Νέα

«Δημιουργία Ξανά» - γνώμες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα il_capitano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 165K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.730
Πόντοι
1.306
Ανοιχτή επιστολή στην Μέρκελ...

Πέμπτη 20/10/2011 07:24


 Εξοχότατη,
σας ευχαριστούμε για τις προσπάθειες που κάνετε να προσφέρετε αίμα στην Ελλάδα, για να βγει από την εντατική, αλλά, όπως διαπιστώνετε κάθε μέρα, δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα  αν δεν αντιμετωπιστεί πρώτα η αιμορραγία: το διεφθαρμένο, σπάταλο, και εχθρικό σε κάθε προσπάθεια παραγωγής, κράτος.



:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.148
Κριτικές
3
Like
1.311
Πόντοι
566
Μετά τις εκλογές με το 1% που θα έχουν στη καλύτερη περίπτωση, τους βλέπω να πηγαίνουν είτε προς  ΔΗΜΑΡ είτε να επιστρέφουν στο ΠΑΣΟΚ κλαίγοντας για συγχώρεση.

Μη ξεχνάμε πως πρόκειται για ανεπάγγελτους και πρώην πρασινοφρουρούς. 
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.918
Like
30.161
Πόντοι
5.006
Mετά απο τον Θεμιστοκλή θέλουνε και αυτοί την συμβολή-επιχορήγηση του οπαδού-μέλους  :think:
 

deepthroat

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2005
Μηνύματα
196
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
Μετά τις εκλογές με το 1% που θα έχουν στη καλύτερη περίπτωση, τους βλέπω να πηγαίνουν είτε προς  ΔΗΜΑΡ είτε να επιστρέφουν στο ΠΑΣΟΚ κλαίγοντας για συγχώρεση.

Μη ξεχνάμε πως πρόκειται για ανεπάγγελτους και πρώην πρασινοφρουρούς. 

Aνεπάγγελτοι με τα βιογραφικά τους στο Internet λίγο δύσκολο. Τώρα για πρασινοφρουρούς δεν ξέρω, τίποτα δεν αποκλείεται  :grin:
 

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
12
Πόντοι
16
Εχω ασχοληθεί με αυτούς γιατί γνωρίζω προσωπικά στελέχη τους.Το 90% είναι πρώην πασοκόσυλα,φανατισμένοι ανθέλληνες που εκφράζουν το λεγόμενο "βαθύ πασοκ"..
Είναι ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ του μνημονίου το οποίο μάλιστα στο συνέδριο τους το χαρακτήριζαν σαν δώρο θεού!!!

Είναι λαικιστές,στο group τους στο facebook βρίζουν όλους τους έλληνες εκτός απο τους εαυτούς τους(πχ για τους άστεγους και τους άνεργους  λένε πως καλά πάθανε γιατί δεν είχαν προνοήσει για την κρίση!!!) και απίστευτα αντιδημοκράτες.Αν τους ρωτήσετε στο site ή στο facebook κάτι για τις θέσεις τους(που είναι αχταρμάς και δεν έχουν σαφεις θέσεις για τίποτα) στην καλύτερη θα στην πέσουν καμια 20ρια φανατισμένοι και θα σε βρίσουν.Μιλάμε πως έχει μαζευτεί εκει μέσα όλη η σαπίλα των μικρομεσαίων κομματόσκυλων και αφισοκολλητών του πασοκ της δεκαετίας του 80' και του 90'.Βρίζουν τους πάντες και τα πάντα αλλά προτάσεις δεν κάνουν!Ακόμα και την αιμοδοσία των οπαδών του Παοκ έβριζαν και έλεγαν πως γίνεται για οικονομικούς λόγους κάτι που είναι απόλυτα ψευδές μιας και ο κόσμος στην Ελλάδα το άιμα το δίνει τζάμπα!

Ο αρχηγός τους ο Θ.Τζήμερος είναι ενας μέτριος και αδιάφορος διαφημιστής με ελάχιστες γνώσεις για τα θέματα που πρέπει να ξέρει ένας πολιτικός και απλά στις τοποθετησεις του παπαγαλίζει πράγματα που έλεγε παλιά το βαθύ πασοκ ή άνθρωποι όπως ο Μάνος.

Ψήφος σε αυτούς είναι ψήφος στο Πασοκ.Καλύτερα να ψηφίσετε τον Μάνο αν είστε τοσο ακραίοι μνημονιολάγνοι παρά αυτούς τους ακραίους πασόκους!
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
παιζει τωρα στην ΕΤ1   ο τυπος με κερδισε,  θα ειναι τραγικο να μπει στη βουλη ο καρατζαφερης και η ντορα   και  να μη μπει η διμιουργια ξανα

Νομιζω πως δυσκολα θα ξαναδουμε τετοιο επιπεδο λογου απο καποιον (αλλον) πολιτικο σχηματισμο
Για μενα, highlight της ομιλιας ηταν η εξης διηγηση του Τζημερου:
"Μιλουσα στο Βολο, απο οπου και καταγομαι. Τους ειπα οτι αν μπω στη βουλη ΔΕΝ θα κανω τιποτα ιδιαιτερο για το Βολο, κι ο κοσμος χειροκροτησε"
Αν οντως εγινε αυτο, ΜΠΡΑΒΟ και στον κοσμο! Αυτο ειναι ενδειξη υγειας για την κοινωνια

Στο καθαρα πρακτικο επιπεδο, ακουσα μια εξαιρετικη προταση που ομολογω πως με κατεπληξε
Αντι να περνας ελεγχους απο διαφορες κρατικες υπηρεσιες προτου ανοιξεις ενα μαγαζι, να μην περνας κανεναν ελεγχο, να υπογραφεις απο μονος σου ενα χαρτι οτι πληροις ολες τις προϋποθεσεις, και ΑΝ σε πιασουνε να μην τις πληροις στην πορεια, να στο κλεινουνε αμεσως! ΚΑΙ γρηγορα δουλευει το συστημα, ΚΑΙ κανεις δεν θα θελει να κανει παραβασεις.... Ειδικα αν στο χαρτι που θα καταθεσεις υπαρχουν οι υπογραφες επαγγελματιων που θα κινδυνευσουν να χασουν το διπλωμά τους για παντα. Αποτελεσμα: Νεες επιχειρησεις σε 1 μερα. Στην Ευρωπη αυτο ισχυει
Αφηνω, λοιπον, το Σαμαρα να λεει αρχιδιες για αναπτυξη, αναπτυξη, αναπτυξη... με τη "βοηθεια της Παναγιάς". Χωρις τιποτα συγκεκριμενο και χωρις φυσικα την παραμικρη ειλικρινη διαθεση. (Πώς θα μπορουσε να την εχει εαν προκειται να θιγουν οι αργομισθοι συνδικαλιστες που σερνει ξοπισω του)
Αφηνω το Βενιζελο να φλυαρει με γενικοτητες (και μαλιστα πανω σε ενα μνημονιακο προγραμμα προδιαγεγραμμενο να αποτυχει)
Τελικα, αναπτυξη μπορει να ερθει ΜΟΝΟ μεσα απο ιδεες σοβαρων ανθρωπων, και κυριως, εργαζομενων ανθρωπων κι οχι κομματικων φεουδαρχων

Εξισου καλη κι επαναστατικη η προταση Μανου για εξορθολογισμο/ καθαρισμα του ασφαλιστικου.
Αποτελει ακομα μια πολυ δυνατη ιδεα αναπτυξης (λογω του οτι μειωνει κατακορυφα το κοστος εργασιας) και συνδυαστικα με αυτη του Τζημερου, θα μπορουσαν να εχουν ΑΜΕΣΑ αποτελεσματα!
Νομιζω πως ειναι ατυχης επιλογη να μη συνεργαστουν η Δραση κι η Δημιουργια Ξανα, γιατι ειμαι βεβαιος πως θα εμπαιναν στο κοινοβουλιο με τα τσαρουχια.
Ωστοσο, ακομα και τωρα νομιζω πως αξιζει τον κοπο να ψηφισει κανεις ενα απο τα 2 αυτα κομματα, γιατι ειναι φρεσκα, δημιουργικα, εξυπνα, και κυριως ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ, μιας και δεν στελεχωνονται απο πολιτευτες
Δυστυχως σε αυτες τις εκλογες εγω θελω να στηριξω κατι αλλο, αλλα οσοι απο εσας ειστε αναποφασιστοι, σας προτεινω ανεπιφυλακτα Τζημερο και Μανο
(Ισως να τους ψηφιζα κι εγω αν ηξερα πως ειναι οριακη η εισοδός τους στη βουλη)
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Και μένα μου άρεσε ο τύπος, που τον είδα (λίγο) να μιλάει στην ΕΤ1.

Στο 14% των αναποφάσιστων είμαι ακόμα
(Αλλά με ξακαθαρισμένο "οχι" σε 20 από τα 32 κόμματα)

και δε αποκλείεται να τον ενισχύσω.

Και σκέφτηκα και ένα επιχείρημα υπέρ του, αλλά δε θα σας κουράσω μ' αυτό, είναι πολύπλοκο.
 

mnr41

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2007
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0




Εχω ασχοληθεί με αυτούς γιατί γνωρίζω προσωπικά στελέχη τους.Το 90% είναι πρώην πασοκόσυλα,φανατισμένοι ανθέλληνες που εκφράζουν το λεγόμενο "βαθύ πασοκ"..
Είναι ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ του μνημονίου το οποίο μάλιστα στο συνέδριο τους το χαρακτήριζαν σαν δώρο θεού!!!

Είναι λαικιστές,στο group τους στο facebook βρίζουν όλους τους έλληνες εκτός απο τους εαυτούς τους(πχ για τους άστεγους και τους άνεργους  λένε πως καλά πάθανε γιατί δεν είχαν προνοήσει για την κρίση!!!) και απίστευτα αντιδημοκράτες.Αν τους ρωτήσετε στο site ή στο facebook κάτι για τις θέσεις τους(που είναι αχταρμάς και δεν έχουν σαφεις θέσεις για τίποτα) στην καλύτερη θα στην πέσουν καμια 20ρια φανατισμένοι και θα σε βρίσουν.Μιλάμε πως έχει μαζευτεί εκει μέσα όλη η σαπίλα των μικρομεσαίων κομματόσκυλων και αφισοκολλητών του πασοκ της δεκαετίας του 80' και του 90'.Βρίζουν τους πάντες και τα πάντα αλλά προτάσεις δεν κάνουν!Ακόμα και την αιμοδοσία των οπαδών του Παοκ έβριζαν και έλεγαν πως γίνεται για οικονομικούς λόγους κάτι που είναι απόλυτα ψευδές μιας και ο κόσμος στην Ελλάδα το άιμα το δίνει τζάμπα!

Ο αρχηγός τους ο Θ.Τζήμερος είναι ενας μέτριος και αδιάφορος διαφημιστής με ελάχιστες γνώσεις για τα θέματα που πρέπει να ξέρει ένας πολιτικός και απλά στις τοποθετησεις του παπαγαλίζει πράγματα που έλεγε παλιά το βαθύ πασοκ ή άνθρωποι όπως ο Μάνος.

Ψήφος σε αυτούς είναι ψήφος στο Πασοκ.Καλύτερα να ψηφίσετε τον Μάνο αν είστε τοσο ακραίοι μνημονιολάγνοι παρά αυτούς τους ακραίους πασόκους!

Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι ειναι πρωιν πρασινοφρουροι, αφου σχεδον ολοι οι υποψηφιοι δεν προερχονται απο το δημοσιο η καποια δεκο οποτε δυσκολο να ηταν συνδικαλισμενοι ,αλλα ακομα και αν υπαρχουν καποια μελη που να ανηκαν σε αλλο πολιτικο χωρο η επισημη γραμμη του κομματος ειναι, υποψηφιοι οι οποιοι να εχουν τουλαχιστον 5 χρονια ενσημα, ανωτατος χρονος παραμονης σε αιρετο αξιωμα 12 ετη, 200 βουλευτες,ασυμβιβαστο βουλευτων υπουργων,αξιολογιση στο δημοσιο και οποιος δεν κανει φευγει κ.τ.λ.


Και προσωπικα εγω δεν ειμαι μνημινιολαγνος, απλα εχω βαρεθει μια αρκετα μεγαλη μειοψηφια να μην θελει να αλλαξει τιποτα σε αυτον τον τοπο.Φτανει πια με τη στειρα αντιπαραθεση μνημονιο-αντιμνημονιο.Τα μισα που γραφονται μεσα σε αυτο επρεπε να τα εχουμε εφαρμοστει χρονια πριν, οπως το ασφαλιστικο επι Γιαννιτση που αν το λυναμε τοτε, τωρα τα ταμεια θα ηταν μια χαρα και δεν θα ειχαν τοσα ελειματα.Αληθεια τοτε εσυ που ησουνα?Μηπως στο δρομο εναντιον του νομοσχεδιου?
 

SalonicaM

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.451
Κριτικές
20
Like
1.735
Πόντοι
5.015
Νομίζω ότι μετά από όλα αυτά που ζήσαμε τα τελευταία 2-3 χρόνια όπου απογυμνώθηκε όλο το πολιτικό σύστημα δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να αναζητήσουμε κάτι το ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Εγώ το αναζητώ εδώ και καιρό και νομίζω ότι η Δημιουργία ξανά έχει ενδιαφέρον.

Λογικές απόψεις, μελετημένο πρόγραμμα, άνθρωποι κοινοί, επαγγελματίες...κάτι καλό φαίνεται να είναι.

Μπορεί να είναι απλά αρριβίστες ή να είναι και αυτολι ευάλωτοι στην γλύκα της εξουσίας και το δημόσιο χρήμα. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Γι' αυτό όμως θα τους δοκιμάσω. Θα τους δοκιμάσω γιατί ΞΕΡΩ ΟΤΙ:

Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που μας κυβερνούν είναι απλά οι καταστροφείς μας, είναι αυτοί που έφαγαν, κατασπατάλησαν το δημόσιο χρήμα, μας εκμαύλισαν με το ρουσφέτι με την ανομία. Ανίκανοι απλά το μόνο που έκαναν είναι να συντηρούν την εξουσία τους για να τρώνε να τρώνε να τρώνε.

Το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει και αν είναι να κυβερνήσει δεν θέλουμε εμείς να γίνουμε κρατίδιο Σοβιετικού τύπου (και μάλιστα χωρίς Ουκρανές).

Ο Συριζα η ΔΗΜΑΡ αποτελούν κομμάτι του συστήματος, βολεμένοι στην πλειοψηφία τους δημόσιοι υπάλληλοι και συνδικαλιστές. Είναι αυτοί που έτρωγαν δημόσιο χρήμα μέσα από τον συνδικαλισμό, που κάθε τόσο έκαναν απεργίες για να συντηρούν τις ανεπάγγελτες συνδικαλιστικες θεσάρες τους και που τέλος δεν έχουν προσφέρει ούτε μια αναπτυξιακή προοπτική στον τόπο.

ο Καρατζαφέρης που έχει το κόμμα ΛΑΟΣ Α.Ε. κόμμα επιχείρηση για να τρώει δημόσιο χρήμα χωρίς καμία ιδεολογική συγκρότηση παρα μόνο την χρήση της επικαιρότητας μέσα από τα τσιτάτα του πανέξυπνου αρχηγού του. Μόνο που από τις κολοτούμπες και τις πονηριές ζαλίστικε και αυτός και μας ζάλισε κι εμάς. Τα κατορθώματα Βορίδη και γεωργιάδη μας δείχνουν τι σκατά άνθρωποι είναι.

Ο Καμμένος είναι σάρκα από την σάρκα της ΝΔ. Μέσα στο σύστημα, μέσα σε ότι συμπεριλαμβάνει το αμαρτωλό παρελθόν της μεταπολίτευσης, Απλά κι αυτός ζηλεψε την δόξα του Καρατζαφέρη. Είναι απλά μια ΝΔ με άλλο όνομα.

Η Ντόρα κόβεται λόγω πατρικού επιθέτου,...

Η Δράση έχει κάτι να πει αν και φοβίζει λίγο με μερικά ακραία φιλελεύθερα μέτρα (που δεν είμαι σίγουρος αν είναι λάθος, αλλά έχουμε μάθει να φοβόμαστε...)

Τα παραπάνω τα ξέρω

και αν ο Τζήμερος είναι λαμόγιο πλέον θα ξέρω να τον ελέγξω και να τον πιάσω πριν είναι αργά. θα του δώσω όμως την ευκαιρία...

 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι ειναι πρωιν πρασινοφρουροι, αφου σχεδον ολοι οι υποψηφιοι δεν προερχονται απο το δημοσιο η καποια δεκο οποτε δυσκολο να ηταν συνδικαλισμενοι ,αλλα ακομα και αν υπαρχουν καποια μελη που να ανηκαν σε αλλο πολιτικο χωρο η επισημη γραμμη του κομματος ειναι, υποψηφιοι οι οποιοι να εχουν τουλαχιστον 5 χρονια ενσημα, ανωτατος χρονος παραμονης σε αιρετο αξιωμα 12 ετη, 200 βουλευτες,ασυμβιβαστο βουλευτων υπουργων,αξιολογιση στο δημοσιο και οποιος δεν κανει φευγει κ.τ.λ.


Και προσωπικα εγω δεν ειμαι μνημινιολαγνος, απλα εχω βαρεθει μια αρκετα μεγαλη μειοψηφια να μην θελει να αλλαξει τιποτα σε αυτον τον τοπο.Φτανει πια με τη στειρα αντιπαραθεση μνημονιο-αντιμνημονιο.Τα μισα που γραφονται μεσα σε αυτο επρεπε να τα εχουμε εφαρμοστει χρονια πριν, οπως το ασφαλιστικο επι Γιαννιτση που αν το λυναμε τοτε, τωρα τα ταμεια θα ηταν μια χαρα και δεν θα ειχαν τοσα ελειματα.Αληθεια τοτε εσυ που ησουνα?Μηπως στο δρομο εναντιον του νομοσχεδιου?

Συμφωνω απολυτως
Οι δυναμεις της αδρανειας πρεπει επιτελους να αφεθουν στη σαπιλα τους
ΠΑΣΟΚ και ΝΔ να παρουν τον πουλο συλληβδην, οι αρχηγοι και ΟΛΑ τα στελεχη
Κι απο εκει και περα, να γεννηθουν νεοι σχηματισμοι, με αλλο ονομα και καταστατικο
Τα δυο αυτα κομματα ειναι πτωματα

Εγω ειλικρινα θα γουσταρα να ψηφισω τον Τζημερο, ισως και τον Μανο, αλλα προτιμαω Τζημερο διοτι τουλαχιστον ειναι απλος ανθρωπος, με οικονομικη κατασταση λιγο πανω απο το μεσο Ελληνα, και χωρις μεριδιο στην εξουσια
Εντουτοις, εχω μια ηθικη δεσμευση να ψηφισω Κουβελη, μονο και μονο επειδη ειναι η πρωτη σοβαρη προσπαθεια αναμορφωσης της αριστερας, απο την εποχη του Συνασπισμου 1992-1993
Και νιωθω οτι του χρωσταω μια ψηφο
Αν μετα τις εκλογες δεν ενεργησει υπευθυνα, και περιοριστει σε αντιπολιτευτικες ασαφειες, ειμαι 90% σιγουρος οτι θα παω στον Τζημερο στις μεθεπομενες εκλογες (που δυστυχως δεν θα αργησουν να ερθουν).

Παρεμπιπτοντως, με τον Τζημερο συμφωνω σε μεγαλυτερο μερος απο οτι με τον Κουβελη- γι' αυτο και εγραψα οτι ειναι ηθικη η ψηφος που θα δωσω στον δευτερο. Στη σημερινη του συνεντευξη στην ΕΤ1, σχεδον ταυτιστηκα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Μη ξεχνάμε πως πρόκειται για ανεπάγγελτους και πρώην πρασινοφρουρούς. 
μάλιστα
ένας κοτζαμαν κατάλογος με ανθρώπους που δουλεύουνε και εσύ τους έβγαλες ανεπάγγελτους.
τους βάφτισες και πρώην πρασινοφρουρούς έτσι επειδή γουσταρεις, χωρίς στοιχεία.

δεν το συζητάω....η γνώμη σου έχει βαρύτητα.

και προφανώς τώρα θα προσπαθήσεις να μας πείσεις πως είναι καλύτερα να βγούνε αυτοί που τόσα χρόνια επαγγέλονται το να τραβάνε τα λεφτά του κοσμάκη χωρίς να κάνουνε τίποτα απολύτως για την Ελλάδα παρά μόνο για την πάρτη τους, παρά να βγούνε κάποιοι νέοι στην πολιτική άνθρωποι που έχουνε το θάρρος να πούνε τα πράγματα με το όνομά τους....

δεν το συζητάω....έχει βάρος η γνώμη σου...
 

JamesC

Νέο Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Η δημιουργία ξανά εντάσσεται στο φιλελεύθερο χώρο και πιθανοί ψηφοφόροι της θα μπορούσαν να είναι φιλελεύθεροι του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, ίσως του Κουβέλη, της ΔΗΣΥ, Της Δράσης. Μέχρι εκεί. Τώρα ατι σχέση έχει ένα φιλελεύθερο κόμμα με τους αφισοκολλητές ή τους πρασινοφρουρούς και τους συνδικαλιστές  που λέτε κάποιοι, απορώ πραγματικά....
Διαβ΄στε τις θέσεις τους και μετά κρίνετε. Σας το λέει κάποιος που μάλλον δε θα τους ψηφίσει γιατί πιστεύω οτι θα έπρεπε να συνεργαστούν με Δράση και ΔΗ.ΣΥ. ωστέ σίγουρα να είναι στη βουλή ένα φιλελεύθερο κόμμα και όχι πιθανά να πάει η ψήφος μου χαμένη σε ένα φιλοευωπάϊκό κόμμα μεν αλλά εκτός βουλής δε.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Η δημιουργία ξανά εντάσσεται στο φιλελεύθερο χώρο και πιθανοί ψηφοφόροι της θα μπορούσαν να είναι φιλελεύθεροι του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, ίσως του Κουβέλη, της ΔΗΣΥ, Της Δράσης. Μέχρι εκεί. Τώρα ατι σχέση έχει ένα φιλελεύθερο κόμμα με τους αφισοκολλητές ή τους πρασινοφρουρούς και τους συνδικαλιστές  που λέτε κάποιοι, απορώ πραγματικά....
Διαβ΄στε τις θέσεις τους και μετά κρίνετε. Σας το λέει κάποιος που μάλλον δε θα τους ψηφίσει γιατί πιστεύω οτι θα έπρεπε να συνεργαστούν με Δράση και ΔΗ.ΣΥ. ωστέ σίγουρα να είναι στη βουλή ένα φιλελεύθερο κόμμα και όχι πιθανά να πάει η ψήφος μου χαμένη σε ένα φιλοευωπάϊκό κόμμα μεν αλλά εκτός βουλής δε.

ΔΗΣΥ θα το ριξεις??
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Συμφωνω απολυτως
Οι δυναμεις της αδρανειας πρεπει επιτελους να αφεθουν στη σαπιλα τους
ΠΑΣΟΚ και ΝΔ να παρουν τον πουλο συλληβδην, οι αρχηγοι και ΟΛΑ τα στελεχη
Κι απο εκει και περα, να γεννηθουν νεοι σχηματισμοι, με αλλο ονομα και καταστατικο
Τα δυο αυτα κομματα ειναι πτωματα

Εγω ειλικρινα θα γουσταρα να ψηφισω τον Τζημερο, ισως και τον Μανο, αλλα προτιμαω Τζημερο διοτι τουλαχιστον ειναι απλος ανθρωπος, με οικονομικη κατασταση λιγο πανω απο το μεσο Ελληνα, και χωρις μεριδιο στην εξουσια
Εντουτοις, εχω μια ηθικη δεσμευση να ψηφισω Κουβελη, μονο και μονο επειδη ειναι η πρωτη σοβαρη προσπαθεια αναμορφωσης της αριστερας, απο την εποχη του Συνασπισμου 1992-1993
Και νιωθω οτι του χρωσταω μια ψηφο
Αν μετα τις εκλογες δεν ενεργησει υπευθυνα, και περιοριστει σε αντιπολιτευτικες ασαφειες, ειμαι 90% σιγουρος οτι θα παω στον Τζημερο στις μεθεπομενες εκλογες (που δυστυχως δεν θα αργησουν να ερθουν).

Παρεμπιπτοντως, με τον Τζημερο συμφωνω σε μεγαλυτερο μερος απο οτι με τον Κουβελη- γι' αυτο και εγραψα οτι ειναι ηθικη η ψηφος που θα δωσω στον δευτερο. Στη σημερινη του συνεντευξη στην ΕΤ1, σχεδον ταυτιστηκα
παρεπιπτόντως δεν χρωστάς σε κανένα τίποτα λόγω "ιδεολογίας"
οι "ιδεολογίες' μας κάψανε τόσα χρόνια...πολύ μπλαμπλά και πράξεις μηδέν.

παρεπιπτόντως επίσης ... δεν θα έχεις δεύτερη ευκαιρία.
ψηφίζοντας Κουβέλη (άχρωμος, άοσμος, χωρίς σαφές πλάνο, απλά παίρνει αυτούς που δεν θέλουν ους 2 άλλους) δεν κάνεις διαφορά. Και μετά τις εκλογές αυτές, αν δεν βγούνε φωνές σαν αυτές των πολύ μικρών κομμάτων θα έχουμε απλά μια επανάληψη κυβέρνησης τύπου Παπαδήμου.

Και όχι......δεν θα ξαναπάμε σε εκλογές

Στο ΥΠΟΓΡΑΦΩ. Αυτή είναι η ευκαιρία σου...δεν έχεις άλλη.
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
680
Πόντοι
96
Για τον πουτσο μου φαινεται το κομμα!
Εγω παντως σκεφτομουν να ψηφισω πειρατες! Αλλα απο οτι βλεπω ειναι επισης για τον πουτσο τα μελη τους και εχουν μεσο ορο ηλικιας 21  :P

Τωρα σκεφτομαι για κανεναν Τσιπρα ή Κουβελη μηπως κανουν και προαιρετικη την αθλια στρατιωτικη θητεια την οποια και τοσο πολυ απεχθανομαι  :dancing:

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_1:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
παρεπιπτόντως δεν χρωστάς σε κανένα τίποτα λόγω "ιδεολογίας"
οι "ιδεολογίες' μας κάψανε τόσα χρόνια...πολύ μπλαμπλά και πράξεις μηδέν.

παρεπιπτόντως επίσης ... δεν θα έχεις δεύτερη ευκαιρία.
ψηφίζοντας Κουβέλη (άχρωμος, άοσμος, χωρίς σαφές πλάνο, απλά παίρνει αυτούς που δεν θέλουν ους 2 άλλους) δεν κάνεις διαφορά. Και μετά τις εκλογές αυτές, αν δεν βγούνε φωνές σαν αυτές των πολύ μικρών κομμάτων θα έχουμε απλά μια επανάληψη κυβέρνησης τύπου Παπαδήμου.

Και όχι......δεν θα ξαναπάμε σε εκλογές

Στο ΥΠΟΓΡΑΦΩ. Αυτή είναι η ευκαιρία σου...δεν έχεις άλλη.

Ρε παιδι μου, για τον Κουβελη νιωθω σαν εναν φιλο μου που μολις εκοψε τα ναρκωτικα και το παλευει...
Ή σαν εναν πρωην φυλακισμενο που προσπαθει να κανει ενα νεο ξεκινημα
Γι' αυτο θελω να τον στηριξω  (μιας και προερχομαι κι εγω απο την αριστερα, οποτε νιωθω μια αλληλεγγυη)

Αν την επομένη γινει ΕΥΡΕΙΑ συγκυβερνηση και δεν μπει, απο μενα θα φαει μαυρο
Δεν υπαρχει η δικαιολογια των συσχετισμων, γτ αν αυτος εχει 8% και το ΠΑΣΟΚ 20%, ειναι μια πολυ δυνατη φωνη που θα επηρεασει καταστασεις. Επισης, αν τα 2 μ3γαλα κομματα συνδυαστικα ειναι στις 154 εδρες, κι ο Κουβελης τους δωσει καμια 20αρια, καταλαβαινεις οτι φευγοντας τους αφηνει μετεωρους!
Γενικα, θεωρω πως ΥΠΩΧΡΕΟΥΤΑΙ να συμμετασχει
Γι' αυτο, αν δεν το κανει, παω στον Τζημερο και τερμα

Εκλογες θα ξαναγινουν, γιατι τα  μετρα του καλοκαιριου δεν ειναι δυνατον να περασουν, ακομα και απο 5κομματικη συγκυβερνηση. Οποτε δεν εχω τυψεις οτι θα κανω κατι μη αναστρεψιμο
Επισης, πιστευω οτι ο Τζημερος θα κανει αισθηση ουτως ή αλλως, ακομα κι αν δεν μπει στη βουλη
Πχ μπορει να χτυπησει ενα 1,5% και να παρει και καμια εδρα στις επομενες Ευρωεκλογες
Οποτε δεν θα χαθει  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom