Νέα

Βενζίνα ρε!!!!!!!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 73K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Αδελφε το προβλημα δεν ειναι τα 5-10 λεπτα που ανεβαζουν τις τιμες εν οψει απεργιας.
Το προβλημα ειναι οι λαμογιες με τις αντλιες.
Εγω τυχαινει στο αυτοκινητο να εχω δεικτη χιλιομετρων που απομενουν.
Ε, πώς γινεται σε καποια βενζιναδικα (με την ιδια τιμη λιτρου), τα 10 ευρω να γραφουν στο κοντερ μου ως 60 χιλιομετρα, ενώ σε καποια άλλα να γραφουν ως 70 χιλιομετρα??

Απλό, σε κάποια πριν βάλεις βενζίνη, έκανες 2-3 πλατείες στην πολιτεία και ανέβηκε ο ΜΟ κατανάλωσης.

:grin:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Αδελφε το προβλημα δεν ειναι τα 5-10 λεπτα που ανεβαζουν τις τιμες εν οψει απεργιας.
Το προβλημα ειναι οι λαμογιες με τις αντλιες.
Εγω τυχαινει στο αυτοκινητο να εχω δεικτη χιλιομετρων που απομενουν.
Ε, πώς γινεται σε καποια βενζιναδικα (με την ιδια τιμη λιτρου), τα 10 ευρω να γραφουν στο κοντερ μου ως 60 χιλιομετρα, ενώ σε καποια άλλα να γραφουν ως 70 χιλιομετρα??
Εγω εχω δει το ιδιο πραγμα με διαφορετικη τιμη λίτρου....!Π.Χ 1,65 20 ευρω να ανεβενει 2 γραμμες και με 1,72 να ανεβενει πάλι 2 γραμμες...!Τι στο διαολο γινεται?Στο trip επισης διαφορετικα χλμ! Και το παρατηρησα οταν πηγα χανια που ηταν αυξημενη η τιμη...ωστε να καταλαβω την διαφορα..!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.201
Κριτικές
1
Like
29.869
Πόντοι
8.006
Εγω εχω δει το ιδιο πραγμα με διαφορετικη τιμη λίτρου....!Π.Χ 1,55 20 ευρω να ανεβενει 2 γραμμες και με 1,62 να ανεβενει πάλι 2 γραμμες...!Τι στο διαολο γινεται?Στο trip επισης διαφορετικα χλμ
Προσεξε, δεν λεω οτι ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ λιγοτερο ή περισσοτερο καθε φορα με τα 10 ευρω. Εκει θα μπορουσα να πω οτι οδηγησα αντιοικονομικα.
Μιλαω για ενδειξη στο κοντερ.
Χθες το ρεζερβουαρ ηταν εντελως αδειο, με το ζορι εφτασα στο βενζιναδικο.
Με 50 ευρω εδειξε 300 χιλιομετρα υπολοιπο.
Τις προαλλες, με το ιδιο ποσό και την ιδια τιμη λιτρου, εδειξε 350 (σε άλλο βενζιναδικο).
Αρα με κλεβει ο πρωτος, ή οχι?
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Προσεξε, δεν λεω οτι ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ λιγοτερο ή περισσοτερο καθε φορα με τα 10 ευρω. Εκει θα μπορουσα να πω οτι οδηγησα αντιοικονομικα.
Μιλαω για ενδειξη στο κοντερ.
Χθες το ρεζερβουαρ ηταν εντελως αδειο, με το ζορι εφτασα στο βενζιναδικο.
Με 50 ευρω εδειξε 300 χιλιομετρα υπολοιπο.
Τις προαλλες, με το ιδιο ποσό και την ιδια τιμη λιτρου, εδειξε 350 (σε άλλο βενζιναδικο).
Αρα με κλεβει ο πρωτος, ή οχι?

αλεξ μου τι λες???
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
αυτο που λεει ο συναγωνιστης που το πας??



Αν ητανε να ταξιδεψω την επομενη θαχα βαλει απο το πρωι ρε συ.. (μη σου πω απο χτες το βραδυ.. :grin:) και οποιοσδηποτε το ιδιο θα κανε..  αλλα ναχω μισο ντεποζιτο (7 lt περιπου) και αλλα 2-3 στο παπι και να τρεχω τρελος για βενζινα, να πα να γαμηθουνε.. δεν παω πουθενα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Προσεξε, δεν λεω οτι ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ λιγοτερο ή περισσοτερο καθε φορα με τα 10 ευρω. Εκει θα μπορουσα να πω οτι οδηγησα αντιοικονομικα.
Μιλαω για ενδειξη στο κοντερ.
Χθες το ρεζερβουαρ ηταν εντελως αδειο, με το ζορι εφτασα στο βενζιναδικο.
Με 50 ευρω εδειξε 300 χιλιομετρα υπολοιπο.
Τις προαλλες, με το ιδιο ποσό και την ιδια τιμη λιτρου, εδειξε 350 (σε άλλο βενζιναδικο).
Αρα με κλεβει ο πρωτος, ή οχι?

Η εμβέλεια που δείχνει ο υπολογιστής ταξιδιού μπορεί να είναι παραπλανητική διότι υπολογίζεται με βάση τη στιγμιαία κατανάλωση...
Δεν είναι λίγες οι φορές που με το που βγω από το βενζινάδικο και κινούμαι στην πόλη μου δείχνει πχ 300 χλμ και μόλις βγω στην αττική οδό μου ανεβαίνει στα 400 χλμ.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Προσεξε, δεν λεω οτι ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ λιγοτερο ή περισσοτερο καθε φορα με τα 10 ευρω. Εκει θα μπορουσα να πω οτι οδηγησα αντιοικονομικα.
Μιλαω για ενδειξη στο κοντερ.
Χθες το ρεζερβουαρ ηταν εντελως αδειο, με το ζορι εφτασα στο βενζιναδικο.
Με 50 ευρω εδειξε 300 χιλιομετρα υπολοιπο.
Τις προαλλες, με το ιδιο ποσό και την ιδια τιμη λιτρου, εδειξε 350 (σε άλλο βενζιναδικο).
Αρα με κλεβει ο πρωτος, ή οχι?

Το υπόλοιπο υπολογίζεται συνήθως βάσει της τιμής της κατανάλωσης (l/km) η οποία ισχύει την στιγμή που βάζεις βενζίνη και είναι συνήθως κάποιος μέσος όρος (ημερών, χιλιομέτρων κλπ ανάλογα το τουτού και εάν έχεις κάνει reset ή όχι κλπ).

Εάν πριν βάλεις βενζίνη πήγαινες cruising με 120 στην αττική οδό...τότε θα σου δείξει περισσότερα χιλιόμετρα υπόλοιπο για δεδομένα λίτρα βενζίνης από εάν πριν βάλεις βενζίνη έσπαγες πρώτη δευτέρα στην πολιτεία (πλατείες, κολίδια κλπ), όπου για τα ίδια λίτρα θα σου δείξει πιο λίγα χιλιόμετρα υπόλοιπο.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Προσεξε, δεν λεω οτι ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ λιγοτερο ή περισσοτερο καθε φορα με τα 10 ευρω. Εκει θα μπορουσα να πω οτι οδηγησα αντιοικονομικα.
Μιλαω για ενδειξη στο κοντερ.
Χθες το ρεζερβουαρ ηταν εντελως αδειο, με το ζορι εφτασα στο βενζιναδικο.
Με 50 ευρω εδειξε 300 χιλιομετρα υπολοιπο.
Τις προαλλες, με το ιδιο ποσό και την ιδια τιμη λιτρου, εδειξε 350 (σε άλλο βενζιναδικο).
Αρα με κλεβει ο πρωτος, ή οχι?
Το τριπ υπολογιζει βάσει την καταναλωση...ΠΧ οταν ξεκιναω μου βγάζει μεσο ορο 6.5/100χλμ οταν στρωσει βγαζει 5,2/100χλμ...!Επισης έχω παρατηρησει οτι πχ μου βγαζει 150χλμ υπολοιπο και οταν το παω χαλαρα....μου βγαζει 170χλμ..!Δεν ειναι εμπιστο!Την βελονα η την γραμμη θα κοιτας ποσο ανεβηκε..και μετα απο λιγο ποσο γρηγορα θα κατεβει..!Εχει τυχει στον πατερα μου να φτασει στην μεση και μετα απο 10χλμ να κατεβει 1 γραμμη...Εκει τον εκλεψε...!Το πιο σιγουρο ειναι οι βελονα που φτανει και ποσο γρηγορα θα κουνηθει..!
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Το τριπ υπολογιζει βάσει την καταναλωση...ΠΧ οταν ξεκιναω μου βγάζει μεσο ορο 6.5/100χλμ οταν στρωσει βγαζει 5,2/100χλμ...!Επισης έχω παρατηρησει οτι πχ μου βγαζει 150χλμ υπολοιπο και οταν το παω χαλαρα....μου βγαζει 170χλμ..!Δεν ειναι εμπιστο!Την βελονα η την γραμμη θα κοιτας ποσο ανεβηκε..και μετα απο λιγο ποσο γρηγορα θα κατεβει..!Εχει τυχει στον πατερα μου να φτασει στην μεση και μετα απο 10χλμ να κατεβει 1 γραμμη...Εκει τον εκλεψε...!Το πιο σιγουρο ειναι οι βελονα που φτανει και ποσο γρηγορα θα κουνηθει..!

λαθος κανεις υπολογιστης ειναι και ειναι απολυτα εμπιστος , ειναι θεμα τροπου οδηγικης συμπεριφορας και συνθηκων + συν οτι εγραψε ο Υ παραπανω.

 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Προσεξε, δεν λεω οτι ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ λιγοτερο ή περισσοτερο καθε φορα με τα 10 ευρω. Εκει θα μπορουσα να πω οτι οδηγησα αντιοικονομικα.
Μιλαω για ενδειξη στο κοντερ.
Χθες το ρεζερβουαρ ηταν εντελως αδειο, με το ζορι εφτασα στο βενζιναδικο.
Με 50 ευρω εδειξε 300 χιλιομετρα υπολοιπο.
Τις προαλλες, με το ιδιο ποσό και την ιδια τιμη λιτρου, εδειξε 350 (σε άλλο βενζιναδικο).
Αρα με κλεβει ο πρωτος, ή οχι?



Σε κλεβει, αλλα εκτος απ' αυτο γαμανε και τη βενζινη.. τι στο διαολο σκατα ριχνουνε μεσα ..? δεν σουχει τυχει να βαλεις βενζινα και να αλλαξει συμπεριφορα τελειως το αμαξι/μηχανακι σου..?  εμενα αρκετες φορες και εχω κοψει κανα δυο στη γειτονια μου γιαυτο το λογο.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
λαθος κανεις υπολογιστης ειναι και ειναι απολυτα εμπιστος , ειναι θεμα τροπου οδηγικης συμπεριφορας και συνθηκων.
Το ιδιο λεμε...!Δεν ειναι εμπιστος με την ενοια οτι σου λεει εχεις 300..300 θα κανεις...!Ειναι αναλογα πως οδηγας..!Υπάρχουν μερικοι ακομα και εγω στην αρχη που δεν μου εβγεναν τα χλμ που ελεγε την στιγμη που εβαζα βενζινη γιατι του γαμουσα την μανα πηγαινα συνεχει με 3.500 στροφες...!Οταν εβαζα ελεγε 300 και μετα απο λιγο ελεγε 260!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Σε κλεβει, αλλα εκτος απ' αυτο γαμανε και τη βενζινη.. τι στο διαολο σκατα ριχνουνε μεσα ..? δεν σουχει τυχει να βαλεις βενζινα και να αλλαξει συμπεριφορα τελειως το αμαξι/μηχανακι σου..?  εμενα αρκετες φορες και εχω κοψει κανα δυο στη γειτονια μου γιαυτο το λογο.
Ισχυει...για αυτο πρεπει να εχεις καποιον στανταρ που τον εχεις δοκιμασει..αλλα μερικες φορες τυχαινει!
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Εχω ενα revoil που βαζω συνηθως που ειναι ο φθηνοτερος και εχει και "καλη" βενζινη παραλληλα..  2 ΕΤΕΚΑ τους εχω κοψει τελειως. Μονο σε απεργια καλη ωρα εβαλα απο εκει γιατι δεν εβρισκα αλλου.. φθηνοί μεν, αλλα η βενζινη τους ειναι γα μη σε τα. το νου σας σ'αυτα τα μουνοπανα.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Εχω ενα revoil που βαζω συνηθως που ειναι ο φθηνοτερος και εχει και "καλη" βενζινη παραλληλα..   2 ΕΤΕΚΑ τους εχω κοψει τελειως. Μονο σε απεργια καλη ωρα εβαλα απο εκει γιατι δεν εβρισκα αλλου.. φθηνοί μεν, αλλα η βενζινη τους ειναι γα μη σε τα. το νου σας σ'αυτα τα μουνοπανα.
Και σε κατι FINA και Ε.Π ειναι απάτη...σκέτο νερο και κλεβουν!Μια εκο εχω και ειναι μια χαρα...φυσαει το αμαξι αλλα.....ΑΚΡΙΒΕΙ λογο σημειου..!
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Και σε κατι FINA και Ε.Π ειναι απάτη...σκέτο νερο και κλεβουν!Μια εκο εχω και ειναι μια χαρα...φυσαει το αμαξι αλλα.....ΑΚΡΙΒΕΙ λογο σημειου..!


και γω βαζω σε ΕΚΟ.. αν δε βρω εκει, βαζω εκο.. ειναι πιο ακριβη αλλα δεν εχω φαει φολα σε ποιοτητα ακομη.. σε BP δε βαζω με την καμια..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom