Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 291K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

x_other

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.079
Like
3
Πόντοι
16
Προσωπικη αποψη
Οπως δεν μπορεις να παρακουλουθείς (εννοω να καταγραφεις) τις τηλεφωνικές συνομιλιες του εργαζόμενου, έτσι δεν μπορείς να καταγραφεις τι κανει στο pc , laptop.
Υπαρχουν προγραμματα π.x. "κοβουν sites" , ports (για chat) ακομα και αυτα τα reports του ISA server δεν παρουσιαζουν "activity per user"
Ακόμα και το mail ενός εργαζόμενου "παιζεται" αν μπορείς να το "ανοιξεις" και να διαβάσεις τι εχει κάνει.
Για το φίλο που ενδιαφέρεται ας ρωτησει πρωτα ενα νομικο.
Τα πραγματα δεν είναι τοσο απλα.
Υ.Γ. Ο εργαζόμενος πρεπει να λαβει γνωση ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΓΡΑΨΕΙ το σχετικο εντυπο για το ποια sites "κοβονται" ποια ειναι η πολιτικη ασφαλειας της εταιρείας κλπ κλπ
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Προσωπικη αποψη
Οπως δεν μπορεις να παρακουλουθείς (εννοω να καταγραφεις) τις τηλεφωνικές συνομιλιες του εργαζόμενου, έτσι δεν μπορείς να καταγραφεις τι κανει στο pc , laptop.
Υπαρχουν προγραμματα π.x. "κοβουν sites" , ports (για chat) ακομα και αυτα τα reports του ISA server δεν παρουσιαζουν "activity per user"
Ακόμα και το mail ενός εργαζόμενου "παιζεται" αν μπορείς να το "ανοιξεις" και να διαβάσεις τι εχει κάνει.
Για το φίλο που ενδιαφέρεται ας ρωτησει πρωτα ενα νομικο.
Τα πραγματα δεν είναι τοσο απλα.
Υ.Γ. Ο εργαζόμενος πρεπει να λαβει γνωση ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΓΡΑΨΕΙ το σχετικο εντυπο για το ποια sites "κοβονται" ποια ειναι η πολιτικη ασφαλειας της εταιρείας κλπ κλπ
Κοιτα ειναι ενα θεμα που δεν με αφορα....απο την στιγμη που πληρωνει για να κανει την δουλεια του ας βρει μονος του την ακρη.Δεν γνωριζω τι θα κανει μετους υπαλληλους του...
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.602
Like
2.943
Πόντοι
1.706
οπως και να 'χει η βιντεοσκοπιση σε ιδιωτικο χωρο πρεπει να γνωστοποιειται με εμφανες μηνυμα, εκτος κι αν ειναι βιντεοσκοπιση απολυτως ιδιωτικου χωρου οπως ενα εσωτερικου σπιτιου για παραδειγμα

βεβαια για χωρους εργασιας εχω την εντυπωση οτι η βιντεοσκοπιση ειναι παρανομη ουτως ή αλλως περαν καποιων συγκεκριμενων χωρων για λογους ασφαλειας (εισοδος/εξοδος, ταμειο, κλπ).. η βιντεοσκοπιση στους υπολοιπους χωρους εργασιας (γραφεια, κλπ) ειναι παρανομη ακομα και με γνωστοποιηση
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
οπως και να 'χει η βιντεοσκοπιση σε ιδιωτικο χωρο πρεπει να γνωστοποιειται με εμφανες μηνυμα, εκτος κι αν ειναι βιντεοσκοπιση απολυτως ιδιωτικου χωρου οπως ενα εσωτερικου σπιτιου για παραδειγμα

βεβαια για χωρους εργασιας εχω την εντυπωση οτι η βιντεοσκοπιση ειναι παρανομη ουτως ή αλλως περαν καποιων συγκεκριμενων χωρων για λογους ασφαλειας (εισοδος/εξοδος, ταμειο, κλπ).. η βιντεοσκοπιση στους υπολοιπους χωρους εργασιας (γραφεια, κλπ) ειναι παρανομη ακομα και με γνωστοποιηση
ΤΟ ειπα κ ποιο πανω...ο εργοδοτης ισχυριζεται οτι προστατευει τον χωρο του εχει το δικαιωμα οποτε ειναι 50-50. Αλλωστε ποιος θα τα βαλει μετο boss?
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.347
Κριτικές
7
Like
1.260
Πόντοι
216
Κοιτα ειναι ενα θεμα που δεν με αφορα....απο την στιγμη που πληρωνει για να κανει την δουλεια του ας βρει μονος του την ακρη.Δεν γνωριζω τι θα κανει μετους υπαλληλους του...

Αν σαν επαγγελματίας παρέξεις υπηρεσίες για να κάνει κάτι που είναι παράνομο διώκεσε και εσύ ως συνεργός!
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Για να μην ανοίξω νέο thread γράφω εδώ.
Τι γίνεται τελικά με την αλυσίδα καταστημάτων που πουλάει και turbo μηχανήματα?
Ότι έχω αγοράσει από εκεί σε λίγο καιρό βγαίνει άχρηστο.
Ακόμη και τα μελάνια και τόνερ συμβατά (κυρίως) και μη που έχω πάρει μετά από λίγο είναι για πέταμα ή δεν δουλεύουν σωστά.
Έχει κανείς άλλος πρόβλημα ή από σύμπτωση βγαίνουν όλα τα ελαττωματικά επάνω μου??
 
 

reactor

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
175
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
1
Για να μην ανοίξω νέο thread γράφω εδώ.
Τι γίνεται τελικά με την αλυσίδα καταστημάτων που πουλάει και turbo μηχανήματα?
Ότι έχω αγοράσει από εκεί σε λίγο καιρό βγαίνει άχρηστο.
Ακόμη και τα μελάνια και τόνερ συμβατά (κυρίως) και μη που έχω πάρει μετά από λίγο είναι για πέταμα ή δεν δουλεύουν σωστά.
Έχει κανείς άλλος πρόβλημα ή από σύμπτωση βγαίνουν όλα τα ελαττωματικά επάνω μου??
 
απλα ειναι για τον πουτσο εγω 3 αποκωδικοποιητες πηρα κ περασαν απο τα χερια μου αλλοι 7 απο αλλαγες λογω βλαβης
ενα φιλος πηγε το μηχανημα στο σερβις κ εκαναν 2 μηνες να το φτιαξουν γιατι δεν ξεραν τι τους γινεται
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
απλα ειναι για τον πουτσο εγω 3 αποκωδικοποιητες πηρα κ περασαν απο τα χερια μου αλλοι 7 απο αλλαγες λογω βλαβης
ενα φιλος πηγε το μηχανημα στο σερβις κ εκαναν 2 μηνες να το φτιαξουν γιατι δεν ξεραν τι τους γινεται
Και οχι τιποτα αλλα αν πας να παρεις κατι απο εκει κοιταζουν να σου πουλησουν την δικη τους μαρκα ,εγω χαλασα εκτυπωτη με τις μαλακιες τα μελανια τους
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Η συγκεκριμένη αλυσίδα ήταν από τις καλύτερες , αλλά τα τελευταία χρόνια δείχνει να έχει ρίξει το επίπεδο . Δυστυχώς η κρίση δεν έχει αφήσει κανέναν ανεπηρέαστο .
Σε επίσκεψή μου για σέρβις , με καθυστέρησαν αρκετές μέρες - λιγοστό προσωπικό . Οι τιμές που με χρέωσαν θεωρώ πως ήταν υπερβολικές . Η εργασία όμως ήταν καλή.
Τα προϊόντα τούρμπο είναι από χώρες όπως Κίνα κλπ. φτιαγμένα φασόν για την εν λόγω φίρμα. Το ίδιο γίνεται από πολλές αλυσίδες . Προφανώς η ποιότητα είναι σχετικά χαμηλή γιατί έχει συμπιεστεί το κόστος .
Ακόμα κι έτσι όμως αποτελούν σχεδόν μονόδρομο για πολλά πράγματα γιατί υπάρχει ποικιλία.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Κοιτάνε να πουλήσουν τα δικά τους γιατί από αυτά βγάζουν παραπάνω κέρδος.
Φυσικά και χαλάνε, αλλά μου έχουν κάνει αλλαγή σε 3 καμμένα ρουτερ,
και μια οθόνη (εντός εγγύησης όλα) χωρίς πολλές πολλές κουβέντες.
Όσο για τα μελάνια τους, αναφέρομαι σε inkjet,
ε δεν είναι κι η καλύτερη ποιότητα
γι αυτό είναι και στη μισή τιμή...
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
εγώ δεν έχω κάποιο σοβαρό παράπονο από το μαγαζί αυτό...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Πηρα ενα access point απο το στοκ πηγα να το βαλω στο ρευμα κ δεν αναβε....ΕΛΕΟΣ δλδ ουτε τα τυπικα δεν ελεγχουν...
 

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.992
Το αναφέρω γιατί εμένα σήμερα μου πέταξε συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Εκεί που σέρφαρα σε κάτι τσοντοσάιτ μου πετάει ένα σάιτ και καλά της αστυνομίας και μου έγραφε πως είμαι κατηγορούμενος για κάτι μλκ. και καλά διακίνηση πορνογραφικού υλικού και πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ με paysafe. Είναι απάτη, βέβαια.

Ισως να έχει αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά το γράφω και εγώ εδώ για να μην την πατήσει κανένας συναγωνιστής. Είναι αρκετά πειστικό, γιατί δεν μου επέτρεπε να βγω από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ούτε να την κλείσω, ούτε να πάω σε άλλα σάιτ που είχα ανοιχτά. Εκανα επανεκκίνηση του Υ/Π και με ένα googlarisma βρήκα πως πρόκειται για απάτη, όπως και την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά.

www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=218388&catid=4]http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=218388&catid=4[/url]
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Το αναφέρω γιατί εμένα σήμερα μου πέταξε συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Εκεί που σέρφαρα σε κάτι τσοντοσάιτ μου πετάει ένα σάιτ και καλά της αστυνομίας και μου έγραφε πως είμαι κατηγορούμενος για κάτι μλκ. και καλά διακίνηση πορνογραφικού υλικού και πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ με paysafe. Είναι απάτη, βέβαια.

Ισως να έχει αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά το γράφω και εγώ εδώ για να μην την πατήσει κανένας συναγωνιστής. Είναι αρκετά πειστικό, γιατί δεν μου επέτρεπε να βγω από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ούτε να την κλείσω, ούτε να πάω σε άλλα σάιτ που είχα ανοιχτά. Εκανα επανεκκίνηση του Υ/Π και με ένα googlarisma βρήκα πως πρόκειται για απάτη, όπως και την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά.

www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=218388&catid=4]http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=218388&catid=4[/url]

O "γνωστός" Ransomware, δεν χρειάζεται καν να μπεις σε τσοντοσάιτ. Το Σώμα Διώξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος έχει βγάλει οδηγίες για την αφαίρεση του οι οποίες μπορούν να είναι χρήσιμες και σε άλλες περιπτώσεις, το λινκ είναι
 

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.992
Το αφαίρεσα φιλαράκι, με τον πρώτο τρόπο. Εύκολο είναι. Απλά αν δεν το γνωρίζεις και σου πεταχθεί τέτοια ιστοσελίδα ψαρώνεις λίγο.

Απλά κάπου διάβασα πως ο ιός μπαίνει και από πολλά τσοντοσάιτ και εγώ μπαίνω αβέρτα σε τέτοια, όπως όλοι μας.  :2funny:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.003
Like
21.077
Πόντοι
5.006
ρε μαγκες επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο αυτα ξερετε αν υπαρχουν ηχεια για τον υπολογιστη που τα συνδεεις απευθειας σε θυρα usb του υπολογιστη και όχι σε πριζα ρευματος?????
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
ρε μαγκες επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο αυτα ξερετε αν υπαρχουν ηχεια για τον υπολογιστη που τα συνδεεις απευθειας σε θυρα usb του υπολογιστη και όχι σε πριζα ρευματος?????

Υπάρχουν και για USB και Bluetooth που τα φορτίζεις και μετά παίζουν ασύρματα, χωρίς να χρειάζεσαι πρίζα.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.534
Κριτικές
4
Like
2.018
Πόντοι
266
το pc σήμερα έκανα παφ έκλεισε και μύριζε καμένο και ήταν ζεστός; τι έπαθε ρε παιδιά φτιάχνετε; 
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
το pc σήμερα έκανα παφ έκλεισε και μύριζε καμένο και ήταν ζεστός; τι έπαθε ρε παιδιά φτιάχνετε; 
Ανεμιστηράκι μάλλον τύπε....πήγαινέ το οπωσδήποτε να το δει ένας ειδικός....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom