Νέα

Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα th69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 81
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
16
OP
OP
T

th69

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
208
Like
0
Πόντοι
1
δεν μου αρεσουν τα οπαδικα μεσα σε θρεντ για ταξιδια.συναθλητη ειδες το θρεντ πληροφοριες για κωνσταντινουπολη με 77 απαντησεις?εχει και αγκυρα με 3 απαντησεις.ψαξτα!

ευχαριστω κωστα. δεν το ειχα προσεξει.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Οσον αφορά το θέμα "πληρωμένος έρωτας", η Τουρκια δεν αποτελεί τον καλύτερο προοσισμό

Οσον αφορά στο θέμα Τουρκάλες, επιτρέψτε μου να πω οτι ειναι φανταστικές γυναίκες.

Οσον αφορά διάφορες βλακείες που ακούστηκαν (γουσταρουν ελληνικό πουτσο κλπ), αυτά δείχνουν την ασχετοσύνη και το κόμπλεξ του καθένα που εκφράζει αυτές τις απόψεις
 

antreas88

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2006
Μηνύματα
251
Like
0
Πόντοι
1
Οσον αφορά το θέμα "πληρωμένος έρωτας", η Τουρκια δεν αποτελεί τον καλύτερο προοσισμό

Οσον αφορά στο θέμα Τουρκάλες, επιτρέψτε μου να πω οτι ειναι φανταστικές γυναίκες.

Οσον αφορά διάφορες βλακείες που ακούστηκαν (γουσταρουν ελληνικό πουτσο κλπ), αυτά δείχνουν την ασχετοσύνη και το κόμπλεξ του καθένα που εκφράζει αυτές τις απόψεις
Εχεις δικιο και γαμω οι τουρκαλες...θα λεγα μοιαζουν πολυ στις ελληνιδες εμφανισιακα..
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
41
Πόντοι
16
Οσον αφορά το θέμα "πληρωμένος έρωτας", η Τουρκια δεν αποτελεί τον καλύτερο προοσισμό

Οσον αφορά στο θέμα Τουρκάλες, επιτρέψτε μου να πω οτι ειναι φανταστικές γυναίκες.

Οσον αφορά διάφορες βλακείες που ακούστηκαν (γουσταρουν ελληνικό πουτσο κλπ), αυτά δείχνουν την ασχετοσύνη και το κόμπλεξ του καθένα που εκφράζει αυτές τις απόψεις

Enforcer ω συνήθως έχεις απόλυτο δίκιο και μέτρο σε αυτά που λές.

θα λεγα μοιαζουν πολυ στις ελληνιδες εμφανισιακα..

Αν τις παρατηρήσεις περισσότερο πιστεύω ότι θα βρεις πολλές διαφορές με τις Ελληνίδες.
Οι Τουρκάλες είναι πιο όμορφες.
 

antreas88

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2006
Μηνύματα
251
Like
0
Πόντοι
1
Αν τις παρατηρήσεις περισσότερο πιστεύω ότι θα βρεις πολλές διαφορές με τις Ελληνίδες.
Οι Τουρκάλες είναι πιο όμορφες.
Εχεις δικιο...αλλα αυτο που λες αφορα τις Τουρκαλες που ζουν στην παραλιακη τουρκια που ειναι αρκετα απελευθερωμενες...αν δεις τι βρωμα και απεριποιησια πεφτει πιο κεντρικα θα σου πεσουν τα μαλλια...αστα δραμα η υποθεση...παντως υπαρχουν πολλες Τουρκαλες που ειναι σκετη καυλα!!!
 

Επισκέπτης
Λοιπόν, επέστρεψα στην ελλάδα μετά απο 13 μέρες στην Κων/πολη. Και ξεκινώ με τις πλούσιες εντυπώσεις μου:

1. Τα μνημεία και τα μουσεία είναι παρα πολύ ωραία έτσι οπως είναι και οπως τα διατηρούν. Οργανωμένα και καθαρά. Η ξενάγηση όμως όπου είχε ήταν στα τούρκικα. Και πάρα πολλοί τούρκοι πάνε και τα βλέπουνε, που σημαίνει μαλλον για αυτό το λογο την κανουν στα τουρκικα.
2. Μπουρδέλλα και στριπτιτζάδικα δεν είδα, γιατι δεν υπήρχε λόγος. Τρελλαθήκαμε στο γαμίσι με την τουρκάλα που δεν ειχα όρεξη ουτε για αστείο να κανω κατι αλλο. Επιπλέον ήμουν συνεχως μαζί της και δεν μπορούσα να την κανω μονος. Ουτε και θα το τολμούσα.
3. Έμεινα σε ξενοδοχείο κοντα στην Ιστικλαλ, καθαρό, σαν μουσείο διακοσμημένο, σχετικά φθηνό για την εποχή του. Η εντύπωση που είχα είναι οτι αν μεινεις στο Σουλταν αχμετ περιοχη θα βαρεθεις τα βραδια, μιας και θα πρεπει να μετακινείσαι για διασκεδαση σε αλλη περιοχη.
4. Όντως τα γλυκα και τα φαγητα τους είναι απιστευτα, και οχι ιδιέταιρα βαριά σε σχέση με τα ελληνικά. Απλά έχουν πολλά μπαχαρικά. Εντύπωση μου έκανε που πολλές φορές κερνάγανε τσαι πριν το φαγητο ή μετα.
5. Αν ειναι να κανετε ναργιλε, αποφύγετε την γεύση καπουτσίνο, και προτιμήστε την γεύση μήλο! Είναι γαμάτο!
6. Αν σαν αρέσει το αλκοόλ θα απογοητευτείτε. Τουλάχιστον στα μαγαζιά που πήγα, δεν είχαν ποικιλία στα είδη ουίσκι και βότκα (Δημητράκηηηη29). Φτιάχνουν και ενα δικό τους ειδος βοτκας, αλλα δεν το δοκίμασα. Λοιπόν, τα ποτά τα έχουν σχετικά ακριβά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα. Αν μια μπύρα 0.5 λίτρα κάνει 5 λίρες (2.5ευρω) το ποτό το έχουν 15 λίρες, και 2 αντε 3 είδη ουισκι, μιας και έχουν ακομα δασμούς αυτοί μαλλον το τσιγκουνεύονται να αγοράζουν. Αν σας αρέσει η βοτκα λεμόνι ξεχάστε το. Το λεμόνι που βάζουν δεν ειναι γλυκό-ξινο όπως εδω, ειναι σκέτο ξινο και πνίγεσαι!!! 2 φορες την πάτησα, τα παλιόπαιδα!
7. Ο κόσμος:
α) Γενικά - Αν αφαιρέσεις τις σημαίες που είχε παντου, την φάτσα του Κεμάλ που ήτανε παντού και τα τούρκικα, θα έλεγες ότι μπορεί να ησουν και ελλάδα. Τουλάχιστον οι τουρκοι της πολεως εμφανησιακά μοιάζουν με τους ελληνες χονδρικά.
β) Τα τσεμπέρια - Δεν είχε πολλά, άντε ένα 5-7% να τα φόραγε. Όμως είχε και νίντζα, δηλαδη μαύρο απο πάνω μέχρι κάτω, χαλίτζα, αλλα δεν ητανε τουρκάλες, ήτανε τουρίστριες απο Αραβία, ντουμπάι κλπ. Αυτές δεν μιλάνε ποτέ σε ξένο και πάντα συνοδεύονται απο άντρα για να μιλαει για αυτες. Ωραία έθιμα!
γ) Οι γυναίκες είναι πολυ όμορφες, οι τουρκάλες, κάτι παραπάνω απο τις δικές μας. Έχουν κατι το εξωτικό πάνω τους. Πολλές φορές έμενα μαλάκας από τις κουκλάρες και κοίταζα με την άκρη του ματιού μου μη με πάρει χαμπάρι η τουρκαλα μου.
Η τουρκάλα μου, μου είχε πει ότι αν εχει κανεις όρεξη, και παει σε ροκαδικα ή αλλα τέτοια μαγαζιά, εύκολα βρίσκει να γαμίσει καμια τουρκαλα φοιτήτρια κερνώντας καμια μπύρα. Αλλα δεν το δοκίμασα.
δ) Οι άντρες τους δεν είναι κάτι σπέσιαλ. Μαλάκες είναι και μπουνταλάδες.
ε) Σαν λαός ο τουρκικός λαός είναι μια ειδική περίπτωση. Καταπιεσμένος, σε μεγάλο ποσοστό αγράμματος, εργατικός και κουτοπόνηρος. Εξηγώ.
  ε1. Η καταπίεση αρχίζει απο το σπίτι. Δεν μπορεί να γαμίσεις αν δεν παντρευτείς, δεν μπορεις να βγαίνεις αν δεν λες που πας κλπ. Πολλές κοπέλες αναγκάζονται να παντρευτούν ακριβώς για να ξεφύγουν τον μαλάκα πατέρα τους, και πέφτουν στον μαλάκα άντρα τους. Και η καταπίεση συνεχίζεται, και περνάει στα παιδιά τους. Αν απατήσει τουρκάλα τον άντρα της, κινδυνεύει να την σκοτώσει.
  ε2. Καταπίεση απο την κυβέρνηση τους. Άλλωστε ειναι δύσκολο να δώσεις δημοκρατία σε 80εκ κόσμο αγράμματο. Πολλές συλλήψεις και εξαφανήσεις, πόλεμο στο ανατολικό μέρος της χώρας, εκφοβισμοί κλπ. Η τηλεόραση της, είναι τα ίδια σκατά με τα δικά μας. Όλη μέρα μαλακισμένα σόου, ειδήσεις του δικού μας στύλ,και παπαριές.
  ε3. Έχουν διαβολεμένο μυαλό, για να σε κοροιδέψουν, αλλά γενικά είναι μπουνταλάδες, και αυτο είναι γνωστό. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που στο εμπόριο δεν κατέχουν και πολλά για αυτο για πολλα χρόνια βασιζόντουσαν στους ελληνες, εβραιους, αρμένιους για αυτο. Όταν εδιωξαν του ελληνες πριν πολλά χρονια, κατάλαβαν οτι εκαναν μαλακια, αλλα σιγα μην το αναγνωρίσουν. Τωρα λενε ότι όσοι ελληνες γεννημένοι στην τουρκία επιθυμούν να επιστρέψουν, μπορούν ελευθερα. Αλλα κανενας δεν πείθεται. Οι περισσότερες εμπορικες εταιρείες της τουρκιας βρίσκονται σε ελληνικα, εβραικα και αρμενικα χέρια.
8. Όποτε έλεγα ότι είμαι έλληνας, έπαιρνα θετικές έως αδιάφορες αντιδράσεις. Βασικά, χεσμένους μας έχουν, δεν πολυ ασχολούνται με εμάς. Έχουν σοβαρότερα προβλήματα δικά τους, και δεν μιας πιάνουν μία. Πάντως, όλοι λέγανε, `κομσού` γειτονας, `αρκαντας` φίλος κλπ. Σε μια περίπτωση σε ένα μαγαζί την μοναδική φορά που βγήκα μόνος μου, σε ενα μαγαζί με ζωντανή τούρκικη μουσική, σε ένα στενό στην Ιστικλαλ κοντά στο Çıçek Çarşı (αγορά λουλουδιών), με τα τραπεζακια στους δρόμους, ήρθανε όλοι οι μουσικοί στο διάλειμα στο τραπέζι μου και πιάσαμε κουβέντα! Ο ένας μιλαγε λιγα αγγλικα, όλοι οι άλλοι τούρκικα και τελος! Συνενόηση μπουζούκι! Πέσανε τα σχετικά κεράσματα και έγινε χαβαλές! Ο κόσμος να χορεύει στο δρόμο, είναι τρελλοί οι τούρκοι και οι τουρκάλες!
9. Σαν λαοί δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτε, έχουν εδάφη άπειρα ακατοίκητα, χέστηκαν για νησια και λοιπά. Τα πάντα είναι πετρέλαιο. Πάντως λένε ότι εμείς κάνουμε παραβιάσεις στο χώρο τους. Απο αυτο κατάλαβα ότι απλα είναι ενα παιχνίδι για το δελτίο ειδήσεων και για εκπαίδευση των πιλότων.  Κανένας τουρκος δεν θέλει να πολεμήσει παντως για κανεναν μαλακα, όπως φαντάζομαι και οι εδώ. Απλά η προπαγάνδα θα κανει το παιχνιδι της όταν θα πρεπει να έρθει η ώρα αυτή αν έρθει.
10. Στην Ιστικλάλ, όντως ναι, τρυγυρνάνε τραβέλια. Μερικά από αυτά είναι εντυπωσιακά είναι αλήθεια. Και πουτάνες τριγυρνάνε αλλα δεν πιάνουν μία. Και πολυ πουσταριό.


Φτάνουν αυτά! Θα γράψω περισσότερα σύντομα.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
arkas75 σε γενικές γραμμές τα πράγματα είναι όπως ταλες

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν απόλυτα στα 5, 7γ και 8
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οι Τούρκοι είναι μια περίεργη φάρα.....
Από τη μια ο Κεμάλ ήθελε να τους εξευρωπαίσει πλήρως και απ την άλλη η θρησκεία τους και ο τωρινός πρωθυπουργός θέλει να κρατήσει ατόφια την Ισλαμική παράδοση, χωρίς βέβαια να ανακόψει την Ευρωπαική πορεία.....
Ενώ θα περίμενες οι Ισλαμιστές να είναι αυτοί που θα δημιουργήσουν προβλήματα εθνικιστικά, είναι οι υπέρμαχοι του κοσμικού κράτους αυτοί που έχουν εξτρεμιστικές κατά βάση απόψεις.

Προσπαθώ καιρό να καταλάβω που πάει η Τουρκία (δεδομένου ότι πρόκειται για κράτος με πολλά εργατικά χέρια και άφθονες πρώτες ύλες) αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει.
Το σίγουρο είναι πως ο Στρατός (όπως και στην Ελλάδα αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό) έχει πάει τη χώρα πολύ πίσω προσπαθώντας να κρατήσει τον έλεγχο του κράτους χρησιμοποιώντας μικροπολιτικές τακτικές, ενίοτε και φασιστικές.
Ελπίζω να μην φτάσει ποτέ η δημοκρατία της Ελλάδας στο τουρκικό σημείο (σχεδόν μηδέν), δλδ να σχηματίζεται αυτοδύναμη κυβέρνηση με 37% και τα κόμματα να χρειάζονται τουλάχιστον 10% για να μπουν στην Βουλή. Στο πρώτο είμαστε πολύ κοντά. Το δεύτερο θα έρθει από μόνο του μετά την έλευση του πρώτου.......
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
22
Like
356
Πόντοι
5.795
θα πρότεινα να πεις στην φίλη σου να βρει ξενοδοχείο. είχα κάνει παρόμοια μαιμουδιά με τουρκάλα βρήκε κάτι καλό και οικονομικό παρα πολύ κοντά στην αγ σοφιά αλλά το έπαιζε ισπανίδα γιατί ο ξενοδόχος δεν γούσταρε να φιλοξενεί ανύπαντρες τουρκάλες. με λίγα λόγια πέσαμε σε φανατικό  :jerking:
νομίζω το έλεγαν AND hotel
δεύτερον αν  σκοπεύεις να κάτσεις αρκετές ημέρες έχει την δυνατότητα να του κάνει παζάρια και να σου κάτσει καλή τιμή για όλο το διάστημα.
πές της να σου βρει απέναντι απο Αγ σοφιά, ή τέλος πάντων κάπου στο Σουλταν Αχμέτ
είχα μείνει σε 2 εκεί τριγύρω αλλά δεν θυμάμαι όνομα. θυμάμαι όμως οτι ήταν καλή η τιμή  :thumbsup:

τώρα αν θες οπωσδήποτε ενα hotel τσέκαρε και το Troya.
ενα στενό πίσω απο την Ίστικλαλ και πολύ κοντά στην πλατεία ταξιμ.

για διασκέδαση αν θες κυριλέ καταστάσεις το μόνο που ξέρω είναι το Reina.
club-restaurant, έχεις για θέα την γέφυρα και τον βόσπορο. είναι το μαγαζί που θα δεις απο ηθοποιούς μέχρι τραγουδιστές. τουλάχιστον στις αρχές πήγαιναν συνέχεια τώρα δεν ξέρω τι παίζει

αν θες οτιδήποτε άλλο ψάξε στα στενάκια γύρω από την Ιστικλαλ. μπορεί να πετύχεις απο ελληνικά μπουζούκια μέχρι κάποιον δικό τους διάσημο τραγουδιάρη.
με λίγα λόγια όπου ακούς μουσική μπέκα.
όπου και να μπήκα δεν βρήκα κάτι που να μην μου αρέσει

αν θες να ακούσεις χεβιμεταλιές ρώτα για το Caravan είναι μέσα στην σκεπαστή αγορά απέναντι απο το "σχολείο της γαλατα"

το τι να δεις... τοπ καπί αν και εντυπωσιακό σκυλοβαρέθηκα. γενικά δεν γουστάρω τα μουσεία φάση
αγ. σοφιά, αγ ειρήνη είναι τα κλασικά μη τα χάσεις.
πάρε το καραβάκι να πας πριγκιπόνησα αλλά να είσαι έτοιμος για πολύ σκατίλα
έχει μόνο άμαξες με άλογα, αυτοκίνητα απαγορεύονται και οι κουράδες απο τα άλογα που θα δεις στον δρόμο θα σου κάνουν ένα κεφάλι....
Κατά τα άλλα είναι καλό σαν εμπειρία. δεν ξέρω αν είναι σε όλα έτσι, μόνο σε ένα πήγα

σίγουρα να πας στο Ορτοκιου (ortakoy). ωραία περιοχή, ωραία δρομάκια, περατζάδα, καφεδάκι, ναργιλές και δοκιμάζεις απο "καντίνες" την πατάτα στον φούρνο με ότι θες μέσα.
(κάτι σαν τα δικά μας σάντουιτς, αντί για ψωμί φαντάσου πατάτα)
σίγουρα να φας απο το Ιnce προφιτερόλ. ρωτα την, θα το ξέρει.. ζαχαροπλαστείο επι τις ιστικλαλ

στο Μπεμπεκ, κάτι σαν την δική μας γλυφάδα. εκεί θα δεις και ωραία μουνιά, πάνε όλοι οι φραγκάτοι και οι μοστρόβιες. κάνε την βόλτα σου και μετά τρως πάνω σε κάποιο καραβάκι που είναι δεμένο στο λιμάνι

στο τι να αποφυγεις όπως είπε και ο συνάδελφος μακρυά απο σκοτεινά σημεία ακόμα και αν είναι 2 στενά απο Ταξιμ! παίζουν πολλοί λαθρομετανάστες, ναρκομανείς κλπ

από φαγητό δεν χάνω με τίποτα τους κεφτέδες τους, τα μύδια με πυλάφι στα κάρβουνα και απο τα αντίστοιχα "γυράδικα" γύρο σουτζούκι με πίτα

αν γουστάρεις φωτό με εσωτερικά εκκλησιών όπως εγώ στην ίστικλαλ πάλι θα βρεις 3-4. οι δύο μεγάλες και γνωστές, μια καθολική μια ορθόδοξη. αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω λεπτομέρειες πως να βρεις ειδικά την ελληνική.

τέλος, όταν πήγα πρώτη φορά έκρυβα το οτι είμαι έλληνας απο φόβο μην τύχει "εκείνο ή το άλλο".
απο την δεύτερη φορά και μετά κατάλαβα το πόσο λάθος ήμουν.
δεν υπήρχε μαγαζί που να πάω και να μην φύγω μπουρδέλο απο τις κερασμένες ρακές όταν άκουγαν για τον γιουναν
πόσο μάλλον που θα είσαι μαζί με τουρκάλα
γενικά θα μείνεις μαλάκας με την ευγένεια τους
όποιος άλλος σου πει το αντίθετο απλά γράψτον στα αρχίδια σου
πολυ σωστα αυτα που γραφει ο φιλος..και νομιζω οτι η τουρκια ειναι αδικημενη απο τους φιλους του σαιτ..εχουν γραφτει τοσα πολλα για ταιλανδες,ολλανδιες τσεχοσλοβακιες  γερμανιες κλπ εγω προσωπικα οπως περασα τουρκια δεν περασα πουθενα..και μην ξεχναμε ειναι ποιο φτηνη η τουρκια απο τις χωρες που αναφερα πλην ταιλανδης.. και πολυ ποιο φτηνη απο την ελλαδα ειναι και  πολυ κοντα..τα ξενοδοχεια τους και τα φαγητα τους απεχτα..και επισης οι ρωσσιδες μπενουν στην τουρκια σχεδον με ταυτοτητα...
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
22
Like
356
Πόντοι
5.795
Λοιπόν, επέστρεψα στην ελλάδα μετά απο 13 μέρες στην Κων/πολη. Και ξεκινώ με τις πλούσιες εντυπώσεις μου:

1. Τα μνημεία και τα μουσεία είναι παρα πολύ ωραία έτσι οπως είναι και οπως τα διατηρούν. Οργανωμένα και καθαρά. Η ξενάγηση όμως όπου είχε ήταν στα τούρκικα. Και πάρα πολλοί τούρκοι πάνε και τα βλέπουνε, που σημαίνει μαλλον για αυτό το λογο την κανουν στα τουρκικα.
2. Μπουρδέλλα και στριπτιτζάδικα δεν είδα, γιατι δεν υπήρχε λόγος. Τρελλαθήκαμε στο γαμίσι με την τουρκάλα που δεν ειχα όρεξη ουτε για αστείο να κανω κατι αλλο. Επιπλέον ήμουν συνεχως μαζί της και δεν μπορούσα να την κανω μονος. Ουτε και θα το τολμούσα.
3. Έμεινα σε ξενοδοχείο κοντα στην Ιστικλαλ, καθαρό, σαν μουσείο διακοσμημένο, σχετικά φθηνό για την εποχή του. Η εντύπωση που είχα είναι οτι αν μεινεις στο Σουλταν αχμετ περιοχη θα βαρεθεις τα βραδια, μιας και θα πρεπει να μετακινείσαι για διασκεδαση σε αλλη περιοχη.
4. Όντως τα γλυκα και τα φαγητα τους είναι απιστευτα, και οχι ιδιέταιρα βαριά σε σχέση με τα ελληνικά. Απλά έχουν πολλά μπαχαρικά. Εντύπωση μου έκανε που πολλές φορές κερνάγανε τσαι πριν το φαγητο ή μετα.
5. Αν ειναι να κανετε ναργιλε, αποφύγετε την γεύση καπουτσίνο, και προτιμήστε την γεύση μήλο! Είναι γαμάτο!
6. Αν σαν αρέσει το αλκοόλ θα απογοητευτείτε. Τουλάχιστον στα μαγαζιά που πήγα, δεν είχαν ποικιλία στα είδη ουίσκι και βότκα (Δημητράκηηηη29). Φτιάχνουν και ενα δικό τους ειδος βοτκας, αλλα δεν το δοκίμασα. Λοιπόν, τα ποτά τα έχουν σχετικά ακριβά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα. Αν μια μπύρα 0.5 λίτρα κάνει 5 λίρες (2.5ευρω) το ποτό το έχουν 15 λίρες, και 2 αντε 3 είδη ουισκι, μιας και έχουν ακομα δασμούς αυτοί μαλλον το τσιγκουνεύονται να αγοράζουν. Αν σας αρέσει η βοτκα λεμόνι ξεχάστε το. Το λεμόνι που βάζουν δεν ειναι γλυκό-ξινο όπως εδω, ειναι σκέτο ξινο και πνίγεσαι!!! 2 φορες την πάτησα, τα παλιόπαιδα!
7. Ο κόσμος:
α) Γενικά - Αν αφαιρέσεις τις σημαίες που είχε παντου, την φάτσα του Κεμάλ που ήτανε παντού και τα τούρκικα, θα έλεγες ότι μπορεί να ησουν και ελλάδα. Τουλάχιστον οι τουρκοι της πολεως εμφανησιακά μοιάζουν με τους ελληνες χονδρικά.
β) Τα τσεμπέρια - Δεν είχε πολλά, άντε ένα 5-7% να τα φόραγε. Όμως είχε και νίντζα, δηλαδη μαύρο απο πάνω μέχρι κάτω, χαλίτζα, αλλα δεν ητανε τουρκάλες, ήτανε τουρίστριες απο Αραβία, ντουμπάι κλπ. Αυτές δεν μιλάνε ποτέ σε ξένο και πάντα συνοδεύονται απο άντρα για να μιλαει για αυτες. Ωραία έθιμα!
γ) Οι γυναίκες είναι πολυ όμορφες, οι τουρκάλες, κάτι παραπάνω απο τις δικές μας. Έχουν κατι το εξωτικό πάνω τους. Πολλές φορές έμενα μαλάκας από τις κουκλάρες και κοίταζα με την άκρη του ματιού μου μη με πάρει χαμπάρι η τουρκαλα μου.
Η τουρκάλα μου, μου είχε πει ότι αν εχει κανεις όρεξη, και παει σε ροκαδικα ή αλλα τέτοια μαγαζιά, εύκολα βρίσκει να γαμίσει καμια τουρκαλα φοιτήτρια κερνώντας καμια μπύρα. Αλλα δεν το δοκίμασα.
δ) Οι άντρες τους δεν είναι κάτι σπέσιαλ. Μαλάκες είναι και μπουνταλάδες.
ε) Σαν λαός ο τουρκικός λαός είναι μια ειδική περίπτωση. Καταπιεσμένος, σε μεγάλο ποσοστό αγράμματος, εργατικός και κουτοπόνηρος. Εξηγώ.
  ε1. Η καταπίεση αρχίζει απο το σπίτι. Δεν μπορεί να γαμίσεις αν δεν παντρευτείς, δεν μπορεις να βγαίνεις αν δεν λες που πας κλπ. Πολλές κοπέλες αναγκάζονται να παντρευτούν ακριβώς για να ξεφύγουν τον μαλάκα πατέρα τους, και πέφτουν στον μαλάκα άντρα τους. Και η καταπίεση συνεχίζεται, και περνάει στα παιδιά τους. Αν απατήσει τουρκάλα τον άντρα της, κινδυνεύει να την σκοτώσει.
  ε2. Καταπίεση απο την κυβέρνηση τους. Άλλωστε ειναι δύσκολο να δώσεις δημοκρατία σε 80εκ κόσμο αγράμματο. Πολλές συλλήψεις και εξαφανήσεις, πόλεμο στο ανατολικό μέρος της χώρας, εκφοβισμοί κλπ. Η τηλεόραση της, είναι τα ίδια σκατά με τα δικά μας. Όλη μέρα μαλακισμένα σόου, ειδήσεις του δικού μας στύλ,και παπαριές.
  ε3. Έχουν διαβολεμένο μυαλό, για να σε κοροιδέψουν, αλλά γενικά είναι μπουνταλάδες, και αυτο είναι γνωστό. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που στο εμπόριο δεν κατέχουν και πολλά για αυτο για πολλα χρόνια βασιζόντουσαν στους ελληνες, εβραιους, αρμένιους για αυτο. Όταν εδιωξαν του ελληνες πριν πολλά χρονια, κατάλαβαν οτι εκαναν μαλακια, αλλα σιγα μην το αναγνωρίσουν. Τωρα λενε ότι όσοι ελληνες γεννημένοι στην τουρκία επιθυμούν να επιστρέψουν, μπορούν ελευθερα. Αλλα κανενας δεν πείθεται. Οι περισσότερες εμπορικες εταιρείες της τουρκιας βρίσκονται σε ελληνικα, εβραικα και αρμενικα χέρια.
8. Όποτε έλεγα ότι είμαι έλληνας, έπαιρνα θετικές έως αδιάφορες αντιδράσεις. Βασικά, χεσμένους μας έχουν, δεν πολυ ασχολούνται με εμάς. Έχουν σοβαρότερα προβλήματα δικά τους, και δεν μιας πιάνουν μία. Πάντως, όλοι λέγανε, `κομσού` γειτονας, `αρκαντας` φίλος κλπ. Σε μια περίπτωση σε ένα μαγαζί την μοναδική φορά που βγήκα μόνος μου, σε ενα μαγαζί με ζωντανή τούρκικη μουσική, σε ένα στενό στην Ιστικλαλ κοντά στο Çıçek Çarşı (αγορά λουλουδιών), με τα τραπεζακια στους δρόμους, ήρθανε όλοι οι μουσικοί στο διάλειμα στο τραπέζι μου και πιάσαμε κουβέντα! Ο ένας μιλαγε λιγα αγγλικα, όλοι οι άλλοι τούρκικα και τελος! Συνενόηση μπουζούκι! Πέσανε τα σχετικά κεράσματα και έγινε χαβαλές! Ο κόσμος να χορεύει στο δρόμο, είναι τρελλοί οι τούρκοι και οι τουρκάλες!
9. Σαν λαοί δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτε, έχουν εδάφη άπειρα ακατοίκητα, χέστηκαν για νησια και λοιπά. Τα πάντα είναι πετρέλαιο. Πάντως λένε ότι εμείς κάνουμε παραβιάσεις στο χώρο τους. Απο αυτο κατάλαβα ότι απλα είναι ενα παιχνίδι για το δελτίο ειδήσεων και για εκπαίδευση των πιλότων.  Κανένας τουρκος δεν θέλει να πολεμήσει παντως για κανεναν μαλακα, όπως φαντάζομαι και οι εδώ. Απλά η προπαγάνδα θα κανει το παιχνιδι της όταν θα πρεπει να έρθει η ώρα αυτή αν έρθει.
10. Στην Ιστικλάλ, όντως ναι, τρυγυρνάνε τραβέλια. Μερικά από αυτά είναι εντυπωσιακά είναι αλήθεια. Και πουτάνες τριγυρνάνε αλλα δεν πιάνουν μία. Και πολυ πουσταριό.


Φτάνουν αυτά! Θα γράψω περισσότερα σύντομα.

φιλε δεν θα συμφωνησω στο οτι θεωρεις τους τουρκους πονηρους και καταπιεσμενους...επειδη υπαρχουν μερικοι μαλακες τουρκοι μπουνταλαδες δεν θα συμφωνησω οτι η πλειοψηφια ειναι οπως τους χαρακτηριζεις..εγω αντιθετα οταν πηγα τους βρηκα ευγενικους και προθυμους να με εξυπηρετισουν σε οτι ηθελα..και φυσικα οι υπηρεσιες τους στον τουρισμο σαφως ανωτερες και φτηνοτερες απο τις ελληνικες...εαν δεν υπηρχε το κουρδικο προβλημα και ο φοβος για βομβες οι μισοι ξενοι που ηλθαν ελλαδα θα πηγεναν τουρκια..τελος το επιχειρημα σου οτι δεν τα καταφερνουν στο εμποριο  ειναι ατυχετατο εκτος και εαν εννοεις πριν 50 χρονια ..ενω εμεις οι ελληναρες ειμαστε τα τσακαλια..τοσο τσακαλια που τρωμε τα σκατα που μας σερβιρουν στην μυκονο και στη ροδο και λεμε και ευχαριστω...βλεπε και εκπομπες ευαγγελατου..τοσο τσακαλια που οτα δινουμε τα αυτοκινητα στα συνεργεια φοβομαστε μην τυχον σκοτωθουμε απο τις μαιμουδες ανταλακτικα που μας βαζουν..ασε τα υπολοιπα..ας μην ντρεπομαστε να παραδεχθουμε οτι οι τουρκοι μας ξεπερασαν σε μερικα πραματα...μπας και βελτιωθουμε
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
φιλε Αρκα αυριο μου ειπαν οτι θα γυρισει ο καθηγητης Τουρκικων απο την Τουρκια εκει που ειχα ρωτισει.θα παω αυριο να γραφτω!!!πρεπει να μαθω Τουρκικα.οσο για αυτο που ειπες οτι αν κερασεις μια μπυρα μια φοιτητρια μπορεις να τη γαμισεις.θα σας πω οτι μου ειπαν φιλοι μου Τουρκοι:η Κωνσταντινουπολη ειναι σαν τη Μοσχα ερχονται απο ολη την Τουρκια φοιτητριες και γυναικες για να βρουνε δουλεια γιατι στην ανατολικη Τουρκια οι μισθοι ειναι τιποτα!μπορεις ανετα να της καμακωσεις!!!!
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
ας μην ντρεπομαστε να παραδεχθουμε οτι οι τουρκοι μας ξεπερασαν σε μερικα πραματα...μπας και βελτιωθουμε
όποιος έχει ταξιδέψει με την BOSS ας έρθει να μου πει πως αισθάνθηκε όταν ξανανέβηκε σε ΚΤΕΛ.
 

perineo

Μέγας
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
762
Κριτικές
13
Like
156
Πόντοι
4.445
Αναφορά από Κωνσταντινούπολη όπου και πήγα 17 με 24 Αυγούστου.Ανακάλυψα ότι ήταν η χειρότερη εποχή από πλευράς θερμοκρασίας, αφού η υγρασία τους είναι το κάτι άλλο.Κολλάς με το παραμικρό.Στο ψητό τώρα.Μετά από προτροπή των θαμώνων του site πήγα στο Bacardi club καρφωτός με ένα φίλο μου.Μπαίνοντας μέσα δεν πίστευαμε στα μάτια μας.35 γκόμενες από μούνες έως μουνάρες χόρευαν στην πίστα με φάτσα στα τραπέζια, λες και ήταν το μεγάλο παζάρι.Μετά από 30 λεπτά διαλέξαμε από μια, ήρθαν στο τραπέζι μας έκατσαν και μετά από λίγο το γκαρσόνι χωρίς να μας ρωτήσει τις τροφοδοτούσε με ποτά.Μια ουκρανή με θεικό κορμί και μια μολδαβή.Μετά από λίγο το γκαρσόνο λέει στο φίλο μου ότι πρέπει να της πληρώσει τα τσιγάρα της που κοστίζουν 10 λίρες (περίπου 6 ευρώ).Όπα λέω κάτι δεν πάει καλά. αλλά λόγω του ότι έχουν ακουστεί καλά πράγματα απόδω μέσα δεν δώσαμε σημασία.Αφού κανονίζουμε για 150 ευρώ έκαστη για δύο ωρέςστο ξενοδοχείο μας, για να τις φορτώσουμε να φύγουμε, παραγγέλνουμε τον λογαριασμό, ο οποίος μόλις ήρθε  δεν πιστεύαμε στα μάτια μας.Ο τύπος ζητούσε :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: 280 λίρες (170 ευρώ) για κεράσματα που δεν έιχαμε κεράσει και για κάτι ποτα που έλεγε ότι ήπιαν οι κοπέλες.Όταν του εξήγησα μου έβγαλε και ένανα λογαριασμό με βάση τις δικές του τιμές.Διαμαρτυρήθακαμε και του τα σκάσαμε καθότι φοβηθήκαμε για ξυλιές ενώ μαλιστα ζητούσε και πουρμπουάρ 20 λιρών.φυσικα και δεν του δώσαμε τίποτε πλην όμως καθώς βγαίναμε με τις κοπέλες α μάγκας της υποδοχής ζητούσε 20 ευρώ για την γκαρνταρόμπα των κοριτσιών!!!Εκεί τα πήρα και λέω  Άκυρο δεν θέλω να μας πιάσουν κότσι.Ο φίλος μου επέμενε να τις πάρουμε και εγώ ενέδωσα.
Άντε λέω τουλάχιστον να καλοπηδήξουμε.
Αφού φτάνουμε στο δωμάτιο ζήτησε το δώρο της, ήτοι 150 ευρώ.Αφού τα παίρνει μου ζητά άλλα 50...για το ταξί.Λέω δεν κάνει τόσα, ούτε έχουμε συμφωνήσει και τότε παίδες πάει να φύγει.Τι να κάνω υποκύπτω στην απάτη-εκβιασμό.Μη σας τα πολυλογω.Στο δεκάλεπτο με μη με πιάνεις μη γλύφεις -άντε τελείωνε με ξεπέταξε χειρότερη δηλαδή και από πουτάνα της φυλής.
Η κοπέλα στο φως, μια μολδαβή ονόματι νάταλι, δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα.Μετά μου έδωσε το τηλέφωνο της για να την πάρω όσο είμαι εδώ.Ναι,καλά, ούτε ζωγραφιστό δεν θα με ξαναδει, όπως ελπίζω και κανέναν σας, άμα τύχει και πάτε στην Πόλη.Όσο για τον φίλο μου αυτός του λάχοστον πήδηξε μουνάρα, ξεπέτα και αυτή, βιαζόταν να πάει πίσω στο μπουερδελλοκλαμπ.Μακριά από το Bacardi club.Αν αυτό είναι καλό, τα άλλα τι έιναι;;; :headbang:
Ρε ουστ απόδω!!! :tickedoff: :tickedoff: η χειρότερη εμπειρία  ever :birdman:
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
1
Πόντοι
16
Ρε μη πατε Τουρκια εχει τα μαυρα της χαλια. Λησταρχεοι ειναι λεχριτες. Απο ποιοτητα υπηρεσιων γενικα χαλια μαυρα. Μυθος ειναι οτι ειναι φτηνα. Εχουν γινει φαρμακειο κι αυτοι τωρα.
 

thibet

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2008
Μηνύματα
152
Κριτικές
10
Like
4
Πόντοι
11
Ρε μη πατε Τουρκια εχει τα μαυρα της χαλια. Λησταρχεοι ειναι λεχριτες. Απο ποιοτητα υπηρεσιων γενικα χαλια μαυρα. Μυθος ειναι οτι ειναι φτηνα. Εχουν γινει φαρμακειο κι αυτοι τωρα.

πάντως Η Κωνσταντινούπολη είναι απίστευτη πόλη φίλε μου!
όσο για τις άλλες περιοχές, απλά και αυτό είναι το τρελό λατρεύουν τους Έλληνες! μόνο καλά μπορείς να περασεις!
 

player george

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
151
Like
2
Πόντοι
1
Ρε μη πατε Τουρκια εχει τα μαυρα της χαλια. Λησταρχεοι ειναι λεχριτες. Απο ποιοτητα υπηρεσιων γενικα χαλια μαυρα. Μυθος ειναι οτι ειναι φτηνα. Εχουν γινει φαρμακειο κι αυτοι τωρα.

Έχω ταξιδέψει σε παρά πολλές χώρες. Στην Τουρκία και τσάμπα να μου λέγανε να πάω εγώ θα αρνιόμουν. Ούτε να τους δω θέλω και ούτε να τους μυρίσω!
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
41
Πόντοι
16
Αναφορά από Κωνσταντινούπολη όπου και πήγα 17 με 24 Αυγούστου.Ανακάλυψα ότι ήταν η χειρότερη εποχή από πλευράς θερμοκρασίας, αφού η υγρασία τους είναι το κάτι άλλο.Κολλάς με το παραμικρό.Στο ψητό τώρα.Μετά από προτροπή των θαμώνων του site πήγα στο Bacardi club καρφωτός με ένα φίλο μου.Μπαίνοντας μέσα δεν πίστευαμε στα μάτια μας.35 γκόμενες από μούνες έως μουνάρες χόρευαν στην πίστα με φάτσα στα τραπέζια, λες και ήταν το μεγάλο παζάρι.Μετά από 30 λεπτά διαλέξαμε από μια, ήρθαν στο τραπέζι μας έκατσαν και μετά από λίγο το γκαρσόνι χωρίς να μας ρωτήσει τις τροφοδοτούσε με ποτά.Μια ουκρανή με θεικό κορμί και μια μολδαβή.Μετά από λίγο το γκαρσόνο λέει στο φίλο μου ότι πρέπει να της πληρώσει τα τσιγάρα της που κοστίζουν 10 λίρες (περίπου 6 ευρώ).Όπα λέω κάτι δεν πάει καλά. αλλά λόγω του ότι έχουν ακουστεί καλά πράγματα απόδω μέσα δεν δώσαμε σημασία.Αφού κανονίζουμε για 150 ευρώ έκαστη για δύο ωρέςστο ξενοδοχείο μας, για να τις φορτώσουμε να φύγουμε, παραγγέλνουμε τον λογαριασμό, ο οποίος μόλις ήρθε  δεν πιστεύαμε στα μάτια μας.Ο τύπος ζητούσε :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: 280 λίρες (170 ευρώ) για κεράσματα που δεν έιχαμε κεράσει και για κάτι ποτα που έλεγε ότι ήπιαν οι κοπέλες.Όταν του εξήγησα μου έβγαλε και ένανα λογαριασμό με βάση τις δικές του τιμές.Διαμαρτυρήθακαμε και του τα σκάσαμε καθότι φοβηθήκαμε για ξυλιές ενώ μαλιστα ζητούσε και πουρμπουάρ 20 λιρών.φυσικα και δεν του δώσαμε τίποτε πλην όμως καθώς βγαίναμε με τις κοπέλες α μάγκας της υποδοχής ζητούσε 20 ευρώ για την γκαρνταρόμπα των κοριτσιών!!!Εκεί τα πήρα και λέω  Άκυρο δεν θέλω να μας πιάσουν κότσι.Ο φίλος μου επέμενε να τις πάρουμε και εγώ ενέδωσα.
Άντε λέω τουλάχιστον να καλοπηδήξουμε.
Αφού φτάνουμε στο δωμάτιο ζήτησε το δώρο της, ήτοι 150 ευρώ.Αφού τα παίρνει μου ζητά άλλα 50...για το ταξί.Λέω δεν κάνει τόσα, ούτε έχουμε συμφωνήσει και τότε παίδες πάει να φύγει.Τι να κάνω υποκύπτω στην απάτη-εκβιασμό.Μη σας τα πολυλογω.Στο δεκάλεπτο με μη με πιάνεις μη γλύφεις -άντε τελείωνε με ξεπέταξε χειρότερη δηλαδή και από πουτάνα της φυλής.
Η κοπέλα στο φως, μια μολδαβή ονόματι νάταλι, δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα.Μετά μου έδωσε το τηλέφωνο της για να την πάρω όσο είμαι εδώ.Ναι,καλά, ούτε ζωγραφιστό δεν θα με ξαναδει, όπως ελπίζω και κανέναν σας, άμα τύχει και πάτε στην Πόλη.Όσο για τον φίλο μου αυτός του λάχοστον πήδηξε μουνάρα, ξεπέτα και αυτή, βιαζόταν να πάει πίσω στο μπουερδελλοκλαμπ.Μακριά από το Bacardi club.Αν αυτό είναι καλό, τα άλλα τι έιναι;;; :headbang:
Ρε ουστ απόδω!!! :tickedoff: :tickedoff: η χειρότερη εμπειρία  ever :birdman:



Εμ στα έλεγα, δε μ’ άκουγες !

Ήμουν βέβαιος για το τι θα διαβάσω μόλις είδα το ποστ σου.

Στο σάιτ που σου είχα παραθέσει παλαιότερε υπάρχουν πάμπολλες κριτικές σαν τη δική σου.

Πάντως, ευχαριστούμε για την αναφορά.

Στα διεθνή σεξοφόρουμ η Τουρκία έχει πολύ κακές κριτικές. Πάρε πληροφορίες από εδώ: Πουτάνες βρίσκεις, κυρίως Ρωσίδες, αλλά οι τιμές είναι πολύ υψηλές.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι θα προσπαθήσουν όλοι να σε εξαπατήσουν στην αναζήτηση. Από το ταξιτζή μέχρι του περαστικούς.
Εγώ έχω πάει Τουρκία αρκετές φορές αλλά ποτέ δεν έψαξα το θέμα του σεξ. Πιστεύω ότι είναι ακατάλληλος προορισμός για σεξ. Καλύτερα να αναζητήσεις γαστρονομικές απολαύσεις. Η τουρκική κουζίνα είναι πολύ ωραία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom