Νέα

Εισπρακτικές εταιρείες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alex71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Λάθος.

Αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να καταλήξεις κάποια στιγμή να είσαι η φτωχή επαρχία/αποικία της Μέρκελ.
απο το 77 αποικια ειμαστε και το ξερουμε.....θες αναλυση;
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
και μιλαμε μονο για ενα παλο καταναλωτικο δανειο οχι τιποτα σπουδαιο.βαισκα ισως να μιλησαν αγρια γιατι τις προηγουμενες μερες με πηραν και μου προτειναν επιμυκηνση ενω δεν ειχα τετοια αναγκη.να του πληρωσω δηλαδη περισοστερα σε περισσοτερο χρονο.αυτο θεολουν ξυπνηστε να σας εχουν μια ζωη χρεωμενους.για τραβα να ξεπληρωσεις ενα δανειο πριν την ωρα του?θα πεσει η ποινη και το πεναλτυ συννεφο.μπας και θελουν να βαζεις φωνες μεσα στο καταστημα τους για να τους ξεχρεωσεις τελικα ωστε να μην τους εχεις νταβαδες μια ζωη?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
str οι δικες μου δεν ειναι απο εμπορικες οφειλες(δεν εχω επιχειρηση) αυτοι που λες μπαινουν στοαρθρο 99 σαν ιδιωτης μιλαω

Πλαφόν έχουν μόνο έμποροι απ'οσο γνωρίζω και η επιταγή εκ του νόμου θεωρείται εμπορική δικαιοπραξία...
Τώρα βέβαια στην ελλάδα ζούμε, όλα γίνονται αλλά κανονικά αυτές οι οφειλές δεν υπάγονται στο νόμο κατσέλη.
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
ναι μονο οι εμποροι εχουν σαν εκδοτης την δινεις και στην κανει λεφτα. οταν μενει ακαλυπτη αυτος πρεπει να την πληρωσει στην τραπεζα και μετα να κυνηγησει τον εκδοτη-οπισθογραφους.στην προκειμενη ο εχων το πλαφον μπηκε στο 99 οποτε αλλαζει η διαδικασια-παρακαμπτεται
 

carnival

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2007
Μηνύματα
52
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Καταρχήν πρέπει η εισπρακτική που παίρνει και σε ενοχλεί να έχει και τη σχετική άδεια. Είχε βγει πρόσφατα μια εγκύκλιος του Υπουργείου Οικονομίας που κατονόμαζε ποιες από τις εισπρακτικές εταιρείες έχουν αδειοδοτηθεί και μπορούν να κάνουν ό,τι κάνουν και το ονομάζουν δουλειά. Δεν την έχω εύκαιρη αυτήν την εγκύκλιο μπορείτε όμως με το που θα σας πάρουν από μια εισπρακτική τηλέφωνο να τους ζητήσετε τα στοιχεία τους και μετά με ένα τηλεφώνημα στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή να μάθετε αν η συγκεκριμένη εισπρακτική λειτουργεί νόμιμα ή όχι. Ενδεχομένως να υπάρχει η λίστα με τις "νόμιμες" εισπρακτικές και στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας
Eπίσης έχει πολύ γέλιο η φάρσα της ελληνοφρένειας σε υπάλληλο εισπρακτικής.

 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
χαχαχα θεικο...φοβερος αυτος ο αποστολης τελικα...
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.009
Κριτικές
1
Like
29.723
Πόντοι
8.006
Με τα πολλα ειχαν φτασει σε σημιο να με πριζουν καθε μερα ολη μερα!! Εκανα λοιπον το εξης και το προτινω σε ολους..

Χτυπα το τηλ. το σικονω και λεω ναι.
Καλημερα ο κυριος ταδε του ταδε κτλ κτλ...
Ναι
Καλω εκ μερους κτλ κτλ αρχιδια..
Πριν ακομα τελιοση τι σταματαω και της λεω.Καταρχην πως λεγεστε? μου απαντα,και πες μου τον αριθμο απο τον οποιον με περνεις,μου απαντα.
Λοιπον κυρια ταδε..θα ηθελα να σας ενημεροσω οτι για λογους ασφαλειας και ποιοτιτος η κληση σας μπορει να ηχογραφιθει(μενη μαλακας)και σινεχιζω εχετε κυρια μου ρολοι στο γραφιο σας??
Ναι
Το κοιταζεται,ξερεται τι ωρα ειναι?
Ναι
Γνωριζεται οτι υπαρχουν ωρες κοινης υσιχιας της οποιες απογορευεται να ενοχλιτε?
Ναι
Εχεται σαφη εντολη απο την εταιρια που εργαζεσται να με περνεται οτι ωρα γουσταρεται?
Το ωραριο λειτουργιας της εταιριας μας ειναι 9-5 και αυτες της ωρες μπορουμε μονο να καλεσουμε?
Εγω χροσταω καποια χρηματα στη εταιρια σας?
οχι αλλα εμεις καλουμε εκ μερους της ταδε τραπεζας..
Εδωσα εγω ποτε προσοπικα μου στοιχια στην εταιρια σας,το κινητο μου η το σταθερο μου ας πουμε?
Οχι
Πως βρικατε τα σοιχια μου?
Απο την τραπαζα που χρωστατε..
Γνωριζεται οτι δεν εχω υπογραψη καποιο σχετικο εγγραφο που να δινει το δικαιομα στη τραπεζα να κοινοποιει πρωσοπικα μου δεδομενα σε τριτους??δλδ εσας?
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????
Λοιπον κουκλα μου για να τελιονουμε..
Δεν ειμαι κουκλα σας κυριε!!
Σαφως και δεν θα μπορουσατε να ειστε με τετοια συμπεριφορα που εχεται..αλλα μην ταραζεσται ηταν απλα ενα σχημα λογου..
λοιπον δεσποινις μου επειδη παρανομα εχεται το τηλ. μου και παροναμα με ξυπνατε μεσημεριατικα και επειδη δεν θα απολογιθω σε εσας γιατη δεν πληρονω ενα δανειο το οποιο δεν εχω παρει απο εσας και επιδη κατα τη συνταξη της συμβασης μου με την τραπεζα δεν αναφερθικε πουθενα οτι θα εχω παρε δωσε με υποτιθεμενους συνεργατες της τραπεζας και επειδη εγω κανω 2 δουλειες για ναπληροσω τα γαμω δανεια και μια ωρα που εχω το μεσημερη θελω να κοιμηθω και οχι να σηζηταω με τον καθε υπαλιλακο που εχει το θρασος να μου μιλα σα να του εχω παρει δανικα και δεν του τα δινω..σας λεω να ενημεροσεται οτι στο εξης θα δεχομαι κλισης απο εσας μονο 9-11 το πρωι και εφοσον εχω τι διαθεση θα σας απαντισω οποιαδιποτε αλλη ενοχλιση σε ωρες που δεν επιθιμω θα θεοριθει αφορμη και θα καταθεσω μυνηση κατα παντος υπευθυνου ζητοντας την τιμορια τοσο της εταιριας οσο και του συγκεκριμενου υπαλιλου που εκανε το τηλεφονιμα,σας ευχαριστω εκ των προτερων  γεια σας.




Δεν κρατανε το 9-11 αλλα σταματισαν να μου σπανε τα αρχιδια το πρωι και το μεσημερη..

Εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ λαθος. Δυστυχως εχεις υπογραψει ΚΑΙ τον ορο αυτο. Εννοειται βεβαια οτι τον υπεγραψες ως "αποδοχη των διαταξεων ταδε και ταδε κλπ".
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.009
Κριτικές
1
Like
29.723
Πόντοι
8.006
Το πραγματικα ευχαριστο ειναι οτι με εναν νεο νομο που ερχεται, οι εισπρακτικες θα μπορουν να ενοχλουν ΜΟΝΟ μια φορα το μηνα.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
παντως για να λεμε και τα στραβα,ειναι παρα πολλοι "οικογενειαρχες" που χρωστανε,αλλα πανε και σκανε 250αρια για σιτι τουρ.....
 
OP
OP
alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.009
Κριτικές
1
Like
29.723
Πόντοι
8.006
παντως για να λεμε και τα στραβα,ειναι παρα πολλοι "οικογενειαρχες" που χρωστανε,αλλα πανε και σκανε 250αρια για σιτι τουρ.....

E ναι. Για να πνιξουν τον πονο τους στο μουνι. Κατανοητο.
 

TASOS SCORPION

Νέο Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
μην το νομιζετε τοσο ευκολο να απαλλαγειτε απο αυτους τους αχροιους. Κι εγω τους εβριζα πατοκορφα, δεν σηκωνα τα τηλεφωνα μεχρι που μια ωραια μερα, μου ηρθε ενα ξεγυριστο εξωδικο και ηρεμησα!
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
το εξωδικο δεν ειναι τιποτα παραπανω απο γραπτος εκφοβισμος-πιεση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom