Νέα

Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί νωρίς επαγγελματικά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 194
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Τύπος @Donald-Duck μπορούσε να αποσυρθεί επαγγελματικά από τα 36, αν όλα εξελίσσονταν νορμάλ. Μου πρότεινε να ανοίξω θέμα για να αποκαλυφθεί η αλήθεια... :cheesy: Ας έρθει, λοιπόν, να καταθέσει άποψη κι εμπειρία για να σώσει νέες γενιές μοντέρνων σκλάβων που περιμένουν να βγουν στη σύνταξη για να ζήσουν.

Το θέμα πάντως είναι ενδιαφέρον. Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί επαγγελματικά νωρίς; Γνωρίζετε περιπτώσεις γύρω σας;

Τα κλασικά είναι:
-να είσαι γόνος ή γενικότερα κληρονόμος
-να κερδίσεις σε τυχερό παιγνίδι
-να κάνεις έναν πλούσιο γάμο
-να έχεις ένα πολύ ακριβοπληρωμένο ταλέντο πχ ποδοσφαιριστής

......
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.450
Κριτικές
10
Like
2.990
Πόντοι
3.385
Στην εποχή προ μνημονίων, στα 36 μόνιμος στο στρατό που είχε υπηρετήσει σε Ειδικές Δυνάμεις (με διπλά χρόνια) έπαιρνε σύνταξη.
Ομοίως και γυναίκα με 15ετία και ανήλικο τέκνο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Στην εποχή προ μνημονίων, στα 36 μόνιμος στο στρατό που είχε υπηρετήσει σε Ειδικές Δυνάμεις (με διπλά χρόνια) έπαιρνε σύνταξη.
Ομοίως και γυναίκα με 15ετία και ανήλικο τέκνο.
Μειωμένη όμως?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.474
Like
12.009
Πόντοι
3.656
Με ΠΑΣΟΚ θα βγαίνατε σε σύνταξη από τα 35 αλλά θα συνεχίζατε τις δουλειές για βγάζετε και το κάτι παραπάνω

θα παίρνατε σύνταξη με ένσημα οδηγού αλλά θα παίρνατε και επίδομα για τυφλούς

θα παίρνατε δάνειο 500Κ για στεγαστικό αλλά θα παίρνατε και επίδομα για άπορους


:wanker::wanker::wanker:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Ακροατή, σε έχω μεταφέρει εδώ:

Εχω ένα γείτονα είναι στήν ηλικία μου 55-56 χρονών. Επαγγελματικά ήταν Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης σέ σπίτια.
Οταν πέθαναν οι γονείς του -Αυτός άγαμος- τού άφησαν 2 διαμερίσματα. Από 100 τ.μ περίπου τό καθένα!!
Από τήν ηλικία περίπου τών 38-40 δέν έχει εργαστεί ξανά. Μένει στό ένα σπίτι, καί ενοικιάζει τό άλλο. Τώρα...παίρνει 700 ευρώ.
Ζεί πολύ απλά βέβαια, αλλά άν τόν ρωτήσεις γιά δουλειά δέν θέλει ούτε νά ακούει. Είχε καί ένα αμάξι τώρα όχι. :dunno:

Γιά νά σού πώ τήν αλήθεια μία χαρά ζεί. Κάνω πού καί πού παρέα μαζί του, καί είναι πολύ Cool άτομο!!
Τούς λογαριασμούς του τούς πληρώνει όλους. Δέν χρωστάει πουθενά, ρούχα παίρνει, καφέδες έξω πίνει όλα κομπλέ!!
Καί όλη τήν ημέρα είναι αραχτός μέ Tv καί Net. Πάει στό Super Market μού έχει πεί, όταν υπάρχουν χαμηλές τιμές-προσφορές.
Στό σπίτι του δέν υπάρχει κάτι πού νά τού λείπει. Απλά βέβαια ζεί αλλά είναι αυτό πού λές...ούτε άγχος ούτε τίποτα!! :thumbsup:
 
Τελευταία τροποποίηση:

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.450
Κριτικές
10
Like
2.990
Πόντοι
3.385
Μειωμένη αλλά αξιοπρεπής για να κάθεσαι να ξύνεσαι.
Και επειδή μιλάμε για 36, σας έχω και καλύτερο: άγαμη θυγατέρα που δεν είχε δουλέψει ποτέ της, κόρη αξιωματικού ανώτατου, μπορεί να καθάριζε 1500 σύνταξη το 2005 για πλάκα, και να ήταν 18 ετών (αν είχε πεθάνει ο πατέρας της).
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
319
Κριτικές
19
Like
1.126
Πόντοι
371
Μια ακόμα περίπτωση είναι να κάνεις μια εταιρία σχετικά μικρός, να σου βγει, να την πουλήσεις και μετά να αράξεις.
Ξέρω κάποιον που το έκανε και πριν τα 50 του έχει λεφτά να ζήσει όλη τη ζωή του πολύ άνετα.
Μετά δεν αποσύρθηκε εντελώς επαγγελματικά αλλά έφυγε από UK, ζει στην Ιταλία και ασχολείται χαλαρά με consulting, γράφει κανένα επιστημονικό άρθρο κλπ. αλλά χομπίστικα για να μη νιώθει συνταξιούχος.
Δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει λεφτά από αυτά γιατί πλέον έχει.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.791
Κριτικές
101
Like
47.556
Πόντοι
21.661
Μειωμένη αλλά αξιοπρεπής για να κάθεσαι να ξύνεσαι.
Και επειδή μιλάμε για 36, σας έχω και καλύτερο: άγαμη θυγατέρα που δεν είχε δουλέψει ποτέ της, κόρη αξιωματικού ανώτατου, μπορεί να καθάριζε 1500 σύνταξη το 2005 για πλάκα, και να ήταν 18 ετών (αν είχε πεθάνει ο πατέρας της).
νομιζω το θρεντ αναφερεται για αΝΔρες και οχι για γυναικες ομως.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
851
Like
1.423
Πόντοι
206
Με ΠΑΣΟΚ θα βγαίνατε σε σύνταξη από τα 35 αλλά θα συνεχίζατε τις δουλειές για βγάζετε και το κάτι παραπάνω

θα παίρνατε σύνταξη με ένσημα οδηγού αλλά θα παίρνατε και επίδομα για τυφλούς

θα παίρνατε δάνειο 500Κ για στεγαστικό αλλά θα παίρνατε και επίδομα για άπορους


:wanker::wanker::wanker:
Η μάνα μου βγήκε στα 40 από δημόσιο με βύσμα στο πράσινο ήλιο.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.791
Κριτικές
101
Like
47.556
Πόντοι
21.661
Μια ακόμα περίπτωση είναι να κάνεις μια εταιρία σχετικά μικρός, να σου βγει
ναι αλλα αυτο που γραφεις ειναι υποθετικο.
αν δε βγει ? ...τον ηπιες ?
μαλλον.
γιατι δεν παιζεις ενα τζοκερ... και αν σου κατσει ??? (που ελεγε και η διαφημιση)
αυτο μου θυμισε.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
319
Κριτικές
19
Like
1.126
Πόντοι
371
ναι αλλα αυτο που γραφεις ειναι υποθετικο.
αν δε βγει ? ...τον ηπιες ?
μαλλον.
γιατι δεν παιζεις ενα τζοκερ... και αν σου κατσει ??? (που ελεγε και η διαφημιση)
αυτο μου θυμισε.
Δεν είναι έτσι, το τζοκερ είναι καθαρή τύχη. Το να κάνεις μια πετυχημένη εταιρία θέλει πολλές ικανότητες (και κάποια τύχη).
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
639
Like
531
Πόντοι
86
Στην εποχή προ μνημονίων, στα 36 μόνιμος στο στρατό που είχε υπηρετήσει σε Ειδικές Δυνάμεις (με διπλά χρόνια) έπαιρνε σύνταξη.
Ομοίως και γυναίκα με 15ετία και ανήλικο τέκνο.
45 οχι 36
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Τύπος @Donald-Duck μπορούσε να αποσυρθεί επαγγελματικά από τα 36, αν όλα εξελίσσονταν νορμάλ. Μου πρότεινε να ανοίξω θέμα για να αποκαλυφθεί η αλήθεια... :cheesy: Ας έρθει, λοιπόν, να καταθέσει άποψη κι εμπειρία για να σώσει νέες γενιές μοντέρνων σκλάβων που περιμένουν να βγουν στη σύνταξη για να ζήσουν.

Το θέμα πάντως είναι ενδιαφέρον. Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί επαγγελματικά νωρίς; Γνωρίζετε περιπτώσεις γύρω σας;

Τα κλασικά είναι:
-να είσαι γόνος ή γενικότερα κληρονόμος
-να κερδίσεις σε τυχερό παιγνίδι
-να κάνεις έναν πλούσιο γάμο
-να έχεις ένα πολύ ακριβοπληρωμένο ταλέντο πχ ποδοσφαιριστής

......

Αυτα ειναι θρεντ

:headbaning1::headbaning1::headbaning1::headbaning1::headbaning1::headbaning1::headbaning1::headbaning1::headbaning1:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.791
Κριτικές
101
Like
47.556
Πόντοι
21.661
Δεν είναι έτσι, το τζοκερ είναι καθαρή τύχη. Το να κάνεις μια πετυχημένη εταιρία θέλει πολλές ικανότητες (και κάποια τύχη).
δεν εγραψα ομως οτι ειναι ετσι, εγραψα τι μου θυμισε.
εννοειται θελει ικανοτητες και οικονομικο μπακαπ επισης, αλλα ειναι υποθετικο αν θα βγει η' οχι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Εχω 2 γνωστους που ζουνε εδω και 20 χρονια με το κοκτεηλ:

ΚΕΑ + 300-400 απο συνταξη γονιου + Χωρις ενοικιο

Ψαχνουν να βρουν ποιος ανακαλυψε τη δουλεια να τον σκοτωσουν :headbaning1:
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
319
Κριτικές
19
Like
1.126
Πόντοι
371
δεν εγραψα ομως οτι ειναι ετσι, εγραψα τι μου θυμισε.
εννοειται θελει ικανοτητες και οικονομικο μπακαπ επισης, αλλα ειναι υποθετικο αν θα βγει η' οχι.
ΟΚ, συμφωνούμε. Συμβόλαιο με την επιτυχία δεν έχεις και συχνά αυτοί που έκαναν κάποια επιχειρηματική κίνηση και τους βγήκε έχουν φάει άσχημα τα μούτρα τους στο παρελθόν, έμαθαν από τα λάθη τους και ξαναδοκίμασαν. Θέλει αντοχές στην αποτυχία η επιχειρηματικότητα. Δε στο λέω σαν επιχειρηματίας (γιατί δεν είμαι) αλλά έχω γνωρίσει τέτοιο κόσμο λόγω δουλειάς.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
614
Like
1.311
Πόντοι
206
Υπάρχουν και τα άτομα με αναπηρία ανίκανα για βιοποριστική εργασία που παίρνουν μία σύνταξη-επίδομα αναπηρίας.
Τα τελευταία χρόνια δίνουν κίνητρο στους ανάπηρους να εργαστούν για να συμπληρώσουν τη (χαμηλή) σύνταξη τους. Παλιότερα αν έπιανε δουλειά κοβόταν το επίδομα.
 

cost2001

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.001
Like
8.864
Πόντοι
2.356
Μειωμένη αλλά αξιοπρεπής για να κάθεσαι να ξύνεσαι.
Και επειδή μιλάμε για 36, σας έχω και καλύτερο: άγαμη θυγατέρα που δεν είχε δουλέψει ποτέ της, κόρη αξιωματικού ανώτατου, μπορεί να καθάριζε 1500 σύνταξη το 2005 για πλάκα, και να ήταν 18 ετών (αν είχε πεθάνει ο πατέρας της).
Βλέπε Μαρία Σολωμού δεν παντρεύτηκε ποτέ για να μην χάσει τη σύνταξη του στρατιωτικού μπαμπά
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom