Νέα

Εισπρακτικές εταιρείες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alex71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
μην το νομιζετε τοσο ευκολο να απαλλαγειτε απο αυτους τους αχροιους. Κι εγω τους εβριζα πατοκορφα, δεν σηκωνα τα τηλεφωνα μεχρι που μια ωραια μερα, μου ηρθε ενα ξεγυριστο εξωδικο και ηρεμησα!

ρε φίλε έκανες εγγραφή στο Bourdela στις 12/07/10 και ύστερα από 4 μήνες πόσταρες αυτή τη μαλακία :jerking: :2funny:

το εξώδικο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.όπως είπε και ο προλαλήσας συνάδελφος γραπτός εκφοβισμός είναι...εγώ και τα εξώδικα έχω γράψει στ'αρχίδια μου και δεν βλέπω να κινούνται νομικά εναντίον μου οι κότες! :rockon: :rockon: :rockon:
 

TASOS SCORPION

Νέο Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
ρε φίλε έκανες εγγραφή στο Bourdela στις 12/07/10 και ύστερα από 4 μήνες πόσταρες αυτή τη μαλακία :jerking: :2funny:

το εξώδικο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.όπως είπε και ο προλαλήσας συνάδελφος γραπτός εκφοβισμός είναι...εγώ και τα εξώδικα έχω γράψει στ'αρχίδια μου και δεν βλέπω να κινούνται νομικά εναντίον μου οι κότες! :rockon: :rockon: :rockon:
λεει κανεις να κανουμε post μολις γινει εγγραφη? για να κουλαρουμε λιγο, οι ορμονες εχουν βαρεσει κοκκινο.
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
4.034
Πόντοι
736
ρε φίλε έκανες εγγραφή στο Bourdela στις 12/07/10 και ύστερα από 4 μήνες πόσταρες αυτή τη μαλακία :jerking: :2funny:

το εξώδικο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.όπως είπε και ο προλαλήσας συνάδελφος γραπτός εκφοβισμός είναι...εγώ και τα εξώδικα έχω γράψει στ'αρχίδια μου και δεν βλέπω να κινούνται νομικά εναντίον μου οι κότες! :rockon: :rockon: :rockon:

Μην καθησυχάζεσαι... σε ψάχνουν από όλες τις μεριές , αργούν γιατί έχουν πολλούς να ψάξουν , εάν βρουν κάτι θα εμφανιστούν με διαταγές πληρωμής, κατασχετήρια κ.τ.λ   Εάν βέβαια δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου ... τους γράφεις στα αρχίδια σου , ας πρόσεχαν!
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.983
Κριτικές
1
Like
29.696
Πόντοι
8.006
Μην καθησυχάζεσαι... σε ψάχνουν από όλες τις μεριές , αργούν γιατί έχουν πολλούς να ψάξουν , εάν βρουν κάτι θα εμφανιστούν με διαταγές πληρωμής, κατασχετήρια κ.τ.λ   Εάν βέβαια δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου ... τους γράφεις στα αρχίδια σου , ας πρόσεχαν!

Να ξεκαθαρισουμε κατι. Οι εισπρακτικες δεν δικαιουνται να επιχειρησουν εισπραξη των οφειλομενων. Μονο να ενοχλουν μπορουν. Τις διαταγες πληρωμης και τις κατασχεσεις τις κανουν οι πραγματικοι πιστωτες. Αυτην την εποχη παντως οι τραπεζες εχουν κουλαρει λιγο, εν οψει και του νεου νομου για τις ρυθμισεις των οφειλων και ειναι πιο διαλλακτικες. Εκμεταλλευθειτε το για να κανετε καλες ρυθμισεις αν εχετε καταγγελμενα δανεια. Ξερω τι λεω.
 

Επισκέπτης
λεει κανεις να κανουμε post μολις γινει εγγραφη? για να κουλαρουμε λιγο, οι ορμονες εχουν βαρεσει κοκκινο.

όχι ρε φίλε δεν είπαμε να ποστάρεις αμέσως μετά την εγγραφή, αλλά να ποστάρεις 4 μήνες μετά το πρώτο σου ποστ και μάλιστα τέτοιου περιεχομένου υπάρχουν δύο εξηγήσεις ή είσαι :jerking: ή νομικός σύμβουλος τράπεζας :sunglasses:
 

Επισκέπτης
Να ξεκαθαρισουμε κατι. Οι εισπρακτικες δεν δικαιουνται να επιχειρησουν εισπραξη των οφειλομενων. Μονο να ενοχλουν μπορουν. Τις διαταγες πληρωμης και τις κατασχεσεις τις κανουν οι πραγματικοι πιστωτες. Αυτην την εποχη παντως οι τραπεζες εχουν κουλαρει λιγο, εν οψει και του νεου νομου για τις ρυθμισεις των οφειλων και ειναι πιο διαλλακτικες. Εκμεταλλευθειτε το για να κανετε καλες ρυθμισεις αν εχετε καταγγελμενα δανεια. Ξερω τι λεω.

αν δεν έχεις περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου γιατί να προβείς σε ρύθμιση? :think:
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
αν δεν εχεις τιποτα η εχεις μονο ενα σπιτι δεν εχεις λογο.τα καρφωνεις κ τελος αν φυσικα αξιζει το ποσο να μαυριστεις
 

Επισκέπτης
αν δεν εχεις τιποτα η εχεις μονο ενα σπιτι δεν εχεις λογο.τα καρφωνεις κ τελος αν φυσικα αξιζει το ποσο να μαυριστεις

στ'αρχίδια μου φίλε αν μαυριστώ, έτσι και αλλιώς ούτε θέλω ούτε και μπορώ να πάρω άλλο δάνειο και υπό Κ.Σ ;)
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
ε μια απ τα ιδια....καρβουνο!
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
4.034
Πόντοι
736
στ'αρχίδια μου φίλε αν μαυριστώ, έτσι και αλλιώς ούτε θέλω ούτε και μπορώ να πάρω άλλο δάνειο και υπό Κ.Σ ;)

Θέλει λίγο περισσότερη σκέψη , υπάρχει πάντα η περίπτωση να κληρονομήσεις είτε από υπερηλίκους γονείς είτε συνεπεία ατυχούς γεγονότος ή συνεπεία  καλής διάθεσης του γονέα για γονική παροχή. Σε αυτή την περίπτωση έχεις θέμα εφόσον τρέχει διαταγή πληρωμής εις βάρος σου... Δεν είναι κακό να μαυριστείς και να φεσώσεις αλλά θέλει πρώτα να το σκεφτείς καλά.
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.983
Κριτικές
1
Like
29.696
Πόντοι
8.006
αν δεν έχεις περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου γιατί να προβείς σε ρύθμιση? :think:

Γιατι μπορει αυριο να κληρονομησεις κατι. Ή γιατι μπορεί καποτε να θελησεις ενα δανειο. Ή για λογους ψυχολογιας.
 

Επισκέπτης
Θέλει λίγο περισσότερη σκέψη , υπάρχει πάντα η περίπτωση να κληρονομήσεις είτε από υπερηλίκους γονείς είτε συνεπεία ατυχούς γεγονότος ή συνεπεία  καλής διάθεσης του γονέα για γονική παροχή. Σε αυτή την περίπτωση έχεις θέμα εφόσον τρέχει διαταγή πληρωμής εις βάρος σου... Δεν είναι κακό να μαυριστείς και να φεσώσεις αλλά θέλει πρώτα να το σκεφτείς καλά.

ερώτημα λοιπόν: αν κληρονομήσω ένα ακίνητο το οποίο είναι προσημειωμένο από την τράπεζα Α λόγω στεγαστικού δανείου και εγώ έχω κάνει στάση πληρωμών για τις τράπεζες Β,Γ,Δ που χρωστάω καταναλωτικά δάνεια και κάρτες και πες ότι έχουν εκδώσει οι Β,Γ,Δ τράπεζες διαταγές πληρωμής εις βάρος μου, πως θα κατασχέσουν το ακίνητο το οποίο κληρονόμησα και το οποίο έχει προσημειωθεί από την τράπεζα Α? :think: :think: :think:
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
πως θα το κληρονομησεις αφου θα εχει προσημειωση?
 

Επισκέπτης
ερώτημα λοιπόν: αν κληρονομήσω ένα ακίνητο το οποίο είναι προσημειωμένο από την τράπεζα Α λόγω στεγαστικού δανείου και εγώ έχω κάνει στάση πληρωμών για τις τράπεζες Β,Γ,Δ που χρωστάω καταναλωτικά δάνεια και κάρτες και πες ότι έχουν εκδώσει οι Β,Γ,Δ τράπεζες διαταγές πληρωμής εις βάρος μου, πως θα κατασχέσουν το ακίνητο το οποίο κληρονόμησα και το οποίο έχει προσημειωθεί από την τράπεζα Α? :think: :think: :think:

κ.κ αλέξανδρε και klarino έχετε άποψη επί του θέματος?
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
εγω ρωτησα πως θα μεταβιβαστει το ακινητο αφου ειναι προσημειωμενο
 

SOUTZ

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Απρ 2006
Μηνύματα
1.743
Κριτικές
16
Like
21
Πόντοι
5.775
ρε φίλε έκανες εγγραφή στο Bourdela στις 12/07/10 και ύστερα από 4 μήνες πόσταρες αυτή τη μαλακία :jerking: :2funny:

το εξώδικο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.όπως είπε και ο προλαλήσας συνάδελφος γραπτός εκφοβισμός είναι...εγώ και τα εξώδικα έχω γράψει στ'αρχίδια μου και δεν βλέπω να κινούνται νομικά εναντίον μου οι κότες! :rockon: :rockon: :rockon:

Μια απλη συμβολη στην μεχρι τωρα συζητηση, τα εξωδικα οντως απο μονα τους δεν μπορουν να κανουν και πολλα. ομως δεν ειναι τελειως αθωα.
και κατι ακομα, να γνωριζετε (αυτο το ξερω λογω δουλειας απο μεσα απο τις εισπρακτικες) οτι οι τραπεζες κινουνται δικαστικα και δεν κανουν τοσο ευκολα πισω οταν προκειται για οφειλες πανω απο 500 ευρω. για μικροοφειλες ΜΗΝ κανετε τιποτα... δεν προκειται να κανουν και αυτες. τους στοιχιζει παραπανω. Μονο στις περιπτωσεις οπου καποιες εταιρειες εχουν αγορασει αυτες το χρεος σας και παυει να ειναι χρεος σας προς την ταδε τραπεζα. τοτε σας ενοχλει η εταιρεια γιατι ακομα και αν δεν το ξερετε χρωστατε σε αυτην. αυτη εχει ηδη προ-πληρωσει το 20-30% του ποσου στην τραπεζα και μετα ειναι οτι παρει καθαρο κερδος της.
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
κατσε γιατι με μπερδεψες τωρα το προσημειωμενο δεν μεταβιβαζεται
 

SOUTZ

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Απρ 2006
Μηνύματα
1.743
Κριτικές
16
Like
21
Πόντοι
5.775
και κατι ακομα... οσοι χρωστατε πολλα (πανω απο 10000 ευρω ή εχετε ακαλυπτες επιταγες- ακομα χειροτερα) προσεχετε γιατι μπορει να μπειτε στον τηρεσια (δηλαδη να σας βαλουν οι τραπεζες ΧΩΡΙ΅να ειναι υποχρεωμενες να σας το ανακοινωσουν! και μια ωραια προϊα να θελετε κατι ή να εκδωσετε νεο μπλοκ επιταγνω και τοτε να το μαθετε. και εαν μπειτε μενετε για 3 χρονια εκτος και εαν εξοφλησετε την οφειλη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom