Νέα

Θα φεύγατε για δουλειά στα καράβια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nacho Vidal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 299
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Nacho Vidal

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Πριν λιγο καιρο πηγε ο ξαδερφος μου,πολυ μικρος σε ηλικια.....
Ξερει ενα-δυο ατομα μην φανταστειτε και τιποτα......
Λεει οι πιο πολλοι που πανε φευγουνε και οτι θελουν ατομα....


 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
Οι καλυτερες θεσεις ειναι στα ταχυπλοα,που δεν εχουν καμπινες και εισαι το απογευμα σπιτι σου.Τα λιγοτερα που μπορει να παρει καποιος ειναι 2000 ευρω στην κατωτερη θεση που μπορει να εχει σε ενα ταχυπλοο,το λεγομενο τζοβενο.Οπως και τα συμβατικα του σαρωνικου που δεν εχουν και αυτα καμπινες και κουζινα,και παιρνεις την τροφη σε χρημα.Σε φορτηγα τα λεφτα εκτοξευονται,αλλα εκει οντως λες αντιο ζωη..
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.993
Like
30.067
Πόντοι
6.056
Εχω φιλο τρίτο μηχανικό, αυτή τη στιγμή είναι σε ελληνική εταιρία, σε πλοίο ναυπηγημένο το 2014, με όλους τους αξιωματικούς Έλληνες, βγάζει 5.000 το μήνα καθαρά! σε 1-1.5 χρονο γινεται δευτερος και θα παιρνει κανα 7000 περιπου και ειναι μονο 33 χρονων η πλακα ειναι οτι αργησε να τελειώσει τη σχολή γιατι την είχε παρατήσει κανα 2 χρονια αρα θα μπορούσε ηδη να είναι δεύτερος. Τα ταξίδια είναι εξάμηνα το μόνο κακο ειναι οτι στους έξι μήνες 3 φορές πάτησε σε στεριά, βέβαια μέσα το πλοίο έχει ότι θες γυμναστήριο ακόμα και πισίνα!!
 
OP
OP
Nacho Vidal

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Μεγαλη και δυσκολη αποφαση φιλε.
Αν εισαι μοναχικος τυπος, που δεν δενεσαι με ανθρωπους. δε γουσταρεις να κανεις οικογενεια και την παλευεις 6+ μηνες στο καραβι, τοτε καντο.
Καποιοι ειπαν οτι κανεις pause τη ζωη σου 6 μηνες, αλλα αν εισαι πολυ χαμηλομισθος η ακομα χειροτερα ανεργος και χωρις προοπτικες, κακα τα ψεμματα η ζωη σου ειναι σε ενα μονιμο pause. Δε ζεις, απλα επιβιωνεις μες τη μιζερια και το αγχος.
Σαν ναυτικος, θα ζησεις μεν τη μιση ζωη σου(με τη λογικη 6μηνες καραβι, 6 καθεσαι) αλλα θα ζησεις οπως γουσταρεις. Αμαξια, μηχανες, ταξιδια, πουτανες οτι γουσταρεις. :wanker:
Τωρα για κατωτερο προσωπικο που θες να πας, δεν ειναι κ οτι καλυτερο, γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει ουτε απο λεφτα ουτε απο συνθηκες εργασιας... Ασε που απ οσο ξερω θα τα βρεις και πολυ σκουρα στην αγορα εργασιας αν δεν εχεις βυσμα.
Αν μπορεις να μπεις αξιωματικος(ΑΕΝ Πλοιαρχων/Μηχανικων) τοτε ναι...

Ωραιο ποστ φιλε μου.
Να γιατι εισαι σεβαστο μελος εδω μεσα,γιατι οταν γραφεις.....γραφεις!

Θα ειναι σαν να πηγαινεις στρατο εξι μηνες και θα απολυεσαι τους αλλους εξι..... :grin:

Μπορεις να πεις οτι θα περασω οτι περασω τοσο καιρο αλλα θα βγαλω τοσα για να κανω κατι που θελω/εχω στο μυαλο μου..... :dunno: :happy: :hmm:

 

kostakis27

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2009
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
125
Like
6.820
Πόντοι
5.097
Μεγαλη και δυσκολη αποφαση φιλε.
Αν εισαι μοναχικος τυπος, που δεν δενεσαι με ανθρωπους. δε γουσταρεις να κανεις οικογενεια και την παλευεις 6+ μηνες στο καραβι, τοτε καντο.
Καποιοι ειπαν οτι κανεις pause τη ζωη σου 6 μηνες, αλλα αν εισαι πολυ χαμηλομισθος η ακομα χειροτερα ανεργος και χωρις προοπτικες, κακα τα ψεμματα η ζωη σου ειναι σε ενα μονιμο pause. Δε ζεις, απλα επιβιωνεις μες τη μιζερια και το αγχος.
Σαν ναυτικος, θα ζησεις μεν τη μιση ζωη σου(με τη λογικη 6μηνες καραβι, 6 καθεσαι) αλλα θα ζησεις οπως γουσταρεις. Αμαξια, μηχανες, ταξιδια, πουτανες οτι γουσταρεις. :wanker:

Κόμπρα ήθελα να σ'έχω σε γκαζάδικο α'μηχανικό και να κάναμε τον γύρο της αφρικής  :rockon: :rockon: :grin: :grin:
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Ωραιο ποστ φιλε μου.
Να γιατι εισαι σεβαστο μελος εδω μεσα,γιατι οταν γραφεις.....γραφεις!

Θα ειναι σαν να πηγαινεις στρατο εξι μηνες και θα απολυεσαι τους αλλους εξι..... :grin:

Μπορεις να πεις οτι θα περασω οτι περασω τοσο καιρο αλλα θα βγαλω τοσα για να κανω κατι που θελω/εχω στο μυαλο μου..... :dunno: :happy: :hmm:






08.jpg


Σχολή Εμποροπλοιάρχων
 
OP
OP
Nacho Vidal

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Εχω φιλο τρίτο μηχανικό, αυτή τη στιγμή είναι σε ελληνική εταιρία, σε πλοίο ναυπηγημένο το 2014, με όλους τους αξιωματικούς Έλληνες, βγάζει 5.000 το μήνα καθαρά! σε 1-1.5 χρονο γινεται δευτερος και θα παιρνει κανα 7000 περιπου και ειναι μονο 33 χρονων η πλακα ειναι οτι αργησε να τελειώσει τη σχολή γιατι την είχε παρατήσει κανα 2 χρονια αρα θα μπορούσε ηδη να είναι δεύτερος. Τα ταξίδια είναι εξάμηνα το μόνο κακο ειναι οτι στους έξι μήνες 3 φορές πάτησε σε στεριά, βέβαια μέσα το πλοίο έχει ότι θες γυμναστήριο ακόμα και πισίνα!!

Εσυ φιλε θα πηγαινες?

Ωραιος ο φιλος σου...... :thumbsup:

Ποσο καιρο εκανε στην σχολη?

Αυτα τι πλοια ειναι για βαλτε καμια φωτο.....
Οποιος ξερεις να τα βρει.....
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.907
Κριτικές
38
Like
4.962
Πόντοι
2.696
Για να δείτε πόσες θέσεις σε καράβια υπάρχουν,κατεβείτε ένα πρωί στον Πειραιά.Θα δείτε εκατοντάδες ναυτικούς στα καφενεία.Πάνε από εταιρεία σε εταιρεία μπας και βρουν θέση.Σκεφτείτε μόνο ότι σε καράβι με Ελληνική σημαία,στα 45 άτομα πλήρωμα είναι 7-8 Έλληνες.Όσο για τα λεφτά δείτε τις συλλογικές συμβάσεις.Δεν είναι τόσα πολλά όσα σας λένε.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.993
Like
30.067
Πόντοι
6.056
Εσυ φιλε θα πηγαινες?

Ωραιος ο φιλος σου...... :thumbsup:

Ποσο καιρο εκανε στην σχολη?

Αυτα τι πλοια ειναι για βαλτε καμια φωτο.....
Οποιος ξερεις να τα βρει.....

Φιλε αν μπορούσα θα πήγαινα, η σχολή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη με λίγο διάβασμα της βγάζεις χαλαρά, αλλά νομίζω μπορείς να μπεις μόνο απο πανελλήνιες εξετάσεις

Ο φίλος μου ειναι σε γκαζαδικο ιδιος τυπος με αυτο που ειναι στη φοτο Maran gas Efessos λεγετε και εφυγε σημερα απο Χιλη για Τρινιντάντ και Ταμπάκο, θα κάνει γύρω στις 30 μέρες να φτάσει
URL]]
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
Μπαίνεις από πανελλήνιες με κάτω από την βάση αλλά επειδή δεν καλύπτονται οι θέσεις μπαίνει κόσμος και μέσω προκύρηξης αρκεί να έχει υψηλό απολυτήριο και πτυχίο Αγγλικών
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.285
Κριτικές
11
Like
279
Πόντοι
1.520
Δυο πραγματα για τη σχολή,επειδη λιγοι την προτιμούσαν επαιρναν παντα κ αποφοιτους λυκειου,επίσης το ηλικιακο όριο ειναι παλι λιγο μουφα.Πέρσι μπηκε φιλος του 86 γεννηθεις,έρποντας και γλύφοντας βεβαια,αλλα αφου δεν ειχαν συμπληρωθει οι θέσεις τον βάλανε.
Τα λεφτά ειναι πολύ καλά,στα ποσταλια ειναι περιπου 2-2μιση χιλιαρικα για το κατωτερο πληρωμα.Οχι πωλητες στα duty-free κ τετοια,κανονικό πληρωμα εννοώ.Επίσης μια καινουρια ειδικότητα που τελευταια ξεφυτρωσε ειναι οι ενοπλοι φρουροι στα φορτηγά.Δηλ.πρώην καραβαναδες πενταετής και τετοιοι που εχουν φυγει απο το στρατό και ειδικοδυναμίτες φυσικά κατα προτεραιότητα.Μιλάμε για την πιο τεμπελικη δουλεια ειναι 2-3 στο καραβι,βαρανε σκοπετο και παιζουν playstation ολη μερα.Βέβαια πρεπει να αγορασουν αυτοι τον εξοπλισμό της δουλειάς  :P αλλά μόνο τα πλεύσιμα ειναι τρια χιλιάρικα το μηνα+μισθός.Πρεπει να φτανουν λογικα το τάληρο για πλακα,επίσης οταν πιάνει το καραβι λιμανι,βγαινουν εξω,δεν κανουν αλλες δουλειές.
 

akhs3pgr

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2014
Μηνύματα
285
Like
0
Πόντοι
1
Για να δείτε πόσες θέσεις σε καράβια υπάρχουν,κατεβείτε ένα πρωί στον Πειραιά.Θα δείτε εκατοντάδες ναυτικούς στα καφενεία.Πάνε από εταιρεία σε εταιρεία μπας και βρουν θέση.Σκεφτείτε μόνο ότι σε καράβι με Ελληνική σημαία,στα 45 άτομα πλήρωμα είναι 7-8 Έλληνες.Όσο για τα λεφτά δείτε τις συλλογικές συμβάσεις.Δεν είναι τόσα πολλά όσα σας λένε.

+1 Δεν παιρνουν ουτε για πρακτικη τους αποφοιτους ΑΕΝ ( που ειναι επιδοτουμενη η πρακτικη τους )  

Υπαρχουν φορουμ για τη ναυτιλια


Εδω μεσα αξιζει να ρωτας μονο αν δεις καραβι στο βουνο   :orchestra:

http://[URL unfurl="true"]www.aegeanews.gr/timthumb.php?src=images/stories/products/530054dd04825_picture_999(3229).jpeg&w=689&zc=1&q=100[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.exitnews.gr/wp-content/uploads/2013/06/suncruisehotel3.jpg [/URL] (Αυτο το καναν χοτελι  :P)
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.285
Κριτικές
11
Like
279
Πόντοι
1.520
Αξιωματικός σε κρουαζιερόπλοιο ειναι σαν να σου εχει κατσει το τζοκερ στη θαλασσα
 

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
12
Πόντοι
16
Φιλε αν μπορούσα θα πήγαινα, η σχολή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη με λίγο διάβασμα της βγάζεις χαλαρά, αλλά νομίζω μπορείς να μπεις μόνο απο πανελλήνιες εξετάσεις

το επιπεδο της σχολης ειναι πιο κατω και απο σχολη της πουτσας ενος ιεκ σε βουνο της επαρχιας..
τοσα χρονια παρακαλουσαν να μπεις κ πηγαιναν ολα τα φρουτα της κοινωνιας..
οσοι ηταν διανοητικα καθυστερημενοι κ οσοι ηταν περιεργα φρουτα για την εξω κοινωνια...
τα τελευταια χρονια μπηκε στις πανελληνιες αλλα αρχιδιες..
το επιπεδο παραμενει πιο κατω κ απο βοθροσχολη ιεκ βουνου επαρχιας..


απο εκει κ περα,βαλε ενα βυσμα να πας σε κανα κρουαζιεροπλοιο που την κανει για αμερικες κ τετοια.
οτι δουλεια μπορεις,με χαρτι λυκειου..
 

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.945
ο ναυτικός είναι μια ζωή στερημένος!! Απ' όλα!!!
Στην στεριά είναι τόσο ψάρι που οτι λέφτα έχει βγάλει τα τρώει αριστερά και δεξιά χωρίς να το καταλάβει.
Και αυτά που χάνεις δεν πληρώνονται!!!! όσα λεφτα και αν σου δώσουν!!
και όταν επιστρέψει είναι εκτός τόπου και χρόνου απο την κλεισούρα δίοτι μπορεί να κάνει και ολόκληρο μπάρκο
χωρις να πατήσει στεριά!!! και μέχρι να έρθει στα ίσια του τον έχουν φωνάξει για το επόμενο καράβι.
αλλά μέσα κάνει την δουλεία του 12ωρία και ντακλαν, δεν έχει να σκέφτεται τους λογαριασμούς ή το τι θα φάει ή το τι θα πιει ή το που θα πάει κτλ
και σιγά σιγά μεταμορφώνεται σ' έναν άνθρώπο που το μόνο που έχει να πει είναι για τα καράβια.
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Να καταθέσω κι εγώ τη δικιά μου άποψη στο συγκεκριμένο θέμα.

Δεν είναι απλή υπόθεση το να γίνεις αξιωματικός σε πλοίο. Θέλει αφοσίωση και μακροχρόνιο σχεδιασμό. Βγαίνοντας από τη σχολή, είναι σχετικά δύσκολο το να βρεις θέση πάνω σε πλοίο ως Junior Officer, καθώς επίσης και τα χρήματα δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικά. Μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι ναυτικοί πληρώνονται ΜΟΝΟ όταν είναι πάνω στα καράβια και τους υπόλοιπους μήνες πρέπει να ζήσουν από αυτά που έχουν μαζέψει.

Βέβαια, υπάρχουν και εταιρίες οι οποίες προσφέρουν συνεχή αμοιβή με μόνιμα συμβόλαια, αλλά ακόμα παραμένουν οι μειονότητα στον χώρο. Όσο βέβαια περνάει ο καιρός, αυτό θα βελτιωθεί.

Από την άλλη, είναι πολύ μεγάλη η ευθύνη ενός πλοιάρχου, γιατί αν το αναλογιστεί κανείς, θα δει ότι είναι ένας Γενικός Διευθυντής σε μια βιομηχανική μονάδα η οποία βρίσκεται στο χειρότερο δυνατόν περιβάλλον και έχει αξία από $10.000.000 έως και %500.000.000, χωρίς να λάβουμε υπ'όψη μας την αξία του φορτίου. Αυτό από μόνο του είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να λειτουργεί ως θέλγητρο για νέους οι οποίοι έχουν τη διάθεση, την επιμονή αλλά και τη φιλοδοξία να γίνουν Διευθυντές. Αντίστοιχα, οι Πρώτη Μηχανικοί, έχουν υπό την ευθύνη τους μια μηχανή η οποία μπορεί αν παράγει από 10000hp έως 100000hp, δεν είναι απλό πράγμα...

Τα σύγχρονα πλοία, είναι βιομηχανικές μονάδες με πολύπλοκα ηλεκτρονικά συστήματα, που χρειάζονται ανθρώπους ικανούς να τα χειριστούν. Σας παραθέτω μια εικόνα από τη γέφυρα ενός μικρού δεξαμενόπλοιου (περί των 20000 μετρικών τόνων) για να βοηθήσω στο να γίνουν αντιληπτά αυτά που περιγράφω πιο πάνω...

Αν αξίζει, τι να σας πω; Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας για τη ζωή του καθώς και την οικογένειά του. Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή. Αλλά το να έχεις ετήσιο εισόδημα €75000+ με 6 μήνες εργασίας, μπορείς να προσφέρεις πολλά στην οικογένειά σου, που είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να γίνει με κάποια δουλειά στην ξηρά.

Αυτά και καλή συνέχεια.
 

Συνημμένα

  • Vessel.jpg
    Vessel.jpg
    202,7 KB · Εμφανίσεις: 75

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.945
ετήσιο εισόδημα €75000+ με 6 μήνες εργασίας,

να πεις και μετά από πόσα χρόνια δουλειας τα παίρνεις αυτά τα λεφτά???  Μην τα λες έτσι και νομίζουν οτι με το καλημέρα θα παίρνουν αυτά τα λεφτά!!! Και πες τι τσιμπούκια θα φάνε για να τα βγάλουν αυτα τα λεφτά γιατί τα παρουσιάζεις πολύ ωραία.

και μην βάλε και καμια φωτο απο την μηχανή να αλλάζουν κανα έμβολο ή να καθαρίζουν καμιά σκατιέρα...
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
εγω θα ελεγα να παει γυμναστηριο να φουσκωσει κανα χρονο κ να κανει καμια πυγμαχια η κανα τζουντο κ να δουλεψει φρουρος σε τετοια καραβια που πανε αφρικη ινδια κλπ
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
να πεις και μετά από πόσα χρόνια δουλειας τα παίρνεις αυτά τα λεφτά???  Μην τα λες έτσι και νομίζουν οτι με το καλημέρα θα παίρνουν αυτά τα λεφτά!!! Και πες τι τσιμπούκια θα φάνε για να τα βγάλουν αυτα τα λεφτά γιατί τα παρουσιάζεις πολύ ωραία.

και μην βάλε και καμια φωτο απο την μηχανή να αλλάζουν κανα έμβολο ή να καθαρίζουν καμιά σκατιέρα...

Βγαίνοντας από τη σχολή, είναι σχετικά δύσκολο το να βρεις θέση πάνω σε πλοίο ως Junior Officer, καθώς επίσης και τα χρήματα δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικά.

Αγαπητέ condo, το έγραψα ότι τα πράγματα είναι δύσκολα στην αρχή. Τα χρήματα ξεκινάνε από €4000... Δεν είπα ότι είναι εύκολα, το αντίθετο μάλιστα.

Αλλά όπως προείπα, είναι το τι θέλεις από τη ζωή σου και το που θέλεις να φτάσεις...

Και σε γραφείο να δουλεύεις, δε θα ξεκινήσεις με πάνω από €800, οπότε και πάλι υπάρχει κάποιο "πλεονέκτημα".

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία με ανοιγμένα χιτώνια και να βγάζουν τους κυλίνδρους για συντήρηση... Είναι μια πολύ κοπιαστική δουλειά με πολύ μουντζούρα... Από την άλλη, το ίδιο είναι και να δουλεύεις σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων και να βγάζεις €800 το μήνα...

Ποτέ δεν είπα ότι είναι η καλύτερη δουλειά του κόσμου, αλλά μια αξιοπρεπέστατη εναλλακτική.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom