Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
446
Like
595
Πόντοι
81
Τι σοσιαλ μύδια,αυτά τα'χουν μονο για φολοουερς
Θέλω να σου πω και αποκλεισμένη να είναι η άλλη σε ένα χωριό στην μέση του πουθενά, θα έχει internet να βάλει ένα Facebook, Instagram, Tinder, κάτι να βρει...

Η προξενήτρα (matchmaking) πλέον είναι το internet.

Πρώτη φορά τα ακούτε αυτά;
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.809
Κριτικές
5
Like
6.210
Πόντοι
2.306
φιλε επειδη μενω αρκετα χρονια κεντρο θεσνικης και αρκετες φορες εχω περασει στο περασμα αυτων των ετων η περιοχη της γ σωματος στρατου δεν μυριζε κατουρλιλα ..ουτε και κανα δυο οικοδομες που εχω μπει δεν εχουν μυρωδια.....παντως υπαρχουν περιοχες του κεντρου της αθηνας που βρωμοκοπανε.....και παλια ουτε στα μπουρδελα του βαρδαριου δεν βρωμουσε κατουρλιο......μια βολτα το βραδυ να κανεις στη φυλης θα δεις να κατουρανε στους τοιχους
Πριν 25+ χρόνια, Καυταντζόγλου και οι πέριξ αυτής οδοί, ούτε οι κατσαρίδες δεν καταδέχονταν να μείνουν.
Να μη σου πω καλύτερα για πιο κεντρικά (Εγνατία κλπ)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η Δάφνη είναι από τις χειρότερες και πιο άσχημες και πυκνοκατοικημένες περιοχές με επίσης από τις πιο χειρότερες ρυμοτομίες...
Ζωγράφου επίσης πολύ χάλια,η χειρότερη περιοχή για να βρείς να παρκάρεις σε όλη την Αττική,αλλά έχει ωραίο κόσμο....
Γελάνε και τα τσιμέντα, ειλικρινά...
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
446
Like
595
Πόντοι
81
Άσε τύπε τη θεωρία.
Έχουμε κάνει σχέσεις από προξενιό.
Το 2024 ή το 1984;

Δεν μιλάω για θεωρία, ξέρω γυναίκες που μου έχουν πει ότι σιχαίνονται το προξενιό... από επαρχία, όχι Αθήνα!

Επίσης σιχαίνονται και τους γιδοβοσκούς της περιοχής τους.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.809
Κριτικές
5
Like
6.210
Πόντοι
2.306
Το 2024 ή το 1984;

Δεν μιλάω για θεωρία, ξέρω γυναίκες που μου έχουν πει ότι σιχαίνονται το προξενιό... από επαρχία, όχι Αθήνα!

Επίσης σιχαίνονται και τους γιδοβοσκούς της περιοχής τους.
α) Το 1984 ήμουν μαθητής δημοτικού
β) άσε τι λένε στη ΘΕΩΡΙΑ
γ) Δεν είμαι γιδοβοσκός
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.541
Like
16.248
Πόντοι
3.656
Δεν μιλάω για θεωρία, ξέρω γυναίκες που μου έχουν πει ότι σιχαίνονται το προξενιό... από επαρχία, όχι Αθήνα!

Και πως βρίσκουν άντρα;

Δεχονται φλερτ απο άγνωστους;

Βγαινουν με άγνωστους απ'το ιντερνετ;

Ή είναι παντρεμένες και δεν τις ενδιαφέρει πλέον;
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
446
Like
595
Πόντοι
81
Και πως βρίσκουν άντρα;

Δεχονται φλερτ απο άγνωστους;

Βγαινουν με άγνωστους απ'το ιντερνετ;

Ή είναι παντρεμένες και δεν τις ενδιαφέρει πλέον;
Ψάχνονται μέσω internet μήπως βρουν καμία ενδιαφέρουσα περίπτωση...

Οι περισσότερες γνωριμίες έτσι γίνονται σήμερα.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.618
Πόντοι
4.546
Ε τώρα,υπάρχει τουρίστας που δεν ξέρει ότι Ομόνοια και πέριξ είναι βόθρος;

Αλλά κι αυτοί είναι τόσο τσίπηδες,που για να μη δώσουν κανα ευρώ παραπάνω σε καλύτερες περιοχές,πάνε και μένουν εκει μέσα.

Κι όμως.. κάνε τον κόπο να διαβάσεις κριτικές από τουρίστες που έμειναν σε παρακμιακά ξενοδοχεία στην ευρύτερη περιοχή να ΜΗΝ σου μείνει άντερο...
Μιλάμε θα κλάψεις...
* Θυμάμαι μια τύπισσα έγραφε: ενώ έκανε μπάνιο (κοινόχρηστο) κάποιος ανώμαλος την έπαιρνε μάτι από απέναντι και τον έπαιζε.. κι αυτή αναγκάστηκε να ξημερωθεί στο μπάνιο...
** Ένα ζευγάρι πάλι έκανε παράπονα πως η Χαλκοκονδύλη ήταν γεμάτη πρεζάκια & τραβελόπουστες και φοβόντουσαν να κυκλοφορήσουν κτλ.
*** ΔΕΝ τους αρέσουν κατά τ'άλλα οι συνθήκες στα Airbnb αλλά ΔΕΝ βάζουν το χέρι στην τσέπη να πληρώσουν μία 80άρα να κοιμηθούν (κι ΟΧΙ μόνο) σαν άνθρωποι!!!!
Τουρισμός & τσάμπα ΔΕΝ πάνε μαζί νόμος!!!!
Όταν μάλιστα ομιλούμε συγκεκριμένα για Ελλάδα άστο καλύτερα...
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
446
Like
595
Πόντοι
81
Κι όμως.. κάνε τον κόπο να διαβάσεις κριτικές από τουρίστες που έμειναν σε παρακμιακά ξενοδοχεία στην ευρύτερη περιοχή να ΜΗΝ σου μείνει άντερο...
Μιλάμε θα κλάψεις...
* Θυμάμαι μια τύπισσα έγραφε: ενώ έκανε μπάνιο (κοινόχρηστο) κάποιος ανώμαλος την έπαιρνε μάτι από απέναντι και τον έπαιζε.. κι αυτή αναγκάστηκε να ξημερωθεί στο μπάνιο...
** Ένα ζευγάρι πάλι έκανε παράπονα πως η Χαλκοκονδύλη ήταν γεμάτη πρεζάκια & τραβελόπουστες και φοβόντουσαν να κυκλοφορήσουν κτλ.
*** ΔΕΝ τους αρέσουν κατά τ'άλλα οι συνθήκες στα Airbnb αλλά ΔΕΝ βάζουν το χέρι στην τσέπη να πληρώσουν μία 80άρα να κοιμηθούν (κι ΟΧΙ μόνο) σαν άνθρωποι!!!!
Τουρισμός & τσάμπα ΔΕΝ πάνε μαζί νόμος!!!!
Όταν μάλιστα ομιλούμε συγκεκριμένα για Ελλάδα άστο καλύτερα...
Τα ξενοδοχεία μόνο παρακμιακά δεν είναι...

Ενδεικτικά θα αναφέρω από προσωπική εμπειρία το Novus City Hotel που είχε €70 το 2021 και €108 σήμερα. Στο Μεταξουργείο. Λουξ, 4 αστέρων, με πισίνα στην ταράτσα, πρωινό μπουφέ.

Παρακμιακό είναι όντως το περιβάλλον μέχρι να φτάσεις εκεί.

Δεν θα ξεχάσω μια οδό (λίγο πριν στρίψεις αριστερά για το Novus, νομίζω η Νικηφόρου) που ήταν τίγκα στα πρεζόνια (και από τις 2 μεριές) και ήμουν με γκόμενα που είχε μεγαλώσει σε περιοχή του εξωτερικού αφάνταστα πιο παρακμιακή (πλέον έχει φάει gentrification).

Χέστηκε πάνω της μόλις μας πλησίασε ένα βαποράκι να πλασάρει την πραμάτεια του... τον έδιωξα ευγενικά, όλα καλά, κανείς δεν μας πείραξε.

Επίσης, πολλές από αυτές τις ξενοδοχειακές επενδύσεις είναι Εβραίων. Κάνει μπαμ ότι το Μεταξουργείο θα φάει γερό gentrification α λα Γκάζι/Ψυρρή.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.908
Like
2.973
Πόντοι
456
δαφνη ωραια ειναι..εχω παει πανω στην ανηφορα που εχει ωραια θεα την αθηνα και την ακροπολη..ζωγραφου δεν γουσταρω καθολου..εγω το ζωγραφου για κεντρο αθηνας το ειχα..τα ιλισια ας πουμε..κεντρο αθηνας ειναι..τι ειναι?θυμαμαι ιλισια που ειχα παει σε ενα μασατζιδικο..και οταν τελειωσα .μου ειχαν βαλει οι μπασκινες της δημοτικης αστυνομιας προστιμο 40ευρω..α λεει ο αλλος εδω καθε μερα γραφουνε..ρε τι κολοπεριοχη ειναι αυτη!
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.424
Πόντοι
456
Ψάχνονται μέσω internet μήπως βρουν καμία ενδιαφέρουσα περίπτωση...

Οι περισσότερες γνωριμίες έτσι γίνονται σήμερα.

Ισχύει μεν, αλλά υπάρχουν κι εκείνες που συνεχίζουν να το δουλεύουν με προξενειό.

Δικιά μου γνωστή από εφηβική ηλικία, ήμασταν παλιά κι ένα φεγγάρι μαζί, χαρισματική ψώλα με επική κοινωνικότητα, γνωρίζει νέους γκόμενους μόνο σε ίνστα κλπ. ή , αλλά παντρεύεται για τρίτη φορά μέσω προξενιού, αυτή τη φορά έναν φτασμένο επιχειρηματία.

Μέσω social γαμιούνται τα κορίτσια πολύ, αλλά με προξενενιό/γνωριμίες γνωστών κοιτάν μήπως πιάσουν και κανά φράγκο, κανάν πολυάσχολο φαντασμένο, που να μην ξέρει τι του γίνεται και να τον έχουν του χεριού τους.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.424
Πόντοι
456
Το πιο πιθανό είναι πάντως τα ενοίκια να συνεχίσουν να ανεβαίνουν ακόμη για καιρό, καθώς η συνολική φορολογική επιβάρυνση και τα επιπλέον έξοδα για τους ιδιοκτήτες εμφανίζουν επίσης ισχυρές ανοδικές τάσεις.

Η Αθήνα ανεβαίνει, κι η αγορά ακινήτων μαζί. Δεν είναι πια εύκολο να αγοράσεις ή να νοικιάσεις κάτι σε χαμηλή τιμή. Τελευταία ευκαιρία ήταν τον Μάϊο/Ιούνιο του 2020 , όταν είχαν κάνει βουτιά οι τιμές στην αγορά περί του 35% μετά το πρώτο αυστηρό λοκντάουν.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.424
Πόντοι
456
Από τη μία ακούμε ιστορίες για «πόλεις των 15 λεπτών» , τηλεργασία κλπ., και από την άλλη, πολλά στοιχεία κόστους ζωής δείχνουν, ότι στα επόμενα χρόνια όλο και περισσότεροι θα εξαναγκαστούν να ζουν στο Κιάτο, τα Μέγαρα ή τη Θήβα και να πηγαινοέρχονται με τον προαστιακό στη δουλειά τους στην Αθήνα.

Athens Metropolitan area φάση με εξαντλητικές διαδρομές σε σχεδόν καθημερινή βάση.

Περισσότερο για εκείνους που δεν έχουν την άνεση ή τη διάθεση να αράζουν σε μπαράκια και καφέ της πόλης, ή δεν τους κόφτει για σινεμά, μουσεία, γκαλερί και πολιτιστικές εκδηλώσεις.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.541
Like
16.248
Πόντοι
3.656
Ισχύει μεν, αλλά υπάρχουν κι εκείνες που συνεχίζουν να το δουλεύουν με προξενειό.

Δικιά μου γνωστή από εφηβική ηλικία, ήμασταν παλιά κι ένα φεγγάρι μαζί, χαρισματική ψώλα με επική κοινωνικότητα, γνωρίζει νέους γκόμενους μόνο σε ίνστα κλπ. ή , αλλά παντρεύεται για τρίτη φορά μέσω προξενιού, αυτή τη φορά έναν φτασμένο επιχειρηματία.

Μέσω social γαμιούνται τα κορίτσια πολύ, αλλά με προξενενιό/γνωριμίες γνωστών κοιτάν μήπως πιάσουν και κανά φράγκο, κανάν πολυάσχολο φαντασμένο, που να μην ξέρει τι του γίνεται και να τον έχουν του χεριού τους.

Στην Ελλάδα γνωριμία απο σοσιαλ ή με άγνωστο είναι απ'τα μεγαλύτερα ταμπού.

Η άλλη προτιμάει να'ναι μόνη μέχρι να βρει απο προξενιό,γιατί ντρέπεται να λέει ότι γνώρισε κάποιον στο ίντερνετ ή απο καμάκι.

Στη λογική των ελλεεινίδων,όποιος ψάχνεται στο ίντερνετ ή κάνει καμάκι=ανώμαλος αντικοινωνικός ψυχάκιας :confused:
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.530
Κριτικές
8
Like
11.498
Πόντοι
3.786
Κι όμως.. κάνε τον κόπο να διαβάσεις κριτικές από τουρίστες που έμειναν σε παρακμιακά ξενοδοχεία στην ευρύτερη περιοχή να ΜΗΝ σου μείνει άντερο...
Μιλάμε θα κλάψεις...
* Θυμάμαι μια τύπισσα έγραφε: ενώ έκανε μπάνιο (κοινόχρηστο) κάποιος ανώμαλος την έπαιρνε μάτι από απέναντι και τον έπαιζε.. κι αυτή αναγκάστηκε να ξημερωθεί στο μπάνιο...
** Ένα ζευγάρι πάλι έκανε παράπονα πως η Χαλκοκονδύλη ήταν γεμάτη πρεζάκια & τραβελόπουστες και φοβόντουσαν να κυκλοφορήσουν κτλ.
*** ΔΕΝ τους αρέσουν κατά τ'άλλα οι συνθήκες στα Airbnb αλλά ΔΕΝ βάζουν το χέρι στην τσέπη να πληρώσουν μία 80άρα να κοιμηθούν (κι ΟΧΙ μόνο) σαν άνθρωποι!!!!
Τουρισμός & τσάμπα ΔΕΝ πάνε μαζί νόμος!!!!
Όταν μάλιστα ομιλούμε συγκεκριμένα για Ελλάδα άστο καλύτερα...
Γενικά θέλει ψάξιμο πριν ταξιδέψεις. Κάποια στιγμή έψαχνα airbnb Αθήνα για κάτι συνεργάτες. Το πιο φτηνό ήταν ΜΕταξουργείο και όλες οι κριτικές έγραφαν ότι φοβόσουν να βγεις από την πόρτα. Ειδικά οικογένειες με μικρά παιδιά.

έχω μείνει σε airbnb και ξενοδοχεία στο κέντρο μεγάλων πρωτευουσών. Δεν πάω για το πιο ακριβό, αλλά πάντα διαβάζω reviews.
Γενικά το συμπέρασμα είναι, ότι το κέντρο της Αθήνας σιγά σιγά μετατρέπεται σε περιοχή για φραγκάτους. Μίλαγα με ένα φίλο από Νέο Κόσμο και μου έλεγε ότι στις πιο κωλοπεριοχές ανοίγει ένα trendy εστιατόριο και απογειώνονται οι τιμές. Θα βλέπεις δηλαδή φραγκάτους από τα προάστια, τουρίστες ,φοιτητές - νεολαία που θα συγκατοικούν 3-5 άτομα και όσο υπάρχουν επιδοτήσεις 15 μετανάστες στο δυάρι.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.424
Πόντοι
456
Στην Ελλάδα γνωριμία απο σοσιαλ ή με άγνωστο είναι απ'τα μεγαλύτερα ταμπού.

Η άλλη προτιμάει να'ναι μόνη μέχρι να βρει απο προξενιό,γιατί ντρέπεται να λέει ότι γνώρισε κάποιον στο ίντερνετ ή απο καμάκι.

Στη λογική των ελλεεινίδων,όποιος ψάχνεται στο ίντερνετ ή κάνει καμάκι=ανώμαλος αντικοινωνικός ψυχάκιας :confused:


Όχι, δεν ισχύει με τίποτα, φίλε μου. Ξέρω τόσα και τόσα γκομενάκια προσωπικά-προσωπικότατα που μέσω ίνστα κανονίζουν τις εξόδους και τα πηδηματάκια τους για το ΠουΣουΒου. Θέλουν να δουν ωραία μόστρα και μύες στος φώτο, μαζί με μερικές εκατοντάδες followers, και το ραντεβού, καταρχήν για ένα ποτό, έχει κλείσει.

Απλά, για γνωριμίες «με μέλλον» ψάχνονται για άτομα με οικονομική επιφάνεια, που δεν κάθονται να τον παίζουν όλη μέρα στα σόσιαλ. Ξέρουν να το χειριστούν τα διάφορα καυλάκια της πόλης μας, δεν έχουν πρόβλημα. Τουλάχιστον όχι, όσο είναι ακόμη νεαρές.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.541
Like
16.248
Πόντοι
3.656
Όχι, δεν ισχύει με τίποτα, φίλε μου. Ξέρω τόσα και τόσα γκομενάκια προσωπικά-προσωπικότατα που μέσω ίνστα κανονίζουν τις εξόδους και τα πηδηματάκια τους για το ΠουΣουΒου. Θέλουν να δουν ωραία μόστρα και μύες στος φώτο, μαζί με μερικές εκατοντάδες followers, και το ραντεβού, καταρχήν για ένα ποτό, έχει κλείσει.

Άρα,ασχολούνται μόνο με το 5% των προφιλ ινστα που καλύπτει τις απαιτήσεις τους...

Κι αν δεν κάτσει κάποιος,όχι γιατί δεν θέλει αλλά γιατί...δεν προλαβαίνει,βγαίνουν με τις φίλες
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.163
Κριτικές
10
Like
5.514
Πόντοι
2.816
Ποτέ δεν γούσταρα τον κομμουνισμό και την ιδεολογία του και στο μόνο που έχουν δίκιο είναι ο άνθρωπος να δουλεύει 8 ώρες, να ψυχαγωγήται 8 ώρες και να αναπαύεται 8 ώρες. Δεν είναι ωραίο όταν μεταναστέυεις με την οικογένεια σου σε μια μεγάλη πόλη επειδή βρήκες δουλειά, να σου ζητάνε ενοίκια εξωφρενικά και να σου λέει ο κάθε καραγκιόζης ιδιοκτήτης "αν σου άρεσει" επειδή υπάρχει έλλειψη προσφοράς στέγης. Το φαινόμενο στεγαστικής κρίσης υπάρχει σε όλη την ευρώπη, ισπανός συνάδελφος από την δουλεία μου η γυναίκα του είναι από την Μάλαγα μου είχε πει πέρσι το καλοκαίρι οι εργαζόμενοι στον τουριστικό τομέα μένανε σε σκήνες στις παραλίες της Μάλαγας γιατί δεν βαστάνε τα ενοικία που ζητάνε το λιγότερο 1000 ευρώ για δυάρι λόγο έλλειψης προσφοράς. Αν σου αρέσει εσένα να δουλεύεις και να μένεις σε σκήνη κανένα πρόβλημα πήγαινε κάντο.
Τύπε μπερδεύεις το φαινόμενο Airbnb με τη στεγαστική κρίση...
Το Airbnb άντε να φταίει στο 10% , και πολύ λέω..
Η στεγαστική κρίση είναι απόρροια της οικονομικής κρίσης.. γιαια δεκαετία περίπου η οικοδομή πέθανε... Συν ότι υπάρχουν πολλά κλειστά σπίτια για διάφορους λόγους.. μεγάλο ποσοστό Airbnb είναι πρώην κλειστά σπίτια, δεν είναι τόσα πολλά όσα νομίζουν κάποιοι τα σπίτια που πήγαν απευθείας από το ενοίκιο στο Airbnb
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.424
Πόντοι
456
Άρα,ασχολούνται μόνο με το 5% των προφιλ ινστα που καλύπτει τις απαιτήσεις τους...

Κι αν δεν κάτσει κάποιος,όχι γιατί δεν θέλει αλλά γιατί...δεν προλαβαίνει,βγαίνουν με τις φίλες

Ναι, περίπου. Το 20% από άντρες με προσόντα κάνουν το 80% των κονέ online, που οδηγούν σε έξοδο, ποτό και πήδημα.

Αλλιώς τα κορίτσια βγαίνουν με τις φίλες τους, όπως λες, ή με περπατημένους λούγκρες που είναι μέσα στα πράγματα και ξέρουν club και μέρη.

Και για φάσεις, που οδηγούν σε «σοβαρή σχέση» γνωρίζουν και άτομα μέσω του κύκλου τους, μαζί και με προξενιό, κι ο άλλος την παντρεύεται χωρίς να ξέρει καν ποιο είναι το πραγματικό της προφίλ στο ίνστα, ή το τικ-τοκ, ή το τίντερ κλπ. , ξέρει μόνο το δευεροτρίτο της προφίλ, το επαγγελματικό, το «σοβαρό».

Έτσι πάει. Άλλες εποχές, ωραία πράγματα, τέρμα καύλα καταστάσεις.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.580
Like
3.424
Πόντοι
456
Το πλεονέκτημα που έχουν οι κοπέλες στην Αθήνα, είναι ότι πέφτουν σε πολλούς άβγαλτους, εντελώς άσχετους με τα κολπάκια τους, που δεν ξέρουν καθόλου μα καθόλου τι τους γίνεται.

Σε μικρές πόλεις της επαρχίας τις πιάνει λίγο κρίση πανικού, ότι όλα μαθαίνονται γρήγορα κι ότι είναι συνεχώς υπό κοινωνική παρακολούθηση κι επίβλεψη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom