Νέα

Θα φεύγατε για δουλειά στα καράβια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nacho Vidal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 299
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
εχω φιλο φρουρο σε καραβι, 12 χρονια στον χωρο ετυχε 2 φορες να επεμβει το ζορι ειναι οτι θα εισαι μηνες μακρυα αλλα και ο καιρος, αν αντεχουν τα αντερα σου φορτουνες
η εταιρια ειναι μια κυπριακη δινει καπου στα 1200 ευρω πρωτο μισθο, με τα χρονια γινεσαι team leader και παιρνεις κανα 3,5αρι
επισης αν στο στρατο ησουν ΛΟΚ η ΟΥΚ θα σε παρουν πιο ευκολα, εχουν μια σχολη που εκπαιδευεσαι και αν την βγαλεις μπαινεις σε καραβι
1200 ευρω δεν παιρνουν ουτε τα τζοβενα ρε τυπε.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Να καταθέσω κι εγώ τη δικιά μου άποψη στο συγκεκριμένο θέμα.

Δεν είναι απλή υπόθεση το να γίνεις αξιωματικός σε πλοίο. Θέλει αφοσίωση και μακροχρόνιο σχεδιασμό. Βγαίνοντας από τη σχολή, είναι σχετικά δύσκολο το να βρεις θέση πάνω σε πλοίο ως Junior Officer, καθώς επίσης και τα χρήματα δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικά. Μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι ναυτικοί πληρώνονται ΜΟΝΟ όταν είναι πάνω στα καράβια και τους υπόλοιπους μήνες πρέπει να ζήσουν από αυτά που έχουν μαζέψει.

Βέβαια, υπάρχουν και εταιρίες οι οποίες προσφέρουν συνεχή αμοιβή με μόνιμα συμβόλαια, αλλά ακόμα παραμένουν οι μειονότητα στον χώρο. Όσο βέβαια περνάει ο καιρός, αυτό θα βελτιωθεί.

Από την άλλη, είναι πολύ μεγάλη η ευθύνη ενός πλοιάρχου, γιατί αν το αναλογιστεί κανείς, θα δει ότι είναι ένας Γενικός Διευθυντής σε μια βιομηχανική μονάδα η οποία βρίσκεται στο χειρότερο δυνατόν περιβάλλον και έχει αξία από $10.000.000 έως και %500.000.000, χωρίς να λάβουμε υπ'όψη μας την αξία του φορτίου. Αυτό από μόνο του είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να λειτουργεί ως θέλγητρο για νέους οι οποίοι έχουν τη διάθεση, την επιμονή αλλά και τη φιλοδοξία να γίνουν Διευθυντές. Αντίστοιχα, οι Πρώτη Μηχανικοί, έχουν υπό την ευθύνη τους μια μηχανή η οποία μπορεί αν παράγει από 10000hp έως 100000hp, δεν είναι απλό πράγμα...

Τα σύγχρονα πλοία, είναι βιομηχανικές μονάδες με πολύπλοκα ηλεκτρονικά συστήματα, που χρειάζονται ανθρώπους ικανούς να τα χειριστούν. Σας παραθέτω μια εικόνα από τη γέφυρα ενός μικρού δεξαμενόπλοιου (περί των 20000 μετρικών τόνων) για να βοηθήσω στο να γίνουν αντιληπτά αυτά που περιγράφω πιο πάνω...

Αν αξίζει, τι να σας πω; Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας για τη ζωή του καθώς και την οικογένειά του. Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή. Αλλά το να έχεις ετήσιο εισόδημα €75000+ με 6 μήνες εργασίας, μπορείς να προσφέρεις πολλά στην οικογένειά σου, που είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να γίνει με κάποια δουλειά στην ξηρά.

Αυτά και καλή συνέχεια.

γιατροι ιδιωτες,φαρμακοποιοι,Βοθρατζηδες ,ορισμενοι φουρνοι ,καφε-μπαρ, :grin:, Δεκοτζηδες κτλ
βγαζαν παραπανω λεφτα χωρις να πνιγονται μισο χρονο  :grin:  :grin: :grin: :grin: :grin:
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
γιατροι ιδιωτες,φαρμακοποιοι,Βοθρατζηδες ,ορισμενοι φουρνοι ,καφε-μπαρ, :grin:, Δεκοτζηδες κτλ
βγαζαν παραπανω λεφτα χωρις να πνιγονται μισο χρονο  :grin:  :grin: :grin: :grin: :grin:

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά εστίασα στο ότι το ετήσιο εισόδημα προέρχεται από εξάμηνη εργασία, ενώ για τις λοιπές "στεριανές" δουλειές, χρειάζεσαι 12 μήνες.

Σίγουρα δεν είναι για όλους το επάγγελμα και δεν απευθύνεται μονάχα σε ανθρώπους που δεν έχουν άλλες επιλογές και  ουσιαστικά "εξαναγκάζονται" να γίνουν ναυτικοί. Το να έχεις υπό την αποκλειστική ευθύνη σου 15-20 ανθρώπινες ζωές και ένα περιουσιακό στοιχείο πολλών εκατομμυρίων, δεν είναι για όλους.

Ευχαριστώ
 

SnakeSpir

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2005
Μηνύματα
338
Κριτικές
4
Like
61
Πόντοι
1
Καλο θα ειναι να έχεις καποια εξειδικευση + αγγλικα + καποιο βυσμα. Εαν εισαι deck hand οι αμοιβες ειναι πολυ χαλια για το γαμησι που τρως, και πιστεψε με δεν ειναι δουλευω 2 τετραωρα και τις αλλες ωρες ξυνω τα αρχιδια μου, ουτε οποτε πιανω λιμανι εχω 5 μερες στις πουτανες/ διακοπες. Συνηθως σημερα επειδη τα πλοια ειναι πολυ γρηγορα, ουτε λιμανια πιανουν ουτε πανω στο πλοιο προλαβαινεις να χαλαρωσεις γιατι ετοιμαζεσαι για το επομενο λιμανι. εαν εισαι κατω των 27 μπορεις να δωσεις πανελληνιες η με απολυτηριο λυκειουνα πας σε σχολη ΑΕΝ. δες την εγκυκλιο του ΥΕΝ μην γραφω εδω λεπτομεριες. Η σχολη ειναι κατι που αξιζει, και εαν δεν βρεις απο ελληνικη εταιρια σαν πτυχιο μετραει και για ξενες. Εαν δεν μπορεις να πας ΑΕΝ, δες Ναυτικο επαλ για κουβερτα, η καποιο ΤΕΙ / ΙΕΚ μηχανολογιας. Υπαρχουν σχετικη εγκυκλιοι για τις προυποθεσεις. Το σιγουρο ειναι πως εαν πας απο οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΑΕΝ σε πλοιο το μεγιστο που θα φτασεις στην συνταξη ειναι Β μηχανικος δλδ ολη την ζωη Γ δλδ πουτσες μπλε. Απο εκει και περα το μεροκαματο ειναι σκληρο δεν τα δινουν ετσι ευκολα, και απο τις φουρτουνες και αποσυναισθηματικους δεσμους με οικογενεια και φιλους κτλ. Το καλο ειναι οτι μπαινεις σε εναν αλλο κοσμο το κοσμο της θαλασσας και θα διαβαζεις εφημεριδες ελληνικες /ξενες και οτι και να γραφουν δεν θα σε αγγιζει γιατι θα εισαι και θα αισθανεσαι σε αλλο πλανητη. Βαλε ενα πλανο με τα χρηματα, μην τα σπαταλας αλογιστα επειδη θα σου ερθουν πολλα, το να τα φυτιλιαζεις σε ποτα ναρκωτικα και πουτανες ειναι οτι χειροτερο. κανε τα γουστα σου αλλα με μετρο. Αποταμιευσαι μπορει σε 10 χρονια να θες να ξεμπαρκαρεις και να κανεις κατι αλλο στην στερια η να δεις μια επειχηρηματικη ευκαιρια καπου και να χρειαζεσαι χρηματα για αυτο, μην δημιουργεις παγια υψηλα πχ ακριβο αμαξι δανειο για ακριβο σπιτι κτλ γιατι θα σου ειναι βαρος και δεν θα τα ευχαριστιεσαι + οτι θα βλαστημας την φορολογια. Οπως γιναναι τα πραματα προσπαθησε να ανοιξεις λογαριασμο σε ξενη τραπεζα εαν εχεις κανα τζιμανι παλιο θα σου πει τον τροπο.

Ο ναυτιλιακος κοσμος ειναι μια οικογενεια, τα καλα και τα κακα μαθαινονται γρηγορα και μενουν. Εαν εισαι καλος χαρακτηρας τιμιος, αξιος να σε εμπιστευθουν και γιναισαι καλυτερος στην δουλεια σου με φιλοδοξιες που της κυνηγας πηγαινε, αλλα θελει κοπο και πλανο.
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.034
Like
4.363
Πόντοι
1.706
Αρκετά εύστοχα όλα τα παραπανω.......η θάλασσα παντα ήθελε και μυαλό και αντοχή στα ζόρια......ίσως η χώρα χάσει οριστικά την ναυτιλία της σε μερικά χρόνια, ο πρόεδρος της ΕΕΕ είχε μιλήσει για σχέδιο απορρόφησσης 80.000 νέων στα καράβια......σιγα μην αφήσουν οι γιαγιάδες τους μοσχοαναθρεμένους να ταξιδέψουν.....1 στους 10 από τις σχολές εμφανίζει και καποια πρόοδο για καριέρα.  ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγή αλλά μάλλον τα καλόπαιδα της νεολαίας μας ειναι καταλληλότερα να δένουν κανα κοτερο στις μαρινες και να το πλενουν, αν ειχαμε και απο αυτες δηλαδη, κάτι θα γινόταν.  Η ποντοπόρος θελει πάνω από όλα μεράκι.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Αρκετά εύστοχα όλα τα παραπανω.......η θάλασσα παντα ήθελε και μυαλό και αντοχή στα ζόρια......ίσως η χώρα χάσει οριστικά την ναυτιλία της σε μερικά χρόνια, ο πρόεδρος της ΕΕΕ είχε μιλήσει για σχέδιο απορρόφησσης 80.000 νέων στα καράβια......σιγα μην αφήσουν οι γιαγιάδες τους μοσχοαναθρεμένους να ταξιδέψουν.....1 στους 10 από τις σχολές εμφανίζει και καποια πρόοδο για καριέρα.  ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγή αλλά μάλλον τα καλόπαιδα της νεολαίας μας ειναι καταλληλότερα να δένουν κανα κοτερο στις μαρινες και να το πλενουν, αν ειχαμε και απο αυτες δηλαδη, κάτι θα γινόταν.  Η ποντοπόρος θελει πάνω από όλα μεράκι.

τυπε δεν ειμαστε στο 50 και στο 60,εχουνε γινει λεφτα κ περιουσιες απο τοτε  :grin: :grin: :grin: ,σιγα μην παει ο αλλος να πνιγεται 6 μηνες για τοσα λιγα  :S :S :S

επισης τα λεφτα δν ειναι οπως παλια,παλια κανανε 6-7 μηνες μπαρκο και αγοραζανε σπιτι,τωρα
αντε να παρουν μια μεταχειρισμενη μερσεντες  :S

αν κανανε πρωτο μισθο 10000 ισως και να αξιζε για καποιους


 
  • Like
Αντιδράσεις: GRxx

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
τυπε δεν ειμαστε στο 50 και στο 60,εχουνε γινει λεφτα κ περιουσιες απο τοτε  :grin: :grin: :grin: ,σιγα μην παει ο αλλος να πνιγεται 6 μηνες για τοσα λιγα  :S :S :S

επισης τα λεφτα δν ειναι οπως παλια,παλια κανανε 6-7 μηνες μπαρκο και αγοραζανε σπιτι,τωρα
αντε να παρουν μια μεταχειρισμενη μερσεντες  :S

αν κανανε πρωτο μισθο 10000 ισως και να αξιζε για καποιους

Αγαπητέ Κώστα,

Καμία δουλειά δεν είναι τέλεια. Επίσης εάν μπορείς να μου υποδείξεις ποια δουλειά προσφέρει €10000 ως πρώτο μισθό, με μεγάλη μου χαρά θα παραιτηθώ σήμερα και θα πάω Δευτέρα πρωί πρωί να υποβάλω αίτηση για να με προσλάβουν.

Αυτά και καλό μας Σαββατοκύριακο.
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Καλο θα ειναι να έχεις καποια εξειδικευση + αγγλικα + καποιο βυσμα. Εαν εισαι deck hand οι αμοιβες ειναι πολυ χαλια για το γαμησι που τρως, και πιστεψε με δεν ειναι δουλευω 2 τετραωρα και τις αλλες ωρες ξυνω τα αρχιδια μου, ουτε οποτε πιανω λιμανι εχω 5 μερες στις πουτανες/ διακοπες. Συνηθως σημερα επειδη τα πλοια ειναι πολυ γρηγορα, ουτε λιμανια πιανουν ουτε πανω στο πλοιο προλαβαινεις να χαλαρωσεις γιατι ετοιμαζεσαι για το επομενο λιμανι. εαν εισαι κατω των 27 μπορεις να δωσεις πανελληνιες η με απολυτηριο λυκειουνα πας σε σχολη ΑΕΝ. δες την εγκυκλιο του ΥΕΝ μην γραφω εδω λεπτομεριες. Η σχολη ειναι κατι που αξιζει, και εαν δεν βρεις απο ελληνικη εταιρια σαν πτυχιο μετραει και για ξενες. Εαν δεν μπορεις να πας ΑΕΝ, δες Ναυτικο επαλ για κουβερτα, η καποιο ΤΕΙ / ΙΕΚ μηχανολογιας. Υπαρχουν σχετικη εγκυκλιοι για τις προυποθεσεις. Το σιγουρο ειναι πως εαν πας απο οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΑΕΝ σε πλοιο το μεγιστο που θα φτασεις στην συνταξη ειναι Β μηχανικος δλδ ολη την ζωη Γ δλδ πουτσες μπλε. Απο εκει και περα το μεροκαματο ειναι σκληρο δεν τα δινουν ετσι ευκολα, και απο τις φουρτουνες και αποσυναισθηματικους δεσμους με οικογενεια και φιλους κτλ. Το καλο ειναι οτι μπαινεις σε εναν αλλο κοσμο το κοσμο της θαλασσας και θα διαβαζεις εφημεριδες ελληνικες /ξενες και οτι και να γραφουν δεν θα σε αγγιζει γιατι θα εισαι και θα αισθανεσαι σε αλλο πλανητη. Βαλε ενα πλανο με τα χρηματα, μην τα σπαταλας αλογιστα επειδη θα σου ερθουν πολλα, το να τα φυτιλιαζεις σε ποτα ναρκωτικα και πουτανες ειναι οτι χειροτερο. κανε τα γουστα σου αλλα με μετρο. Αποταμιευσαι μπορει σε 10 χρονια να θες να ξεμπαρκαρεις και να κανεις κατι αλλο στην στερια η να δεις μια επειχηρηματικη ευκαιρια καπου και να χρειαζεσαι χρηματα για αυτο, μην δημιουργεις παγια υψηλα πχ ακριβο αμαξι δανειο για ακριβο σπιτι κτλ γιατι θα σου ειναι βαρος και δεν θα τα ευχαριστιεσαι + οτι θα βλαστημας την φορολογια. Οπως γιναναι τα πραματα προσπαθησε να ανοιξεις λογαριασμο σε ξενη τραπεζα εαν εχεις κανα τζιμανι παλιο θα σου πει τον τροπο.

Ο ναυτιλιακος κοσμος ειναι μια οικογενεια, τα καλα και τα κακα μαθαινονται γρηγορα και μενουν. Εαν εισαι καλος χαρακτηρας τιμιος, αξιος να σε εμπιστευθουν και γιναισαι καλυτερος στην δουλεια σου με φιλοδοξιες που της κυνηγας πηγαινε, αλλα θελει κοπο και πλανο.

Όσον αφορά το λογαριασμό στο εξωτερικό, μετά τη Βασιλεία ΙΙ, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό σε χώρα στην οποία δεν είσαι φορολογικός κάτοικος. Υπάρχουν χώρες που θα σου ανοίξουν βέβαια λογαριασμό, αλλά δεν είναι και πολύ σίγουρο το κατά πόσο θα ήθελες τα χρήματά σου να βρίσκονται σε αυτές τις χώρες.
 

mio mio amio

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2013
Μηνύματα
351
Κριτικές
8
Like
2
Πόντοι
1
αδερφε δεν αξιζει η δουλεια στα καραβια σημερα ,μετα τη σχολη θα παιρνεις (αν εχεις γνωστο να σε βαλει)κανα τριχιλιαρο αλλα θα ταξιδευεις 6 μηνες το χρονο κ αν,εχω ενα γειτονα καπετανιο και μ λεει οτι περισσοτερο ξενους παιρνουν για να γλιτωνουν λεφτα  :S
αλλα πες οτι πας και βρισκεις δουλεια θα θαλλασοπνιγεσαι 6 μηνες για 15 χιλιαρικα?  :S

3 χιλιαρικα τον μηνα παιρνει ο ανθυποπλοιαρχος

το παληκαρακι θα παει λογικα κατι σαν λαδας στην μηχανη γυρω στο 1.5 χιλιαρικο θα παιρνει
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση καταρχάς. Όχι με τους πολλούς μήνες εν πλω δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία αλλά επειδή έχω αυτογνωσία γνωρίζω πολύ καλά πως και να "ζοριστώ" λίγο τον πρώτο καιρό , θα συνηθίσω σχετικά γρήγορα και θα μπω στο κλίμα που λέμε. Από άποψη "προσόντων" έχω καλή γνώση Αγγλικών και είμαι πρώην ΕΠΟΠ (έχω ακούσει ότι προτιμούνται από τις περισσότερες εταιρείες απόστρατοι του Στρατού). Μήπως γνωρίζεις να μου πεις επειδή ενδιαφέρομαι να κινήσω τις διαδικασίες σχετικά άμεσα του τι χαρτιά χρειάζεται να βγάλω κλπ; Επίσης αν κάποιος έχει μια λίστα με εταιρείες για να με βοηθήσει -έστω και μέσω ΠΜ- θα του ήμουν ευγνώμων. Και πάλι ευχαριστώ!  :grin:
θα ρωτησω πως λεγεται η εταιρια και θα σου πω

master τα μπερεκετια τα παλια τα καλα κοπηκανε 1200 ευρω η 1200 δολαρια δινουν 1ο μισθο αλλα νομιζω ευρω
 

Georgios Benovgenis

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2015
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
Γνωστος μυστης πληρωνε/πληρωνει/θα πληρωνει ενοικιο πουτανας για σπιτι και βολοδερνει στα καραβια οσο αυτη  :knockinb:

Εδω μεσα ομως το παιζει κραμα Τσακ Νορρις και Χαμφρει Μπογκαρντ.

:2funny:



 

mio mio amio

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2013
Μηνύματα
351
Κριτικές
8
Like
2
Πόντοι
1
εχω ενα τυπο που μενει εδω κοντα , 11 χιλιαρικα παιρνει , καπετανιος νομιζω ειναι , μου λεει ψαχνει να βρει να μπει σε γραφειο , βαρεθηκε την αλμυρα , γαμησε παντου και τωρα θελει να αραξει

η καπετανιος η πρωτος ειναι
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
αν δεν δούλευα ανάμεσα σε σπασαρχίδια νομίζω μου αρέσει η ιδέα να αποκόβομαι απο τον κόσμο στην θάλασσα και να πιάνω λιμάνι μόνο για πουτάνες και ξύδια
σαν τον τζάκ σπάροου  :grin:
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
3 χιλιαρικα τον μηνα παιρνει ο ανθυποπλοιαρχος

το παληκαρακι θα παει λογικα κατι σαν λαδας στην μηχανη γυρω στο 1.5 χιλιαρικο θα παιρνει
4 χιλιαρικα παιρνουν περιπου στα επιβατικα οι ανθυπο,6μιση χιλιαρικα οι καπετανεοι.1,5 χιλιαρικο παιρνουν μονο οσοι
μπαινουν δοκιμοι να συμπληρωσουν για την σχολη.Καλα αυτοι που ταξιδευουν εξω για μηνες παιρνουν αρκετα περισσοτερα.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
θα ρωτησω πως λεγεται η εταιρια και θα σου πω

master τα μπερεκετια τα παλια τα καλα κοπηκανε 1200 ευρω η 1200 δολαρια δινουν 1ο μισθο αλλα νομιζω ευρω
Οτι εχουν κοπει το ξερω αλλα οχι τοσο οσο λες εσυ,παλια φυλακας επαιρνε ακομη και 500 ευρω ημερομισθιο,τωρα εχει πεσει στα
150.Μιλαω για νομιμη διαδικασια,μπορει ο γνωστος σου να ειναι ανασφαλιστος,η να τον εχουν παρει χωρις φυλλαδιο και να πληρωνεται σαν να δουλευει στερια.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Γνωστος μυστης πληρωνε/πληρωνει/θα πληρωνει ενοικιο πουτανας για σπιτι και βολοδερνει στα καραβια οσο αυτη  :knockinb:

Εδω μεσα ομως το παιζει κραμα Τσακ Νορρις και Χαμφρει Μπογκαρντ.

:2funny:

τυπε,δεν πιστευω να σαι τιποτε κλωνος  :rolleyes:  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
τυπε,δεν πιστευω να σαι τιποτε κλωνος  :rolleyes:  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Κλώνος είναι στάνταρ, αλλά κάτι ξέρει. Να μας πει ποιο νικ είναι να ξευτιλιστεί. Ζόρικα να το σκέφτηκε αυτό οπότε θα ισχύει!  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom