Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 968
  • Εμφανίσεις 76K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
και κόβοντάς το δηλαδή τι γίνεται καθαρίζουν τόσο πολύ τα αγγεία σε σημείο που να γίνεσαι 18?
οχι απλα στο λεω να ετοιμαζεσαι να κανεις οικονομια για τα βιαγκρα που ερχονται
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.566
Like
2.880
Πόντοι
506

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.566
Like
2.880
Πόντοι
506
και κόβοντάς το δηλαδή τι γίνεται καθαρίζουν τόσο πολύ τα αγγεία σε σημείο που να γίνεσαι 18?

Kατά τη διάρκεια της στύσης ακολουθείται διαδικασία της οποίας ο μηχανισμός έχει πολύ περιληπτικά ως εξής: Mεγάλες ποσότητες αίματος εισέρχονται με πίεση στα σηραγγώδη σώματα του πέους χωρίς να απάγονται, με συνέπεια το πέος να γίνεται σκληρό και άκαμπτο. Όταν υπάρχει βλάβη στο αγγειακό σύστημα (αρτηριοσκλήρωση, σακχαρώδης διαβήτης κ.λπ.) δεν γίνεται κανονική αιματική ροή, με αποτέλεσμα να δημιουργείται στυτική δυσλειτουργία -είναι γνωστό ότι το κάπνισμα επηρεάζει με το χειρότερο τρόπο το αγγειακό σύστημα. Eπίσης, η ταχεία στύση του πεϊκού ιστού ως αποτέλεσμα κατευθείαν ή ενδιάμεσου ερεθισμού από τη νικοτίνη στον εγκέφαλο περιορίζει την αρτηριακή αιματική ροή μέσα στο πέος. Aυτό είναι γνωστό ως οξύς αγγειόσπασμος. O βαλβιδικός μηχανισμός, ο οποίος παγιδεύει αίμα μέσα στα σηραγγώδη σώματα, φαίνεται ότι και αυτός επηρεάζεται και χειροτερεύει κάτω από την επίδραση της νικοτίνης.
Eκτός από τη στυτική δυσλειτουργία, το κάπνισμα επηρεάζει επιβλαβώς και άλλες παραμέτρους της γενετήσιας λειτουργίας όπως:
α) μειώνει τον εκσπερματιστικό όγκο,
β) ελαττώνει τον αριθμό των σπερματοζωαρίων και
γ) επιδρά και χειροτερεύει την κινητικότητα του σπέρματος.
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Καπνίζω από τα 15 μου, έπαιζα πολλή και καλή μπάλλα και κάπνιζα, κανένα πρόβλημα μέχρι που έκοψα το ποδόσφαιρο, μετά άρχισε η κατηφόρα

Το έχω κόψει μία φορά και το ξανάρχισα γιατί με ενοχλούσε η σκέψη ότι μέχρι να πεθάνω δεν πρέπει να ξανακαπνίσω

20 χρόνια μετά να ξαναρχίσεις, ο οργανισμός έχει θυμικό και φτάνεις γρήγορα στην ποσότητα που κάπνιζες πριν το κόψεις

Καπνίζω τσιγάρα "περιπτέρου", στριφτό και τσιμπούκι
Δεν καπνίζω μόνο όταν κοιμάμαι

ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ

Τόκοψα εύκολα ως εξής

1.Πήγα περίπτερο και αγόρασα τσιγάρα που δεν μου άρεσαν, έτσι ξεπέρασα το σύνδρομο δεν έχω τσιγάρα (ούτε ένα πακέτο δεν μπόρεσα να καπνίσω ώσπου να το ξαναρχίσω μετά από μήνες)

2. Αλλαξα συνήθειες. Ποτέ τσιγάρο με τον καφέ, ποτέ μετά το φαί, ποτέ με ποτό
Μου επέτρεπα κάπνισμα όποια άσχετη ώρα ήθελα με ένα ποτήρι νερό (11 το πρωί, 7 το βράδυ κλπ)

3. Μετά από τρεις μέρες όταν κάπνιζα, ζαλιζόμουνα

4. Ζήλευα τις γκριμάτσες των άλλων όταν πέρνανε  τζούρα

Δεν χρησιμοποίησα υποκατάστατα (ηλεκτρονικό, τσίχλες κλπ) γιατί όλα είναι στο μυαλό, μπορεί να κόψεις το κάπνισμα, μετά σου μένουν τ'άλλα (στο μυαλό )

Ελαφριά γυμναστική στον καθαρό αέρα (το πιό απλό είναι τρέξιμο) ιδίως χειμώνα, στην αρχή μου βρώμαγε τ'αυτοκίνητο και άνοιγα παράθυρο, δεν πίστευα τον εαυτό μου

Καλή τύχη σε όποιον προσπαθήσει, εγώ τό άφησα γι αργότερα (αν προλάβω)

Τώρα που το θυμήθηκα, δεν πάχυνα, άρχισαν να μην μου αρέσουν τα λιπαρά και να μου αρέσουν υδαρές και σκέτες γεύσεις (φρούτα, ψάρια και κρέατα χωρις βαρειές σάλτσες)


 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Καπνιζα 25 χρονια ο μαλακας, Καποια μερα πριν 3 χρονια το εκοψα μαχαιρι μεχρι που το ξανααρχισα οταν απεκτησα ενα σοβαρο προβλημα υγειας το οποιο δεν λυνεται. Τωρα καπνιζω ενα πακετο την ημερα. Πιστευω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο. Ειδικα στην περιπτωση μου μολις εμαθα το προβλημα μου το πρωτο πραγμα που εκανα γταν να αναψω τσιγαρο.
 

soukeras1

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2012
Μηνύματα
3.926
Like
22
Πόντοι
16
το ειχα κοψει δυομιση χρονια,και το ξαναρχισα  εδω 5 μηνες,σαν φουγαρο τωρα... :headbang:
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
το κόβω το ρίχνω στη γυμναστική στο τρέξιμο κτλ και όλα καλά.
αλλά μετά από λίγο κάνω τη σκέψη ότι ..
οκ το κοψες
αλλά τόσος κόσμος που δεν καπνίζει και έχει χίλια δυο προβλήματα υγείας τι παίζει ?
ε κάπου εκεί το ανάβω και λέω δεν γαμιέτε  :2funny: :2funny:

μάλλον πρέπει να βρω καλλίτερο λόγο από το θέμα υγείας..
αλλά εαν αρχίσω να έχω προβλήματα αντοχής-φυσικής κατάστασης εννοείτε το σούταρα
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Τι είναι αυτά τα χάπια ρε φίλε? Από που τα παίρνεις? και τι σου προκαλούν και δε θέλεις ο τσιγάρο?

Αποτελέσματα πέρα από τα δικά σου τι έχεις δεί σε άλλους?

Είναι ασφαλή?

Αυτα τα παιρνεις απο το φαρμακειο, αλλα καλυτερα ρωτα κανεναν γιατρο.
Εγω παντως μετα το σημερινο που ανεβασε ο φιλος για τα προβληματα τα "εχτρα" που προκαλει το σταματαω.
Καλυτερα να ζορισω το μυαλο για να το κοψω παρα να πηδηξω την καρδια.

Για τα αποτελεσματα που ρωτας, σε 2 συγγενης μου των φαδερ μου και των κουνιαδο μου ειχε αποτελεσμα οπως και σε μενα απλα εγω δεν συνεχιζω αυτη την θεραπεια αλλες 4 ημερες (μετα το χθεσινο μηνυμα του φιλου). Σε λιγες ωρες κλεινω 24 χωρις τσιγαρο μετα θα μου ειναι παιχνιδι...
 

Karageorgis

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2014
Μηνύματα
216
Like
2
Πόντοι
1
Βρίσκεις άλλες ασχολίες που σου φέρνουν ευχαρίστηση. Κάνε υγιεινή διατροφή. Ξεκίνα να πίνεις εξοτικά τσάγια με βότανα. Τρώγε μέλια γύρες και άλλα φυσικά γλυκοειδή, να στανιάρεις, να δυναμώνεις και πάνω από όλα να γλυκαίνεσαι (χωρίς να παχαίνεις). Γυμναστικούλα, όχι βαριά, συνεχής ή επίπονη, απλώς να ξεχνιέσαι, και ΙΣΑ ΙΣΑ να κρατιέσαι σε φόρμα. Μακριά από το ποτό ή το φαγητό, τραβάνε το τσιγάρο. Μετά το σεξ άνοιξε το ψυγείο (με μέτρο όμως, έ), αντί για το τσιγαροπάκετο. Τον καφέ με αυτοσυγκέντρωση τσάκιζέ τον, τραβάει ο πούστης το τσιγάρο, έτσι τουλάχιστον λένε όλοι οι καπνιστές.

Και φυσικά το σεξ. Όπως λέει και το τραγούδι, "Πάρε μου μια πίπα να κόψω το τσιγάααροο"! Δοκίμασε και θα δεις. Το καλύτερο φάρμακο.

Το όλο κόλπο είναι να μην το σκέφτεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ, και οι δραστηριότητες που έχεις ή ανοίγεις, να ΜΗ ΣΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ χρόνο και περιθώρια να το σκεφτείς, το γάρο, ΚΑΝ!
 

nondase

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2009
Μηνύματα
13
Κριτικές
11
Like
0
Πόντοι
10
Στριφτο τσιγαρο εχει μεγαλη διαφορα με το πακετο οταν το συνηθισεις το κοβεις με τη μια 14 χρονια κομενο αρκετοι φιλοι κου το κανενε
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.305
Like
5.104
Πόντοι
1.406
αλλά τόσος κόσμος που δεν καπνίζει και έχει χίλια δυο προβλήματα υγείας τι παίζει ?
ε κάπου εκεί το ανάβω και λέω δεν γαμιέτε  :2funny: :2funny:
Αυτη ειναι μεγαλη παγιδα τυπε,μην πεφτεις μεσα..Δεν εχει σημασια τι γινεται με τους αλλους,καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος,μπορει καποιος να μην πινει μην καπνιζει να γυμναζεται και να του ερθει ενας καρκινος απο το πουθενα στα 40 και παρτον κατω,και καποιος αλλος να ρουφαει και να πινει οτι πινεται και να φτασει στα 100,ειναι και θεμα γονιδιου,μοιρας πες το οπως θες.
Το θεμα ειναι οτι μπορει το δικο σου κορμι να ειναι ετσι φτιαγμενο και προορισμενο να ζησει ας πουμε μεχρι τα 90 και σε καλη κατασταση,και με το να κανεις συγκεκριμενες καταχρησεις ειτε να φερνεις το τελος πιο γρηγορα ειτε να δημιουργεις προβληματα στη λειτουργικοτητα του.
Την δικια σου καμπουρα να κοιτας και ασε τους αλλους
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Φιλε είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με εσένα.Δεν θα σου πώ πολλά καθώς πάνω κάτω και εγώ την ίδια πορεια έχω ακολουθήσει.
Εχω κάνει και βελονισμό ο οποίος με κράτησε γύρω στους 5-6 μηνες άκαμπνο ώσπου μετά από ένα καντήλιασμα έπεσα πάλι στο χούι και εσχάτως εδώ και μερικές μέρες δοκιμάζω το ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο οκ ειναι αποτελεσματικό καθώς καπνίζω πολύ λιγότερα αλλά δεν ειναι το ίδιο.
Στα σίγουρα η λυση ειναι μια...Το κοβεις μαχαίρι...Τωρα πως τι να σου πω?
Δεν ξερω γιατί αν ήξερα θα το έκανα και εγώ πρώτος. Προσωπικά όταν δεν καπνίζω έχω διάφορα νευροφυτικά προβλήματα, πόνους στο στήθος στην πλάτη κλπ κλπ...Μολις κάνω 2-3 τσιγάρα ηρεμώ και έρχομαι στα ίσια μου.
Ειναι καθαρά θέμα άγχους και τρόπου ζωής.
Η λυση του 1-2 την ημέρα με ένα ποτάκι ή μετά από ένα πήδο δεν παίζει...Η μαχαίρι ή τίποτα.
Αν το αποφασίσεις καλό κουράγιο...
Ελπίζω στο τέλος να μην μας το κόψει ο γιατρός....
PS: Ενας γνωστός μου γιατρός φανατικός καπνιστής πάντως λέει..."Ελα ρε μαλακα, τι διαφορά έχει να πεθάνεις υγιής και τι διαφορά έχει να πεθάνεις άρρωστος?"...Παρε το αυγό και κουρευτο. LOL

τι διαφορα εχεις να πεθανεις στα 65 και τι διαφορα εχεις να πεθανεις στα 80 η στα 95? για ρωτα τον!
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Όπως καταλάβατε είμαι καπνιστής.

Έχω κάνει απόπειρες στη ζωή μου καμιά 4άρα φορές.

Πάντα το κράταγα κανά μήνα περίπου άκαπνος με την καλύτερη απόπειρα την τελευταία που δεν κάπνισα για 2 σερί μήνες.

Λίγο ένας τσακωμός φέρνει το ένα και το άλλο και εκεί αναζητάω τσιγάρο.

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η πρώτη μέρα βγαίνει σχετικά εύκολα.

2-3 μέρα απλά βογγάω. Υποφέρω. Είμαι απίστευτα υπερκινητικός, δε μπορώ να κάτσω να χαλαρώσω, το σκέφτομαι όλη τη μέρα και γενικότερα νιώθω ότι δεν απολαμβάνω τίποτα. Δε μπορώ να πιώ καφέ, αλκοόλ ΤΙΠΟΤΑ.

Στις απόπειρές μου έπεφτα και κοιμόμουν πολλές ώρες για να ξεχνιέμαι.. ή ταινίες που πάλι με κάνει και ξεχνιέμαι.

Επίσης στις πρώτες απόπειρες όταν είχα φτάσει 3 εβδομάδες και δε μου έλειπε πια στην καθημερινότητα, παρά μόνο σε ποτό έξω με παρέα, εκεί έκανα την κλασσική μαλακία να λέω "ε αφού δεν καπνίζω πια ας κάνω ένα με το ποτάκι". Ε αυτό είναι η αρχή.

Είχα φτάσει σε σημείο να περιμένω εν αγωνίως να βγώ με φίλο καπνιστή για να κάνω τράκα ένα τσιγάρο !!!

Στην τελευταία απόπειρα που έμεινα άκαπνος 2 μήνες (το είχα πάρει το μάθημα ότι μόνο μαχαίρι χρειάζεται), ε μια μέρα που τσακώθηκα και είχα νεύρα πήγα χωρίς να σκέφτομαι και πήρα τσιγάρα. Τα πρώτα 2 ήταν πίκρα. Αφού τα κάπνιζα με το ζόρι. Στα 3-4 είχε πάρει πάλι αυτή τη γλύκα απόλαυσης του τσιγάρου.


Θα ήθελα πολύ να μάθω εμπειρίες και τρόπους από ανθρώπους που τα κατάφεραν. Ακόμα και από ανθρώπους που αποτύχανε γιατί είναι παραδείγματα προς αποφυγήν οι εμπειρίες τους και θα φανούν χρήσιμες.

Αν ξέρετε τρόπους που απλά βοηθάνε κάπως επίσης θα χαρώ να τους μάθω.

Ενας πολυ καλος τροπος που βοηθαει να το κοψεις μαχαιρι ειναι οταν αρχιζεις και τρελενεσαι και το αναζητας να σε πλακωνει επιτοπου μια γκομενα στο τσιμπουκι.αλλα επειδη ποτε δεν θα εισαι μαζι με την γυναικα σου η την γκομενα σου πρεπει να προσλαβεις μια τυπισσα να στο κανει για 50 ευρω το οκταωρο το κανουνε στην ουκρανια.Η Λεγομενες τσιμπουκλουδες.
 

mantaklas32

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2014
Μηνύματα
123
Like
4
Πόντοι
1
το μεγαλυτερο παραμυθι ειναι αυτο που λενε περι εξαρτησης απο την νικοτινη..οσους τους πειραξε το τσιγαρο το εκοψαν μαχαιρι χωρις καμμια παρενεργεια..ειναι απλα ψυχολογικη εξαρτηση και τπτ παραπανω..
 

Sea_Lover

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2013
Μηνύματα
105
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν ξεκόβεις από την συνήθεια της μηχανικής κίνησης του καπνίσματος!
Το χω κόψει 1,5 μήνα... Συμβουλές

1. Μονο μαχαίρι
2. Πρέπει να θέλεις να το κόψεις πραγματικά και ΓΙΑ ΣΕΝΑ
3. Λειτούργησε εγωιστικά (Τι είμαι? Αδύναμος και δεν μπορώ να το κόψω?)
4. Όποτε σε πιάνει μανία επικέντρωσε την σκέψη σου στους λόγους που σε έκαναν να το κόψεις
5. Βρες νέες ασχολίες και αθλήσου περισσότερο!

Αυτά από μένα! Προς το παρόν λειτουργούν!  ;)
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
μιση ωρα παρεα με καρκινοπαθη στους πνευμονες (αν πετυχεις με μετασταση στην τραχεια ειναι το ιδανικο),ειναι αρκετο νομιζω. Οχι απλα θα κοψεις το καπνισμα,δεν θα πλησιαζεις περιπτερο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom