Νέα

ΑΤΙΑ - UFO

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 73K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
[size=8pt]Παιδιά όντως είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και αλλού νοήμονα όντα (όχι ότι εδώ υπάρχουν και πάρα πολλά) και ότι δεν είναι απίθανο τα τρισεκατομμύρια πλανήτες οι οποίοι απαρτίζουν το «γνωστό» σε μάς σύμπαν να είναι κατοικημένοι. Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος, δεν μιλάω για τον θρησκευτικό, μιλάω για τον αντίλογο που βασίζεται στην χρονική μας σύμπτωση με άλλες αναπτυγμένες μορφές ζωής. Μην ξεχνάμε ότι το ανθρώπινο είδος υπάρχει πολύ λίγα χρόνια, αναλογικά πάντα με την ηλικία του σύμπαντος. [/size]

Νομίζω η άποψη αυτή είναι σωστή. Με μαθηματικά (πιθανότητες) στον τεράστιο αριθμό ουρανίων σωμάτων που υπάρχουν (μιλάμε για εκατοντάδες μηδενικά το ένα πίσω απο το άλλοι ήλιους - άρα και ηλιακά συστήματα) είναι ΑΠΙΘΑΝΟ να μην έχουν συμπέσει ΚΑΠΟΥ (και μάλιστα σε περισσότερα απο ένα μέρη) οι συνθήκες που ευνοούν την ανάπτυζη ζωής, όπως έγινε εδώ, πριν απο (περίπου) 3 δις χρόνια.
ʼρα ΚΑΤΙ, ΚΑΠΟΥ, θα υπάρχει.
Απο την άλλη μεριά όμως, τα ίδια μαθηματικά μας δείχνουν ότι είναι περισσότερο απίθανο να συμπέσουν:
1) Το να συμβεί αυτό τη χρονική στιγμή που εμείς ψάχνουμε (γιατί ψάχνουμε: (ή org?) κλπ), όταν μιλάμε για 50-100 χρόνια δικιάς μας έρευνας μέσα σε ένα σύνολο 13 δις. ετών ζωής σύμπαντος(πιθανότητες 1/130εκατ. - καλύτερα να παίξεις λόττο).
2) Το να συμβεί αυτό (καπάκι στην πρώτη απιθανότητα και η δεύτερη) ΣΤΟ ΧΩΡΟ που εμείς ψάχνουμε, όταν αυτός είναι τόσο περιορισμένος, σε σχέση με τον υπάρχοντα (ψάχνουμε 50-100 έτη φωτός γύρω μας, όταν η συνολική μπάλλα είναι πάλι δις έτη φωτός.
3) Το να συμπέσει χρονικά η δικιά μας έρευνα με την ύπαρξη μορφών ζωής που επίσης "ψάχνεται" για επαφή. Με τα δικά μας μέτρα, και αν πούμε ότι θα ψάχνουμε για ακόμα 1.000 χρόνια, 1.000 διά 3.000.000.000 = ψάχνουμε στο 1/3.000.000 του χρόνου που θα υπάρχει αυτή η μορφή ζωής.

Βάλτε αυτούς όλους τους παρονομαστές μαζί, και θα δείτε ποιες είναι τελικά οι πιθανότητες "να βρούμε εξωγήινους". Ο αριθμητής στο κλάσμα είναι μονάδα, και ο παρονομαστής έχει δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες μηδενικά.

ʼρα συζητάμε για τέτοιες πιθανότητες.
Θα μου πει κάποιος: Κακό είναι?
Όχι. Αλλά είναι χάσιμο χρόμου. Και αυτό, είναι μαλακία.

'Οπως (δυστυχώς) είναι μαλακίες και οι περισσότερες εκπομπές του (μάλλον συμπαθούς) Χαρδαβέλα, που καταγίνεται με τέτοιες μα-λα-κί-ες.

 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Τα αγρογλυφικα ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα αποδεδειγμενα. Μια ομαδα 3-4 ατομων (ειδικών) τα σχεδιάζει μέσα σε μια νύχτα. Εχω δει και ντοκυμαντερ στον ΣΚΑΙ που το εκαναν μπροστα στη καμερα.

Δεκτό.
Νομίζω όμως ότι ήταν σχετικά μικρού μεγέθους, κι όχι κάποια με εκταση αρκετών στρεμμάτων που κατά καιρούς έχουν βρεθεί, και τα οποία δεν μπόρεσαν να εξηγήσουν, γιατι θα απαιτούσαν τεράστια resources σε μέσα και άτομα...άρα θα τραβούσαν την πρόσοχή...
Έχετε δει ένα χαρακτηριστικό βιντεάκι το οποίο δείχνει ένα χωράφι στο οποίο περιφέρονται δύο φωτεινές σφαίρες και εκείνη τη στιγμή σχεδιάζεται από αυτές το αγρογλυφικό;
Αν το βρώ θα σας βάλω το λινκ να το δείτε.... έχει επαληθευτεί ότι είναι γνήσιο....
Το βρήκα:

Επίσης: έχετε δει τα τεράστια σχήματα στο οροπέδιο Ναζκα στο Περού;
Ο μόνος τρόπος να τα έχουν σχεδιάσει όντως οι Αρχαόι κάτοικοι της περιοχής (Νομίζω Μάγιας, ), ήταν να είχαν ικανότητα να πετάνε, γιατί με το μέγεθος που έχουν είναι ορατά μόνο από μεγάλο ύψος ! Μέχρι πρόσφατα πίστευαν ότι ήταν αρχαίες λεοφώροι ή αρδευτικά συστήματα, αλλά όταν ανακάλυψε ο άνθρωπος το αεροπλάνο και τα άλλα μέσα πτήσης, τότε από ψηλα , είδαν ότι ήταν τεράστιες μορφές ζώων κ.τ.λ.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Είχαν βγάλει οι εκδόσεις Ωρόρα (Μαυρομιχάλη, κοντά στη Σόλωνος απέναντι από το πάρκινγκ) ένα τρίτομο τσέπης, με συγγραφείς τον μακαρίτη Καρλ Σέιγκαν (Carl Sagan) και ένα Ρώσο (Σκλόφσκι). Θέμα του η εξωγήινη ζωή, πάρα πολύ καλό:
1. Το σύμπαν
2. Η ζωή στο σύμπαν
3. Ευφυής ζωή στο σύμπαν

 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Όποιος έχει υπομονή ας δεί κι αυτό , είναι λίγο μεγάλο....


Πολλά από αυτά είναι αδύνατο νά έχουν γίνει από ανθρώπους λόγω μεγέθους, χρόνου, και έλλειψης της αναγκαίας τεχνολογίας....
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Δείτε κι ενα UFO σε βίντεο απο εκπομπή σε κανάλι σχετικό του εξωτερικού, τη στιγμη που εξαφανίζεται...


Σίγουρα μπορώ να βρώ εκατοντάδες τέτοια βίντεο και φωτο...
Είναι άραγε όλα fake ;;
(Γιατί κάποια , εντάξει , σίγουρα θα είναι.)
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Δεν βλέπω τίποτα σχόλια....
Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει, τότε να το εγκαταλέιψουμε
 

Xartinos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
456
Like
1
Πόντοι
1
Εχουμε μείνει άναυδοι γι'αυτό δε μιλάμε.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Δεν βλέπω τίποτα σχόλια....
Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει, τότε να το εγκαταλέιψουμε

Φίλε JOHNNYDMAX, τα βιντεάκια που προτείνεις είναι αυτά που εμφανίζονται δεξιά στη σελίδα του "μεγάλου" (64')?

Κατέβασα το player της google, έτσι μπορώ να τα δω στο χρόνο που θέλω.

 

Επισκέπτης
μέγα ψέμα!!
Αυτά που βλέπουν στον ουρανό κάποιοι κατα καιρόύς και λένε ότι είναι ufo, οι αστρονόμοι λένε ότι μπορεί να είναι οτιδήποτε και να φανεί έτσι.

σωστοτατος......και να πουμε και κατι αλλο?αν υπηρχαν εξωγηινοι οργανισμοι ανωτεροι του ανθρωπου για ποιο λογο δεν εχουν εμφανιστει δημοσια παρα μονο μενουμε στην παραφιλολογια των μαρτυριων,βιντεοσκοπησεων ΑΤΙΑ και δεν ξερω γω τί αλλο????????????????????/μηπως μας φοβουνται?οπως ελεγε ο σιμοπουλος?τί φοβουνται?μηπως τους ανοιξουμε πυρ με πενηνταρια και ρουκετες??????/ελεος!!!!!!!!!!πολυ λιακοπουλο μου θυμιζει η ολη φαση....ειναι μια πολυ ωραια παραφιλολογια περι του αγνωστου και του φοβερου,κρυφου μυστικου κλπ που κρυβεται στο υπερπεραν και καλα για να γραφουν και να πουλουν χιλιαδες βιβλια οι συγγραφεις τυπου arthur clarke κ.ο.κ.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
σωστοτατος......και να πουμε και κατι αλλο?αν υπηρχαν εξωγηινοι οργανισμοι ανωτεροι του ανθρωπου για ποιο λογο δεν εχουν εμφανιστει δημοσια παρα μονο μενουμε στην παραφιλολογια των μαρτυριων,βιντεοσκοπησεων ΑΤΙΑ και δεν ξερω γω τί αλλο????????????????????/μηπως μας φοβουνται?οπως ελεγε ο σιμοπουλος?τί φοβουνται?μηπως τους ανοιξουμε πυρ με πενηνταρια και ρουκετες??????/ελεος!!!!!!!!!!πολυ λιακοπουλο μου θυμιζει η ολη φαση....ειναι μια πολυ ωραια παραφιλολογια περι του αγνωστου και του φοβερου,κρυφου μυστικου κλπ που κρυβεται στο υπερπεραν και καλα για να γραφουν και να πουλουν χιλιαδες βιβλια οι συγγραφεις τυπου arthur clarke κ.ο.κ.

Φίλε μια χαρά τα λες, με τον (πορνόγερο με γούστο για αγοράκια) Arthur Clarke μου τα χαλάς! Επιστημονική φαντασία γράφει ο άνθρωπος (τώρα πια δεν μπορεί να γράψει μόνος του και γράφει με τον Baxter) και θεωρείται ένας της χρυσής τριάδας της χρυσής εποχής (με τους μακαρίτες Asimov και Heinlein). Δεν είναι χαρισματικός αφηγητής σαν τους άλλους 2, αλλά είναι πολύ κοντά στην επιστήμη (είναι φυσικός, ο Asimov βιολόγος, ο Heinlein πρώην στρατιωτικός).
Έχει γράψει και βιβλίο που απομυθοποιεί πολλά "μυστήρια".

Ο  Erich von Daeniken κάνει αυτό που λες και έχει πολλούς "μαθητές"...
 

poulios

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2006
Μηνύματα
40
Like
2
Πόντοι
0
Ουφο υπαρχουν πολλά,οπως κ φαντασματα,βρυλ,βαμπιρ,ξωτικά,κένταυροι,πηγασοι κ.α τέτοια,σωστος?
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Eννοείται!

Ολόσωστος!
 

Επισκέπτης
Φίλε μια χαρά τα λες, με τον (πορνόγερο με γούστο για αγοράκια) Arthur Clarke μου τα χαλάς! Επιστημονική φαντασία γράφει ο άνθρωπος (τώρα πια δεν μπορεί να γράψει μόνος του και γράφει με τον Baxter) και θεωρείται ένας της χρυσής τριάδας της χρυσής εποχής (με τους μακαρίτες Asimov και Heinlein). Δεν είναι χαρισματικός αφηγητής σαν τους άλλους 2, αλλά είναι πολύ κοντά στην επιστήμη (είναι φυσικός, ο Asimov βιολόγος, ο Heinlein πρώην στρατιωτικός).
Έχει γράψει και βιβλίο που απομυθοποιεί πολλά "μυστήρια".

Ο  Erich von Daeniken κάνει αυτό που λες και έχει πολλούς "μαθητές"...

σορρυ εχεις απολυτο δικιο.......δικο μου μπερδεμα!!!!!!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ουφο υπαρχουν πολλά,οπως κ φαντασματα,βρυλ,βαμπιρ,ξωτικά,κένταυροι,πηγασοι κ.α τέτοια,σωστος?

Ξέχασες τις νεραϊδες φίλε! Ειδικά αυτές που στέλνει το swedish harmony έχουν και μεταφυσικές ιδιότητες: Ο κώλος τους ανασταίνει νεκρούς!

Να πω μονάχα ότι η "δύναμη βρυλ", οι κούφιες γαίες και άλλες μπουρδολογίες που συνδύαζαν αρχαίους και νεοεποχίτικους θρύλους με μπόλικη ψευδοεπιστήμη ήταν το απόλυτο φετιχ των Ναζί...
Και τώρα σας αφήνω διότι ένα UFO με σβάστικα και κινούμενο με δύμανη Βρυλ αιωρείται έξω από το παράθυρό μου! Μάλλον χρειάζομαι ύπνο!
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
Έχετε δει ένα χαρακτηριστικό βιντεάκι το οποίο δείχνει ένα χωράφι στο οποίο περιφέρονται δύο φωτεινές σφαίρες και εκείνη τη στιγμή σχεδιάζεται από αυτές το αγρογλυφικό;
Αν το βρώ θα σας βάλω το λινκ να το δείτε.... έχει επαληθευτεί ότι είναι γνήσιο....
Το βρήκα:

Στο ίδιο ντοκυμαντερ νομιζω καναν ενα παρόμοιο πειραμα με σακουλες και πετονια που δεν φαινεται απο μακρυα και το αποτελεσμα στο βιντεο ηταν ακριβως το ιδιο.
Οτι δεν μπορουμε να εξηγησουμε δεν σημαινει οτι ειναι εξωγηινη τεχνολογια. Δεν εχει αποδειχθει ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ οσον αφορα τα αγρογλυφικα.

Το πιθανοτερο ειν αι να υπαρχει ζωή καπου εκτος της γης αλλα αυτο δεν σημαινει α) Ότι βρίσκονται σε αποσταση ικανη να τους επιτρεψει να μας επισκευτουν
β) Οτι ειναι νοημοντα οντα. Ζωή είναι ακόμα και τα μικρόβια, τα οποια μπορούν να εξελιχθούν σε κατι αλλο.

Ρε παιδια το θεμα ειναι να αποδειχθει οτι κατι υπαρχει, οχι οτι κατι δεν υπαρχει.
 

makrykavlis

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
26
Like
9
Πόντοι
11
Τι λέτε ρε που δεν έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει ζωή και εκτός γης?

Κανείς πια δε θυμάται τα X-Files???
 

iwcg

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
635
Like
15
Πόντοι
6
Σε απάντηση όλου του post αναφέρω ΔΥΟ σημαντικά στοιχεία που δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση με οποιοδήποτε τυχαίο γαγονός ή αναφορά ή περιστατικό. Αν θέλετε μπορείτε να το σκεφτείτε...
1. Το 1999 το περιοδικό Newsweek είχε δημοσιεύσει (απόκομμα του οποίου έχω φυλάξει) ένα άρθρο σχετικό. Το άρθρο ανέφερε σε γενικές γραμμές ότι καμιά πολιτική, κοινωνική ή θρησκευτική δύναμη επί της Γης δεν πρόκειται να παραδεχθεί ποτέότι υπάρχουν εξωγήινοι και όσο μπορούν θα το κρύβουν ή θα το εξαφανίζουν. Και αυτό για έναν απλό λόγο. Την επόμενη ακριβώς στιγμή της ανακοίνωσης-παραδοχής θα καταρρεύσουν όλα τα συστήματα της ανθρωπότητας καθώς πλέον δε θα πιστεύει κανείς σε τίποτα (πχ ποιος Θεός έφτιαξε τι?), καμιά υπερδύναμη δε θα είναι φόβητρο και κανένας οικονομικός δυνάστης δε θα μπορεί να υποδουλώσει τον απλό κόσμο. Η αναρχία αλλά και η πίστη για μια ενδεχόμενη λύτρωση θα κυριαρχήσει. Προς απόδειξη αυτού το άρθρο αναφέρει ότι πριν μερικά χρόνια οι ΗΠΑ δοκίμασαν τις ανοχές του κόσμου με την περίφημη ραδιοφωνική εκπομπή του Ο. Ουέλες όταν δήθεν για αστείο είπε ότι προσγειώθηκαν στη Νέα Υόρκη Αρειανοί...Δεν πρόλαβε να το συμμαζέψει και να πει πως ήταν αστείο και σχεδόν διαλύθηκε η πόλη και όχι μόνο από εκατομμύρια ανθρώπους που βγήκαν στους δρόμους για διάφορους λόγους. Η εκπομπή αυτή λέγεται ότι ήταν το crash test της ανθρωπότητας στο ενδεχόμενο παραδοχής.
2. Ίσως και πιο σημαντικό. Η περίφημη AREA 51 (προσοχή όχι 54 της Νεβάδας με τον γνωστό εξωγήινο και το βίντεο που κυκλοφόρησε). Πρόκειται για περιοχή στο Κεντρικό Μεξικό η οποία επισήμως φυλάσσεται από πολυεθνική δύναμη 40 πάνοπλων και εξαιρετικά εκλεκτών στρατιωτών οι οποίοι κάθε 6 μήνες αλλάζον χωρίς όμως κανείς να ξέρει τι απογίνονται οι παλαιοί. Στην περιοχή φυλάγεται μια πυραμίδα αρχαίου πολιτισμού με την επίσημη δικαιολογία ότι υπάρχει τοιχογραφία της Γέννεσις. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει η Μηχανή της Γέννεσις κατασκεύασμα εξωγήινων που έπεσαν από ατύχημα στη Γη και στην προσπάθεια τους να επιζήσουν και να επισκευάσουν το διαστημόπλοιό τους (καθώς οι ίδιοι ήταν στείροι και κάποια στιγμή θα πέθεναν) κατέβασαν τους πιθήκους από τα δέντρα, τους έμαθαν τη χρήση εργαλείων, να δουλεύουν, κτλ μέχρι που αυτοί επαναστάτησαν και κάποια στιγμή τους σκότωσαν για να εξελιχθούν αργότερα στο ανθρώπινο είδος. Η πολύπλοκη αυτή ιστορία είναι πραγματική και λογικά δεμένη με την εξέλιξή μας (λόγω του ότι καλύπτει τα κενά στη Δαρβινική Θεωρία και τα εξελικτικά στάδια του ανθρώπου από τους πιθήκους μέχρι τα Homo και μετά) αλλά και συμβαδίζει με τις επίσημες ανακοινώσεις για την περιοχή αυτή που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να επισκεφθεί ο οποιοσδήποτε.
Τέλος μια δική μου τοποθέτηση είναι αδιανόητο και πολύ εγωιστικό να σκεφτόμαστε ότι είμαστε μόνοι σε όλο αυτό το αχανές σύμπαν...
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Tέλος μια δική μου τοποθέτηση είναι αδιανόητο και πολύ εγωιστικό να σκεφτόμαστε ότι είμαστε μόνοι σε όλο αυτό το αχανές σύμπαν...

Αυτό είναι βέβαιο. Ένας πολιτισμός γεννιέται, ωριμάζει , πεθαίνει. Για να "πετύχεις" εξωγήινο πολιτισμό πρέπει να συνυπάρξεις χρονικά και τοπικά. Με ένα από τα 2 δεν "βρίσκεσαι". Τώρα, βέβαια, δεν είναι αυτονόητο πως όλες οι μορφές ζωής καταλήγουν σε πολιτισμό/οργανωμένη κοινωνία. Και το σύμπαν είναι τεράστιο....
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Παιδια καλημέρα !
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους...:
Ούτε εγώ δεν πιστέυω σε πράσινα ανθρωπάκια και τέτοιες χαζομάρες.
Παρ'όλα αυτά , το να θεωρούμε ότι είμαστε ο μόνος πλανήτης στο σύμπαν με ζωή, μου φαίνεται το λιγότερο γελοίο!
Και εξηγούμαι:
1) Σαφώς σε κάποιους πλανήτες  (έτσι κι αλλιώς είναι αμέτρητα τρισεκατομύρια)  θα υπάρχει ζωή με τη μορφή μικροβίων ή πρωτόζωων, εντόμων κ.τ.λ., δηλαδή απλές και πρωτόγωνες μορφές ζωής. Σίγουρα  όμως σε κάποιους άλλους θα υπάρχει ζωή πιο εξελιγμένη, και γιατί όχι, πιο εξελιγμένη απο το δικό μας πλανήτη....
2) Η εξελικτική πορεία του είδους μας σίγουρα (αποδεδειγμένα) παρουσιάζει παραξενα ''άλματα'' για τα οποία δεν υπήρξε ο ανάλογος χρόνος ώστε το είδος να θεωρηθεί ότι μόνο του ανακάλυψε κάποιες τεχνολογίες- εν τω μέσω της νυκτός ανακαλύψαμε κάποια πολύ σημαντικά πράγματα, σε χρόνο dt.....
3) Μην ξεχνάμε τις παραδόσεις (σε όλες τις θρησκείες παραδόξως οι Θεοί κατεβαίνουν από τον ουρανό στον οποίο κατοικούν), καθώς και αρχαία σχέδια (τοιχογραφίες, βραχογραφίες, σχέδια μέσα σε σπηλιές, ανάγλυφα των Μάγιας και Ίνκας και άλλων λαών που δείχνουν πολύ παράξενα πράγματα....). Επίσης αποδεδειγμένα, οι λαοί αυτοι αλλα και άλλοι, (και εμείς οι Έλληνες) είχαν γνώσεις κυρίως αστρονομικές (φαίνεται από τα ημερολόγια τους) που ήταν απολύτως αδύνατο να έχουν με τα τότε μέσα, και με παρατήρηση του ουρανού με γυμνό ματι....
4) Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τόσες χιλιάδες περιστατικά , φωτό και βίντεο, καθώς και αφηγήσεις ειδικών, και σοβαρών επαγγελματιών των οποίων η αξιοπιστία και το κύρος δεν αμφισβητείται απο κανέναν είναι όλα φαντασίες....Μπορεί ένα μέρος από αυτά, αλλα όλα;;;;
5) Απλώς έχω την περιέργεια ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....γιατι το γεγονός είναι ότι αν αποκαλύπτονταν κάτι τέτοιο, όντως ο τωρινός μας τρόπος ζωής θα κατέρεε.....
6) Να δούμε τα πράγματα και λίγο ανάποδα:    Ήδη εμείς εξερευνούμε το σύμπαν και πάμε σε άλλους πλανήτες.
Το μεγάλο μας πρόβλημα είναι οι αποστάσεις (τεράστιος χρόνος ταξιδιού), αλλά έστω ΄οτι αυτό λύνεται,(με νέους κινητήρες και σκάφη) και πάμε σε μακρινούς πλάνήτες.
Το αλλο πρόβλημα που απομένει είναι η μεταφορα (ή η παραγωγή) όλων αυτών που χρειαζόμαστε οι άνθρωποι για να επιβιώσουμε !
Φανταστήτε λοιπόν ότι σε έναν απο τους πλανήτες που εξερευνούμε, βρίσκουμε μια κάπως πρωτόγωνη μορφή ζωής , π.χ. κάποια ανθρωποειδή, τότε τι πιστέυετε ότι θα κάναμε;
Το πιό πιθανό : ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ (ΕΣΤΩ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ !) Δεν είναι έτσι ;;; ( Το έχουμε ήδη κάνει και με πρωτόγωνες φυλές στον πλανήτη μας....)
Και θα έιχαμε λύσει ένα τεράστιο πρόβλημα μας !
Γιατί κάποιοι είναι τόσο αρνητικοί;
Δεν έχω την απαίτηση να πείσω κανέναν, ούτε ό ίδιος είμαι απολυτα πεισμένος, αλλά βλέποντας κάποιες σοβαρές ενδείξεις προσπαθώ με τη λογική να βγάλω καποιο συμπερασμα....
7) Φυσικά και πιστεύω στο Θεό, ή έστω σε μια ανώτερη δύναμη που κυβερνάει το σύμπαν (δύναμη, οντότητα, θεότητα, ενέργεια, πείτε το όπως θέλετε, εγώ πιστέυω ότι είναι το ίδιο πράγμα), και η παρουσία εξωγήινων δεν καταργεί αυτό το πιστεύω, το αντίθετο μάλιστα, γιατι αν υπάρχουν εξωγήινοι, τότε αυτό το τεράστιο σύμπαν δεν φτοιάχθηκε κατά τύχη και χωρίς λόγο...) και αν έστω εμας μας εξέλιξαν εξωγήινοι, τότε αυτόυς ποιός τους δημιούργησε ;;;
Πάλι, και όσες φορές κι αν κάνουμε την ίδια σκέψη, στο Θεό καταλήγουμε.....

Α! και συμωνώ με τον φίλο alfa, η χρονική δυσκολία νομίζω ότι όντως είναι πραγματική (δηλαδή να συμπέσει ο πολιτισμός μας με κάποιων άλλων) αλλά σίγουρα δεν είναι αδύνατο...κανείς δεν το ξέρει αυτο....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom