Νέα

Voronezh

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα leonoro
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
registratsia κανεις παντα μεσα στις 3 πρωτες μερες που μπαινεις ρωσσια
σε ενα ξενοδοχειο
εγω πολλες φορες επειδη γραφουν την ημερομηνια με στυλο αλλαζα το 8 πχ το εκανα 18 οποτε ειχα ολη την περιοδο που ημουν στη χωρα πληρωνοντσς μονο μια μερα ξενοδοχειο
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μια μερα που γυρισα πισω μεσω μοσχας και ναγκαστηκα να διανυκτερευσω στο ξενοδοχειο του σερεμετοβο ο ρεσεπσιονιστ με ενα μπατσο εστειναν καραουλι και εβζαν ενα εικονικο προστιμο 50 ευρω που το μοιραζονταν οι ιδιοι επειδη και καλα δεν ειχα ρεσιγκρατσια καποιες μερες
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Οταν περνει καποιος ΒΙΖΑ απο το ρωσσικο προξενειο  ισχθει για ΡΩΣΣΙΑ και ΛΕΥΚΟΡΩΣΣΙΑ ..
Οπως και το imigration card που συμπληρωνεται το λεει ..
Υπαρχει ενας τυπικος ελεγχος στα συνορα ..

Επισης για τη registratia για το που μενεις , μεχρι πριν 2 χρονια αν εμενες πανω απο 3 μερες επρεπε να κανεις .
Τωρα το εκαναν αν μεινεις πανω απο μια εβομαδα. Ενας φιλος μου που ειχε ερθει εμεινε 2 εβδομαδες δεν εκανε , και δεν του ειπαν τιποτα .
Καλυτερα παντος οποιος ερχετε να κανει εστω και μια μερα αν μεινει γιατι μπορει να πεσει σε μπατσο μαλακα ..
Οσο για το Βορονεζ δεν εχω παει αλλα ειχα γνωρισει  μια κοπελα εδω στη μοσχα που ηταν απο βορονεζ .
Ξανθια , με τεραστια βυζια  ...
Αυτη μου ειχε πει οτι στο βορονεζ εχει παρα πολλα πανεπιστημια , και σε αριθμο φοιτιτων ειναι η δευτερη πολη μετα την Μοσχα...
Μπραβο σε ευχαριστουμε για της πληροφωριες!οσο για το Βαρονεζ η γκομενα τα παραλεει!η καθε μια για την πολη της τα ιδια θα πει!παντος εχει μουνι!---Λευκορωσια εμεις οι Ρωσσοι υπηκοοι μπορουμε να μεινουμε χωρις Ρεγκιστρατσια μεχρι 90 μερες.
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Τωρα ειναι μια εβδομαδα ..
Εμενα μοθ ειχς λιξει τον Νοεμβριο και ημουν χωρις Μισο νοεμβριο- ολο τον Δεκεμβριο και εκανα μολις την προηγουμενη πεμπτη .
Κανονικα , και οδηγουσα και ολα .. Και με σταματησαν αστυνομικοι .. Και τιποτα για αυτο το θεμα ..


Αλλα για να μην πεσεισ σε μαλακα .. Καλυτερα κανεις ...
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Περσι ειχα ακουσει οτι μεχρι το 2012 θα γινουν ενα κρατος ..
Και αυτο ισχυει ακομα ..
Εχουν πολυ καλες σχεσεισ ..
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Περσι ειχα ακουσει οτι μεχρι το 2012 θα γινουν ενα κρατος ..
Και αυτο ισχυει ακομα ..
Εχουν πολυ καλες σχεσεισ ..
υποτηθεται οτι ειναι κατι σαν 2 ενωμενα κρατοι.δεν νομιζω οτι θα ενωθουνε τελειως γιατι δεν το θελει ο Λουκασενκο.τωρα ειναι προεδρος ενω τοτε τι θα ειναι?η Λευκορωσια ειναι 13 φορες μικροτερη απο τη Ρωσσια σε πλυθισμο.εχει μονο 10 εκατομυρια κατοικους!εκτος αν καταρευσει τελειως οικονομικα(μποριε να γινει ζητησε αλλα 100 ΔΙς ρουβλια απο τη Ρωσσια δανειο αλλα η Ρωσσια δεν της τα δινει)το νεο ετος εκνε υποτημιση το νομισμα της 20%.για να δουμε τι μας επυφηλαση το μελλον?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Τωρα ειναι μια εβδομαδα ..
Εμενα μοθ ειχς λιξει τον Νοεμβριο και ημουν χωρις Μισο νοεμβριο- ολο τον Δεκεμβριο και εκανα μολις την προηγουμενη πεμπτη .
Κανονικα , και οδηγουσα και ολα .. Και με σταματησαν αστυνομικοι .. Και τιποτα για αυτο το θεμα ..


Αλλα για να μην πεσεισ σε μαλακα .. Καλυτερα κανεις ...
για μας που εχουμε Ρωσσικα διαβατηρια ειναι 90 μερες δεν αλλαξε.το ιδιο και για τους Λευκορωσσους στη Ρωσσια.παντος και στη Ρωσσια εκτος απο Μοσχα και Αγια Πετρουπολη δεν ελεγχουν πουθενα διαβατηρια.γι αυτο και η επαρχια ειναι γεματη Καυκασιους.στο Νοβγκοροντ,Βαρονεζ και σε αλλες μικρες πολεις πανε ολοι οι Μαροκινοι που εχει λειξει η βιζα τους και μεουνε συνηθως σε καποιο φιλο τους σε φοιττικη εστια και δεν τους πειραζει κανεις!ενω Αγια Πετρουπολη τους γαμανε!
 

Επισκέπτης
Περσι ειχα ακουσει οτι μεχρι το 2012 θα γινουν ενα κρατος ..
Και αυτο ισχυει ακομα ..
Εχουν πολυ καλες σχεσεισ ..

Ο Λουκασένκο ο πρόεδρος της Λευκορωσίας αρχίζει και αλληθωρίζει προς Δύση και υποστηρίζει τον αμερικανικών συμφερόντων αγωγό..  που θα μεταφέρει πετρελαιο απο Κασπία Αζερμπαϊτζάν και θα περνάει απ τα λιμάνια της Γεωργίας και Ουκρανίας (Οδησσού) και θα καταλήγει μέσω Λευκορωσιας στις χώρες της Βαλτικής και στην Πολωνία και θα είναι ανταγωνιστικός με τους ρώσικους... Επιπλέον πήγε και στην Ουκρανία και ευχαρίστησε τον Γιούσενκο για τη βοήθεια που παρείχε στην αποκατάσταση των σχέσεων της χώρας του με ΕΕ και ΗΠΑ. Επίσης έχει κόψει το αντιδυτικό λεξιλόγιο που είχε και έχει κάνει κάποιες υποχωρήσεις για εξομάλυνση των σχέσεων με ΕΕ, η οποία απ ότι φαίνεται θα άρει την απαγόρευση εισόδου προς τον Λουκασένκο που υπάρχει για χώρες της ΕΕ και μάλλον θα τον προσκαλέσει στη σύνοδο κορυφής την άνοιξη στη Πράγα.. όπου θα συζητηθεί το σχέδιο «Ανατολικός συνεταιρισμός», εμβάθυνση της συνεργασίας της ΕΕ με Γεωργία, Ουκρανία, Αζερμπαϊτζάν, Μολδαβία με την επιπλέον ενσωμάτωση της Αρμενίας και της Λευκορωσίας. Μάλλον οι σχέσεις με Μόσχα θα διαταραχθούν..
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Διμιτρακι , εγω που δεν μιαζω με τιποτα για ρωσσος ..
και κυκλοφορω συνεχεια , και οδηγαω . το διαβατηριο να μου το ζητανε 1 φορα στους 6 μηνες και αν ...
Εχω ακουσει οτι στο μετρο γινεται μεγαλος ελεγχος ..
ΤΟ μετρο εν το χρησιμοποιω καθολου ...
1 φορα μονο μπηκα ...
Αρα δεν ξερω εκει τι γινεται ..
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τις τελευτες εξελιξεις ...
Αυτο περσυ το ειχα ακουσει ...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Διμιτρακι , εγω που δεν μιαζω με τιποτα για ρωσσος ..
και κυκλοφορω συνεχεια , και οδηγαω . το διαβατηριο να μου το ζητανε 1 φορα στους 6 μηνες και αν ...
Εχω ακουσει οτι στο μετρο γινεται μεγαλος ελεγχος ..
ΤΟ μετρο εν το χρησιμοποιω καθολου ...
1 φορα μονο μπηκα ...
Αρα δεν ξερω εκει τι γινεται ..
εγωπαω καθε μερα με το Μετρο ουτε εμενα μου το ζητανε το διαβατηριο.εχουνε να με ελενξουνε κανα χρονο και!ουτε εγω μοιαζω για Ρωσσος.αλλα δεν ειμαι σκουροχρωμος.οποτε δεν μου δινουν σημασια.θυμαμαι περσι την ανοιξη με σταματισε ενας γυαλακιας λοχιας και ανοιξε το διαβατηριο εψαχνε να βρει τη σελιδα που λεει σταρτιωτικες υποχρεωσεις.και κοιταγε να δει αν εχω αναβολη απο το στρατο(εδω πηγαινουν μεχρι 27 ετων).με ρωταγε:στρατο εχεις παει?εχεις αναβολη?του απαντησα για δειτε την ημερομηνια γεννησεως!ποσο χρονων ειμαι!με το που το ειδε ντραπηκε!δεν ηξερε τι να πει (τοτε ημουνα 33 και εκεινη τη μερα ειχα το μαλι φρεσκοβαμενο).τον ευχαριστησα και πηγα και τους πηρα μπυρες και ενα περιοδικο για αυτοκηνιτα για να τους ευχαρηστισω που μου ανεβασαν τη διαθεση και με καναν κατω απο 27 ετων!πολυ ευχάριστο ηταν!!!!!!
 

Επισκέπτης
Διμιτρακι , εγω που δεν μιαζω με τιποτα για ρωσσος ..
και κυκλοφορω συνεχεια , και οδηγαω . το διαβατηριο να μου το ζητανε 1 φορα στους 6 μηνες και αν ...
Εχω ακουσει οτι στο μετρο γινεται μεγαλος ελεγχος ..
ΤΟ μετρο εν το χρησιμοποιω καθολου ...
1 φορα μονο μπηκα ...
Αρα δεν ξερω εκει τι γινεται ..

Φιλε μένεις μόνιμα Μόσχα;
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Ναι μονιμα ...

Πρωτη φορα ηρθα τον Δεκεμβριο του 2003 .
2004-2005-2006 καθε 3 μηνες εδω ημουν
Και μονιμα μενω απο Σεπτεμβριο  2006 περιπου ...
Μοσχα ..
 

Επισκέπτης
Ναι μονιμα ...

Πρωτη φορα ηρθα τον Δεκεμβριο του 2003 .
2004-2005-2006 καθε 3 μηνες εδω ημουν
Και μονιμα μενω απο Σεπτεμβριο  2006 περιπου ...
Μοσχα ..

Βρήκες στη Μόσχα δουλειά; Αυτό μου φαίνεται το δυσκολότερο κομμάτι μετοικησης στη Ρωσία..
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Αμα καποιος ψαξει καλα βρισκει δουλεια ..
Εδω δεν ειναι σαν την ελλαδα που για να προσλαβουν καποιον με καλο μισθο του ζητανε 1000 πτυχεια , 100 μεταπτυχιακα και 5 ζωες προυπιρεσια ..
Εδω για να βρει ξενος δουλεια δεν ειναι παρα πολυ δυσκολο .. Βεβαιως τωρα με την κριση εχουν αλλαξει τα πραγματα ..
Τωρα σε ολο τον κοσμο ειναι θσκολα να βρεις δουλεια ..

Μεγαλο ρολο εδω παιζουν και οι γνωριμιες ..
Μπορει καποιος να ειναι  μεγαλο στελεχος σε μια εταιρεια . να περνει 20.000$ το μηνα και να εχει μεσανυχτα ..
να μην ξερει τιποτα . ΑΛλα μεσα απο την ουλεια να μαθένει ..


Εδω ιστερουν πολυ στον τομεα του λογιστιριου και οικονομικων .. εκει ειναι ζωα ...
βαζουν κατι κοριτακια 22-25 ετων χωρις πιρα να κλεισουν βιβλια εταιρειων που διακινουν εκατομυρια ..

Υποψην , δεν υπαρχει ρωσσος χωρις ενα πτυχιο το λιγοτερο .. Βεβαιως πιστευω οτι η εκπαιδευση τους ειναι αιωνες πισω ..
δεν μαθενουν τιποτα / πληρωνουν για να περνανε μαθήματα , ακομα και για να περνουν πτυχια / και νομιζουν οτι τα ξερουν ολα μετα ...


 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
.....για αυτο και πανε κατα διαολου!
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
εγωπαω καθε μερα με το Μετρο ουτε εμενα μου το ζητανε το διαβατηριο.εχουνε να με ελενξουνε κανα χρονο και!ουτε εγω μοιαζω για Ρωσσος.αλλα δεν ειμαι σκουροχρωμος.οποτε δεν μου δινουν σημασια.θυμαμαι περσι την ανοιξη με σταματισε ενας γυαλακιας λοχιας και ανοιξε το διαβατηριο εψαχνε να βρει τη σελιδα που λεει σταρτιωτικες υποχρεωσεις.και κοιταγε να δει αν εχω αναβολη απο το στρατο(εδω πηγαινουν μεχρι 27 ετων).με ρωταγε:στρατο εχεις παει?εχεις αναβολη?του απαντησα για δειτε την ημερομηνια γεννησεως!ποσο χρονων ειμαι!με το που το ειδε ντραπηκε!δεν ηξερε τι να πει (τοτε ημουνα 33 και εκεινη τη μερα ειχα το μαλι φρεσκοβαμενο).τον ευχαριστησα και πηγα και τους πηρα μπυρες και ενα περιοδικο για αυτοκηνιτα για να τους ευχαρηστισω που μου ανεβασαν τη διαθεση και με καναν κατω απο 27 ετων!πολυ ευχάριστο ηταν!!!!!!

Καλα ρε δημητράκη στα 33 και τα βάφεις?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Εδω ιστερουν πολυ στον τομεα του λογιστιριου και οικονομικων .. εκει ειναι ζωα ...
βαζουν κατι κοριτακια 22-25 ετων χωρις πιρα να κλεισουν βιβλια εταιρειων που διακινουν εκατομυρια ..
τι να πω αν ειναι να δουλευω κιολας!γαμησε τα!αυτη η λεξη μου προκαλει αλεργια!αν παντος ειχα τετοιο προβλημα θα προτιμουσα να παρω ενα απο αυτα τα (χαζα)κοριτσακια που παιρνει 2000-2500 Ευρω το μηνα και να μενει μαζι μου και να με ευχαριστει κιολας που τη γλυφω παντου.και την παιρνω και ντισκο μαζι!παντος τωρα ολα αλλαζουν μ την κριση.σε μας κλεινουν παρα πολλα μαγαζια και πολλοι υψηλομισθοι μενουν χωρις δουλεια.
 

thebigdogs

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Συμφωνεις διμιτρακι ?

Για πες μου , ξερεις αν καποιος παντρευτει ρωσσιδα , μετα απο ποσσα χρονια περνει ρωσσικο διαβατηριο ?


Υποψιν και εγω μεσω γνωστου βρηκα δουλεια . Σε εναν τομεα που δεν ηξερα ΤΙΠΟΤΑ .. απολυτος τιποτα ..
Σιγα σιγα εμαθα και ακομα εχω μπολικα να μαθω .
ΓΙ αυτο  , αμα καποιος ξενος το προσπαθησει θα βρει δουλεια εδω ..
Παντα για Μοσχα η πετρουπολημιλαω ..
Γιατι ποτε δεν θα πηγενα να ζησω σε μια μικρη πολη και να περνω 500ευρω το μηνα . και απο την μοσχα η την πετρουπολη να μην μπορω να περασω ουτε μια μερα ..

Για ξενο (μπορει και για ρωσσο ) να δουλεψει εδω ειναι μονο η μοσχα ...  και μετα πετρουπολη .. και ολες οι αλλες πολεις ειναι σε ενα σακι στο χαος ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom