Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 967
  • Εμφανίσεις 76K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Παλια που ειχα της δυναμεις το ειχα κοψει μαχαιρι ενα πρωινο, τωρα που το ξανα ξεκινησα πριν 7 μηνες αναγκαστικα να παιρνω τα χαπια Champix που ειναι κατα του καπνισματος, 2 εβδομαδες θεραπειας ειναι. Τωρα ειμαι στην 2 εβδομαδα και δεν εχω βαλει απο χθες τσιγαρο στο στομα.
 

stax

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
22
Like
8
Πόντοι
0
καλησπερα σε ολους !! εμενα με βοηθησε παρα πολυ το ηλεκτρονικο!! καπνιζα ενα φακελο 25γρ καπνο την μερα ,τωρα εδω και δυο χρονια  περιπου ειμαι με το ηλεκτρονικο ,και για να πω την αληθεια ,καπου καπου κανω και κανενα στριφτο ,αλλα το πολυ 4 με 5 τσιγαρα την εβδομαδα κι αυτα σε ειδικες περιπτωσεις ...
οσο για το ηλεκτρονικο εκεινο που εχω να προτεινω εγω ειναι να παρεις με νικοτινη ,και να βρεις γευση καπνου κοντινη με τα τσιγαρα που καπνιζες 
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Καλησπέρα στο νήμα.
Πριν 1,5 χρόνο είχα φτάσει τα 3 πακέτα κι όποτε έβγαινα ( κάθε μέρα δλδ ) τα 4.
Περιεκτικότητες 10-9-10 όχι τίποτα ελαφριά.
Το έκοψα μαχαίρι για πολύ καιρό. Δεν πήρα ποτέ κιλά. Αγόρασα ένα δυο πακέτα τράψηξα μια τζούρα και το πετούσα.
Πέρα απ τις πρώτες μέρες που είναι έντονη η εξάρτηση, όντως ΑΝ ΘΕΣ , κόβεται.

Δυστυχώς το άρχισα ξανά πριν λίγο καιρό. Ελπίζω να το ξανα κόψω σύντομα.
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Και κάτι ακόμα.
Κάθε πρώην καπνιστής είναι δυνητικά και πάλι υποψήφιος να το αρχίσει κάποια στιγμή.
Η λύση για την απεξάρτηση, πέρα απ την εθιστική νικοτίνη, είναι να το αποβάλεις σαν συνήθεια.
Ας πούμε σα να χωρίζεις από μια σχέση και να σου λείπουν όσα έκανες μαζί της.
Σε κάποιο διάστημα σου "φεύγει" αυτή η έλλειψη.
Αρκεί να μην ξανακάνεις, ούτε μια φορά, σεξ μαζί της και "πέσεις" πάλι στα ίδια.
Βγάλτε τον σαν συνηθεια απ το μυαλό και θα έρθει και η απεξάρτηση και το κόψιμο με λίγα λόγια.
 

Dimex Black

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2012
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
18
Like
174
Πόντοι
26
Εδώ και ένα χρόνο έκοψα το συμβατικό τσιγάρο με την βοηθεια του ηλεκτρονικου . Τώρα προσπαθώ να κόψω το ηλεκτρονικό  :S
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Και κάτι ακόμα.
Κάθε πρώην καπνιστής είναι δυνητικά και πάλι υποψήφιος να το αρχίσει κάποια στιγμή.
Η λύση για την απεξάρτηση, πέρα απ την εθιστική νικοτίνη, είναι να το αποβάλεις σαν συνήθεια.
Ας πούμε σα να χωρίζεις από μια σχέση και να σου λείπουν όσα έκανες μαζί της.
Σε κάποιο διάστημα σου "φεύγει" αυτή η έλλειψη.
Αρκεί να μην ξανακάνεις, ούτε μια φορά, σεξ μαζί της και "πέσεις" πάλι στα ίδια.
Βγάλτε τον σαν συνηθεια απ το μυαλό και θα έρθει και η απεξάρτηση και το κόψιμο με λίγα λόγια.

Έτσι ακριβώς. Γι' αυτό και οι ειδικοί προτείνουν την έκφραση "διέκοψα το κάπνισμα" αντί για "έκοψα το κάπνισμα".

BTW, Hitman, ξέρω ότι υπήρχαν και κάποια προγράμματα σε νοσοκομεία, ίσως υπάρχουν ακόμα.
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Παλια που ειχα της δυναμεις το ειχα κοψει μαχαιρι ενα πρωινο, τωρα που το ξανα ξεκινησα πριν 7 μηνες αναγκαστικα να παιρνω τα χαπια Champix που ειναι κατα του καπνισματος, 2 εβδομαδες θεραπειας ειναι. Τωρα ειμαι στην 2 εβδομαδα και δεν εχω βαλει απο χθες τσιγαρο στο στομα.
Λίγο προσοχή με τα χάπια φίλε, διάβασε αν θες λίγο εδώ




 

ascii

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2013
Μηνύματα
14
Like
0
Πόντοι
0
το εκοψα μαχαιρι περσι τετοια εποχη για 43 μερες χωρις ΗΤ η αλλη βοηθεια περνωντας συμπτωματα στερησης οπως πονοκεφαλο και υπνηλια για τρεις-τεσσερις μερες και το ξανα ξεκινησα διοτι πολυ απλα το ζητουσε εντονα ο οργανισμος του ελειπε δηλαδή η νικοτίνη και η γευση. τα πρωτα τσιγάρα θυμαμαι ηταν διχως την γνωστη καλη γευση,επειτα απο καμια βδομάδα επανηλθε και η γνωστη γευση.
Ηταν σε μια στιγμη αδυναμιας οπου το ζητουσε ο οργανισμος οχι ομως οχι ψυχολογικα ή απο  συνηθεια αλλα απο πραγματική ζητηση του εγκεφαλου για την γευση και κατα συνεπεια την νικοτινη και εκεινη την στιγμη δεν μπορεσα να κρατηθω, ηταν πανω απο τις δυναμεις μου.
.Αρα για μενα δεν ισχυει οτι μετα απο κανα δυο βδομαδες φευγει η πραγματικη εξαρτηση και μενει μονο η ψυχολογικη η η εξαρτηση της συνηθειας (κινηση χεριου κτλ)οπως ειχα διαβασει τοτε.
Μακαρι να ξαναβρω το κουραγιο να ξαναρχισω ην προσπαθεια :)

 

sersegas

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
853
Κριτικές
10
Like
248
Πόντοι
2.277
Πρώτον για τον ADMIRAL, ευχαριστώ φίλε μου για τη συμβουλή σου... αν και δεν είμαι ΑΕΚΤΖΗΣ. :) Δεν πειράζει όμως.

Όσον αφορά τον φίλο κόμπρα, μην κάνεις το λάθος να βάλεις ξανά τσιγάρο στο στόμα σου. Είναι η χειρότερη συνήθεια και το πιο ύπουλο ναρκωτικό.

ΗΤ είχα δοκιμάσει στις πρώτες απόπειρες. Αλλά είχα πάρει υγρό χωρίς νικοτίνη. Για να νιώσω μια πικρίλα στο στόμα μου ρούφαγα σαν τον πούστη μήπως και με πικράνει λίγο και νιώσω ότι είναι καπνός. Με ξεγελάει αλλά η ουσία μου λείπει.

Συσκευή έχω δηλαδή για να πάω να βάλω.

Την τελευταία φορά που κράτησα 2 μήνες ήταν χωρίς τίποτα. Ύπνο πολύ και κομπολόι. Αλλά αρχίδια. Την καθημερινότητα πιστέυω τη βγάζω.

Αλλά ένα ποτό, η το άραγμα μετά το φαγητό με παρέα έξω και κανά κρασί δε βγαίνει χωρίς τσιγάρο. Όταν τελείωνα το φαγητό έξω και αράζαμε έλεγα μέσα μου "τι κάνουμε και δε φέυγουμε?" δε μπορούσα να λίώσω σε ένα τραπέζι χωρίς να καπνίζω. Το τσιγάρο υποθέτω πως μας κάνει λίγο Θεσσαλονικιούς. Να αράζουμε χαλαρά.. Χωρίς αυτό έχω νέφτι στον κώλο.

Όσο για τα κιλά ίσα ίσα όταν το είχα κόψει είχα αδυνατίσει. Έκανα διατροφή γιατί γυμναζόμουν πολύ τότε και είχα χάσει και 4 κιλά. :)

Για βελονισμό έχετε ακούσει κάτι?

Καλησπερα κι απο μενα.Εγω εχω να πω μονο τουτο.Καπνιζα 24 χρονια (τσιγαρο απο τα βαρια, συν στριφτο - τα τελευταια 15 χρονια παραλληλα) , με μια διακοπη 14 μηνων οταν γεννηθηκε το πρωτο μου παιδι.Το ξαναρχισα, και μετα απο 4 χρονια αποφασισα οτι προτιμω να ζησω παραπανω να χαρω τα παιδια μου , παρα να αυξησω τις πιθανοτητες να ταξιδεψω στις αιωνιες μονες.Ενα πρωϊ το εκοψα , και εδω και 8 χρονια ουτε το εχω ακουμπησει.Δε μου λειπει , πινω τρεις καφεδες την ημερα , κι οποτε βγαινω εξω περναω καλα και δεν με ενδιαφερει.Επισης δε με ενοχλει αν καπνιζουν οι αλλοι (αλλωστε μαζι τα πληρωνουμε?).
Ολα ειναι στο μυαλο του καθενος , και εχει σχεση με τις προτεραιοτητες (το φαϊ για ποραδειγμα , ακομα ψαχνω τροπο να το κοψω) και τις αντοχες του καθενος.Αλλα οπως και να το κανεις , να πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα και να σε πεθαινει καθημερινα , ε οσο να πεις , μαλακια ειναι.
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
Μια αποφαση ζουμερη παιρνεις, μεσα σου και ειναι πανεύκολο! μετα απο 35 χρονια και τρια πακετα 25ρια τα τελευταια 10 χρονια το εκοψα απο την μια μερα στην αλλη... ;)
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
έκανε φίλος εντελώς τσιγαροτζάνκι και το έκοψε μαχαίρι..
μετά το βελονισμό λέει το σηχαινόταν και που το μύριζε, τρελά πράγματα  :grin:

ρε αδερφέ μπορεί ο βελονιστής του να ήταν μάγκας. Δε μαθαίνεις να μας πείς.. Τι? πως? ποιος?
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Εγώ κάπνιζα πακέτο για πολλά χρόνια.  Πριν 3 χρόνια διάβασα το "Εύκολος Τρόπος να Κόψεις το Κάπνισμα" του Allen Carr.  Και το έκοψα μαχαίρι.  Δεν έχω ξανακαπνίσει από τότε, και ούτε μου έχει λείψει.  Εάν ΘΕΛΕΙΣ να το κόψεις, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Το έχω διαβάσει. Είναι αυτός που σου λέει το γιατί καπνίζεις και όχι τι παθαίνεις κλπ κλπ..

και ότι το ένα τσιγάρο φέρνει το άλλο.. και ότι αν δε καπνίσεις για λίγες μέρες μετά γίνεται όλο και πιο εύκολο. Νομίζω έλεγε μια εβδομάδα και μετά χαλαρώνει κάπως το πράγμα? με κάτι καμπύλες ευχαρίστησης που σου δημιουργεί το κάθε τσιγάρο??

Τον έχω διαβάσει. Το είχα κόψει μαχαίρι ένα μήνα και ένιωθα και μάγκας. Έβλεπα τους άλλους να καπνίζουν και έλεγα τι το θέλουν και τέτοια και δε με γνώριζα. Ε μια φορά πάω με έναν φίλο για μπύρα και μπιλιάρδο και λέω ας κάνω ένα.. ε το ένα έγιναν στο επόμενο ραντεβού 2 και αυτό ήταν.

Γιυτό λέω ΜΑΧΑΙΡΙ !

το θέμα είναι τώρα το ότι το διάβασα ήδη το βιβλίο του τύπου... οπότε τώρα δεν έχεις αυτό το καινούργιο που σε συνεπαίρνει.. (καταρχάς λέμε το ίδιο)?
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Παλια που ειχα της δυναμεις το ειχα κοψει μαχαιρι ενα πρωινο, τωρα που το ξανα ξεκινησα πριν 7 μηνες αναγκαστικα να παιρνω τα χαπια Champix που ειναι κατα του καπνισματος, 2 εβδομαδες θεραπειας ειναι. Τωρα ειμαι στην 2 εβδομαδα και δεν εχω βαλει απο χθες τσιγαρο στο στομα.

Τι είναι αυτά τα χάπια ρε φίλε? Από που τα παίρνεις? και τι σου προκαλούν και δε θέλεις ο τσιγάρο?

Αποτελέσματα πέρα από τα δικά σου τι έχεις δεί σε άλλους?

Είναι ασφαλή?
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καλησπέρα στο νήμα.
Πριν 1,5 χρόνο είχα φτάσει τα 3 πακέτα κι όποτε έβγαινα ( κάθε μέρα δλδ ) τα 4.
Περιεκτικότητες 10-9-10 όχι τίποτα ελαφριά.
Το έκοψα μαχαίρι για πολύ καιρό. Δεν πήρα ποτέ κιλά. Αγόρασα ένα δυο πακέτα τράψηξα μια τζούρα και το πετούσα.
Πέρα απ τις πρώτες μέρες που είναι έντονη η εξάρτηση, όντως ΑΝ ΘΕΣ , κόβεται.

Δυστυχώς το άρχισα ξανά πριν λίγο καιρό. Ελπίζω να το ξανα κόψω σύντομα.

Τα ίδια και εσύ με εμένα ρε γαμώτο. Και αν επιτρέπεται πως το άρχισες πάλι? το ρωτάω για να ξέρω τι να αποφεύγω. Τσακωμός στενοχώρια ή από μαλακία? ένιωσες ότι το "κατέχεις" και σε πήρε η μπάλα...?
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Για το αν είναι "ασφαλή" hit , έβαλα δυο λινκ πιο πίσω, ρίξε μια ματιά.
 

ascii

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2013
Μηνύματα
14
Like
0
Πόντοι
0
και ότι αν δε καπνίσεις για λίγες μέρες μετά γίνεται όλο και πιο εύκολο. Νομίζω έλεγε μια εβδομάδα και μετά χαλαρώνει κάπως το πράγμα?
χαλαρωνει μονο σε καποιες στιγμες της ημερας αφου προηγηθεί πρωτα "παλη" δηλαδή συνεχείς ενοχλησεις για να καπνισεις :S
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Τα ίδια και εσύ με εμένα ρε γαμώτο. Και αν επιτρέπεται πως το άρχισες πάλι? το ρωτάω για να ξέρω τι να αποφεύγω. Τσακωμός στενοχώρια ή από μαλακία? ένιωσες ότι το "κατέχεις" και σε πήρε η μπάλα...?
Όλα τα παραπάνω σε μεγάλες δόσεις κιόλας. Και το δεύτερο σκέλος επίσης.
Και φυσικά μου "αρέσει" το κάπνισμα ότι και να λέω. Θα το παλέψω ξανά όμως, το πότε δεν ξέρω.
 

n.aleftantos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.967
Κριτικές
2
Like
305
Πόντοι
36
Όλα τα παραπάνω σε μεγάλες δόσεις κιόλας. Και το δεύτερο σκέλος επίσης.
Και φυσικά μου "αρέσει" το κάπνισμα ότι και να λέω. Θα το παλέψω ξανά όμως, το πότε δεν ξέρω.
γιγαντα χαουζ :rockon: :rockon: :rockon:
2 γεμιστα μαλιμπορα τι μερα και με την εξοδο 3 :S :S
επειδη λογο δουλειας οδηγο πολλες ωρες πλεον πραγματικα η οδηγηση δεν παλευεται χωρις τσιγαρο ρε φιλε :S
απλως και εγω δεν μπηκα ποτε σοβαρα στη διαδιακασια διακοπης του τσιγαρου αν και πιστευω οτι ειδικα στο σεξ λογο του τσιγαρου χανω πολλα :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom