Νέα

Κούβα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sincity
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 405K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πως προτιμάτε να λέγεται το thread?

  • Κούβα

    Ψήφοι: 37 12,4%
  • Κούβα sex trip

    Ψήφοι: 73 24,4%
  • Κούβα και ξερό ψωμί!

    Ψήφοι: 36 12,0%
  • Δεν με νοιάζει το όνομα... να πάω κι εγώ στην Κούβα θέλω!

    Ψήφοι: 153 51,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
307
Like
304
Πόντοι
21
Taou επεστρεψες;Γραψε κανενα νεο απο το νησι.
 

dormien

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2010
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα, θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με τιν κουβα και την ζωη εκει περα, πχ, ποια εινai η καλυτερη εποχη να παμε, απο nightlife τι παιζει, καταληματα, φαγητο, εκδρομες, κτλπ, εχο διαβασει και ποιο πισω στις σελιδες αρκετα, αλλα δεν με καλυπτουν πληρως. αν μπορουσε καποιος να συναψει λιγο καλυτερα τα παραπανω θα ειμουν ευγνώμων.
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
dormien τα σου πω δυο πραγματα...να τα θυμασαι πρωτον θα βαρεθεις την τρακα(λεφτα,μπυρες κτλ) και δευτερον ολες θα σε ερωτευτουν για να φυγουν απο το νησι
και απο εποχη μαλλον ειναι καλυτερα απο μαρτιο εως ιουνιο για να αποφυγεις τις πολλες βροχες και επιβαλεται η ενοικιαση αυτοκινητου,ξενοδοχειο μονο για 2 πρωτα βραδυα μεχρι να βρεις δωματιο καλυτερο μερος μαλλον το βεντατο για διαμονη...με το αμαξι εισαι σε 10 λεπτα στο κεντρο..
 

stefan00

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
3.970
Like
331
Πόντοι
36
κανω και εγω μια γενικη ερωτηση σαν ασχετος
ολες οι γκομενες εκει ειναι μαυρες μαυρες η εχει και λατινες κουκλες?
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
κανω και εγω μια γενικη ερωτηση σαν ασχετος
ολες οι γκομενες εκει ειναι μαυρες μαυρες η εχει και λατινες κουκλες?
Απ όλα έχει ο μπαξές, και κατάλευκες /ξανθιές, και πίσσα κατράμι, και μιγάδες (μουλάτες) που είναι και η πλειοψηφία.
Κοινός παρονομαστής: Ολες κάνουν πίπες, κι όλες (μα όλες) δίνουν κώλο.
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
lefteris38 να συμπληρωσω οτι η μειοψειφια των λευκων ψαχνουν/νταραβεριζονται με τουριστες ενω το 99,9 % μουλατων μαυρων κτλ ψαχνουν/νταραβεριζονται με τουριστες..
 

dormien

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2010
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
λαθος forum στεφαν δεν λεει thailand εδω!!!! spiros αμα παμε δλδ μεσα φεβρουαριου λες να ο καιρος να ειναι χαλια? λιγο που εψαξα ειναι θεμα τυχης ο καιρο. απο nightlife τι παιζει επειδη διαβασα οτι παιζει πολυ παραδοσιακη μουσικη γενικα. visa βγαζω απο πρεσβεια? εμβολια κλπ? ξενοδοχειο οπως διαβασα ποιο πισω μονο με μαιλ σωστα? γενικα αξιζει να γυρισουμε λιγακι το νησι η θα μας κουρασουν τα πολλα μερη και το τρεξιμο ? Βοηθα λιγο γιατι δεν σε βλεπω να γραφεις και πολλα  :helpplea: :helpplea:  οσο για τα casas οταν παμε να υποθεσω θα βρουμε εκει ψαχνοντας.
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
dormien πιστευω και φεβρουαριο ειναι οκ απλως ειναι λιγο μικρη ημερα ενω οσο αργεις προς ανοιξη μεγαλωνει...βιζα στη πρεσβεια (ηταν 22 ευρω αν θυμαμαι καλα) χοτελι κλεισε απο ινερνετ 2 νυχτες τα προτεινα το χαβανα λιμπρε στο βενταντο οπου εκει τριγυρω εχει πολλα καζα για να μεινεις και για να γυρισεις το νησι χαρτη απο αεροδρομιο και αμαξι ενοικιαζομενο διαβασε ομοως πιο πισω τα τιπ για το αμαξι(βενζινες που θα το παρκαρεις κτλ)
 

halford

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2006
Μηνύματα
47
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
10
Φεβρουάριο θα πετύχεις θερμοκρασίες γύρω στους 30 βαθμούς (λίγο πάνω-λίγο κάτω). Με τα καιρικά φαινόμενα δε μπορείς να ξέρεις ποτέ και πουθενά. Το σίγουρο είναι πως δεν θα πετύχεις τυφώνες και η ατμόσφαιρα δεν θα είναι τόσο αποπνικτική όσο τους καλοκαιρινούς μήνες.

Μουσική παίζει παντού και συνέχεια, αν και για να ξεφύγεις από τις "σούπες" των Buena Vista Social Club θα πρέπει να το ψάξεις λίγο. Ούτως ή άλλως, θα βαρεθείς να ακούς το Chan Chan.

Visa βγάζεις από εδώ, ασφαλιστικό συμβόλαιο υγείας από εδώ, εμβολιασμός δεν είναι απαραίτητος, κρατάς οπωσδήποτε 25 δολάρια καβάντζα για φόρο αναχώρησης όταν θα φύγεις.

Η ενδοχώρα αξίζει και με το παραπάνω, αλλά να έχεις υπόψη ότι το νησί έχει έκταση 110 χιλιάδες τετραγωνικά χιλιόμετρα (σαν να λέμε Ελλάδα χωρίς την Ήπειρο και τη Θράκη ένα πράγμα), οπότε είναι δύσκολο να το γυρίσεις όλο.
 

vaggelanos

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2011
Μηνύματα
13
Like
11
Πόντοι
0
κανω και εγω μια γενικη ερωτηση σαν ασχετος
ολες οι γκομενες εκει ειναι μαυρες μαυρες η εχει και λατινες κουκλες?

εχει και λατινες ρε μεγαλε  αντε ψυσου να παμε και ασε τις ταιλανδες και τις φιλιπινες!!!!
 

Spartacus

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
38
Like
2
Πόντοι
0
είχα πάει παλαιότερα στην Κούβα και σκέφτομαι να ξαναπάω. επειδή διαβάζω και ακούω διάφορα, θέλω να ακούσω τι παίζει σήμερα.

συγκεκριμένα

βρίσκεις εύκολα ωραίες γυναίκες? τι ηλικία και χρώματος?
πόσα πρέπει να δώσεις για μια καλή γκόμενα?
έχει πλέων αρκετούς τουρίστες και άρχισε να χαλάει η χώρα?
μπορείς να τις πας άνετα στο ξενοδοχείο η πρέπει να πληρώσεις και κάσα?
η χώρα είναι ασφαλές?
υπάρχει η περίπτωση να τους πας δωράκια από την Ευρώπη που στην Κούβα τα βρίσκεις μόνο στην μαύρη αγορά (τηλέφωνα, αρώματα, ρούχα, ηλεκτρονικά, κτλπ) και να την έχεις σαν φιλενάδα για 2-3 μέρες?

αυτά!

και σας ευχαριστώ ;-)

 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
spartacus τα ειμαι λακωνικος και συντομος(δεν εχει αλλαξει κατι στη κουβα οσο ειναι κλειδωμενοι εκει μεσα...εκτος μιας μικρης μειοψηφειας που μεσω γαμου με τουριστα εχουν την αδεια να ζουν στο εξωτερικο.μεσα σε αυτους τους τουριστες ηταν και ο γραφων)
1.βρισκεις γυναικες μουλατες η μαυρες επι των πλειστων 18χρ μεχρι 99χρ,ενα κολπο να διαπιστωσεις την ηλικια ειναι βλεποντας την ταυτοτητα τους τα 2 πρωτα ψηφια ειναι το ετος γεννησης
2.τα ημερησια της εξοδα (φαγητα,παραλιες,κανα σουπερ μαρκετ για το σπιτι της και κανα δωρακι αρωμα η αν ειναι καρχαριας μεχρι κινητο τηλεφωνο)
3.οι αφιξεις τουριστων ειναι γυρω στα 4.000.000 οποτε δεν φθανουν για να χαλασει η χωρα
4.η πληρωνεις δικλινο για τη γκομενα στο χοτελι η λαδωνεις τη βραδυνη(10 μμ-6 πμ) βαρδια σεκιουριτυ με ποσο ισο σαν να πληρωνες δικλινο δωματιο η και παραπανω οποτε συμφερει δικλινο στα ονοματα σας και αραζεται στο ξενοδοχειο οποτε και πισινα υπαρχει και πρωινο να περιδρομιαζει η κουβανα και γλυτωνεις εξοδα και αυτοκινητα,βενζινες για παραλιες κτλ.συμφερει να τη μαντρωσεις μεσα στο χοτελι θα ειναι πιο οικονομικα
5.ασφαλεια 100% σε καθε γωνια εχει και μυστικους και φανερους αστυνομικους
6.δωρακια μπορεις να εχεις στη βαλιτσα αλλα κατα την εισοδο πιθανον να σε σταματησουν στο τελωνειο(θα πληρωσεις φορους σαν να τα αγοραζες εκει πχ αν εχες ενα DVD player που κανει εδω 40 ευρω αν σε πιασουν θα πληρωσεις κανα 100ευρω φορο σαν να τα αγοραζες εκει) οποτε συμβουλευω απαλα δωρα στη βαλιτσα( οδοντοκρεμες CREST ,κανα σετ μακιγιαζ ,μπιχλιμπιδια απο το JUMBO κτλ)
 

Spartacus

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
38
Like
2
Πόντοι
0
spiros1968 σε ευχαριστώ. ξέρω πως είσαι παλιοκαραβάνα και έλπιζα να μου απαντήσεις. το καλοκαίρι θέλω να ξαναπάω αλλά αυτην την φορά θέλω να είμαι διαβασμένος και να μην πιαστώ κορόιδο.

θυμάμαι μια κουβανή μουλάτα που πείρα στο ξενοδοχείο. έπρεπε να δώσω καμια 30-40 στους σιεκουριτάδες και άλλα τόσα στην κοπέλα. σε κάποια φάση ήθελα να την πάρω απο πίσω και ήθελε άλλα 20-10. τότες έβγαλα από την βαλίτσα ένα άρωμα και τις πρότεινα ανταλλαγή. αυτή τρελάθηκε. "περφούμο, περφούρμο" αναφώναξε. "σι περφούρμο" της απάντησα. έκανε μια χαρά όταν πήρε το άρωμα που δεν περιγράφετε.  το είχα αγοράσει μια στερλίνα από το pound shop!

για αυτό σκέφτηκα ότι κάποια πράγματα έχουν περισσότερη αξία από τα λεφτά λόγο έτσι θα μπορούσα να τις ανταμείψω με συνδυασμό από δώρα και λεφτά.

 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
spiros1968 σε ευχαριστώ. ξέρω πως είσαι παλιοκαραβάνα και έλπιζα να μου απαντήσεις. το καλοκαίρι θέλω να ξαναπάω αλλά αυτην την φορά θέλω να είμαι διαβασμένος και να μην πιαστώ κορόιδο.

θυμάμαι μια κουβανή μουλάτα που πείρα στο ξενοδοχείο. έπρεπε να δώσω καμια 30-40 στους σιεκουριτάδες και άλλα τόσα στην κοπέλα. σε κάποια φάση ήθελα να την πάρω απο πίσω και ήθελε άλλα 20-10. τότες έβγαλα από την βαλίτσα ένα άρωμα και τις πρότεινα ανταλλαγή. αυτή τρελάθηκε. "περφούμο, περφούρμο" αναφώναξε. "σι περφούρμο" της απάντησα. έκανε μια χαρά όταν πήρε το άρωμα που δεν περιγράφετε.   το είχα αγοράσει μια στερλίνα από το pound shop!

για αυτό σκέφτηκα ότι κάποια πράγματα έχουν περισσότερη αξία από τα λεφτά λόγο έτσι θα μπορούσα να τις ανταμείψω με συνδυασμό από δώρα και λεφτά.
Παράξενο πράγμα.... Κουβανα σου ζήτησε εξτρα για κώλο;;;;;    :new_shocked:  πολύ παράξενο......... Συνηθως για να μη πω παντα οι Κουβάνες στηνουν πρωτα κώλο και μάλλον πρεπει να της ζητησεις ....μουνι. Ετσι δεν είναι Σπυρο, ή αλλάξανε τα πραγματα;
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
lefteris38 ηταν βιζιτα οποτε ζητουσε εξτρα για το καθε επιπλεον...
φυσικα στηνουν πρωτα κολο και  εσυ ζητας μουνι ετσι ειναι..
 

Enginieros

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2014
Μηνύματα
915
Like
4
Πόντοι
6
Ένα ταξίδι που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι αυτό που έκανα το 2011 στην εξωτική Κούβα. Ειχα ακούσει πολλά για αυτή την χώρα και είπα να την επισκεφτώ.Μετά απο 14 ώρες πτήσεις μέσω ενδιάμεσου σταθμού προσγειώνομαι στο αεροδρόμιο Χόσε Μάρτι στην ιστορική Αβάνα.Μόλις βγήκα και πέρασα τον έλεγχο νόμισα ότι είχα μπεί σε μια μηχανή του χρόνου και πήγα στην δεκαετία του 50', τα κτίρια άλλης εποχής τα αυτοκίνητα ρετρό τα πάντα ξεχασμένα απο τον χρόνο.πηγαίνω στο ξενοδοχείο που είχα κλεισει τo melia cohiba 5* και την πέφτω για ύπνο!Ξυπνάω αργά το βράδυ και βγαίνω έξω να κάνω μια πρώτη βόλτα στην νυχτερινή Αβάνα.Βρίσκω ένα ταξιτζή (δεν μιλάνε καθόλου αγγλικά)κ του λεω night club por favor & putas..μπαίνω λοιπον σε μια μπουικ!με πάει σε ενα νυχτερινό κέντρο, το el diablo.Μόλις μπήκα έπαθα σόκ, νομιζα οτι βλέπω όνειρο, οτι είμαι σε κάποια ταινία, ντεκόρ λατιν κ όλο γυναίκες, η μία καλύτερη από την άλλη!!!  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Ήπια 2 κουμπα λίμπρε κ μετά δεν περιγράφω το τι έγινε ολο το βράδυ...αφου φόρτωσα 2 μωρα πηγα σε κάζα και τα έλιωσα μέχρι το πρωί..για 50$   :knockinb: ένα θα πώ τετοιες γυναίκες δεν υπήρχαν πουθενά ούτε στα ονειρά μου..
Την άλλη μέρα με την τσίμπλα στο μάτι το πρωί πήγαμε βόλτα στην πόλη να δούμε το καπιτώλιο τα μουσεία κλπ αλλα αυτό που είχε μεγάλη αξία για μένα ήταν η επίσκεψη στο εργοστάσιο του havana club οπου παρασκευάζεται το γνωστό ρούμι καθώς και το εργοστάσιο των κουβανέζικων πούρων κοχίμπα.Αφού φόρτωσα πουρα κ ποτά με την παρέα μου ήπιαμε ενα ντακιρι στο λα φλοριντιτα στο κέντρο της πόλης.Την νύχτα αφού ξεκουραστήκαμε στην πισίνα του ξενοδοχείο πήγαμε για φαγητό σε μια οικογένεια, να ξέρετε τα καλυτερα εστιοτόρια στην πόλη είναι οικογενειακά! Φιλοξενούν 10_15 άτομα το πολύ.Σαν να πηγαίνω στο σπίτι μουσαφίρης ένιωσα! Οι άνθρωποι φτωχοί το σπίτι παλιό αλλά καθαρό.Το φαγητό φοβερό και σπεσιαλιτέ αστακομακαρονάδα.Μετά το φαγητό πήγαμε σε ενα γνωστό λάιβ στο casa dela musica.Λάτιν ρυθμοί και πολύ χορός.φόρτωσα μια δίμετρη μαυρούλα για 20$ και τρελλό  :knockinb: Για να μην τα πολυλογώ η Αβάνα για μένα είναι η καλύτερη πόλη που εχω πάει για διασκέδαση.Μετά απο 5 μέρες στην Αβάνα φύγαμε για το ιστορικό τρινιδάδ με τα διατηρητέα σπίτια και τις φάρμες κροκοδείλων του γκουαμά, εκεί βόλτα με σκάφος στα χωριά των ινδιάνων κ ο καλύτερος μεζές κροκόδειλος!!! Να είχα ενα ουζάκι θα ήταν must.Επίσκεψη στην σαντα κλάρα που δώθηκαν οι μάχες της επανάστασης κ φυσικά στο μαυσωλείο του ηγέτη Τσε κ βάρα! Το βράδυ καταλήξαμε σε ένα ξενοδοχείο στην πενινσούλα ανκόν! Την άλλη μέρα φτάσαμε στο καλύτερο θέρετρο της καραιβικής το γνωστό βαραδέρο κ καταλήξαμε στο ρεσορτ melia varadero 5*.Μόλις βγήκα στην παραλία έπαθα...κοίταζα μισή ώρα μέχρι να καταλάβω που ήμουν,λές κ ήμουν σε virtual reality...απέραντη παραλία κοκοφοίνικες γαλαζοπράσινα νερά κ φοβερή θέα,αλλά μπάζα τουρίστριες..αν φορτώσετε απο αβάνα ειναι κάλα για διακοπές με gf..Το βράδυ μας πήγανε σε στεκι κουβανών που έκαναν υπαίθριο λάτιν πάρτυ,οι τουρίστες δεν το ήξεραν γιαυτό άξιζε πολύ,σάλσα μερέγκε κλπ ο χαμός.Φόρτώσα ενα όμορφο μιγαδάκι & βουρ ξενοδοχείο αλλά έσκασα και 60$ στην πόρτα.Την επόμενη εκδρομή στο κάγιο μπλάνκο με καταμαράν κ μπάνιο μαζι με δελφίνια φοβερή εμπειρία.
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση στο ταξίδι αυτό ήταν το χαμόγελο των ανθρώπων,ειδικά των γυναικών..απίθανα κορμιά και στο κρεβάτι χόρευαν... που ενω ζούσαν μεσα σε απίστευτη φτώχια ήταν όλοι και όλες μεσα στην καλή χαρά σαν να μήν τους λείπει τίποτα, ο μισθός εκεί να θυμίσω δεν ξεπερνά τα 25$!!! Το νησί ολοκληρώνοντας τα έχει όλα ομορφιά παραλίες και ζεστούς ανθρώπους! Μακάρι να ξαναπάω και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. :rockon:το καλύτερο  :knockinb:

Υ.Γ. ήταν πολλοί έλληνες πυρφοροι με την γυναίκα... :headbang: ήττα ...:2funny: :2funny:
 

Alphamale

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2014
Μηνύματα
203
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Ωραίος ο fidelio !

Περίπου πόσο σου κόστισε η όλη φάση, επειδή με έψησες να το βάλω στα υποψήφια ταξίδια !

25$ το μήνα παίρνουν ? :rolleyes:
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Ωραίος ο fidelio !

Περίπου πόσο σου κόστισε η όλη φάση, επειδή με έψησες να το βάλω στα υποψήφια ταξίδια !

25$ το μήνα παίρνουν ? :rolleyes:
Ναι τοσα περιπου παιρνουν, αλλα αν μπεις στη λογική.... "ξοδευω την ημερα οσο ενα μηνιατικο Κουβανου" οποτε ειμαι αρχοντας, τοτε την πάτησες. Η Κουβα για τον τουρίστα και ειδικα αυτον που πρωτοπηγαινει και δεν εχει ακρες δεν ειναι καθολου φτηνη.... Πανακριβη θα σουλεγα.....  Καπου ενα χιλιαρικο υπολογισε για εισητηρια, και +200 ευρα την μερα ξενοδοχειο, κλαμπ, πουτανες, φαγητο, ποτα, ταξιά. Οπου πας θα πληρωνεις σε σκληρο νομισμα, και οπως σου ειπα δεν ειναι και πολυ φτηνα. Τωρα αν πας στο στιλ μπατιροτουριστα (καταλαβαινεις τι σου λεω) αντε να θελεις τα μισα.
 

Enginieros

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2014
Μηνύματα
915
Like
4
Πόντοι
6
Ακριβη ειναι συνολικα,ασε που εχουν 2 νομισματα ενα για ξενους και ενα για ντοπιους που ειναι στο 1/10 της αξιας του πεσος,πρωτη φορα πηγα με γκρουπ ,αεροπορικα, μεταφορες ,ξενοδοχεια ,εκδρομες κοστισε και γυρω στα 1850 εφαγα εκει αλλα 1000 βεβαια πηρα πουρα ρουμια σπεσιαλ κλπ ταυλανδη ειναι πιο φτηνα αλλα τετοια μουνια δεν παιζουν ασια...
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
Τυποι η Κουβα ειναι πανακριβη για καποιον που κινειται με τουριστικους ρυθμους θες απο 100 εως 200 ευρω/ημερα δηλ τουλαχιστον 3000-6000 ευρω/μηνα...
το λαθος που γινεται ειναι οτι συγκρινονται οι μισθοι των ντοπιων(20 δολλαρια /μηνα) με τους ευρωπαικους μεσους μισθους αλλα με εισοδηματα των ντοπιων δεν αγοραζεται τιποτα ολα ειναι σε παγκοσμιες τιμες(καυσιμα,υπηρεσιες,καταναλωτικα ειδη κτλ)
τωρα θα πειτε πως επιβιωνουν οι ντοπιοι?με σεξοτουρισμο,σπονσορες τουριστες και κουβανους/κουβανες που ζουν και εργαζονται στο εξωτερικο και συντηρουν εκει οικογενειες κτλ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom