Νέα

Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί νωρίς επαγγελματικά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 194
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.767
Κριτικές
15
Like
11.412
Πόντοι
3.846
Ρε τύπε, πιστεύεις ότι το νόημα της ζωής σου είναι να κοιμάσαι; Θα κοιμάσαι μία αιωνιότητα όταν πεθάνεις.
Το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις πράγματα με τα οποία θα αισθάνεσαι καλά. Χρειάζεσαι κάποιες ώρες δραστηριότητας για αυτά. Έχεις όμως και ανάγκη για ύπνο ώστε να ξεκουραστείς. Οι σκοτεινές ώρες της ημέρας είναι βολικότερες για ύπνο και οι φωτεινές για δραστηριότητα. Δεν είπε κανένας να σηκωθείς στις 5 τα χαράματα, αλλά εάν χάνεις τις πρωινές ώρες και το μισό απόγευμα περιορίζεις τις δυνατότητές σου να απολαύσεις τη ζωή.
Πας να κάνεις σοβαρή κουβέντα για δουλειές με τον Αλβανό αυτόν;
Δεν ξέρει τι σημαίνει επαγγελματική συνείδηση ενώ μόνο βρίζει τους Έλληνες γιατί τον φτύνουν όλοι στη δουλειά και βρίζει τις Ελληνίδες γιατί καμιά δεν του κάθεται.
Άστο καμένο χαρτί λέμε.
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
259
Κριτικές
2
Like
683
Πόντοι
81
Εκλεγεσαι βουλευτής και παίρνεις μια παχυλη σύνταξη στο τέλος της θητείας (και αν είσαι τυχερός και γίνεις και Υπουργός, θα μασησεις πολλα κονδύλια και μίζες, άλλη καλή μπάζα) .
Γίνεσαι ένας τεμπέλης πας σε συναντήσεις και γευματα παίρνεις μια καθώς πρέπει κυρία, μετά από την απραξία γίνεσαι ένας χοντρός βουλευτής που ούτε σου σηκώνεται και η γυναίκα σου γαμιεται με το φρουρό.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.914
Κριτικές
18
Like
15.682
Πόντοι
4.546
Γίνεσαι ένας τεμπέλης πας σε συναντήσεις και γευματα παίρνεις μια καθώς πρέπει κυρία, μετά από την απραξία γίνεσαι ένας χοντρός βουλευτής που ούτε σου σηκώνεται και η γυναίκα σου γαμιεται με το φρουρό.
Έτσι πρέπει να είναι... έχουμε παράδειγμα μήπως;
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
259
Κριτικές
2
Like
683
Πόντοι
81
Έτσι πρέπει να είναι... έχουμε παράδειγμα μήπως;
Γιατί αδυνάτισε νομίζεις ο Καμμένος;Πρόβλημα υγείας ?Να γαμησει δε μπορούσε.Ενταξει δε πάω μονο για βουλευτές.Ολοι που έχουν λεφτά και δεν κάνουν κάτι καταλήγουν ή σε εξαρτήσεις ή γίνονται τοφαλοι.Εχω γνωστό δεν έχει δουλέψει μια μέρα (να ναι καλά μπαμπάς) πήρε μια φτωχοκοπελλα όμορφη την έχει για τις παραστάσεις και αυτή γαμιεται με.τον personal trainer τώρα.Το πουτσο τον βλέπει μόνο με καθρεπτακι
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.715
Like
2.764
Πόντοι
456
Εγώ νομίζω ότι όσοι είναι υπέρ της σκληρής δουλειάς..είναι αυτοί που τα βρήκανε όλα έτοιμα και δεν έχουν δουλέψει και πολύ στη ζωή τους..εκτός και αν με το δουλειά εννοουν..έχω πεντε μαγαζιά τα νοικιάζω και κονομαω..αλλά ξυπνάω από τις έξι το πρωί και βλέπω Τιβι στο μπαλκόνι..για να μη με πει η γειτονιά τεμπέλη..πολλοί το κάνουνε αυτο
 
Τελευταία τροποποίηση:

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
υπάρχουν και κάποιοι που δουλευουν, ενω δεν έχουν μεγάλη ανάγκη, για να δείξουν το καλό παράδειγμα στα παιδιά τους.....
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.740
Κριτικές
10
Like
2.098
Πόντοι
3.187
Τύπος @Donald-Duck μπορούσε να αποσυρθεί επαγγελματικά από τα 36, αν όλα εξελίσσονταν νορμάλ. Μου πρότεινε να ανοίξω θέμα για να αποκαλυφθεί η αλήθεια... :cheesy: Ας έρθει, λοιπόν, να καταθέσει άποψη κι εμπειρία για να σώσει νέες γενιές μοντέρνων σκλάβων που περιμένουν να βγουν στη σύνταξη για να ζήσουν.

Το θέμα πάντως είναι ενδιαφέρον. Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί επαγγελματικά νωρίς; Γνωρίζετε περιπτώσεις γύρω σας;

Τα κλασικά είναι:
-να είσαι γόνος ή γενικότερα κληρονόμος
-να κερδίσεις σε τυχερό παιγνίδι
-να κάνεις έναν πλούσιο γάμο
-να έχεις ένα πολύ ακριβοπληρωμένο ταλέντο πχ ποδοσφαιριστής

......
Το ονειρο κάθε Ελληνα.... να είναι τεμπέλης!!!
Δηλαδή αν αποσυρθείς επαγγελματικά τι θα καταλάβεις? Θα ζήσεις μια ζωή που δεν θα έχει κανένα ενδιαφέρον περιμένοντας μέρα με τη μέρα τον χάρο. Η δουλειά είναι ευτυχία. Μπορεί να έχει τις δυσκολίες της αλλά προσφέρει ένα σωρο θετικά. Αν δεν σ αρεσει η δουλειά που κάνεις μπορείς να αλλάξεις, αλλά οχι να κάθεσαι και να μην κάνεις τίποτα.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
πολλοί συχνά για έναν περίεργο λόγο,,,,μαζί με τη σύνταξη έρχεται ο Χάρης......
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
1
Like
5.146
Πόντοι
1.056
Το ονειρο κάθε Ελληνα.... να είναι τεμπέλης!!!
Δηλαδή αν αποσυρθείς επαγγελματικά τι θα καταλάβεις? Θα ζήσεις μια ζωή που δεν θα έχει κανένα ενδιαφέρον περιμένοντας μέρα με τη μέρα τον χάρο. Η δουλειά είναι ευτυχία. Μπορεί να έχει τις δυσκολίες της αλλά προσφέρει ένα σωρο θετικά. Αν δεν σ αρεσει η δουλειά που κάνεις μπορείς να αλλάξεις, αλλά οχι να κάθεσαι και να μην κάνεις τίποτα.
Τ'οτι δε δουλεύεις δε σημαίνει ότι κάθεσαι όλη μέρα στον καναπέ τύπε κ βλέπεις σειρές..
Υπάρχουν πολλές ασχολίες κ χόμπυ να κάνεις να παραμένεις δραστήριος,μέρη να πας να δεις να κάνεις εκδρομές,κατασκευές που μπορείς να φτιάξεις..αυτη τη μλκ ότι χωρίς δουλειά ο άνθρωπος δε κάνει τπτ η είναι τεμπέλης τη λένε οι εργασιομανης κ αυτοί που δεν έχουν τπτ άλλο στη ζωή τους πέρα από τη δουλειά..αποτυχημένοι δλδ για μένα κ ας βγάζουν εκατομμύρια
Υ.γ:αν κάποιος άνω των 40-50 που έχει φάει τρομερή πουτσα στη ζωή του όσον αφορά δουλειά,που για χρόνια δεν ξέρει τι θα πει ωράριο,σκ,άδεια αργία κτλ θέλει κάποια στιγμή να γίνει τεμπέλης έχει κάθε δικαίωμα οπότε όσο κ όπως θέλει κ μαγκιά του!
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
259
Κριτικές
2
Like
683
Πόντοι
81
Η δουλειά αν σου πρόσφερε ικανοποίηση και δεν την κάνεις αγγαρεία ίσως και τελικά προσθέτει χρόνια.Βεβαια είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν αυτό.Απο την άλλη όσα λεφτά κι αν έχεις τα χόμπι μπορεί να γεμίζουν το χρόνο αλλα δεν μπορούν να προσφέρουν την ικανοποίηση και το αίσθημα προσφοράς που παίρνεις από την εργασία.Παντως το ρητό βρες να δουλεύεις σε κάτι που σου αρέσει και θα είναι σαν να μην δούλεψες μια μέρα στη ζωή σου σε εμένα ισχύει.
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
1
Like
5.146
Πόντοι
1.056
Η δουλειά αν σου πρόσφερε ικανοποίηση και δεν την κάνεις αγγαρεία ίσως και τελικά προσθέτει χρόνια.Βεβαια είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν αυτό.Απο την άλλη όσα λεφτά κι αν έχεις τα χόμπι μπορεί να γεμίζουν το χρόνο αλλα δεν μπορούν να προσφέρουν την ικανοποίηση και το αίσθημα προσφοράς που παίρνεις από την εργασία.Παντως το ρητό βρες να δουλεύεις σε κάτι που σου αρέσει και θα είναι σαν να μην δούλεψες μια μέρα στη ζωή σου σε εμένα ισχύει.
Για ποια χώρα μιλάς;;;σίγουρα όχι για την Ελλάδα που σπουδάζεις μια ζωή να γίνεις γιατρός κ δουλεύεις στα 30-40 γκαρσονι η ντιλιβερι...αν ζούσαμε σε έναν τόπο πιο ουτοπικό ίσως όλοι να κάναμε ότι ονειρευόμαστε ..
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.805
Πόντοι
3.385
Εγώ νομίζω ότι όσοι είναι υπέρ της σκληρής δουλειάς..είναι αυτοί που τα βρήκανε όλα έτοιμα και δεν έχουν δουλέψει και πολύ στη ζωή τους..εκτός και αν με το δουλειά εννοουν..έχω πεντε μαγαζιά τα νοικιάζω και κονομαω..αλλά ξυπνάω από τις έξι το πρωί και βλέπω Τιβι στο μπαλκόνι..για να μη με πει η γειτονιά τεμπέλη..πολλοί το κάνουνε αυτο
Αν δεν είσαι τρολ είσαι ο απόλυτα καμένος εγκέφαλος σε αυτό το site.
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
259
Κριτικές
2
Like
683
Πόντοι
81
Για ποια χώρα μιλάς;;;σίγουρα όχι για την Ελλάδα που σπουδάζεις μια ζωή να γίνεις γιατρός κ δουλεύεις στα 30-40 γκαρσονι η ντιλιβερι...αν ζούσαμε σε έναν τόπο πιο ουτοπικό ίσως όλοι να κάναμε ότι ονειρευόμαστε ..
Στην Ελλάδα σίγουρα είναι λίγοι,αλλά να σου πω και στο εξωτερικό πολλοί κάνουν κάτι που δεν τους άρεσει απλά αμοίβονται καλύτερα.Ναι μεν λες οκ ξεσκίζομαι αλλά παίρνω καλά λεφτά.Αυτο όμως δεν αλλάζει ότι πάλι είσαι πιεσμένος και με άγχος.Εχω δύο αδερφές που γίναν γιατροί κι οι δυο γιατί το θέλαν και μετά από χρόνια λέω ότι τους άρεσε.Η μια πήγε Ολλανδία και η άλλη δημόσιο νοσοκομείο Ελλάδας.Η διαφορα τους είναι στα λεφτά.Απλα αυτή που είναι εξωτερικό έχει λεφτά και δεν έχει χρόνο να τα φάει και η άλλη έχει λιγότερα λεφτά να φάει με περισσοτερο χρόνο.Και οι δύο όμως κάνουν αυτό που τους αρέσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Cheng

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
1
Like
5.146
Πόντοι
1.056
Στην Ελλάδα σίγουρα είναι λίγοι,αλλά να σου πω και στο εξωτερικό πολλοί κάνουν κάτι που δεν τους άρεσει απλά αμοίβονται καλύτερα.Ναι μεν λες οκ ξεσκίζομαι αλλά παίρνω καλά λεφτά.Αυτο όμως δεν αλλάζει ότι πάλι είσαι πιεσμένος και με άγχος.Εχω δύο αδερφές που γίναν γιατροί κι οι δυο γιατί το θέλαν και μετά από χρόνια λέω ότι τους άρεσε.Η μια πήγε Ολλανδία και η άλλη δημόσιο νοσοκομείο Ελλάδας.Η διαφορα τους είναι στα λεφτά.Απλα αυτή που είναι εξωτερικό έχει λεφτά και δεν έχει χρόνο να τα φάει και η άλλη έχει λιγότερα λεφτά να φάει με περισσοτερο χρόνο.Και οι δύο όμως κάνουν αυτό που τους αρέσει.
Μεμονωμένες περιπτώσεις που εκφράζουν ίσως το 1-2% του εργαζόμενου πληθυσμού της Ελλάδος κ γενικότητα που αναιρεί τα παραπάνω συμφραζόμενα..
Συμφωνώ ότι υπάρχουν κ εξωτερικό άτομα που δεν κάνουν ότι αγαπούν η δεν αγαπούν αυτό που κάνουν κ τότε εκεί οι παραπάνω κουβέντες σου θα πιάσουν τόπο για τον τόπο μας κ την κοινωνία μας όμως όνειρα θερινής νυκτός
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
259
Κριτικές
2
Like
683
Πόντοι
81
Μεμονωμένες περιπτώσεις που εκφράζουν ίσως το 1-2% του εργαζόμενου πληθυσμού της Ελλάδος κ γενικότητα που αναιρεί τα παραπάνω συμφραζόμενα..
Συμφωνώ ότι υπάρχουν κ εξωτερικό άτομα που δεν κάνουν ότι αγαπούν η δεν αγαπούν αυτό που κάνουν κ τότε εκεί οι παραπάνω κουβέντες σου θα πιάσουν τόπο για τον τόπο μας κ την κοινωνία μας όμως όνειρα θερινής νυκτός
Να σου πω είμαι 40+ στη δουλειά μου έχω συναδέλφους από 20 έως 40 .Οι μικροί ποτέ δε μου έχουν πει θέλω να κάνω αυτό ή το άλλο.Το μόνο που λένε είναι λεφτά και λεφτά.Και βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι αν λέγανε σε αυτούς που ξέρω ότι θα κάνεις αυτό που σου αρέσει και θα παίρνεις 1000€ ή θα κανεις κάτι άλλο που δε σου αρέσει και θα παίρνεις 1200€ όλοι θα διάλεγαν τα 1200.Και το θέμα είναι ότι θα τα παίρναν και δε θα ήταν και το ίδιο αποδοτικοί μετά γιατί θα ήταν συνέχεια μες τη γκρίνια.Το θέμα είναι πως μπορεί να αποσυρθεί κάποιος επαγγελματικά νωρίς .Τι δηλαδή? να έχει λεφτά και να μην κάνει κάτι.Λεφτα και λεφτά γιατί πλέον οι γενιές μεγαλώνουν σε υλιστική κοινωνία και αν δεν πας εξωτερικό ή δεν έχεις καλό αμάξι ή δεν πας 3 φορές ταβέρνα τη βδομάδα μειώνετε η ποιότητα ζωής. Όλο αυτή τη καραμελα ακούω,δε θα ρίξω εγώ την ποιότητα ζωής μου.Ποιοτητα ζωής είναι να έχεις κάποιον δίπλα σου να είσαι καλά ,να ξυπνάς για δουλειά ευχάριστα και να θέλεις να γυρίσεις σπίτι σου το μεσημέρι και να μην έχεις άγχος .Ποιότητα ζωής δεν είναι να τρως μέρα παρά μέρα από τα milo's ,bbq,jackaroo και να φοράς nike air μέσα στο smartακι σου.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.715
Like
2.764
Πόντοι
456
Αν δεν είσαι τρολ είσαι ο απόλυτα καμένος εγκέφαλος σε αυτό το site.
Γιατί?πάντα οι νεοδημοκρατες παριστανουν τους εργατικούς και μαςκουνανε το δάχτυλο,ενω αυτοί είναι οι πιο μεγάλοι τεμπέληδες και λαμογια που υπάρχουνε στη κοινωνια
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.767
Κριτικές
15
Like
11.412
Πόντοι
3.846
Αν δεν είσαι τρολ είσαι ο απόλυτα καμένος εγκέφαλος σε αυτό το site.
Είναι απλά ένας κακομοιρος Αλβανός με μηδέν προσόντα, που του φταίνε πάντα οι άλλοι για την κακοτυχία του, βρίζει τους Έλληνες ως τεμπέληδες και τις Ελληνίδες ως πανασχημες και βγάζει όλα τα κόμπλεξ του στους άλλους, αφού είναι άχρηστος και δεν μπορεί να κάνει τίποτε ουσιαστικό στη ζωή του.
Καταδικασμένος να αποτυχαίνει πάντα.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.805
Πόντοι
3.385
Είναι απλά ένας κακομοιρος Αλβανός με μηδέν προσόντα, που του φταίνε πάντα οι άλλοι για την κακοτυχία του, βρίζει τους Έλληνες ως τεμπέληδες και τις Ελληνίδες ως πανασχημες και βγάζει όλα τα κόμπλεξ του στους άλλους, αφού είναι άχρηστος και δεν μπορεί να κάνει τίποτε ουσιαστικό στη ζωή του.
Καταδικασμένος να αποτυχαίνει πάντα.
Όλοι οι losers έχουν ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά στα οποία περιλαμβάνονται η τεμπελιά, το μίσος για όλους όσους νιώθουν ότι έχουν προκόψει παραπάνω από τους ίδιους και η εύρεση δικαιολογιών ώστε να δικαιολογήσουν την ανικανότητά τους πριν καν προβούν σε κάποια προσπάθεια για το παραμικρό.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
267
Κριτικές
19
Like
1.041
Πόντοι
371
Να σου πω είμαι 40+ στη δουλειά μου έχω συναδέλφους από 20 έως 40 .Οι μικροί ποτέ δε μου έχουν πει θέλω να κάνω αυτό ή το άλλο.Το μόνο που λένε είναι λεφτά και λεφτά.Και βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι αν λέγανε σε αυτούς που ξέρω ότι θα κάνεις αυτό που σου αρέσει και θα παίρνεις 1000€ ή θα κανεις κάτι άλλο που δε σου αρέσει και θα παίρνεις 1200€ όλοι θα διάλεγαν τα 1200.Και το θέμα είναι ότι θα τα παίρναν και δε θα ήταν και το ίδιο αποδοτικοί μετά γιατί θα ήταν συνέχεια μες τη γκρίνια.Το θέμα είναι πως μπορεί να αποσυρθεί κάποιος επαγγελματικά νωρίς .Τι δηλαδή? να έχει λεφτά και να μην κάνει κάτι.Λεφτα και λεφτά γιατί πλέον οι γενιές μεγαλώνουν σε υλιστική κοινωνία και αν δεν πας εξωτερικό ή δεν έχεις καλό αμάξι ή δεν πας 3 φορές ταβέρνα τη βδομάδα μειώνετε η ποιότητα ζωής. Όλο αυτή τη καραμελα ακούω,δε θα ρίξω εγώ την ποιότητα ζωής μου.Ποιοτητα ζωής είναι να έχεις κάποιον δίπλα σου να είσαι καλά ,να ξυπνάς για δουλειά ευχάριστα και να θέλεις να γυρίσεις σπίτι σου το μεσημέρι και να μην έχεις άγχος .Ποιότητα ζωής δεν είναι να τρως μέρα παρά μέρα από τα milo's ,bbq,jackaroo και να φοράς nike air μέσα στο smartακι σου.
Εγώ είμαι κοντά 40 και λόγω δουλειάς μιλάω με αρκετούς new entries γύρω στα 25-28 που μου ξανοίγονται γιατί για κάποιο λόγο (που δεν έχω καταλάβει) έχω καλούς κώδικες επικοινωνίας με τα πιτσιρίκια και δε με βλέπουν ως ανώτερο, αλλά σα μεγάλο αδελφό.

Ένα συμπέρασμα που έχω καταλήξει είναι το εξής: ο μέσος σημερινός 25ρης λούστηκε βιώματα που εμείς τα γλιτώσαμε και επειδή μεγάλωσε υλικά πιο στερημένος γίνεται πιο υλιστής, πάντα ζητάμε αυτό που μας έλειψε. Εγώ όταν ήμουν έφηβος κάθε καλοκαίρι περνούσα 2-3 βδομάδες ξέγνοιαστες οικογενειακές διακοπές (ΠΑΣΟΚ rules) και όταν ήμουν φοιτητής οι δουλειές ήταν εύκολες, εύρισκες μια δουλειά, και μόνος σου μπορούσες να μείνεις, και να βγαίνεις, και με τη γκόμενα να πας νησάκι το καλοκαίρι λίγες μέρες και αν είχες και λίγο boost από μπαμπά και αμάξι να πάρεις (εποχές ΝΔ Βούδα Καραμανλή).

Ο μέσος σημερινός 25ρης έζησε παιδική ηλικία στην κρίση με ζόρια και γκρίνια στο σπίτι, (αν σπούδασε) φοιτητικά χρόνια χωρίς πολλές ευκαιρίες για δουλειές με ανεργία για νέους στο 40-50%, covid, lockdowns κλπ. και ακόμα και τώρα που δουλεύει δε μπορεί να νιώσει λίγη χλίδα γιατί τα 1000 ευρώ στο entry level είναι peanuts και με τα 500 του επιδοματος αδειας δεν πάει ουτε 4ημερο στο Ναύπλιο . Βλέπει τριγύρω και την επίδειξη που με το Insta και το TikTok κλπ έχει γίνει πολύ έντονη και τον συνομήλικο του που ανεβάζει Μύκονο και τζιπ και ρόλεξ και μουνάκια απλά γιατί του έτυχε πλούσιος μπαμπάς και τρελαίνεται και σκέφτεται κι αυτός μόνο το εύκολο χρήμα και την κραιπάλη. Δεν τον δικαιολογώ 100% αλλά κάπου τον νιώθω.
 
Τελευταία τροποποίηση:

babis372

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2023
Μηνύματα
72
Like
199
Πόντοι
0
Τ'οτι δε δουλεύεις δε σημαίνει ότι κάθεσαι όλη μέρα στον καναπέ τύπε κ βλέπεις σειρές..
Υπάρχουν πολλές ασχολίες κ χόμπυ να κάνεις να παραμένεις δραστήριος,μέρη να πας να δεις να κάνεις εκδρομές,κατασκευές που μπορείς να φτιάξεις..αυτη τη μλκ ότι χωρίς δουλειά ο άνθρωπος δε κάνει τπτ η είναι τεμπέλης τη λένε οι εργασιομανης κ αυτοί που δεν έχουν τπτ άλλο στη ζωή τους πέρα από τη δουλειά..αποτυχημένοι δλδ για μένα κ ας βγάζουν εκατομμύρια
Υ.γ:αν κάποιος άνω των 40-50 που έχει φάει τρομερή πουτσα στη ζωή του όσον αφορά δουλειά,που για χρόνια δεν ξέρει τι θα πει ωράριο,σκ,άδεια αργία κτλ θέλει κάποια στιγμή να γίνει τεμπέλης έχει κάθε δικαίωμα οπότε όσο κ όπως θέλει κ μαγκιά του!
Συμφωνώ σε όλα όπως τα περιγράφεις είναι απλά αυτή τη μαλακιά το ονειρο κάθε Ελληνα.... να είναι τεμπέλης!!! την αναπαράγουν κάτι τύποι που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τούς δεν ξέρουν πως ξυπνάς καθημερινά χαράματα και τη συνθήκες θα συνάντησης μέχρι να πας στη δουλειά όπως επίσης και Γερμανοί έχουν αυτή την αντίληψη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom