Νέα

«Δημιουργία Ξανά» - γνώμες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα il_capitano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 165K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

nikos519

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
311
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα (και σαρκαστική) η ανάλυση που κάνει ο techie chan για τα τρία φιλελεύθερα κόμματα (ΔΡΑΣΗ, ΔΗΣΥ, Δημιουργία Ξανά)

www.techiechan.com/?p=1623]Δεν υπάρχουν αθώοι (τρίτο πακέτο)[/url]




 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ρε παιδι μου, για τον Κουβελη νιωθω σαν εναν φιλο μου που μολις εκοψε τα ναρκωτικα και το παλευει...
Ή σαν εναν πρωην φυλακισμενο που προσπαθει να κανει ενα νεο ξεκινημα
Γι' αυτο θελω να τον στηριξω  (μιας και προερχομαι κι εγω απο την αριστερα, οποτε νιωθω μια αλληλεγγυη)

Αν την επομένη γινει ΕΥΡΕΙΑ συγκυβερνηση και δεν μπει, απο μενα θα φαει μαυρο
Δεν υπαρχει η δικαιολογια των συσχετισμων, γτ αν αυτος εχει 8% και το ΠΑΣΟΚ 20%, ειναι μια πολυ δυνατη φωνη που θα επηρεασει καταστασεις. Επισης, αν τα 2 μ3γαλα κομματα συνδυαστικα ειναι στις 154 εδρες, κι ο Κουβελης τους δωσει καμια 20αρια, καταλαβαινεις οτι φευγοντας τους αφηνει μετεωρους!
Γενικα, θεωρω πως ΥΠΩΧΡΕΟΥΤΑΙ να συμμετασχει
Γι' αυτο, αν δεν το κανει, παω στον Τζημερο και τερμα

Εκλογες θα ξαναγινουν, γιατι τα  μετρα του καλοκαιριου δεν ειναι δυνατον να περασουν, ακομα και απο 5κομματικη συγκυβερνηση. Οποτε δεν εχω τυψεις οτι θα κανω κατι μη αναστρεψιμο
Επισης, πιστευω οτι ο Τζημερος θα κανει αισθηση ουτως ή αλλως, ακομα κι αν δεν μπει στη βουλη
Πχ μπορει να χτυπησει ενα 1,5% και να παρει και καμια εδρα στις επομενες Ευρωεκλογες
Οποτε δεν θα χαθει  ;)
βάζεις πολλά, να στα πω ένα ένα λοιπόν
1. τι θα πει προέρχεσαι από την αριστερά; πας όπου πήγαινε ο παππούς σου; Η αριστερά είναι κόμματα ή ιδεολογία; Τι αριστερό έχει ο Κουβέλης; Αριστερός και ο Τσίπρας αριστερή δηλώνει και η Παπαρήγα.
ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ
τι κοινό έχουνε όλοι αυτοί; Απλά δεν κάνουνε τίποτα! αυτό είναι όλο. Μόνο μιλάνε για να ακούνε κάποιοι και να λένε πως κάποιος ανεβάζει τόνους. Αυτό που λέει η Παπαρήγα....μάχονται. Για τι; Για τον εργαζόμενο. Πούτσες μπλε. Εργαζόμενος είναι και αυτός στην τράπεζα, εργαζόμενος είναι και ο φορτηγατζής εργαζόμενος είναι και ο φαρμακοποιός και ο ναυπηγός και όλοι.

Εάν μπει σε ΕΥΡΕΙΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ όπως λες, τ΄τοε είναι καταπτυστος. Πώς μπορείς να συνεργαστείς με Σαμαρά και Μπένι; Με τους κλέφτες; Για να συνεργάζεσαι είσαι και εσύ το ίδιο κουμάσι. Να το παίξεις ο αστυνόμος εντός του συστήματος δεν παίζει με τίποτα. Όπως δεν το έπαιξε ο Καρατζαφέρης και ο Συνασπισμός παλιότερα, όπως δεν το έπαιξε και η ΝΔ στο Πασόκ τώρα. Μέλη του συστήματος.

τίποτα δεν αφήνει μετέωρο δε οποιαδήποτε κίνηση του Κουβέλη.
1. Γιατί το ποσοστό που λες δεν το παίρνει ούτε με σφαίρες.
2. Γιατί άμα έχουνε οι άλλοι 154 κλασμένο τον έχουνε. Όπως είχανε τους πάντες κλασμένους και τώρα προ εκλογών και κάνανε ό,τι θέλανε.

Τέλος, ποιος σου λέει πως αν ο Τζήμερος πάρει 1,5 % θα ξανακατέβει σε εκλογές; Ποιος σου είπε πως θα ξαναγίνουνε ευρωεκλογές; με εμάς μέσα; Ποιος σου είπε πως θα πάρει μία έδρα;
Τι αερολογήματα είναι αυτά;

Και τέλος, αν σου κάνει για γίλος που ξύπνησε ο Κουβέλης, τότε κέρασέ τον έναν καφέ (όχι από τον καφετζή της Βουλής, αυτός τα μάσησε πολλά χρόνια από τον Κουβέλη χωρίς ο Κουβέλης να διαμαρτυρηθεί ούτε μία φορά) και πες του να βγει καμία σύνταξη μπας και βγει κανάς πιο νεαρός που δεν σκέφτεται πως το "αριστερά" δεν είναι ταμπέλα που την κοτσάρουμε όπου γουστάρουμε για να πάρουμε ψήφους.

αυτά και καλά ξεμπερδέματα στο μυαλό σου
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
βάζεις πολλά, να στα πω ένα ένα λοιπόν
1. τι θα πει προέρχεσαι από την αριστερά; πας όπου πήγαινε ο παππούς σου; Η αριστερά είναι κόμματα ή ιδεολογία; Τι αριστερό έχει ο Κουβέλης; Αριστερός και ο Τσίπρας αριστερή δηλώνει και η Παπαρήγα.
ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ
τι κοινό έχουνε όλοι αυτοί; Απλά δεν κάνουνε τίποτα! αυτό είναι όλο. Μόνο μιλάνε για να ακούνε κάποιοι και να λένε πως κάποιος ανεβάζει τόνους. Αυτό που λέει η Παπαρήγα....μάχονται. Για τι; Για τον εργαζόμενο. Πούτσες μπλε. Εργαζόμενος είναι και αυτός στην τράπεζα, εργαζόμενος είναι και ο φορτηγατζής εργαζόμενος είναι και ο φαρμακοποιός και ο ναυπηγός και όλοι.

Εάν μπει σε ΕΥΡΕΙΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ όπως λες, τ΄τοε είναι καταπτυστος. Πώς μπορείς να συνεργαστείς με Σαμαρά και Μπένι; Με τους κλέφτες; Για να συνεργάζεσαι είσαι και εσύ το ίδιο κουμάσι. Να το παίξεις ο αστυνόμος εντός του συστήματος δεν παίζει με τίποτα. Όπως δεν το έπαιξε ο Καρατζαφέρης και ο Συνασπισμός παλιότερα, όπως δεν το έπαιξε και η ΝΔ στο Πασόκ τώρα. Μέλη του συστήματος.

τίποτα δεν αφήνει μετέωρο δε οποιαδήποτε κίνηση του Κουβέλη.
1. Γιατί το ποσοστό που λες δεν το παίρνει ούτε με σφαίρες.
2. Γιατί άμα έχουνε οι άλλοι 154 κλασμένο τον έχουνε. Όπως είχανε τους πάντες κλασμένους και τώρα προ εκλογών και κάνανε ό,τι θέλανε.

Τέλος, ποιος σου λέει πως αν ο Τζήμερος πάρει 1,5 % θα ξανακατέβει σε εκλογές; Ποιος σου είπε πως θα ξαναγίνουνε ευρωεκλογές; με εμάς μέσα; Ποιος σου είπε πως θα πάρει μία έδρα;
Τι αερολογήματα είναι αυτά;

Και τέλος, αν σου κάνει για γίλος που ξύπνησε ο Κουβέλης, τότε κέρασέ τον έναν καφέ (όχι από τον καφετζή της Βουλής, αυτός τα μάσησε πολλά χρόνια από τον Κουβέλη χωρίς ο Κουβέλης να διαμαρτυρηθεί ούτε μία φορά) και πες του να βγει καμία σύνταξη μπας και βγει κανάς πιο νεαρός που δεν σκέφτεται πως το "αριστερά" δεν είναι ταμπέλα που την κοτσάρουμε όπου γουστάρουμε για να πάρουμε ψήφους.

αυτά και καλά ξεμπερδέματα στο μυαλό σου

Η ΔΗΜΑΡ εχει πολυ ικανα στελεχη σε ολα τα επιπεδα
Κι ο Κουβελης μπορει να ειναι λιγο αργος στην ομιλια, λογω (και) ηλικιας, αλλα ειναι πολυ ξυπνιος και μεσα στην εποχη. Εκ πρωτης οψεως φαινεται πιο βαρετος απο ο,τι πραγματικα ειναι
Γενικα, η ΔΗΜΑΡ δεν ειναι παλαιοκομματικο μορφωμα, και ΝΑΙ θα μπορουσε να εχει εναν 40αρη αρχηγο, με ιδιες ιδεες με τον Κουβελη αλλα πιο επικοινωνιακο στυλ
Απο κει κι επειτα, οι ταμπελες δεν ειναι καθολου αμελητεες. Εγω πχ ειμαι αριστερος γιατι θελω ευρεια ανακατανομη πλουτου, υψηλη φορολογια στα μεγαλα εισοδηματα (ανω των 150 χιλιαδων ετησιως), και κινητρα για μη-συσσωρευση πλουτου. Πχ μεγαλη φορολογια στα διανεμομενα κερδη, και αντικινητρα στην οικοδομη (Γιατι δεσμευει κεφαλαια απο την παραγωγικη διαδικασια)
Πιο πολυ θα μου ταιριαζε μια φιλελευθερη (ως προς τη λειτουργια του κρατους) αλλα αριστερη (ως προς τη διανομη) πτερυγα της ΔΗΜΑΡ, παρα τα 3 φιλελευθερα κομματα.
Αν δεν υπαρξει μια τετοια ΣΑΦΗΣ πτερυγα, επαναλαμβανω πως θα παω στη Δημιουργια Ξανα

Οσο για τη συγκυβερνηση:
Σαφως και πρεπει να υπαρξει. Αν βλεπεις καποιους να σε κλεβουν κι εσυ δεν πας να τους ελεγξεις- αποτρεψεις, ειναι συνυπευθυνος δια της απουσιας σου.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα (και σαρκαστική) η ανάλυση που κάνει ο techie chan για τα τρία φιλελεύθερα κόμματα (ΔΡΑΣΗ, ΔΗΣΥ, Δημιουργία Ξανά)

www.techiechan.com/?p=1623]Δεν υπάρχουν αθώοι (τρίτο πακέτο)[/url]
δεν αναφέρει εκείνος τι πιστεύει (εκτός αν το λέει κάπου που δεν είδα). Το να τα λες όλα μαύρα χωρίς να βλέπεις λύση είναι εύκολο.
Το κάνει η Παπαρήγα χρόνια τώρα.
και γενικώς η αριστερά τρόπον τινά.

επίσης στέκεται στη Δράση αλλά βάζει 3 κόμματα με διαφορετικό πρόγραμμα μαζί της (άτοπο )

κοινώς, μπορεί όσα λέει να είναι σωστά σαν επιχειρήματα αλλά είναι εκτός θέματος.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Η ΔΗΜΑΡ εχει πολυ ικανα στελεχη σε ολα τα επιπεδα
Κι ο Κουβελης μπορει να ειναι λιγο αργος στην ομιλια, λογω (και) ηλικιας, αλλα ειναι πολυ ξυπνιος και μεσα στην εποχη. Εκ πρωτης οψεως φαινεται πιο βαρετος απο ο,τι πραγματικα ειναι
Γενικα, η ΔΗΜΑΡ δεν ειναι παλαιοκομματικο μορφωμα, και ΝΑΙ θα μπορουσε να εχει εναν 40αρη αρχηγο, με ιδιες ιδεες με τον Κουβελη αλλα πιο επικοινωνιακο στυλ
Απο κει κι επειτα, οι ταμπελες δεν ειναι καθολου αμελητεες. Εγω πχ ειμαι αριστερος γιατι θελω ευρεια ανακατανομη πλουτου, υψηλη φορολογια στα μεγαλα εισοδηματα (ανω των 150 χιλιαδων ετησιως), και κινητρα για μη-συσσωρευση πλουτου. Πχ μεγαλη φορολογια στα διανεμομενα κερδη, και αντικινητρα στην οικοδομη (Γιατι δεσμευει κεφαλαια απο την παραγωγικη διαδικασια)
Πιο πολυ θα μου ταιριαζε μια φιλελευθερη (ως προς τη λειτουργια του κρατους) αλλα αριστερη (ως προς τη διανομη) πτερυγα της ΔΗΜΑΡ, παρα τα 3 φιλελευθερα κομματα.
Αν δεν υπαρξει μια τετοια ΣΑΦΗΣ πτερυγα, επαναλαμβανω πως θα παω στη Δημιουργια Ξανα

Οσο για τη συγκυβερνηση:
Σαφως και πρεπει να υπαρξει. Αν βλεπεις καποιους να σε κλεβουν κι εσυ δεν πας να τους ελεγξεις- αποτρεψεις, ειναι συνυπευθυνος δια της απουσιας σου.
και πάλι ένα ένα

το κάθε κόμμα ακολουθεί τον αρχηγό του. Ελεύθερη βούληση στη Βουλή δεν έχει εκφραστεί. Όποιος δεν ακολουθεί διαγράφεται μέχρι στιγμής. Ή αυτομολείται και μετά ξαναγυρνάει. Αυτό λέει η προϊστορία με ελάχιστες εξαιρέσεις, τις οποίες δεν θυμάται κανείς.

επομένως αν ο αρχηγός είναι δυσκίνητος, είναι δυσκίνητο όλο το κόμμα. Το οτι λες πως αυτ΄πο που λέει ο Κουβέλης δεν σου ταιριάζει αλλά θα τον ψηφίσεις από μόνο του είναι φάουλ. Ψάχτο μέσα σου - είσαι λάθος.

Και πάμε στο τελευταίο, το οποίο σου το αντέτεινα ήδη με επιχειρήματα, αλλά προφανώς δεν σου είναι αρκετά. Πες μου ΕΝΑ παράδειγμα συγκυβέρνησης στην Ελλάδα που να έκανε κάποιος τον αστυνόμο στους κλέφτες. Όταν δεν έχεις σαφείς απόψεις (όπως ΔΕΝ έχει ο Κουβέλης), πώς στον κόρακα θα κάνεις αντιπολίτευση; Με στείρο όχι; Και τι διαφορετικό είναι τότε αυτό από αυτό που κάνει η Παπαρήγα ή ο Σύριζα;
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα (και σαρκαστική) η ανάλυση που κάνει ο techie chan για τα τρία φιλελεύθερα κόμματα (ΔΡΑΣΗ, ΔΗΣΥ, Δημιουργία Ξανά)

www.techiechan.com/?p=1623]Δεν υπάρχουν αθώοι (τρίτο πακέτο)[/url]

Κατά την γνώμη μου κακώς οι 3 αυτοί φορείς δεν ενοποιήθηκαν σε 1, ή τουλάχιστον δεν συνεργάστηκαν εκλογικά. Για την περί φιλελευθερισμού ανάλυση, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Πριν φτάσουμε να μιλήσουμε για ιδεολογικά περιγράμματα ας επαναφέρουμε την λογική στην καθημερινή πολιτική πρακτική.

Αυτό που καταλαβαίνω προσωπικά είναι ότι και οι 3 στηρίζουν δυσάρεστες σε πολλές οργανωμένες μειοψηφίες θέσεις - καταβάλοντας το σχετικό εκλογικό κόστος - γεγονός που με κάνει να εικάζω ότι οι τοποθετήσεις τους είναι περισσότερο ειλικρινείς σε επίπεδο εξαγγελιών σε σχέση με το "χαρίζω δάνεια, διαγράφω χρέη" και την ψευδοπροοδευτική αοριστολογία των υπολοίπων.

Όσο για τον άν μπουν ή δεν μπούν στην βουλή, ΕΝΑ είναι σίγουρο: Αν δεν τους ψηφίσουμε δεν θα μπούν. Προσωπικά θα ψηφίσω Μάνο, παρά τις ενστάσεις μου.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Κατά την γνώμη μου κακώς οι 3 αυτοί φορείς δεν ενοποιήθηκαν σε 1, ή τουλάχιστον δεν συνεργάστηκαν εκλογικά. Για την περί φιλελευθερισμού ανάλυση, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Πριν φτάσουμε να μιλήσουμε για ιδεολογικά περιγράμματα ας επαναφέρουμε την λογική στην καθημερινή πολιτική πρακτική.

Αυτό που καταλαβαίνω προσωπικά είναι ότι και οι 3 στηρίζουν δυσάρεστες σε πολλές οργανωμένες μειοψηφίες θέσεις - καταβάλοντας το σχετικό εκλογικό κόστος - γεγονός που με κάνει να εικάζω ότι οι τοποθετήσεις τους είναι περισσότερο ειλικρινείς σε επίπεδο εξαγγελιών σε σχέση με το "χαρίζω δάνεια, διαγράφω χρέη" και την ψευδοπροοδευτική αοριστολογία των υπολοίπων.

Όσο για τον άν μπουν ή δεν μπούν στην βουλή, ΕΝΑ είναι σίγουρο: Αν δεν τους ψηφίσουμε δεν θα μπούν. Προσωπικά θα ψηφίσω Μάνο, παρά τις ενστάσεις μου.
ήμουνα κι εγώ προς Μάνο μεριά μέχρι που έκανε την κωλοτούμπα με το Βαλλιανάτο.
Ο Βαλλιανάτος δεν με ενδιαφέρει για τα προσωπικά του γούστα, αλλά γιατί ήταν χρόνια σύμβουλος του ΓΑΠ. Και μόνο αυτό με έκανε να αλλάξω γνώμη για το Μάνο.

και ΟΧΙ, δεν είναι τα 3 κόμματα ίδια. Δεν μπορώ να βάλω εγώ τη Δημιουργία Ξανα που δεν έχει μέσα πολιτικό στο ίδιο καφάσι με κόμματα που έχουνε πρώην βολεμένους σε κόμματα στην ίδια μοίρα ή στο ίδιο καφάσι.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
και δεν θα ψηφίσω με βάση το ποιος θα μπει μέσα στη Βουλή αλλά με βάση το τι πιστεύω πως πρεσβεύει ο καθένας και αν με αντικατοπτρίζει.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα (και σαρκαστική) η ανάλυση που κάνει ο techie chan για τα τρία φιλελεύθερα κόμματα (ΔΡΑΣΗ, ΔΗΣΥ, Δημιουργία Ξανά)

www.techiechan.com/?p=1623]Δεν υπάρχουν αθώοι (τρίτο πακέτο)[/url]

Ενδιαφερουσα αναλυση, αλλα εμπεριεχει αρκετες ανακριβειες
Δεν εχει καταλαβει καλα τα προγραμματα Μανου- Δημιουργιας, μαλλον επειδη ξεκινησε να τα διαβαζει κακοπροαιρετα
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
ήμουνα κι εγώ προς Μάνο μεριά μέχρι που έκανε την κωλοτούμπα με το Βαλλιανάτο.
Ο Βαλλιανάτος δεν με ενδιαφέρει για τα προσωπικά του γούστα, αλλά γιατί ήταν χρόνια σύμβουλος του ΓΑΠ. Και μόνο αυτό με έκανε να αλλάξω γνώμη για το Μάνο.

και ΟΧΙ, δεν είναι τα 3 κόμματα ίδια. Δεν μπορώ να βάλω εγώ τη Δημιουργία Ξανα που δεν έχει μέσα πολιτικό στο ίδιο καφάσι με κόμματα που έχουνε πρώην βολεμένους σε κόμματα στην ίδια μοίρα ή στο ίδιο καφάσι.

Συμφωνώ για τον Βαλλιανάτο - όπως και για τις όψιμες ψευδο-πατριωτικές ονειρώξεις του Μάνου - μια ματιά στην ανανεωμένη χρωματική παλέττα και συνθηματολογία του σάιτ της δράσης αρκεί για να καταλάβει κανείς ... ... γι αυτό μίλησα για ενστάσεις.

Άν διαβάσεις τα προγράμματα των 3, αυτό συγκλίνει ίσως σε πάνω από το 70% των ζητημάτων ενώ ταυτίζεται σε όλα σχεδόν τα ζητήματα βασικής πολιτικής κοσμοαντίληψης.

Σκέφτηκα πολύ για να αποφασίσω μεταξύ Μάνου και Δημιουργία Ξανά και με βαριά καρδιά κατέληξα στον πρώτο λόγω μονοκόμματου χαρακτήρα, αποφασιστικότητας, τεχνογνωσίας σε ζητήματα πολιτικής και οικονομίας και μεγάλης ηλικίας που διασφαλίζει την έλλειψη περαιτέρω, σκοτεινών πιθανά, πολιτικών επιδιώξεων.
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Συμφωνώ για τον Βαλλιανάτο - όπως και για τις όψιμες ψευδο-πατριωτικές ονειρώξεις του Μάνου - μια ματιά στην ανανεωμένη χρωματική παλέττα και συνθηματολογία του σάιτ της δράσης αρκεί για να καταλάβει κανείς ... ... γι αυτό μίλησα για ενστάσεις.

Άν διαβάσεις τα προγράμματα των 3, αυτό συγκλίνει ίσως σε πάνω από το 70% των ζητημάτων ενώ ταυτίζεται σε όλα σχεδόν τα ζητήματα βασικής πολιτικής κοσμοαντίληψης.

Σκέφτηκα πολύ για να αποφασίσω μεταξύ Μάνου και Δημιουργία Ξανά και με βαριά καρδιά κατέληξα στον πρώτο λόγω μονοκόμματου χαρακτήρα, αποφασιστικότητας, τεχνογνωσίας σε ζητήματα πολιτικής και οικονομίας και μεγάλης ηλικίας που διασφαλίζει την έλλειψη περαιτέρω, σκοτεινών πιθανά, πολιτικών επιδιώξεων.
αψογος :thumbsup:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Συμφωνώ για τον Βαλλιανάτο - όπως και για τις όψιμες ψευδο-πατριωτικές ονειρώξεις του Μάνου - μια ματιά στην ανανεωμένη χρωματική παλέττα και συνθηματολογία του σάιτ της δράσης αρκεί για να καταλάβει κανείς ... ... γι αυτό μίλησα για ενστάσεις.

Άν διαβάσεις τα προγράμματα των 3, αυτό συγκλίνει ίσως σε πάνω από το 70% των ζητημάτων ενώ ταυτίζεται σε όλα σχεδόν τα ζητήματα βασικής πολιτικής κοσμοαντίληψης.

Σκέφτηκα πολύ για να αποφασίσω μεταξύ Μάνου και Δημιουργία Ξανά και με βαριά καρδιά κατέληξα στον πρώτο λόγω μονοκόμματου χαρακτήρα, αποφασιστικότητας, τεχνογνωσίας σε ζητήματα πολιτικής και οικονομίας και μεγάλης ηλικίας που διασφαλίζει την έλλειψη περαιτέρω, σκοτεινών πιθανά, πολιτικών επιδιώξεων.
και πάλι δεν με πείθει.
σου είπα πως κι εγώ τον σκεφτόμουνα.
αλλά αυτό με το Βαλλιανάτο δεν είναι απλά ένσταση, είναι κωλοτούμπα ολκής.

Και σε αυτές τις εκλογές όποιος ψηφίζει κόμμα παρά τις ενστάσεις του είναι λάθος πιστεύω.

Ήμουνα τρομερά μπερδεμένος ανάμεσα σε Σύριζα, Καμμένο, Μάνο, Δημ. Ξανά και σε μία ψήφο απλά διαμαρτυρίας σε κάποιο νο νέιμ κόμμα.
Οι 3 πρώτοι πέφτουνε σε αρκετά φάουλ που για μένα είναι σημαντικά και καθορίζουνε στάση μετά τις εκλογές.

Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανένα που έχει περάσει από βουλευτικούς θώκους τα τελευταία χρόνια. Ο Μάνος έκανε απίστευτο λάθος με την πούστρα. Και επειδή δεν θεωρώ πως κάνει λάθη λόγω βλακείας....αυτό με κάνει να είμαι τρομερά επιφυλακτικός για την πάρτη του πια.
 

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
12
Πόντοι
16
Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι ειναι πρωιν πρασινοφρουροι, αφου σχεδον ολοι οι υποψηφιοι δεν προερχονται απο το δημοσιο η καποια δεκο οποτε δυσκολο να ηταν συνδικαλισμενοι ,αλλα ακομα και αν υπαρχουν καποια μελη που να ανηκαν σε αλλο πολιτικο χωρο η επισημη γραμμη του κομματος ειναι, υποψηφιοι οι οποιοι να εχουν τουλαχιστον 5 χρονια ενσημα, ανωτατος χρονος παραμονης σε αιρετο αξιωμα 12 ετη, 200 βουλευτες,ασυμβιβαστο βουλευτων υπουργων,αξιολογιση στο δημοσιο και οποιος δεν κανει φευγει κ.τ.λ.


Και προσωπικα εγω δεν ειμαι μνημινιολαγνος, απλα εχω βαρεθει μια αρκετα μεγαλη μειοψηφια να μην θελει να αλλαξει τιποτα σε αυτον τον τοπο.Φτανει πια με τη στειρα αντιπαραθεση μνημονιο-αντιμνημονιο.Τα μισα που γραφονται μεσα σε αυτο επρεπε να τα εχουμε εφαρμοστει χρονια πριν, οπως το ασφαλιστικο επι Γιαννιτση που αν το λυναμε τοτε, τωρα τα ταμεια θα ηταν μια χαρα και δεν θα ειχαν τοσα ελειματα.Αληθεια τοτε εσυ που ησουνα?Μηπως στο δρομο εναντιον του νομοσχεδιου?

Μνημονιολαγνοι πασοκοφρουροι ειναι..ξερω πολλους υποψήφιους!
 

georgedotcom

Νέο Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπερα, ειμαι μελος της Δημιουργιας Ξανα και μαλιστα απο τους πρωτους που στηριξαν αυτη την ιδεα. Εχω καιρο να μπω εδω και ενας φιλος μου με ενημερωσε για τη συζητηση αυτη. Δεν θα προσπαθησω να σας πεισω για κατι αλλα αν θελετε να ρωτησετε οτιδηποτε, ευχαριστως να απαντησω. Παντως προσωπικα θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη στην πολιτικη σκηνη. Πολιτικη παρθενα!!  :dancing:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
και πάλι δεν με πείθει.
σου είπα πως κι εγώ τον σκεφτόμουνα.
αλλά αυτό με το Βαλλιανάτο δεν είναι απλά ένσταση, είναι κωλοτούμπα ολκής.

Και σε αυτές τις εκλογές όποιος ψηφίζει κόμμα παρά τις ενστάσεις του είναι λάθος πιστεύω.

Ήμουνα τρομερά μπερδεμένος ανάμεσα σε [size=10pt][size=10pt]Σύριζα, Καμμένο[/size][/size], Μάνο, Δημ. Ξανά και σε μία ψήφο απλά διαμαρτυρίας σε κάποιο νο νέιμ κόμμα.
Οι 3 πρώτοι πέφτουνε σε αρκετά φάουλ που για μένα είναι σημαντικά και καθορίζουνε στάση μετά τις εκλογές.

Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανένα που έχει περάσει από βουλευτικούς θώκους τα τελευταία χρόνια. Ο Μάνος έκανε απίστευτο λάθος με την πούστρα. Και επειδή δεν θεωρώ πως κάνει λάθη λόγω βλακείας....αυτό με κάνει να είμαι τρομερά επιφυλακτικός για την πάρτη του πια.

:headbang:  :headbang:  :headbang:  :headbang:  :headbang:
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.909
Κριτικές
14
Like
3.673
Πόντοι
2.777
μακρυά από όλους που τρέφουν ευρωπαϊκές αυταπάτες. Αποδεδειγμένα δεν υπάρχει η μαγιά για να φουσκώσει κάτι διαφορετικό σε μια Ευρώπη τραπεζιτοκρατούμενη με αμερικάνικο στρατό κατοχής.
Ο νεοφιλελεύθερος Βοράς που ο μισός είναι έξω από το εννιαίο νόμισμα υπαγορεύει τη δουλοπαροικία στο Νότο για να διατηρήσει και να μεγιστοποιήσει τα υπερκέρδη του με τη Σαγκαηοποίησή μας.
Σε αυτό το μήκος κύματος δε νομίζω ότι θέλω να ενδώσω ούτε ως σκέψη αλλά περισσότερο ούτε ως πράξη.
Ας κουραστώ όπως κι άλλοι συνάνθρωποί μου για να φτιάξω ένα πιο υγιές πλαίσιο επιβίωσης. Θέλει θυσία αλλά όχι με τα αρχιλαμόγια του Βορά.
Επομένως όταν διαβάζω ότι πλασάρουν ευρωπαϊκή ενότητα, μάλλον πλανούνται οικτρά σε σφαίρες παραισθήσεων ή πιο απλά παίζουν κι αυτοί το κομμάτι τους.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.565
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.076
Πόντοι
14.565
:2funny: Κορυφή.  :rockon:
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
ήμουνα κι εγώ προς Μάνο μεριά μέχρι που έκανε την κωλοτούμπα με το Βαλλιανάτο.
..........
Δεν μπορώ να βάλω εγώ τη Δημιουργία Ξανα που δεν έχει μέσα πολιτικό στο ίδιο καφάσι με κόμματα που έχουνε πρώην βολεμένους σε κόμματα στην ίδια μοίρα ή στο ίδιο καφάσι.

Α, γεια σου!
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.565
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.076
Πόντοι
14.565
ήμουνα κι εγώ προς Μάνο μεριά μέχρι που έκανε την κωλοτούμπα με το Βαλλιανάτο.
Ο Βαλλιανάτος δεν με ενδιαφέρει για τα προσωπικά του γούστα, αλλά γιατί ήταν χρόνια σύμβουλος του ΓΑΠ. Και μόνο αυτό με έκανε να αλλάξω γνώμη για το Μάνο.
Έλα μωρέ σιγά. Σύμβουλος επικοινωνίας ήταν όπως και πολλών άλλων. Επαγγελματική συνεργασία. Ξανάλλαξε και ψήφισε Μάνο λοιπόν άφοβα.  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom