Νέα

Θα φεύγατε για δουλειά στα καράβια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nacho Vidal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 299
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pinboy

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
464
Like
17
Πόντοι
1
gregory35 σε ενα μαγαζι με περιελιξεις 2 χρονια ημουν εκει και την εκανα οχι οτι με κουραζε η δουλεια ισα ισα μαθαινες απλα ηταν το σπασιμο !
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Ξεκίνησα μαθητευόμενος άμισθος σε ναυπηγείο (κατά τα φοιτητικά μου χρόνια. Άμισθος γιατί σπούδαζα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και απλά μετά το τέλος της 3μηνίας του καλοκαιριού έπαιρνα μια βεβαίωση από το ναυπηγείο ότι εργάστηκα την οποία και την έδινα στη γραμματεία του πανεπιστημίου. Μετά ουλτρασονάς, μετά σε εξωτερικό συνεργείο στις μηχανές. Μετά πήγα ως βοηθός αρχιμηχανικού σε ναυτιλιακή. Την έκανα όμως όταν θέλανε να μείνω καμιά 10ετία στο εξωτερικό (στις κατασκευές νέων πλοίων) δίνοτνας μου όμως τον μισθό που έπαιρνα στην Ελλάδα. Έμεινα 2-3 χρόνια απλά για να μάθω 4-5 πράγματα και την έκανα. Τώρα είμαι στις κατασκευές νέων πλοίων πάλι αλλά για Γερμανική εταιρεία. Με συμβόλαιο όμως (σύμβαση έργου) που αναγράφεται και η τελευταία λεπτομέρεια και όχι όπως ήταν στην Ελληνική "θα δούμε, θα το μελετήσουμε" κτλπ
Τα λεφτά τ οποία παίρνω ΤΩΡΑ είναι καλά. Απλά με τη λήξη του έργου θα πρέπει να ψάξω για το επόμενο. Οπότε έχει ένα ρίσκο. Όταν ήμουν στην Ελληνική εταιρεία και ήμουν στο εξωτερικό και έπαιρνα όμως τα λεφτά που έπαιρνα όταν ήμουν στην Ελλάδα όχι δεν ήταν. Δε θα πω ποσό γιατί υπάρχουν απ ότι βλέπω και άνθρωποι που ξέρουν και αρκετά "Πόσο μαλάκας είσαι! Χαλάς τη πιάτσα" έχω ακούσει, δε χρειάζομαι ν ακούσω και άλλα  :grin:

Το έθεσες πολύ σωστά Γρηγόρη. Στην παρούσα κατάσταση, έχεις μεν μεγαλύτερο εισόδημα, αλλά για περιορισμένο χρόνο. Εάν είσαι μόνιμος υπάλληλος (όσο μπορεί να υπάρχει μονιμότητα), τότε υπάρχει ένα σταθερό εισόδημα το οποίο όμως ποτέ δε θα είναι ισοδύναμο με αυτό που έχεις ως consultant.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι υπάρχει έλλειψη αξιωματικών παγκοσμίως αλλά δεν γίνονται ιδιαίτερες ενέργειες από τις εταιρείες για να προσελκύσουν νέους στη θάλασσα.

Ένα σίγουρο είναι, ότι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να σε πιάσει βαρεμάρα στη θάλασσα. Πάντα κάτι γίνεται για να σε κρατάει σε εγρήγορση. Τη στιγμή που θα πεις "χαλαρώσαμε τώρα" είναι η στιγμή που θα την πατήσεις γιατί όπως ο νομοθέτης (Μέρφι) επιτάσσει, τότε θα γίνει η στραβή.
 

chrisa60

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2013
Μηνύματα
58
Κριτικές
3
Like
69
Πόντοι
0
den mporo na grapso sta ellinika sorry!
eimai en energeia naytikos  :orchestra:
to dasos vlepete I to dentro?
 

rotakis1

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2015
Μηνύματα
170
Κριτικές
8
Like
12
Πόντοι
1
Κοίταξε να δεις είμαι της άποψης πως αν για τον α,β λόγο είσαι ανειδίκευτος, η χειρότερα χώρα για να ζεις είναι η Ελλάδα. Σε πλέον αναπτυγμένες χώρες του εξωτερικού οι μισθοί ακόμα και για τους ανειδίκευτους υπαλλήλους είναι ΥΠΕΡ-ικανοποιητική.
Τα καράβια που λες είναι μία λύση αλλά θεωρώ πως είναι η πιο δύσκολη  :-
Σου συνιστώ να πας για δουλειά στο εξωτερικό  ;)
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Δλδ το εξωτερικο συνεργειο δεν δουλευει μεσα στο καραβι ε ?
Το εξωτερικό συνεργείο δεν αποτελείτε από ναυτικούς αλλά από τεχνίτες οι οποίοι εργάζονται στην ξηρά και κατά περίπτωση ανεβαίνουν σε κάποιο πλοίο για να κάνουν κάποιες εξειδικευμένες επισκευές.

Για να πεις ότι δουλεύεις "πάνω σε καράβι", για εμένα, πρέπει να ζεις και να εργάζεσαι για μακρύ συνεχές χρονικό διάστημα...
 

kavlotikos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2014
Μηνύματα
1.217
Like
9
Πόντοι
16
Κοίταξε να δεις είμαι της άποψης πως αν για τον α,β λόγο είσαι ανειδίκευτος, η χειρότερα χώρα για να ζεις είναι η Ελλάδα. Σε πλέον αναπτυγμένες χώρες του εξωτερικού οι μισθοί ακόμα και για τους ανειδίκευτους υπαλλήλους είναι ΥΠΕΡ-ικανοποιητική.
Τα καράβια που λες είναι μία λύση αλλά θεωρώ πως είναι η πιο δύσκολη  :-
Σου συνιστώ να πας για δουλειά στο εξωτερικό  ;)

Δεν είναι τόσο απλό και αυτό τύπε! Όλοι για έξω ψάχνονται πλέον και που σαι ακόμα..
 

rotakis1

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2015
Μηνύματα
170
Κριτικές
8
Like
12
Πόντοι
1
Δεν είναι τόσο απλό και αυτό τύπε! Όλοι για έξω ψάχνονται πλέον και που σαι ακόμα..

και γιατί να μην την κάνουν όλοι ??? Έλληνας είμαι και εγώ και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ και ας μείνω 20 χρόνια στο εξωτερικό.
Αλλά κακά τα ψέματα η χώρας μας είναι για καρπαζιές.
 

kavlotikos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2014
Μηνύματα
1.217
Like
9
Πόντοι
16
και γιατί να μην την κάνουν όλοι ??? Έλληνας είμαι και εγώ και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ και ας μείνω 20 χρόνια στο εξωτερικό.
Αλλά κακά τα ψέματα η χώρας μας είναι για καρπαζιές.

Γιατί και έξω ναι μεν είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά σίγουρα όχι τόσο απλά..
Επίσης εξαρτάται από το σε ποιες χώρες προορισμού αναφερόμαστε και φυσικά και άλλους παράγοντες..
Δεν είναι δηλαδή τόσο απλή η φάση του στυλ "παίρνω μια βαλίτσα και φεύγω"..
Εσύ είσαι στο εξωτερικο???
 

rotakis1

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2015
Μηνύματα
170
Κριτικές
8
Like
12
Πόντοι
1
όχι είμαι εδώ αλλά έχω συγγενικά πρόσωπα στο εξωτερικό που μου τα έχουν διηγηθεί.
Δεν είπα ότι είναι εύκολο ούτε απλό.
Απλά όταν φθάνει ο κόμπος στο χτένι και πρέπει να πάρεις αποφάσεις για το πως συνεχίζεις πιστεύω ότι αυτή είναι μια καλή λύση
:erection:
 

kavlotikos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2014
Μηνύματα
1.217
Like
9
Πόντοι
16
Τι κάθεσαι λοιπόν;
Αφού έχεις και συγγενείς έξω φύγε όσο είναι νωρίς αρχηγέ  ;)
 

rotakis1

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2015
Μηνύματα
170
Κριτικές
8
Like
12
Πόντοι
1
Τι κάθεσαι λοιπόν;
Αφού έχεις και συγγενείς έξω φύγε όσο είναι νωρίς αρχηγέ  ;)

1) δεν έχει φτάσει ο δικός μου κόμπος στο χτένι  :wanker:
και 2) αυτό θα κάνω σε λίγα χρόνια απλά και μόνο επειδή θέλω να έχω μια καλύτερη ποιότητα ζωής
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
καλησπερα σε ολους.ειδα οτι αρκετη ναυτικοι ειστε εδω,θα θελα λιγο της γνωσης σας.μου δεινετε ευκαιρια να παω σε καραβι"εμπορικο,οχι τουριστικο"ως μαγειρας,εχω τελειωσει σχολη μαγειρικης,ειμαι 37,αν γνωρειζει καπιος ας μας πει 2πραγματακια.οπως,ωρες δουλειας,μενου,χρηματα,ευθηνες,υποχρεωσεις,κλπ.ευχαριστω
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
καλησπερα σε ολους.ειδα οτι αρκετη ναυτικοι ειστε εδω,θα θελα λιγο της γνωσης σας.μου δεινετε ευκαιρια να παω σε καραβι"εμπορικο,οχι τουριστικο"ως μαγειρας,εχω τελειωσει σχολη μαγειρικης,ειμαι 37,αν γνωρειζει καπιος ας μας πει 2πραγματακια.οπως,ωρες δουλειας,μενου,χρηματα,ευθηνες,υποχρεωσεις,κλπ.ευχαριστω
7 με 8 είναι το πρωινό 12 με 1μιση το μεσημεριανό και 5μιση με 7 το βραδινό.οι ώρες εργασιας περιπου 10.Ευθύνες έχουν μονο οι αρχιμαγειροι.υποχρέωση σου να κανεις σωστα την δουλεια σου.το αντεχεις το κούνημα;
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
αυτο ειναι το θεμα,το κουνημα!οχι φιλε δε το αντεχω καθολου...δεν ξερνοβολαω αλλα χαλιεμε πολυ!λεφτα καλα?
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
919
Κριτικές
6
Like
1.178
Πόντοι
366
Καλησπέρα μαγκες!  Ειναι κάνεις σε αεν για καπετάνιος?  Σκέφτομαι να κανω τα χαρτιά μοθ φέτος μιας κ ηλικιακα ειμαι στο οριο κ επιπλέον η κατάσταση στη χώρα είναι γαμησετα.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.708
Κριτικές
1
Like
2.064
Πόντοι
606
Καλησπέρα μαγκες!  Ειναι κάνεις σε αεν για καπετάνιος?  Σκέφτομαι να κανω τα χαρτιά μοθ φέτος μιας κ ηλικιακα ειμαι στο οριο κ επιπλέον η κατάσταση στη χώρα είναι γαμησετα.
μποι αληθεια με αυτο το νικ περιμενεις να σου απαντησει κανενας? :grin:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: GRxx

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.945
πανε καπετανιος να δεις μέλλον  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Καλησπέρα μαγκες!  Ειναι κάνεις σε αεν για καπετάνιος?  Σκέφτομαι να κανω τα χαρτιά μοθ φέτος μιας κ ηλικιακα ειμαι στο οριο κ επιπλέον η κατάσταση στη χώρα είναι γαμησετα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom