Νέα

Πελέ ή Μαραντόνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα germaon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 268
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιός είναι ο καλύτερος των καλύτερων?

  • Πελέ

    Ψήφοι: 38 40,9%
  • Μαραντόνα

    Ψήφοι: 55 59,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    93

vaggelis 80

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2019
Μηνύματα
652
Like
2.625
Πόντοι
446
Πηγαίνατε ένα ταξίδι Ναπολι και τοτε θα καταλάβετε τη σημαίνει ο Μαραντονα για τους Ναπολιτανους. Άλλο να το ζεις από κοντά και άλλο να το βλέπεις στο you tube.. Καλύτερα να τους βρίσεις τη μάνα πάρα τον Θεό τους Μαραντονα
 

Karamanis Stratos

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
5.486
Like
8.416
Πόντοι
2.356
Πελε γκουντ

Μαραδονα μπεττερ

ΤΖΩΡΤΖ ΜΠΕΣΤ!

:rockon::rockon::rockon:
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.038
Πόντοι
10.411
Συναγωνιστές, καλημέρα!
Θά ήθελα καί εγώ νά καταθέσω τήν άποψή μου σέ αυτό τό θέμα, μιάς και έχω δεί τόν Πελέ αγωνιζόμενο στό Μουντιάλ τού 1970, μέ τήν Θεϊκή Βραζιλία...δέν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ σύγκριση...μεγάλος παίκτης ο Μαραντόνα, αλλά ασυγκρίτως καλύτερος ο Πελέ, σέ όλα...μαγική ντρίπλα (ακόμα δέν έχει βρεθεί παίκτης νά ντριπλάρη 3 αμυνόμενους χωρίς νά πέση κάτω η μπάλα!), πολύ πιό δυνατό σούτ, ήταν δέ καί δεκαθλητής!!!! σέ αντίθεση μέ τόν Μαραντόνα πού ούτε δεκαθλητής ούτε κάν αθλητής ήταν!! ακόμα: από πού καί ώς πού τό δίλημα Πελέ ή Μαραντόνα? δηλαδή ο Μαραντόνα συγκρίνεται μέ τόν Γκαρίντσα? έχω πάει πολλές φορές Βραζιλία, καί οι πιό παλιοί Βραζιλιάνοι μού έλεγαν ότι ο Γκαρίντσα ήταν καλύτερος από τόν Πελέ, αλλά δέν είχε διάρκεια...ακόμα: Ο Μαραντόνα ήταν καλύτερος από τόν μέγιστο Φέρεντς Πούσκας? ή τόν επίσης μέγιστο Αλφρέντο ντί Στέφανο? η γνώμη μου: σέ καμμία περίπτωση!! απλώς τέθηκε τό δίλημμα γιά νά είχαμε νά λέγαμε!!

Να ερχόταν κι ο Πελέ στην Ευρώπη,να έτρωγε τα κλωτσίδια που έτρωγε ο Μαραντόνα,να έπαιρνε πρωταθλήματα και ουεφα με τον Παναιτωλικό της Ιταλίας και μετά ας μας λέγατε ότι ήταν καλύτερος

Τον είδαμε τον Πελέ και στο μουντιάλ του 66 που έτρωγε τις κλωτσιές και τον βγάζανε σηκωτό.Και είπε καλά είμαστε στη Βραζιλία,πού να τρέχουμε στην Ευρώπη να τρώμε το ξυλίκι.Αυτά που λεγόντουσαν ότι τάχα θα υπήρχαν μαζικές αυτοκτονίες αν έφευγε,είναι μαλακίες.Μετά πως έφυγε στην Αμερική;

Ο Ντιέγκο έκανε ότι έκανε χωρίς καν να είναι αθλητής.Πού να ήταν κιόλας δηλαδή
[/quote]
Από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω μαζί σου
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.570
Like
2.882
Πόντοι
506
Συναγωνιστές, καλημέρα!
Θά ήθελα καί εγώ νά καταθέσω τήν άποψή μου σέ αυτό τό θέμα, μιάς και έχω δεί τόν Πελέ αγωνιζόμενο στό Μουντιάλ τού 1970, μέ τήν Θεϊκή Βραζιλία...δέν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ σύγκριση...μεγάλος παίκτης ο Μαραντόνα, αλλά ασυγκρίτως καλύτερος ο Πελέ, σέ όλα...μαγική ντρίπλα (ακόμα δέν έχει βρεθεί παίκτης νά ντριπλάρη 3 αμυνόμενους χωρίς νά πέση κάτω η μπάλα!), πολύ πιό δυνατό σούτ, ήταν δέ καί δεκαθλητής!!!! σέ αντίθεση μέ τόν Μαραντόνα πού ούτε δεκαθλητής ούτε κάν αθλητής ήταν!! ακόμα: από πού καί ώς πού τό δίλημα Πελέ ή Μαραντόνα? δηλαδή ο Μαραντόνα συγκρίνεται μέ τόν Γκαρίντσα? έχω πάει πολλές φορές Βραζιλία, καί οι πιό παλιοί Βραζιλιάνοι μού έλεγαν ότι ο Γκαρίντσα ήταν καλύτερος από τόν Πελέ, αλλά δέν είχε διάρκεια...ακόμα: Ο Μαραντόνα ήταν καλύτερος από τόν μέγιστο Φέρεντς Πούσκας? ή τόν επίσης μέγιστο Αλφρέντο ντί Στέφανο? η γνώμη μου: σέ καμμία περίπτωση!! απλώς τέθηκε τό δίλημμα γιά νά είχαμε νά λέγαμε!!
Εχω δει αρκετό υλικό στο youtube και μελέτησα pele/maradona. Συμφωνώ με αυτα που λες, ο Πελέ ήταν καλύτερος!

Ο Μαραντόνα είναι λιγάκι υπερεκτιμημένος. Πχ πουθενά δεν αναφέρεται ότι τον κατάπινε/εξουδετέρωνε μέσα στο γήπεδο ο Matthäus. Στην Γερμανία ακόμα και η κουτσή Μαρία το ξέρει αυτό......
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
Εχω δει αρκετό υλικό στο youtube και μελέτησα pele/maradona. Συμφωνώ με αυτα που λες, ο Πελέ ήταν καλύτερος!

Ο Μαραντόνα είναι λιγάκι υπερεκτιμημένος. Πχ πουθενά δεν αναφέρεται ότι τον κατάπινε/εξουδετέρωνε μέσα στο γήπεδο ο Matthäus. Στην Γερμανία ακόμα και η κουτσή Μαρία το ξέρει αυτό......

Πάντως στον τελικό του 86 δεν τα κατάφερε ο Λόταρ

 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.570
Like
2.882
Πόντοι
506
ε ναι ρε σαντ, αυτο θα ελειπε.....σιγα μην τον εξουδετερωνε απολυτα και σε καθε ματς
 

reabar

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2020
Μηνύματα
98
Like
157
Πόντοι
1
Παιχταράδες και οι δύο.Είμαστε τυχεροί που μπορούμε να απολαύσουμε σε βίντεο το γκολ του αιώνα.Όπως επίσης και τα μαγικά του Μαραντόνα αλλά και άλλων μεγάλων παιχταράδων όπως Ζίκο, Σόκρατες, Πλατινί, Ρομάριο, Μπάτζιο, Ρονάλντο(φαινόμενο), Ριβάλντο, Ροναλντίνιο, Ζιντάν, και των σύγχρονων Ρονάλντο και Μέσι.Δυστυχώς από παλαιότερους παιχταράδες Πελέ, Μπεστ, Μύλερ, Τζοφ, Κρόιφ διασώζονται λίγα βίντεο ή και ελάχιστα Εουσέμπιο, Πούσκας, Ντι Στέφανο, Γκαρίντσα, Γιασίν. Το σίγουρο είναι ότι όλοι αυτοί αλλά και κάποιοι άλλοι,είτε μπορούμε να τους απολαύσουμε σε βίντεο είτε όχι, έχουν κερδίσει μία θέση στην ιστορία και στην αιωνιότητα!
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.327
Πόντοι
2.356
Απο τεχνικη ο Πελε ηταν καλυτερος,απλα ο κοντος πανουργος αργεντινος ηταν μονος εναντιον ολων,δεν ειχε αξιους συμπαραστατες στην ομαδα ενω ο Πελε ειχε τρομερους συμπαικτες.Το 86 ειδα πρωτη φορα σε εικονα το "μονος μου και ολοι σας" γι αυτο λατρευω τον κοντο!
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
17.216
Like
18.672
Πόντοι
3.656
Απο τεχνικη ο Πελε ηταν καλυτερος,απλα ο κοντος πανουργος αργεντινος ηταν μονος εναντιον ολων,δεν ειχε αξιους συμπαραστατες στην ομαδα ενω ο Πελε ειχε τρομερους συμπαικτες.Το 86 ειδα πρωτη φορα σε εικονα το "μονος μου και ολοι σας" γι αυτο λατρευω τον κοντο!
Ο κοντος μου θυμιζει Αλαν,οσο μποι τους λειπει τοσο αναστημα ορθωνουν οποιος κι αν ειναι απεναντι.Κι απο προπονηση καπου κατι ακουσαν.Οι λοιποι του σημερα ας μετρανε ποσες θερμιδες θα παρουν και ποσες ωρες ξεκουρασης χρειαζονται :confused: :confused: :confused:
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.327
Πόντοι
2.356
Απο τεχνικη ο Πελε ηταν καλυτερος,απλα ο κοντος πανουργος αργεντινος ηταν μονος εναντιον ολων,δεν ειχε αξιους συμπαραστατες στην ομαδα ενω ο Πελε ειχε τρομερους συμπαικτες.Το 86 ειδα πρωτη φορα σε εικονα το "μονος μου και ολοι σας" γι αυτο λατρευω τον κοντο!
Ο κοντος μου θυμιζει Αλαν,οσο μποι τους λειπει τοσο αναστημα ορθωνουν οποιος κι αν ειναι απεναντι.Κι απο προπονηση καπου κατι ακουσαν.Οι λοιποι του σημερα ας μετρανε ποσες θερμιδες θα παρουν και ποσες ωρες ξεκουρασης χρειαζονται :confused: :confused: :confused:
Σωστοτατος!
 

geraki

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
178
Like
214
Πόντοι
21
Πελέ. Καλός κι ο Μαραντόνα αλλά προτιμώ τον Βραζιλιάνο και σαν αθλητή και σίγουρα σαν άνθρωπο.
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
17.216
Like
18.672
Πόντοι
3.656
Πελέ. Καλός κι ο Μαραντόνα αλλά προτιμώ τον Βραζιλιάνο και σαν αθλητή και σίγουρα σαν άνθρωπο.
To σαν ανθρωπο μην το ρισκαρεις και πολυ.Ο αργεντινος οτι εκανε το εκανε στον εαυτο του,ηταν κακο παιδι επειδη δεν κουκουλωθηκαν οσα εκανε.Οι αλλοι δεν ηταν αγιοι απλα ειχαν καλες δημοσιες σχεσεις :confused: :confused: :confused:
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.540
Κριτικές
4
Like
449
Πόντοι
36
σαφεστατα μαραντοναο ο πελε δεν επαιξε σε ανταγωνιστικα πρωταθληματα,τα σωματικα του προσοντα ηταν 1 δεκαετια μπροστα απο την εποχη του κι επαιξε απεναντι σε αμυνες της πλακας με αυστηρο man to man.αντιθετα ο μαραντονα,ειχε σωμα που παρεπεμπε σε ταβερνιαρη απ τη βαρη,επαιξε και ισοπεδωσε την ευρωπη 2 δεκαετιες μετα τον πελε,οταν το αθλημα αρχισε να γινεται πιο εργαστηριακο-επιστημονικο.
το ιδιο ισχυει με τους σημερινους ροναλντο και μεσι που ειναι ανωτεροι παιχτες και απο τον πελε και απο το μαραντονα.
 

geraki

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
178
Like
214
Πόντοι
21
Πελέ. Καλός κι ο Μαραντόνα αλλά προτιμώ τον Βραζιλιάνο και σαν αθλητή και σίγουρα σαν άνθρωπο.
To σαν ανθρωπο μην το ρισκαρεις και πολυ.Ο αργεντινος οτι εκανε το εκανε στον εαυτο του,ηταν κακο παιδι επειδη δεν κουκουλωθηκαν οσα εκανε.Οι αλλοι δεν ηταν αγιοι απλα ειχαν καλες δημοσιες σχεσεις :confused: :confused: :confused:

Καλά δεν παίρνω κι όρκο. Κρίνω με όσα ξέρω. Από εκεί και πέρα τι κρύβει ο καθένας άγνωστο.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
Πελέ. Καλός κι ο Μαραντόνα αλλά προτιμώ τον Βραζιλιάνο και σαν αθλητή και σίγουρα σαν άνθρωπο.

:huh:

Φαντάζομαι θα ξέρεις την ιστορία που κάποτε γκάστρωσε μια υπηρέτρια,δεν αναγνώρισε το παιδί μέχρι τα 30,αυτή του η κόρη μετά πέθανε από καρκίνο κι ο Πελέ αντί να πάει στην κηδεία,έστειλε στεφάνι.Ωραίος 'άνθρωπος' :vomit:

 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.540
Κριτικές
4
Like
449
Πόντοι
36
Πελέ. Καλός κι ο Μαραντόνα αλλά προτιμώ τον Βραζιλιάνο και σαν αθλητή και σίγουρα σαν άνθρωπο.

:huh:

Φαντάζομαι θα ξέρεις την ιστορία που κάποτε γκάστρωσε μια υπηρέτρια,δεν αναγνώρισε το παιδί μέχρι τα 30,αυτή του η κόρη μετά πέθανε από καρκίνο κι ο Πελέ αντί να πάει στην κηδεία,έστειλε στεφάνι.Ωραίος 'άνθρωπος' :vomit:
και ο γιος του επεσε στα ναρκωτικα για να τον αντεξει
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
ειναι τουλαχιστον αστειο να συγκρινονται παικτες απο διαφορετικες εποχες

εχει εξελιχθει το αθλημα (τοσο σε επιπεδο επιστημονικης υποστηριξης απο τις ομαδες οσο και σε κανονισμους)

πχ την εποχη του ντιστεφανο και του πουσκας δεν υπηρχαν καν καρτες - σου εσπαγαν οι αμυντικοι τα ποδια και ... ας προσεχες
θα βαλω και τον πελε μεσα σε αυτην την εποχη μια και αποσο ξερω οι καρτες εφαρμοστηκαν απο το μουντιαλ του 70 στο μεξικο και μετα

αλλο πχ ... απο την εποχη που σακατεψαν τον φανμπαστεν, οι επιθετικοι εχουν αποκτησει μεσω κανονισμων μεγαλυτερη προστασια απο χασαπηδες αμυντικους (και καλα κανουν γιατι ειναι οι σταρ του αθληματος και αυτοι φερνουν τα εσοδα)

δειτε οποιοδηποτε βιντεακι του μαραντονα ... τι κλωτσιες τρωει και μενει ορθιος και σκεφτειτε πως τι θα σφυριζε ενας σημερινος διαιτητης (και σκεφτειτε αντιστοιχα αν θα επιβιωναν ροναλντο-φωτομοντελο ή μεσσι την εποχη της κλωτσιας)
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
Μ'αυτό δεν θέλω να πω ότι ο Μαραντόνα ήταν καλύτερος άνθρωπος,αλλά μην αγιοποιείται κι ο Πελέ
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.540
Κριτικές
4
Like
449
Πόντοι
36
ειναι τουλαχιστον αστειο να συγκρινονται παικτες απο διαφορετικες εποχες

εχει εξελιχθει το αθλημα (τοσο σε επιπεδο επιστημονικης υποστηριξης απο τις ομαδες οσο και σε κανονισμους)

πχ την εποχη του ντιστεφανο και του πουσκας δεν υπηρχαν καν καρτες - σου εσπαγαν οι αμυντικοι τα ποδια και ... ας προσεχες
θα βαλω και τον πελε μεσα σε αυτην την εποχη μια και αποσο ξερω οι καρτες εφαρμοστηκαν απο το μουντιαλ του 70 στο μεξικο και μετα

αλλο πχ ... απο την εποχη που σακατεψαν τον φανμπαστεν, οι επιθετικοι εχουν αποκτησει μεσω κανονισμων μεγαλυτερη προστασια απο χασαπηδες αμυντικους (και καλα κανουν γιατι ειναι οι σταρ του αθληματος και αυτοι φερνουν τα εσοδα)

δειτε οποιοδηποτε βιντεακι του μαραντονα ... τι κλωτσιες τρωει και μενει ορθιος και σκεφτειτε πως τι θα σφυριζε ενας σημερινος διαιτητης (και σκεφτειτε αντιστοιχα αν θα επιβιωναν ροναλντο-φωτομοντελο ή μεσσι την εποχη της κλωτσιας)
αν υπηρχε ενας τροπος να μεταφερεις το ροναλντο σε εκεινη την εποχη,αν οι αμυντικοι της εποχης τον προλαβαιναν,θα επαιρναν τα δικα τους ποδια στο χερι στην πρωτη κοντρα.ο ροναλντο και ο μεσι παιζουν 70-80 παιχνιδια σε τοπ επιπεδο εδω και 15 χρονια.δεν εχουν το ιδιο μυικο συστημα που ειχαν οι ποδοσφαιριστες το 1960 και καθε κουβεντ για φωτομοντελα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Η προπονηση και η διατροφη εχουν αλλαξει δραματικα τα τελευταια 30 χρονια. Καμια σχεση οι ποδοσφαιριστες του τοτε με τους υπεραθλητες του σημερα.

Ο Μαραντονα ειναι η προσωποποιηση του συνδυασμου τρομερο ταλεντο και σκληρος καργιολης. Δε νομιζω οτι υπηρξε ποτε καποιος που να τα ειχε και τα δυο στο ιδιο βαθμο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom