Νέα

Σύνδεση Internet

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα redmanftw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 93
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

f458

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.806
Like
16
Πόντοι
16
Κι εγώ οτε έχω τώρα ένα χρόνο με τη μικρότερη δυνατή ταχύτητα γιατί είμαι σε χωριό και δεν μου κολλάει σχεδόν ποτέ.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.115
Like
1.896
Πόντοι
216
5,5 χρονια forthnet και σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Καλησπέρα σε ολους ενδιαφέρομαι για ενα πακετο συνδεσης στο ιντερνετ,ποια εταιρεια μου προτινεται και ποιο πακετο να βαλω? θελω κατι οικονομικο και αξιοπιστο..! cyta? connex? forthnet? hellasonline? δωστε μου τα φωτα σας
τυπε αν μενεις κεντρο κανε κονεξ
μπορει να δινεις κατι παραπανω αλλα θα πιανει καλες ταχυτητες
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
ΟΤΕ και ξερο ψωμι τυπε !!!!!!

Μπορει να ειναι ακριβος αλλα ειναι πολυ πιο σταθερος απο τους υπολοιπους σε ολα του !!!!
Τωρα σκεφτομαι να αναβαθμιστω σε 50 μβ !!!!!!

Εχει κανεις να μας πει μια αποψη περι αυτου ρε παιδες ?
αστο λιγο καιρο να κυκλοφορησει τυπε
τωρα ακομα λυνουν προβληματα
σε κανα χρονο
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
τι να το κάνεις το 50αρι, να παίζεις farm-ville και να κάνεις browsing στο πορδιλα.κομ;
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
παιδιά μιας και είμαι άσχετος και ψάχνομαι και εγώ...
υπάρχουν ασύρματες συνδέσεις με μεγαλες ταχύτιτες και απεριόριστο ίντερνετ  ?
(δεν εννοώ τις μαλακίες με τα στικάκια..)
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
παιδιά μιας και είμαι άσχετος και ψάχνομαι και εγώ...
υπάρχουν ασύρματες συνδέσεις με μεγαλες ταχύτιτες και απεριόριστο ίντερνετ  ?
(δεν εννοώ τις μαλακίες με τα στικάκια..)
AFAIK όχι και στο ένα και στο άλλο.
υπάρχουν κάποια δημοτικά/μητροπολιτικά ασύρματα δίκτυα αλλά σέρνονται.
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
AFAIK όχι και στο ένα και στο άλλο.
υπάρχουν κάποια δημοτικά/μητροπολιτικά ασύρματα δίκτυα αλλά σέρνονται.

τι είναι αυτό το afaik ?
που κάνεις αίτηση να σε συνδέσουν  ?
δεν βρίσκω κανένα σάιτ τους...
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
τι είναι αυτό το afaik ?
που κάνεις αίτηση να σε συνδέσουν  ?
δεν βρίσκω κανένα σάιτ τους...
για τα δίκτυα του δήμου, αν πιάνεις εκεί που είσαι, πηγαίνεις στην αντίστοιχη δημαρχεία και κάνεις τα διαδικαστικά.
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
για τα δίκτυα του δήμου, αν πιάνεις εκεί που είσαι, πηγαίνεις στην αντίστοιχη δημαρχεία και κάνεις τα διαδικαστικά.


ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω....
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
παιδιά μιας και είμαι άσχετος και ψάχνομαι και εγώ...
υπάρχουν ασύρματες συνδέσεις με μεγαλες ταχύτιτες και απεριόριστο ίντερνετ  ?
(δεν εννοώ τις μαλακίες με τα στικάκια..)
Προφανώς εννοείς με μικροκυματικές ζεύξεις.Όχι δεν υπάρχει ειναι παρανομη η εγκατάσταση.Υπάρχουν κάποιοι που εχουν υλοποιήσει ζεύξεις με ιδιωτικούς σέρβερ για γρήγορο κατέβασμα αλλά είναι πολύ hi-tech και underground καταστάσεις.Πουλ μουρ αλλά οχι τζα φρα,θα τα σκασεις  :grin: :grin:
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
Προφανώς εννοείς με μικροκυματικές ζεύξεις.Όχι δεν υπάρχει ειναι παρανομη η εγκατάσταση.Υπάρχουν κάποιοι που εχουν υλοποιήσει ζεύξεις με ιδιωτικούς σέρβερ για γρήγορο κατέβασμα αλλά είναι πολύ hi-tech και underground καταστάσεις.Πουλ μουρ αλλά οχι τζα φρα,θα τα σκασεις  :grin: :grin:

βασικά βρήκα κάτι τσογλανάκια-χακεράκια σε ένα μαγαζί που μου πρότηναν να κάνω κάτι τέτοιο (μέσω του μαγαζιού τους δλδ) αλλά δεν ξέρω αν όντως έχει τα τρελά γκάζια όπως λένε...
όχι δεν ζήτησαν πολλά...25 ευρό είπαν,.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
βασικά βρήκα κάτι τσογλανάκια-χακεράκια σε ένα μαγαζί που μου πρότηναν να κάνω κάτι τέτοιο (μέσω του μαγαζιού τους δλδ) αλλά δεν ξέρω αν όντως έχει τα τρελά γκάζια όπως λένε...
όχι δεν ζήτησαν πολλά...25 ευρό είπαν,.
Τσίτα πάει δικέ μου,αν δεν εχεις πρόβλημα με τα φράγκα,μετράει...
 

stefanoss83

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
221
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
βασικά βρήκα κάτι τσογλανάκια-χακεράκια σε ένα μαγαζί που μου πρότηναν να κάνω κάτι τέτοιο (μέσω του μαγαζιού τους δλδ) αλλά δεν ξέρω αν όντως έχει τα τρελά γκάζια όπως λένε...
όχι δεν ζήτησαν πολλά...25 ευρό είπαν,.

Όλα αυτά τα δίκτυα πατάνε πάνω στο Μητροπολιτικό (WLAN της Αθήνας, αν βρίσκεσαι στην πρωτεύουσα). Οι ταχύτητες εξαρτώνται από την απόσταση που έχεις (με τον πλησιέστερο κόμβο), την οπτική (αν τον βλέπεις απευθείας ή παρεμβάλλονται εμπόδια - π.χ. κτήρια), τις καιρικές συνθήκες (π.χ. καταιγίδες) και τον εξοπλισμό. Όντας WLAN ΔΕΝ έχεις πρόσβαση στο internet αλλά μπορείς να μοιράζεσαι τα αρχεία (σου/τους) σε ταχύτητες που (θεωρητικά) μπορεί να πιάσουν τα 50MB/s (μεγαμπάιτ, όχι μεγαμπιτ). Στις περισσότερες των περιπτώσεων πιάνεις ένα 10MB/s max (πρακτικά ανταλλάζεις ένα 720p ~4.4GB .mkv σε 10-20 λεπτά ή στήνεις gaming server με 10 ping). Αυτού του τύπου το δίκτυο ΔΕΝ έχει πρόσβαση a priori στο internet όπως προανέφερα. Μπορείς ωστόσο να μοιράζεσαι πρόσβαση, δημιουργώντας ένα ιδιότυπο ad hoc. Μοιραζόμενος το internet, μοιράζεσαι το κόστος αλλά μοιράζεσαι και... το bandwidth: π.χ. μία VDSL 50άρα διά 10 χρήστες, οπότε θα σου σέρνεται...

Όσον αφορά τους παρόχους, σημασία έχει που μένεις (π.χ η Καλλιθέα έχει το πιο γρήγορο ίντερνετ στην χώρα), ποια η απόστασή σου από το πλησιέστερο DSLAM και η ποιότητα του λοιπού τεχνικού εξοπλισμού (π.χ. ποιότητα καλωδίωσης, ρούτερ, splitter κτλ). Ναι, ως γενικός κανόνας ο ΟΤΕ είναι πιο σταθερός και προσφέρει υψηλότερες και ταχύτερες συνδέσεις αλλά από 'κει κι έπειτα έχω περάσει από ONTelecomms και τώρα βρίσκομαι σε Wind τελείως απροβλημάτιστα (αλλά βρίσκομαι κυριολεκτικά δίπλα στον ΟΤΕ). Έχε υπόψη σου, ότι εταιρείες που ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ δίκτυο του ΟΤΕ (δεν έχουν καλύπτουν ιδιόκτητα την περιοχή σου) θα έχουν τόσο σταθερό δίκτυο όσο αν είχες ένα π.χ. Connex (βρίσκομαι σε αυτή την περίπτωση). Για gaming θα χρειαστείς να βάλεις την σύνδεσή σου σε fastpath για χαμηλότερο ping. Όσον αφορά την σύνδεση, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα κλειδώνεις στα 21 (σε μία 24άρα) και θα πιάνεις ένα 17-18άρι (upload φυσικά πολύ χαμηλότερο).
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Δοκίμασα τις περισσότερες εταιρείες (Forthnet, Teledome, Otenet πριν το Conn-X) HOL από 2008, αρχικά Internet, μετά Double play.

Έχω μείνει ευχαριστημένος από την HOL, πλην της μαλακίας του οτι μου παρέχει Internet και τηλέφωνο μέσω router, άρα σε διακοπή ρεύματος χάνω και το τηλέφωνο. Τον Σεπτέμβριο που είπα να το γυρίσω σε Forthnet, για πιο οικονομικό πακέτο, μόνο πίπες δεν μου πήραν για να μείνω. Στην αρχή το παίξαν δύσκολοι και θα έκαναν έκπτωση 15%, τώρα με τα ίδια χαρακτηριστικά υπηρεσίας, η έκπτωση ήταν στο 40%. Δεσμέυτηκα για ένα χρόνο και το ξαναβλέπω από Σεπτέμβριο.

Μια ερώτηση μόνο στους κομπιουτεράδες εδώ μέσα.

Εδώ και μια βδομάδα, δεν μπαίνω με τίποτα στο www.warez-bb.org]www.warez-bb.org[/url]

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; Μήπως μπλοκάρει η HOL την λέξη warez ή το συγκεκριμένο site;
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Ωραία, just me.. Τώρα τι κάνουμε;

απ' οτι φαίνεται η forthnet που έχω εγώ το μπλοκάρει επίσης και δεν μπορώ να μπω.
δες στο λινκ τι πρέπει να κάνεις.

εντιτ: ή καλύτερα δες εδώ και να έχεις υπόψιν σου ότι η τελευταία(επειδή αλλάζει συνέχεια) ip είναι η 119.42.146.34 και όχι κάποια από αυτές που γράφουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom