Νέα

Γνώμες για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 668
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Alienboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2017
Μηνύματα
302
Κριτικές
14
Like
720
Πόντοι
991
Δηλ τα μαγαζιά που πουλάνε υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου θα κλείσουν !!
Οι άνεργοι θ αυξηθούν ... μια χαρά δηλ
Κ το χειρότερο μας σπρώχνουν στο τσιγάρο....
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.312
Κριτικές
15
Like
5.835
Πόντοι
1.496
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο βλεπω το χρησιμοποιουν σε κλειστους χωρους ενω το κανονικο τσιγαρο απαγορευεται δια ροπαλου, εχει περασει και στη συνειδηση του κοσμου. Δε θα δεις δηλαδη καποιον να καπνιζει τσιγαρο σε νοσοκομειο, παλια γινοταν. Ενω οι ατμιστες εβγαζαν το ηλεκτρονικο τσιγαρο και καπνιζαν οπου λαχει λεγοντας, Επιτρεπεται, δεν ειναι τιποτα. Τωρα με τις αλλαγες αυτες, τι θα ισχυει;
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο βλεπω το χρησιμοποιουν σε κλειστους χωρους ενω το κανονικο τσιγαρο απαγορευεται δια ροπαλου, εχει περασει και στη συνειδηση του κοσμου. Δε θα δεις δηλαδη καποιον να καπνιζει τσιγαρο σε νοσοκομειο, παλια γινοταν. Ενω οι ατμιστες εβγαζαν το ηλεκτρονικο τσιγαρο και καπνιζαν οπου λαχει λεγοντας, Επιτρεπεται, δεν ειναι τιποτα. Τωρα με τις αλλαγες αυτες, τι θα ισχυει;
Η νομοθεσία προβλέπει ότι και για το τσιγάρο απαγορεύεται και αυτό στους κλειστούς δημόσιους χώρους όπως και το κανονικό .
Απλά υπήρχε μια ελαστικότητα ας πούμε για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Δηλ τα μαγαζιά που πουλάνε υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου θα κλείσουν !!
Οι άνεργοι θ αυξηθούν ... μια χαρά δηλ
Κ το χειρότερο μας σπρώχνουν στο τσιγάρο....
Αυτό όλο έγεινε φίλε λόγο μεγαλύτερων συμφερόντων από ανταγωνιστικό προϊόν δεν μπορούσε το iccos να ανταγωνιστεί σε τιμή τα συμπυκνωμένα υγρά σε κόστος
Και απ την άλλη ηπαρχουν  τεράστια συμφέροντα στην καπνοβιομηχανία όποτε μπήκαν τα μεγάλα συμφέροντα στην μέση
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
Για εξηγειστε λοιπον την κατασταση...

Εντιτ: Το αρθρο ειναι απο τον Ιουνιο.
Τι αλλαξε τωρα?
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.653
Κριτικές
32
Like
9.997
Πόντοι
11.746
Τι να εξηγήσουμε  :huh:
απλά την πουτσίσαμε  :S
"Ειδικότερα, στην σελίδα 5 η ερμηνευτική εγκύκλιος αναφέρει «Στο πλαίσιο των παραπάνω, κάθε πώληση ξεχωριστά υγρών που προορίζονται για την ιδιοπαρασκευή υγρών επαναπλήρωσης (Do it yourself /Mix & Vape) θεωρείται ότι εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του νόμου"
ή θα φας στη μάπα μια γεύση που δε σου αρέσει ή θα καπνίζεις κανονικό  :headbang:
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
Τι να εξηγήσουμε  :huh:
απλά την πουτσίσαμε  :S
"Ειδικότερα, στην σελίδα 5 η ερμηνευτική εγκύκλιος αναφέρει «Στο πλαίσιο των παραπάνω, κάθε πώληση ξεχωριστά υγρών που προορίζονται για την ιδιοπαρασκευή υγρών επαναπλήρωσης (Do it yourself /Mix & Vape) θεωρείται ότι εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του νόμου"
ή θα φας στη μάπα μια γεύση που δε σου αρέσει ή θα καπνίζεις κανονικό  :headbang:

Δεν παιζει αγορα απο internet των υγρων?
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.653
Κριτικές
32
Like
9.997
Πόντοι
11.746
Δεν παιζει αγορα απο internet των υγρων?

Εφόσον υπάρχει νόμος πιστεύω θα γίνεται και έλεγχος στο τελωνείο αν είναι από εξωτερικό.
Τεσπα εντάξει ας πούμε ότι παίζει, αλλά κάνουν τη διαδικασία πιο πολύπλοκη τουτέστιν σε οδηγούν στο κανονικό που το βρίσκεις ότι ώρα θες.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.296
Κριτικές
6
Like
10.316
Πόντοι
3.936
Aκούγεται ότι το άτμισμα αναιβάζει κατακόρυφα τις τιμές σακχάρου στο αίμα.
Άραγε να είναι αλήθεια;  :-
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.735
Πόντοι
216
Aκούγεται ότι το άτμισμα αναιβάζει κατακόρυφα τις τιμές σακχάρου στο αίμα.
Άραγε να είναι αλήθεια;  :-

Δεν θα εκπλαγώ εαν είναι. Το Vaping βασίζεται στην άτμιση (και εισπνοή) νερού και ελαίων, που ευθύνονται για το άρωμα και τη γεύση. Ακόμα και εαν μικρό μέρος τους περάσει σε μορφή λιπιδίων στο αίμα, οι τιμές σακχάρου, λογικά, θα ανέβουν. Πάντως, 100% άποψη, δεν γνωρίζω εαν ακόμα υπάρχει.
Αλλά, το ανησυχητικό είναι που βομβαρδίζεται ο κόσμος με τη μπαρούφα "κόψτε το κάπνισμα, αρχίστε vaping", απο τη στιγμή που ακόμα δεν έχουμε αρκετά δεδομένα για την ασφάλεια (ή επικινδηνότητα) του "αθλήματος".
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
Απ οσο εχω αντιληφθει το τσιγαρο ειναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ επιβλαβες και καταστροφικο για τον οργανισμο που ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο κάνεις, ειναι πταισμα μπροστα του.

Μια -σωστη κατα την γνωμη μου- αποψη λεει, οτι το βαπινκγκ ειναι μια ευκαιρια να απαγκιστρωθει κανποιος απο το κολλημα με το τσιγαρο (= ΚΑΠΝΟΣ + ΝΙΚΟΤΙΝΗ) και να το χρησιμοποιεησει σαν ενα μεσο που θα του επιτρεψει να γλυτωσει την καπνα (καμμενο υλικο) και περνωντας σε μη-νικοτινουχα υγρα να γλυτωσει στην συνεχεια και την εξαρτηση του συστηματος του απο την νικοτινη.

Θα ξεγελαει την συνηθεια του χεριου και της κινησης με το βαπινγκ με σκοπο σε καποιο διαστημα να καταφερει κι αυτο να το "ξεπερασει" σε βαθος χρονου , αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του καθενος (να παρει κομπολοι, σπινερ, να παιζει το πουλι του ή οτι αλλο τον κανει να το ξεχναει)

Ετσι πχ ενας Τριανταρης με 5-10 χρονια ηδη καπνισμα μπορει να βοηθηθει σε 1-2ή5 χρονια να ελπιζει σε ενα σταματημα , που σημαινει οτι στα 35 του μεχρι τα ~80 θα εχει μια καθαρη >40ετια απο τετοιο μπελα. Αλλιως παει για >40+ ετη καπνισματος (εαν δεν...διακοπει προωρα! ή του το...διακοψουν με το μαχαιρι οι γιατροι στα πχ62 που θαναι αργα)
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.735
Πόντοι
216
Απ οσο εχω αντιληφθει το τσιγαρο ειναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ επιβλαβες και καταστροφικο για τον οργανισμο που ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο κάνεις, ειναι πταισμα μπροστα του.

Μια -σωστη κατα την γνωμη μου- αποψη λεει, οτι το βαπινκγκ ειναι μια ευκαιρια να απαγκιστρωθει κανποιος απο το κολλημα με το τσιγαρο (= ΚΑΠΝΟΣ + ΝΙΚΟΤΙΝΗ) και να το χρησιμοποιεησει σαν ενα μεσο που θα του επιτρεψει να γλυτωσει την καπνα (καμμενο υλικο) και περνωντας σε μη-νικοτινουχα υγρα να γλυτωσει στην συνεχεια και την εξαρτηση του συστηματος του απο την νικοτινη.

Θα ξεγελαει την συνηθεια του χεριου και της κινησης με το βαπινγκ με σκοπο σε καποιο διαστημα να καταφερει κι αυτο να το "ξεπερασει" σε βαθος χρονου , αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του καθενος (να παρει κομπολοι, σπινερ, να παιζει το πουλι του ή οτι αλλο τον κανει να το ξεχναει)

Ετσι πχ ενας Τριανταρης με 5-10 χρονια ηδη καπνισμα μπορει να βοηθηθει σε 1-2ή5 χρονια να ελπιζει σε ενα σταματημα , που σημαινει οτι στα 35 του μεχρι τα ~80 θα εχει μια καθαρη >40ετια απο τετοιο μπελα. Αλλιως παει για >40+ ετη καπνισματος (εαν δεν...διακοπει προωρα! ή του το...διακοψουν με το μαχαιρι οι γιατροι στα πχ62 που θαναι αργα)

Δεν διαφωνώ στην καταστροφική επίπτωση του κλασσικού τσιγάρου, όντας φανατικός καπνιστής ο ίδιος κιόλας.
Διαφωνώ όμως στο σπρώξιμο του vaing σαν την "υγιεινή" ενελλακτική. Και, όποιος πιστεύει οτι το vaping απλά δεν θα μας απαλλάξει απο ένα κακό, απλά αντικαθιστώντας το με ενα νέο, εξ'ίσου καστατροφικό κακό, βιάζεται.
Κατα τη γνώμη μου, βιάζεται πολύ κιόλας.
 
Εγγρ.
15 Ιαν 2017
Μηνύματα
384
Like
258
Πόντοι
21
Για οσους δεν γνωριζουν το υγρο των ηλεκτρονικων τσιγαρων αποτελειται απο γλυκερινη προπυλενογλυκολη νικοτινη και αρωμα. Την γλυκερινη και την προπυλενογλυκολη μπορει να την αγορασει κανονικοτητα απο το οποιοδηποτε φαρμακειο με 5,5-6 ευρω το λιτρο και για τα υπολοιπα ψαχνετε απο το ιντερνετ
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.291
Κριτικές
3
Like
6.883
Πόντοι
1.486
Για ολα τα παραπάνω εχω να πω τα εξής:
-To HT οντως σε βοηθαει να απεξαρτηθείς από την πισσα και το χαρτι που καίγεται ή και τη νικοτίνη αν ατμιζειw μηδενικο,όμως δεν βοηθαει σε βαθος χρόνου η αντικατασταση του κανονικού από το ΗΤ.Το λεω εγω που ειμαι στον 8ο χρονο ΗΤ (27/10/2010),Και δεν το ξαναβαλα το κανονικο ποτέ στο στομα μου και με χαλαει κιόλας τωρα.
-Δεν εμπιστευόμαστε υγρά από αμφιβόλου προέλευσης εταιρείες,ιντερνετ κλπ.Εγω παιρνω αυστηρα και μόνο NOBACCO και ας γ@μιεται στο μαρκετινγκ,που αλλαζει συνεχεια γευσεις και μπουκαλια και δεν μπορείς να καταληξεις καπου σταθερα.Εχουν παραγωγή και πιστοποίηση απο το τμημα Φαρμακολογίας του Πανεπιστημιου Πατρών και tα θεωρώ κορυφαία.Ακριβα μεν,αλλα κορυφαία.
-Μην ακούτε "ερευνες" των 30 και 40 ατόμων στο ΤΑΜ ΤΟΥΜ περί βλαβερων συνεπειών κλπ μαλακίες.Μια ερευνα για να ειναι αξιόπιστη πρεπει να πληρεί ικανες προυποθέσεις,ΤΟΠΩΝ,ΧΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ και ΠΛΗΘΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ.
-Τα αντικρουόμενα συμφεροντα με τις καπνοβιομηχανιες ειναι τεραστια.Ηδη η PHILLIP MORRIS επενδυει εκατομυρια δολλαρια στη "θερμανση" του καπνού και οχι καυση για να χτυπήσει το ΗΤ.
-Τελος,ο ανθρωπινος πνευμονας ειναι προορισμενος από τη φυση να αναπνεει μόνο οξυγόνο.Εμεις αναπνεουμε χιλιες δυο αλλες ουσίες στον αερα ,που μοιραία καποια στιγμη θα κατσει σε καποιους ενα "λαχείο",απο ΧΑΠ μεχρι τα χειρότερα...
Παω να ατμισω ενα limonchello....
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.735
Πόντοι
216
Για ολα τα παραπάνω εχω να πω τα εξής:
-To HT οντως σε βοηθαει να απεξαρτηθείς από την πισσα και το χαρτι που καίγεται ή και τη νικοτίνη αν ατμιζειw μηδενικο,όμως δεν βοηθαει σε βαθος χρόνου η αντικατασταση του κανονικού από το ΗΤ.Το λεω εγω που ειμαι στον 8ο χρονο ΗΤ (27/10/2010),Και δεν το ξαναβαλα το κανονικο ποτέ στο στομα μου και με χαλαει κιόλας τωρα.
-Δεν εμπιστευόμαστε υγρά από αμφιβόλου προέλευσης εταιρείες,ιντερνετ κλπ.Εγω παιρνω αυστηρα και μόνο NOBACCO και ας γ@μιεται στο μαρκετινγκ,που αλλαζει συνεχεια γευσεις και μπουκαλια και δεν μπορείς να καταληξεις καπου σταθερα.Εχουν παραγωγή και πιστοποίηση απο το τμημα Φαρμακολογίας του Πανεπιστημιου Πατρών και tα θεωρώ κορυφαία.Ακριβα μεν,αλλα κορυφαία.
-Μην ακούτε "ερευνες" των 30 και 40 ατόμων στο ΤΑΜ ΤΟΥΜ περί βλαβερων συνεπειών κλπ μαλακίες.Μια ερευνα για να ειναι αξιόπιστη πρεπει να πληρεί ικανες προυποθέσεις,ΤΟΠΩΝ,ΧΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ και ΠΛΗΘΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ.
-Τα αντικρουόμενα συμφεροντα με τις καπνοβιομηχανιες ειναι τεραστια.Ηδη η PHILLIP MORRIS επενδυει εκατομυρια δολλαρια στη "θερμανση" του καπνού και οχι καυση για να χτυπήσει το ΗΤ.
-Τελος,ο ανθρωπινος πνευμονας ειναι προορισμενος από τη φυση να αναπνεει μόνο οξυγόνο.Εμεις αναπνεουμε χιλιες δυο αλλες ουσίες στον αερα ,που μοιραία καποια στιγμη θα κατσει σε καποιους ενα "λαχείο",απο ΧΑΠ μεχρι τα χειρότερα...
Παω να ατμισω ενα limonchello....

Με όλο το σεβασμό, και χωρίς να θέλω να το γαμήσουμε, γιατί είναι και σημαντικό θέμα, οι έρευνες δεν είναι 30-40 ατόμων στο πουθενά. Ένα ενδιαφέρον link για διάβασμα. Στα αγγλικά, αλλά πολύ ενδιαφέρον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom