Νέα

103 λόγοι που είμαστε περήφανοι ως Έλληνες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα allen221
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 106
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Μπορεί με το All Inclusive να τα βρίσκουν όλα, αλλά πίστεψε με, στο βωμό της χαμηλής τιμής , είναι ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.

John, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Στην οικογένειά μου, έχουμε και πολλά αλλοδαπά μέλη.
Επειδή μιλάμε μεταξύ μας κυρίως σε άλλη γλώσσα από την ελληνική, όπου έχουμε βρεθεί για διακοπές φαγητό κλπ, είναι απίστευτα τα σχόλια που ακούει κανείς από τους διάφορους κάφρους που αποτελούν την τουριστική μας βιομηχανία. Όταν βέβαια τους απαντήσεις στα ελληνικά, τρομοκρατούνται και αναδιπλώνονται απίστευτα δουλικά προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Τα σχόλια δεν ενοχλούν πλέον (αδιαφορώ όταν κάποιοι ξυπόλητοι βρωμήλοι χαρακτηρίζουν τους ξένους γύφτους...)....πλέον τα έχω συνηθίσει.

Αυτό που έχει τρομερό γέλιο όμως (γελάω, γιατί δεν το βιώνω πια), είναι να ακούς ότι σου σερβίρουν το προχθεσινό παστίτσιο, τον χθεσινό γύρο, το ληγμένο γάλα ή σου δίνουν το δωμάτιο με το χαλασμένο ψυγείο (έλα μωρέ...μέχρι να το καταλάβει θα έιναι αργά και δεν θα μπορεί να αλλάξει ξενοδοχείο), ή το aircon με την χαμηλή απόδοση και άλλα απίστευτα, που τα ακούς μόνο όταν πιστέυουν ότι δεν καταλαβαίνεις ελληνικά. Εκτός από κάφροι είναι και ηλίθιοι....γιατί ειλικρινά, εμφανισιακά είμαι "ελληνάρας", απλά γυναίκα κλπ δείχνουν μη-έλληνες.

Πλέον έχω αποφασίσει και επισκέπτομαι κατά κανόνα μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα, αγοράζω ακριβά πακέτα (villas or similar με ιδιωτική πισίνα κλπ), περνάω καταπληκτικά, είμαι παλιός και καλός πελάτης σε δύο τουλάχιστον μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων στην Ελλάδα (για να καλύψω και γεωγραφικά τiς ανάγκες μου), έχω δώρα, upgrades, bebefits από Points Κλπ κλπ.

Όταν υπάρχει πρόβλημα, συνήθως το λύνω έυκολα κατόπιν συζήτησεως με τον hotel manager, και μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις μέχρι τώρα επιλογές μου.

Δεν λυπάμαι καθόλου που οι τριγύρω επιχειρήσεις χάνουν τα λεφτά μου, απλά γιατί πιστεύω ότι δεν τα αξίζουν. Και τουλάχιστον με βάση τις δικές μου εμπειρίες, η ποιότητα που μέχρι στιγμής έχω αγοράσει σε all-inclusive πακέτα, δεν είναι καθόλου χαμηλή, απεναντίας, είναι κατά πολυ υψηλότερη και αξιόπιστη συγκριτικά με αυτά που προσφέρουν διάφοροι εποχιακοί τυχάρπαστοι τυχοδιώκτες.

Μοναδική εξαίρεση αποτελεί η αγαπημένη μου βόλτα στα νησιά με νοικιασμένο σκάφος, εμπειρία που θεωρώ μοναδική και την προτεινω σε όλους όσους δεν το έχουν ζήσει. Είναι κάτι, που πραγματικά σε πολύ λίγες χώρες μπορείς να το βιώσεις όπως στην Ελλάδα.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Οταν οι αλλοι ζουσαν σε σπηλιες, εμεις διδασκαμε πολιτισμο..γι αυτο γουσταρω που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ με ολα τα κακα κι αναποδα της Νεοελληνικης φυλης μας!!!!!

Και μετά, οι άλλοι βγήκαν από τις σπηλιές και ... μπήκαμε εμείς :)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
κοίτα, αν πας πας για να δουλέψεις εκει, καλά είναι, όλα πανε σα ρολόι.
αλλά εγώ το λίγο που καθησα, αυτά ειδα και άκουσα απο ανθρώπους που ναι χρόνια εκει...
τους είδα πολύ ψυχρούς, ρομποτακια κανονικά...
δεν έβλεπα την ώρα να γυρίσω στην πατρίδα

Την ζυγαρια φίλε...όλα μια ζυγαριά είναι. Μην το ξεχνάς αυτό.

Για να σε δω να αρρωσταίνεις στην Ελλάδα (δεν σου το έυχομαι γενικά) και να μην είσαι φραγκάτος...
 

rainmaker13

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
211
Like
2
Πόντοι
1
Πιστέυω ότι για τα μόνα θα πρέπει να είμαστε περήφανοι είναι η ιστορία και ο πολιτισμός μας.Δεν βρίσκω κάτι αλλο..
 

chris1982

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
σωστος...αφου πλεον ειμαστε καφροι
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Γουστάρουμε να είμαστε μεταξύ ομοίων μας. Έχουμε πολλές ιδιαιτερότητες, και μία έφεση στο να δημιουργούμε ζεστή παρέα. Ανθρώπινο είναι. Δεν χρειάζεται και μανιφέστο. Και οι ξένοι άβολα νιώθουν χωρίς τις συνηθειές τους και τους ομοίους τους.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά την ποιοτική σύνθεση των τουριστών που έρχονται στην Ελλάδα.

Γιατί δεν έχει σημασία πόσοι έρχονται αλλά πόσα λεφτά αφήνουν.

Με άλλα λόγια, πόσες Greek Salads με 4 πηρούνια και 2 μπύρες με 4 ποτήρια τρώνε στη μάπα η Κρήτη, η Ρόδος και άλλα νησιά.

Και φυσικά υπάρχει και το all inclusive όπου ο τουρίστας δε βγαίνει από το ξενοδοχείο και έτσι οικονομικά δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στην περιοχή.

Ίσως το φαινόμενο να είναι πιο γενικό όμως και όχι απόλυτα ελληνικό

Kαι πόσοι τουρίστες από δυτικές χώρες πέφτουν με τα μούτρα στο πρωινό του ξενοδοχείου τρώγοντας σα λιμάρηδες για να μη χρειαστεί να ξαναφάνε το μεσημέρι...

Και απορείς πόσο μπορεί να φάει για πρωινό ένας άνθρωπος, ενώ μόνο στη τσέπη τους δε βάζουν!
 

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Και μετά, οι άλλοι βγήκαν από τις σπηλιές και ... μπήκαμε εμείς :)
Oχι ρε φιλε flesh , γιατι το λες αυτο;;;Ε4ζησες καθολου εξωτερικο ( οχι για επισκεπτης αλλα μονιμα;;) .Εαν ναι, τοτε ελα και πες μου εαν εμεις ζουμε σε σπηλιες κι αυτοι σε ..παλατια!!!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για καμμιά 100αριά ονόματα παγκοσμίως αποδεκτά.
Αρχαία και νεώτερα.
Μέχρι εκεί-απο εκεί και πέρα η φύση έκανε την επιλογή της και θα μας εξαφανίσει.
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Δεν βλέπω να εξαφανιζόμαστε γιατί η λαμογιά καθιερώνεται διεθνώς και σε αυτό τον τομέα έχουμε διδακτορικό.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Γνώμη μου .
Η σύγχρονη Ελλάδα για μένα είναι ένα κράμα αμόρφωτων, κομπλεξικών , αρχομανών και ανιστόρητων.  Ντρέπομαι που είμαι (νεο)Έλληνας. Όπως έλεγε κάποτε και ο Μηλιώκας "Τρόμπα , φιγούρα, σαχλαμάρα κι αρπακόλλα". Ζούμε για να μισούμε ο ένας τον άλλο.  Φιγουρατζήδες , αμάξι , πιστωτική , φαίνεσθαι (αυτό το έρημο το image). Μπλιαααχχ.  Και κάτι ατάκες: " Όταν τρώγαν βελανίδια εμείς είχαμε χοληστερίνη" τα ακούω βερεσέ. Κι αυτό στα πλαίσια της φιγούρας (ότι τάχα μου εμείς είμαστε Έλληνες).Στο τύμβο των 192 στον Μαραθώνα έχει πάει κανείς?
Κόμπλεξ αθεράπευτο έναντι της Δύσης. Οι κουτόφραγκοι και οι Ελληναράδες.  Οι επαρχιώτες της Ευρώπης.  ʼσε που στην Ελλάδα γίνονται πράγματα που σε καμία στοιχειωδώς σοβαρή χώρα δε γίνονται.Πάλι (χωρίς να αρχίσει πολιτική συζήτηση) τα αποθεματικά των ταμείων φαγώθηκαν. Οι προηγούμενοι τα έχασαν στο Χρηματιστήριο  :2funny:  Αυτοί απλώς τα έφαγαν . .Μου έρχεται στο μυαλό εκείνο το τραγούδι του Χάρι Κλίν που πρόφατα ακούστηκε και στην εκπομπή του Λαζόπουλου.
"Πάλι στα πήρανε , μαλακά πιο μαλακά...
πάλι στα πήρανε πιο μαλακά"
  ]
Ελλάδα ? Μακριάααααα
Γνώμη μου πάντα
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Δεν βλέπω να εξαφανιζόμαστε γιατί η λαμογιά καθιερώνεται διεθνώς και σε αυτό τον τομέα έχουμε διδακτορικό.
Είναι τυχαίο ότι οι άρχοντες της λαμογιάς ,οι μαφιόζοι  έδρασαν στην Ελληνογενή Νότια Ιταλία? Στην Magna Graecia? Έλληνες ήταν και αυτοί...
 

rokoss

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.282
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
16
Γνώμη μου .
Η σύγχρονη Ελλάδα για μένα είναι ένα κράμα αμόρφωτων, κομπλεξικών , αρχομανών και ανιστόρητων.  Ντρέπομαι που είμαι (νεο)Έλληνας. Όπως έλεγε κάποτε και ο Μηλιώκας "Τρόμπα , φιγούρα, σαχλαμάρα κι αρπακόλλα". Ζούμε για να μισούμε ο ένας τον άλλο.  Φιγουρατζήδες , αμάξι , πιστωτική , φαίνεσθαι (αυτό το έρημο το image). Μπλιαααχχ.  Και κάτι ατάκες: " Όταν τρώγαν βελανίδια εμείς είχαμε χοληστερίνη" τα ακούω βερεσέ. Κι αυτό στα πλαίσια της φιγούρας (ότι τάχα μου εμείς είμαστε Έλληνες).Στο τύμβο των 192 στον Μαραθώνα έχει πάει κανείς?
Κόμπλεξ αθεράπευτο έναντι της Δύσης. Οι κουτόφραγκοι και οι Ελληναράδες.  Οι επαρχιώτες της Ευρώπης.  ʼσε που στην Ελλάδα γίνονται πράγματα που σε καμία στοιχειωδώς σοβαρή χώρα δε γίνονται.Πάλι (χωρίς να αρχίσει πολιτική συζήτηση) τα αποθεματικά των ταμείων φαγώθηκαν. Οι προηγούμενοι τα έχασαν στο Χρηματιστήριο  :2funny:  Αυτοί απλώς τα έφαγαν . .Μου έρχεται στο μυαλό εκείνο το τραγούδι του Χάρι Κλίν που πρόφατα ακούστηκε και στην εκπομπή του Λαζόπουλου.
"Πάλι στα πήρανε , μαλακά πιο μαλακά...
πάλι στα πήρανε πιο μαλακά"
  ]
Ελλάδα ? Μακριάααααα
Γνώμη μου πάντα

ποσο δικιο εχεις ρε συ germaon.. δυστυχως.. με απαλλαξες απο τον κοπο να γραψω τα ιδια.

 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
ποσο δικιο εχεις ρε συ germaon.. δυστυχως.. με απαλλαξες απο τον κοπο να γραψω τα ιδια.
'στώωω.  Και η ιστορία δεν συγχωρεί. Μας έχει ξεράσει και ( λόγω υπογεννητικότητας) σύντομα θα μας έχει ξεχάσει.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Oχι ρε φιλε flesh , γιατι το λες αυτο;;;Ε4ζησες καθολου εξωτερικο ( οχι για επισκεπτης αλλα μονιμα;;) .Εαν ναι, τοτε ελα και πες μου εαν εμεις ζουμε σε σπηλιες κι αυτοι σε ..παλατια!!!!

Πολυάτακτε, εννοώ ότι σε  αισθητική είμαστε λίγο για τα μπάζα...Anyway, όπως και να έχει το πράγμα, έχω καταλάβει πως δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τίποτα...Πάμε έξω, α ρε Ελλαδάρα...γυρίζουμε πίσω, μαλάκες Ελληνάρες πότε θα γίνεται άνθρωποι...Ο Έλληνας, μέσα σε όλα τα κουσούρια του, πιτεύω πως είναι κατά βάση καλόβολος και ζεστός άνθρωπος...Παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά μάγκες...Μ΄΄ονο άνθρωποι που σε κατανοούν και σε σκέφτονται...Όπου τους βρεις, εκεί είναι και ο παράδεισός σου :) :) :)
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Πολύ μισαλλοδοξία ρε παιδιά.
Η Ελλάδα έτσι η Ελλάδα αλλιώς, ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου  :2funny: :2funny:
 

bumsen1453

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2006
Μηνύματα
332
Like
1
Πόντοι
1
Είναι τυχαίο ότι οι άρχοντες της λαμογιάς ,οι μαφιόζοι  έδρασαν στην Ελληνογενή Νότια Ιταλία? Στην Magna Graecia? Έλληνες ήταν και αυτοί...

Πράγματι!!! Οι Έλληνες της Σικελίας ήταν οργανωμένοι σε "εταιρείες", κάτι σαν τις σημερινές μαφιόζικες φαμίλιες, που υποστήριζαν τα μέλη τους μέχρι θανάτου. Ο Διονύσιος πχ. , ο γνωστός τύρρανος των Συρακουσών, μπόρεσε να οργανώσει μέχρι κι έναν μικρό στρατό για να πολεμήσει τους Καρχηδόνιους, βασιζόμενος αποκλειστικά σε ανθρώπους της εταιρείας του. Λέγεται μάλιστα ότι και ο θάνατός του στην Αθήνα, πολλά χρόνια μετά, δεν ήλθε από φυσικά αίτια, αλλά από δηλητηρίαση από μέλη μιας εταιρείας...
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
12
Πόντοι
2.007
Καμια μισαλλοδοξια.
Θα μπορουσα να φτασω τα 1000 ποστ, εαν σε καθε ποστ ανεφερα εναν λογο για τον οποιο ΔΕΝ ειμαι υπερηφανος.  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom