Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 89K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
9
Πόντοι
6
αλλα αντί άλλων.......

απο που κι ως που ρε παπάρα ο χι γιωτάς κάθεται σπιτάκι του και του μαγειρεύει η μαμά;

πάνε να μάθεις τι εστί πετρομελίδης και τα ξαναλέμε...
όλοι οι άντρες είναι αυτοί που κάναν ώρες σε σκοπέτα......
μπράβο ρε παλλίκαρε εύγε είσαι πολύ άντρας......γιατί δεν υπέκυψες στα ρουσφέτια.... Αλλά μια χαρά βεβαίως βεβαίως τα συντηρείς με τις πράξεις σου.

Χου ρε και πάλι.

και τελειώνουμε εδώ την ομορφη συζήτηση

Υ.Γ.
στ αρχίδια μου τι έκανες στο στρατό, ή τι κάνεις στη ζωή σου.
Η μήπως θες για τα προφανή που έγραψες ότι κάνεις στη ζωή σου να σου δώσουμε και υποτροφία ή μετάλλιο;
Ο τρόπος σκέψης σου είναι μαλακισμένος.

"Εγώ" έκανα αυτό, "εγώ" εκανα εκείνο. Αλλά θέλεις και μπράβο που κάνεις το σωστό.
Επιβράβευση στο προφανές. Αυτή είναι η κατάντια του νεοέλληνα......
Μπράβο που δεν κλέβεις, μπράβο που δεν βάζεις ρουσφέτια, μπράβο που δουλεύεις ως ελεύθερος.
Γενικά μπράβο γιατί είσαι νορμάλ....
Ωραία κοινωνία.
αλλα αντί άλλων.......

απο που κι ως που ρε παπάρα ο χι γιωτάς κάθεται σπιτάκι του και του μαγειρεύει η μαμά;

πάνε να μάθεις τι εστί πετρομελίδης και τα ξαναλέμε...
όλοι οι άντρες είναι αυτοί που κάναν ώρες σε σκοπέτα......
μπράβο ρε παλλίκαρε εύγε είσαι πολύ άντρας......γιατί δεν υπέκυψες στα ρουσφέτια.... Αλλά μια χαρά βεβαίως βεβαίως τα συντηρείς με τις πράξεις σου.

Χου ρε και πάλι.

και τελειώνουμε εδώ την ομορφη συζήτηση

Υ.Γ.
στ αρχίδια μου τι έκανες στο στρατό, ή τι κάνεις στη ζωή σου.
Η μήπως θες για τα προφανή που έγραψες ότι κάνεις στη ζωή σου να σου δώσουμε και υποτροφία ή μετάλλιο;
Ο τρόπος σκέψης σου είναι μαλακισμένος.

"Εγώ" έκανα αυτό, "εγώ" εκανα εκείνο. Αλλά θέλεις και μπράβο που κάνεις το σωστό.
Επιβράβευση στο προφανές. Αυτή είναι η κατάντια του νεοέλληνα......
Μπράβο που δεν κλέβεις, μπράβο που δεν βάζεις ρουσφέτια, μπράβο που δουλεύεις ως ελεύθερος.
Γενικά μπράβο γιατί είσαι νορμάλ....
Ωραία κοινωνία.
σωπα ρε βλακα.εσυ εισαι ωραιος να κρινεις ΟΟΟΛΛΟΟΥΥΣ τους αλλους,να τους λες ραγιαδες και βυσματα,αλλα κανεις δεν εχει δικαιωμα να υπερασπιστει τον εαυτο του? σου ειπα οτι τα λεω γιατι θεωρησα οτι τα ειπες επι προσωπικου. Μπραβο δεν ζητησα απο κανεναν,ποσο δεν μαλλον απο εσενα. την επιβραβευση την λαμβανω οπως ξερω εγω καλυτερα, και οχι ανωνυμα απο ενα φορουμ.
ναι ρε,ο ψευτογιωτας στο 90% των περιπτωσεων αραζει σπιτι του οταν οι φανταροι κανουν σκοπετα,αμφιβαλλεις?
πρεπει δλδ να τον επικροτησω κιολας? και οχι δεν με εκανε αντρα ο στρατος και η σκοπια,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να χαιρομαι για το οτι εκανα και σκοπιες που προοριζοταν για αλλους
ps χεστηκα για τον πετρομελιδη
ps οταν φορτωνεσαι εσυ λουφες των αλλων δεν εκνευριζεσαι? ουτε οταν γελανε μπροστα στα μουτρα σου? Ευγε Gandhi και εις ανωτερα
τα αλλα αντι αλλων στα επιστρεφω μετα χαρας
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
τι διαβαζουν πρωι πρωι τα ματια μου ρε πουστη μου!! ο αλλος θελει Ι5 και εγω που θελω να μπω επ.οπ. θελω βυσμα.. ελεος  :headbang: θα μου πεις εχει διαφορα μεγαλη τεσπα! στο ψητο τωρα... ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΞΕΧΝΑ ΤΟ! ολα τ αλλα οκ...(εκτος απο μερικες εξερεσεις) :grin: :grin:
 

supersafe2005

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Like
0
Πόντοι
1
Υποθέτω οτι είναι καθαρά θέμα εταιρίας αν θα το ζητήσει η όχι. Δεν υπάρχει κανόνας. Απο την άλλη δεν ξέρω τι γίνεται με τα προσωπικά δεδομένα. Αν δηλαδή έχει δικαίωμα να δεί κάποιος το απολυτήριο σου.

Αυτό σας είπα και γω για τον ιδιωτικό τομέα. Μόνο εάν το ζητήσουν,  δε ζητάνε το απολυτήριο , αλλά το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α ή Β.

Δείτε το λινκ παρακάτω, Νο 6 και 7



1502 / Έκδοση Πιστοποιητικών  





ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
(YΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α.)

Καλέστε το 1502 για έκδοση και αποστολή στη διεύθυνση που θέλετε :

ΕΙΔΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΕΚΔΟΥΣΑ ΑΡΧΗ
1) Πιστοποιητικό γέννησης (για ενήλικες και ανηλίκους)

2) Απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης γέννησης

3) Απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης γάμου

4) Απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης θανάτου

5) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για μεταδημότευση
 
6) Αποδεικτικό Φορολογικής Ενημερότητας ΔΟΥ

7) Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α'

8) Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Β'
Στρατολογικά Γραφεία
9) Πιστοποιητικό ποινικού μητρώου Τύπου Α'
10) Πιστοποιητικό ποινικού μητρώου Τύπου Β'
11) Απόσπασμα ποινικού μητρώου Εισαγγελίες

12) Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας
13) Πιστοποιητικό σπουδών
14) Αντίγραφο πτυχίου ΑΕΙ

15) Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας
16) Πιστοποιητικό σπουδών
17) Αντίγραφο πτυχίου ΤΕΙ

18) Βεβαίωση νοσηλείας Νοσηλευτικά Ιδρύματα
19) Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου για τους γιατρούς Υπουργείο
Υγείας - Πρόνοιας

20) Βεβαίωση φοίτησης σε Σχολή του Εμπορικού Ναυτικού
21) Βεβαίωση αποφοίτησης από Σχολή του Εμπορικού Ναυτικού
Ακαδημίες
Εμπορικού Ναυτικού

22) Βεβαίωση προϋπηρεσίας για υπηρετούντες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση
23) Πιστοποιητικό υπηρεσιακής κατάστασης και μεταβολών σε υπηρετούντες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση
24) Βεβαίωση αποδοχών σε υπηρετούντες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Γραφεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης των Ν. Α.
(υπάγονται στο
Υπουργείο Παιδείας)

25) Βεβαίωση θαλάσσιας υπηρεσίας Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας

26) Βεβαίωση κλήρου
27) Ανάλυση μερίδας Υπηρεσία Τοπογραφικής του Υπουργείου Γεωργίας και Υπηρεσίες Tοπογραφικής των Ν.Α.

28) Βεβαίωση ασφάλισης για κύρια σύνταξη
29) Βεβαίωση ασφάλισης για Ειδικό Λογαριασμό Πρόσθετων Παροχών
30) Βεβαίωση ασφάλισης για κλάδο Υγείας Ταμείου
31) Βεβαίωση ασφάλισης συνταξιούχου
32) Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας
33) Βεβαίωση περίθαλψης ασφαλισμένου ή και μελών της οικογένειάς του λόγω προσωρινής διαμονής σε κράτος - μέλος της Ε.Ε.
34) Βεβαίωση περίθαλψης παιδιού λόγω προσωρινής διαμονής σε κράτος - μέλος της Ε.Ε. ΤΣΜΕΔΕ

35) Διαβατήριο
36) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε τυφλούς
37) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε καθυστερημένα νοητικά άτομα
38) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε άτομα πάσχοντα από μεσογειακή αναιμία
39) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε άτομα με βαριά αναπηρία
40) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε σπαστικά άτομα
41) Βεβαίωση στεγαστικής συνδρομής για μοναχικά άτομα άνω των 65 ετών και ανασφάλιστα άτομα
42) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε παραπληγικά άτομα
43) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε απροστάτευτα άτομα
44) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος σε πάσχοντες από AIDS
45) Βεβαίωση χορήγησης επιδόματος καυσίμων για τα αυτοκίνητα ατόμων με ειδικές ανάγκες
46) Βεβαίωση χορήγησης οικονομικής ενίσχυσης
47) Βεβαίωση άσκησης κύριου αγροτικού επαγγέλματος
48) Βεβαίωση εγγραφής στο αμπελουργικό μητρώο Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις


49) Βεβαίωση άσκησης επαγγέλματος για τα μέλη του ΤΕΕ
50) Βεβαίωση τέλεσης ή μη πειθαρχικού παραπτώματος από ένα μέλος του ΤΕΕ (χορηγούνται μόνο στα μέλη του ΤΕΕ) Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας

51) Βεβαίωση βαθμολογικής αντιστοιχίας.
52) Ακριβές αντίγραφο βαθμολογικής αντιστοιχίας - Πράξη αναγνώρισης.
53) Απόσπασμα πρακτικών Διοικητικού Συμβουλίου.
54) Βεβαίωση κατάθεσης δικαιολογητικών.
55) Βεβαίωση για το ομοταγές Πανεπιστημίων που περιλαμβάνονται στον κατάλογο με τα αναγνωρισμένα Α.Ε.Ι. της αλλοδαπής. ΔΙΚΑΤΣΑ

56) Βεβαίωση προυπηρεσίας για υπηρετούντες στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

57) Πιστοποιητικό υπηρεσιακής κατάστασης και μεταβολών σε υπηρετούντες στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

58) Βεβαίωση αποδοχών σε υπηρετούντες στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων (υπάγονται στο Υπουργείο Παιδείας).


ΚΟΣΤΟΣ

Τηλεφώνημα:  2,20 ευρώ

Συστημένη Επιστολή: 2 ευρώ



 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
σωπα ρε βλακα.εσυ εισαι ωραιος να κρινεις ΟΟΟΛΛΟΟΥΥΣ τους αλλους,να τους λες ραγιαδες και βυσματα,αλλα κανεις δεν εχει δικαιωμα να υπερασπιστει τον εαυτο του? σου ειπα οτι τα λεω γιατι θεωρησα οτι τα ειπες επι προσωπικου. Μπραβο δεν ζητησα απο κανεναν,ποσο δεν μαλλον απο εσενα. την επιβραβευση την λαμβανω οπως ξερω εγω καλυτερα, και οχι ανωνυμα απο ενα φορουμ.
ναι ρε,ο ψευτογιωτας στο 90% των περιπτωσεων αραζει σπιτι του οταν οι φανταροι κανουν σκοπετα,αμφιβαλλεις?
πρεπει δλδ να τον επικροτησω κιολας? και οχι δεν με εκανε αντρα ο στρατος και η σκοπια,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να χαιρομαι για το οτι εκανα και σκοπιες που προοριζοταν για αλλους
ps χεστηκα για τον πετρομελιδη
ps οταν φορτωνεσαι εσυ λουφες των αλλων δεν εκνευριζεσαι? ουτε οταν γελανε μπροστα στα μουτρα σου? Ευγε Gandhi και εις ανωτερα
τα αλλα αντι αλλων στα επιστρεφω μετα χαρας

γράφω ένα γενικό ποστ απάντηση σε σένα και το παίρνεις επί προσωπικού.
για ποιο λόγο;

λέω αυτό που θεωρώ ότι δλδ στην ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι ο ψευτογιωτάς, ή ο δημόσιος λούφας....
Αλλού είναι το πρόβλημα.
Απλά μονίμως βρίσκουμε τον εύκολο στόχο, τον εύκολο φταίχτη....

Δλδ εσύ ρε μάγκα εάν λχ είχες τις δυνατότητες του Παπακαλιάτη θα έλεγες εγώ είμαι τίμιος;
Και εν πάση περιπτώσει είναι πιο τίμιος ο χι μεγαλοποδοσφαιριστής που πήρε Ι1 χωρίς να πατήσει ούτε μια φορά το πόδι του στο ΚΕΝ;
Είναι πιο τίμιος ο χι πολιτικός που τελείωσε από το σπίτι του τη θητεία, ή σε επιτροπή Ευρωπαική;
Κατάλαβέ το. Το πρόβλημά σου δεν είναι ο ψευτογιωτάς. Το πρόβλημά σου είναι αυτός που συντηρεί τους ψευτογιωτάδες και σε στρέφει μονίμως εναντίον αυτών.

Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να μας λες για όλα αυτά τα όμορφα που έκανες καλά στη ζωή σου......

Μπράβο πάντως από μένα δε θα πάρεις εάν μου λες ότι το πρόβλημα είναι ο ψευτογιωτάς ή ο δημοσιοξισταρχίδας.........
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
τι διαβαζουν πρωι πρωι τα ματια μου ρε πουστη μου!! ο αλλος θελει Ι5 και εγω που θελω να μπω επ.οπ. θελω βυσμα.. ελεος  :headbang: θα μου πεις εχει διαφορα μεγαλη τεσπα! στο ψητο τωρα... ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΞΕΧΝΑ ΤΟ! ολα τ αλλα οκ...(εκτος απο μερικες εξερεσεις) :grin: :grin:

και σένα ο ψευτογιωτάς σου φταίει.....
 

supersafe2005

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Like
0
Πόντοι
1
Δλδ εσύ ρε μάγκα εάν λχ είχες τις δυνατότητες του Παπακαλιάτη θα έλεγες εγώ είμαι τίμιος;

Μέσα σε μία κουβέντα τα είπες όλα. Αλήθεια το ανέκδοτο με τον gay και τον φτωχόπουστα το ξέρεις?

Ήταν μια φορά ένας ομοφυλόφιλος και αποφάσισε να πάει στον πατέρα του να του ανακοινώσει το γεγονός. Πάει λοιπόν και του λέει:

-Πατέρα, εχω να σου πω κατι. Είμαι gay!

-Καλά παιδί μου, αλλά για πες μου κάτι. Σπίτι στη Μυκονο έχεις;

-Όχι, πατέρα. Ενα δυαρι με νοικι στο Παγκράτι έχω

-Μήπως κυκλοφορείς με καμμια Φερράρι;

-Όχι, πατέρα. ενα φιατακι εχω.

-Μήπως έχεις καταθεσεις στην Ελβετια;

-Όχι, πατέρα. ενα λογαριασμο με 50 ευρω στην Αγροτικη...

-Ε, τότε τι gay και μα**κίες μου λες; Βρωμόπουστας εισαι...

 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
και σένα ο ψευτογιωτάς σου φταίει.....
δεν ειπα οτι μου φταιει.. λεω που εχουμε φτασει γενικως (ελλαδα)... αν θελει Ι5 και μπορει να το παρει ας το παρει. αρκει να ξερει τις οπιες επιπτωσεις υπαρχουν..
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
Μέσα σε μία κουβέντα τα είπες όλα. Αλήθεια το ανέκδοτο με τον gay και τον φτωχόπουστα το ξέρεις?

Ήταν μια φορά ένας ομοφυλόφιλος και αποφάσισε να πάει στον πατέρα του να του ανακοινώσει το γεγονός. Πάει λοιπόν και του λέει:

-Πατέρα, εχω να σου πω κατι. Είμαι gay!

-Καλά παιδί μου, αλλά για πες μου κάτι. Σπίτι στη Μυκονο έχεις;

-Όχι, πατέρα. Ενα δυαρι με νοικι στο Παγκράτι έχω

-Μήπως κυκλοφορείς με καμμια Φερράρι;

-Όχι, πατέρα. ενα φιατακι εχω.

-Μήπως έχεις καταθεσεις στην Ελβετια;

-Όχι, πατέρα. ενα λογαριασμο με 50 ευρω στην Αγροτικη...

-Ε, τότε τι gay και μα**κίες μου λες; Βρωμόπουστας εισαι...


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μέσα σε μία κουβέντα τα είπες όλα. Αλήθεια το ανέκδοτο με τον gay και τον φτωχόπουστα το ξέρεις?

Ήταν μια φορά ένας ομοφυλόφιλος και αποφάσισε να πάει στον πατέρα του να του ανακοινώσει το γεγονός. Πάει λοιπόν και του λέει:

-Πατέρα, εχω να σου πω κατι. Είμαι gay!

-Καλά παιδί μου, αλλά για πες μου κάτι. Σπίτι στη Μυκονο έχεις;

-Όχι, πατέρα. Ενα δυαρι με νοικι στο Παγκράτι έχω

-Μήπως κυκλοφορείς με καμμια Φερράρι;

-Όχι, πατέρα. ενα φιατακι εχω.

-Μήπως έχεις καταθεσεις στην Ελβετια;

-Όχι, πατέρα. ενα λογαριασμο με 50 ευρω στην Αγροτικη...

-Ε, τότε τι gay και μα**κίες μου λες; Βρωμόπουστας εισαι...


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

τα πράγματα είναι απλά....
και ο ψευτογιωτάς και ο λουφατζής και ο στρατόκαβλος και ο βυσματίας υπηρετούν το ίδιο ακριβώς σύστημα, το οποίο εντέχνως έχει βάλει και τους 4 παραπάνω λόγω βλακείας ή δειλίας, αντί να κοιτάξουν να αλλάξουν το σύστημα να σφάζονται αναμεταξύ τους.
Και ζήσαν αυτοί χάλια και τα λαμόγια καλύτερα...... :uglystupid:
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
9
Πόντοι
6
γράφω ένα γενικό ποστ απάντηση σε σένα και το παίρνεις επί προσωπικού.
για ποιο λόγο;

λέω αυτό που θεωρώ ότι δλδ στην ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι ο ψευτογιωτάς, ή ο δημόσιος λούφας....
Αλλού είναι το πρόβλημα.
Απλά μονίμως βρίσκουμε τον εύκολο στόχο, τον εύκολο φταίχτη....

Δλδ εσύ ρε μάγκα εάν λχ είχες τις δυνατότητες του Παπακαλιάτη θα έλεγες εγώ είμαι τίμιος;
Και εν πάση περιπτώσει είναι πιο τίμιος ο χι μεγαλοποδοσφαιριστής που πήρε Ι1 χωρίς να πατήσει ούτε μια φορά το πόδι του στο ΚΕΝ;
Είναι πιο τίμιος ο χι πολιτικός που τελείωσε από το σπίτι του τη θητεία, ή σε επιτροπή Ευρωπαική;
Κατάλαβέ το. Το πρόβλημά σου δεν είναι ο ψευτογιωτάς. Το πρόβλημά σου είναι αυτός που συντηρεί τους ψευτογιωτάδες και σε στρέφει μονίμως εναντίον αυτών.

Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να μας λες για όλα αυτά τα όμορφα που έκανες καλά στη ζωή σου......

Μπράβο πάντως από μένα δε θα πάρεις εάν μου λες ότι το πρόβλημα είναι ο ψευτογιωτάς ή ο δημοσιοξισταρχίδας.........
επι προσωπικου ηταν η απαντηση σου,επι προσωπικου απαντησα.το διευκρινησα απο το πρωτο ποστ μου.σε ρωτησα αν τα λες επι προσωπικου και δεν απαντησες. γιαυτο και υπερασπιστηκα τον εαυτο μου.
σου επαναλαμβανω ΧΕΣΤΗΚΑ αν θα ακουσω μπραβο απο εσενα η οποιονδηποτε αλλο. τι μπραβο ρε περσονα,απο το ιντερνετ? απο εναν αγνωστο σε εναν αγνωστο και ποσο δε μαλλον ανωνυμα? οι επιλογες μου γινονται με γνωμονα την λογικη μου και οχι τα μπραβο και τα φιλικα χτυπηματα στην πλατη
δεν ειπα ποτε οτι το προβλημα της ελληνικης κοινωνιας ειναι οι ψευτογιωταδες,απλα ειναι ενδεικτικο του σταρχιδισμου του ελληνα,και ειπα πολυ απλα να εχουν υπ'οψην τους οτι τη δικια τους λουφα τη φορτωνεται αλλος. πολυ απλα και λιτα,γιατι εφ'οσον το ατομο αυτο δεν εχει παει στρατο,εκ των πραγματων δεν γνωριζει την πραγματικοτητα. εσυ το τραβηξες το σκοινι παραπερα.
η λογικη του γιωτα αντιπροσωπευει τον μεσο ελληνα που θα παρκαρει σε διαβασεις αναπηρων για να κανει την δουλεια του,που θα σου πει ψεμματα για να παρει μια δουλεια, που θα σου χτυπησει το αυτοκινητο και θα φυγει.
απλα μιλουσα πολυ συγκεκριμενα για την στρατιωτικη θητεια,γιατι αυτο ειναι το θεμα. αν θες να αναλυσουμε τα προβληματα του νεοελληνα,ευχαριστως
 

tal2

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2008
Μηνύματα
131
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
11
υπαρχουν καποιοι που υπηρετησαν πανω απο 12 μηνες κ μαλιστα εκτος ελλαδας...ολα ειναι θεμα επιλογης....αμα δεν αντεχεις παρε Ι4, Ι5...δικαιωμα σου κ σεβαστο. οχι ομως να λεμε οτι ειναι κ μαγκια αυτο κ οτι οσοι πανε στρατο ειναι στρατοκαυλοι...μην τρελαθουμε εντελως!! επισης...το δημοσιο το ξεχνας , ενω σε ιδιωτικη εταιρια παιζεται...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
δεν ειπα ποτε οτι το προβλημα της ελληνικης κοινωνιας ειναι οι ψευτογιωταδες,απλα ειναι ενδεικτικο του σταρχιδισμου του ελληνα,και ειπα πολυ απλα να εχουν υπ'οψην τους οτι τη δικια τους λουφα τη φορτωνεται αλλος.

με αυτή τη λογική και τη λούφα του βουλευτή κάποιος άλλος τη φορτώνεται και ένα κάρο άλλες λούφες της ζωής.
το θέμα είναι τι κοσμοθεωρία αντιπροσωπεύει ο καθένας για πάρτη του.
προηγουμένως μου είπες στ αρχίδια μου τι έκανε ο πετρομελίδης.
Οταν θα μελετήσειςτι έκανε (όχι από πλευράς στρατου ή θητείας) αλλά από πλευράς προσωπικής επιλογής το ξανασυζητάμε.
Οσο η ελλάδα και οι νέοι ακολουθούν πρότυπα
Πήγαινε να τελειώνεις,
εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός,
κανείς δε γλιτώνει το στρατό και όλα αυτά τα όμορφα η κοινωνια σου μπουρδέλο θα είναι και θα τη γιομίζεις με ψευτογιωτάδες, λαμόγια, βυσματίες και όλα αυτά τα όμορφα.
Το πήγαινε να τελειώνεις μου ακούγεται σαν βασανιστήριο και όχι υποχρέωση και τιμή που το κάνεις.
το εκεί που αρχίζει ο στρατός τελειώνει η λογική μου θυμίζει διαδικασία ψυχοπαθούς παρά ανθρώπου που εντάσσεται στην κοινωνία.
το κανείς δε γλιτώνει το στρατό μου ακούγεται σαν φυλακή και όχι σαν ιερή υποχρέωση.....

όταν αλλάξεις τους ορισμούς τότε μπορεί και να αλλάξουν οι νέοι.
γι αυτό στο πρώτο πρώτο ποστ σου ζήτησα τους ορισμούς...
Οταν η κοινωνία είναι τόσο γελοία που από τη μια μιλάει για ΙΕΡΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ και από την άλλη παρουσιάζεται και επιβάλλεται αυτή η υποχρέωση ως ΚΑΤΕΡΓΟ δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση ούτε η κοινωνία να πάει μπροστά ούτε η Υποχρέωση να πετύχει το στόχο της.
Τελεία.
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
9
Πόντοι
6
με αυτή τη λογική και τη λούφα του βουλευτή κάποιος άλλος τη φορτώνεται και ένα κάρο άλλες λούφες της ζωής.
το θέμα είναι τι κοσμοθεωρία αντιπροσωπεύει ο καθένας για πάρτη του.
προηγουμένως μου είπες στ αρχίδια μου τι έκανε ο πετρομελίδης.
Οταν θα μελετήσειςτι έκανε (όχι από πλευράς στρατου ή θητείας) αλλά από πλευράς προσωπικής επιλογής το ξανασυζητάμε.
Οσο η ελλάδα και οι νέοι ακολουθούν πρότυπα
Πήγαινε να τελειώνεις,
εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός,
κανείς δε γλιτώνει το στρατό και όλα αυτά τα όμορφα η κοινωνια σου μπουρδέλο θα είναι και θα τη γιομίζεις με ψευτογιωτάδες, λαμόγια, βυσματίες και όλα αυτά τα όμορφα.
Το πήγαινε να τελειώνεις μου ακούγεται σαν βασανιστήριο και όχι υποχρέωση και τιμή που το κάνεις.
το εκεί που αρχίζει ο στρατός τελειώνει η λογική μου θυμίζει διαδικασία ψυχοπαθούς παρά ανθρώπου που εντάσσεται στην κοινωνία.
το κανείς δε γλιτώνει το στρατό μου ακούγεται σαν φυλακή και όχι σαν ιερή υποχρέωση.....

όταν αλλάξεις τους ορισμούς τότε μπορεί και να αλλάξουν οι νέοι.
γι αυτό στο πρώτο πρώτο ποστ σου ζήτησα τους ορισμούς...
Οταν η κοινωνία είναι τόσο γελοία που από τη μια μιλάει για ΙΕΡΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ και από την άλλη παρουσιάζεται και επιβάλλεται αυτή η υποχρέωση ως ΚΑΤΕΡΓΟ δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση ούτε η κοινωνία να πάει μπροστά ούτε η Υποχρέωση να πετύχει το στόχο της.
Τελεία.
ρε συ περσονα την κολοκυθια παιζουμε
λεω οτι αναφερθηκα στο σκελος της θητειας και μονο.και προσεξε,δεν ειπα να παει στρατο γιατι ειναι ιερη υποχρεωση κτλ κτλ,απλα τον ενημερωσα οτι οταν αυτος γλυτωνει κατι,το βαρος το φερει ενας αλλος φανταρος, οχι ο διοικητης,ο στρατηγος,ο υπουργος και ο βουλευτης.δεν τιμωρει το κρατος,απλα χωνει εναν αλλο φανταρο
το αν ειναι σωστη η θητεια οπως γινεται,το αν ειναι υποχρεωση η αγγαρεια και το πως συνδεεται με το κλιμα της σηψης της ελληνικης κοινωνιας ειναι μια μεγαλη και ωραια συζητηση,αλλα οχι αυτο που ξεκινησα να λεω.
μην το κουραζουμε αλλο,και εσυ και εγω,τους εχουμε πριξει ολους
τελεια και απο εμενα
 

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
ειναι το ιδιο ακριβως με το "με φτυνουν και νομιζω οτι ψιχαλιζει"
μην πεφτεις στην παγιδα να γενικευεις καταστασεις,ξερεις οτι δεν μπορεις να εφαρμοσεις το σκεπτικο αυτο παντου

Παντού ισχύει και φυσικά ακόμη περισσότερο σε ότι έχει να κάνει με το στρατό. Υπάρχει περίπτωση να πάω εγώ να σκοτωθώ για να προστατεύσω εσένα και την οικογένεια σου; Όχι και το ξέρεις. Υπάρχει περίπτωση να πας εσύ να σκοτωθείς για να σώσεις εμένα; Όχι και το ξέρω.

Άρα γιατί βρίζουν όσοι βρίζουν το φίλο μας; Επειδή βλέπουν ότι η αγάπη τους προς τον συνάνθρωπο και η διάθεση τους για ανιδιοτελή προσφορά και αυτοθυσία δεν βρίσκει ανταπόκριση; Ή μήπως επειδή η θητεία είναι πούτσα και θέλουν να τη φάει κι αυτός όπως την έφαγαν κι εκείνοι;  :2funny:

Να το πω κι αλλιώς:

Αν υπήρχε νόμος που έλεγε ότι κάθε Έλληνας είναι υποχρεωμένος στα 18 του χρόνια να κάτσει να τον πηδήξει αράπης, αμφιβάλλει κανείς ότι τώρα θα διαβάζαμε ηθικοπλαστικά κηρύγματα κατά των αγάμευτων από τους ξεσκισμένους;


 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Μαλακίες λες...δεν είναι όλοι οι Ι5...ίδιοι...;)

  Δεν υπαρχουν βυσματα !! Στην Ελλαδα ολοι οι Ελληνες πολιτες ειναι ισοι ........... απλα μερικοι ειναι πιο ισοι απο τους αλλους  :2funny:

  Τεσπα ας αποφασισουμε αν η θητει ειναι ΚΑΘΗΚΟΝ ή ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ !!!

  Κατα τα αλλα αυτο που συζητατε ειναι κακο motivational management . Αν κανεις την θητεια σου δεν εχεις κυρωσεις αλλα δεν εχεις ΚΑΜΙΑ επιβραβευση !! Οποτε ο στοχος σου γινεται να αποφυγεις τυχον κυρωσεις !!!

  Τα βυσματα χαλανε το corporate culture !! Ειναι λογικο και επόμενο αν εισαι συναδελφος με καποιον που τα ξυνει ολη μερα και παιρνει τον ιδιο μισθο με σενα που βγαζεις ολη την δουλεια να τα παρεις στο κρανίο και να γινεις και εσυ ξυσταρχιδης !!!

  Με λιγα λογια αν πας φανταρος χεστηκε η φοραδα στο αλωνι (Σιγαααα μωρε τι επαθες - εεε καλα ολοι πανε - ενταξει υποχρεωση σου ηταν- ελλλααα μωρε ) ενω αν δεν πας τ πολυ πολυ να μην συμμετεχεις στα μουσια που λένε ολοι για την θητεια τους !!!

  Ο στρατος θα ειχε νοημα αν εκανες κατι που θα μπορουσες αργοτερα να το χρησιμοποιησεις !!

  Τωρα εγω αναρωτιεμαι ο Κατελης , ο Κολλημμενος και κατι αλλα ψωνια εχουν πιασει οπλο  :new_shocked: :new_shocked:
 

supersafe2005

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Like
0
Πόντοι
1
  Ο στρατος θα ειχε νοημα αν εκανες κατι που θα μπορουσες αργοτερα να το χρησιμοποιησεις !!

Σωστά!!!  :rockon:

Και για να το πάω λίγο πιο πέρα, ο στρατός θα είχε νόημα αν μπορούσες και εκεί να εφαρμόσεις κάτι που ήδη έχεις μάθει/σπουδάσει κλπ.
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.556
Κριτικές
31
Like
3.903
Πόντοι
5.595
Σε απαντηση του φιλου που θελει Ι5, γιατι γι'αυτο ανοιχτηκε το thread :

Φιλε μου λορδε, δες το omhroi.gr, εκει θα βρεις αρκετες πλήροφοριες για το Ι5.
Επειδη τα ειχα διαβασει κι εγω καποτε πριν παω στρατο, απο οσο θυμαμαι :
1.ΔΕΝ δικαιουται ο εργοδοτης να σου ζητησει /δει το Ι σου. Ειναι προσωπικο δεδομενο.
Ειτε πας στρατο , ειτε δεν πας, θα παρεις ενα πιστοποιητικο τυπου Β που θα λεει οτι εχεισ εκπληρωσει/δεν εχεις εκπληρωσει τη στρατιωτικη σου θητεια. Αυτο το πιστοποιητικο δεν γραφει πουθενα επανω τον λογο που δεν πηγες στρατο.
2.Απο οσο ξερω και στο δημοσιο διοριζεσαι ανετα (ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι στο δημοσιο ξερουμε πως διοριζονται). Αλλα και χωρις ρουσφετι, διοριζεσαι ανετα. ΔΕΝ θα μπορεις να διοριστεις σε σωματα ασφαλειας .

Αν θες να πας για Ι5 μην το παιξεις θεομουρλος. Προτιμησε να μεινεις σιωπηλος στην επιτροποη που θα σε εξετασει, να πας με συγγενη σου κατα προτιμηση μανα, να δωσει ενα δραματικο τονο και να πει οτι εχεις περασει ερωτικη απογοητευση και εισαι με καταθλιψη. Θα σε εξεταζουν ανα εξαμηνο και θα παρεις την αναβολη χαλαρα γιατι φοβουνται μην αυτοκτονησεις.

Καλη τυχη λοιπον φιλε μου και αν θες την  προσωπικη μου γνωμη να το επιχειρησεις.
Και εξηγω γιατι :
εγω ΔΕΙΛΙΑΣΑ να το κανω και για να μην απογοητευσω τους γονεις μου.
Βυσμα δεν εβαλα, με αποτελεσμα να λιωσω στις σκοπιες , και στην ορθοστασια, κι ας ημουν με πτυχιο και μεγαλος σε ηλικια.
Αυτοι οπυ βριζουν τους ψευτογιωταδες, το 90% φιδιαζει στο στρατο, δεν κανει αγγαρειες, ή κανει γλειψιματα και κονε να μην παιρνει δυσκολα νουμερα στη σκοπια. Επιτελους, πρεπει να καταλαβουν μερικοι οτι ο στρατος ΔΕΝ εξυπηρετει τιποτα. Ουτε αξιομαχοι ειμαστε, ουτε χρησιμοι. Η υπαρξη στρατοπεδων εξυπηρετει μονο τις τοπικες κοινωνιες, τους καραβαναδες και τους υπουργους , ωστε να υποχρεωνουν τους ψηφοφορους.
Μεταλλιο για την τιμιοτητα μου στο στρατο δεν πηρα, παρα το γεγονος οτι μια μερα λιποθυμησα απο τα απανωτα ξενυχτια. Υπηρξαν και παιδια που ηταν στην ιδια μοιρα με μενα, και φυσικα ηταν λιγα και αυτα και μονο αυτα τα παιδια σεβομουν.
Δεν ημουν ηρωας που πηγα στρατο, αντιθετα ημουν βλακας και δειλος . Αυτη ειναι η αποψη μου. Καλο ειναι παντως, αν πας, να μην συμπεριφερθεις οπως μερικα κωλοπαιδα που φιδιαζουν και ουσιαστικα δεν κανουν θητεια. Να βοηθας τους συναδελφους σου.
Ειναι υποκρισια να βριζουν μερικοι απο εδω αυτους που δεν θελουν να κανουν θητεια.
 

SEX_PYR

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2009
Μηνύματα
345
Like
1
Πόντοι
1
Λοιπόν επειδή έχω διαβάσει του κόσμου τις μαλακίες. Το νετ έχει πόλλα καλά, αλλά και πάρα πολλά κακά. Ο κάθε άσχετος λέει τη μαλακία του. Ι5 δεν παίρνουν μόνο οι τρελοί και οι πούστηδες. Ι5 παίρνεις και για άλλους πολλούς λόγους που έχουν να κάνουν με θέματα υγείας π.χ. νεφροπαθείς, καρδιοπαθείς, άτομα με κάποια αναπηρία κτλ. Στο θέμα εργασία δεν έχεις κανένα πρόβλημα και όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο είναι απλά άσχετος. Εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία του Δημοσίου. Προσλαμβάνουμε άτομα που έχουν πάρει απαλλαγή από τον στρατό Ι5.
 

arcans71

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.044
Like
5
Πόντοι
16
Lordos
Καταρχας τα μπασταρδοφλωρακια που σου απαντησαν υποτιμητικα μεχρι τωρα για την επιλογη σου καλο ειναι να τους γραψεις στον πουτσο σου και να μη τους απαντας. :birdman:
Μετα να γραψεις στις αρχιδοσακουλες ολους αυτους που δεν σε προσεβαλαν μεχρι τωρα και σου απαντησαν με ερωτηση η με απαντηση που δειχνει την παντελη αγνοια των πραγματων
που εχουν. :thefinge:
Μη ξεχασεις να γαμοσταυρισεις εφεξης και τους στρατοκαυλους που θα στην πουν η τυχον κλικαδορικα κλωνακια για την ΕΠΙΛΟΓΗ σου επαναλαμβανω. :shit:

Στα επι του θεματος.
Οτι και να παρεις απο το στρατο,μα ΟΤΙ και να παρεις αν υπαρχουν τροποι οχι δημοσιο μεχρι και Υπουργος θα γινεις.
Το θεμα ειναι ποιους γνωριζεις για να κανεις τη δουλεια σου ειτε για Ι5 χωρις να σου σπασουν ταρχιδια,ειτε να υπηρετησεις ζωη και κοτα στο στρατο.
Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
(Ναι υπαρχουν μαλακες που δεν την εχουν αντιληφει ακομα..)

Το να την ψαχνεις για τις συνεπειες του Ι5,ιδιως για την επαγγελματικη σου πορεια δειχνει οτι δεν γνωριζεις πολυ καλα τον νομο που σε προστατευει πλεον απο τις
μαλακισμενες αποψεις περασμενων 10ετιων.
Προς ενημερωση σου λοιπον η απαλλαγη σου δεν θα αναγραφει επ ουδενι το Ι και μονο εσυ μπορεις να το αιτηθεις η αν εχεις τα κονε οπως προειπα να το
διαμορφωσεις οπως εσυ θες.

Αν εισαι μαγκας λοιπον θα κανεις την ΕΠΙΛΟΓΗ σου και θα γραψεις στα αρχιδια σου τους παντες.
Μονο ενας μαλακας θα παει στρατο επειδη του το ειπαν,ενω δεν την παλευει.

Θα καταλαβεις και μονος σου οτι ο μεσος ορος των καθημερινων καμμενων που ποσταρουν για το αν κλανει το μπαρμπουνι,ειναι αξιοι της μοιρας τους και της μιζεριας τους
να ειναι ειδημονες μεσα απο μια οθονη και ενα πληκτρολογιο.
Μη σπαταλας χρονο για απαντηση μονο αν δεν εχεις κατεβασει καμια καλη τσοντα να την παιξεις,αλλα και παλι σκεψου το..

Τελειωνοντας να αναφερω επειδη πολλες ρουφοκαβλετες θα ποσταρουν εφεξης για αντιλογο στο ποστ αυτο περαν του ερωτηματος σου,
η για να την πουν στη δικη μου τοποθετηση προσθετωντας ενα σημαντικο counterposting στην αδοξη καριερα του mpoudela.tv,
το ποστ θα το ξαναδιαβασω την επομενη βδομαδα γιατι ναι,μεχρι τοτε θα εχω ζωη εξω απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ.. :2funny: :2funny: :2funny:
ωραιες συμβουλες.εχει πολλες αδερφες σαν και εσενα εξω τα λενε αυτα μαγκα.απο κολομαγκες εχουμε γεμισει,ευχαριστουμε δεν θελουμε αλλους.οσο για την προσωπικη ζωη,να ελατωσεις λιγο το μαυρο μεγαλε,γιατι θα δεις κανενα οραμα κανα βραδυ,και θα νομιζεις οτι εγινες και εσυ υπουργος. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom