Νέα

Εισπρακτικές εταιρείες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alex71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
κατσε γιατι με μπερδεψες τωρα το προσημειωμενο δεν μεταβιβαζεται

μεταβιβάζεται...εξηγούμαι: πουλάς ένα ακίνητο για παράδειγμα 300.000 ευρώ και εσύ χρωστάς στην τράπεζα στεγαστικό 100.000 ευρώ, τα 100.000 ευρώ όταν γίνει η αγοροπωλησία πάνε στην τράπεζα και ταυτόχρονα αίρεται και η προσημείωση του μεταβιβαζόμενου ακινήτου :sunglasses:
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.015
Κριτικές
1
Like
30.704
Πόντοι
8.006
κατσε γιατι με μπερδεψες τωρα το προσημειωμενο δεν μεταβιβαζεται

Ποιος σου ειπε οτι δεν μεταβιβαζεται?
Φυσικα μεταβιβαζεται, αλλά βεβαρημενο με την προσημειωση.
 

Επισκέπτης
και κατι ακομα... οσοι χρωστατε πολλα (πανω απο 10000 ευρω ή εχετε ακαλυπτες επιταγες- ακομα χειροτερα) προσεχετε γιατι μπορει να μπειτε στον τηρεσια (δηλαδη να σας βαλουν οι τραπεζες ΧΩΡΙ΅να ειναι υποχρεωμενες να σας το ανακοινωσουν! και μια ωραια προϊα να θελετε κατι ή να εκδωσετε νεο μπλοκ επιταγνω και τοτε να το μαθετε. και εαν μπειτε μενετε για 3 χρονια εκτος και εαν εξοφλησετε την οφειλη.

είπαμε στ'αρχίδια μας αν θα μπούμε στον Τειρεσία ή στον Κάλχα! :rockon: :2funny:
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.132
Κριτικές
3
Like
4.163
Πόντοι
736
Το προσημειωμένο όντως δεν μεταβιβάζεται ( για την ακρίβεια μπορεί να μεταβιβασθεί μόνο εάν αυτός που το έχει προσημειώσει συναινέσει). Εγώ μίλησα για την περίπτωση που δεν είναι προσημειωμένο άλλα και για την περίπτωση που το πόσο της προσημείωσης είναι μικρότερο από την αξία του ακινήτου. Παράδειγμα έχουν οι γονείς σου ακίνητο 100.000 € προσημειωμένο , όλα αυτά τα χρόνια έχουν αποπληρώσει μέρος  του δανείου τους και το το υπόλοιπο που απομένει είναι 15.000€.  Κάλο θα ήταν να μπορείς να αναλάβεις εσύ την εξόφληση των 15.000 έστω και με δάνειο και να έχεις την ωφέλεια της υπόλοιπης αξίας του ακινήτου. Ακόμα και εάν το εκποιήσει ο πιστωτής για να πάρει τα 15.000 , τα υπόλοιπα 85.000 θα τα αποδώσει σε εσένα εάν είσαι καθαρός αλλιώς σε αυτούς που χρωστάς.

ΥΓ  Άλλο μεταβίβαση άλλο κληρονομιά
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.015
Κριτικές
1
Like
30.704
Πόντοι
8.006
ότι απλά σταματάω να πληρώνω τα καταναλωτικά δάνεια και τις κάρτες

Και προφανως εκδιδουν σε βαρος σου διαταγες πληρωμης.
Λοιπον.
Το οτι το ακινητο ειναι προσημειωμενο, δεν σημαινει κατι οσον αφορα την μεταβιβαση του στα πλαισια της κληρονομιας. Το αποκτας κανονικα. Αποκτας ομως, ως κληρονομος, και το χρεος.
Αν το εξυπηρετεις, η προσημειωση παραμενει προσημειωση και δεν μετατρεπεται σε υποθηκη. Αρα η τραπεζα Α δεν ασχολειται.Αν δεν το εξυπηρετεις, θα τρεψει σε υποθηκη και θα προηγηθει σε εναν ενδεχομενο πλειστηριασμο, λογω προνομιου.
Οι άλλες τραπεζες ασφαλως μπορουν να επιβαλλουν κατασχεση ή να αναγγελθουν στον πλειστηριασμο και να παρουν κατι, αν περισσεψει.
Αυτα, αν καταλαβα καλα το ερωτημα σου.
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.015
Κριτικές
1
Like
30.704
Πόντοι
8.006
Το προσημειωμένο όντως δεν μεταβιβάζεται ( για την ακρίβεια μπορεί να μεταβιβασθεί μόνο εάν αυτός που το έχει προσημειώσει συναινέσει). Εγώ μίλησα για την περίπτωση που δεν είναι προσημειωμένο άλλα και για την περίπτωση που το πόσο της προσημείωσης είναι μικρότερο από την αξία του ακινήτου. Παράδειγμα έχουν οι γονείς σου ακίνητο 100.000 € προσημειωμένο , όλα αυτά τα χρόνια έχουν αποπληρώσει μέρος  του δανείου τους και το το υπόλοιπο που απομένει είναι 15.000€.  Κάλο θα ήταν να μπορείς να αναλάβεις εσύ την εξόφληση των 15.000 έστω και με δάνειο και να έχεις την ωφέλεια της υπόλοιπης αξίας του ακινήτου. Ακόμα και εάν το εκποιήσει ο πιστωτής για να πάρει τα 15.000 , τα υπόλοιπα 85.000 θα τα αποδώσει σε εσένα εάν είσαι καθαρός αλλιώς σε αυτούς που χρωστάς.

Μα τι λες? που προβλεπεται συναινεση του πιστωτη?
Ισα ισα το αρθρο 1278 Αστικου Κωδικα προβλεπει οτι η τροπη της προσημειωσης σε υποθηκη δεν επηρεαζεται απο το οτι το ακινητο περιληθε σε κυριοτητα αλλου. Δηλαδη θεωρει δεδομενη τη δυνατοτητα μεταβιβασης.
 

Επισκέπτης
Και προφανως εκδιδουν σε βαρος σου διαταγες πληρωμης.
Λοιπον.
Το οτι το ακινητο ειναι προσημειωμενο, δεν σημαινει κατι οσον αφορα την μεταβιβαση του στα πλαισια της κληρονομιας. Το αποκτας κανονικα. Αποκτας ομως, ως κληρονομος, και το χρεος.
Αν το εξυπηρετεις, η προσημειωση παραμενει προσημειωση και δεν μετατρεπεται σε υποθηκη. Αρα η τραπεζα Α δεν ασχολειται.Αν δεν το εξυπηρετεις, θα τρεψει σε υποθηκη και θα προηγηθει σε εναν ενδεχομενο πλειστηριασμο, λογω προνομιου.
Οι άλλες τραπεζες ασφαλως μπορουν να επιβαλλουν κατασχεση ή να αναγγελθουν στον πλειστηριασμο και να παρουν κατι, αν περισσεψει.
Αυτα, αν καταλαβα καλα το ερωτημα σου.

το ερώτημά μου είναι αν το κληρονομήσω και εξυπηρετώ κανονικά το στεγαστικό δάνειο στην τράπεζα Α που έχει εγγράψει τη προσημείωση, υπάρχει περίπτωση οι τράπεζες Β,Γ,Δ οι οποίες εν τω μεταξύ έχουν εκδόσει διαταγές πληρωμής εις βάρος μου να προχωρήσουν σε κατάσχεση του ακινήτου? νομίζω ότι τώρα έγινα πιο σαφής :cheesy:
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.015
Κριτικές
1
Like
30.704
Πόντοι
8.006
Το προσημειωμένο όντως δεν μεταβιβάζεται ( για την ακρίβεια μπορεί να μεταβιβασθεί μόνο εάν αυτός που το έχει προσημειώσει συναινέσει). Εγώ μίλησα για την περίπτωση που δεν είναι προσημειωμένο άλλα και για την περίπτωση που το πόσο της προσημείωσης είναι μικρότερο από την αξία του ακινήτου. Παράδειγμα έχουν οι γονείς σου ακίνητο 100.000 € προσημειωμένο , όλα αυτά τα χρόνια έχουν αποπληρώσει μέρος  του δανείου τους και το το υπόλοιπο που απομένει είναι 15.000€.  Κάλο θα ήταν να μπορείς να αναλάβεις εσύ την εξόφληση των 15.000 έστω και με δάνειο και να έχεις την ωφέλεια της υπόλοιπης αξίας του ακινήτου. Ακόμα και εάν το εκποιήσει ο πιστωτής για να πάρει τα 15.000 , τα υπόλοιπα 85.000 θα τα αποδώσει σε εσένα εάν είσαι καθαρός αλλιώς σε αυτούς που χρωστάς.

ΥΓ  Άλλο μεταβίβαση άλλο κληρονομιά

Δεν ειναι άλλο.
Ως μεταβιβαση νοειται καθε παραγωγος τροπος κτησης κυριοτητας, δηλαδη η μεταβαση της κυριοτητας απο τον εναν κυριο στον αλλο, σε αντιθεση με την ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΚΤΗΣΗ (λόγω χρησικτησιας, υπερθεματισμου σε πλειστηριασμό, απαλλοτριωση κλπ). Αρα η κληρονομια ΕΙΝΑΙ μεταβιβαση.
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.132
Κριτικές
3
Like
4.163
Πόντοι
736
Μα τι λες? που προβλεπεται συναινεση του πιστωτη?
Ισα ισα το αρθρο 1278 Αστικου Κωδικα προβλεπει οτι η τροπη της προσημειωσης σε υποθηκη δεν επηρεαζεται απο το οτι το ακινητο περιληθε σε κυριοτητα αλλου. Δηλαδη θεωρει δεδομενη τη δυνατοτητα μεταβιβασης.

Αν δεις τι συμβαίνει στην πραγματικότητα κανείς δεν αγοράζει ακίνητο με προσημείωση !!
Το αγοράζει μόνο εάν έχει κάνει την επαφή του με τον πιστωτή ... ( Πχ νέο δάνειο- άρση προσημείωσης,  το αγοράζει ελεύθερο βαρών και το ξαναπροσήμειώνει ο πιστωτής).
Η πιάτσα έτσι δουλεύει ... Τώρα το τι λεν οι νόμοι δεν ξέρω , ρωτάω τον δικηγόρο ( γιατι δικηγόρος δεν είμαι)  
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.132
Κριτικές
3
Like
4.163
Πόντοι
736
το ερώτημά μου είναι αν το κληρονομήσω και εξυπηρετώ κανονικά το στεγαστικό δάνειο στην τράπεζα Α που έχει εγγράψει τη προσημείωση, υπάρχει περίπτωση οι τράπεζες Β,Γ,Δ οι οποίες εν τω μεταξύ έχουν εκδόσει διαταγές πληρωμής εις βάρος μου να προχωρήσουν σε κατάσχεση του ακινήτου? νομίζω ότι τώρα έγινα πιο σαφής :cheesy:

Μόλις γίνει δικό σου θα στο κατασχέσουν ... Νομίζω θα συμφωνήσει και ο αλεχάντρο
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
stavrou ετσι οπως το λες μεταβιβαζεται φυσικα γιατι ο πιστωτης θα παρει τα λεφτα του και παιρνεις εγγραφη συναινεση απ την τραπεζα για αρση υποθηκης. οσο για αυτο που ρωτησες για β,γ,δ τραπεζα η πιστωτη ναι μπορει να στο βγαλει σε πλειστηριασμο
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
και ξερει κατι σημερα με την κριση οσοι δεν εχουν ακινητη περιουσια τους δανειζουν με το σταγονομετρο με λιγα χρηματα πχ πιστωτικο οριο 1000€ και οσοι εχουν ακινητη περιουσια τους δανειζουν ευκολα ανεξαρτητος του εκαθαριστικου σου γιατι ξερουν οτι αν οικονομικα δεν πας καλα με τους τοκους και τα γαμησιατικα και τεχνικες του στυλ παρε ενα ακομα δανειο να ανασανεις στο τελος θα σου το φανε το ακινητο κοψωχρονιας
ΔΕΝ ΘΆ ΣΥΜΦΩΝΉΣΩ
μέ τήν κρίση οι τράπεζες έχουν περιορίσει τά δάνεια τους 50 τοίς εκατο καί έχουν ανεβάσει τίς επισφαλειές τους...
ζητάνε μεγαλύτερα ποσα στά εκκαθαριστικά κλπ...
καμμια τραπεζα δέν θέλει νά μπεί σέ διαδικασίες κατασχέσεων,προσημειώσεων κλπ...
θέλουν ν'ά έχουν όσο τό δυνατό καθαρόρερους πελάτες....
άλλωστε η κρίση στήν αμερική από κεί ξεκίνησε
από δάνεια πού δέν μπορούσαν νά πληρώσουν
καί ξαφνικά οί τράπεζες βρέθηκαν με χιλιαδες κατασχεμένα ακίνητα
σέ αξία όμως χαμηλότερη από τά δάνεια πού δώσαν...
κάτι τέτοιο έγινε καί στήν ιρλανδία..
 

Επισκέπτης
Μόλις γίνει δικό σου θα στο κατασχέσουν ... Νομίζω θα συμφωνήσει και ο αλεχάντρο

και η τράπεζα Α που το έχει προσημειώσει και που εξυπηρετώ κανονικά το στεγαστικό δάνειο θα πάρει τ'αρχίδια της από τους άλλους πιστωτές? :think: δεν νομίζω...περιμένω και τη γνώμη του αλέξανδρου :)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν ειναι άλλο.
Ως μεταβιβαση νοειται καθε παραγωγος τροπος κτησης κυριοτητας, δηλαδη η μεταβαση της κυριοτητας απο τον εναν κυριο στον αλλο, σε αντιθεση με την ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΚΤΗΣΗ (λόγω χρησικτησιας, υπερθεματισμου σε πλειστηριασμό, απαλλοτριωση κλπ). Αρα η κληρονομια ΕΙΝΑΙ μεταβιβαση.

+1...
Η υποθήκη (ή η προσημείωση) έχουν να κάνουν με τη σειρά που θα ικανοποιηθεί κάποιος σε περίπτωση πλειστηριασμού...
Τη διαδικασία του πλειστηριασμού μπορεί να την ξεκινήσει οποισδήποτε έχει τίτλο εκτελεστό.
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.015
Κριτικές
1
Like
30.704
Πόντοι
8.006
το ερώτημά μου είναι αν το κληρονομήσω και εξυπηρετώ κανονικά το στεγαστικό δάνειο στην τράπεζα Α που έχει εγγράψει τη προσημείωση, υπάρχει περίπτωση οι τράπεζες Β,Γ,Δ οι οποίες εν τω μεταξύ έχουν εκδόσει διαταγές πληρωμής εις βάρος μου να προχωρήσουν σε κατάσχεση του ακινήτου? νομίζω ότι τώρα έγινα πιο σαφής :cheesy:

Σιγα σιγα παιδια γιατι δεν προλαβαινω και θα γραψω καμια μαλακια (και δεν το θελω).
Σαφως μπορουν να προχωρησουν σε κατασχεση.
Εξαλλου στις περισσοτερες περιπτωσεις πλειστηριασμων, βλεπεις ενα ακινητο να εχει πανω γραμμενα εκατο βαρη.
Κι εκει βλεπεις πιο προηγειται.
Η απαντηση ειναι λοιπον ΝΑΙ. Μπορουν.
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.132
Κριτικές
3
Like
4.163
Πόντοι
736
Ρε Αλέξανδρε, να σε ρωτήσω μια που είσαι πιο γνώστης από εμένα , εάν ( τοκ τοκ ξύλο ) η μαμά ενός υπερχρεωμένου φίλου πεθάνει και του αφήσει ένα ακίνητο. ( πατέρας δεν υπάρχει και ο υπερχρεωμένος φίλος είναι χωρίς αδέρφια) Έχει το δικαίωμα να κάνει αποποίηση και να βάλει τον αδερφό της μαμάς να κληρονομήσει να πουλήσει και να του δώσει τα φράγκα?  Ή μπορεί να μην κάνει τίποτα μέχρι να περάσει η εικοσαετία και αν κληρονομήσει μετά ?  

( εννοώ σιωπηρή αποδοχή ... ) 
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.015
Κριτικές
1
Like
30.704
Πόντοι
8.006
ΔΕΝ ΘΆ ΣΥΜΦΩΝΉΣΩ
μέ τήν κρίση οι τράπεζες έχουν περιορίσει τά δάνεια τους 50 τοίς εκατο καί έχουν ανεβάσει τίς επισφαλειές τους...
ζητάνε μεγαλύτερα ποσα στά εκκαθαριστικά κλπ...
καμμια τραπεζα δέν θέλει νά μπεί σέ διαδικασίες κατασχέσεων,προσημειώσεων κλπ...
θέλουν ν'ά έχουν όσο τό δυνατό καθαρόρερους πελάτες....
άλλωστε η κρίση στήν αμερική από κεί ξεκίνησε
από δάνεια πού δέν μπορούσαν νά πληρώσουν
καί ξαφνικά οί τράπεζες βρέθηκαν με χιλιαδες κατασχεμένα ακίνητα
σέ αξία όμως χαμηλότερη από τά δάνεια πού δώσαν...
κάτι τέτοιο έγινε καί στήν ιρλανδία..

+1. Η ακινητη περιουσια λιγη σημασια εχει. Δεν σε κανει φερεγγυο.
Αυτο ισχυε καποτε, οχι πια.
Πλεον οι τραπεζες εχουν φρακαρει απο ακινητα.
Και εχουν φτασει στο σημειο, τα ακινητα που παιρνουν στον πλειστηριασμο, να τα αφηνουν να μενουν μεσα οι προηγουμενοι ιδιοκτητες, ζητωντας απλως ενα νοικι. Εκει δηλαδη που ηταν δικο σου το σπιτι και πληρωνες δοση, μετα ανηκει στην τραπεζα και πληρωνεις νοικι. Κι αυτο βεβαια δεν συμφερει την τραπεζα. Η τραπεζα ΘΕΛΕΙ την ρυθμιση και ΘΕΛΕΙ να πληρωσεις. Ο πλειστηριασμος ΔΕΝ την συμφερει πια. Προτιμωνται πλεον οι δημοσιοι υπαλληλοι και οσοι εχουν σταθερο μονιμο εισοδημα ως δανειοληπτες.
 

Επισκέπτης
Σιγα σιγα παιδια γιατι δεν προλαβαινω και θα γραψω καμια μαλακια (και δεν το θελω).
Σαφως μπορουν να προχωρησουν σε κατασχεση.
Εξαλλου στις περισσοτερες περιπτωσεις πλειστηριασμων, βλεπεις ενα ακινητο να εχει πανω γραμμενα εκατο βαρη.
Κι εκει βλεπεις πιο προηγειται.
Η απαντηση ειναι λοιπον ΝΑΙ. Μπορουν.

οκ, αλλά έτσι ζημιώνεται η τράπεζα Α που εν τω μεταξύ εξυπηρετώ κανονικά το στεγαστικό δάνειο που μου χορήγησε...επομένως αν μου γίνει κατάσχεση από άλλη τράπεζα εγώ θα σταματήσω να εξυπηρετώ και το στεγαστικό δάνειο που μου χορήγησε η τράπεζα Α, έτσι δεν είναι?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom