Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 78K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Πάντως παίδες το πιο σωστό το άκουσα από μια φίλη όταν το ξανάρχισε μετά από χρόνια κοψίματος.
Μου λέει σου άρσεσε όταν κάπνιζες;¨οχι της λέω.Εμ είδες μου λέει,εγώ το απολάμβανα.Τελικά σε
όποιον αρέσει-απολαμβάνει στιγμές με το τσιγάρο δεν το κόβει ποτέ.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.566
Like
2.244
Πόντοι
606
ειναι θεμα φιλοσοφιας :) παιδια :) :) αν ειναι να το κόψεις θα το κοψεις :) αν στο επιβαλουν αναγκαστικα να το κοψεις και εκει παλι θα το κόψεις  :) Εγω το εκοψα αν και καπνιζα σαν οτομοτρίς :) Γιατι ηξερα οτι κανω κατι που δεν θελω να κανω απλα μου ειχε γινει συνήθεια :) Και η απεξαρτηση κρατησε 1  μηνα  :) Που ενιωθα οτι θελω να καπνισω :) Εχω εναν φιλο που πινει καπνιζει  :zfuck: ολη την ημερα με λεει δεν κόβω τιποτα :) α παιζει και τζογο :) ΥΓ..  Για μενα οποιος θελει να το κόψει Να  το κανει μια και εξω αποτομα οχι λιγο λιγο :) Ετσι το εκανα αυτοι που το κανουν λιγο λιγο δηλαδη ειναι λιγο έγκυος :) :) :) :) Κοψτε το τσιγαρο και αρχιστε το κομπολοι  στην αποτομη διακοπη χρειαζεται να απασχολουμε λιγακη τα χερια ειχα στα χερια κομπολοι κοντα στα 7-8 χρονια τωρα εκοψα και το κομπολοι :)  δηλαδη και το κομπολοι εγινε μετα συνηθεια και δεν μπορουσα χωρις κομπολοι :) Αλλα το κομπολοι παιδια δεν κανει κακο :)
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καπνιζα 25 χρονια ο μαλακας, Καποια μερα πριν 3 χρονια το εκοψα μαχαιρι μεχρι που το ξανααρχισα οταν απεκτησα ενα σοβαρο προβλημα υγειας το οποιο δεν λυνεται. Τωρα καπνιζω ενα πακετο την ημερα. Πιστευω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο. Ειδικα στην περιπτωση μου μολις εμαθα το προβλημα μου το πρωτο πραγμα που εκανα γταν να αναψω τσιγαρο.

Λυπάμαι καταρχάς για τ πρόβλημα υγείας σου το οποίο αναφέρθηκες. Μπορεί να μη λύνεται όπως είπες αλλά ελπίζω να μην είναι σοβαρό.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
το ειχα κοψει δυομιση χρονια,και το ξαναρχισα  εδω 5 μηνες,σαν φουγαρο τωρα... :headbang:

Από ότι βλέπω πολλοί είναι αυτοί που το έχουν κόψει και χρόνια και πάλι ξανακυλάνε.και ήλπιθζα ότι του πούστη αν περάσει 1 χρόνος καθάρισες.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καταρχάς Καλημέρα σε όλους.

Πραγματικά ευχαριστώ όλους όσους έστειλαν την συμβουλή τους, την εμπειρία τους κλπ..

Αν και νομίζω αυτό το θρέντ δε θα είναι μόνο για μένα, αλλά και για άλλους που μπορεί να κάνουν την ίδια απόπειρα διακοπής παράλληλα.

Κάποιοι μίλησαν και είπαν ότι δεν είναι η νικοτίνη. Χθές διάβασα πάλι εκείνη το βιβλίο (1ο μέρος) "Πως να κόψετε πανεύκολα το τσιγάρο"
Στην ουσία ο τύπος μέσα λέει το εξής: Τον λόγο για τον οποίο καπνίζουμε.

Αναφέριε μέσα, ότι κάθε τσιγάρο το καπνίζουμε για να διώξουμε την ενόχληση της νικοτίνης που έχει προκαλέσει το προηγούμενο τσιγάρο. Σα ναρκωτικό. Και επειδή όταν ανάβουμε το κάθε τσιγάρο διώχνουμε την ενόχληση του προηγούμενου αυτό δημιουργεί μια ηρεμία και κάτι θετικό. Γιαυτό υποσυνείδητα λέμε ότι με χαλαρώνει. Αρχίδια μας χαλαρώνει από την ανάγκη για τσιγάρου που μας δημιούργησε το ίδιο το τσιγάρο.

Λίγες μέρες υπομονή να περάσει η επίρρεια των προηγούμενων τσιγάρων και στην ουσία καθαρίζουμε. Μετά μένει μόνο η ψευδαίσθηση. Τι θα κάνω όταν είμαι για ποτό.
Ότι κάναμε και πρίν καπνίσουμε. Το ότι έχουμε συνδιάσει να αράζουμε και να μην κάνουμε κάτι παρά μόνο καπνίζοντας, γινόταν γιατί απλά όταν δεν κάνουμε κάτι μας ερχόταν πιο έντονα στο μυαλό η ανάγκη για τσιγάρου ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.

Λέμε για πίκρες και στενοχώριες. Όταν περνάει ώρα χωρίς τσιγάρο νιώθουμε ένα άγχος, μια νευρικότητα. ένα άσχημο συναίσθημα με λίγα λόγια. Άρα όταν κάνουμε ένα τσιγάρο επειδή μας κάνει η νικοτίνη του προηγούμενου να το θέλουμε, τότε υποσυνείδητα ταυτίζουμε τις στενοχώριες με το τσιγάρο. Και επειδή το κάθε τσιγάρο μας δίνει μια ηρεμία από το στρές που έχουμε λόγω νικοτίνης, το συνδιάζουμε ότι μας κάνει καλή παρέα στις στενοχώριες.

Άλλοι λένε ότι τραβιέτε με τη χαρά και το γλέντι και το κέφι. Λογικό αλλά και πάλι δε στέκει. Όταν κάνουμε ένα τσιγάρο μας δίνει τη χαρά που σταματάει την ανάγκη για νικοτίνη που έχει προκαλέσει το προηγούμενο. Άρα το συνδιάζουμε και έτσι. Χαρά-Τσιγάρο... που με τα χρόνια μεταφέρεται και συνηδειτά πλέον στο ότι όταν περνάμε καλά με παρεούλα τραβιέται και τσιγαράκι.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Το είχα ξαναδιαβάσει παλιά το 1ο μέρος του βιβλίου. Το δίνουν δωρεάν. Το δεύτερο δεν το αγόρασα ποτέ γιατί ήδη το πρώτο μου αρκούσε για να το κόψω. Το είχα κόψει τότε 1,5 μήνα. Ήταν η πρώτη μου απόπειρα. Από εκεί πίστευα ότι δεν αντέχω ούτε μία μέρα ξαφνικά κράτησα 1,5 μήνα. Ξανακύλησα γιατί δεν είχα ακούσει εμπειρίες από άλλους. Δεν περίμενα ότι ένα τσιγαράκι θα με ξανακάνει καπνιστή.

Τώρα που πήρα τα αρχίδια μου τόσες φορές που ξανακύλισα είμαι πιο έτοιμος.

Χθές βράδυ κάπνισα πόσα τσιγάρα διαβάζοντας το βιβλίο...

Ημέρα 1: Από σήμερα κομμένο. Είμαι στο γραφέιο μου και πίνω το καφεδάκι μου. Μέχρι στιγμής όλα καλά.. (είναι νωρίς ακόμα βέβαια), αλλά και άυριο εδώ θα είμαστε να σας γράψω ότι μπήκε η ημέρα 2 με το καλό.

Όποιος θέλει ακολουθεί.

Καλή μου επιτυχία μάγκες !
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Χιτ, πόσα καπνίζεις την ημέρα;
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
γιατι καποιος να θελει να κοψει το τσιγαρο?

ο κινεζοκυπριος ζει!
αυτο μας οδηγει :rockon:
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
15 τσιγάρα περίπου.

Σε μέρες εξόδου, κλπ έκανα ένα πακέτο.

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία μαν. Και μία φιλική συμβουλή: ενημέρωσέ τους όλους ότι διακόπτεις το κάπνισμα γιατί πιθανότατα θα είσαι ιδιαίτερα νευρικός για κάποιες ημέρες και ν' αρπάζεσαι εύκολα.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καλή δύναμη και καλή επιτυχία μαν. Και μία φιλική συμβουλή: ενημέρωσέ τους όλους ότι διακόπτεις το κάπνισμα γιατί πιθανότατα θα είσαι ιδιαίτερα νευρικός για κάποιες ημέρες και ν' αρπάζεσαι εύκολα.

Ισχύει.. αλλά ξέρεις πως πάνε αυτά. Την ώρα του καβγά όλοι ξεχνάνε ότι είσαι στο κόψιμο τσιγάρου.

Την προηγούμενη φορά με είχε βιδώσει η δικιά μου και μετά από 2 μήνες άκαπνος μέσα στο βράδυ πήγα να πάρω πακέτο.

Άντε και καλή μου αρχή. Θύμησέ μου εσύ το έκοψες ή δεν ήσουν ποτέ καπνιστής?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom