Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.529
Κριτικές
8
Like
11.498
Πόντοι
3.786
Αν η έρευνά σου είναι όπως αυτή που σου έβγαλε αποτέλεσμα ότι Ζωγράφου οι μισές πολυκατοικίες έχουν πυλωτή και βρίσκεις εύκολα να παρκάρεις, σίγουρα είσαι αξιόπιστη πηγή.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.419
Πόντοι
456
Πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι τα ενοίκια είναι στο σημερινό υψηλό ύψος τους με τίγκα υπογεννητικότητα.

Φαντάζεστε να έκανε 2-3 παιδιά ο μέσος όρος πόσο πιο υψηλά θα ήταν;

Μόνο μια μαζική μείωση πληθυσμού θα τα ρίξει σε φυσιολογικά επίπεδα... αφού διάφορα συμφέροντα δεν θέλουν να χτιστούν περισσότερα σπίτια και έτσι να αυξηθεί η προσφορά.

Η υπογεννητικότητα της Ελλάδας παίζει ρόλο σε μικρά, λιγότερο γνωστά, και πιο δύσκολα προσβάσιμα μέρη της χώρας. Εκεί είναι φθηνά.

Η Αθήνα είναι πόλος έλξης μεταναστών. Από τα 8.2 δισεκατομμύρια του πλανήτη, τα επτά είναι λίγο-πολύ τρίτος κόσμος.

Άμα διαδίδαμε, μπορείτε να έρθετε ελεύθερα στην Αθήνα/στην Αττική, αλλά δεν θα σας δώσουμε ούτε ψωμί να φάτε, ούτε θα έχετε χαρτιά να πάτε αλλού, πεντακόσια εκατομμύρια άντρες από κάθε γωνιά της γης θα ετοίμαζαν τα σακίδια τους για να έρθουν. *λολ* Αύριο. *fuck*

Η Ελλάδα είναι τεράστιο όνομα, και ο καθένας κάπου κάπως τη φαντάζεται.

Επομένως, σύμφωνα με όλα τα σημερινά δεδομένα, η Αθήνα θα ακριβαίνει, και η αναλογία του Ελληνικού πληθυσμού στην ευρύτερη περιοχή της πρωτεύουσας θα συρρικνώνεται.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
446
Like
595
Πόντοι
81
Το θέμα είναι ειδικά στην Ευρώπη να κάνει παιδιά ο κόσμος και να μη γίνουμε γιαχαμπία.
Πάντως απορία το έχω τόσο δύσκολο είναι να χτίζουν μαζικά μπλοκ για κατοικίες να μένει ο κόσμος; Τόσο δύσκολο είναι ή οικονομικά ανέφικτο;
Κανένας δεν θα είχε πρόβλημα να δανειστεί αν ήξερε πως θα έχει σπίτι σε λογική τιμή.

Βέβαια μετά bye bye έσοδα από υπερφορολόγηση των ακινήτων και ότι έχει δημιουργηθεί από την υπεραξία του κάθε ακινήτου.
Τι άλλα συμφέροντα υπάρχουν; Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό.
Έχω αναλύσει σε προηγούμενο post τι συμφέροντα υπάρχουν (ακόμα και ο νόμος Κατσέλη υπάρχει για να διατηρούνται ψηλά οι τιμές).

Φαντάζεσαι να έβγαιναν σε μια μέρα για πούλημα 200.000 ακίνητα που θα πήγαιναν οι τιμές;

Επίσης υπάρχουν συμφέροντα οικολογικής φύσεως (ESG) που θέλουν όλα τα σπίτια πράσινα, με βιώσιμα/οικολογικά υλικά. Δες το σπίτι της Σακελλαροπούλου να πάρεις μια ιδέα...

Αντικειμενικά όπως είναι η φάση δεν βρίσκω λόγο να κάνεις παιδιά, εκτός αν είσαι τρελός και θες να θυσιαστείς για την κοινωνία (την ποιά; αυτή που σε έχει γραμμένο; χαχαχα)!

Στο μέλλον όχι μόνο επίδομα δεν θα παίρνεις για παιδιά, αλλά θα πληρώνεις και φόρο «πράσινο» (carbon tax) να γουστάρεις:


Δεν αργεί, την επόμενη δεκαετία θα είναι κανονικότητα το παραπάνω μέτρο και μετά άντε τόλμα να πεις κάτι για την κλιματική αλλαγή (βέβαια η Ούρσουλα έχει 7 παιδιά, αλλά αυτή δεν είναι πλέμπα, είναι πουλέν του Νταβός).

Ο πλούσιος δεν θα έχει πρόβλημα να πληρώσει όσα carbon taxes χρειαστεί...

Τώρα θα μου πεις η πλέμπα τι θα κάνει; Ε, θα πάρει κανά ρομποτόπαιδο (δεν χέζει, δεν κατουράει, δεν κλαίει, δεν πάει σχολείο και θα φορτίζει με ΑΠΕ).

Και η Ελίτ πως θα βρει εργάτες; Πώς θα πληρώνει το κράτος συντάξεις; Από την υπεραξία των ρομπότ και της Τεχνητής Νοημοσύνης (αυτά θα κολλάνε ένσημα και η πλέμπα θα παίρνει επίδομα/ισόβια σύνταξη).

Καταλαβαίνεις πόσο κορόιδα μας έχουν να πληρώνουμε εισφορές σε μια Ponzi πυραμίδα (μέχρι να έρθουν τα ρομπότ και η ΤΝ, κάπως πρέπει να τραφούν τα τωρινά γερόντια):


Αυτά είναι τεχνολογία του 2024, μέχρι το 2030-2035 θα έχουν πάει 10-20 βήματα μπροστά.

Έρχονται πολύ σκοτεινές εποχές και δεν νομίζω ότι αξίζει κανένα παιδί να ζήσει σε τέτοιο ζοφερό περιβάλλον... απλά οι άνθρωποι σκέφτονται με ρομαντισμό/αφέλεια («κάνε μωρέ παιδάκια, θα σε βοηθήσουμε κι εμείς, δηλαδή εμείς πως κάναμε παιδιά σε πιο δύσκολες εποχές;»). Που να ήξεραν ΤΙ έρχεται...

Τώρα αν είσαι μάγκας και 100% εκτός συστήματος (μεγάλη συζήτηση), τότε το συζητάμε.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.830
Πόντοι
206
Αν η έρευνά σου είναι όπως αυτή που σου έβγαλε αποτέλεσμα ότι Ζωγράφου οι μισές πολυκατοικίες έχουν πυλωτή και βρίσκεις εύκολα να παρκάρεις, σίγουρα είσαι αξιόπιστη πηγή.
ειπα οτι ετσι ειναι ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ να βρεις να παρκαρεις...αιντε αιντεεεε
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.163
Κριτικές
10
Like
5.514
Πόντοι
2.816
ΚουραζετΑΙ :cry::cry::cry::cry: Στασου σε συζητηση που εχεις αποψη ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ, και μην γινεσαι σαν τις τσουλες στα πρωιναδικα που εχουν αποψη για το καθετι. Το οτι βλεπεις γυρω σου εναν κοσμο/κοινωνια να σε προσπερνα και εσυ να μην μπορεις να ακολουθησεις, το καταλαβαινω οτι σε χτυπαει νοητικα. Γιαυτο μπαινεις και μιλας ενω δεν πρεπει να μιλας. Το ξαναλεω γιατι εισαι φελλος, ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ. Παραθεσες κατι εμπειρικο σε αυτο το νημμα περα απο μπλα μπλα μπλα και χαρακτηρισμους; Οχι. Αλλο θεμα το οτι σπας πλακα ΕΤΣΙ. Αυτοι που σε διαβαζουνε (και φτιαχνεσαι) σπανε πλακα με το iq σου. Εγω ουτε ευδομαδα δεν ειμαι μελος εδω και σε καταλαβα τι σοι εισαι. Φαντασου (τολμα) αλλοι που σε ξερουν καιρο εδω μεσα και συνομιλας μαζι τους "συντροφικα" και "συμφωνοντας". Γκρεμιστηκες;
Άντε δες πόσα κλειστά ακίνητα υπάρχουν στην Ελλάδα και μετά έλα να τα ξαναπούμε..
Όχι εμπειρικά, βάση των αποτελεσμάτων της απογραφής πληθυσμού και κτιρίων 2021... Βέβαια εσύ που ξέρεις καλύτερα μπορεί να τους βγάλεις και αυτούς λάθος.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.419
Πόντοι
456
Έχω αναλύσει σε προηγούμενο post τι συμφέροντα υπάρχουν (ακόμα και ο νόμος Κατσέλη υπάρχει για να διατηρούνται ψηλά οι τιμές).

Φαντάζεσαι να έβγαιναν σε μια μέρα για πούλημα 200.000 ακίνητα που θα πήγαιναν οι τιμές;

Επίσης υπάρχουν συμφέροντα οικολογικής φύσεως (ESG) που θέλουν όλα τα σπίτια πράσινα, με βιώσιμα/οικολογικά υλικά. Δες το σπίτι της Σακελλαροπούλου να πάρεις μια ιδέα...

Αντικειμενικά όπως είναι η φάση δεν βρίσκω λόγο να κάνεις παιδιά, εκτός αν είσαι τρελός και θες να θυσιαστείς για την κοινωνία (την ποιά; αυτή που σε έχει γραμμένο; χαχαχα)!

Στο μέλλον όχι μόνο επίδομα δεν θα παίρνεις για παιδιά, αλλά θα πληρώνεις και φόρο «πράσινο» (carbon tax) να γουστάρεις:


Δεν αργεί, την επόμενη δεκαετία θα είναι κανονικότητα το παραπάνω μέτρο και μετά άντε τόλμα να πεις κάτι για την κλιματική αλλαγή (βέβαια η Ούρσουλα έχει 7 παιδιά, αλλά αυτή δεν είναι πλέμπα, είναι πουλέν του Νταβός).

Ο πλούσιος δεν θα έχει πρόβλημα να πληρώσει όσα carbon taxes χρειαστεί...

Τώρα θα μου πεις η πλέμπα τι θα κάνει; Ε, θα πάρει κανά ρομποτόπαιδο (δεν χέζει, δεν κατουράει, δεν κλαίει, δεν πάει σχολείο και θα φορτίζει με ΑΠΕ).

Και η Ελίτ πως θα βρει εργάτες; Πώς θα πληρώνει το κράτος συντάξεις; Από την υπεραξία των ρομπότ και της Τεχνητής Νοημοσύνης (αυτά θα κολλάνε ένσημα και η πλέμπα θα παίρνει επίδομα/ισόβια σύνταξη).

Καταλαβαίνεις πόσο κορόιδα μας έχουν να πληρώνουμε εισφορές σε μια Ponzi πυραμίδα (μέχρι να έρθουν τα ρομπότ και η ΤΝ, κάπως πρέπει να τραφούν τα τωρινά γερόντια):


Αυτά είναι τεχνολογία του 2024, μέχρι το 2030-2035 θα έχουν πάει 10-20 βήματα μπροστά.

Έρχονται πολύ σκοτεινές εποχές και δεν νομίζω ότι αξίζει κανένα παιδί να ζήσει σε τέτοιο ζοφερό περιβάλλον... απλά οι άνθρωποι σκέφτονται με ρομαντισμό/αφέλεια («κάνε μωρέ παιδάκια, θα σε βοηθήσουμε κι εμείς, δηλαδή εμείς πως κάναμε παιδιά σε πιο δύσκολες εποχές;»). Που να ήξεραν ΤΙ έρχεται...

Τώρα αν είσαι μάγκας και 100% εκτός συστήματος (μεγάλη συζήτηση), τότε το συζητάμε.


Θεωρώ ότι είναι καλό να έχεις παιδιά, αλλά απλά να κοιτάξεις να αναπτύξουν τις δεξιότητες, ώστε να μην εξαρτιούνται από σένα μετά τα 18, 19 τους.

Καλύτερα να τα έχεις κάνει και σε μικρότερη ηλικία, αλλά κι αργότερα γίνεται.

Και σίγουρα είναι πάντα προτιμότερο να τα κάνεις με κάποια γκόμενα που είτε βαστάει λεφτά από την οικογένεια της, ή δουλεύει κάπου που κάτι βγάζει. Αλλά όπως κάτσει, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, όπως τα θέλουμε.

Δεν αρκούν οι φίλοι, τα σκυλιά, τα γατιά, κι οι γκόμενες. Είναι και τα παιδιά άλλη επαφή, άλλη ιστορία. Καλύτερα φυσικά, χωρίς ποτέ να παντρευτείς. Ο γάμος είναι απάτη, θεωρώ.

Κι επιπλέον, και καθόλου αμελητέο, τα παιδιά είναι και για την Ελλάδα, ρε γαμώτο.

:—)
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.830
Πόντοι
206
Ξεχασα μεσα σε ολη την κουβεντα/χαμο/τσακωμο να αναφερω τα "λουλουδια" τους αλκοολικους γυφτορουμανους να γινονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ντιρλα στα πεζοδρομια, να σκοτωνονται μεταξυ τους (και οποιον παρει η μπαλα διπλα) και την επομενη να ξαναεμφανιζονται με μαυρισμενα ματια, χτυπηματα και να ξαναπινουν ολα μελι γαλα. Και ασφαλως να σκανε μυτη τα κοροιδα οι γυναικες τους με τα παιδακια (στην καλυτερη περιπτωση) αγκαλια να τους δωσουν οτι βγαλανε απο ζητουλα να τα πιουνε σε μπυρες. Ολοι αυτοι ζουνε στο τσαμπε να το ξερετε. Εκει οπου εμενα, ειχα απεναντι διαμερισμα με γυγτορουμανους "οικογενεια", ο "πατερας" δεν τον εκανες για πανω απο 20 χρονων με δυο παδια ηδη. Ολη μερα οικογενειακως στα κινητα, πλυσταριο τα ρουχα καθε μερα, φωτα αναμενα 24ωρου βασεως, και ο τυπος τον εβλεπα τα πρωινα με χαρτια στα χερια προς το ΚΕΠ, και τα απογευματα μπυρες με τα αλλα λουλουδια. Δυο φορες τον μηνα εσκαγε τζιπακι με (φατσικα) ελληνα χοντρο, τα λεγανε απο το παραθυρο του αμαξιου. Καντε τα μαθηματικα και βρητε πως πληρωνονται αυτα τα ενοικια και λογαριασμοι. Αυτος ο μουρλος ο Χιτλερ δεν ειχε αδικο σε ολα. Φυλη/ρατσα που εχει στο αιμα της να πουλαει το παιδι της για βαλει ζαντολαστιχα στο ντατσουν πρεπει να αφανιζεται.
 
Τελευταία τροποποίηση:

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
446
Like
595
Πόντοι
81
Θεωρώ ότι είναι καλό να έχεις παιδιά, αλλά απλά να κοιτάξεις να αναπτύξουν τις δεξιότητες, ώστε να μην εξαρτιούνται από σένα μετά τα 18, 19 τους.

Καλύτερα να τα έχεις κάνει και σε μικρότερη ηλικία, αλλά κι αργότερα γίνεται.

Και σίγουρα είναι πάντα προτιμότερο να τα κάνεις με κάποια γκόμενα που είτε βαστάει λεφτά από την οικογένεια της, ή δουλεύει κάπου που κάτι βγάζει. Αλλά όπως κάτσει, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, όπως τα θέλουμε.

Δεν αρκούν οι φίλοι, τα σκυλιά, τα γατιά, κι οι γκόμενες. Είναι και τα παιδιά άλλη επαφή, άλλη ιστορία. Καλύτερα φυσικά, χωρίς ποτέ να παντρευτείς. Ο γάμος είναι απάτη, θεωρώ.

Κι επιπλέον, και καθόλου αμελητέο, τα παιδιά είναι και για την Ελλάδα, ρε γαμώτο.

:—)
Πολύ σωστό αυτό που λες για τις δεξιότητες, αλλά σηκώνει τεράστια κουβέντα...

Ξέρεις πόσο κόσμο βλέπω να θέλει να σπουδάσει τα παιδιά του επαγγέλματα που ΔΕΝ θα υπάρχουν σε μόλις 5 χρόνια από σήμερα;

π.χ. προγραμματιστής (η ChatGPT ήδη γράφει κώδικα σε ικανοποιητικό επίπεδο)

Να σου πω για ιατρικές διαγνώσεις που βγάζει η AI και είναι καλύτερες από το 99,99% των γιατρών;

Να σου πω για το πόσο γρήγορα μπορεί να βγάλει νομικές αποφάσεις; (έχουμε θέμα με τα αργά δικαστήρια στην Ελλάδα, η AI θα βρει πάτημα)

Πολύ φοβάμαι ότι το "Greek Dream" του γιατροδικηγόρου™ θα σβήσει άδοξα και πολλοί θα κλαίνε την «επένδυση» που έκαναν σε σπουδές. ;-) («Μα εμένα το παιδί μου σπούδασε, είναι άδικο να μην βρίσκει δουλειά ενώ έχει πτυχίο, μας εξαπάτησαν, απαιτώ το κράτος να κάνει κάτι!!!»)

Πρέπει να σπουδάσεις κάτι πολύ προχωρημένο για να έχεις μέλλον (π.χ. Μηχανικός Ρομπότ/Τεχνητής Νοημοσύνης).

Μπορούν όμως να το κάνουν όλοι αυτό; 1 στους 10, μην πω 1 στους 100. Οι υπόλοιποι τι θα κάνουν; Επίδομα κι άγιος ο θεός... όσο ζήσουν.

Περιττό να σου πω ότι με θεωρούν τρελό όταν τους τα λέω (να τους ταρακουνήσω να ψαχτούν), νομίζουν ότι βλέπω πολλές sci-fi ταινίες, αλλά εγώ μιλάω με δεδομένα της πραγματικότητας, όχι της φαντασίας μου.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.874
Like
16.627
Πόντοι
3.656
:jerking:Ναι για την μοδα τον εχω τον σκυλο, επισης μαζι με αυτον πηρα και το range rover, το ειχε προσφορα η αντιπροσωπεια (του σκυλου). καταλαβαμε ολοι οτι ανηκεις σε αυτη την βρωμορατσα των βλαχων που το ζωο το εχουν ειτε για φαι ειτε για δουλεια. εγω την βρισκω με την συντροφια παρεα του σκυλου μου, εσυ την βρισκεις να πηγαινεις στα goodys μετα απο παιδικο παρτυ και να μυριζεις τις καρεκλες που καθονταν τα ανηλικα. καθε φορα που θα πατας σκατα σκυλου (που αλλο διποδο σαν και σενα δεν τα μαζεψε) θελω να θυμασαι εμενα εδω και να με σιχιτιριζεις, επισης θελω ο εκαστοτε σκυλος του οποιου σκατα πατησες και εφερες σπιτι σου να ειχε φαει κοκκινιστο πριν. Οχι 150 αλλα 450 σκαω τον μηνα για τον μουργο μου, εσυ σκας περισσοτερα για πιατσα και μασαζ με πατσαβουρες φρονω διοτι με τα μυαλλα που κουβαλας σε βλεπουν οι πουτανες στον δρομο και κρυβονται να μην ξαναζησουν οτι εζησαν μαζι σου την πρωτη φορα, εχεις κανει επιλεκτικες τις πουτανες δλδ και μπραβο σου. το 69 στο ονομα σου δηλωνει το iq σου εμφανως και το αλλο 69 το πρωτο γλυφομουνι που εκανες σε κατσικα στο χωριο που μεγαλωσες (εξου και το κομπλεξ σου με τα κατοικιδια). προσεχε μην εκδηλωνεις και εξω (και οχι στην ασφαλεια ενος blog) την απεχθεια σου για τα κατοικιδια διοτι θα βρεθει καμια μερα κανας ασβερκωτος που θα ξαμολησει πανω σου κανα θηριο διασταυρωση ροντβαιλερ με αλιγατορα, δεν θα σου μεινει μπριζολα για μπριζολα και μετα θα φας και ξυλο με το λουρι του σκυλου. εκμισθωτες σαν και σενα συναντησα πολλους στην οδυσσεια μου να βρω ενα σπιτακι, και σε ολους οπως και σε σενα ευχομαι να βρειτε νοικαρη με οικογενεια πιτσιρικια να εχετε θορυβο κλαμματα φωνες ολη μερα και σπιτι στο τελος κωλο απο τις ζημιες. ο σκυλος στην τελικη μαθαινει και να το βουλωνει και να μην κανει ζημιες ή τον περιοριζεις σε ενα δωματιο. αλλα αυτα σου ακουγονται εξωγηινα εσενα μουρτζοβλαχε τσοπανη που εμαθες και το ιντερνετ που μικρο σε καλουσανε με την φλογερα να ερθεις να φας τραχανα χοντροκομμενο. ζητω συγνωμη για οποιον αλλον διαβαζει την αντιδραση μου, αλλα ως εδω με τα ΒΛΑΧΙΚΑ ΜΥΑΛΛΑ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


:jerking:





 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.830
Πόντοι
206
Πολύ σωστό αυτό που λες για τις δεξιότητες, αλλά σηκώνει τεράστια κουβέντα...

Ξέρεις πόσο κόσμο βλέπω να θέλει να σπουδάσει τα παιδιά του επαγγέλματα που ΔΕΝ θα υπάρχουν σε μόλις 5 χρόνια από σήμερα;

π.χ. προγραμματιστής (η ChatGPT ήδη γράφει κώδικα σε ικανοποιητικό επίπεδο)

Να σου πω για ιατρικές διαγνώσεις που βγάζει η AI και είναι καλύτερες από το 99,99% των γιατρών;

Να σου πω για το πόσο γρήγορα μπορεί να βγάλει νομικές αποφάσεις; (έχουμε θέμα με τα αργά δικαστήρια στην Ελλάδα, η AI θα βρει πάτημα)

Πολύ φοβάμαι ότι το "Greek Dream" του γιατροδικηγόρου™ θα σβήσει άδοξα και πολλοί θα κλαίνε την «επένδυση» που έκαναν σε σπουδές. ;-) («Μα εμένα το παιδί μου σπούδασε, είναι άδικο να μην βρίσκει δουλειά ενώ έχει πτυχίο, μας εξαπάτησαν, απαιτώ το κράτος να κάνει κάτι!!!»)

Πρέπει να σπουδάσεις κάτι πολύ προχωρημένο για να έχεις μέλλον (π.χ. Μηχανικός Ρομπότ/Τεχνητής Νοημοσύνης).

Μπορούν όμως να το κάνουν όλοι αυτό; 1 στους 10, μην πω 1 στους 100. Οι υπόλοιποι τι θα κάνουν; Επίδομα κι άγιος ο θεός... όσο ζήσουν.

Περιττό να σου πω ότι με θεωρούν τρελό όταν τους τα λέω (να τους ταρακουνήσω να ψαχτούν), νομίζουν ότι βλέπω πολλές sci-fi ταινίες, αλλά εγώ μιλάω με δεδομένα της πραγματικότητας, όχι της φαντασίας μου.
Οπως "λεω" εγω σε αυτους τους αναρχοκομμουνες που θελουν να "αλλαξουν" τον κοσμο. Θες να τον αλλαξεις; Γινε σαν τον Γκειτς ή τον Τζομπς, "εφηυρε" κατι καινοτομο που θα αλλαξει τον κοσμο (μια προς το καλυτερο μια προς το χειροτερο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Βαλε κατω και στιψε το μυαλλο σου. Αλλα πιο πιθανο ειναι να δω εμενα κοντα στα 50 μου τωρα καπνιστη να σπαω το ρεκορ του Μαραθωνιου παρα φοιτητοαναρχακια να βαλουν να δουλεψει το μυαλλο τους αντι να πινουν γαρα, να σπανε και "ελα μωρε αμα μας πιασουν θα μας βγαλει ο μπαμπας μου" νοοτροπια και τροπο ζωης.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.830
Πόντοι
206
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.830
Πόντοι
206
Ρε κοιτα που ξερει και τον Καβαφη. Αφου κανενα του ποιημα δεν εχει γινει λαικο τραγουδι, πως;;;;;; Θα ριξω και εγω ενα αφου το πηγαμε στην κουλτουρα, "τι ειναι ο γαμος στην αγαπη μας μπροστα, και αλλοι ειναι παντρεμενοι και ομως ζουνε χωριστα" Ζαμπετας.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.419
Πόντοι
456
Πολύ σωστό αυτό που λες για τις δεξιότητες, αλλά σηκώνει τεράστια κουβέντα...

Ξέρεις πόσο κόσμο βλέπω να θέλει να σπουδάσει τα παιδιά του επαγγέλματα που ΔΕΝ θα υπάρχουν σε μόλις 5 χρόνια από σήμερα;

π.χ. προγραμματιστής (η ChatGPT ήδη γράφει κώδικα σε ικανοποιητικό επίπεδο)

Να σου πω για ιατρικές διαγνώσεις που βγάζει η AI και είναι καλύτερες από το 99,99% των γιατρών;

Να σου πω για το πόσο γρήγορα μπορεί να βγάλει νομικές αποφάσεις; (έχουμε θέμα με τα αργά δικαστήρια στην Ελλάδα, η AI θα βρει πάτημα)

Πολύ φοβάμαι ότι το "Greek Dream" του γιατροδικηγόρου™ θα σβήσει άδοξα και πολλοί θα κλαίνε την «επένδυση» που έκαναν σε σπουδές. ;-) («Μα εμένα το παιδί μου σπούδασε, είναι άδικο να μην βρίσκει δουλειά ενώ έχει πτυχίο, μας εξαπάτησαν, απαιτώ το κράτος να κάνει κάτι!!!»)

Πρέπει να σπουδάσεις κάτι πολύ προχωρημένο για να έχεις μέλλον (π.χ. Μηχανικός Ρομπότ/Τεχνητής Νοημοσύνης).

Μπορούν όμως να το κάνουν όλοι αυτό; 1 στους 10, μην πω 1 στους 100. Οι υπόλοιποι τι θα κάνουν; Επίδομα κι άγιος ο θεός... όσο ζήσουν.

Περιττό να σου πω ότι με θεωρούν τρελό όταν τους τα λέω (να τους ταρακουνήσω να ψαχτούν), νομίζουν ότι βλέπω πολλές sci-fi ταινίες, αλλά εγώ μιλάω με δεδομένα της πραγματικότητας, όχι της φαντασίας μου.


Σπουδαγμένοι με πτυχία έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα είναι πια οι πιο πολλοί από μας. Πέρασε η μπογιά των ακαδημαϊκών σπουδών.

Αλλά άμα θέλει κανείς, οι γιοί του να είναι ανεξάρτητοι ήδη από μικρές ηλικίες, για να μην έχει να τους ταΐζει χίλια χρόνια, ας ασχοληθούν με τεχνικά επαγγέλματα. Και οι υδραυλικοί, κι οι ηλεκτρολόγοι, και όλα τα τεχνικά επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με επισκευές κι ανακαινίσεις έχουν μια καλή πιθανότητα να ταΐσουν οικογένειες και στο μέλλον.

Τώρα, οι κοπέλες, οι κόρες, ένα κολεγιάκι το χρειάζονται, και να χωθούν στο καπάκι σε καμιά τράπεζα ή τέλοσπάντων σε κάποια υπολογίσιμη εταιρία.
Αλλά όχι πολλές σπουδές. Να λείπουν.

:—)
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.808
Κριτικές
5
Like
6.209
Πόντοι
2.306
Οι αναρχοκομμουνιστές συνεργάστηκαν στενά με τον υπόκοσμο και κατέστρεψαν πολλές περιοχές του κέντρου, κάνοντάς τις "άβατα" για ίδιον όφελος. Οι μεν έχουν χώρους για να εξορμούν μετά από πορείες και διαδηλώσεις, οι δε έχουν χώρους να πουλάνε ελεύθερα την πρέζα και τα όπλα τους.
Και κάπου στην πορεία, ωφελήθηκε και η LGBTQ κοινότητα, που υποστηρίζεται και από αναρχικούς και από κακοποιούς.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.907
Like
2.973
Πόντοι
456
Η πλάκα είναι ότι αν πας λίγο πιο έξω από το κεντρο,η Αττική είναι σχεδόν άδεια από κοσμο..έχουν πάει όλοι στο κέντρο.ενω πχ στο κριεκουκι..η στα Μέγαρα..μπορεί να κάνεις χιλιόμετρα και να μη βλέπεις ούτε έναν άνθρωπο έξω στους δρομο..καλά..δεν θα ήταν πιο λογικό..να είχε το κέντρο..200χιλιαδες κόσμο..και να έχουν χτίσει άλλες είκοσι πόλεις..100χιλιαδων γύρω γύρω απο την Αθήνα..πχ στα Μέγαρα,στη Κινέτα..όπως πχ στην Αμερική
.όπου λίγοι μένουν στο Μανχάταν..οι πιο πολλοί δουλεύουν κέντρο ν.υ και μένουν στο Νιού Τζέρσι..
 

Magi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.573
Κριτικές
1
Like
987
Πόντοι
216
Πάντως εδώ λέει ότι είναι αρκετά επικίνδυνο:


Προσωπικά δεν γνώριζα καν ότι η κρίση και τα Μνημόνια χτύπησαν μέχρι και τα πρεζόνια... δεν είναι παράλογο σε μια trickle-down economy.

Είχα ακούσει κάποτε ότι η ηρωίνη είχε €100 το γραμμάριο, οπότε "λογικό" να γίνεται χαμός με €2 η σίσα.

Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι την προτιμούν και οι μαθητές...

Και επειδή όλοι έχουμε υπάρξει μαθητές, ξέρουμε πόσο επηρεάζεσαι σε αυτή την ηλικία να κάνεις μαλακίες για να φανείς cool/in στην γκόμενα, μπας και τον βρέξεις.

Αν το γαμήσι ήταν εγγυημένο, ποιός νέος θα έκανε τέτοιες μαλακίες;

Και εδώ ξαναερχόμαστε στο προξενιό... κάποτε σε παντρεύανε στα 18-20 (τις κοπέλες ακόμα πιο μικρές) και είχες εγγυημένο μουνί να γαμάς χωρίς ζογκλερικά.

Σήμερα; Σπουδές, καριέρα, ελεύθερη αγορά (εξευγενισμένη ζούγκλα με κοστούμι, γραβάτα, σκαρπίνι)...

Food for thought
Δυστυχώς έχουν βγει καινούργια το ΣΙΣΑ είναι παλιό ..αυτή η καινούργια μαλακία κάποιους τους βγάζει από τα ρούχα τους και τρέχουν γύρω γύρω χωρίς αιτία δεν πέφτουν σε λήθαργο το αντίθετο..είναι τρομακτικό..
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.808
Κριτικές
5
Like
6.209
Πόντοι
2.306
Σωστή η παρατήρηση του @leader96
Το ίδιο διαπίστωσα κι εγώ σήμερα, κινούμενος στα ανατολικά παράλια της Αττικής. Τρεις κι ο κούκος.
Η απόφαση για υπερσυγκέντρωση του πληθυσμού σε περιορισμένο χώρο, δείχνει πόσο κοντόφθαλμοι και στερημένοι προοπτικής ήταν όσοι έπαιρναν τις αποφάσεις. Στη Νέα Υόρκη, στο Λος Άντζελες, στη Μελβούρνη, σε άλλες μεγαλουπόλεις του πλανήτη, ήδη από τον 19ο αιώνα έβλεπαν τις εξελίξεις που έρχονταν στις συγκοινωνίες και άπλωναν τις πόλεις τους.
Οι Έλληνες αντίθετα, λειτουργούσαν με λογική Μεσαίωνα: να είναι η πόλη προσπελάσιμη με τα πόδια, απ' άκρου εις άκρον.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.808
Κριτικές
5
Like
6.209
Πόντοι
2.306
Σισα λεγεται και εχει "λυσει" πολλα θεματα. Κακιστης ποιοτητας μενθαφεταμινη που την αναμειγνιουν με υγρα μπαταριας, την σκονη που εχουν μεσα οι λαμπτηρες νεον, ακομα και με αμμο γατας (λογω των χημικων που εχει για την οσμη των κοπρανων). Μια πρεζα που δεν σκοτωνει, οσο και να παρεις δεν πεθαινεις, διαρκει λιγο (10-15 λεπτα φτιαξιμο) και εχει ολα τα αρνητικα ολων των ναρκωτικων μαζι. Κυριως παρανοια, μονο απο αυτο πεθαινουν, οπως ενας που βγηκε στην Πατησιων χωρις να ξερει τι γινεται γυρω του και τον εκοψε αμαξι. Τα εζησα αυτα στην περιοχη της Βικτωριας οταν πριν 3-4 χρονια τους εδιωξαν απο το πεδιο του Αρεως (για να καθαρισει το παρκο λογω του κεντρου του Σαβοπουλου στο πανω μερος, ενα νυχτομαγαζο/θεατρο οπου κοπηκαν εκατονταδες δεντρα για τραπεζοκαθισματα, τα ακουτε ρε για τον "αγωνιστη" Σαβοπουλο; γαμω το σπιτι του) και ξαμολυθηκαν στις τριγυρω περιοχες.
ΖΗΤΩ Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΠΟΥ ΓΑΜΑΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ!
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.388
Like
2.478
Πόντοι
456
Δυστυχως δεν ειναι οι περισσοτεροι ετσι. Θυμαμαι ατομα που ειχαν δικαιλογια να βγουν απο το σπιτι (σκυλο βολτα, επαγγελματικοι λογοι, κτλ) και φρικαραν με την ηρεμια γυρω τους, εβλεπαν πχ την Πατησιων αδεια και μελαγχολουσαν. Μιλαμε κυκλοφοραει πολλη τρελλα εκει εξω και αυτοσαδομαζοχισμος.

Δεκτό και αυτό, ο καθένας όπως τη βρίσκει.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.830
Πόντοι
206
Δυστυχώς έχουν βγει καινούργια το ΣΙΣΑ είναι παλιό ..αυτή η καινούργια μαλακία κάποιους τους βγάζει από τα ρούχα τους και τρέχουν γύρω γύρω χωρίς αιτία δεν πέφτουν σε λήθαργο το αντίθετο..είναι τρομακτικό..
Τι σισα που αναφερθηκα δεν σε ριχνει κατω. Αντιθετα σε υπερδιεργεση και σεξουαλικη απο οτι εχω ακουσει. Βλεπουν πανω τους να περπατανε σκουληκια κτλ και ξεντυνονται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom