Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 967
  • Εμφανίσεις 76K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Δίκιο έχεις γιατρέ.
Στην αρχή τις πρώτες μέρες είναι δύσκολα απλά αλλά κόβεται Αν θες. Θέληση χρειάζεται, πείσμα.
Μην αρχίσουμε πάλι πόσο ωφελεί η διακοπή και πόσο βλάπτει το κάπνισμα.
Κακή ΣΥΝΗΘΕΙΑ, σ αυτό εστιάστε με τα κεφαλάια, habit, συνήθεια, εδώ βρίσκετε η ΛΥΣΗ για μένα, πουθενά αλλού.
Αν απεξαρτηθείς απ την συνήθεια μια χαρά το κόβεις.
Και καφέ, ποτό, σεξ κάνεις μια χαρά και χωρίς αυτο.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καλησπερα κι απο μενα.Εγω εχω να πω μονο τουτο.Καπνιζα 24 χρονια (τσιγαρο απο τα βαρια, συν στριφτο - τα τελευταια 15 χρονια παραλληλα) , με μια διακοπη 14 μηνων οταν γεννηθηκε το πρωτο μου παιδι.Το ξαναρχισα, και μετα απο 4 χρονια αποφασισα οτι προτιμω να ζησω παραπανω να χαρω τα παιδια μου , παρα να αυξησω τις πιθανοτητες να ταξιδεψω στις αιωνιες μονες.Ενα πρωϊ το εκοψα , και εδω και 8 χρονια ουτε το εχω ακουμπησει.Δε μου λειπει , πινω τρεις καφεδες την ημερα , κι οποτε βγαινω εξω περναω καλα και δεν με ενδιαφερει.Επισης δε με ενοχλει αν καπνιζουν οι αλλοι (αλλωστε μαζι τα πληρωνουμε?).
Ολα ειναι στο μυαλο του καθενος , και εχει σχεση με τις προτεραιοτητες (το φαϊ για ποραδειγμα , ακομα ψαχνω τροπο να το κοψω) και τις αντοχες του καθενος.Αλλα οπως και να το κανεις , να πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα και να σε πεθαινει καθημερινα , ε οσο να πεις , μαλακια ειναι.

Το ότι δε σου λείπει τώρα το θεωρώ λογικό. Σου λέω και εμένα μετά από 1 μήνα δε μου έλειπε. Δεν είχα τη συνήθεια του χεριού που λένε άλλοι. Μου έλειπε πιο πολύ όταν ήμουν έξω και δε μπορούσα να κάτσω ήσυχος σε ένα μέρος για πολλή ώρα. Αλλά στο 2μηνο μου είχε σχεδόν περάσει και αυτό. Σχεδόν ξαναλέω.

Το θέμα είναι ότι τις πρώτες μέρες γαμιέται ο Δίας.
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
μαγκες για να κοψετε το καπνισμα μια ειναι η λυση... καταρχην πρεπει να θες να το κοψεις... να το χεις δουλεψει εγκεφαλικα και να χεις πειστει οτι πρεπει να το κοψεις, γιατι ειναι αλυτερα να το κοψεις απο μονος σου παρα να σου πουν καποια στιγμη οτι πρεπει να το κοψεις... Δεν υπαρχουν ημιμετρα πχ ενα-δυο τσιγαρα την μερα... μπαμ και εξω θελει... ουτε ηλεκτρονικο τσιγαρο θελειι γιατι σε κραταει σε επαφη με την κινηση και την διαδικασια του καπνιστη... ειπαμε το δουλευεις εγκεφαλικα και ξυπνας ενα πρωι και τερμα!!! εχεις μια κανονικη ζωη χωρις να βγαζεις καπνο αποτο στομα σου... απλα... 20 χρονια καπνιστης με 2 πακετα την μερα και τελος!!!!!
 

n.aleftantos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.967
Κριτικές
2
Like
305
Πόντοι
36
Δίκιο έχεις γιατρέ.
Στην αρχή τις πρώτες μέρες είναι δύσκολα απλά αλλά κόβεται Αν θες. Θέληση χρειάζεται, πείσμα.
Μην αρχίσουμε πάλι πόσο ωφελεί η διακοπή και πόσο βλάπτει το κάπνισμα.
Κακή ΣΥΝΗΘΕΙΑ, σ αυτό εστιάστε με τα κεφαλάια, habit, συνήθεια, εδώ βρίσκετε η ΛΥΣΗ για μένα, πουθενά αλλού.
Αν απεξαρτηθείς απ την συνήθεια μια χαρά το κόβεις.
Και καφέ, ποτό, σεξ κάνεις μια χαρά και χωρίς αυτο.
κοιτα το αρχισα μεγαλος στα 21 και ακομη δεν μπορω να καταλαβω πως εγινα τοσο μανιωδης καπνιστης
η αληθεια ειναι οτι για την ωρα δεν θελω να το κοψω για αυτο δεν προσπαθησα κιολας
βεβαια εμενα με παρηγορει το γεγονος οτι πριν 10 χρονια περιπου εκανα μια τρομερη προσπαθεια με τα κιλα(εξαρτηση ειναι και αυτο)και πετυχα..οποτε λεω οτι αν καποτε το θελησω και με το τσιγαρο θα το κανω..ετσι λεω θα δειξει :grin: :grin:
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
κοιτα το αρχισα μεγαλος στα 21 και ακομη δεν μπορω να καταλαβω πως εγινα τοσο μανιωδεις καπνιστης
η αληθεια ειναι οτι για την ωρα δεν θελω να το κοψω για αυτο δεν προσπαθησα κιολας
βεβαια εμενα με παρηγορει το γεγονος οτι πριν 10 χρονια περιπου εκανα μια τρομερη προσπαθεια με τα κιλα(εξαρτηση ειναι και αυτο)και πετυχα..οποτε λεω οτι αν καποτε το θελησω και με το τσιγαρο θα το κανω..ετσι λεω θα δειξει :grin: :grin:
Εγώ το άρχισα στα 32 κι ειπα να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο ο μαλάκας.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
μαγκες για να κοψετε το καπνισμα μια ειναι η λυση... καταρχην πρεπει να θες να το κοψεις... να το χεις δουλεψει εγκεφαλικα και να χεις πειστει οτι πρεπει να το κοψεις, γιατι ειναι αλυτερα να το κοψεις απο μονος σου παρα να σου πουν καποια στιγμη οτι πρεπει να το κοψεις... Δεν υπαρχουν ημιμετρα πχ ενα-δυο τσιγαρα την μερα... μπαμ και εξω θελει... ουτε ηλεκτρονικο τσιγαρο θελειι γιατι σε κραταει σε επαφη με την κινηση και την διαδικασια του καπνιστη... ειπαμε το δουλευεις εγκεφαλικα και ξυπνας ενα πρωι και τερμα!!! εχεις μια κανονικη ζωη χωρις να βγαζεις καπνο αποτο στομα σου... απλα... 20 χρονια καπνιστης με 2 πακετα την μερα και τελος!!!!!

Φίλε μου μπράβο πραγματικά. Πραγματικά εκτιμώ ανθρώπους που το κατάφεραν γιατί το θεωρώ πολύ δύσκολο.

Αρκεί να πώς όλες οι εκστρατίες κατά του καπνίσματος δεν αναφέρονται σε υπάρχοντες καπνιστές, αλλά μόνο ανθρώπους που δεν καπνίζουν ώστε να μη καπνίσουν και ποτέ. Τους καπνιστές τους θεωρούν χαμένη υπόθεση υποστηρίζουν.

Τα ακούτε? Κλάψτε τώρα και εσείς μαζί μου.

Πάντως το ημίμετρο που λες ισχύει. Για μένα η μαχαίρι ή τίποτα. Για ανθρώπους που κάνανε 5-6 τσιγάρα την ημέρα γίνεται το να το μειώνουν σταδιακά. Αλλά αυτούς δεν τους θεωρώ καν καπνιστές. Εγώ κάνω 15 τσιγάρα καθημερινά με 1 πακέτο περίπου. Δε γίνεται να το μειώσεις..

Μια περίοδο είχα πεί θα καπνίζω 1-2 το βράδυ μόνο.. Ε περίμενα όλη την ημέρα να έρθει το βράδυ και ένιωθα αφόρητη πίεση και στέρηση. Το σκεφτόμουν συνέχεια σαν πρεζάκιας. Και με τα πολλά τα 1-2 γίνανε περισσότερα σε βραδινές εξόδους, και μετά αυξήθηκαν. Το μέτρο χάνεται. Άσε που δικαιολογείς τον εαυτό σου λέγοντας ότι " εντάξει μωρέ σήμερα έχει και μπάλα" λέω παράδειγμα τώρα και άλλα τέτοια που βολεύουν τον καθένα.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
akrivws pri  ena xrono ... pleon pentakatharos ...
apla eixa mpouxtisei giati eixa 4 paketa th mera pou ekana ....
kapnjza k polla xronia k efage klwtsia

Ρε Διονυσίου για πες με τι τρόπο?

Έκανες κανά τσιγάρο στο ενδιάμεσο?

Μαχαίρι ή σταδιακά?

Βοηθήματα?

Δυσκολίες? Αντιμετώπιση..

Και πως είσαι τώρα? Δεν το σκέφτεσαι καν? Έχει τύχει να είσαι έξω με παρέα να πίνεις κανά ποτάκι και πραγματικά να μη σου περάσει καν από το μυαλό? Καν όμως? Γιατί εμένα μπορεί να μην το ήθελα και πολύ αλλά μου πέρναγε κάθε μέρα από το μυαλό. Στην αρχή παρα πολύ συχνά.. μετά 5 φορές τη μέρα (είναι λίγες)
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Ας ανάψω και ένα τσιγαράκι μια και έχουμε ανοίξει κουβεντούλα..  :2funny:
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
δεν παιζει ρε φιλαρακο το ημιμετρο...στο λεω  εγω που χω δοκιμασει τα παντα εως οτου πω μπαμ και τελος... παλιοτερα να καταλαβεις ειχα πει θα κανω ενα καθε σαββατο το πρωι με τον καφε... το κρατησα κανα μηνα (4 σαββατα) σε πληροφορω οταν το εκανα το τσιγαρο μετρουσα τα λεπτα για να ξαναερθει σαββατο... ειχα χασει το νοημα του να ζω...!!!!
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.004
Like
3.816
Πόντοι
456
Εγω πρωτο τσιγαρο στα 12,πακετο στα 13,κοψιμο 19 μηνες κατα την θητεια,το βραδυ της απολυσεως καπνισα και των 19 μηνων τα κομμενα και μεχρι το 2001 σχεδον με 20 χρονια καπνισμα εβαλα τοτε 450 ευρω στην τσεπη και πηγα Πατρας,απο τοτε  :rockon: :rockon:
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Μόνο μαχαίρι κόβεται. Μετά μπορεί να περνάει απ το μυαλό σου καμία φορά αλλά αν δεν καπνισεις, πάλι το ξεχνάς.
Δε σου λείπει πραγματικά όταν ο οργανισμός απεξαρτηθεί.
Και σαν σκέψη εξασθενεί πολύ.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Εγω πρωτο τσιγαρο στα 12,πακετο στα 13,κοψιμο 19 μηνες κατα την θητεια,το βραδυ της απολυσεως καπνισα και των 19 μηνων τα κομμενα και μεχρι το 2001 σχεδον με 20 χρονια καπνισμα εβαλα τοτε 450 ευρω στην τσεπη και πηγα Πατρας,απο τοτε  :rockon: :rockon:

Πόσο καιρό είσαι άκαπνος φίλε?

Σου λείπει καθόλου?

Και στο κέντρο αυτό τι σου έκαναν? Δε μπορώ να καταλάβω τι σου κάνουν σε αυτά τα κέντρα. Σου δίνουν κάτι?
 

artemismatsas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2013
Μηνύματα
5.867
Κριτικές
1
Like
120
Πόντοι
66
Ρε Διονυσίου για πες με τι τρόπο?

Έκανες κανά τσιγάρο στο ενδιάμεσο?

Μαχαίρι ή σταδιακά?

Βοηθήματα?

Δυσκολίες? Αντιμετώπιση..

Και πως είσαι τώρα? Δεν το σκέφτεσαι καν? Έχει τύχει να είσαι έξω με παρέα να πίνεις κανά ποτάκι και πραγματικά να μη σου περάσει καν από το μυαλό? Καν όμως? Γιατί εμένα μπορεί να μην το ήθελα και πολύ αλλά μου πέρναγε κάθε μέρα από το μυαλό. Στην αρχή παρα πολύ συχνά.. μετά 5 φορές τη μέρα (είναι λίγες)

bohthima kanena ... to ekopsa perusi 15 noembriou ... e loipon ton oktobrh eixa genethlia k ta ekana se kati mpouzoukia ....se kapoia fash exw ginei poutsa k to prwi blepw kati fwto ... eixa kapnisei ena paketo th xrysh kasetina (h marka pou kapniza) & ena paketo pourakia... epesa polles fores auto to telwutaio mhna sth pagida na kanw kapoia sabbata tsigaro , katelhksa sto oti tha to ksanarxisw standard an de kopsw tis malakies ... twra eimai 10 meres pou den exw oute tzoura...
hhithiko didagma ...kathe mera prepei na leme oxi,ta oxi einai polla oxi ena mexri na ginei sunitheia to oxi opws eixe ginei k to tsigaro
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
bohthima kanena ... to ekopsa perusi 15 noembriou ... e loipon ton oktobrh eixa genethlia k ta ekana se kati mpouzoukia ....se kapoia fash exw ginei poutsa k to prwi blepw kati fwto ... eixa kapnisei ena paketo th xrysh kasetina (h marka pou kapniza) & ena paketo pourakia... epesa polles fores auto to telwutaio mhna sth pagida na kanw kapoia sabbata tsigaro , katelhksa sto oti tha to ksanarxisw standard an de kopsw tis malakies ... twra eimai 10 meres pou den exw oute tzoura...
hhithiko didagma ...kathe mera prepei na leme oxi,ta oxi einai polla oxi ena mexri na ginei sunitheia to oxi opws eixe ginei k to tsigaro
κατσε ρε μαστορα......δεν κατάλαβα το εκοψες πέρισυ και απλα κάπνησες λιγο τον οκτ.?
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
16.364
Κριτικές
165
Like
24.975
Πόντοι
34.168
ΜΑΧΑΙΡΙ......
Καπνισα το τελευταιο ρουφοντας βαθειες τζουρες να το ευχαριστηθώ...
Μιλαμε ο καπνος πρεπει να εφθανε ως μεσα σταρχιδια...τέτοιες τζουρες μιλαμε...

Μολις τελειωσα,πεταξα αναπτηρα και πακετο και ΤΕΛΟΣ...

Εχει 10 χρονια...
Κπνιζα πανω από 15...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom