Νέα

Θα φεύγατε για δουλειά στα καράβια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nacho Vidal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 299
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.012
Πόντοι
10.336
τα καραβια δεν εχουν τα λεφτα που ειχαν παλια. εκτος αν εχεις βυσμα.

γενικα αυτη η απομονωση δεν μου ταιριαζει και δεν θα την επελεγα..
 

kavlotikos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2014
Μηνύματα
1.217
Like
9
Πόντοι
16

Προφανώς ο φίλος θέλει να πει ότι οι Καπεταναραίοι δεν έχουν πλέον την ίδια "απορροφητικότητα" που είχαν παλιότερα.
Στους Μηχανικούς απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά γενικώς έχει και η θάλασσα ανεργία πλέον.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
77658ec71607ffd99967f874e2cfb52d_M.jpg
 

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.169
Πόντοι
30.298
Προφανώς ο φίλος θέλει να πει ότι οι Καπεταναραίοι δεν έχουν πλέον την ίδια "απορροφητικότητα" που είχαν παλιότερα.
Στους Μηχανικούς απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά γενικώς έχει και η θάλασσα ανεργία πλέον.
ιδεα σου για την ανεργια,οσους ναυτικούς ξέρω τους παρακαλάνε απ τις εταιρίες για να πάνε
 

kavlotikos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2014
Μηνύματα
1.217
Like
9
Πόντοι
16
ιδεα σου για την ανεργια,οσους ναυτικούς ξέρω τους παρακαλάνε απ τις εταιρίες για να πάνε

Μάλλον οι δόκιμοι αντιμετωπίζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα (το κατώτερο πλήρωμα δεν το αναφέρω καθόλου καθώς αν δεν έχεις βύσμα απλά δεν) διότι πλέον δεν επιδοτούνται από την ΕΕ η το κράτος αν δεν κάνω λάθος.

Άρα σύμφωνα με την δική σου γνώμη έχει ψωμί η θάλασσα ακόμη. Τι να σας πω ρε παιδιά , για όσους το αντέχουν ή έστω μπορούν να συμβιβαστούν με αυτό τότε θεωρώ όπως είχα ξανά γράψει ότι πρόκειται για πολύ αξιόλογο και τίμιο επάγγελμα. Θέλει όμως γερό στομάχι. Το χρήμα δεν ρέει χωρίς λόγο σε καμία περίπτωση.
 

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.169
Πόντοι
30.298
από πέρσι οι δόκιμοι πλέον μπορούν να ταξιδέψουν και με ξένη σημαια,για να σημπληρωσουν τον ενα χρονο εκπαιδυτικο μπαργκο.επισης μπορεις να παρεις υπηρεσία για το νατ με ξένη σημαια
 

kavlotikos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2014
Μηνύματα
1.217
Like
9
Πόντοι
16
από πέρσι οι δόκιμοι πλέον μπορούν να ταξιδέψουν και με ξένη σημαια,για να σημπληρωσουν τον ενα χρονο εκπαιδυτικο μπαργκο.επισης μπορεις να παρεις υπηρεσία για το νατ με ξένη σημαια

Έχει αυτό αντίκτυπο στο Οικονομικό???  :think:
 

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.169
Πόντοι
30.298
Έχει αυτό αντίκτυπο στο Οικονομικό???  :think:
εγω ξερω οτι σε ανασφαλιστα(δηλαδη σε ξενη σημαια) η εταιρία δεν σου κρατάει λεφτά για το νατ.Ενω με ελληνικη σου κραταει
Δηλαδή σε ενα δεξαμενοπλοιο vlcc(apo 200.000 dwt και πάνω) ο μισθός του καπετάνιου ειναι 13.200, με ελληνικη ειναι 9.500.Αλλα να ξερεις οτι τέτοιου είδους πλοία δεν πιανουν  λιμάνι επειδή ξεφορτώνεις στην θάλασσα παρά μόνο όταν πας για επισκευή( στις περισσότερες περιπτωσεις κινα η ντουμπαι)μια φορά στο 6μηνο-7μηνο
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.254
Like
336
Πόντοι
36
Δυο πραγματα για τη σχολή,επειδη λιγοι την προτιμούσαν επαιρναν παντα κ αποφοιτους λυκειου,επίσης το ηλικιακο όριο ειναι παλι λιγο μουφα.Πέρσι μπηκε φιλος του 86 γεννηθεις,έρποντας και γλύφοντας βεβαια,αλλα αφου δεν ειχαν συμπληρωθει οι θέσεις τον βάλανε.
Τα λεφτά ειναι πολύ καλά,στα ποσταλια ειναι περιπου 2-2μιση χιλιαρικα για το κατωτερο πληρωμα.Οχι πωλητες στα duty-free κ τετοια,κανονικό πληρωμα εννοώ.Επίσης μια καινουρια ειδικότητα που τελευταια ξεφυτρωσε ειναι οι ενοπλοι φρουροι στα φορτηγά.Δηλ.πρώην καραβαναδες πενταετής και τετοιοι που εχουν φυγει απο το στρατό και ειδικοδυναμίτες φυσικά κατα προτεραιότητα.Μιλάμε για την πιο τεμπελικη δουλεια ειναι 2-3 στο καραβι,βαρανε σκοπετο και παιζουν playstation ολη μερα.Βέβαια πρεπει να αγορασουν αυτοι τον εξοπλισμό της δουλειάς  :P αλλά μόνο τα πλεύσιμα ειναι τρια χιλιάρικα το μηνα+μισθός.Πρεπει να φτανουν λογικα το τάληρο για πλακα,επίσης οταν πιάνει το καραβι λιμανι,βγαινουν εξω,δεν κανουν αλλες δουλειές.
δεν ισχυει αυτο που λες ,παιρνουν 1600 τον μηνα,και αναγαστικα το λιγοτερο που πας ειναι δυο μηνες,δεν εχεις ασφαλεια δεν εχεις τιποτα,παει οποιος θελει οχι κατα αναγκη απο ειδικες δυναμεις,δεν σου δινουν οπλα αλλα μονο φωτοβολιδες τα οπλα κατι κινεζικα τις πουτσας τα εχει κλειδωμενα ο καπετανιος,αμα δεις το διαφημστικο βιντεο που εχει ελληνικη εταιρεια με εδρα την κυπρο φυσικα θ πεσεις κατω απο τα γελια,η εκπαιδευση ειναι on duty trainning,σε περιπτωση στραβης πρεπει αναγαστικα να καταγραψεις το γεγονος με καμερα για να μην βρεθεις σε καμια περιεργη φυλακη.
 

Θεόκλητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2013
Μηνύματα
91
Κριτικές
5
Like
177
Πόντοι
280
ιδεα σου για την ανεργια,οσους ναυτικούς ξέρω τους παρακαλάνε απ τις εταιρίες για να πάνε ......

σωστός αν έχεις βύσμα και για τους καπετάνιους ισχύει αυτό

Τύπε, καταπληκτική λογική ... αρχικά είπες ότι οι εταιρείες σε παρακαλάνε ... μετά ότι αν έχεις βύσμα σε παρακαλάνε .... δηλ. να έχεις βύσμα τους ίδιους που θα σε παρακαλέσουνε ...

Διαβάζουν νέα παιδιά... πλην 2-3 νηφάλιων τύπων που έγραψαν τα ισχύοντα, απ' όλα τα άλλα σχόλια οι νεαροί θα κατάλαβαν ότι ένας ανιδείκευτος θα πάρει 1300 ευρώ ... ναι, πλην στα όνειρα του ... ή ένας απόφοιτος της σχολής δεν θα ξέρει τι να πρωτοδιαλέξει ...επίσης στα όνειρα του ...
 

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.169
Πόντοι
30.298
Τύπε, καταπληκτική λογική ... αρχικά είπες ότι οι εταιρείες σε παρακαλάνε ... μετά ότι αν έχεις βύσμα σε παρακαλάνε .... δηλ. να έχεις βύσμα τους ίδιους που θα σε παρακαλέσουνε ...

Διαβάζουν νέα παιδιά... πλην 2-3 νηφάλιων τύπων που έγραψαν τα ισχύοντα, απ' όλα τα άλλα σχόλια οι νεαροί θα κατάλαβαν ότι ένας ανιδείκευτος θα πάρει 1300 ευρώ ... ναι, πλην στα όνειρα του ... ή ένας απόφοιτος της σχολής δεν θα ξέρει τι να πρωτοδιαλέξει ...επίσης στα όνειρα του ...
παρακαλανε τους εμπειρους και αυτούς που έχουν καλή φήμη.Το βυσμα πήγαινε για τους νεοσύστατους
 

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.169
Πόντοι
30.298

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Επειδή δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα για τους φρουρούς στα εμπορικά πλοία το γράφω εδώ. Ενδιαφέρομαι να κάνω αυτή την "δουλειά". Ξέρει κάποιος έγκυρα τι χαρταδούρα χρειάζεται κλπ; Επίσης ποιες εταιρείες υπάρχουν για να στείλω βιογραφικά και πόσο είναι τα μεροκάματα πλέον; Όποιος έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο ας μας δώσει τα φώτα του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
Μάγκες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Επειδή δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα για τους φρουρούς στα εμπορικά πλοία το γράφω εδώ. Ενδιαφέρομαι να κάνω αυτή την "δουλειά". Ξέρει κάποιος έγκυρα τι χαρταδούρα χρειάζεται κλπ; Επίσης ποιες εταιρείες υπάρχουν για να στείλω βιογραφικά και πόσο είναι τα μεροκάματα πλέον; Όποιος έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο ας μας δώσει τα φώτα του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)
εχω φιλο φρουρο σε καραβι, 12 χρονια στον χωρο ετυχε 2 φορες να επεμβει το ζορι ειναι οτι θα εισαι μηνες μακρυα αλλα και ο καιρος, αν αντεχουν τα αντερα σου φορτουνες
η εταιρια ειναι μια κυπριακη δινει καπου στα 1200 ευρω πρωτο μισθο, με τα χρονια γινεσαι team leader και παιρνεις κανα 3,5αρι
επισης αν στο στρατο ησουν ΛΟΚ η ΟΥΚ θα σε παρουν πιο ευκολα, εχουν μια σχολη που εκπαιδευεσαι και αν την βγαλεις μπαινεις σε καραβι
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
εχω φιλο φρουρο σε καραβι, 12 χρονια στον χωρο ετυχε 2 φορες να επεμβει το ζορι ειναι οτι θα εισαι μηνες μακρυα αλλα και ο καιρος, αν αντεχουν τα αντερα σου φορτουνες
η εταιρια ειναι μια κυπριακη δινει καπου στα 1200 ευρω πρωτο μισθο, με τα χρονια γινεσαι team leader και παιρνεις κανα 3,5αρι
επισης αν στο στρατο ησουν ΛΟΚ η ΟΥΚ θα σε παρουν πιο ευκολα, εχουν μια σχολη που εκπαιδευεσαι και αν την βγαλεις μπαινεις σε καραβι

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση καταρχάς. Όχι με τους πολλούς μήνες εν πλω δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία αλλά επειδή έχω αυτογνωσία γνωρίζω πολύ καλά πως και να "ζοριστώ" λίγο τον πρώτο καιρό , θα συνηθίσω σχετικά γρήγορα και θα μπω στο κλίμα που λέμε. Από άποψη "προσόντων" έχω καλή γνώση Αγγλικών και είμαι πρώην ΕΠΟΠ (έχω ακούσει ότι προτιμούνται από τις περισσότερες εταιρείες απόστρατοι του Στρατού). Μήπως γνωρίζεις να μου πεις επειδή ενδιαφέρομαι να κινήσω τις διαδικασίες σχετικά άμεσα του τι χαρτιά χρειάζεται να βγάλω κλπ; Επίσης αν κάποιος έχει μια λίστα με εταιρείες για να με βοηθήσει -έστω και μέσω ΠΜ- θα του ήμουν ευγνώμων. Και πάλι ευχαριστώ!  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom