλα τα updates, την κάνεις clean install (το καλύτερο) ή τη περνάς από πάνω (αν δεν ξέρεις από φορμαρίσματα) και είσαι OK.
 

ekkrhktikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2007
Μηνύματα
279
Κριτικές
7
Like
354
Πόντοι
21
Καλησπερα αντιμετωπιζω προβλημα με την LAN ETHRNET συνδεση με καλωδιο στο λαπτοπ μου οαω στα devices δεν υπαρχει ,οταν περναω τον driver για επιδιορθωση η επανεγκατασταση μου βγαζει οτι η καρτα ειναι σε deep sleep mode ,βεβαια συδεεται στο ιντερνετ ασυρματα χωρις θεμα
Επιπλεον απο κατι πληροφοριες που μαζεψα απο google εκανα το εξης εβγαλα τισ μνημες ραμ για κανα εικοσαλεπτο και καλα λεει να κανει ρεσετ η μητρικη δτστυχως δεν καταφερα τιποτα αν καποιος γνωριζει σχετικα και θελει να βοηθησει ευπροσδεκτο ευχαριστω εκ των προτερων
Το λαπτοπ εινα ASUS K50IP
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Καλησπερα αντιμετωπιζω προβλημα με την LAN ETHRNET συνδεση με καλωδιο στο λαπτοπ μου οαω στα devices δεν υπαρχει ,οταν περναω τον driver για επιδιορθωση η επανεγκατασταση μου βγαζει οτι η καρτα ειναι σε deep sleep mode ,βεβαια συδεεται στο ιντερνετ ασυρματα χωρις θεμα
Επιπλεον απο κατι πληροφοριες που μαζεψα απο google εκανα το εξης εβγαλα τισ μνημες ραμ για κανα εικοσαλεπτο και καλα λεει να κανει ρεσετ η μητρικη δτστυχως δεν καταφερα τιποτα αν καποιος γνωριζει σχετικα και θελει να βοηθησει ευπροσδεκτο ευχαριστω εκ των προτερων
Το λαπτοπ εινα ASUS K50IP
Καλησπέρα,

Εαν μπεις στην διαχείρηση συσκευών -> καρτες δικτύου -> την ethernet card -> θα πρεπει να υπάρχει μια επιλογή διαχειρηση ενεργειας. Δες μήπως είναι τσεκαρισμένο κάποια επιλογη ο υπολογιστης να απενεργοποιή την κάρτα δικτύου. Ενα άλλο σημείο να κοιτάξεις είναι στο BIOS να ψάξεις πάλι για την καρτα δικτυου και να δεις Integrated NIC ή Onboard Lan Setting και να το ενεργοποιήσεις και restart. Εάν όλα αυτά δεν επιλύσουν το πρόβλημα τότε κάνε και ένα BIOS reset.
 

ekkrhktikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2007
Μηνύματα
279
Κριτικές
7
Like
354
Πόντοι
21
Καλησπέρα,

Εαν μπεις στην διαχείρηση συσκευών -> καρτες δικτύου -> την ethernet card -> θα πρεπει να υπάρχει μια επιλογή διαχειρηση ενεργειας. Δες μήπως είναι τσεκαρισμένο κάποια επιλογη ο υπολογιστης να απενεργοποιή την κάρτα δικτύου. Ενα άλλο σημείο να κοιτάξεις είναι στο BIOS να ψάξεις πάλι για την καρτα δικτυου και να δεις Integrated NIC ή Onboard Lan Setting και να το ενεργοποιήσεις και restart. Εάν όλα αυτά δεν επιλύσουν το πρόβλημα τότε κάνε και ένα BIOS reset.
Σε ευχαριστω παρα πολυ θα το δοκιμασω και θα σε ενημερωσω ευχαριστω για τον χρονο σου να σαι παντα καλα
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.677
Κριτικές
36
Like
35.355
Πόντοι
18.565
Exω προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο. Εχει βλαβη το μοτερ και πρεπει να κανω ανακτηση δεδομενων. Μου ειπανε οτι η τιμη ξεκιναει απο 300 και μπορει να φτασει μεχρι 600 ευρω. Ειναι λογικο; Υπαρχει κανενας που να ζηταει λιγοτερα απο 300; Βασικα θελω μονο ενα 20τοις εκατο των δεδομενων, απο μια ημερομηνια και επειτα. Γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει ανακτηση απο μια ημερομηνια και μετα;
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Exω προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο. Εχει βλαβη το μοτερ και πρεπει να κανω ανακτηση δεδομενων. Μου ειπανε οτι η τιμη ξεκιναει απο 300 και μπορει να φτασει μεχρι 600 ευρω. Ειναι λογικο; Υπαρχει κανενας που να ζηταει λιγοτερα απο 300; Βασικα θελω μονο ενα 20τοις εκατο των δεδομενων, απο μια ημερομηνια και επειτα. Γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει ανακτηση απο μια ημερομηνια και μετα;
Καλησπέρα,

Τι είδος εξωτερικός δίσκος είναι;
Μπορείς να των βγάλεις από το κουτί;
Εαν γίνεται αυτό ίσως και να μην χρειαστεί τίποτα απο τα παραπάνω.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.677
Κριτικές
36
Like
35.355
Πόντοι
18.565
Eιναι Turbo X , εκανε ένα θόρυβο και δεν τον διάβαζανε 2 διαφορετικά λάπτοπ. Τον πήγα στο plaisio και άκουσε τον θόρυβο και μου είπε ότι μάλλον έχουν χαλάσει οι κεφαλές. Τον πήγα σε έναν στο Ελληνικό και τον άφησα και με ειδοποίησε ότι έχει χαλάσει το μοτέρ, και πρέπει να βρεθεί δωρητής δίσκος και να παρθούν τα δεδομένα.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.677
Κριτικές
36
Like
35.355
Πόντοι
18.565
Μου έστειλε αυτό το μην.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Motor Problem : Πρόβλημα στο μοτέρ του δίσκου με αποτέλεσμα την αδυναμία εκκίνησης της περιστροφικής του κίνησης. Απαιτείται η προμήθεια δωρητή δίσκου και ιδιαίτερα απαιτητική μηχανική επέμβαση στο εσωτερικό του
Για να προχωρήσουμε τη διαδικασία θα πρέπει να προμηθευτούμε έναν δωρητή δίσκο το κόστος του οποίου φαίνεται παρακάτω.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.677
Κριτικές
36
Like
35.355
Πόντοι
18.565
Exω προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο. Εχει βλαβη το μοτερ και πρεπει να κανω ανακτηση δεδομενων. Μου ειπανε οτι η τιμη ξεκιναει απο 300 και μπορει να φτασει μεχρι 600 ευρω. Ειναι λογικο; Υπαρχει κανενας που να ζηταει λιγοτερα απο 300; Βασικα θελω μονο ενα 20τοις εκατο των δεδομενων, απο μια ημερομηνια και επειτα. Γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει ανακτηση απο μια ημερομηνια και μετα;
Το ξαναβαζω μηπως το δει και η βραδυνη βαρδια.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Μου έστειλε αυτό το μην.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Motor Problem : Πρόβλημα στο μοτέρ του δίσκου με αποτέλεσμα την αδυναμία εκκίνησης της περιστροφικής του κίνησης. Απαιτείται η προμήθεια δωρητή δίσκου και ιδιαίτερα απαιτητική μηχανική επέμβαση στο εσωτερικό του
Για να προχωρήσουμε τη διαδικασία θα πρέπει να προμηθευτούμε έναν δωρητή δίσκο το κόστος του οποίου φαίνεται παρακάτω.
Ωραία εχω μια ιδέα τι συμβαίνει.
Εσυ μπορείς να ανοίξεις το κουτί και να βγάλεις των δίσκο που βρίσκεται μέσα μια φωτο και θα κοιτάξω για των δωρητη δίσκο.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.677
Κριτικές
36
Like
35.355
Πόντοι
18.565
Ωραία εχω μια ιδέα τι συμβαίνει.
Εσυ μπορείς να ανοίξεις το κουτί και να βγάλεις των δίσκο που βρίσκεται μέσα μια φωτο και θα κοιτάξω για των δωρητη δίσκο.
Θα το κανω αυριο το πρωι, γιατι τον τον εχω αφησει σε αυτον που μου βρηκε την βλαβη. Σε ευχαριστω.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.856
Κριτικές
15
Like
11.598
Πόντοι
3.846
Θα το κανω αυριο το πρωι, γιατι τον τον εχω αφησει σε αυτον που μου βρηκε την βλαβη. Σε ευχαριστω.
Κλάφτον και μη δώσεις λεφτά σε κανέναν.
Τα έχασες, πάρτο απόφαση.
Είχα το ίδιο θέμα πριν 2-3 χρόνια και έφτασα μέχρι να παραγγείλω πλακέτα από εξωτερικό, του έκανα σέρβις και τίποτα.

Έτσι και ανοιχτεί ο δίσκος επίσης τέλος.

Τσάμπα λεφτά.μην δώσεις, κανείς δεν θα σου εγγυηθεί κάποιο αποτέλεσμα έτσι και αλλιώς.
 

SiOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2012
Μηνύματα
10
Like
5
Πόντοι
0
Έχουμε κανένα μύστη εδώ να ξέρει από υπολογιστές;Σε πολλά site όταν παω να μπω από τον chrome μου βγάζει το μήνυμα 'Το ρολόι σας πάει μπροστά' και ERR_CERT_DATE_INVALID.Εν τω μεταξύ η ώρα και η ημερομηνία πάνε κανονικά.Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν έχω βρει λύση γι'αυτή τη μαλακία :headbang:
Οπως σε κοβω το πισι πρεπει να ειναι παλιατσος. Αν υπαρχει δυνατοτητα χτυπας refurbished pc με 120-150€ και τελειωσες. Αδικα κεφτα θα δωσεις σε τεχνικο απο τη στιγμη που αλλαξες μπαταρια bios
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.124
Κριτικές
1
Like
33.137
Πόντοι
6.256
Δυο επεκτασεις και συνολικα 20 μετρα καλωδιο εσωτερικα στο σπιτι εως το ρουτερ μπορει να ειναι αιτια αποσυγχρονισμου του ρουτερ ;
Μερικες φορες εχω άριστο σήμα αλλα χωρις ιντερνετ , την ιδια στιγμη με καλωδιο εθερνετ εχω 51,70 mbps.

Μηπως φταινε οι αρκετες συακευες που συνδεονται ή η vodafone που γαμιεται τα σαββατοκυριακα .
Ιδού η απορία
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.856
Κριτικές
15
Like
11.598
Πόντοι
3.846
Δυο επεκτασεις και συνολικα 20 μετρα καλωδιο εσωτερικα στο σπιτι εως το ρουτερ μπορει να ειναι αιτια αποσυγχρονισμου του ρουτερ ;
Μερικες φορες εχω άριστο σήμα αλλα χωρις ιντερνετ , την ιδια στιγμη με καλωδιο εθερνετ εχω 51,70 mbps.

Μηπως φταινε οι αρκετες συακευες που συνδεονται ή η vodafone που γαμιεται τα σαββατοκυριακα .
Ιδού η απορία
Όχι δεν φταίει το καλώδιο. Μπορεί να φταίει το ρούτερ ή κάτι άλλο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom