Νέα

Γνώμες για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 668
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Για οσους δεν γνωριζουν το υγρο των ηλεκτρονικων τσιγαρων αποτελειται απο γλυκερινη προπυλενογλυκολη νικοτινη και αρωμα. Την γλυκερινη και την προπυλενογλυκολη μπορει να την αγορασει κανονικοτητα απο το οποιοδηποτε φαρμακειο με 5,5-6 ευρω το λιτρο και για τα υπολοιπα ψαχνετε απο το ιντερνετ
προπυλενογλυκολη δεν ειναι το αντιψυκτικο πκυ βαζουμε στα ψυγεια; :S
 
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
68
Κριτικές
3
Like
142
Πόντοι
0
Τα συστατικά των υγρών που υπάρχουν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, όταν τα εισπέει ο ατμιστής δεν μεταβολίζονται στο συκώτι. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι τιμές σε ένα διαβητικό να μην επηρρεάζονται από αυτό.
Το γνωρίζω πολύ καλά διότι είμαι ατμιστής, και έχω ρωτήσει διαβητολόγους - παθολόγους που ασχολήθηκαν συγκεκριμένα με το θέμα.
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
800
Κριτικές
1
Like
1.800
Πόντοι
206
Να ξαναφερω αυτο το θεμα στη επιφανεια.
Πηρα την αποφαση να αρχισω το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Καπνιστης τα τελευταια 25 χρονια.
Ενα πακετο καπνο μου εφτανε για 2 μερες.
Το σαββατο πηρα την αποφαση να το γυρισω σε ΗΤ μπας και καταφερω να κοψω το τσιγαρο και κανω λιγοτερο κακο στον εαυτο μου.
Απο το σαββατο το μεσημερι μεχρι σημερα εχω καπνισει περιπου 15 τσιγαρα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.
Επελεξα υγρο με 3mg νικοτινη.
Βλεπω οτι για την ωρα με παει καλα χωρις να βγαζω καποιο ιδιαιτερο στερητικο.
Ελπιζω να τα καταφερω.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.440
Like
3.644
Πόντοι
456
Πρωτα απο ολα καλα εκανες που το γυρισες σε ηλεκτρονικο ,θα ελεγα οτι αργησες κιολας.
Μην κανεις το λαθος να αρχισεις με χαμηλη νικοτινη ,αρχισε απο ψηλα (ακομα και 36αρα) και θα την μειωσεις σε βαθος χρονου ,αυτη την στιγμη το βασικο ειναι να παρει ο οργανισμος σου ολη την νικοτινη που χρειαζεται για να μην καπνισεις ΚΑΝΕΝΑ τσιγαρο να την βγαζεις μονο με το ηλεκτρονικο.
Οσο παιζεις με ηλεκτρονικο μαζι με κανονικο τσιγαρο τοσο μεγαλωνει η πιθανοτητα να αποτυχεις.
 

Venom_

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
18
Like
32
Πόντοι
0
Το υγιές είναι να κοπεί εντελώς το κάπνισμα αλλά αν αυτό δεν γίνεται για χ ψ λόγους, προτείνω και εγώ σε όσους καπνίζουν να το γυρίσουν σε ηλεκτρονικό. Κάντε πειράματα και ρωτήστε για να βρείτε πόση νικοτίνη χρειάζεστε ανάλογα με το πόσο καπνίζετε τώρα, και μπορείτε να την ελαττώνετε σιγά σιγά ανα κάποιους μήνες αν ο σκοπός είναι να κοπεί το κάπνισμα. Προσωπικά απο τον πρώτο καιρό άρχισα να καταλαβαίνω τι εννοούσαν μη καπνιστές όταν έλεγαν οτι μυρίζουν τα ρούχα μου καπνίλα μιας και τώρα το μυρίζω και εγώ πάνω μου μετά που έχω βγεί για ποτό σε κλειστούς χώρους. Επίσης η διαφορά στα χρήματα που εξοικονομούνται καθώς και στην ποσότητα που καπνίζει κάποιος καθημερινά είναι τεράστια. Αν έκανα ας πούμε ένα πακέτο των 4 ευρώ κάθε μέρα, τον μήνα μου έβγαινε 120 ευρώ. Χώρια τις περιόδους άγχους και τρεχάλας ή σε εξόδους που κάπνιζα περισσότερο. Τώρα ανα μήνα μου βγαίνει στο περίπου 10 συν πλην κάτι, αναλόγως τα υγρά και την αγορά έξτρα αντίστασης. Αλλά και αν για κάποιο λόγο κάνω παραπάνω, και πάλι δεν γίνεται να φτάσω τα λεφτά που έδινα για τσιγάρα. Το ηλεκτρονικό βολεύει πάρα πολύ και όσους δεν θέλουν απαραίτητα να κάνουν όλο το τσιγάρο αλλά δυο τρείς τζούρες όποτε κάτσει, απλά να έχουν ενα χιτ νικοτίνης.
 

kaisaras1983

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2018
Μηνύματα
63
Like
238
Πόντοι
20
Από την τρίτη γυμνασίου μέχρι το 2013 στην ηλικία των 30 ήμουν καπνιστής, έκανα 1,5 πακέτο την ημέρα. Ξεκίνησα σταδιακά με το άτμισμα, από το 2014, επιλέγοντας εντελώς καπνικά υγρά με 12άρα νικοτίνη την οποία μείωσα στο 9 από το 2018 και την διατηρώ ακόμα. Μόνο και μόνο που πέταξα το κωλοτσίγαρο, είδα πολύ μεγάλη διαφορά στα πάντα.
Ο συνδυασμός καπνικού υγρού με υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης και ένα καλό μηχάνημα με ατμοποιητή είναι ότι πρέπει.
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.184
Κριτικές
3
Like
10.344
Πόντοι
3.506
Μετα απο πολλα χρονια στο κανονικό τσιγάρο,άρχισα το ηλεκτρονικό,το οποίο με βοήθησε τελικά δυο χρονια τωρα να είμαι άκαπνος απο τα πάντα.
Συνοπτικά τα συμπεράσματα μου.
1.Το ηλεκτρονικό πράγματι βοηθάει στο κόψιμο απ το κανονικό,ΑΛΛΑ δεν ειναι αθώο.
Όσο το δυνατόν λιγότερη νικοτίνη και κυρίως μακριά απ ολα αυτά τα μίγματα με αρώματα, φρούτα κλπ.
2.ΠΟΤΕ μα ποτέ εναλλαγή μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικου...
Κάπου είχα διαβάσει μια σοβαρή ιατρική έρευνα γιατι το μικτό σύστημα κανονικού και ηλεκτρονικου,ειναι ιδιαίτερα καταστροφικό για τον οργανισμό.
Οταν αρχίσει κανείς το ηλεκτρονικό, το άλλο δεν υπάρχει πλέον.
3.Εκτός απο τους πνεύμονες και τη καρδιά φαίνεται οτι και το ηλεκτρονικό τα επηρεάζει αυτά τα όργανα σε μικρότερο ποσοστό αλλα τα επηρεάζει.
Εκει ομως που βλέπεις πραγματικά μεγάλη ζημιά (ίσως και μεγαλύτερη απ του κανονικού) είναι τα δόντια.
Ειδικά για όποιον εχει θήκες, εμφυτεύματα, γέφυρες κλπ αρχίζει να τα χάνει πολύ πιο γρήγορα.(Απ οτι λενε φταίνε οι υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσει το ηλεκτρονικό)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Venom_

Arxontas tou skotous

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Ιουν 2022
Μηνύματα
550
Κριτικές
25
Like
3.434
Πόντοι
1.436
Από το 2018 καπνίζω μόνο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από τότε μέχρι κ σήμερα δεν έχω καπνίσει ούτε τζούρα Από το κανονικό.

Τν πρωτη βδομάδαθυμάμαι πού εγινε η μετάβαση απο το παλιο στο νεο τσιγάρο ηταν πολυ δύσκολη γιατι το ηλεκτρονικό δεν με καλύπτε αλλα δεν επεσα στην παγίδα να αρχισω παλι κανονικο.

Άρχισα με 6 νικοτίνη κ πολυ γρήγορα το έριξα στο 3.Μονο καπνικα υγρά κάνω σπάνια φρουτά κτλ.

Με το ηλεκτρονικό που κάνω έχω πλέον οσμή γεύση κ δεν έχω φλεματα καθόλου. Κάνω 120 ml το μήνα υγρό. Μακάρι να το πετάξω κ αυτό να μείνω τελείως καθαρός......
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
788
Κριτικές
13
Like
1.412
Πόντοι
496
Μετα απο πολλα χρονια στο κανονικό τσιγάρο,άρχισα το ηλεκτρονικό,το οποίο με βοήθησε τελικά δυο χρονια τωρα να είμαι άκαπνος απο τα πάντα.
Συνοπτικά τα συμπεράσματα μου.
1.Το ηλεκτρονικό πράγματι βοηθάει στο κόψιμο απ το κανονικό,ΑΛΛΑ δεν ειναι αθώο.
Όσο το δυνατόν λιγότερη νικοτίνη και κυρίως μακριά απ ολα αυτά τα μίγματα με αρώματα, φρούτα κλπ.
2.ΠΟΤΕ μα ποτέ εναλλαγή μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικου...
Κάπου είχα διαβάσει μια σοβαρή ιατρική έρευνα γιατι το μικτό σύστημα κανονικού και ηλεκτρονικου,ειναι ιδιαίτερα καταστροφικό για τον οργανισμό.
Οταν αρχίσει κανείς το ηλεκτρονικό, το άλλο δεν υπάρχει πλέον.
3.Εκτός απο τους πνεύμονες και τη καρδιά φαίνεται οτι και το ηλεκτρονικό τα επηρεάζει αυτά τα όργανα σε μικρότερο ποσοστό αλλα τα επηρεάζει.
Εκει ομως που βλέπεις πραγματικά μεγάλη ζημιά (ίσως και μεγαλύτερη απ του κανονικού) είναι τα δόντια.
Ειδικά για όποιον εχει θήκες, εμφυτεύματα, γέφυρες κλπ αρχίζει να τα χάνει πολύ πιο γρήγορα.(Απ οτι λενε φταίνε οι υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσει το ηλεκτρονικό)
ποιες θερμοκρασιες τυπε ακριβως? η πιτσα που τρως πιο καυτη ειναι!!!
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
1.986
Κριτικές
9
Like
3.291
Πόντοι
456
Από την τρίτη γυμνασίου μέχρι το 2013 στην ηλικία των 30 ήμουν καπνιστής, έκανα 1,5 πακέτο την ημέρα. Ξεκίνησα σταδιακά με το άτμισμα, από το 2014, επιλέγοντας εντελώς καπνικά υγρά με 12άρα νικοτίνη την οποία μείωσα στο 9 από το 2018 και την διατηρώ ακόμα. Μόνο και μόνο που πέταξα το κωλοτσίγαρο, είδα πολύ μεγάλη διαφορά στα πάντα.
Ο συνδυασμός καπνικού υγρού με υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης και ένα καλό μηχάνημα με ατμοποιητή είναι ότι πρέπει.
15 χρονια,δηλαδη 5500 μερες,δηλαδη 8200 πακετα,δηλαδη 160.000 γαμωτσιγαρα
 

antkar81

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.570
Κριτικές
24
Like
4.132
Πόντοι
2.846
Βασικά τα πνευμόνια υποφέρουν
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.086
Πόντοι
216
Έχω δοκιμάσει, αλλά δεν είμαι οπαδός. Δεν μου βγάζει αυτό το κάτι η συνθετική νικοτίνη. Το κανονικό τσιγάρο το νιώθω αλλιώς.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
786
Like
1.301
Πόντοι
206
Δε καπνίζω ποτέ πολύ είμαι on and off με το τσιγαρο από τα 18.

Που και που παίρνω και καμιά τζούρα από ηλεκτρονικό. Απλά προσοχή σε κάτι. Όσα έχουν γεύση " μέντας " , " δυόσμου " και τα συναφή έχουν μέσα ένα πράγμα που λέγεται μενθόλη.

Αυτό το χημικό κάθεται ακριβώς πάνω στους βρόχους και σε κάνει ιδιαίτερα ευαίσθητο όταν " την αρπάξεις ".

Το ίδιο ισχύει και για τα κανονικά τσιγάρα με " γεύση " μέντα φυσικά.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
525
Like
1.523
Πόντοι
206
Η μανα μου μετα 46 χρονια κανονικα τσιγαρα το γυρισε σε ηλεκτρονικο εκοψε ο βηχας και μπορει να μυρισει τα τσιγαρα των αλλων καπνιστων.
 

Andrea92

Νέο Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
3
Like
5
Πόντοι
0
Ατμιζω κοντά 8 χρόνια, τελευταία το έχω παρακάνει σε στυλ ενα 120μλ μπουκάλι τη βδομάδα. Ωστόσο να παραθέσω πώς σε σχέση με στριφτό είναι όντως ποιο καλό από άποψη, δεν βρομας τσιγάρο αντιθέτως μυρίζει πολύ ωραία το υγρό ειδικά αν είναι γλυκιά γεύση, δεν βήχω, έχω αντοχές σε σχέση που έκανα στριφτό. Ωστόσο μετά από τόσα χρόνια βλέπω πώς επηρεάζει άσχημα στις ταχυκαρδίες.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
525
Like
1.523
Πόντοι
206
Τα cigarillos της camel παλεύονται τα άλλα τα Καρέλια δε παλεύονται.

Βέβαια υπάρχουν και πολύ χειρότερα τσιγάρα.
Τα καρελια σε αρκετες χωρες της Ε.Ε τα απαγορευσανε δια νομου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom