Νέα

ΑΤΙΑ - UFO

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 74K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Το σωστο ειναι σε αυτα τα θεματα να λεμε "Δεν ειμαι σιγουρος". Οποιος λεει το αντιθετο πολυ απλα ειναι ισχυρογνωμος. ΟΜΩΣ μου κανει εντυπωση κατι,(χωρις προς Θεου να χαρακτηριστρω UFOλογος). Αν διαβασετε Πλουταρχο(οχι τον τραγουδιστη :grin: :grin: ) και συγκεκριμενα το βιο "Λουκουλος" θα διαβασετε σε καποιο σημειο οτι εμφανιστηκε κατι... Οι περιγραφες αυτου του "κατι" ταιριαζουν απολυτα στις συγχρονες περιγραφες για UFO. Τί να ηταν αυτο? Παγκοσμια συνομωσια απο τοτε μεχρι σημερα? Δε νομιζω... Αρα χρειαζεται ερευνα. Και "ερευνα" σημαινει βγαζω απο το μυαλο μου ολες τις προκαταληψεις και ξεκιναω μη γνωριζοντας που μπορει να καταληξω. Ακομα και σε συμπερασματα που να καταρριπτουν τις αποψεις τις οποιες εχω απο παιδι...
Υ.Γ. Ρε Σταυρο εχεις καποιες αποψεις για τα Θρησκευτικα. Σεβαστες. Γιατί ομως μολις καποιος αποτολμησει να εκφρασει πιστη στο Θεο αμεσως σπευδεις να τον αποπαρεις?  Θελω να εχω δικαιωμα να πιστευω στο Θεο χωρις να με αποκαλεις αφελη (απο μεσα σου λεγε ο,τι θες) !Και για οσους μιλανε οτι η επιστημη δε συμβαδιζει με τη θρησκεια  τους παραπεμπω στον συγχρονο κορυφαιο επιστημονα Στιβεν Χοκινγκ , που ξεκινησε αθεος κ στο τελευταιο βιβλιο του "Theory of Everything" γραφει,
"Η τελειοποιηση της επιστημης θα γινει οταν ανακαλυψουμε πώς σκεφτηκε ο Θεος και δημιουργησε τον κοσμο"
Να ξερετε την επιστημη καλυτερα απο τον Χοκινγκ? Δε νομιζω
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Να μαι κι εγώ πάλι....

Λοιπόν, θέλω αρχικά να ευχαριστήσω όσους συντάσονται μαζί μου, και πιστεύουν ότι κάτι παραπάνω υπάρχει απο αυτό που φαίνεται....

Ευχαριστώ όμως κι αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη (είναι σίγουρα δικαίωμα τους,) γιατί την εκφράζουν όμορφα και με επιχειρήματα, βοηθώντας να υπάρχει ένα ωραίο επίπεδο συζήτησης στο σαιτ και ειλικρινά χαίρομαι όταν βλεπω την πληθώρα των σοβαρών θεμάτων που συζητάμε μεταξύ μας, εκτός απο τα γκομενάκια που είναι ο αρχικός λόγος που ΟΛΟΙ μπήκαμε εδώ μέσα! (δεν εξετάζω αν είναι σωστά ή λάθος, μου αρκεί ότι λένε ευθαρσώς και με ωραίο τρόπο αυτό που πιστεύουν.)

Πιστεύω ότι δικαιούμαι κι εγώ να έχω τις απόψεις μου, και ευχαριστώ όλα τα παιδιά του φόρουμ που τις σέβονται, και ασχολούνται με αυτές, έστω κι αν οι απόψεις μας δεν συμβαδίζουν....
Να ξεκαθαρίσω όμως μερικά σημεία :

1) Ούτε ο ίδιος δεν έχω πεισθεί ότι υπάρχουν πραγματικά εξωγήινοι, οι οποίοι μάλιστα να μας έχουν κιόλας επισκεφθει. Όμως, επειδή ακριβώς μου αρέσει να ψάχνω, ψάχνω τις χιλιάδες των αναφορών (με οποιαδήποτε μορφή κι αν είναι αυτες) και ομολογώ ότι έχω φτάσει να πιστεύω πως δεν είναι όλες μούφες.  ʼρα ΑΝ εκεί , κάτι υπάρχει, πιστεύω ότι πρέπει να ερευνηθεί πιο σοβαρά.  Και γω αυτό κάνω, όσο βέβαια μπορώ, γιατί δεν είμαι και ειδικός...
2) Αν όντως κάτι υπάρχει (επισκέψεις εξωγήινων ), αυτό που εγώ είπα , είναι ότι πιστεύω πως ο κόσμος δέν είναι έτοιμος να το δεχθεί (φανταστείτε το χάος που θα επακολουθούσε) και γι αυτό ίσως οι κυβερνήσεις το αποκρύπτουν. Μπορεί να κάνουν και καλά αν κάτι τέτοιο συμβαίνει, δεν βλέπω σε τι θα οφελούσε η κατάρρευση .( Ποτέ όμως  δεν μίλησα για παγκόσμιες συνομωσίες, Σιωνιστές, ναζί, ή δεν ξέρω γω τι άλλο....).
3)  Μπορώ να δεχθώ (ως ένα σημείο) ότι οι φωτο και τα βίντεο είναι κατασκευασμένα απο ανθρώπους , αλλα όλα;;;; Γιατι μιλάμε για χιλιάδες....
Αλλά και όλα να ήταν fake, αυτό μπορεί να συμβεί μόνο τα τελευταία χρόνια που έχουμε μεγάλη ανάπτυξη των computer.... σε αυτο πιστέυω θα συμφωνείτε κι εσείς, λέτε να είναι κατασκευασμένα και τα αρχαία ευρήματα;   Αυτά τα θεωρώ πολυ πιο σημαντικά απο τα σύγχρονα, και αν όντως οι Αρχαίοι λαοί είχαν τις γνώσεις να κατασκευάζουν τέτοια πράγματα, (αρα να είναι fake και όχι κάτι που είδαν και αντέγραψαν ή λάτρεψαν ως θεότητα) , τότε πάλι γυρίζουμε στο ερώτημα : Από που βρήκαν τέτοιες γνώσεις;
Η γνησιότητα δε της πλειονότητας των Αρχαίων ευρήμάτων δεν αμφησβητείται,  είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ.
Αλλά φαίνεται ο καημένος ο Αρχαίος που έφτιαξε εκέινο το αεροπλανάκι που σας έστειλα, είχε την ικανότητα να βλέπει το μέλλον, και έτσι είδε και σχεδίασε την πτέρυγα σχήματος Δ και το κάθετο ουριαίο πτερύγιο, γιατί σίγουρα δεν είδε ΠΟΥΛΙ με αυτά τα στοιχεία....Εγώ λοιπόν επιμένω να ψάχνω τι ήταν αυτό που είδε, δεν δέχομαι ότι ήταν πουλί σε καλλιτεχνική απόδοση , ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ....

4) Μιλώντας για παραδόσεις εννοούσα κάποιες (εκατοντάδες) αρχαίες αφηγήσεις-παραδόσεις- μυθολογίες-καταγραφές ιστορικές πραγματικών περιστατικών, και σίγουρα δεν αναφερόμουν στο κήτος που έφαγε τον Ιωνά και άλλες τέτοιες θρησκευτικές ιστοριούλες που σίγουρα δημιουργήθηκαν για άλλους λόγους.....Υπάρχουν όμως περιγραφές πολέμων αν δε κάνω λάθος , που έχει αποδειχθεί ότι έγιναν, και στις οπόιες για παράδειγμα περιγράφονται περιοχές με τέτοιο τρόπο , που μονο απο ψηλα θα μπορόυσαν να είχαν γίνει...(π.χ. το έπος του Γκιλγκαμές) . Επίσης μου έχει κινήσει την περιέργεια ότι σε όλες τις θρησκείες, ο εκάστοτε θεός ή θεοί, συνήθως κατοικούν και έρχονται σε επαφή με τους ανθρώπους από τον ουρανό... Αλλά φαίνεται ότι είναι κι αυτό τυχαιιο γεγονός....
Αυτά είναι που μου έχουν κινήσει την περιέργεια με λιγα λόγια , και πάντως ποτέ μου δεν πιστεύω να ξέφυγα απο την παράθεση περιπτώσεων που αν μη τι άλλο χρήζουν έρευνας.....

Και βέβαια , όπως κάθε λογικός άνθρωπος , έχω τις αμφιβολίες μου, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.....
Μέχρι αποδείξεως του εναντίου !
Και πάλι ευχαριστώ για την υπομονή σας γιατι αυτό δεν είναι ένα θεμα που συζητείται σε δύο γραμμές....
 

poulios

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2006
Μηνύματα
40
Like
2
Πόντοι
0
Χτες έκανα παρτούζα με μια γοργόνα,μια αμαζόνα,μια νεράιδα και μια μαγισα.Η καλυτερη ήταν η μαγισα,μου κανε κάτι μαγικά.....!
 

iwcg

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
635
Like
15
Πόντοι
6
Χτες έκανα παρτούζα με μια γοργόνα,μια αμαζόνα,μια νεράιδα και μια μαγισα.Η καλυτερη ήταν η μαγισα,μου κανε κάτι μαγικά.....!

Πρόσεχε μη σου πέσει καμιά γκόμενα από το Σείριο, τρίβυζη, δίκολη και επτάστομη...
 

ISO9002

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
199
Κριτικές
30
Like
6
Πόντοι
11
Για τις near death experiences:


"Blackmore attributes the feelings of extreme peacefulness of the NDE to the release of endorphins in response to the extreme stress of the situation. "
 

ISO9002

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
199
Κριτικές
30
Like
6
Πόντοι
11
Johnnydmax σε ΕΚΛΙΠΑΡΩ να διαβασεις (εκτος από την συνήθη μπουρδολογία):



Είπες : "Όμως, επειδή ακριβώς μου αρέσει να ψάχνω, ψάχνω τις χιλιάδες των αναφορών (με οποιαδήποτε μορφή κι αν είναι αυτες) και ομολογώ ότι έχω φτάσει να πιστεύω πως δεν είναι όλες μούφες."

Αφου ψάχνεις χιλιάδες αναφορές ΔΕΝ σου κινεί την περιέργια που η επιστημονική κοινότητα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ επιφυλακτική απέναντί τους;
Ή και αυτό είναι συνομωσία;

Θέλεις να πιστεύεις ότι σε βολεύει; Δεν σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια η πίστη ότι έχεις κάποια "ξεχωριστή" γνώση, και ότι έχεις ανακαλύψει μια παγκόσμια συγκάλυψη;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

Οι πηγές που αναφέρεσαι είναι ΟΛΕΣ μπουρδολογίες. Από άτομα που δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο από ψευδοεπιστήμες και "παραφυσικά" φαινόμενα.

Είναι μορφή ψύχωσης.. Φρόντισέ το γιατί με τον καιρό επιδεινώνεται... Δηλώνει τρομερή ημιμάθεια η προσέγγισή σου. Είσαι επιλεκτικός στις πηγές σου, και πιστεύεις ότι βολέυει την ανάγκη σου.

Γνωρίζω ότι μπορεί να ακούγομαι αλαζονικός και μ@λ@κ@ς. Στα λέω έξω από τα δόντια μπας και ξυπνήσεις λιγάκι. Από κοντά θα σε προσέγγιζα πιο ήπια...

 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Φιλε ISO μπορώ να δεχτώ τους χαρακτηρισμούς σου, κι ας μην είναι και τόσο ευχάριστοι, γιατί φαίνεται ότι γράφονται με καλή πρόθεση.....
Ξέρω ότι πολλές από τις πηγές αναζήτησης δεν είναι αξιόπιστες....
Επιμένω όμως, ΟΧΙ ΟΛΕΣ.
Και ειλικρινά προσπαθώ να ξεχωρίζω περιπτώσεις....
Όμως ειδικά για κάποια αρχαία ευρήματα , νομίζω ότι είναι τουλάχιστον άξια να ερευνηθούν, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΑ....ιδίως αν σκεφτείς τις υποθετικές ( χαμηλές) γνώσεις αυτών που τα έφτιαξαν.
Και κάτι ακόμα:
Δεν θέλω να το παίξω μορφωμένος, αλλά αυτά περί ημιμάθειας, είναι όντως λίγο υπερβολικά.......βιάστηκες  να  με  κρίνεις.

Συμβαίνει να έχω πολύ καλή μόρφωση, με κατεύθυνση κυρίως θετική, έχω καλές γνώσεις γύρω από μαθηματικά, φυσική, γεωγραφία, ιστορία,αρκετά καλές (πιστεύω πάνω από το μέσο όρο ) σε αστρονομία, και γενικά πάντα διάβαζα αρκετά, και αυτό μου έχει δώσει ένα αρκετά καλό επίπεδο γενικών γνώσεων.  Επίσης έχω πτυχίο ηλεκτρονικού. Δεν θέλω να διαφημίζομαι, όμως από την παρέα, (που όλοι έχουν ένα καλό επίπεδο γνώσεων) όσον αφορά τέτοιες γνώσεις, πολλές φορές που κοντραριζόμαστε π.χ. σε παιχνίδια με ερωτήσεις, σχεδόν πάντα ξεσκίζω τους πάντες με μεγάλη διαφορά.
Νομίζω λοιπόν ότι η ημιμάθεια είναι βαρειά έκφραση , που απλα δεν μου αξίζει....
Επίσης: Μπορώ να σου ορκιστώ ότι και παρακολουθώ και σέβομαι την σύγχρονη επιστήμη σε πολλά θέματα, όμως μη μου πείς ότι δεν έχεις δει και πολλές περιπτώσεις που η επιστήμη σηκώνει τα χερια ψηλά (γιατί δεν έχει απαντήσεις), σε πολλά θέματα, δεν μιλάω μονο για τους υποτίθεται εξωγήινους, όπως επίσης θα έχεις διαπιστώσει ότι νεότερες ανακαλύψεις της  ίδιας της επιστήμης αναιρούν  πολλές παλιότερες,  που θεωρούνταν σωστές... μέχρι την αναίρεση τους !
Υπο  αυτό το πρίσμα και μόνο, θέλω να καταλάβεις ότι ψάχνω, ότι είναι αυτό που ψάχνω τέλος πάντων.....


 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Κατ αρχήν ευχαριστώ τους φίλους ISO9002 & giorgospapa για τα καλά τους λόγια.

Για τους υπόλοιπους:

MATURELOVERR:
[size=9pt]ξερεις,μπορω να το πω με σιγουρια οτι δεν ηταν αεροπλανο η ελικοπτερο γιατι, πρωτον.το αεροπλανο δεν εχει μονο ασπρο φως και αναβοσβηνει,ετσι? δευτερο.ολα τα αστρα (οσα εβλεπα τουλαχιστον) εφεγγαν περισσοτερο απο αυτη τη μαλακια,αρα ηταν πιο μακρια ετσι δεν ειναι? δεν λεω οτι ηταν Α.Τ.Ι.Α,αλλα τι ηταν?[/size]

Φίλε μου στο είπα, δε μπορώ να σου δώσω εξήγηση, δεν ήμουν εκεί, σου είπα δυο πιθανότητες που μου πέρασαν απ το μυαλό, σίγουρα υπάρχουν κι άλλες που δε μου πέρασαν, και που δε πέρασαν κι απ το δικό σου.
Αλλά απ αυτό που μου απάντησες βγάζω το συμπέρασμα ότι μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα σχετικά με τα μάτια μας και τις αποστάσεις, και γι αυτό επανέρχεσαι στο θέμα της απόστασης. Για ξαναδιάβασέ το, ήμουν (νομίζω) σαφής.
Σχετικά με τα αεροπλάνα, αυτά έχουν ΚΑΙ άσπρο φως, αν έχουν αναμμένα τα φώτα προσγείωσης (τα οποία είναι πολύ δυνατά, ΤΟΣΟ δυνατά που να φανταστείς έχουν περιορισμένο χρόνο συνεχούς επιτρεπόμενης λειτουργίας γιατί αν τα αφήσει ο captain συνέχεια ΟΝ θα λιώσει τις λάμπες). Αυτά τα φώτα λοιπόν κάνουν διάφορα εφέ, ιδίως αν τα βλέπεις υπό περίεργη γωνία, ή έχει κάποιο σύννεφο εκεί κοντά, και άλλα τέτοια.

jedai.
[size=9pt]καταρχην η θρησκεια δεν παιζει κανενα ρολο  για το λογο  του οτι ουτως η αλλως υπαρχουν ιστορικες αποδειξεις αν μη τι αλλο ειναι πολυ ποιο τεκμηριομεν α απο αυτα με τους εξωγηινους και αν ηταν θα ειχε αποδειχθει οτι ηταν να αποδειχθει.2ον η ανθρωποτητα τωρα ξεκιναει την αναζητηση στο συμπαν οποτε τπτ δεν ειναι βεβαιο.απο κει και περα η αγια γραφη αναφερεται στον ανθρωπο ποτε δεν αναφερθηκε και δεν απεκλεισε την υπαρξη εξωγειηνων. [/size]

Φίλε, συγγνώμη, αλλά δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς.

germaon.
[size=9pt]Υ.Γ. Ρε Σταυρο εχεις καποιες αποψεις για τα Θρησκευτικα. Σεβαστες. Γιατί ομως μολις καποιος αποτολμησει να εκφρασει πιστη στο Θεο αμεσως σπευδεις να τον αποπαρεις?  Θελω να εχω δικαιωμα να πιστευω στο Θεο χωρις να με αποκαλεις αφελη ! Και για οσους μιλανε οτι η επιστημη δε συμβαδιζει με τη θρησκεια  τους παραπεμπω στον συγχρονο κορυφαιο επιστημονα Στιβεν Χοκινγκ , που ξεκινησε αθεος κ στο τελευταιο βιβλιο του "Theory of Everything"
γραφει,
"Η τελειοποιηση της επιστημης θα γινει οταν ανακαλυψουμε πώς σκεφτηκε ο Θεος και
δημιουργησε τον κοσμο"
Να ξερετε την επιστημη καλυτερα απο τον Χοκινγκ? Δε νομιζω

Επισης ΔΕΝ ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα ειναι αυτα που βλεπω. Πώς εξηγειτε αυτο δηλαδη? (Σταυρο θα ηθελα απαντηση...)
]

Φίλε germaon, δεν έχω απλά άποψη «για τα θρησκευτικά». Έχω κατασταλαγμένη άποψη για όλη αυτή την ιστορία της «πίστης». Μπορώ φαντάζομαι, ε?
Δεν αποπαίρνω κανένα, και κυρίως δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να αλλάξει τις απόψεις του. Επομένως το να λες ότι σου «στερώ το δικαίωμα» να πιστεύεις στο θεό σου, είναι υπερβολή, ή ακόμα και προσπάθεια δικής μου φίμωσης. Τώρα για το τι σε αποκαλώ (κρίνοντας αυτά που λες), ας σκεφτείς το εξής (αντίστροφο) παράδειγμα:
Αν π.χ. εγώ ήθελα να κυκλοφορώ με ση-θρού ροζ φουστάνι, στριγκάκι από μέσα και ψηλά τακούνια, δεν είμαι ελεύθερος να το κάνω? Είμαι.
Αν εσύ (βλέποντάς με) με χαρακτηρίζεις αδερφή, μου στερείς το δικαίωμα να το κάνω? Όχι.
Γιατί λοιπόν ο δικός μου χαρακτηρισμός (είπες: «αφελής» - δεν είπα κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά, αλλά έστω ότι το είπα), όποιος κι αν είναι, ΣΟΥ ΣΤΕΡΕΙ το δικαίωμα να πιστεύεις?
Δεν το δέχομαι αυτό, είναι λάθος σκέψη. Πιστεύεις ή κάνεις κάτι, το διακηρύσσεις, δέχεσαι την κριτική. Δε σημαίνει ότι η (όποια) κριτική σου στερεί κανένα δικαίωμα. Έτσι δεν είναι?

Όσο για το site που με έστειλες (near-death), το είδα, δεν κατάλαβα και πολλά (δεν έχω και πολύ χρόνο να διαβάζω κάθε άποψη που ο καθένας γράφει στο internet), και δεν καταλαβαίνω:
Σε ποιο ερώτημα μου ζητάς απάντηση?

Φιλικά πάντα


 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
κοιταχτε οσον αφορα το θεμα της θρησκειας ενα ειναι το σιγουρο οτι εαν ο θεος επλασε τον ανθρωπο καθ'εικονα και καθ' ομοιωση  γιατι μην επλασε και αλλα πλασματα τα οποια απλα δεν μας τα αναφερει? η θρησκεια οπως και να εχει δεν εχει να κανει με επιστημες ειναι πιστευω η δεν πιστευω  οστοσο υπαρχουν ιστορικα τεκμηρια για αυτο το θεμα. και οπως και να χει το πραμα ενα ειναι σιγουρο οτι η επιστημη και η θρησκεια  ειναι οι 2 οψεις στην ιδια πλευρα του νομισματος αυτο το ειχε πει ενα επιστημων ονομα δυστηχως δεν θυμαμαι. παντως  οι εξωγηινοι μπορει στην τελικη η να ειναι απλα ανθρωποι η μπορει να ειναι κατωτεροι απο μας η να μας το κρυβουν (αν και λιγο περιεργο αλλα πιθανο) και καποιος απο δω μεσα ειπε μια μεγαλη μ***κια:Δεν σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια η πίστη ότι έχεις κάποια "ξεχωριστή" γνώση, και ότι έχεις ανακαλύψει μια παγκόσμια συγκάλυψη;δλδ ημαρτον! οκ φιλε εσυ που εισαι ποιο ενημερομενος απο ολη την ανθρωποτητα τραβα και ξεσκεπασε τους! ωστοσο :Οι πηγές που αναφέρεσαι είναι ΟΛΕΣ μπουρδολογί ες. Από άτομα που δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο από ψευδοεπιστή μες και "παραφυσικά" φαινόμενα.

Είναι μορφή ψύχωσης.. Φρόντισέ το γιατί με τον καιρό επιδεινώνετ αι... Δηλώνει τρομερή ημιμάθεια η προσέγγισή σου. Είσαι επιλεκτικός στις πηγές σου, και πιστεύεις ότι βολέυει την ανάγκη σου. τπτ απο ολα αυτα δεν ειναι μπουρδες κριμα που μερικοι το νομιζουν! μηπως και τα δικα σου ειναι μπουρδες? και μαλλον εσυ φιλε εχεις μια μορφη πορωσης και φανατισμου και αυτο επιδινωνεται! και προσπαθεις να επιβληθεις. επισης αυτα τα χημικα που λεει για ενδορφινες και τετοια το μονο σιγουρο ειναι οτι ναι γινεται αλλα ποσο διαρκει και γιατι παρολο που συμβαινει σε ολους οι επιστημονες εξακολουθουν να παρατηρουν ανεξηγητα πραματα? anyway κουραστικα μ αυτο το θεμα εαν υπαρχουν θα το μαθουμε εαν οχι και παλι το ιδιο θα γινει ποια η διαφορα αλλωστε?

υγ:φιλε και γω ηλεκτρονικος σπουδαζω απο ενοιαιο εισαι ε?
 
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
κοιταχτε οσον αφορα το θεμα της θρησκειας ενα ειναι το σιγουρο οτι εαν ο θεος επλασε τον ανθρωπο καθ'εικονα και καθ' ομοιωση  γιατι μην επλασε και αλλα πλασματα τα οποια απλα δεν μας τα αναφερει? η θρησκεια οπως και να εχει δεν εχει να κανει με επιστημες ειναι πιστευω η δεν πιστευω  οστοσο υπαρχουν ιστορικα τεκμηρια για αυτο το θεμα. και οπως και να χει το πραμα ενα ειναι σιγουρο οτι η επιστημη και η θρησκεια  ειναι οι 2 οψεις στην ιδια πλευρα του νομισματος αυτο το ειχε πει ενα επιστημων ονομα δυστηχως δεν θυμαμαι. παντως  οι εξωγηινοι μπορει στην τελικη η να ειναι απλα ανθρωποι η μπορει να ειναι κατωτεροι απο μας η να μας το κρυβουν (αν και λιγο περιεργο αλλα πιθανο) και καποιος απο δω μεσα ειπε μια μεγαλη μ***κια:Δεν σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια η πίστη ότι έχεις κάποια "ξεχωριστή" γνώση, και ότι έχεις ανακαλύψει μια παγκόσμια συγκάλυψη;δλδ ημαρτον! οκ φιλε εσυ που εισαι ποιο ενημερομενος απο ολη την ανθρωποτητα τραβα και ξεσκεπασε τους! ωστοσο :Οι πηγές που αναφέρεσαι είναι ΟΛΕΣ μπουρδολογί ες. Από άτομα που δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο από ψευδοεπιστή μες και "παραφυσικά" φαινόμενα.

Είναι μορφή ψύχωσης.. Φρόντισέ το γιατί με τον καιρό επιδεινώνετ αι... Δηλώνει τρομερή ημιμάθεια η προσέγγισή σου. Είσαι επιλεκτικός στις πηγές σου, και πιστεύεις ότι βολέυει την ανάγκη σου. τπτ απο ολα αυτα δεν ειναι μπουρδες κριμα που μερικοι το νομιζουν! μηπως και τα δικα σου ειναι μπουρδες? και μαλλον εσυ φιλε εχεις μια μορφη πορωσης και φανατισμου και αυτο επιδινωνεται! και προσπαθεις να επιβληθεις. επισης αυτα τα χημικα που λεει για ενδορφινες και τετοια το μονο σιγουρο ειναι οτι ναι γινεται αλλα ποσο διαρκει και γιατι παρολο που συμβαινει σε ολους οι επιστημονες εξακολουθουν να παρατηρουν ανεξηγητα πραματα? anyway κουραστικα μ αυτο το θεμα εαν υπαρχουν θα το μαθουμε εαν οχι και παλι το ιδιο θα γινει ποια η διαφορα αλλωστε?

υγ:φιλε και γω ηλεκτρονικος σπουδαζω απο ενοιαιο εισαι ε?
 

Απ'οτι φαίνεται , κι άλλοι έχουν την ίδια γνώμη:
Δεν αμφισβητώ την επιστήμη, όμως υπάρχουν άρκετά θέματα που οι απαντήσεις της δεν με καλύπτουν...γι αυτο ψάχνω , και νομίζω ότι δεν είναι κακό......κάποιες εξηγήσεις της επιστήμης δεν είναι απόλυτα πειστικές....αν ήταν (δηλαδή να παρουσιάζουν αποδείξεις) τότε θα τις ακολουθούσα κι εγω.
Σε πολλά θέματα όμως , ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΝΕΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ !
Γιατι λοιπόν έχω εγώ την ψύχωση;
Μήπως την έχουν όσοι ΤΥΦΛΑ ακολουθουν την επιστημη, ακόμα κι όταν δεν διαθέτει επαρκείς αποδείξεις;
Σε τι διαφέρουν τότε από τον τρελλαμένο ουφολόγο;
ΕΙΚΑΣΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ , ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΑΛΛΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ....
Ψαχνω λοιπον, και θα πιστέψω τελικά όπου δω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!
ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!
Πισυεύω ότι αυτό είναι που θα πρεπε να λέγεται ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ και όχι ΨΥΧΩΣΗ.

Φιλε jedai, ευχαριστω για την υποστήριξη, γιατι μου την πέσανε λίγο βαρειά επειδή δεν δέχομαι ότι εξήγηση μου προσφέρουν αβασάνιστα!
Είμαι ηλεκτρονικός, αλλα είμαι αρκετά μεγάλος (36) και έιναι χρόνια που έχω τελειώσει τη σχολή.......
 

ISO9002

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
199
Κριτικές
30
Like
6
Πόντοι
11
Το ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ->

ΔΕΝ

ΣΗΜΑΙΝΕΙ

ΠΩΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ.

Είναι κατανοητό αυτό; Ο κάθε τρελλός που έρχεται με μία θεωρία που λέει π.χ.

"ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΜΠΛΕ ΑΟΡΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΑΣ ΡΟΥΦΑΝΕ ΖΩΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ"

ΔΕΝ σημαίνει ότι η παραπάνω πρόταση είναι αληθής επειδή ΔΕΝ μπορούμε να αποδείξουμε πως ΔΕΝ ισχύει.

Απλά: Ο ΜΑΛΑΚΑΣ που λέει αυτή την πρόταση ΠΡΕΠΕΙ να την αποδείξει!

Ο Αινστάιν,  ο Χάισενμπεργκ και ο Δαρβίνος περάσαν από 1000 κύματα μέχρι να αποδείξουν κάτι ΤΟΣΟ εξωφρενικό όσο υποστήριζαν (για την εποχή τους).

Επίσης: Και ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ είναι πτυχιούχος φυσικός (έτσι υποστηρίζει). Δεν σημαίνει ότι είναι επιστήμονας. Ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Η επιστημονική προσέγγιση και η συλλογιστική διαδικασία είναι κάτι που μαθαίνεται με ατομικό κόπο. Δεν στην βάζει κάνενα πανεπιστήμιο στο μυαλό. Σου δίνει τα κίνητρα και τα ερεθίσματα.. αλλά αν είναι στόκος και δεν έχεις όρεξη να αλλάξεις... γαμησέ τα.

Και κάτι άλλο: Το να κερδίζεις στο τρίβιαλ περσούτ τους φίλους σου κάθε φορά, δεν σε κάνει και αυθεντία! κόψε λίγο! Σίγα μην σου δώσουμε και νόμπελ.... :-)



 

ISO9002

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
199
Κριτικές
30
Like
6
Πόντοι
11
"......κ άποιες εξηγήσεις της επιστήμης δεν είναι απόλυτα πειστικές.. ..αν ήταν (δηλαδή να παρουσιάζου ν αποδείξεις) τότε θα τις ακολουθούσα κι εγω.
Σε πολλά θέματα όμως , ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΝΕΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ !"

Φίλε μου ηλεκτροινικέ:
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ; Μάλλον όχι.

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Η επιστήμη ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ.. Όταν εικάζει ΔΕΝ θεωρείται αποδείξη Ή τεκμήριο.

Π.χ. στην φυσική ψυλιάζονται ότι υπάρχουν ταχυόνια (σωματίδια που έχουν ταχύτητα μεγαλύτερη από του φωτός) ΑΛΛΑ ΔΕΝ έχουν αποδείξει ούτε θεωρητικά ούτε πειραματικά την υπαρξή τους.

ʼρα είναι εικασία. ΔΕΝ μπορεί να στηριχτεί κανείς πάνω σε αυτό.

Αλλά η επιστήμη έχει αποδείξει χιλιάδες εκατομμύρια πράγματα.. Και λες ότι είσαι και ηλεκτρονικός; Υποτίθεται ότι είσαι θετικός άνθρωπος και να πιστεύεις τέτοιες μπούρδες?

ΨΑΞΟΥ ΛΙΓΟ

Δες τα λινκς που σου έστειλα. Μην τα σνομπάρεις.

Εγώ εκεί που ήσουν (ασχολία με παραφυσικά και μπουρδολογίες) ήμουν.
΄
Κάνε μου το χατήρι να δεις λίγο τα πράγματα και από την "άλλη" πλευρά.





 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Το ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ->

ΔΕΝ

ΣΗΜΑΙΝΕΙ

ΠΩΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ.

Είναι κατανοητό αυτό; Ο κάθε τρελλός που έρχεται με μία θεωρία που λέει π.χ.

"ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΜΠΛΕ ΑΟΡΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΑΣ ΡΟΥΦΑΝΕ ΖΩΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ"

ΔΕΝ σημαίνει ότι η παραπάνω πρόταση είναι αληθής επειδή ΔΕΝ μπορούμε να αποδείξουμε πως ΔΕΝ ισχύει.

Απλά: Ο ΜΑΛΑΚΑΣ που λέει αυτή την πρόταση ΠΡΕΠΕΙ να την αποδείξει!

Ο Αινστάιν,  ο Χάισενμπεργκ και ο Δαρβίνος περάσαν από 1000 κύματα μέχρι να αποδείξουν κάτι ΤΟΣΟ εξωφρενικό όσο υποστήριζαν (για την εποχή τους).

Επίσης: Και ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ είναι πτυχιούχος φυσικός (έτσι υποστηρίζει). Δεν σημαίνει ότι είναι επιστήμονας. Ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Η επιστημονική προσέγγιση και η συλλογιστική διαδικασία είναι κάτι που μαθαίνεται με ατομικό κόπο. Δεν στην βάζει κάνενα πανεπιστήμιο στο μυαλό. Σου δίνει τα κίνητρα και τα ερεθίσματα.. αλλά αν είναι στόκος και δεν έχεις όρεξη να αλλάξεις... γαμησέ τα.

Και κάτι άλλο: Το να κερδίζεις στο τρίβιαλ περσούτ τους φίλους σου κάθε φορά, δεν σε κάνει και αυθεντία! κόψε λίγο! Σίγα μην σου δώσουμε και νόμπελ.... :-)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ:
ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;;;;
ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;;; ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ;;;
Εγω το μονο που είπα είναι ότι ψάχνω γιατι έχω αμφιβολίες....

Θα σου συνιστούσα απλά ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ....
Και η επιστήμη δεν θα βρίσκονταν εδώ που βρίσκεται σήμερα, αν δεν υπήρχαν πολλοί επιστήμονες οι οποίοι πίστεψαν σε κάτι (απλά επειδή είχαν κάποιες ενδείξεις...), όλοι τους κορόϊδευαν (γιατί τότε η επίστημη πίστευε άλλα) το ψαξαν, π.χ. έκαναν πειράματα , ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ....Και ξάφνικά αυτό πού απέδειξαν έγινε μέρος της επιστήμης!  (και όλοι πλέον τους παραδέχτηκαν) ......Κάπως έτσι δεν γίνεται πάντα;;;;

Όσον αφορά αυτόν τον Λιακόπουλο, δεν ξέρω γιατι τον αναφέρεις, δεν με απασχόλησε ποτέ η περίπτωση του....
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
"......κ άποιες εξηγήσεις της επιστήμης δεν είναι απόλυτα πειστικές.. ..αν ήταν (δηλαδή να παρουσιάζου ν αποδείξεις) τότε θα τις ακολουθούσα κι εγω.
Σε πολλά θέματα όμως , ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΝΕΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ !"

Φίλε μου ηλεκτροινικέ:
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ; Μάλλον όχι.

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Η επιστήμη ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ.. Όταν εικάζει ΔΕΝ θεωρείται αποδείξη Ή τεκμήριο.

Π.χ. στην φυσική ψυλιάζονται ότι υπάρχουν ταχυόνια (σωματίδια που έχουν ταχύτητα μεγαλύτερη από του φωτός) ΑΛΛΑ ΔΕΝ έχουν αποδείξει ούτε θεωρητικά ούτε πειραματικά την υπαρξή τους.

ʼρα είναι εικασία. ΔΕΝ μπορεί να στηριχτεί κανείς πάνω σε αυτό.

Αλλά η επιστήμη έχει αποδείξει χιλιάδες εκατομμύρια πράγματα.. Και λες ότι είσαι και ηλεκτρονικός; Υποτίθεται ότι είσαι θετικός άνθρωπος και να πιστεύεις τέτοιες μπούρδες?

ΨΑΞΟΥ ΛΙΓΟ

Δες τα λινκς που σου έστειλα. Μην τα σνομπάρεις.

Εγώ εκεί που ήσουν (ασχολία με παραφυσικά και μπουρδολογίες) ήμουν.
΄
Κάνε μου το χατήρι να δεις λίγο τα πράγματα και από την "άλλη" πλευρά.

Δεν σνομπάρω τίποτα, και τα λινκς τα είδα....
Ρε φίλε απλά ψάχνω ότι μου φαίνεται πως έχει κάποια λογική βάση, ας είναι θεωρία, φτάνει να βασίζεται σε κάποια αποδεκτή λογική......με κάποιες σοβαρές ενδείξεις.....στην πορεία μπορεί να αποδειχθεί! Συμφωνείς....;;;

Όσο μιλάμε , τόσο μου δημιουργέιται η εντύπωση ότι λέμε το ίδιο πράγμα και δεν μπορόυμε να συμφωνήσουμε, γιατι το λέμε με διαφορετικά λόγια....
 

dreamer24gr

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
2
Πόντοι
0
Πολυ ενδιαφερον αυτο το post και με πολυ εδαφος για συζητηση. Η δικη μου αποψη συμφωνει σε καποια σημεια με καποιες αποψεις, διαφωνουν με καποιες αλλες καθως εχουν και καποια στοιχεια τα οποια δεν εχουν αναφερθει.
Το συμπαν ειναι απεραντο, τοσο μεγαλες αποστασεις που με τα γηινες μοναδες μετρησης δε μπορουμε να τις αντιλιφθουμε. Αρκει να αναφερω πως το κοντινοτερο αστρο στη Γη μας, ο Εγγυτατος Κενταυρου, βρίσκεται σε απόσταση 4,22 ετών φωτός (Ετος φωτος ορίζεται η αποσταση που θα ταξιδεψει ενα φωτονιο, κινουμενο στο κενο, μακρια απο μαζες και ηλεκτρομαγνητικα πεδια, σε ενα Ιουλιανο ετος που ειναι 365,25 ημερες με 86.400 δευτερολεπτα η καθεμια) δηλαδη 39.924.282.594.290 χιλιομετρα! Το κεντρο του Γαλαξια μας απεχει περιπου 28.000 ετη φωτος. Η διαμετρος του Γαλαξια μας είναι περιπου 100.000 ετη φωτος. Ο κοντινοτερος σε μας γαλαξιας, ο Γαλαξιας της Ανδρομεδας, απεχει απο τον δικο μας περιπου 2,9 εκατομμυρια ετη φωτος. Η διαμετρος του παρατηρησιμου Συμπαντος ειναι περιπου 46 δισεκατομμυρια ετη φωτος (τοσο το υπολογιζουν, φανταστειτε το "μη παρατηρησιμο"). Οποτε νιωθω τον εαυτο μου σαν τους ανθρωπους στο Μεσαιωνα που πιστευαν πως μετα το Γιβραλταρ τελειωνει ο "δισκος" της Γης και θα επεφτε στο κενο οποιος πηγενε πιο περα. Με τα ανθρωπινα δεδομενα δε μπορουμε, απλα δε μπορουμε να αντιλιφθουμε τετοιεσ τεραστιες αποστασεις. Ειναι δυνατον σε αυτο το τερασιο πραγματικα συμπαν να εχουμε την ψευδαισθηση πως ειμαστε οι μονοι ζωντες οργανισμοι; Μετα οσον αφορα το θεμα "ζωης". Γιατι η μορφες ζωης που ενδεχομενως να υπαρχουν να ειναι της κατανοητης σε εμας μορφης ζωης; Ακομα και τα βακτηρια οπως πολυ σωστα εχει επισημανθει ειναι μορφη ζωης... Επομενο βημα σκεψης μου. Αν ανατρεξουμε σε ολες τις θρησκειες που εχουν καποιο σεβαστο χρονο προυπαρξεως (ενδεικτικα και μονο αναφερω Χριστιανισμος, Ιδουαϊσμος, Ινδουϊσμος, Ταοϊσμος, Δωδεκαθεϊσμος κλπ), εχουν κοινα στοιχεια! Ολες μιλανε για θεϊκη παρουσια εκ των ανωθεν, ολες μιλανε για μια προηγουμενη καταστροφη του κοσμου και "ανναγενηση" απο την αρχη. Ολες μιλανε για μια επερχομενη καταστροφη/δευτερα παρουσια, οπως θελετε πεστε το. Ας ανατρεξουμε στα ιδεογραμματα του αρχαιου Αιγυπτιακου πολιτισμου, στην Σφηνοειδη γραφη, στη Γραμμικη Α' & Β', στα σχεδια των ΜΑγια και των Ινκας... Ποσα σχεδια δε μας θυμιζουν οχηματα διατημικα και μη, αστροναυτες καποιου ειδους; Γιατι σχεδον ολοι οι θεοι δικου του 12θεου ειχαν καποιο ειδος περικεφαλαιας; Γιατι ολοι σχεδον οι Αιγυπτιοι θεοι ειχαν ολοι κεφαλι ζωων; Και συνεχιζω τον συλλογισμο μου. Αν αποδυκνειοταν οτι ολα αυτα περι θρησκειων, θεων, κατακλυσμων, δευτερας παρουσιας κλπ, ειναι απλα πιπες, δεν θα κατερεε το ολο συστημα; Υπαρχει μεγαλυτερη επιχειρηση απο τη θρησκεια; Μιλαω για ολες ανεξεραιτως τις θρησκειες. Μια επιχειρηση θα αφηνε να αποκαλυφθει ενα προϊον που θα την εβγαζε απο την αγορα; Δε νομιζω. Το αν μας επισκεπτονται εξωγηϊνοι η οχι τη σημερον ημερα, δε μπορω να το ξερω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι το ειχαν κανει στο παρελθον. Επισης δε πιστευω ολες αυτες τις πιπες περι απαγωγων απο εξωγηινους, εμφυτευματα και αλλες αμερικανικες μαλακιες (ειναι τυχαιο αραγε που σχεδον ολες οι "εξωγηινες" απαγωγες γιναν στην αμερικη;;;) Επισης πιστευω απολυτα πως σιγουρα αν εχει γινει καποιου ειδους "επαφη" οταν θα γινει γνωστο στο ευρυ κοινο, θα εχουμε περασει σε επομενο σταδιο "κρυψινους"
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Οσοι δεν πιστευετε στις γοργονες καντε το εξης πειραμα, Παρτε ενα καλαμι ψαρεματος και κρεμαστε στην ακρη για δολωμα ενα πλαστικο πεος(δονητη) και ριξτε το στη θαλασσα , οπως κανουμε στο ψαρεμα, Να δειτε οτι σε λιγο θα τσιμπησει ...Βγαλτε το καλαμι κ θα δειτε τη γοργονα... Γυναικες ειναι κι αυτες! Θελουν το δικο τους δολωμα  :grin: :grin:
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Φίλε ISO9002, μιας και βάζεις ως υποστηρικτή σου την έννοια της επιστήμης, θα σου αναφέρω ένα απλούστατο επιστημονικό θεώρημα. "Όταν υπάρχουν δυο αντικρουόμενες απόψεις για το ίδιο θέμα, δείχνουν και οι δύο αληθοφανείς και καμία εκ των δύο δεν είναι δυνατόν να αποδειχτεί εναντίον της άλλης, η απλούστερη απο τις δύο, γίνεται εξ'ορισμού δεκτή"
  Με βάση αυτό το θεώρημα, σέψου τα εξής:
Στο θ΄μα των ΑΤΙΑ υπάρχουν δύο αντίθετες απόψεις. Η πρώτη (η ορθολογιστική) αναφέρει οτι οι αναφορές σε ΑΤΙΑ είναι μία σειρά απο τυχαία φυσικά φαινόμενα, οφθαλμαπάτες ή "στημένες" καταστάσεις απο φαρσέρ ή άτομα που θέλουν να προωθήσουν τους όποιους σκοπού έχουν. Η δεύτερη αναφέρει οτι όντως πρόκειται για εξωγηίνες οντότητες ενός πολύ προηγμένου πολιτισμού που, για άγνωστο απο την πλευρά μας σκοπό, μελετούν τον ανθρώπινο πολιτισμό.
Το ερώτημα που προκύπτει είνει λοιπόν το εξής: Πια εκδοχή είναι η απλούστερη; Η πρώτη ή η δεύτερη;
Η πρώτη απαιτεί να συμπεριληφθούν οι πιθανότητες πολλαπλών ομοιότυπων φυσικών φαινομένων και ομοιότυπων λανθασμένων άντιλήψεων σε ένα διάστημα πολλών αιώνων, καθώς και κάποιες λιγοστές θεωρίες συνομωσίας.
Η δεύτερη απαιτεί την θεώρηση της υλοποίησης της θεωρίας για τις "τρύπες" στο χωροχρονικό συνεχές που επιτρέπουν την κάλυψη τεραστίων αποστάσεων σε ελάχιστο συγκριτικά χρόνο, καθώς και αρκετές θεωρίες συνομωσίας.
Εσύ μπορείς να επιλέξεις όποια απο τις δύο σου φαίνετα απλούστερη.
Το ποιά επιλέγω εγώ πάντως, θα το κρατήσω για τον εαυτό μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom