Νέα

Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί νωρίς επαγγελματικά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 194
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.810
Πόντοι
3.846
Για να μην παρεξηγούμαι, δεν κάνω τον μοντεράτορα, απλά εγώ θα ποντάριζα στην επαγγελματική ανέλιξη ή και αλλαγή επαγγέλματος για να πετύχω το στόχο.

Τώρα για το σπίτι θα πω κι εγώ τη γνώμη μου. Τέλη Σεπτέμβρη του 23 μου μπήκε η ιδέα να περάσω μια χρονιά στην Ελλάδα κι άρχισα να ψάχνω σπίτι στην Αθήνα, αλλά χωρίς βιασύνη. Βρήκα μετά από δύο μήνες μέσω μεσητικού από Χρυσή Ευκαιρία μία γκαρσονιέρα 25τμ στα 260€ στους Αγίους Αναργύρους Μυκονιάτικα. Είναι κατασκευής του 1970.

Η άποψή μου είναι ότι κάθε μετακόμιση πρέπει να είναι σχεδιασμένη πολύ καιρό πριν, ώστε να κάνεις καλό ψάξιμο. Αυτό πολλές φορές δεν βολεύει και τότε θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να κάνεις ένα ευέλικτο συμβόλαιο, ώστε να μπορείς να συνεχίσεις το ψάξιμο, παρόλο που έχεις βρεί σπίτι, αν αυτό που βρήκες σου φαίνεται ακριβό.
Εσύ έγραφες σε άλλα θέματα ότι ψάχνεις για ζωή σε Γαλλία, και δεν ξέρω πού αλλού κυριλέ.
Και τώρα μας μιλάς ότι ψάχνεσαι για να πας σε στούντιο των 250€ στους Αγίους Αναργύρους στου διαόλου τη μάνα;

Κάτι δε μας λες καλά.
Ούτε φοιτητής δεν πάει σε τέτοια τρύπα για πάνω από δέκα μέρες.
Βέβαια βρωμάει η φάση από την αρχή που αποφάσισες να γύρισες Ελλάδα.
Άτομο που έχει οικονομική ανεξαρτησία, είναι ελεύθερος και μετράει στην αγορά εργασίας δε γυρνάει Ελλάδα.
Και σίγουρα δεν πάει να μείνει σε τρύπα των 250ευρω.
 

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.844
Like
3.624
Πόντοι
1.706
Εσύ έγραφες σε άλλα θέματα ότι ψάχνεις για ζωή σε Γαλλία, και δεν ξέρω πού αλλού κυριλέ.
Και τώρα μας μιλάς ότι ψάχνεσαι για να πας σε στούντιο των 250€ στους Αγίους Αναργύρους στου διαόλου τη μάνα;

Κάτι δε μας λες καλά.
Ούτε φοιτητής δεν πάει σε τέτοια τρύπα για πάνω από δέκα μέρες.
Βέβαια βρωμάει η φάση από την αρχή που αποφάσισες να γύρισες Ελλάδα.
Άτομο που έχει οικονομική ανεξαρτησία, είναι ελεύθερος και μετράει στην αγορά εργασίας δε γυρνάει Ελλάδα.
Και σίγουρα δεν πάει να μείνει σε τρύπα των 250ευρω.
Καλά καί ποιός νομίζεις ότι πίστεψε έναν ξεβράκωτο γιδοβοσκό ?
Οτι έχει πεί είναι όλα fake!!
Καμία απόδειξη...σέ τίποτα!! :sunglasses:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Εσύ έγραφες σε άλλα θέματα ότι ψάχνεις για ζωή σε Γαλλία, και δεν ξέρω πού αλλού κυριλέ.
Και τώρα μας μιλάς ότι ψάχνεσαι για να πας σε στούντιο των 250€ στους Αγίους Αναργύρους στου διαόλου τη μάνα;

Κάτι δε μας λες καλά.
Ούτε φοιτητής δεν πάει σε τέτοια τρύπα για πάνω από δέκα μέρες.
Βέβαια βρωμάει η φάση από την αρχή που αποφάσισες να γύρισες Ελλάδα.
Άτομο που έχει οικονομική ανεξαρτησία, είναι ελεύθερος και μετράει στην αγορά εργασίας δε γυρνάει Ελλάδα.
Και σίγουρα δεν πάει να μείνει σε τρύπα των 250ευρω.
Ρε συ ξενιτεμένε, στα συν σου ότι κάνεις καλές επιλογές ζωής, αλλά ώρες ώρες αδυνατείς να κατανοήσεις τι διαβάζεις. Έχω δηλώσει εγώ ποτέ ότι σκέφτομαι να επιστρέψω μόνιμα στην Ελλάδα;; Ακόμα και στην παράθεση που έβαλες γράφω ότι το πλάνο μου είναι για ένα χρόνο. Παρόλα αυτά, από την πρώτη Δεκεμβρίου πληρώνω νοίκι κι έχω έρθει Ελλάδα μόνο για δώδεκα μέρες, εκ των οποίων 5 μόνο στους Αγίους Αναργύρους.

Μια χαρά είναι η γκαρσονιέρα για ένα άτομο και για να φέρω καμμιά γυναίκα. Δηλαδή αν την πήγαινα σε ξενοδοχείο θα είχα μεγαλύτερο χώρο; Για χαζό με περνάς να πληρώνω μεγάλο διαμέρισμα για να το χρησιμοποιώ μόνο για όταν κατεβαίνω; Είχα σκοπό να κατεβαίνω συχνότερα και για αυτό σκέφτηκα να νοικιάσω γκαρσονιέρα, αλλά δεν με βόλεψε αυτόν το καιρό, γιατί έχω και δουλειές στη Γαλλία και βγήκα εκτός προγράμματος.

Τι σου φαίνεται παράξενο; Τυπικά έχω αυτοσυνταξιοδοτηθεί, αν και δεν νομίζω να σταματήσω ποτέ να έχω πρότζεκτς. Ήθελα λοιπόν να έρθω Ελλάδα και να αφιερώσω χρόνο σε φίλους και παλιές γκόμενες και να κάνω και κάνα ταξιδάκι σε μέρη που δεν έχω δει. Η βάση μου όμως θα είναι πάντα έξω. Μεταφορά βάσης θα γίνει κάποια στιγμή σε Νίκαια Γαλλίας ή Βιέννη.

ΥΓ Ελλάδα επέστρεψε μόνιμα τύπος @Ακροατής_ γιατί απέτυχε παταγωδώς και στις τρεις χώρες που πήγε. :D:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Το σωστό flat-hunting θέλει πολύ χρόνο πάντα μήπως βρεθεί η ευκαιρία. Παλιά το έκανα, τα τελευταία χρόνια που έχω λιγότερο χρόνο και είμαι κάπως πιο άνετος βαριέμαι να ψάχνω πολύ και πληρώνω υπεραξίες αλλά η σωστή στρατηγική είναι αυτή που λες.
Τυγχάνει ο επαγγελματικός μου χώρος να είναι τα ακίνητα. Δεδομένου ότι εδώ Γαλλία τα πάντα περνάνε από μεσητικά, το flat-hunting είναι πιο εύκολο, διότι μπορείς να στείλεις email σε όλα τα μεσητικά μιας πόλης για το τι ψάχνεις και να βάλεις ταβάνι και όρους, οπότε θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου μόλις βρούν κάτι.

Εμάς σαν κτηματομεσίτες μας ενδιαφέρει περισσότερο η κίνηση των συναλλαγών για να έχουμε δουλειά και λιγότερο το ύψος του ενοικίου (που καθορίζει την αμοιβή μας) κι ας βγάλουμε λιγότερα. Προσπαθούμε λοιπόν να προσαρμόσουμε τα πράγματα πείθοντας τους ενδιαφέρομενους να τροποποιήσουν τις απαιτήσεις τους με σκοπό να γίνει η συναλλαγή.

Τώρα στην Ελλάδα, από ό,τι κατάλαβα το παιγνίδι είναι μεικτό, γιατί πολλοί ιδιοκτήτες νοικιάζουν απευθείας, πράγμα που δυσκολεύει το flat-hunting αυτή τη στιγμή, αλλά πιστεύω ότι η τάση είναι προς τα μεσητικά, γιατί απαλλάσουν τον ιδιοκτήτη από πολλούς μπελάδες με τους ένοικους.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.810
Πόντοι
3.846
Ρε συ ξενιτεμένε, στα συν σου ότι κάνεις καλές επιλογές ζωής, αλλά ώρες ώρες αδυνατείς να κατανοήσεις τι διαβάζεις. Έχω δηλώσει εγώ ποτέ ότι σκέφτομαι να επιστρέψω μόνιμα στην Ελλάδα;; Ακόμα και στην παράθεση που έβαλες γράφω ότι το πλάνο μου είναι για ένα χρόνο. Παρόλα αυτά, από την πρώτη Δεκεμβρίου πληρώνω νοίκι κι έχω έρθει Ελλάδα μόνο για δώδεκα μέρες, εκ των οποίων 5 μόνο στους Αγίους Αναργύρους.

Μια χαρά είναι η γκαρσονιέρα για ένα άτομο και για να φέρω καμμιά γυναίκα. Δηλαδή αν την πήγαινα σε ξενοδοχείο θα είχα μεγαλύτερο χώρο; Για χαζό με περνάς να πληρώνω μεγάλο διαμέρισμα για να το χρησιμοποιώ μόνο για όταν κατεβαίνω; Είχα σκοπό να κατεβαίνω συχνότερα και για αυτό σκέφτηκα να νοικιάσω γκαρσονιέρα, αλλά δεν με βόλεψε αυτόν το καιρό, γιατί έχω και δουλειές στη Γαλλία και βγήκα εκτός προγράμματος.

Τι σου φαίνεται παράξενο; Τυπικά έχω αυτοσυνταξιοδοτηθεί, αν και δεν νομίζω να σταματήσω ποτέ να έχω πρότζεκτς. Ήθελα λοιπόν να έρθω Ελλάδα και να αφιερώσω χρόνο σε φίλους και παλιές γκόμενες και να κάνω και κάνα ταξιδάκι σε μέρη που δεν έχω δει. Η βάση μου όμως θα είναι πάντα έξω. Μεταφορά βάσης θα γίνει κάποια στιγμή σε Νίκαια Γαλλίας ή Βιέννη.

ΥΓ Ελλάδα επέστρεψε μόνιμα τύπος @Ακροατής_ γιατί απέτυχε παταγωδώς και στις τρεις χώρες που πήγε. :D:
Λέω πώς σκέφτομαι εγώ, αν είχα πάρει απόφαση να αραξω με τα χρήματα που βγάζω τα τελευταία χρόνια.

Ε σε καμία περίπτωση δεν θα έκλεινα διαμέρισμα μόνιμα στην Αθήνα και σε άσχετες περιοχές.
Ο λόγος είναι απλός: κύρος/άνεση, εντύπωση στις γκόμενες, προσέγγιση στο κέντρο.
Ακόμα και Ρωσίδες που γνωρίζω ως βίζιτες, όλες ξέρουν τη Γλυφάδα και κάποιες βασικές περιοχές.
Κάποιες που επικοινωνώ στα προσωπικά τους τηλέφωνα τις ψήνω για συνάντηση στην Αθήνα και να τις φιλοξενήσω.
Φαντάζεσαι να τους έλεγα ότι μένω αγίους Ανάργυρους, Μενίδι κλπ; Θα έτρωγα άκυρο κατευθείαν.
Για την απόσταση από κέντρο πιστεύω επίσης είναι κατανοητό, μην εξηγώ απλά πράγματα.

Αλλά αυτά ισχύουν μόνο αν έπαιρνα τη χειρότερη απόφαση από τις διαθέσιμες αποφάσεις.
Πρώτη επιλογή θα ήταν ξεκάθαρα Ασία και μάλιστα Ταυλανδη. Συνδυάζεις ζωή, γαμήσια, χαμηλό κόστος.
Θα είχα βάση εκεί και μετά ταξίδια αλλού.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
319
Κριτικές
19
Like
1.126
Πόντοι
371
Τυγχάνει ο επαγγελματικός μου χώρος να είναι τα ακίνητα. Δεδομένου ότι εδώ Γαλλία τα πάντα περνάνε από μεσητικά, το flat-hunting είναι πιο εύκολο, διότι μπορείς να στείλεις email σε όλα τα μεσητικά μιας πόλης για το τι ψάχνεις και να βάλεις ταβάνι και όρους, οπότε θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου μόλις βρούν κάτι.

Εμάς σαν κτηματομεσίτες μας ενδιαφέρει περισσότερο η κίνηση των συναλλαγών για να έχουμε δουλειά και λιγότερο το ύψος του ενοικίου (που καθορίζει την αμοιβή μας) κι ας βγάλουμε λιγότερα. Προσπαθούμε λοιπόν να προσαρμόσουμε τα πράγματα πείθοντας τους ενδιαφέρομενους να τροποποιήσουν τις απαιτήσεις τους με σκοπό να γίνει η συναλλαγή.

Τώρα στην Ελλάδα, από ό,τι κατάλαβα το παιγνίδι είναι μεικτό, γιατί πολλοί ιδιοκτήτες νοικιάζουν απευθείας, πράγμα που δυσκολεύει το flat-hunting αυτή τη στιγμή, αλλά πιστεύω ότι η τάση είναι προς τα μεσητικά, γιατί απαλλάσουν τον ιδιοκτήτη από πολλούς μπελάδες με τους ένοικους.
Έχω χρησιμοποιήσει μεσίτες Ελλάδα και UK, και στις δύο περιπτώσεις προτάσεις κάνουν, πρέπει να φας εσύ χρόνο να βλέπεις σπίτια.
Από Γαλλία no idea, κάποιος μου είχε πει ότι στο Παρίσι η αγορά είναι τόσο χάλια που και καλή δουλειά να έχεις μπορεί να μη βρίσκεις σπίτι γιατί θέλουν εγγυητή κάποιον Γάλλο, κάτι που γαμάει τους expatriates. Δε ξέρω πόσο αλήθεια είναι βέβαια.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
319
Κριτικές
19
Like
1.126
Πόντοι
371
Το ότι υπάρχουν βλήτα που δίνουν 200Κ+ για να αγοράσουν σπίτι σε περιοχές όπως Χαρίλαου που ζεχνει ποντίκια ή Θέρμη που όλα έχουν ήδη καθίζηση με ξεπερνάει. Να πεις Καλαμαριά να σου πω εντάξει έχει νόημα ειδικά με την μελλοντική (πολύ μελλοντική) αναδόμηση της ανεκμεταλλευτης παραλίας (από Μέγαρο Μουσικής μέχρι παλατάκι).

Αυτοσυνταξιοδότηση μόνο με πάρα πολλά ακίνητα (που δεν έχουμε) ή καθαρά θέμα τύχης όπως με τα κρυπτονομισματα (που πάει τελείωσε) ή με παράνομους τρόπους όπως διακίνηση ναρκωτικών (που δεν αξίζει) ή μέσω ίντερνετ (εδώ εσείς κλειδωνεστε έξω απ' το email σας).

Είμαστε και θα είμαστε πλεμπαιοι. Αποδεχτείτε το για να μην υποφέρετε αδίκως.
Χαριλάου αξίζει το σπίτι γιατί είσαι δίπλα στην ομάδα. :smiling-face-with-heart-eyes:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Λέω πώς σκέφτομαι εγώ, αν είχα πάρει απόφαση να αραξω με τα χρήματα που βγάζω τα τελευταία χρόνια.

Ε σε καμία περίπτωση δεν θα έκλεινα διαμέρισμα μόνιμα στην Αθήνα και σε άσχετες περιοχές.
Ο λόγος είναι απλός: κύρος/άνεση, εντύπωση στις γκόμενες, προσέγγιση στο κέντρο.
Ακόμα και Ρωσίδες που γνωρίζω ως βίζιτες, όλες ξέρουν τη Γλυφάδα και κάποιες βασικές περιοχές.
Κάποιες που επικοινωνώ στα προσωπικά τους τηλέφωνα τις ψήνω για συνάντηση στην Αθήνα και να τις φιλοξενήσω.
Φαντάζεσαι να τους έλεγα ότι μένω αγίους Ανάργυρους, Μενίδι κλπ; Θα έτρωγα άκυρο κατευθείαν.
Για την απόσταση από κέντρο πιστεύω επίσης είναι κατανοητό, μην εξηγώ απλά πράγματα.

Αλλά αυτά ισχύουν μόνο αν έπαιρνα τη χειρότερη απόφαση από τις διαθέσιμες αποφάσεις.
Πρώτη επιλογή θα ήταν ξεκάθαρα Ασία και μάλιστα Ταυλανδη. Συνδυάζεις ζωή, γαμήσια, χαμηλό κόστος.
Θα είχα βάση εκεί και μετά ταξίδια αλλού.
Μαν, τα Μυκονιάτικα των Αγίων Αναργύρων είναι στο ύψος του Αγίου Ελευθερίου (ο οποίος είναι ανάμεσα στα Κάτω και τα Άνω Πατήσια), αλλά είναι από την άλλη μεριά της Εθνικής Οδού. Κέντρο δεν είναι, αλλά δεν είναι και μακριά. Η γειτονιά είναι πολύ ωραία και ήσυχη με νερατζιές στους δρόμους και θυμίζει παλιές εποχές. Το μόνο μείον ότι δεν έχει μετρό, αλλά ούτως ή άλλως δεν θα κυκλοφόραγα γκόμενα με το μετρό. Κακώς το έβαλες μαζί με το Μενίδι που είναι μακριά.

Τώρα για επιλογή χώρας για τη σύνταξη, για μένα δεν είναι θέμα χώρας, αλλά οικοσυστήματος. Έμαθα να λειτουργώ σε ένα συγκεκριμμένο περιβάλλον με τα δικά μου σημεία αναφοράς και δεν θέλω να ξεφύγω και πολύ. Κάποιες ευρωπαικές χώρες μου ταιριάζουν και κάποιες όχι. Για εκτός Ευρώπης ούτε λόγος.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Έχω χρησιμοποιήσει μεσίτες Ελλάδα και UK, και στις δύο περιπτώσεις προτάσεις κάνουν, πρέπει να φας εσύ χρόνο να βλέπεις σπίτια.
Από Γαλλία no idea, κάποιος μου είχε πει ότι στο Παρίσι η αγορά είναι τόσο χάλια που και καλή δουλειά να έχεις μπορεί να μη βρίσκεις σπίτι γιατί θέλουν εγγυητή κάποιον Γάλλο, κάτι που γαμάει τους expatriates. Δε ξέρω πόσο αλήθεια είναι βέβαια.
Αυτό που λες για Ελλάδα και UK έπαιζε στη Γαλλία μέχρι τα τέλη των 90ς, μετά δεν το έχω ξαναδεί. Τώρα σε πάει το μεσητικό να τα δεις.

Σήμερα τα μεσητικά αναλαμβάνουν σχεδόν τα πάντα, πράγμα που είναι καλό για τον ιδιοκτήτη, αλλά δυσκολεύει τον νοικάρη και στο Παρίσι φαίνεται η υπερβολή αυτής της πρακτικής. Χοντρικά, ο ιδιοκτήτης αφήνει το ακίνητό του στο μεσητικό και απλά εισπράττει κάθε μήνα. Συνήθως το μεσητικό προσφέρει δύο διαχειριστικά πακέτα στον ιδιοκτήτη για να διαλέξει. Αν, ας πούμε, πάρεις το standard πχ στα 4% κράτησης επί του ενοικίου, μάλλον δεν θα έχει μέσα ασφάλεια για απλήρωτα νοίκια. Μπορείς όμως στην πορεία να το αλλάξεις και να πάρεις το premium στα 6% κράτηση. Όμως ο ένοικος είναι ήδη μέσα. Άρα το μεσητικό είναι υποχρεωμένο να κάνει από την αρχή εξονυχιστικό έλεγχο των νοικάρηδων για να μην βρεθεί στη δύσκολη θέση να πληρώνει ασφάλειες των premium πακέτων.

Όταν σε μία πόλη όπως το Παρίσι οι υποφήφιοι νοικάρηδες είναι πολλοί, το μεσητικό μπορεί να φτάσει τον έλεγχο σε σημείο παράνοιας. Δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο, σε ένα μεσητικό να βλέπεις μία ουρά 20 υποψηφίων με ένα φάκελο δικαιολογητικά να περιμένουν για το ίδιο διαμέρισμα. Τώρα αν είσαι expat θα είναι γολγοθάς αν έχεις να αντιμετωπίσεις ισοδύναμους στα δικαιολογητικά ντόπιους, διότι δεν είσαι και τόσο προβλέψιμος λόγω κουλτούρας και φοβούνται μήπως ενοχλείς τους γείτονες, δημιουργήσεις τίποτα ζημιές στο ακίνητο, που θα πρέπει να καλύψουν λόγω premium πακέτο κλπ κι αφετέρου μπορεί και να την κοπανήσεις.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.900
Like
2.966
Πόντοι
456
Τύπος καλόγερος θα παρατήσει τη ζωαρα στη Κυανή ακτής της Γαλλίας για
να έρθει ελλαντα να μένει σε υπογα25 τετραγωνικά του 1970..στους Αγίους Αναργύρους..πόσα θες καλόγερος να μας τρελάνεις?
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Τύπος καλόγερος θα παρατήσει τη ζωαρα στη Κυανή ακτής της Γαλλίας για
να έρθει ελλαντα να μένει σε υπογα25 τετραγωνικά του 1970..στους Αγίους Αναργύρους..πόσα θες καλόγερος να μας τρελάνεις?
Αν αυτό κατάλαβες, είσαι περιορισμένης ευθύνης. Και προφανώς για αυτό δεν βρίσκεις και γκόμενα. :confused:
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.900
Like
2.966
Πόντοι
456
Αν αυτό κατάλαβες, είσαι περιορισμένης ευθύνης. Και προφανώς για αυτό δεν βρίσκεις και γκόμενα. :confused:
Αυτό μας λες ρε τυπε..άρα μας πουλάς παπά..ότι μενεις Γαλλία..πες ότι μένεις στο Μενίδι σαν το ξενιτεμένο και εσεί που μένει σε υπογα στη κυπρο..
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Αυτό μας λες ρε τυπε..άρα μας πουλάς παπά..ότι μενεις Γαλλία..πες ότι μένεις στο Μενίδι ..
Κάνε ένα τεστ IQ να δεις μέχρι πού φτάνει το μυαλό σου. Σε κάποιο ποστ παραπάνω έχω γράψει γιατί κατεβαίνω Ελλάδα. Δεν έχω όρεξη να κάθομαι να εξηγώ πάλι σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
319
Κριτικές
19
Like
1.126
Πόντοι
371
Αυτό που λες για Ελλάδα και UK έπαιζε στη Γαλλία μέχρι τα τέλη των 90ς, μετά δεν το έχω ξαναδεί. Τώρα σε πάει το μεσητικό να τα δεις.

Σήμερα τα μεσητικά αναλαμβάνουν σχεδόν τα πάντα, πράγμα που είναι καλό για τον ιδιοκτήτη, αλλά δυσκολεύει τον νοικάρη και στο Παρίσι φαίνεται η υπερβολή αυτής της πρακτικής. Χοντρικά, ο ιδιοκτήτης αφήνει το ακίνητό του στο μεσητικό και απλά εισπράττει κάθε μήνα. Συνήθως το μεσητικό προσφέρει δύο διαχειριστικά πακέτα στον ιδιοκτήτη για να διαλέξει. Αν, ας πούμε, πάρεις το standard πχ στα 4% κράτησης επί του ενοικίου, μάλλον δεν θα έχει μέσα ασφάλεια για απλήρωτα νοίκια. Μπορείς όμως στην πορεία να το αλλάξεις και να πάρεις το premium στα 6% κράτηση. Όμως ο ένοικος είναι ήδη μέσα. Άρα το μεσητικό είναι υποχρεωμένο να κάνει από την αρχή εξονυχιστικό έλεγχο των νοικάρηδων για να μην βρεθεί στη δύσκολη θέση να πληρώνει ασφάλειες των premium πακέτων.

Όταν σε μία πόλη όπως το Παρίσι οι υποφήφιοι νοικάρηδες είναι πολλοί, το μεσητικό μπορεί να φτάσει τον έλεγχο σε σημείο παράνοιας. Δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο, σε ένα μεσητικό να βλέπεις μία ουρά 20 υποψηφίων με ένα φάκελο δικαιολογητικά να περιμένουν για το ίδιο διαμέρισμα. Τώρα αν είσαι expat θα είναι γολγοθάς αν έχεις να αντιμετωπίσεις ισοδύναμους στα δικαιολογητικά ντόπιους, διότι δεν είσαι και τόσο προβλέψιμος λόγω κουλτούρας και φοβούνται μήπως ενοχλείς τους γείτονες, δημιουργήσεις τίποτα ζημιές στο ακίνητο, που θα πρέπει να καλύψουν λόγω premium πακέτο κλπ κι αφετέρου μπορεί και να την κοπανήσεις.
Τι εννοείς σε πάει; Αν εννοείς ότι έρχεται ένας τύπος και σου δείχνει το σπίτι και στην Ελλάδα και το UK το ίδιο γίνεται.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Τι εννοείς σε πάει; Αν εννοείς ότι έρχεται ένας τύπος και σου δείχνει το σπίτι και στην Ελλάδα και το UK το ίδιο γίνεται.

Μαν, έγραψες αυτό παραπάνω:
Έχω χρησιμοποιήσει μεσίτες Ελλάδα και UK, και στις δύο περιπτώσεις προτάσεις κάνουν, πρέπει να φας εσύ χρόνο να βλέπεις σπίτια.

Η ερμηνεία που έδωσα είναι ότι σου δίνουν τις διευθύνσεις των σπιτιών που ταιριάζουν σε αυτό που ζητάς και πας μόνος σου να τα δεις κλείνοντας ραντεβού με τον ιδιοκτήτη τους. Αυτό όντως απαιτεί χρόνο, γιατί ούτε τα ραντεβού θα ταιριάξουν όπως σε βολεύει ούτε τις περιοχές θα ξέρεις λεπτομερώς. Αυτό το πρόλαβα παλιά στη Γαλλία, αλλά δεν γίνεται πια. Πολλές φορές έφτανε και σε σημείο υπερβολής πχ κάποια μεσητικά πουλούσαν λίστες σπιτιών στους υποψήφιους νοικάρηδες χωρίς να αναλαμβάνουν την υπόλοιπη διαδικασία και για να φαίνεται μεγάλη η λίστα έβαζαν και μούφες μέσα.

Τώρα η στάνταρντ διαδικασία είναι ότι σε βάζει ο μεσίτης στο αυτοκίνητό του και σε πάει σε όλα τα σπίτια που ταιριάζουν στην αναζήτησή σου. Έχει τα κλειδιά και δεν ενοχλεί τους ιδιοκτήτες. Άρα θες ελάχιστο χρόνο, εκτός αν προτιμάς να νοικιάσεις με βάση τις φωτογραφίες και το virtual visite (όπου υπάρχει), γιατί όντως υπάρχουν και τέτοιοι νοικάρηδες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom