Νέα

Θα φεύγατε για δουλειά στα καράβια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nacho Vidal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 299
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
16 Ιουλίου του 2004 εκδόθηκε το πιστοποιητικό , απλώς έχω χάσει το Ναυτικό Φυλλάδιο. Γι'αυτό ρώτησα εδώ γιατί ψάχνομαι να φύγω σχετικά άμεσα για φρουρός στα πλοία.
Εσείς γνωρίζετε κάτι επ'αυτού ή να ακολουθήσω την συμβουλή σας και να κάνω ένα τηλ στο Υπουργείο αύριο;  :)

Δυστυχώς δεν είμαι γνώστης της Ελληνικής "σκηνής" γι αυτό θα πρότεινα να καλέσεις μία από τις υπηρεσίες που ανέφερα προηγουμένως.

Καλή τύχη
 

DrBig

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2009
Μηνύματα
27
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
0
και ξεχασα να πω οτι σε μερικα δεν παταει στερια καν για 3-4-6μηνες οποτε θα τον εχει φαει η  :bigdick: :bigdick: :bigdick:

:S :S :S :S :S


Ναι μωρέ το επάγγελμα κάνει τον μαλάκα. Εδώ έχουν μπουκώσει όλα τα σιφόνια της χώρας
και συ μας λες ότι αυτός που είναι στο καράβι τον έχει φάει η μλκια.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: GRxx

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.033
Like
4.387
Πόντοι
1.706
τυπε δεν ειμαστε στο 50 και στο 60,εχουνε γινει λεφτα κ περιουσιες απο τοτε  :grin: :grin: :grin: ,σιγα μην παει ο αλλος να πνιγεται 6 μηνες για τοσα λιγα  :S :S :S

επισης τα λεφτα δν ειναι οπως παλια,παλια κανανε 6-7 μηνες μπαρκο και αγοραζανε σπιτι,τωρα
αντε να παρουν μια μεταχειρισμενη μερσεντες  :S

αν κανανε πρωτο μισθο 10000 ισως και να αξιζε για καποιους

Τυπε.......το 50 και το 60 οι αντρες εφευγαν για 26 και 36 μηνες οχι για 6, αφου εισαι απο αυτους που αναφερουν οτι κανονικα αξιζει για πανω απο 10,000 Ε καποιος να ασχοληθει με την θαλασσα, εγω αναρωτιεμαι ποσα πρεπει να βγαζει η .....θαλασσα απο οσους σκεφτονται το ιδιο.......οποιος δεν θελει να ειναι στους Ωκεανους απλα για να ειναι, αξιζει για το ιδιο καζανι που βραζουν και θα βραζουν ολοι οι αερολογοι που εδω και καιρο καλομαθαν στο απαλο κωλοχαρτο..............
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.692
Like
1.446
Πόντοι
216
Οι Ελληνες ναυτικοι ειναι για τον πεουλα, Ειναι ανυπάκουοι, ξερολες και λαμογια!
Γι αυτο επιμενουμε να εχουμε πληρωματα και καπετανιο απο Φιλιππινες μερια που δουλευουν το πλοιο ρολοι!
Και ολα αυτα με λιγοτερα λεφτα!
 

DrBig

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2009
Μηνύματα
27
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
0
Οι Ελληνες ναυτικοι ειναι για τον πεουλα, Ειναι ανυπάκουοι, ξερολες και λαμογια!
Γι αυτο επιμενουμε να εχουμε πληρωματα και καπετανιο απο Φιλιππινες μερια που δουλευουν το πλοιο ρολοι!
Και ολα αυτα με λιγοτερα λεφτα!

Όλες οι έρευνες κατατάσσουν τον Έλληνα Αξ/κο καλύτερο στον κόσμο.
Φυσικά τα κριτήρια δεν είναι πόσο κοστίζει, αλλά τα ατυχήματα κλπ
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Δυστυχώς δεν είμαι γνώστης της Ελληνικής "σκηνής" γι αυτό θα πρότεινα να καλέσεις μία από τις υπηρεσίες που ανέφερα προηγουμένως.

Καλή τύχη

Καλώς , ευχαριστώ για την τοποθέτηση τουλάχιστον  :thumbsup:
 

HANTZOS

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
185
Κριτικές
1
Like
36
Πόντοι
1
Οι Ελληνες ναυτικοι ειναι για τον πεουλα, Ειναι ανυπάκουοι, ξερολες και λαμογια!
Γι αυτο επιμενουμε να εχουμε πληρωματα και καπετανιο απο Φιλιππινες μερια που δουλευουν το πλοιο ρολοι!
Και ολα αυτα με λιγοτερα λεφτα!

οντως υπαρχουν και τετοιε περιπτωσεις αλλα λιγες,σαν γενικοτητα οι φιλιππινοι και ειδικα το κατωτερο πληρωμα εχουν ναυτοσινη μεσα τους αλλα δεν πιανου μπαζα μροσ σε επαγγελματιες και οχι τυχωδιοκτες στυλ ελληνες ναυτικους, οσο για την μηχανη αστο καλυτερα, ελληνες και παλι ελληνες, δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι ξενοι εφοπλιστες εχουνε port captain kai chief engineers ελληνες, και μαλιστα παρα πολυ καλα πληρωμενους.
 

The Chainsaw

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2015
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
να φυγεις φιλε μου! να πας στα καραβια! απο το να δουλευεις για 600,700,800 ευρο κ να κανεις τον σταυρο σου καθε μερα καλητερα ειναι! πως να ζησεις εκει που εχουν παει οι μισθοι πλεον!
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.033
Like
4.387
Πόντοι
1.706
Οι Ελληνες ναυτικοι ειναι για τον πεουλα, Ειναι ανυπάκουοι, ξερολες και λαμογια!
Γι αυτο επιμενουμε να εχουμε πληρωματα και καπετανιο απο Φιλιππινες μερια που δουλευουν το πλοιο ρολοι!
Και ολα αυτα με λιγοτερα λεφτα!

τοσες δεκαετιες ποιος πνιγοταν ρε για να υπαρχουν ελληνικα πλοια...οι παππουδες των πινεζων που τα κανουν ολα ρολοι σημερα.....απο που εμαθαν οι πινεζες...ο,τι εχουν μαθει δηλαδη............τι τρομπες ειστε ρε    :jerking: :jerking: :jerking:
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.033
Like
4.387
Πόντοι
1.706
οντως υπαρχουν και τετοιε περιπτωσεις αλλα λιγες,σαν γενικοτητα οι φιλιππινοι και ειδικα το κατωτερο πληρωμα εχουν ναυτοσινη μεσα τους αλλα δεν πιανου μπαζα μροσ σε επαγγελματιες και οχι τυχωδιοκτες στυλ ελληνες ναυτικους, οσο για την μηχανη αστο καλυτερα, ελληνες και παλι ελληνες, δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι ξενοι εφοπλιστες εχουνε port captain kai chief engineers ελληνες, και μαλιστα παρα πολυ καλα πληρωμενους.

+1000000000
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Οι Ελληνες ναυτικοι ειναι για τον πεουλα, Ειναι ανυπάκουοι, ξερολες και λαμογια!
Γι αυτο επιμενουμε να εχουμε πληρωματα και καπετανιο απο Φιλιππινες μερια που δουλευουν το πλοιο ρολοι!
Και ολα αυτα με λιγοτερα λεφτα!

Αγαπητέ Γιάννη, 

Δε νομίζω ότι είναι πρέπον να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους με βάση την Εθνικότητά τους καθώς έτσι δημιουργούνται τα στερεότυπα, που μετά είναι πολύ δύσκολο να τα εξαλείψεις. Δεν είναι όλοι οι Έλληνες ναυτικοί όπως τους περιγράφεις, μιας και οι Ναυτικοί δεν χαίρουν κάποιας διαφορετικής παιδείας και εκπαίδευσης από τους υπόλοιπους Έλληνες, είναι σαν να χαρακτηρίζεις έτσι ολόκληρο τον Ελληνικό λαό.

Κατά την προσωπική μου εμπειρία, υπάρχουν καλοί και κακοί ναυτικοί, ανεξαρτήτου εθνικότητας. Το ότι όταν συνεργάζεσαι με Έλληνα, μοιράζεστε κάποια κοινά στοιχεία παιδείας καθώς και γλώσσας, είναι σίγουρα κάτι το οποίο βοηθάει.

Μην ξεχνάς άλλωστε ότι για πολύ μεγάλο ποσοστό των ξένων, είμαστε τεμπέληδες, χαραμοφάηδες και απατεώνες (για να μην το προχωρήσουμε στο ότι είμαστε όλοι ομοφυλόφιλοι "greek style").

Ελπίζω να μην σε στεναχώρησα,

Καλημέρα και καλή συνέχεια.

 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.907
Κριτικές
38
Like
4.962
Πόντοι
2.696
Οι Ελληνες ναυτικοι ειναι για τον πεουλα, Ειναι ανυπάκουοι, ξερολες και λαμογια!
Γι αυτο επιμενουμε να εχουμε πληρωματα και καπετανιο απο Φιλιππινες μερια που δουλευουν το πλοιο ρολοι!
Και ολα αυτα με λιγοτερα λεφτα!

Τόσες μαλακίες μαζεμένες σε μια παράγραφο τεσσάρων γραμμών δεν έχω διαβάσει ξανά..
Οι Έλληνες που συνειδητά ασκούν το επάγγελμα του ναυτικού,ανεξαρτήτως αν εισήλθαν σε αυτό λόγο ανάγκης,και όχι ευκαιριακά "μέχρι να βρουν καλύτερη δουλειά",είναι κορυφαίοι στον κόσμο.Είτε είναι πληρώματα γέφυρας είτε μηχανοστασίου είτε κατώτερο προσωπικό.Το πρόβλημα είναι ότι οι πλοιοκτήτες κι εφοπλιστές προτιμούν τους αλλοδαπούς για να γλυτώνουν το ΝΑΤ και να τους δίνουν λιγότερα χρήματα.Δεκάδες Έλληνες δουλεύουν σε πλοία με ξένη σημαία ανασφάλιστοι,αν ήταν όπως τα λες δε θα έβρισκαν ούτε εκεί δουλειά.
 

Γιάννης1

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
426
Like
2
Πόντοι
1
Πριν λίγα χρόνια που έψαχνα για δουλειά έτυχε να δω μία εκπομπή για την πειρατεία στις θάλασσες της Σομαλίας. Έλεγαν στην εκπομπή πως το μεροκάματο ήταν 300 ευρώ που μιλάμε αυτά ήταν και είναι λεφτά αλλά από την άλλη μου έκανε εντύπωση που ένας υπεύθυνος της εταιρεία που εκπαίδευε τους υποψήφιους φρουρούς είπε πως οι περισσότεροι κάνουν μόνο ένα ταξίδι. Σήμερα από τι μαθαίνω οι μισθοί σε αυτή την δουλειά έχουν πέσει πολύ. Πέρα από αυτό έμαθα για φρουρούς σε πλοία που δεν τους έχουν καμπίνες και κοιμούνται στο πάτωμα και για κάποιο ξενοδοχείο που τους πάνε σε μία αραβική χώρα που έχει τα χάλια του και κυκλοφορούν ποντίκια. Ήθελε να πάει για δουλειά σε πλοία γνωστός μου που είναι καιρό άνεργος αλλά φίλος του που έχει εταιρεία μαριτάιμ σεκιούριτι του είπε πως έχουν πλέον τα πράγματα και του είπε πως δεν αξίζει να ασχοληθεί.
Σε άλλη περίπτωση για δουλειά σε καράβια κάποιος μηχανικός που γνώρισα προχτές μου έλεγε πως το καράβι ταξιδεύει συνέχεια, δεν βλέπει ξηρά, πως έχει γνωρίσει 15 λιμάνια και όλα τα αεροδρόμια. Τα λεφτά είναι σαφώς καλύτερα από δουλειά στην ξηρά αλλά η δουλειά του ναυτικού είναι ζόρικη....
 

SnakeSpir

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2005
Μηνύματα
338
Κριτικές
4
Like
61
Πόντοι
1
Υπαρχουν πόστα στο πλοιο τα οποια δεν εχουν εξειδικευση, σε αυτα απο πολυ παλια βάζανε μη ελληνικο πληρωμα διοτι δεν χρειαζεται να συναινοηθουν και γενικα ευκολοι στην αντικατασταση. Μετα προσπαθησαν να το κανουν και σε ανωτερα πληρωματα. Δυστυχως αυτο που καταλαβαν ειναι οτι σε πολλες περιπτωσεις πχ ουκρανοι, ρωσοι δεν τους ενδιεφερε να μαθουν αλλα απλα να δουλεψουν μερικα χρονια και να φυγουν δλδ καιροσκοπικα, με μονο πλεονεκτημα το χαμηλο μεροκαματο. Στα σημερινα πλοια με πολλους αυτοματισμους / ασφαλιστικες διαδικασιες και εξειδικευσεις τα πληρωματα θα πρεπει να βελτιωνονται και να εκπαιδευονται συνεχως. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι ελληνες που ανεβηκαν στα πλοια στην πλειοψηφια τους ανεβηκαν για να κανουν καριερα και να μεινουν, σε αντιθεση με αλλους καιροσκοπους και ετσι σημερα παρατηρηται στροφη παλι στους ελληνες.

Παρε εδω μια ιδεα τι ζητει η αγορα.

Αυτα ειναι για πλατφορμες πετρελαιου (σχετικο)


Σημαντικο ρολο παιζει η εταιρια και το ειδος του πλοιου. Αλλα ταξιδευουν μονο με Αι νικολα (Ακριβως με την νοοτροπια του φθηνου μαγαζιου, προσφερουν φθηνες ναυλωσεις με κακοσυντηρημενα πλοια με φθηνα πληρωματα και ολοι ελπιζουν τα πραγραματα να πανε καλα) αλλα ταξιδευουν ρολοι και ειναι ολοι στα ποστα τους με εκπαιδευση οργανωμενοι.

Υπαρχουν πολλα ποστα που μπορει καποιος να εξειδικευτει και να ξεχωρησει απο την πλεμπα του ανειδικευτου, και πληρωνουν καλα στην πορεια, αλλα θελει καποιο bacjground (σχολη), πολυ επιμονη (απο εσενα) και διαρκη σεμιναρια εξειδικευσεις (απο την εταιρια κ εσενα να τα κυνηγησεις).

Τεσπα, σε αυτο το φορουμ οι πιο πολλοι μπορουν να σε ενημερωσουν για καμια πουτανα,και να αναλωνονται σε κουβεντες στεριανου καφενειου οι ελληνες ετσι οι φιλλιπινες ετσι εχω ενα φιλο που πηγε και τετοια γραφικα μπορεις να ψαξεις αλλου, αλλα θα ελεγα να ξεκινησεις απο καποια μορφης εκπαιδευση.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Τυπε.......το 50 και το 60 οι αντρες εφευγαν για 26 και 36 μηνες οχι για 6, αφου εισαι απο αυτους που αναφερουν οτι κανονικα αξιζει για πανω απο 10,000 Ε καποιος να ασχοληθει με την θαλασσα, εγω αναρωτιεμαι ποσα πρεπει να βγαζει η .....θαλασσα απο οσους σκεφτονται το ιδιο.......οποιος δεν θελει να ειναι στους Ωκεανους απλα για να ειναι, αξιζει για το ιδιο καζανι που βραζουν και θα βραζουν ολοι οι αερολογοι που εδω και καιρο καλομαθαν στο απαλο κωλοχαρτο..............

σιγα θα σκισεις κανα νυχι σκληρο αγορι  :effemine: :effemine: :gay: :gay: :gay:
αφου τα λεφτα που παιρνουν(αν βρουν δουλεια)ειναι για 6-8 μηνες το χρονο οποτε διαιρεσε τα δια 2 η δια 1κ κατι
οποτε παει για Γ αξιωματικο στα 2-3χιλιαρικα ανα μηνα που προ κρισης ενα ζευγαρι δημ,υπαλληλων εβγαζε 4χιλιαρικα δηλ παραπανω λεφτα ,
τωρα βγαζουν 2500-3000,τρομερα λεφτα μιλαμε,με αυτα θα γινεις εφοπλιστης  :jerking: :jerking: :jerking:
παλια εκαναν ενα μπαρκο και επαιρναν σπιτι σημερα ειναι στο 1/4 τα λεφτα,οσους ξερω σταματησαν και μπηκαν δημοσιο?τυχαιο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: GRxx

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.033
Like
4.387
Πόντοι
1.706
Καλά κοίτα να  μάθεις να μπαίνεις σε καμία βάρκα πρώτα και μετά έλα να μα πεις και για τα καράβια. ....τι έγινε παλιά, πιο παλιά και ακόμα παλιότερα αλλά και σήμερα το βλέπω κάθε μέρα στην ζωή μου.  Επιπλέον ο, τι γράφεις δεν έχει την παραμικρή σύνδεση με το νόημα των όσων έγραψα εγώ, η παράθεση είναι εντελώς άστοχη.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Καλά κοίτα να  μάθεις να μπαίνεις σε καμία βάρκα πρώτα και μετά έλα να μα πεις και για τα καράβια. ....τι έγινε παλιά, πιο παλιά και ακόμα παλιότερα αλλά και σήμερα το βλέπω κάθε μέρα στην ζωή μου.

με πολυ νοημα το ποστ σου,και σχετικο με αυτα που ανεφερα πιο πανω  :2funny:
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.033
Like
4.387
Πόντοι
1.706
Αφού θες επεξήγηση, μιλά για τις πουτανες και άσε τα καράβια γιατί δεν καταλαβαινεις την τύφλα σου και όσα λες δεν είναι ούτε για να γελάς.....εισαι δηλαδή ΆΣΧΕΤΟΣ...έπιασες το νόημα τώρα
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Αφού θες επεξήγηση, μιλά για τις πουτανες και άσε τα καράβια γιατί δεν καταλαβαινεις την τύφλα σου και όσα λες δεν είναι ούτε για να γελάς.....εισαι δηλαδή ΆΣΧΕΤΟΣ...έπιασες το νόημα τώρα

σε τι ακριβως ειμαι ασχετος?σε αυτα που ανεφερα?ολα ειναι ακριβεστατα
εσυ τι μας λες δηλαδη ? "αφου εισαι απο αυτους που αναφερουν οτι κανονικα αξιζει για πανω απο 10,000 Ε καποιος να ασχοληθει με την θαλασσα, εγω αναρωτιεμαι ποσα πρεπει να βγαζει η .....θαλασσα απο οσους σκεφτονται το ιδιο.......οποιος δεν θελει να ειναι στους Ωκεανους απλα για να ειναι, αξιζει για το ιδιο καζανι που βραζουν και θα βραζουν ολοι οι αερολογοι που εδω και καιρο καλομαθαν στο απαλο κωλοχαρτο.............."
τι να καταλαβει κανεις απο αυτα? :think:
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.033
Like
4.387
Πόντοι
1.706
σε τι ακριβως ειμαι ασχετος?σε αυτα που ανεφερα?ολα ειναι ακριβεστατα
εσυ τι μας λες δηλαδη ? "αφου εισαι απο αυτους που αναφερουν οτι κανονικα αξιζει για πανω απο 10,000 Ε καποιος να ασχοληθει με την θαλασσα, εγω αναρωτιεμαι ποσα πρεπει να βγαζει η .....θαλασσα απο οσους σκεφτονται το ιδιο.......οποιος δεν θελει να ειναι στους Ωκεανους απλα για να ειναι, αξιζει για το ιδιο καζανι που βραζουν και θα βραζουν ολοι οι αερολογοι που εδω και καιρο καλομαθαν στο απαλο κωλοχαρτο.............."
τι να καταλαβει κανεις απο αυτα? :think:

Για αυτόν τον λόγο είσαι άσχετος. ...άσε το θέμα για όσους εμπλέκονται με το αντικείμενο. ...το να λες παπαριες ακόμα και σε τέτοιον χώρο δεν περνάει πάντα σαν αποδεκτό. Τραβα να ασχοληθείς με άλλα θέματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom