Νέα

Πελέ ή Μαραντόνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα germaon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 268
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιός είναι ο καλύτερος των καλύτερων?

  • Πελέ

    Ψήφοι: 38 40,9%
  • Μαραντόνα

    Ψήφοι: 55 59,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    93

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.913
Like
18.228
Πόντοι
3.656
ειναι τουλαχιστον αστειο να συγκρινονται παικτες απο διαφορετικες εποχες

εχει εξελιχθει το αθλημα (τοσο σε επιπεδο επιστημονικης υποστηριξης απο τις ομαδες οσο και σε κανονισμους)

πχ την εποχη του ντιστεφανο και του πουσκας δεν υπηρχαν καν καρτες - σου εσπαγαν οι αμυντικοι τα ποδια και ... ας προσεχες
θα βαλω και τον πελε μεσα σε αυτην την εποχη μια και αποσο ξερω οι καρτες εφαρμοστηκαν απο το μουντιαλ του 70 στο μεξικο και μετα

αλλο πχ ... απο την εποχη που σακατεψαν τον φανμπαστεν, οι επιθετικοι εχουν αποκτησει μεσω κανονισμων μεγαλυτερη προστασια απο χασαπηδες αμυντικους (και καλα κανουν γιατι ειναι οι σταρ του αθληματος και αυτοι φερνουν τα εσοδα)

δειτε οποιοδηποτε βιντεακι του μαραντονα ... τι κλωτσιες τρωει και μενει ορθιος και σκεφτειτε πως τι θα σφυριζε ενας σημερινος διαιτητης (και σκεφτειτε αντιστοιχα αν θα επιβιωναν ροναλντο-φωτομοντελο ή μεσσι την εποχη της κλωτσιας)
αν υπηρχε ενας τροπος να μεταφερεις το ροναλντο σε εκεινη την εποχη,αν οι αμυντικοι της εποχης τον προλαβαιναν,θα επαιρναν τα δικα τους ποδια στο χερι στην πρωτη κοντρα.ο ροναλντο και ο μεσι παιζουν 70-80 παιχνιδια σε τοπ επιπεδο εδω και 15 χρονια.δεν εχουν το ιδιο μυικο συστημα που ειχαν οι ποδοσφαιριστες το 1960 και καθε κουβεντ για φωτομοντελα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Σε ενα ματς τσου-λου οταν ειχε παει στην ρεαλ νομιζω ηταν μπροστα στο σκορ και στην κοντρα επιθεση ο αμυντικος τραβαει την μπλουζα του φωτομοντελου κι αυτος ενω εχει φυγει πιο μπροστα σαν να δισταζει λιγο και συνεχιζει βαζοντας γκολ.Λενε οι σπικερ τοτε "Εξελιχθηκε ο Ροναλντο,παλιοτερα θα επεφτε για να παρει φαουλ".Και το κανε πολλες φορες.Αμα τραβουσε οσα τραβηξε ο πραγματικος Ροναλντο σε ενα ματς μονο,δεν θα συζηταγαμε καν γι αυτον :confused: :confused: :confused:
 

Intruder80

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
947
Κριτικές
2
Like
3.230
Πόντοι
446
Πελέ με διαφορά....έπαιζε μπαλάρα με τα πόδια του και μόνο...οχι μαζί με τα ρουθούνια του!!!!!
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.933
Like
6.756
Πόντοι
1.056
Την Καλησπερα στους Φιλους.....εχει μια σκηνη απο την ταινια Escape to Victrory οπου ο προποντης που τον υποδυεται ο μεγαλος Μαικλ Καιν κανει αναλυση το πως θα παιξουνε τους Γερμανους....και σηκωνεται ο Πελε και του σχεδιαζει πως θα παιξουνε....μετα απο αρκετα χρονια το επραξε ο Αργεντινος.....Αλητη μας πηρες τα μυαλα....
 

Συνημμένα

  • victory.jpg
    victory.jpg
    99 KB · Εμφανίσεις: 39

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.322
Πόντοι
2.356
Την Καλησπερα στους Φιλους.....εχει μια σκηνη απο την ταινια Escape to Victrory οπου ο προποντης που τον υποδυεται ο μεγαλος Μαικλ Καιν κανει αναλυση το πως θα παιξουνε τους Γερμανους....και σηκωνεται ο Πελε και του σχεδιαζει πως θα παιξουνε....μετα απο αρκετα χρονια το επραξε ο Αργεντινος.....Αλητη μας πηρες τα μυαλα....
Φοβερη ταινια,το τακουνακι του Αρντιλες την επομενη μερα ολα τα πιτσιρικια τρωγαμε τα μουτρα μας να το πετυχουμε!
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.566
Like
2.878
Πόντοι
506
Πάντως στον τελικό του 86 δεν τα κατάφερε ο Λόταρ

Τεραστια πλακα εχει οταν διαβαζω δεξια κ αριστερα οτι...... "ο Μαραντονα πηρε μονος του το μουντιαλ"

Η αληθεια ειναι οτι η Αργεντινη κατεβαζει σχεδον παντα ομαδαρες, ετσι φυσικα και το ´86.

Δες το τακουνακι-πασα του Enrique στο 4:33…..

Bonus: Big Show ο Valdano sto 7:30!!!

Final 1986

Argentina (5-3-2)

GK Pumpido (River Plate)

CB Ruggeri (Boca Juniors)
CB Brown (Boca Juniors)
CB Cuciuffo (Velez)
LWB Olarticoechea (Boca Juniors)
RWB Giusti (Independiente)

DM Batista (Argentinos Juniors)
CM Enrique (River Plate)
CM Burruchaga (FC Nantes)

SS Maradona (Napoli)
CF Valdano (Real Madrid)
 

Cockamamie

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2020
Μηνύματα
382
Like
753
Πόντοι
81
Ο Μαραντονα ήταν μια ομάδα μόνος του κουβάλησε μια εθνική και μια Νάπολη στην πλάτη του ! Ήταν ηγέτης παιχταράς μπορούσε να ρεζιλέψει 11 αντιπάλους ακόμα και η πολυτάραχη ζωή του ναι μεν αποτελεί αρνητικό πρότυπο συμβάλλει όμως στο μύθο του!!!!Ενω ο Πελέ ποτέ δεν υπήρξε ομάδα μόνος του επίσης οι άμυνες της εποχής του ήταν πιο χαλαρές οι ομάδες έπαιζαν με 5 Σέντερ φορ Ρισπεκτ στον άνθρωπο ήταν τεράστιος αλλά όχι ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.700
Πόντοι
606
Έλα ρε φίλε,ποιος θα παιρνε ποτέ μουντιάλ με τον Μπουρουτσάγκα;

Να μου πεις στη Νάπολι είχε Καρέκα,Αλεμάο,εντάξει.

Εκείνη η Αργεντινή ένα μάτσο ξυλοκόποι ήταν,ομαδάρα ήταν η επόμενη με Μπατιστούτα,Ρεδόντο,Ζανέτι,Βερόν κλπ που είχε αποκλειστεί απ'την Ολλανδία το 98



 
  • Like
Αντιδράσεις: Buda

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.566
Like
2.878
Πόντοι
506
Έλα ρε φίλε,ποιος θα παιρνε ποτέ μουντιάλ με τον Μπουρουτσάγκα;

Να μου πεις στη Νάπολι είχε Καρέκα,Αλεμάο,εντάξει.

Εκείνη η Αργεντινή ένα μάτσο ξυλοκόποι ήταν,ομαδάρα ήταν η επόμενη με Μπατιστούτα,Ρεδόντο,Ζανέτι,Βερόν κλπ που είχε αποκλειστεί απ'την Ολλανδία το 98
Μου αρεσουν πολυ οι ομαδες της αργεντινης κ της ουρουγουαης κ παντα τους υποστηριζω στα μουντιαλ.

Ειδικα για την Αργεντινη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι λετε οτι το ´86 δεν ειχε καλη ομαδα (μου θυμιζει αυτα που διαβαζω για την εθνικη μπασκετ του 87´, οπου κ εκει λενε οτι ο γκαλης το πηρε μονος του......ενω ειχε φασουλα, γιαννακη, χριστοδουλου απο διπλα και ηταν φοβερο team)

1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010...... ολες αυτες τις χρονιες η αργεντινη κατεβαζε ομαδαρες στα ματια μου :wink:

1978

1982
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
4
Like
1.609
Πόντοι
266
Έλα ρε φίλε,ποιος θα παιρνε ποτέ μουντιάλ με τον Μπουρουτσάγκα;

Να μου πεις στη Νάπολι είχε Καρέκα,Αλεμάο,εντάξει.

Εκείνη η Αργεντινή ένα μάτσο ξυλοκόποι ήταν,ομαδάρα ήταν η επόμενη με Μπατιστούτα,Ρεδόντο,Ζανέτι,Βερόν κλπ που είχε αποκλειστεί απ'την Ολλανδία το 98
Μου αρεσουν πολυ οι ομαδες της αργεντινης κ της ουρουγουαης κ παντα τους υποστηριζω στα μουντιαλ.

Ειδικα για την Αργεντινη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι λετε οτι το ´86 δεν ειχε καλη ομαδα (μου θυμιζει αυτα που διαβαζω για την εθνικη μπασκετ του 87´, οπου κ εκει λενε οτι ο γκαλης το πηρε μονος του......ενω ειχε φασουλα, γιαννακη, χριστοδουλου απο διπλα και ηταν φοβερο team)

1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010...... ολες αυτες τις χρονιες η αργεντινη κατεβαζε ομαδαρες στα ματια μου :wink:

1978

1982


MONO στα μάτια σου, όμως...Δηλαδή τι να πει και η Βραζιλία του 1982....
 

tasoa

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2006
Μηνύματα
138
Like
74
Πόντοι
1
Μήπως να ενεργοποιηθεί ξανά η ψηφοφορία;
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.566
Like
2.878
Πόντοι
506
MONO στα μάτια σου, όμως...Δηλαδή τι να πει και η Βραζιλία του 1982....
Καλημέρα και......μάθε μπαλίτσα αγόρι μου

In the 1986 World Cup, was Argentina a good team or did Maradona literally lead them to the title?

The story of Diego Armando Maradona single handedly winning the 1986 FIFA world cup in Mexico is a myth created to challenge Pele's own legendary status and out the Argentine above the Brazilian.

No disrespect to Maradona's individual brilliance against Belgium and notable against england where be scored the best goal in football history. But the 11 players were so good.

Football is a team sport and 11 players all contribute to win the tournament, though we may say one man may stand above others, or motivate them to victory.

Goal keeper Nery Pumpido was in his best, winning copa libertadores with river plate.

Defense had Oscar Ruggiero, Cuciuffo, Jose Louis Brown(the sweeper) and Daniel pasarella(who captained the 1978 squad but was stripped of the armband and given to a new talent Maradona by the new coach).

The defense wa rock solid and only conceded 5 goals in the tournament; two of which came from set pieces in the final match against Germany in the final.

The Midfielders deserve more credit because of their ability to break opponents play and at the same time initiate attack. The trio of Ricardo Gusti,Sergio Batista and hector Enrique was so solid.

The attack led by Maradona have two players who could also win games for Argentina without Diego Armando; the two Jorges; Burruchagga and Valdano.

Conclusion:
No doubt, Maradona was good but he had a compacted and complete team to help him lift the FIFA world cup trophy.

- - -

Alejandro Fischer
Updated August 14, 2018

Yes and yes. Argentina was a great team and yes, Maradona helped a lot.

Argentina has always been a top team, it is now a top team and chances are will always remain a top team. In 1994 Argentina did not have the best Worldcup but quickly they bounced back to find themselves as usual in the top FIFA rankings. Argentinians love soccer to much and will not allow their team to be weak for long.

The 1986 team was very strong as all Argentinian teams are. It is true that Maradona was at his prime and as the captain, he led his team to winning the cup. Maradona also won the prize for best player of the tournament (even though he cheated by scoring a goal with his hand and managed to deceive the referees!).

This being said, no one should ever hint that the 1986 team was weak in anyway. With or without Maradona, the team could have taken anyone. At the end they beat none other than all might Germany, a battle that would continue the next tournament when Germany beat the Argentinians. That day as I recall was grand!!

At the end of the story the situation is very similar than it is today with FC. Barcelona & Messi. Take Messi out of the team and Barça remains a powerhouse worth of any title. Put Messi in and they are even stronger. Same with Maradona and Argentina in 86'


- - -

Ernesto Gasulla
Answered October 13, 2019

It wasn’t a good team. It was a great team.

Maradona took over in the second phase, and was instrumental in winning the WC, without a question. But the team had a rock solid defense, a lethal scorer in Valdano, another playmaker in Burruchaga, and after all, Maradona’s participation in the final game vs. Germany was limited, as the Germans had a two, sometimes three player lock on him: Argentina scored on a cross from Burruchaga to Brown’s head, then on an assist from Enrique to Valdano, and only in the third goal did Maradona assist Burruchaga.

- - -

Luis Gutierrez
Answered January 1, 2018

Argentina 1986 was a great team, Maradona was its leader.

If we replace Maradona by Di Stefano or Messi, Argentina also won the World Cup 1986

If the national team was Bolivia, neither Maradona, Di Stefano, nor Messi won the World Cup

- - -

Greg Gordon (I work as a football scout for a professional club in Scotland and also provide player information for clubs)
Answered June 10, 2015

I think the 1986 team was pretty good
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Έλα ρε φίλε,ποιος θα παιρνε ποτέ μουντιάλ με τον Μπουρουτσάγκα;

Να μου πεις στη Νάπολι είχε Καρέκα,Αλεμάο,εντάξει.

Εκείνη η Αργεντινή ένα μάτσο ξυλοκόποι ήταν,ομαδάρα ήταν η επόμενη με Μπατιστούτα,Ρεδόντο,Ζανέτι,Βερόν κλπ που είχε αποκλειστεί απ'την Ολλανδία το 98
Μου αρεσουν πολυ οι ομαδες της αργεντινης κ της ουρουγουαης κ παντα τους υποστηριζω στα μουντιαλ.

Ειδικα για την Αργεντινη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι λετε οτι το ´86 δεν ειχε καλη ομαδα (μου θυμιζει αυτα που διαβαζω για την εθνικη μπασκετ του 87´, οπου κ εκει λενε οτι ο γκαλης το πηρε μονος του......ενω ειχε φασουλα, γιαννακη, χριστοδουλου απο διπλα και ηταν φοβερο team)

1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010...... ολες αυτες τις χρονιες η αργεντινη κατεβαζε ομαδαρες στα ματια μου :wink:

1978

1982


MONO στα μάτια σου, όμως...Δηλαδή τι να πει και η Βραζιλία του 1982....

Βραζιλία 1982.Πολλοί μπαλαδοροι μαζεμένοι και μια τρύπια άμυνα.Για αυτό τους εξέθεσαν οι μαστερς της τακτικής Ιταλοί.
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Έλα ρε φίλε,ποιος θα παιρνε ποτέ μουντιάλ με τον Μπουρουτσάγκα;

Να μου πεις στη Νάπολι είχε Καρέκα,Αλεμάο,εντάξει.

Εκείνη η Αργεντινή ένα μάτσο ξυλοκόποι ήταν,ομαδάρα ήταν η επόμενη με Μπατιστούτα,Ρεδόντο,Ζανέτι,Βερόν κλπ που είχε αποκλειστεί απ'την Ολλανδία το 98
Μου αρεσουν πολυ οι ομαδες της αργεντινης κ της ουρουγουαης κ παντα τους υποστηριζω στα μουντιαλ.

Ειδικα για την Αργεντινη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι λετε οτι το ´86 δεν ειχε καλη ομαδα (μου θυμιζει αυτα που διαβαζω για την εθνικη μπασκετ του 87´, οπου κ εκει λενε οτι ο γκαλης το πηρε μονος του......ενω ειχε φασουλα, γιαννακη, χριστοδουλου απο διπλα και ηταν φοβερο team)

1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010...... ολες αυτες τις χρονιες η αργεντινη κατεβαζε ομαδαρες στα ματια μου :wink:

1978

1982

Για μπάσκετ δεν θέλω να φανταστώ τι απόψεις έχεις...
 

NIKOS1986

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2007
Μηνύματα
329
Κριτικές
3
Like
77
Πόντοι
1
Ωραία ψηφοφορία με μόνο τον Πελέ.ουτε κι έτσι θα βγει πρώτος παντως
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 131614

Επισκέπτης
Μαραντόνα και τα μυαλά στα κάγκελα :sunglasses:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom