Νέα

Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί νωρίς επαγγελματικά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 194
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Είμαι, αλλά δεν έχω σκοπό να δουλεύω μέχρι τα 70. :confused:
:think: Κατανοητό να μη θέλεις να δουλέψεις τόσο. Απλά όπως το έγραψες δεν μπορώ να καταλάβω. Τι σημαίνει ότι ψάχνεις καμιά εθελουσία;

Προσωπικά ψάχνω καμιά εθελουσία για να την κάνω, αλλά μάλλον θα πάρουμε τ' αρχίδια μας.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.462
Like
11.996
Πόντοι
3.656
κάποτε η εθνική έδινε εφάπαξ πολλά λεφτά για εθελούσια αποχώρηση για πολλούς λόγους...
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.744
Like
6.759
Πόντοι
1.056
Τα κλασικά είναι:
-να είσαι γόνος ή γενικότερα κληρονόμος
αν δεν ειχε αυτο το ειδος χαζομαρας που ειχε ο πατερας μου, (που ανοιγει επιχειρηση και μετα της γαμαει τη μανα), μπορει και να ημουν γιος φραγκατου.
-να κερδίσεις σε τυχερό παιγνίδι
παιζω τζοκερ και λοττο, αλλα κλασσικα, δεν....
-να κάνεις έναν πλούσιο γάμο
η κορη του πιο φραγκατου της περιοχης μου (και ψιλο-μαφια, τουλαχιστον τα παλια τα χρονια), εχει μακροχρονια σχεση με εναν πλεμπαιο..... ο οποιος πλεον εχει χωθει και στη δουλεια του πατερα της... και αν δε χωρισουν καποτε, αλλα παντρευτουν, θα εχει αυτο το πλουσιο γαμο. σσ. στα αρχιδια σας αλλα θα το πω. αυτη παλια με γουσταρε.... ετσι μου παν καποτε κατι παλικαρια... αλλα φυσικα εγω χαμπαρι.... και ουτε κ αυτη ειχε κανει εμφανη σημαδια... μπορει να ημουν εγω αυτος ο τυχερος πλεμπαιος, και οχι αυτο το μαμουχαλο πτωμα:dunno:
-να έχεις ένα πολύ ακριβοπληρωμένο ταλέντο πχ ποδοσφαιριστής

......
παιζαμε μπαλα στο γηπεδο στο χωριο.... μεχρι εκει...
 

sotirisl

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
309
Πόντοι
21
Μέχρι τον Μάρτιο του 2023 δούλευα σε μεγαλή πολυεθνική και έπαιρνα γύρω στα 2500 καθαρά τον μήνα, συν αυτοκίνητο bmw 116, συν 3 μισθοί bonus στο τέλος του έτους, συν κάρτες ticker restaurant κτλ. Η πίεση και τα ωράρια αφόρητα, το κλίμα στην εταιρία άκρως τοξικό, μέχρι που κάποια στιγμή αρρώστησα και κατέληξα στο νοσοκομείο.

Από τότε, το έριξα στα ακαδημαϊκά. Έχω καλό PhD και με ζητήσανε από αρκετά πανεπιστήμια. Αυτή την στιγμή έχω 3 συνεργασίες και βγάζω κάπου στα 2200-2300 αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ξυπνάω ότι ώρα θέλω, έχω ελεύθερο χρόνο και απολαμβάνω ποιότητα ζωής. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, φοβάμαι οτι σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να επιστρέψω σε corporate περιβάλλον.

Επίσης στην Ελλάδα τεράστιο ρόλο παίζουν και οι πολιτικοί. Αν έχεις δικό σου άνθρωπο σε κάποια υψηλή θέση, μπορεί να σε βολέψει με ένα τηλεφώνημα.
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.279
Like
7.124
Πόντοι
1.056
Κρυπτονομισματα η μετοχές με μεγάλη διακύμανση

Εκτός αν είσαι ο επόμενος Μασκ,Ζούκερμπεργκ η Χρήστος Σαββιδης
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.964
Κριτικές
15
Like
11.816
Πόντοι
3.846
Κοιταχτε ποιος μιλαει για παρασιτο
Ενας τυπος που μενει στα 20 τμ ταχα μου σε ουρανοξυστη στη λεμεσο,του τρώνε οι γ διαλογης ρωσιδες τα λιγα λεφτα του και στον ελεύθερο χρονο του μπαίνει στο σάιτ να πει τις μαλακιες του και δουλεύει ιντερνετικα με 3 ευρω την ώρα οπως λεει
Σκουπίδι Σφιχτήρα πώς νιώθεις που είσαι τόσο αποτυχημένος που σε μπάναραν ακόμα και από το bou;
Πόσο άχρηστος μπορείς να είσαι που σε φτύνουν όλοι έτσι;
Έλα μια από Κύπρο να σου δώσω 5ευρώ να μου πλύνεις το cabrio και μετά θα σε πάω να δεις πώς είναι να μένεις σε καινούριο διαμέρισμα των 80 τ.μ,, δηλαδή αυτό που μάλλον δεν πρόκεται να δεις ποτέ στη ζωή σου.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.876
Κριτικές
1
Like
6.222
Πόντοι
2.306
Γιατί να πεθάνεις από βαρεμάρα αν έχεις λεφτά και ξυνεις τα αρχιδια σου?μια χαρά θα περνάει η μέρα!!ξυπνας στις 3 πας γυμναστήριο και μετά πας με τη μπέμπα βόλτες, με το γκομενάκι για καφέ ψώνια ποτακια,γαμας..πας και κάνα ταξίδι εξωτερικό διακοπες..ζωαρα..δηλαδή άμα κάνεις το δούλο για 700ευρω και δεν προλαβαίνεις ούτε για χέσιμο είναι πιο καλά??
αν κοιμασαι μεχρι τις 3 το μεσημερι καθε μερα θα εισαι κατα 50 % νεκρος καθοτι ο υπνος ειναι ενας μικρος θανατος.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....
Για να το λες εσυ ξερεις
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Δεν εχω ακουσει κανενα ακομα να επισημανει οτι αντε και εκοψες τη δουλεια, τι θα κανεις με τον χρονο σου?
Αν μαλλιστα θεωρησουμε οτι η συζητηση εδω γινεται για μια στοιχειωδως ανετη ζωη, χωρις πολυτελειες.
Δεν θα πεθανετε απο την πληξη? Πως θα γεμισετε τον χρονο που ξαφνικα θα εχετε διαθεσιμο?πολλοι απο τους γνωστους μου που συνταξιοδοτηθηκαν ή αποσυρθηκαν γιατι ειχαν μαζεψει τα απαραιτητα, λιγο μετα παρουσιασαν σοβαρες ασθενειες.
νομιζω οτι ο ανθρωπινος οργανισμος δεν ειναι φτιαγμενος να κωλοβαραει, οταν νοιωσει αχρηστος μπαινει σε διαδικασια shutdown.
Άλλοι θα έχουν πρόβλημα κι άλλοι όχι. Για εκείνους που θα έχουν πρόβλημα, το θέμα δεν θα είναι ο χρόνος, αλλά η έλλειψη προσωπικού αφηγήματος. Υπάρχουν άπειρα χόμπι να γεμίσεις το χρόνο σου, αλλά αν δεν βλέπεις κάτι που να σου δίνει ένα νόημα κι έναν προσανατολισμό στη ζωή, τότε αρχίζει η παρακμή, ενώ πρώτα η δουλειά σε κράταγε σε φόρμα.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.900
Like
2.965
Πόντοι
456
αν κοιμασαι μεχρι τις 3 το μεσημερι καθε μερα θα εισαι κατα 50 % νεκρος καθοτι ο υπνος ειναι ενας μικρος θανατος.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Για να το λες εσυ ξερεις
Δηλαδή θα πεθάνεις αν ξυπνάς στις 3 το μεσημέρι?έξω αν ξυπνάς στης 5 τα χαράματα τι θα κάνεις?έχω γνωστό που ξυπνάει από τις 5το πρωί για να παει για δουλεια.είναι 30χρονων και μοιαζει με 45
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.297
Κριτικές
18
Like
16.416
Πόντοι
4.546
Μετοχές στο Μπου. Σίγουρη επιτυχία!
Χιλιάδες μέλη και εκτοντάδες κορασίδες σε γραφεία, στούντιο, δέλα, μασάζ, ανεξάρτητες, διαφημίσεις.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.040
Like
21.129
Πόντοι
5.006
Δεν εχω ακουσει κανενα ακομα να επισημανει οτι αντε και εκοψες τη δουλεια, τι θα κανεις με τον χρονο σου?
Αν μαλλιστα θεωρησουμε οτι η συζητηση εδω γινεται για μια στοιχειωδως ανετη ζωη, χωρις πολυτελειες.
Δεν θα πεθανετε απο την πληξη? Πως θα γεμισετε τον χρονο που ξαφνικα θα εχετε διαθεσιμο?πολλοι απο τους γνωστους μου που συνταξιοδοτηθηκαν ή αποσυρθηκαν γιατι ειχαν μαζεψει τα απαραιτητα, λιγο μετα παρουσιασαν σοβαρες ασθενειες.
νομιζω οτι ο ανθρωπινος οργανισμος δεν ειναι φτιαγμενος να κωλοβαραει, οταν νοιωσει αχρηστος μπαινει σε διαδικασια shutdown.

προφανως οι γνωστοι σου ζουσαν για να δουλευουν...αυτοι εννοειται πως αν σταματησουν την δουλεια, θα πεθανουν...
οι περισσοτεροι ετσι ειναι...
λιγοι ειναι φυσιολογικοι που περιμενουν πως και πως να τελειωσει το ωραριο της δουλειας, να τσεπωσουν τα φραγκα και να κανουν τα πραγματα που θελουν εντος της ημερας....
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.058
Like
3.320
Πόντοι
1.706
Δηλαδή θα πεθάνεις αν ξυπνάς στις 3 το μεσημέρι?έξω αν ξυπνάς στης 5 τα χαράματα τι θα κάνεις?έχω γνωστό που ξυπνάει από τις 5το πρωί για να παει για δουλεια.είναι 30χρονων και μοιαζει με 45
Ρε τύπε, πιστεύεις ότι το νόημα της ζωής σου είναι να κοιμάσαι; Θα κοιμάσαι μία αιωνιότητα όταν πεθάνεις.
Το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις πράγματα με τα οποία θα αισθάνεσαι καλά. Χρειάζεσαι κάποιες ώρες δραστηριότητας για αυτά. Έχεις όμως και ανάγκη για ύπνο ώστε να ξεκουραστείς. Οι σκοτεινές ώρες της ημέρας είναι βολικότερες για ύπνο και οι φωτεινές για δραστηριότητα. Δεν είπε κανένας να σηκωθείς στις 5 τα χαράματα, αλλά εάν χάνεις τις πρωινές ώρες και το μισό απόγευμα περιορίζεις τις δυνατότητές σου να απολαύσεις τη ζωή.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.876
Κριτικές
1
Like
6.222
Πόντοι
2.306
Δηλαδή θα πεθάνεις αν ξυπνάς στις 3 το μεσημέρι?έξω αν ξυπνάς στης 5 τα χαράματα τι θα κάνεις?έχω γνωστό που ξυπνάει από τις 5το πρωί για να παει για δουλεια.είναι 30χρονων και μοιαζει με 45
μονο αυτες οι δυο επιλογες παιζουν? τρεις το μεσημερι ή πεντε το πρωί?
τεσπα, για να μην το ζαλιζω , ανθρωποι που εχουν ενδιαφεροντα εκτος δουλειας θα βρουν τι θα κανουν με τον χρονο τους. Πιθανον δεν να δουλευουν σκληροτερα για τα προσωπικα τους ενδιαφεροντα απο την εποχη που δουλευαν ως επαγγελματιες για τα φραγκα.
φυσικα οι περιπτωσεις που η δουλεια τους ειναι και η καβλα τους ειναι μαλλον τυχεροι, διοτι δεν νοιωθουν πιεση αλλα απολαυση στη δουλεια.
αυτοι που ονειρευονται να αποσυρθουν για να κωλοβαρεσουν ασυστολα ως το τελος του βιου τους, μαλλον θα ζοριστουν απο ενα σημειο και μετα.
αυτη ειναι η γνωμη μου.
 

mourganarxis

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2023
Μηνύματα
147
Like
129
Πόντοι
1
Δουλεύουμε για να ζήσουμε.
Δεν ζουμε για να δουλευουμε.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.117
Like
4.109
Πόντοι
456
Εγώ, στα 50 συνταξιούχος, ναυτικός, με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ, 19,5 χρόνια και ανεξαρτήτου ηλικίας ! και ήμουν μεγάλος, πιο τυχεροί στα 45 τους ! Αυτό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom