Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 228K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.935
Κριτικές
1
Like
29.662
Πόντοι
8.006
Δίκιο έχεις φίλε. Όσο δεν τα σκότωσαν στον Χορτιάτη. Ο Άρης τα σκότωσε γιατί το είπε ο γιώργης.
Πού κολλαει ο Χορτιατης τωρα?
Ο Χορτιατης ειναι μια κλασικη περιπτωση που οι ΕΛΑΣίτες έκαναν ενέδρα σε γερμανους προκειμενου να προκαλεσουν επιτηδες σφαγες σε χωρια που αρνούντο να τους χρηματοδοτησουν και να τους στηριξουν. Γνωστά αυτά

Και μαλιστα το καθαρμα ο Καζακος που εκανε και την επιθεση, μετα παροτρυνε και τους χωρικους να μεινουν στο Χορτιατη, λεγοντας τους οτι δεν υπαρχει φοβος για αντιποινα.
Και εδινε μεταπολεμικά και συνεντευξεις, για να "δικαιολογησει" την ενεδρα που προκαλεσε τη σφαγη. Το καθαρμα.

Οπότε ναι, κατα καποιον τροπο και την σφαγη του Χορτιατη οι κομμουνιστές την προκαλεσαν.

Αλλά πλεον δεν μπορειτε να κοροιδευετε κανεναν με την προπαγανδα σας.
 

stefstef10

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
16
Like
28
Πόντοι
0
Πού κολλαει ο Χορτιατης τωρα?
Ο Χορτιατης ειναι μια κλασικη περιπτωση που οι ΕΛΑΣίτες έκαναν ενέδρα σε γερμανους προκειμενου να προκαλεσουν επιτηδες σφαγες σε χωρια που αρνούντο να τους χρηματοδοτησουν και να τους στηριξουν. Γνωστά αυτά

Και μαλιστα το καθαρμα ο Καζακος που εκανε και την επιθεση, μετα παροτρυνε και τους χωρικους να μεινουν στο Χορτιατη, λεγοντας τους οτι δεν υπαρχει φοβος για αντιποινα.
Και εδινε μεταπολεμικά και συνεντευξεις, για να "δικαιολογησει" την ενεδρα που προκαλεσε τη σφαγη. Το καθαρμα.

Οπότε ναι, κατα καποιον τροπο και την σφαγη του Χορτιατη οι κομμουνιστές την προκαλεσαν.

Αλλά πλεον δεν μπορειτε να κοροιδευετε κανεναν με την προπαγανδα σας.
Όλα οι κομμουνιστές τα έκαναν. Τι αντιστάθηκαν και αυτοί οι μαλάκες. Με τους ναζί θα είμασταν πολύ μπροστά τώρα. Που να είχα ψηφίσει και κκε έστω μια φόρα.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.927
Πόντοι
14.936
Eleni_Papadaki.jpg

Ελένη Παπαδάκη...
Θυμα των αιμοσταγών μπολσεβίκων της Ο.Π.Λ.Α.
Και πόσοι αλλοι φυσικά...
Μέρος της ''αντίστασης" εναντίον του "κατακτητή"...
 

stefstef10

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
16
Like
28
Πόντοι
0
Eleni_Papadaki.jpg

Ελένη Παπαδάκη...
Θυμα των αιμοσταγών μπολσεβίκων της Ο.Π.Λ.Α.
Και πόσοι αλλοι φυσικά...
Μέρος της ''αντίστασης" εναντίον του "κατακτητή"...
Εμφύλιος ήταν αδερφέ. Με φήμες για τον καθένα γύρω τους. Το επίσημο κράτος τον ξεκίνησε στις 4 δεκέμβρη με τα γλυφωκώλια στους άγγλους.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.927
Πόντοι
14.936
Εμφύλιος ήταν αδερφέ. Με φήμες για τον καθένα γύρω τους. Το επίσημο κράτος τον ξεκίνησε στις 4 δεκέμβρη με τα γλυφωκώλια στους άγγλους.
Συμμοριτοπόλεμος είναι η σωστη τοποθέτηση...
Έλληνες vs Εαμοβουλγαρων κατσαπλιαδων το σωστο...
cf84ceb1-cf8ccf81ceb3ceb9ceb1-cf84cf89cebd-ceb5ceb1cebccebfcf83cebbceacceb2cf89cebd-cebaceb1ceb9-cebf-ceb8cf85ceb5cebbcebbcf8eceb4ceb7.jpg
 

stefstef10

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
16
Like
28
Πόντοι
0

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.927
Πόντοι
14.936
Ψύχραιμη τοποθέτηση ιστορικά τεκμηριωμένη.
Γιατί δεν είναι ψύχραιμη η τοποθέτηση μου?
Κάτσε γιατί δεν θέλω να μου στεναχωριέσαι θα το παω αλλιώς...
ab4e3804e92b6933c9e0e6b6b1af28ac.jpg

Μην μου πεις ότι δεν έχεις δει εδώ τη τραβάει για την πατρίδα η πρωταγωνίστρια?
Όλα αληθινά βγαλμένα μέσα από την ζωή..
Η εδω..
Mia_ginaika_stin_Antistasi_1021x576.png
 

stefstef10

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
16
Like
28
Πόντοι
0
Γιατί δεν είναι ψύχραιμη η τοποθέτηση μου?
Κάτσε γιατί δεν θέλω να μου στεναχωριέσαι θα το παω αλλιώς...
ab4e3804e92b6933c9e0e6b6b1af28ac.jpg

Μην μου πεις ότι δεν έχεις δει εδώ τη τραβάει για την πατρίδα η πρωταγωνίστρια?
Όλα αληθινά βγαλμένα μέσα από την ζωή..
Η εδω..
Mia_ginaika_stin_Antistasi_1021x576.png
Αποφάσισε πρώτα που αναφέρεσαι, σε κατοχή ή εμφύλιο και τα ξαναλέμε. Οι ναζί καλά παιδιά παρεξηγημένα, όχι σαν τα κουμούνια.
 

Neil_Bo

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2024
Μηνύματα
81
Like
52
Πόντοι
0
Ώχου μωρέ, άλλο σκελετό από τα ντουλάπια του καλτ αντικομμουνισμού της δεκαετίας του '50 δεν έχετε να βγάλετε; Έλεος πια! Ο κόσμος έχει πάει μπροστά...σας έχει ξεπεράσει...
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.927
Πόντοι
14.936
Αποφάσισε πρώτα που αναφέρεσαι, σε κατοχή ή εμφύλιο και τα ξαναλέμε. Οι ναζί καλά παιδιά παρεξηγημένα, όχι σαν τα κουμούνια.
Για να το λες και εσυ μπορει να ισχυει ποιος ξερει...
Παντως τα κουμουνια ειτε σε κατοχη ειτε σε εμφυλιο ηταν
ειναι και θα παραμεινουν ΚΟΠΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΙ...
Ιστορικα αποδεδειγμενο...
Και μπραβο σου νεαρε μου που δεν τους εχεις ψηφισει ΠΟΤΕ...
Ουτε εγω θα τους ψηφιζα αν ημουν στην θεση σου...
Θα χαρω να τα ξαναπουμε..
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
856
Like
1.312
Πόντοι
206
Είναι πολύ εύκολο να λες φταίνε οι κομμουνιστές, οι ακροδεξιοί, οι ξένοι, οι Εβραιοι ,οι Αμερικάνοι, οι Τούρκοι ,ό,τι τον βολεύει τον καθένα δηλαδή. Βασικά φταίμε εμείς. Απο τον πιο φτωχό ως τον πιο πλούσιο Έλληνα. Αριστεροί και δεξιοί όλοι πέσαμε με τα μούτρα στη μάσα, στηρίξαμε μόνο διεφθαρμένες κυβερνήσεις και τώρα κλαίμε και λέμε μας φταίνε οι άλλοι. Δεν προκόψαμε σαν λαός γιατί δε θέλουμε να προκόψουμε. Δε θέλουμε επενδύσεις, θέλουμε διορισμούς στο Δημόσιο να τα ξύνουμε και να μας πληρώνουν. Δε θέλουμε αξιοκρατία ,θέλουμε να έχουμε μέσο να κάνουμε τη δουλειά μας. Δε θέλουμε το κράτος να πηγαίνει καλά, θέλουμε να φοροδιαφεύγουμε και να έχουμε εμείς λεφτά.
Τόσο οι αριστεροί όσο και οι δεξιοί στην Ελλάδα είναι για τον πούτσο υπόθεση. Κρατισμός, ρουσφέτια, διαφθορά. Ενώ κόμματα όπως το Ποτάμι ή ο Περλικός που πάνε να περάσουν απόψεις για μικρότερο κράτος ,τα τρώει το μαύρο σκοτάδι. Οπότε δε σου φταίει το ΚΚΕ που σε πέρασε η Ρουμανία ,αυτός εκεί στον καθρέπτη σου φταίει.

Λάθος. Ο Έλληνας ΔΟΥΛΕΥΕ. Οι παππούδες μας και οι πατεράδες μας πήγαν Γερμανία και Αμερική για δουλειά. Και όχι όπως τώρα γιατροί και μηχανικοί αλλά εργάτες. Όσοι έμειναν εδώ δούλεψαν σκληρά. Ελάχιστοι σπούδαζαν τότε. Οι περισσότεροι στο μεροκάματο. Λες αν υπήρχαν εδώ εργοστάσια να μην πήγαιναν; Τρέχοντας.

Το ΚΚΕ και η Αριστερά σου έγραψα και χτες ΠΟΤΕ δεν χώνεψε την ήττα της στον Εμφύλιο. ΠΟΤΕ. Και έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ να καταστρέψει την κοινωνία μας. Διάβρωσε ΌΛΟΥΣ τους κοινωνικούς ιστούς της χώρας μας. Σου έγραψα και πάλι για το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα. Μέσα σε μια νύχτα εξαφανίστηκε όλη η προηγούμενη "τάξη". Αυτό φίλε μου ΔΕΝ γίνεται έτσι απλά. Δεν γίνεται να έχεις ΤΟΣΟΥΣ δικούς σου και μάλιστα σε ένα κόμμα εντελώς νέο χωρίς συνέχεια. Γνωρίζεις τι έγινε όλη τη δεκαετία του '80 σε όλο το κράτος; ΔΕΝ έμεινε ούτε ένας παλιός. Μόνο η ΕΣΣΔ το είχε κάνει και μάλιστα ΔΥΟ φορές. Η Γερμανία μετά τον Β' ΠΠ κράτησε τους καλύτερους και τη στελέχωσαν. Δεν τους εκμηδένισε γιατί τους χρειαζόταν. Να σου θυμίσω τον πιο γνωστό που ήταν ο Erich Hartmann ο μεγαλύτερος ιπτάμενος άσος.

Ήταν οι "προηγούμενοι" τόσο άχρηστοι; ΚΑΝΕΝΑΣ καλός; Αρχίδια φίλε μου. Όλοι βρήκαν ευκαιρία και μπήκαν από το παράθυρο. Και κατέστρεψαν ένα λαό. Έδιωξαν τους πάντες που είχαν τη στάμπα του "Δεξιού" και γέμισαν όλες τις θέσεις με "δικούς" τους. Και επειδή Δεξιά = Χρήμα κατέστρεψαν όποιον ήθελε το κάτι παραπάνω.

Η χώρα μας είχε μια χαρά βιομηχανία. Μικρή ναι αλλά υπήρχε. Θα σε χάλαγε σήμερα η IZOLA να έφτιαχνε πλυντήρια για την Bosch; Ή η ΕΛΒΟ να κατασκευάζει οχήματα για κάποια άλλη εταιρία; Το λιμάνι του Πειραιά γιατί έπρεπε να έρθει ο Κινέζος να το πάρει; Τόσα χρόνια που το έκλειναν τα γαμίδια και έπρεπε να κηρύττετε Πολιτική Επιστράτευση ντάλα καλοκαίρι ήταν λογικό;

Η καριόλα η Καρέζη με τον Καζάκο τι επανάσταση έκαναν; Να σου θυμίζω πως ο "μύθος" λέει ότι ο γιος τους γεννήθηκε αργότερα για να μη συμπέσει με την επέτειο της 21ης Απριλίου;



Για δες λίγο τι τράβηξαν οι καημένοι οι ΚΚΕδες στην Επταετία. 14 ταινίες ο Καζάκος και 8 η Καρέζη. Τους κατέστρεψαν την καριέρα οι Χουντικοί.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
856
Like
1.312
Πόντοι
206
Όλα οι κομμουνιστές τα έκαναν. Τι αντιστάθηκαν και αυτοί οι μαλάκες. Με τους ναζί θα είμασταν πολύ μπροστά τώρα. Που να είχα ψηφίσει και κκε έστω μια φόρα.

Έχεις διαβάσει τι συνέβη στα Καλάβρυτα; Έτσι από ιστορική περιέργεια; Οι μισοί ΕΛΑΣίτες παρακάλαγαν τους άλλους μισούς να μην εκτελέσουν αιχμαλώτους Γερμανούς. Φυσικά δεν εισακούσθηκαν και έγινε ότι έγινε.

 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.365
Κριτικές
8
Like
11.083
Πόντοι
3.786
Ρε παίκτη τι ώρα ξεκινάς να πίνεις το πρωί;
Τη μια λες για ΚΚΕ, την άλλη για το ΠΑΣΟΚ, την άλλη λες για τον Καζάκο και την Καρέζη, τα έχεις κάνει όλα μπάλα ή μου φαίνεται;

Για την Καρέζη και τον Καζάκο, είναι γνωστό ότι ήταν αριστεροί. Ποτέ δεν το έκρυψαν. Σε ενοχλεί επειδή έπαιζαν σε πατριωτικές ταινίες της χούντας; Μα όλοι οι αριστεροί έκαναν το ίδιο, έπρεπε να επιβιώσουν ,ιδεολογίες θα κοίταγαν; Τσέκαρε αν έχεις χρόνο Τσαγανέα, Σταρένιο , Κατράκη όλοι μέλη του ΚΚΕ.

Έχεις βάλει το ΠΑΣΟΚ του 1981 μαζί με το ΚΚΕ; Δηλαδή όποιος δεν είναι δεξιός ,είνια κομμουνιστής; 90 χρονών είσαι; Δηλαδή η κυβέρνηση Κώστα Καραμανλή επέβαλλε αξιοκρατία στο Δημόσιο; Ή μήπως υπήρχε αξιοκρατία επί χούντας; Επίσης τι σχέση έχει το ΚΚΕ με το ΠΑΣΟΚ του 81;

Για την αποβιομηχανοποίηση της Ελλάδας: Πολλοί είναι οι λόγοι.
1. Ο Έλληνας βρήκε άλλους τρόπους βιοπορισμού. Σπούδασε, μπήκε στον τουρισμό, έγινε ελεύθερος επαγγελματίας, έβαλε βύσμα για να μπει στο Δημόσιο. Αυτό θα το δεις σε πολλές χώρες της Δύσης που πήραν τα εργοστάσιά τους και τα πήγαν στην Κίνα.
2. Κόστος: Συμφέρει το βιομήχανο οικονομικά να παράγει στην Κίνα και να κάνει εισαγωγές. Δηλαδή πού βρισκεται η παγκόσμια βιομηχανική παραγωγή, στη Γερμανία; ή μήπως έχεις πιστέψει τη μαλακία ότι μόνο η Ελλάδα παράγει πρώτες ύλες;
3. Η βιομηχανία στην Ελλάδα ήταν σε μεγάλο βαθμό βιοτεχνία, βασιζόταν στο γεγονός ότι δεν τηρούταν οι περιβαλλοντικοί νόμοι και οι κανονισμοί υγιεινής. Λίγα εργοστάσια ήταν οργανωμένες βιοημηχανίες που τελικά ή δε μπορούσαν να έχουν ανταγωνιστικές τιμές ή τους έφαγαν οι εργατοπατέρες. Από τη στιγμή που πήραμε τη βιομηχανική παραγωγή στα σοβαρά φτιάξαμε σοβαρή βιομηχανία τροφίμων (τηρουμένων των αναλογιών). Για να μην πούμε ότι λόγω Αλβανίας είμαστε σε μειονεκτική γεωγραφική θέση σε σχέση με άλλες χώρες ως προς τις μεταφορές.

Τη νοοτροπία του Έλληνα την κατέστρεψαν σταδιακά όλα τα κόμματα. Ακόμα και την εποχή Τρικούπη - Δεληγιάννη ένα μπουρδέλο είμαστε.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
856
Like
1.312
Πόντοι
206
Ρε παίκτη τι ώρα ξεκινάς να πίνεις το πρωί;
Τη μια λες για ΚΚΕ, την άλλη για το ΠΑΣΟΚ, την άλλη λες για τον Καζάκο και την Καρέζη, τα έχεις κάνει όλα μπάλα ή μου φαίνεται;

Για την Καρέζη και τον Καζάκο, είναι γνωστό ότι ήταν αριστεροί. Ποτέ δεν το έκρυψαν. Σε ενοχλεί επειδή έπαιζαν σε πατριωτικές ταινίες της χούντας; Μα όλοι οι αριστεροί έκαναν το ίδιο, έπρεπε να επιβιώσουν ,ιδεολογίες θα κοίταγαν; Τσέκαρε αν έχεις χρόνο Τσαγανέα, Σταρένιο , Κατράκη όλοι μέλη του ΚΚΕ.

Έχεις βάλει το ΠΑΣΟΚ του 1981 μαζί με το ΚΚΕ; Δηλαδή όποιος δεν είναι δεξιός ,είνια κομμουνιστής; 90 χρονών είσαι; Δηλαδή η κυβέρνηση Κώστα Καραμανλή επέβαλλε αξιοκρατία στο Δημόσιο; Ή μήπως υπήρχε αξιοκρατία επί χούντας; Επίσης τι σχέση έχει το ΚΚΕ με το ΠΑΣΟΚ του 81;

Για την αποβιομηχανοποίηση της Ελλάδας: Πολλοί είναι οι λόγοι.
1. Ο Έλληνας βρήκε άλλους τρόπους βιοπορισμού. Σπούδασε, μπήκε στον τουρισμό, έγινε ελεύθερος επαγγελματίας, έβαλε βύσμα για να μπει στο Δημόσιο. Αυτό θα το δεις σε πολλές χώρες της Δύσης που πήραν τα εργοστάσιά τους και τα πήγαν στην Κίνα.
2. Κόστος: Συμφέρει το βιομήχανο οικονομικά να παράγει στην Κίνα και να κάνει εισαγωγές. Δηλαδή πού βρισκεται η παγκόσμια βιομηχανική παραγωγή, στη Γερμανία; ή μήπως έχεις πιστέψει τη μαλακία ότι μόνο η Ελλάδα παράγει πρώτες ύλες;
3. Η βιομηχανία στην Ελλάδα ήταν σε μεγάλο βαθμό βιοτεχνία, βασιζόταν στο γεγονός ότι δεν τηρούταν οι περιβαλλοντικοί νόμοι και οι κανονισμοί υγιεινής. Λίγα εργοστάσια ήταν οργανωμένες βιοημηχανίες που τελικά ή δε μπορούσαν να έχουν ανταγωνιστικές τιμές ή τους έφαγαν οι εργατοπατέρες. Από τη στιγμή που πήραμε τη βιομηχανική παραγωγή στα σοβαρά φτιάξαμε σοβαρή βιομηχανία τροφίμων (τηρουμένων των αναλογιών). Για να μην πούμε ότι λόγω Αλβανίας είμαστε σε μειονεκτική γεωγραφική θέση σε σχέση με άλλες χώρες ως προς τις μεταφορές.

Τη νοοτροπία του Έλληνα την κατέστρεψαν σταδιακά όλα τα κόμματα. Ακόμα και την εποχή Τρικούπη - Δεληγιάννη ένα μπουρδέλο είμαστε.

Ρε μεγάλε τι λες τώρα; Πόσο είσαι; Έχω ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ παράδειγμα με φίλο δεξιάς οικογένειας που μας έλεγαν να μην τον κάνουμε παρέα. Το παιδάκι στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ. Τα έχεις ζήσει αυτά; Εγώ τα έχω δει μια χαρά.

Οι μετριοπαθείς του ΚΚΕ και όλων των αριστερών κομμάτων βρήκαν στο ΠΑΣΟΚ ένα λάκκο με σκατά και μπήκαν μέσα. Μόνο οι δεινόσαυροι έμειναν στο ΚΚΕ. Οι υπόλοιποι "αριστεροί" πήγαν εκεί. Το ξέρεις αυτό; Το έχεις ψάξει ποτέ;

Οι καλλιτέχνες δεν επιβίωναν αλλά ΚΕΡΔΙΖΑΝ. Επιβιώνει ένας εργάτης που τρώει τα σκατά. Όταν κάνεις φωτογραφίσεις και το παίζεις ιδεολόγος εν μέσω δικτατορίας κάτι άλλο συμβαίνει. Οι πραγματικές δικτατορίες ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. Δεν σε έχουν πρωτοσέλιδα.

Για την βιομηχανία μια χαρά έχουν οι υπόλοιπες χώρες. Σου έγραψα και πριν. Φτιάξε φτηνά πλυντήρια. Κάνε την τελική συναρμολόγηση. Υπάρχουν άπειρες βιομηχανικές εργασίες που δεν γίνονται όλες στην Κίνα.

Όσο για το βιοπορισμό τι σχέση έχει το ΠΛΗΡΕΣ ξήλωμα όλων των προηγούμενων και την αντικατάσταση τους από αριστερούς; Σου το έγραψα ΔΥΟ φορές. Το μόνο προσόν σε καθηγητές ήταν η δήθεν αριστερή δράση. Στο Δημόσιο αρκεί να πήγαινες με σημαιάκι σε κάποια προεκλογική εκδήλωση.

Επειδή έχω πολλά παραδείγματα ατόμων που κανονικά δεν κάνουν ούτε για βοθρατζήδες το γράφω με πλήρη γνώση. Άτομα που δεν κάνουν για πουθενά και έχουν βρεθεί με λεφτά επειδή ήταν στο "σωστό κόμμα". Δε συζητάω καν πόσοι στην Επταετία ήταν ρουφιάνοι της Αστυνομίας και μετά το έπαιξαν αριστεροί επαναστάτες.

Ευτυχώς σήμερα αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα. Όχι δεν το κάνει ο Κούλης αλλά εμείς. Ο απλός Λαός.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.365
Κριτικές
8
Like
11.083
Πόντοι
3.786
Έχεις κολλήσει με την προπαγάνδα ότι όλα τα έκαναν οι κομμουνιστές στο παρασκήνιο.
Ρε φίλε άλλο ΚΚΕ, άλλο αριστερά, άλλο ΠΑΣΟΚ. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, άστο δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Δηλαδή δεν ήταν η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ διεφθαρμένη, αλλά τη διέφθειραν κάποιοι αριστεροί που ήρθαν από άλλα κόμματα; Ε πίστευέ το μόνος σου, εγώ δεν το πιστεύω.

Για το Δημόσιο όλοι τα ίδια έκαναν. Έκαναν τους δικούς τους προϊστάμενους, διόριζαν ,ευνοϊκές μεταθέσεις, σε ποια χώρα ζεις εσύ; Ή μήπως σου είπαν ότι 81 το ΠΑΣΟΚ έκανε απολύσεις; Το κόλπο που έκανε το ΠΑΣΟΚ ήταν ότι αύξησε τα κλιμάκια στο Δημόσιο για να κάνει τους δικούς του προϊστάμενους. Τους μόνιμους δεν τους έχει αγγίξει ποτέ κανείς. Και ολόκληρα κομμάτια του Δημοσίου να κλείσουν ,τους μεταθέτουν αλλού για να μην απολυθούν. Τη δε Δημοτική Αστυνομία την πληρώναμε μέχρι να ξαναβρούν δουλειά. Και αυτά το ΚΚΕ τα έκανε; Πριν το 1981 δηλαδή δεν υπήρχε μονιμότητα;

Για τη βιομηχανια ,εύκολο είναι να μοιράζουμε λύσεις όταν είμαστε στην απόξω. Κάτσε εσύ να κάνεις τον επιχειρηματία και μετά να μας πεις τι βιομηχανία μπορεί να έχει η Ελλάδα.

Το μόνο προσόν σε καθηγητές ήταν η δήθεν αριστερή δράση - ό,τι πεις εσύ μεγάλε. Με επετηρίδα διορίζονταν οι εκπαιδευτικοί μέχρι το 2000 που καταργήθηκε από το Σημίτη.

Σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ότι οι κακοί κομμουνιστές κυβερνάνε και οι καλοί δεξιοί είναι τα θύματά τους. Μίλα μόνος σου.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
856
Like
1.312
Πόντοι
206
Έχεις κολλήσει με την προπαγάνδα ότι όλα τα έκαναν οι κομμουνιστές στο παρασκήνιο.
Ρε φίλε άλλο ΚΚΕ, άλλο αριστερά, άλλο ΠΑΣΟΚ. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, άστο δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Δηλαδή δεν ήταν η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ διεφθαρμένη, αλλά τη διέφθειραν κάποιοι αριστεροί που ήρθαν από άλλα κόμματα; Ε πίστευέ το μόνος σου, εγώ δεν το πιστεύω.

Για το Δημόσιο όλοι τα ίδια έκαναν. Έκαναν τους δικούς τους προϊστάμενους, διόριζαν ,ευνοϊκές μεταθέσεις, σε ποια χώρα ζεις εσύ; Ή μήπως σου είπαν ότι 81 το ΠΑΣΟΚ έκανε απολύσεις; Το κόλπο που έκανε το ΠΑΣΟΚ ήταν ότι αύξησε τα κλιμάκια στο Δημόσιο για να κάνει τους δικούς του προϊστάμενους. Τους μόνιμους δεν τους έχει αγγίξει ποτέ κανείς. Και ολόκληρα κομμάτια του Δημοσίου να κλείσουν ,τους μεταθέτουν αλλού για να μην απολυθούν. Τη δε Δημοτική Αστυνομία την πληρώναμε μέχρι να ξαναβρούν δουλειά. Και αυτά το ΚΚΕ τα έκανε; Πριν το 1981 δηλαδή δεν υπήρχε μονιμότητα;

Για τη βιομηχανια ,εύκολο είναι να μοιράζουμε λύσεις όταν είμαστε στην απόξω. Κάτσε εσύ να κάνεις τον επιχειρηματία και μετά να μας πεις τι βιομηχανία μπορεί να έχει η Ελλάδα.

Το μόνο προσόν σε καθηγητές ήταν η δήθεν αριστερή δράση - ό,τι πεις εσύ μεγάλε. Με επετηρίδα διορίζονταν οι εκπαιδευτικοί μέχρι το 2000 που καταργήθηκε από το Σημίτη.

Σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ότι οι κακοί κομμουνιστές κυβερνάνε και οι καλοί δεξιοί είναι τα θύματά τους. Μίλα μόνος σου.

Άστο δεν καταλαβαίνεις τι γράφω. Η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ ποιοι ήταν; Από ποια κόμματα ήρθαν; Έχεις ιδέα; Ήταν κανένας από αυτούς Δεξιός και άλλαξε το '81; Ο Λαλιώτης και η Δαμανάκη που ήταν οι πρωτεργάτες του Πολυτεχνείου σε ποιο χώρο άνηκαν;

Μετά το 1981 πόσοι παρέμειναν στις θέσεις τους; Πες μου έναν που παρέμεινε σε κάποιο οργανισμό ή ΓΓ υπουργείου; Έναν. Στο Στρατό και την ΕΛΑΣ. Πες μου ένα Δεξιό που έμεινε.

Όσο για τους καθηγητές αναφέρομαι στην τριτοβάθμια.

Για την παραγωγή έχω γράψει άπειρες φορές εδώ ότι το μισό μου εισόδημα είναι αγροτικό. Ξέρω κάτι ψιλά παραπάνω. Το ξέρεις ότι στην περιοχή μου το 1981 έβαλαν ΠΡΟΕΔΡΟ του αγροτικού συνεταιρισμού πιτσιρικά; Φυσικά από αριστερή οικογένεια. Πως να πάει μπροστά η αγροτική παραγωγή όταν έκλεβαν από παντού;

Ο μόνιμος πρόεδρος του ΕΚ δούλευε στα ορυχεία. Υποψήφιος πάντα με το ΚΚΕ. Του είχαν διαμηνύσει να μην πατήσει ποτέ το πόδι του στο εργοτάξιο διότι θα πάθει "εργατικό ατύχημα". Ήταν μόνιμα σε ειδική άδεια. ΠΟΤΕ δεν είχε κάνει κάτι για τους συναδέλφους του. Μόνο ρουφιάνος.

Η σύγχρονη δεξιά στη χώρα μας ΔΕΝ υπάρχει. Απλά ΔΕΝ... Γιατί κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν μπλέκει με την πολιτική λόγω της συγκεκριμένης σαπίλας. Και πως να μπλέξει; Βγες εσύ και πες να μειωθεί η φορολογία στον πλούσιο να ανοίξει εργοστάσιο. Πες για απολύσεις στο Δημόσιο και εξορθολογισμό τον εξόδων του κράτους.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.170
Κριτικές
3
Like
1.334
Πόντοι
566
Oσο και να τους τσουζει η εξομοιωση σταλινισμού και χιτλερισμού, οσο και να τσιριζουν, η αληθεια αυτη ειναι.

Ναι είναι η αλήθεια που κανείς δεν τολμά να πει κατάμουτρα .... ούτε η ΝΔ τύπε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom