Νέα

103 λόγοι που είμαστε περήφανοι ως Έλληνες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα allen221
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 106
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
6
Πόντοι
66
και ρώτησα την γυναίκα μου πριν παντρευτούμε...έχεις γονείς? έχω μου λέει αλλά σε αγαπάνε πολύ..........τόφαγα ο μαλάκας............ :headbang:
 

pipinolatris12

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
549
Κριτικές
17
Like
12
Πόντοι
1.997
Έλληνες .........οι γαμιστές του ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ  :jerking:
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
ρε συναγωνιστές, είμαστε η του υψους, ή του βάθους...
δε χρειάζεται τόση κακομοιριά, ότι είμαστε σε πολλά πράγματα, τελείως μπουρδέλο σαν χώρα, ναι είμαστε, αλλά σαν λαός έχουμε και τα καλά μας.
Για πηγαίντε στη γερμανία, να δείτε όλη τη σημασία της λέξης "φιλότιμο" και ανθρωπιά.
να είσαι πίσω από το γερμανο, φορτωμένος με 10 τσαντες ψώνια, και να σου κλεινει την πόρτα αντι να την κρατήσει ανοιχτή...
να βγαίνει μια παρέα φίλων έξω, και να διαιρούν το λογαριασμό επακριβώς με το τι έφαγε και ήπιε ο καθένας, να ψάχνουν μην τυχόν πληρώσει κανείς κάνα cent παραπάνω...
άμα είναι να γίνω έτσι να τη χέσω την προοδο, εκατο φορές ελλάδα ρε
με τα καλά μας και με τα σκατά μας....
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
ρε συναγωνιστές, είμαστε η του υψους, ή του βάθους...
δε χρειάζεται τόση κακομοιριά, ότι είμαστε σε πολλά πράγματα, τελείως μπουρδέλο σαν χώρα, ναι είμαστε, αλλά σαν λαός έχουμε και τα καλά μας.
Για πηγαίντε στη γερμανία, να δείτε όλη τη σημασία της λέξης "φιλότιμο" και ανθρωπιά.
να είσαι πίσω από το γερμανο, φορτωμένος με 10 τσαντες ψώνια, και να σου κλεινει την πόρτα αντι να την κρατήσει ανοιχτή...
να βγαίνει μια παρέα φίλων έξω, και να διαιρούν το λογαριασμό επακριβώς με το τι έφαγε και ήπιε ο καθένας, να ψάχνουν μην τυχόν πληρώσει κανείς κάνα cent παραπάνω...
άμα είναι να γίνω έτσι να τη χέσω την προοδο, εκατο φορές ελλάδα ρε
με τα καλά μας και με τα σκατά μας....

Αχα..
- Να πηγαίνεις στις τράπεζες και στις δημόσιες υπηρεσίες και να σε εξυπηρετούν
- Να τους ρωτάς στο δρόμο και αν δεν ξέρουν να σου εξηγήσουν να σε πηγαίνουν μέχρι εκεί
- Να πληρώνεις για υπηρεσίες και να μην αισθάνεσαι ότι σου κάνουν χάρη

Όσο για τη διαίρεση του λογαριασμού.. όχι προτιμώ τα ελληνικά μαγαζιά , που ο σερβιτόρος θέλει το λογαριασμό όλο μαζί για να αποφύγει τα ανώτατα μαθηματικά και όταν του ζητάς απόδειξη σε κοιτάει λες και του ζήτησες να σου δώσει κώλο.. άσε που οι Γερμανοί αφήνουν και σχεδόν ΠΑΝΤΑ μπουρμπουάρ..

Μιζέρια σκέτη, άστα να πάνε...

Υ.Γ. Όσο για τις πόρτες, αυτό κι αν είναι αστείο.. μην σου πω σε περιμένουν με την πόρτα ανοικτή αν σε δουν να έρχεσαι..
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.295
Κριτικές
1
Like
762
Πόντοι
96
και ρώτησα την γυναίκα μου πριν παντρευτούμε...έχεις γονείς? έχω μου λέει αλλά σε αγαπάνε πολύ..........τόφαγα ο μαλάκας............ :headbang:

  κατι αναλογο πηγα να πω σε ενα αλλο thread τι παρθενα και ξεπαρθενα εχει γονεις? ποσο χρονων ειναι? ποσο κοντα μενουνε? ποσο συχνα τους βλεπει?  αυτα και καποια αλλα (που ακομα τα ψαχνω) ειναι τα σοβαρα ερωτηματα!
 

Επισκέπτης
άσε που οι Γερμανοί αφήνουν και σχεδόν ΠΑΝΤΑ μπουρμπουάρ..

Κι εδώ αφήνεις πάντα μπουρμπουάρ αλλά είσαι τόσο μαλάκας (όχι εσύ, όλοι μας!) γιατί το μπουρμπουάρ το έχεις δώσει καθώς είναι πάνω στην τιμή του προϊόντος...
 

THE JOKER

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
63
Like
0
Πόντοι
0
Eιμαι μισος Ελληνας. Καλα ειναι εδω. θετικα και αρνητικα εχει η Ελλαδα. παντου υπαρχουν αυτα ομως. πιο πολλα ειναι τα θετικα. Μην γκρινιαζουμε
 
OP
OP
A

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Πω πω ρε allen221 μου εφτιαξες ενα παπαρι. Παω να τα χωσω μεγαλε αλλα το κακο ειναι οτι μονο εμεις τα ξερουμε αυτα οι ΕΛΛΗΝΕΣ
Ρε peskandritsos μονάρχιδος είσαι;  :2funny:
Πέρα της πλάκας, πολλά πράγματα γνωρίζουν για εμάς  πλην της Ελληνικής Επικρατείας, και αυτό αποδεικνύεται από τον τουρισμό,  (αυτόν που έχουμε καλώς ή κακώς) συν αν πας στο εξωτερικό και ακούσεις τι λένε για εμάς.

 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Ρε peskandritsos μονάρχιδος είσαι;  :2funny:
Πέρα της πλάκας, πολλά πράγματα γνωρίζουν για εμάς  πλην της Ελληνικής Επικρατείας, και αυτό αποδεικνύεται από τον τουρισμό,  (αυτόν που έχουμε καλώς ή κακώς) συν αν πας στο εξωτερικό και ακούσεις τι λένε για εμάς.

Περί τουρισμού:

Η Ελλάδα έχει κατά μέσο όρο 11 εκατομμύρια τουρίστες τον χρόνο. Όσους έχει η Μαγιόρκα, ένα νησί με το μέγεθος της Κρήτης περίπου. Πόσους έχει όλη η Ισπανία; Αφήστε το καλύτερα.

Μας γνωρίζουν γιατί ευτυχίσαμε να γεννηθούμε στον τόπο που αναπτύχθηκε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός. Ευτυχής συγκυρία ήταν την οποία εκμεταλλευτήκαμε και εκμεταλλευόμαστε δεόντως.
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά την ποιοτική σύνθεση των τουριστών που έρχονται στην Ελλάδα.

Γιατί δεν έχει σημασία πόσοι έρχονται αλλά πόσα λεφτά αφήνουν.

Με άλλα λόγια, πόσες Greek Salads με 4 πηρούνια και 2 μπύρες με 4 ποτήρια τρώνε στη μάπα η Κρήτη, η Ρόδος και άλλα νησιά.

Και φυσικά υπάρχει και το all inclusive όπου ο τουρίστας δε βγαίνει από το ξενοδοχείο και έτσι οικονομικά δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στην περιοχή.

Ίσως το φαινόμενο να είναι πιο γενικό όμως και όχι απόλυτα ελληνικό
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
6
Πόντοι
66
δυστυχώς δεν ψάχνουμε τον ποιοτικό τουρισμό αλλά τον ποσοτικό.........και από υπηρεσίες...χέσε ψηλά και αγνάντευε...όχι όλοι βέβαια αλλά το 80%........μόνο το πως να τους τα παίρνουμε κοιτάμε.............
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά την ποιοτική σύνθεση των τουριστών που έρχονται στην Ελλάδα.

Γιατί δεν έχει σημασία πόσοι έρχονται αλλά πόσα λεφτά αφήνουν.

Με άλλα λόγια, πόσες Greek Salads με 4 πηρούνια και 2 μπύρες με 4 ποτήρια τρώνε στη μάπα η Κρήτη, η Ρόδος και άλλα νησιά.

Και φυσικά υπάρχει και το all inclusive όπου ο τουρίστας δε βγαίνει από το ξενοδοχείο και έτσι οικονομικά δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στην περιοχή.

Ίσως το φαινόμενο να είναι πιο γενικό όμως και όχι απόλυτα ελληνικό

+1

Και ναι, το φαινόμενο είναι όντως πιο γενικό.
Αλλά είναι μόδα και θα περάσει...
Μπορεί με το All Inclusive να τα βρίσκουν όλα, αλλά πίστεψε με, στο βωμό της χαμηλής τιμής , είναι ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.
Σιγά - σιγά καταλαβαίνει ο τουρίστας ότι αν βγεί από το ξενοδοχείο, ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ .
Θα βρεί και το ακριβό, (άν θέλει), θα βρεί όμως και φτηνό, το οποίο θα είναι πάλι πολύ καλύτερο από το ξενοδοχείο....
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Για Βαλκάνια καλοί είμαστε, για παραπέρα είναι άτοπη η σύγκριση.
 

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Οταν οι αλλοι ζουσαν σε σπηλιες, εμεις διδασκαμε πολιτισμο..γι αυτο γουσταρω που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ με ολα τα κακα κι αναποδα της Νεοελληνικης φυλης μας!!!!!
 

chris1982

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
γουσταρω που ειμαι ελληνας γιατι ειμαι καφρος και γαμαω κωλο!
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά την ποιοτική σύνθεση των τουριστών που έρχονται στην Ελλάδα.

Γιατί δεν έχει σημασία πόσοι έρχονται αλλά πόσα λεφτά αφήνουν.

Με άλλα λόγια, πόσες Greek Salads με 4 πηρούνια και 2 μπύρες με 4 ποτήρια τρώνε στη μάπα η Κρήτη, η Ρόδος και άλλα νησιά.

Και φυσικά υπάρχει και το all inclusive όπου ο τουρίστας δε βγαίνει από το ξενοδοχείο και έτσι οικονομικά δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στην περιοχή.

Ίσως το φαινόμενο να είναι πιο γενικό όμως και όχι απόλυτα ελληνικό

Σωστή η παρατήρηση Sin.. Tο θέμα είναι ότι όταν η χωριάτικη κάνει 8 ευρώ, είναι και για άλλα? Εγώ δεν το νομίζω.

Αφήστε δε τις διαφορές στις τιμές.. Φαληράκι 2004, η πίτα για τους Έλληνες 2 ευρώ , για τους ξένους 2,5.. Ύστερα από αυτά τα ξεφτιλισμένα και γύφτικα πράγματα που κάνουμε, (για να μην μπούμε στο θέμα Ταρίφες ) είναι έκπληξη που έρχονται ακόμα για να αφήσουν αυτά τα 8 ευρώ που αφήνουν..

Πάντως για να μαστε ειλικρινείς, ότι κάνουν οικονομία εώς υπερβολική οικονομία στα έξοδα για το φαγητό όταν κάνουν διακοπές , κάνουν.. αλλά με τα σκατά που τους προσφέρουμε, καλά να πάθουμε.. Γιατί δεν νομίζω να ρίξαμε εμείς την άμμο στις παραλίες μας? Όχι, εμείς είμαστε οι τύποι με τις ομπρέλες και το greek taverna on the beach...
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Αχα..
- Να πηγαίνεις στις τράπεζες και στις δημόσιες υπηρεσίες και να σε εξυπηρετούν
- Να τους ρωτάς στο δρόμο και αν δεν ξέρουν να σου εξηγήσουν να σε πηγαίνουν μέχρι εκεί
- Να πληρώνεις για υπηρεσίες και να μην αισθάνεσαι ότι σου κάνουν χάρη

Όσο για τη διαίρεση του λογαριασμού.. όχι προτιμώ τα ελληνικά μαγαζιά , που ο σερβιτόρος θέλει το λογαριασμό όλο μαζί για να αποφύγει τα ανώτατα μαθηματικά και όταν του ζητάς απόδειξη σε κοιτάει λες και του ζήτησες να σου δώσει κώλο.. άσε που οι Γερμανοί αφήνουν και σχεδόν ΠΑΝΤΑ μπουρμπουάρ..

Μιζέρια σκέτη, άστα να πάνε...

Υ.Γ. Όσο για τις πόρτες, αυτό κι αν είναι αστείο.. μην σου πω σε περιμένουν με την πόρτα ανοικτή αν σε δουν να έρχεσαι..

κοίτα, αν πας πας για να δουλέψεις εκει, καλά είναι, όλα πανε σα ρολόι.
αλλά εγώ το λίγο που καθησα, αυτά ειδα και άκουσα απο ανθρώπους που ναι χρόνια εκει...
τους είδα πολύ ψυχρούς, ρομποτακια κανονικά...
δεν έβλεπα την ώρα να γυρίσω στην πατρίδα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom