Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 851
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.193
Κριτικές
1
Like
670
Πόντοι
96
Τι σισα που αναφερθηκα δεν σε ριχνει κατω. Αντιθετα σε υπερδιεργεση και σεξουαλικη απο οτι εχω ακουσει. Βλεπουν πανω τους να περπατανε σκουληκια κτλ και ξεντυνονται.
Όχι δεν είναι ΣΙΣΑ αρπαξαμε τον νταλαβερτζη και μας είπε είναι ενέσιμο και είναι ποιο οικονομικό ..και μας είπε ότι είναι κινέζικο
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
559
Like
1.106
Πόντοι
206
Όχι δεν είναι ΣΙΣΑ αρπαξαμε τον νταλαβερτζη και μας είπε είναι ενέσιμο και είναι ποιο οικονομικό ..και μας είπε ότι είναι κινέζικο
God damn....και εκει Κινα...
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.717
Like
2.483
Πόντοι
216
Εδώ και δεκαετίες πια, τόσα και τόσα συνθετικά ναρκωτικά παρασκευής κι έμπνευσης από την Ασία με προορισμό τη Δύση.

Τόσος κόσμος υποφέρει από εξάρτηση σε Ευρώπη και Αμερική. Η Αθήνα δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
366
Like
488
Πόντοι
21
Εδώ και δεκαετίες πια, τόσα και τόσα συνθετικά ναρκωτικά παρασκευής κι έμπνευσης από την Ασία με προορισμό τη Δύση.

Τόσος κόσμος υποφέρει από εξάρτηση σε Ευρώπη και Αμερική. Η Αθήνα δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση.
Υπερπληθυσμός και ναρκωτικά πάνε χέρι-χέρι αν προσέξεις...

Δεν νομίζω αυτά τα αίσχη να γίνονται στην επαρχία. Και εμπειρικά έχω προσέξει ότι στην επαρχία παντρεύονται και πιο νωρίς και κάνουν και πιο πολλά παιδιά κατά μέσο όρο.

Μόνη λύση για τα μεγάλα αστικά κέντρα η μείωση πληθυσμού... αφού ο κόσμος δεν πρόκειται να «απλωθεί» με δική του βούληση:

 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.717
Like
2.483
Πόντοι
216
Υπερπληθυσμός και ναρκωτικά πάνε χέρι-χέρι αν προσέξεις...

Δεν νομίζω αυτά τα αίσχη να γίνονται στην επαρχία. Και εμπειρικά έχω προσέξει ότι στην επαρχία παντρεύονται και πιο νωρίς και κάνουν και πιο πολλά παιδιά κατά μέσο όρο.

Μόνη λύση για τα μεγάλα αστικά κέντρα η μείωση πληθυσμού... αφού ο κόσμος δεν πρόκειται να «απλωθεί» με δική του βούληση:


Εντάξει, από ναρκωτικά ξέρει κι η επαρχία μια χαρά. Κι εκεί ξεφεύγει η κατάσταση συχνά.

Αλλά ναι, άλλα μεγέθη στην Αθήνα.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
366
Like
488
Πόντοι
21
Εντάξει, από ναρκωτικά ξέρει κι η επαρχία μια χαρά. Κι εκεί ξεφεύγει η κατάσταση συχνά.

Αλλά ναι, άλλα μεγέθη στην Αθήνα.
Δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου, ούτε καν ελαφριά. Πόσο μάλλον ηρωίνη ή σίσα. Για πιάτσες ναρκομανών ούτε λόγος.

Πόλη -> άγχος (πολλοί άνθρωποι + ακριβά ενοίκια + μεγάλος ανταγωνισμός για δουλειές) -> τάση για escapism -> ναρκωτικά ή ψυχοφάρμακα ή αλκοολισμός (γενικά διάφορες εξαρτήσεις)
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.386
Like
10.919
Πόντοι
3.556
Δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου, ούτε καν ελαφριά. Πόσο μάλλον ηρωίνη ή σίσα. Για πιάτσες ναρκομανών ούτε λόγος.

Πόλη -> άγχος (πολλοί άνθρωποι + ακριβά ενοίκια + μεγάλος ανταγωνισμός για δουλειές) -> τάση για escapism -> ναρκωτικά ή ψυχοφάρμακα ή αλκοολισμός (γενικά διάφορες εξαρτήσεις)

Το βασικοτερο ειναι οτι αρκετοι νεοι θελουν να κανουν τη ζωη του Τζιμ Μορισον (καλως η κακως). Αυτο γινεται πιο ευκολα στο κεντρο της Αθηνας, παρα στην Αμαλιαδα, τις Σαππες η τη Σιατιστα

Αρα οι 99 στους 100 που θελουν να ζησουν ετσι, θα μετακινηθουν κεντρο Αθηνας/Θεσσαλονικης
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.324
Πόντοι
206
Δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου, ούτε καν ελαφριά. Πόσο μάλλον ηρωίνη ή σίσα. Για πιάτσες ναρκομανών ούτε λόγος.
Πόλη -> άγχος (πολλοί άνθρωποι + ακριβά ενοίκια + μεγάλος ανταγωνισμός για δουλειές) -> τάση για escapism -> ναρκωτικά ή ψυχοφάρμακα ή αλκοολισμός (γενικά διάφορες εξαρτήσεις)

Γίνεται χαμός και στην επαρχία. Δεν αναφέρομαι στον μπάφο αλλά στα σκληρά. Απλά εδώ είναι χωριό και όλοι ξέρουν τους πάντες οπότε δεν υπάρχει θέμα με διαρροές. Πχ στην Αθήνα ή θα την πατήσει από άγνωστο αστυνομικό ή θα πεθάνει κάποιος πιτσιρικάς και θα αρχίσουν οι έρευνες.

Εδώ τα πράγματα είναι απλά. Ο Κώστας, ο Γιάννης και ο Θανάσης από τη μία πλευρά ενώ ο Γιώργος, ο Θωμάς και ο Τάσος από την άλλη. Τέλος. Ξέρει ο ένας πως να αποφύγει τον άλλο. Οι χρήστες επίσης συγκεκριμένοι. Τους ξέρουμε και λέμε ένα γεια μόνο και μόνο επειδή στο δημοτικό παίζαμε μαζί. Δεν θα μπλέξεις εύκολα διότι σε παρακολουθούν ΆΠΑΝΤΕΣ. Όσοι μπλέκουν είναι 100% λόγω οικογένειας. Είτε σκατά, είτε πολύ πλούσιοι. Οι υπόλοιποι δεν... Όλο και κάποιος συγγενής ή γείτονας θα σε δει και θα σε "δώσει" στο σπίτι σου.

Απλά έχετε στο νου σας το χάλι του κέντρου. Στην επαρχία σωστά δεν υπάρχει. Δεν είμαστε άγνωστοι οπότε ΔΕΝ γίνεται να πάει ο άλλος και να αρχίσει τα νταραβέρια στο κέντρο της πόλης μέρα μεσημέρι. Οι μαγαζάτορες θα τον έχουν κάνει τούμπανο στο ξύλο πριν καν προλάβει κάποιος να πάρει το 100. Εδώ το νταραβέρι γίνεται στα σπίτια. Εκεί φυσικά ΔΕΝ μπορεί να επέμβει η αστυνομία χωρίς ένταλμα.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
231
Like
526
Πόντοι
81
Δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου, ούτε καν ελαφριά. Πόσο μάλλον ηρωίνη ή σίσα. Για πιάτσες ναρκομανών ούτε λόγος.

Πόλη -> άγχος (πολλοί άνθρωποι + ακριβά ενοίκια + μεγάλος ανταγωνισμός για δουλειές) -> τάση για escapism -> ναρκωτικά ή ψυχοφάρμακα ή αλκοολισμός (γενικά διάφορες εξαρτήσεις)
Τα ιδια συμβαινουν και την επαρχια με τα ναρκωτικα αλλα σε μικροτερο μεγεθος κι εκει προσπαθουν να το κρυψουν. Οταν δεν μπορουν πανε Αθηνα και Θεσαλονικη.
Στο χωριο του πατερα μου ολοι οι αντρες καπνιζουν χορτο και πολλοι καλιεργουν και μεταξυ τους το παιζουν ανηξεροι.
Πατρις, θρησκεια, οικογενεια , μπαφος, κρασι, δηλωτη, κουτσομπολιο, μουρμουρα που τους εκοψαν τα αφορολογιτα, υποκρισια και κανα κερατο, αυτο σπανιο αλλα συμβαινει.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
366
Like
488
Πόντοι
21
Τα ιδια συμβαινουν και την επαρχια με τα ναρκωτικα αλλα σε μικροτερο μεγεθος κι εκει προσπαθουν να το κρυψουν. Οταν δεν μπορουν πανε Αθηνα και Θεσαλονικη.
Στο χωριο του πατερα μου ολοι οι αντρες καπνιζουν χορτο και πολλοι καλιεργουν και μεταξυ τους το παιζουν ανηξεροι.
Πατρις, θρησκεια, οικογενεια , μπαφος, κρασι, δηλωτη, κουτσομπολιο, μουρμουρα που τους εκοψαν τα αφορολογιτα, υποκρισια και κανα κερατο, αυτο σπανιο αλλα συμβαινει.
Για κρυφές καλλιέργειες μαριχουάνας πάνω στο βουνό έχω ακούσει, έχουν γίνει και καρφωτές κατά καιρούς... για μεταπώληση όμως, όχι για προσωπική χρήση.

Κακά τα ψέματα, ο μπαφιάρης φαίνεται από χιλιόμετρα μακριά (απλανές βλέμμα, αργόσυρτη ομιλία κλπ.)

Τέτοια άτομα συναντάς συχνά στα μεγάλα αστικά κέντρα... σε χωριά δεν έχω προσέξει κάτι.

Πάντα μιλάω για τακτικούς χρήστες, όχι να δοκίμασαν μια φορά από περιέργεια.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
366
Like
488
Πόντοι
21
Επίσης όσον αφορά τις δουλειές:

Όσοι λένε ότι «δεν» υπάρχουν δουλειές στο χωριό, εννοούν δουλειές γραφείου για πτυχιούχους. Το γνωστό Greek Dream του γιατροδικηγόρου.

Γιατί αγροτικές δουλειές υπάρχουν όλο το χρόνο...

Επίσης στο χωριό ο πληθωρισμός δεν φαίνεται τόσο έντονα.

Γιατί θα παράξεις μόνος σου τα αυγά σου, το τυρί σου, το κρέας σου. Κάποιοι «τρελοί» (όπως ο Καλογεράκης στην Κρήτη) παράγουν και δική τους βενζίνη (αιθανόλη) από φρούτα.

Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται στην πόλη, είσαι δέσμιος της «ελεύθερης» αγοράς (καρτέλ σουπερμαρκετάδων που όταν κάποτε τους ρώτησε το skroutz αν επιθυμούν να φτιαχτεί ανάλογη πλατφόρμα με συγκρίσεις τιμών τροφίμων απάντησαν αρνητικά)...

Πολλοί απορούν πως γίνεται η Τουρκία να επιβιώνει με τόσο υψηλό πληθωρισμό και η απάντηση είναι απλή:

Ένα σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού ζει στα χωριά στην ενδοχώρα και δεν τον επηρεάζει πόσο ακριβά έγιναν τα τρόφιμα, αφού τα παράγουν οι ίδιοι.

Γενικώς η συγκέντρωση στις πόλεις ισοδυναμεί με απώλεια ελευθερίας, όσο δύσκολη κι αν είναι η αγροτική ζωή (που είναι).

Πήγε το ελαιόλαδο €10, αλλά όταν λες σε κάποιον «έλα ρε μλκ να μαζέψουμε ελιές, να πάρεις κι εσύ το λάδι σου» δεν έρχονται.

Εδώ και 10.000 χρόνια οι άνθρωποι έχουν την τάση να παστώνονται στις πόλεις... έτσι ξεκίνησαν και οι πανδημίες.

Όταν ο πληθυσμός είναι αποκεντρωμένος σε ομάδες των 150 ατόμων (βλ. Dunbar's number) μια ασθένεια άντε να αποδεκατίσει 150 άτομα το πολύ.

Στις πόλεις εκατομμυρίων παστωμένων κακοταΐσμένων με McDonalds και χωρίς επαρκή έκθεση στον ήλιο (12 ώρες στο γραφείο), μπορεί να θερίσει και μια γριπούλα (λέμε τώρα).

Στις επενδύσεις ισχύει το ρητό «όχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι», γιατί μια στραβή να γίνει, πάνε όλα.

Ε, εμείς ακριβώς αυτό κάνουμε με την υπερσυγκέντρωση/υπερπληθυσμό ανθρώπων στις μεγάλες πόλεις...
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.615
Πόντοι
4.546
Τα ξενοδοχεία μόνο παρακμιακά δεν είναι...

Ενδεικτικά θα αναφέρω από προσωπική εμπειρία το Novus City Hotel που είχε €70 το 2021 και €108 σήμερα. Στο Μεταξουργείο. Λουξ, 4 αστέρων, με πισίνα στην ταράτσα, πρωινό μπουφέ.

Παρακμιακό είναι όντως το περιβάλλον μέχρι να φτάσεις εκεί.

Δεν θα ξεχάσω μια οδό (λίγο πριν στρίψεις αριστερά για το Novus, νομίζω η Νικηφόρου) που ήταν τίγκα στα πρεζόνια (και από τις 2 μεριές) και ήμουν με γκόμενα που είχε μεγαλώσει σε περιοχή του εξωτερικού αφάνταστα πιο παρακμιακή (πλέον έχει φάει gentrification).

Χέστηκε πάνω της μόλις μας πλησίασε ένα βαποράκι να πλασάρει την πραμάτεια του... τον έδιωξα ευγενικά, όλα καλά, κανείς δεν μας πείραξε.

Επίσης, πολλές από αυτές τις ξενοδοχειακές επενδύσεις είναι Εβραίων. Κάνει μπαμ ότι το Μεταξουργείο θα φάει γερό gentrification α λα Γκάζι/Ψυρρή.

Προφανώς ΔΕΝ έχεις επισκεφθεί ποτέ Alma hotel, SPARTA TEAM HOTEL, Hotel Rio Athens κτλ. τύπε!
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
366
Like
488
Πόντοι
21
Προφανώς ΔΕΝ έχεις επισκεφθεί ποτέ Alma hotel, SPARTA TEAM HOTEL, Hotel Rio Athens κτλ. τύπε!
Τύπε μάλλον σου διέφυγε το γεγονός ότι μιλούσαμε για ξενοδοχεία των €80 (δηλαδή 4 αστέρων και άνω)...
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
361
Like
666
Πόντοι
81
Σε σχέση με παλιότερα, όντως.
Σε σχέση με τα χρόνια της κρίσης, δηλαδή.

Σαν ασθενείς που έχουν αναρρώσει από καρκίνο είναι και η πλ. Βικτωρίας και η Φυλής.

Φαίνονται εκ πρώτης όψεως οκ, κουλ, καλτ, αλλά ξανακαταρρέουν αργότερα, στην πρώτη δυνατή κρίση.

Δεν είναι περιοχές όπως η Ερμού προς Σύνταγμα μεριά, το Κολωνάκι, το Μοναστηράκι, η Πλάκα, η Ακρόπολη, ή ακόμη και του Ψυρρή πια, που αντέξαν και στα δύσκολα. Αυτά είναι Champions League στο κέντρο.

Η Φυλής ή η πλ. Βικτωρίας το παλεύουν για το Conference League. Άλλη φάση, αλλά παν καλά. Όπως και άλλα μέρη του κέντρου, φυσικά.
Μια φούσκα και αρπαχτη είναι που θα πέσει σαν βρασμένο μακαρόνι όταν σκάσει ο επομενος κύκλος ύφεσης
Εδώ δεν έχει ορθοποδήσει καλά καλά μετά από 20 χρόνια η κρεμ ντε λα κρεμ πιάτσα Φωκιονος Νέγρη θα ανέβει η Βικτώρια με το μπαχαλο Ισλαμαμπαντ της πλατείας,από κάτω Φυλής και Μιχαήλ Βόδα και από πάνω τα τραβελοπαρτυ στον πεδίον του Άρεως;Αν δεν ήταν η Ασοε μια κουτσουλια θα ήταν από Χέυδεν μέχρι κατω.Οποίος ήξερε με πλάνο και με κονέ άνοιγε πιο παλιά Κάτω Πετράλωνα σε μονοκατοικίες και δίπλα στο Γκάζι.Τωρα γεια σας,απλησίαστα.Ειπαμε από Πλατεία Κοτζιά και προς Μακρυγιάννη,Κουκάκι και Λυκαβηττό κρατάει.Απο Πίσω προς Πατησίων και σταθμό Λαρίσης το χάος...δεν θα πέταγα το σάλιο μου κάτω ,όχι ευρω.Δεν είναι τόσο οι αξίες της περιοχής όσο η εγκληματικότητα και αυτές οι φάτσες αποβρασματα που συναντάς στον δρόμο.Ολες οι κριτικές που διαβάζετε στα μπουκιν και γκουγκλ από ξένους τουρίστες είναι μόνιμα τα παράπονα για το έγκλημα,τα ναρκωτικά και το μπαχαλο παρότι είναι κοντινή η πρόσβαση,πχ.πλατεια Καρόλου.
Εξαίρεση να είσαι woke, δροσερός ίσα ίσα ψάχνεις να βρεις τέτοια μέρη.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
559
Like
1.106
Πόντοι
206
Το βασικοτερο ειναι οτι αρκετοι νεοι θελουν να κανουν τη ζωη του Τζιμ Μορισον (καλως η κακως). Αυτο γινεται πιο ευκολα στο κεντρο της Αθηνας, παρα στην Αμαλιαδα, τις Σαππες η τη Σιατιστα

Αρα οι 99 στους 100 που θελουν να ζησουν ετσι, θα μετακινηθουν κεντρο Αθηνας/Θεσσαλονικης
Ωχ να μην ανοιξω το στομα μου για αυτον τον απατεωνα τσαρλατανο τον μορισον......
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
559
Like
1.106
Πόντοι
206
Επίσης όσον αφορά τις δουλειές:

Όσοι λένε ότι «δεν» υπάρχουν δουλειές στο χωριό, εννοούν δουλειές γραφείου για πτυχιούχους. Το γνωστό Greek Dream του γιατροδικηγόρου.

Γιατί αγροτικές δουλειές υπάρχουν όλο το χρόνο...

Επίσης στο χωριό ο πληθωρισμός δεν φαίνεται τόσο έντονα.

Γιατί θα παράξεις μόνος σου τα αυγά σου, το τυρί σου, το κρέας σου. Κάποιοι «τρελοί» (όπως ο Καλογεράκης στην Κρήτη) παράγουν και δική τους βενζίνη (αιθανόλη) από φρούτα.

Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται στην πόλη, είσαι δέσμιος της «ελεύθερης» αγοράς (καρτέλ σουπερμαρκετάδων που όταν κάποτε τους ρώτησε το skroutz αν επιθυμούν να φτιαχτεί ανάλογη πλατφόρμα με συγκρίσεις τιμών τροφίμων απάντησαν αρνητικά)...

Πολλοί απορούν πως γίνεται η Τουρκία να επιβιώνει με τόσο υψηλό πληθωρισμό και η απάντηση είναι απλή:

Ένα σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού ζει στα χωριά στην ενδοχώρα και δεν τον επηρεάζει πόσο ακριβά έγιναν τα τρόφιμα, αφού τα παράγουν οι ίδιοι.

Γενικώς η συγκέντρωση στις πόλεις ισοδυναμεί με απώλεια ελευθερίας, όσο δύσκολη κι αν είναι η αγροτική ζωή (που είναι).

Πήγε το ελαιόλαδο €10, αλλά όταν λες σε κάποιον «έλα ρε μλκ να μαζέψουμε ελιές, να πάρεις κι εσύ το λάδι σου» δεν έρχονται.

Εδώ και 10.000 χρόνια οι άνθρωποι έχουν την τάση να παστώνονται στις πόλεις... έτσι ξεκίνησαν και οι πανδημίες.

Όταν ο πληθυσμός είναι αποκεντρωμένος σε ομάδες των 150 ατόμων (βλ. Dunbar's number) μια ασθένεια άντε να αποδεκατίσει 150 άτομα το πολύ.

Στις πόλεις εκατομμυρίων παστωμένων κακοταΐσμένων με McDonalds και χωρίς επαρκή έκθεση στον ήλιο (12 ώρες στο γραφείο), μπορεί να θερίσει και μια γριπούλα (λέμε τώρα).

Στις επενδύσεις ισχύει το ρητό «όχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι», γιατί μια στραβή να γίνει, πάνε όλα.

Ε, εμείς ακριβώς αυτό κάνουμε με την υπερσυγκέντρωση/υπερπληθυσμό ανθρώπων στις μεγάλες πόλεις...
Οταν κατεβαινουν οι αγροτες στην Αθηνα για "δικαιωματα" κτλ, η φυλης πνιγεται. Και μετα ερμου να παρουν κανα δωρο για την βλαχα. Τα εχω δει με τα ιδια μου τα ματια. Γερος αγροτης ρωταγε που ειναι ενα σπα, και πεταξε ατακα "εκει που παει ο αλλος και ξεΣΠΑ":buck2::buck2::buck2:
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
361
Like
666
Πόντοι
81

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.175
Like
15.759
Πόντοι
3.656

Αυτό τώρα πως το λένε;Λουγκροκτονία;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom