Νέα

Tiraspol (Transnistria)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα davarits
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 656
  • Εμφανίσεις 54K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kavlomenos leon

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2015
Μηνύματα
2.148
Like
2
Πόντοι
16
θα τα κλισουν τα συνορα τιρασπολ με οδυσσο.διαβαζα πριν εκτος πραβι σεκτορ και ο στρατος τωρα θελει να κλισουν
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
θα τα κλισουν τα συνορα τιρασπολ με οδυσσο.διαβαζα πριν εκτος πραβι σεκτορ και ο στρατος τωρα θελει να κλισουν
Αν τους τα κλείσουν και τους κάνει και τους τα κλείσει και η Μολδαβία ταυτόχρονα θα περάσουν πολυ δύσκολα!
  Η Μολδαβία μπορεί να εφαρμόσει το εμπάργκο γιάτι εκτος απο το Μπεντέρι και το Дубоссары που τα σύνορα ειναι χερσαία,συνορα τους ειναι το ποτάμι που για να περάσουν τα προ'ι'όντα θα θέλουν βάρκες που δεν ειναι τόσο εύκολο.
  Τα σύνορα με την Ουκρανία όμως ειναι χερσαία και ειναι 450 χλμ. πρακτικά είναι αδύνατον η Ουκρανία να τα ελεγξει.Ειπανε οτι θα κάνουν μια αντιαρματική τάφρο.Ακόμα και να την κάνουν μπορει να μην μπορουνε να περάσουν τα σύνορα με αυτοκίνητα αλλα πεζοί θα μπορούνε σίγουρα.
  Αν γίνει αυτό οι ντόπιοι θα πλουτίσουν!θα κανουν κατι παρόμοιο με αυτο που κάναν οι Σέρβοι τη δεκαετία του '90 οταν ειχαν επιβαλει εμπαργκο στη Σερβία που περνάγαν τα σύνορα με μουλάρια φορτωμένα με μπετόνια με βενζίνη.Θα περνάνε τα σύνορα γριές με σακιά με τρόφιμα που θα τα πουλάνε στην ΠΜΡ με τρομερό κερδος....αν της πιάσουν οι συνοριοφύλακες το πιθανότερο ειναι να τους ζητήσουν κάποια λεφτά και να της αφήσουν :).
  Η διαφορά της ΠΜΡ με τη Σερβία είναι οτι η ΠΜΡ δεν ειναι καθολου αυτάρκης απο προ'ι'όντα μεχρι και της πατάτες της εισάγει  :headbang:οποτε το προβλημα θα ειναι πολυ μεγαλήτερο απο το προβλημα που ειχε η Σερβία τότε.
 
 

giannis43

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2005
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
καλησπερα .Κοιταω τα ξενοδοχεια στο κεντρο του Τιρασπολ και βλεπω το Ρωσια με χαμηλη τιμη αλλα και με κακες κριτικες .Εχει αλλαξει κατι ? το εχπουν παρατησει ?το δε αλλο ξενοδοχειο το
city club αξιζει ή ειναι μακρια απο το κεντρο ? προτεινετε κατι αλλο εσεις σε ξενοδοχειο ? ευχαριστω
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
καλησπερα .Κοιταω τα ξενοδοχεια στο κεντρο του Τιρασπολ και βλεπω το Ρωσια με χαμηλη τιμη αλλα και με κακες κριτικες .Εχει αλλαξει κατι ? το εχπουν παρατησει ?το δε αλλο ξενοδοχειο το
city club αξιζει ή ειναι μακρια απο το κεντρο ? προτεινετε κατι αλλο εσεις σε ξενοδοχειο ? ευχαριστω
Δηλαδή για τι τιμή μιλάμε?Σε αυτα τα μερη καλητερα να νοικιάσεις διαμέρισμα ερχεται πολυ φτηνότερα.Εγω που το ειδα και μπηκα μέσα (πηγα στο υπογειο του ξενοδοχειου στην ντισκο που εχει) δεν μου φανηκε ασχημο.
  Γενικά η ΠΜΡ τωρα εχει γινει πολυ ακριβη.Για της γκομενες δεν ξερω αν προσγειωθηκαν λογω κρισης? :think:
 

giannis43

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2005
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
55 Ε ,αλλα προτιμω ξενοδοχειο .Το Ρωσια ηταν καλο .αλλα απο τα σχολια λεω μηπως το παρατησαν
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
55 Ε ,αλλα προτιμω ξενοδοχειο .Το Ρωσια ηταν καλο .αλλα απο τα σχολια λεω μηπως το παρατησαν
Η τιμη αυτη οπως και σε ολα τα ξενοδοχεια της ΠΜΡ ειναι εξωπραγματική για τα οικονομικα τους! :headbang:Εκει δεν συμφερει να νοικιάσεις με τη μέρα ουτε διαμερισμα γιατι ζητανε 20 $.Με 70 Ευρώ βρίσκεις άνετα διαμέρισμα ενος δωματιου για ενα μηνα!
  Αν ειναι να πας στο ξενοδοχειο και να δώσεις για 4 μέρες 220 Ευρω!Νοικιάζεις ενα διαμέρισμα με το μηνα 7 μονό 120 δυο δωματιων και οταν βαρεθεις το αφηνεις και φευγεις!Πολυ φτηνοτερα θα σου ερθει.
 

giannis43

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2005
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
Ευχαριστω Δημητρακη ,θυμαμαι που τα γραφεις και οταν πηγες και στο Τιρασπολ ,αλλα δεν μπορω σε δωματια .Το Ρωσια οταν ειχες παει εσυ εκανε 100 Ε ακατεβατα .τωρα το εχπυν στα 55 αλλα δεν εχει καθολου αστερια και απο τα σχολια ,φαινεται οτι μαλλον το παρατησαν.Για αυτο ρωταω αν εχει καποιος προσφατη εμπειρεια
 

giannis43

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2005
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
καλησπερα ,εχω καποιες αποριες σχετικα με την εισοδο απο Οδησσο σε τιρασπολ .Ξερει κανεις αν υπαρχουν προβληματα ? αν χρειαστει να δωσεις δωρο ή να σε ψαξουν για να παρουν περισσοτερα ?
η γενικοτερα καποιο αλλο προβλημα .Ευχαριστω
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.615
Πόντοι
2.356
σου απαντω στο πμ που μου εστειλες φιλε για αυτα που ρωτας,ημουν εχθες για μερα και ειχα να παω απο το καλοκαιρι
συμβουλη :grin: πηρα μια ρωσσιδα απο παλιο κονε αλλα τιρασπολ πανακριβο και νεκρα :helpplea: οχι κατι το ιδιαιτερο η γκομενα στα γουστα
χιλιες φορες καλυτερα κισιναου φυσικα :grin:
 

Target 600

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
883
Like
1.494
Πόντοι
206
Θέλω πολύ να πάω Τιράσπολ, καθώς δεν έχω πάει ποτέ, ούτε μία από τις 4 φορές που ήρθα Μολδαβία. Θεωρώ θα είναι καλύτερα από Κισινάου. Σίγουρα ο μικρος πληθυσμός περιορίζει τις δυνατότητες ενώ ελλοχεύει πάντα ο κίνδυνος να πέσεις σε κάποια παλιά. Οπότε θέλει σίγουρα διακριτικότητα. Θεωρώ το καλύτερο θα ήταν ένα π.π.σ.κ. 4 μέρες με στόχο 2 νουμεράκια και λος πούλος.

Ο λόγος που θεωρώ ότι ίσως να είναι καλύτερα από Κισινάου, είναι νομίζω επειδή δεν έχουν όλες Μολδαβικά διαβατήρια. Μπορεί να πέφτω και έξω.. Δεν ξέρω, δεν έχω πάει ποτέ, αλλά μου ακούγεται εξωτικό μέρος. Απλά επειδή είναι μικρό, οπωςσδήποτε σ.κ.

Αν κάποιος συναγωνιστής έχει κάποιες πληροφορίες να δώσει, πχ. αν θέλει κάποια χαρτιά για να μείνεις πάνω από μία μέρα, αν τα club έχουν παιχνίδι, ο δρόμος, μαγαζιά για φαγητό και παιχνίδι κλπ. μπορεί να μου γράψει εδώ. Και επίσης ένα back up plan αν δεν παίζει τίποτα πιο θα ναι? Οδησσός να υποθέσω? Η Κίεβο? Με μαρσρούτκα πάντα ή λεοφωρείο!
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.615
Πόντοι
2.356
Εχει αναφερθει ηδη ,διαβασε το νημα για να καταλαβεις.

Εν συντομια και πολυ επιγραμματικα :
Οχι δεν ειναι πλεον καλυτερο απο το Κισιναου ,ηταν καποτε. Τωρα ειναι και πολυ πιο ακριβο.
Το οτι ειναι μικρο ειναι μειονεκτημα γιατι οι γκομενες φοβουνται να εκτεθουν με τους ξενους.

Εναλακτικη λυση απο εκει μονο Οδησσο.
 

Target 600

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
883
Like
1.494
Πόντοι
206
Μάλιστα.. ποιά ήταν η τελευταία εποχή που κρατούσε καλύτερα από Κισινάου κατά τη γνώμη σου? τότε δεν ήταν ανασταλτικός παράγοντας το ότι είναι μικρό?
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.096
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Εχει αναφερθει ηδη ,διαβασε το νημα για να καταλαβεις.

Εν συντομια και πολυ επιγραμματικα :
Οχι δεν ειναι πλεον καλυτερο απο το Κισιναου ,ηταν καποτε. Τωρα ειναι και πολυ πιο ακριβο.
Το οτι ειναι μικρο ειναι μειονεκτημα γιατι οι γκομενες φοβουνται να εκτεθουν με τους ξενους.

Εναλακτικη λυση απο εκει μονο Οδησσο.

:hi:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.615
Πόντοι
2.356
Την πενταετια 2007 εως 2012 ,ηταν το ιδιο φυσικα αλλα πολυ πιο φθηνο που εξισορροπουσε αυτο το μειονεκτημα.
Απο τον πολεμο του 14 και μετα απομονωθηκαν πλεον και απο την Ουκρανια κανοντας τους ακομα πιο κλειστη κοινωνια ,ταυτοχρονα επεσε το γκριβνα ακομα και το λει ενω το δικο τους ρουβλι παρεμεινε σταθερο και ετσι εγινε το μερος ακριβοτερο απο Κισιναου και Οδησσο.
Καλοκαιρι του 15 ηταν η τελευταια φορα που πηγα ... με επιτυχια στις γκομενες αλλα μικρη.
 

Target 600

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
883
Like
1.494
Πόντοι
206
Μάλιστα... η ακρίβεια δε με αποτρέπει, αν είναι να γαμήσω... Θα πεταγόμουν το weekend, απλά έχω κουραστεί ήδη 11 μέρες εδώ και έχω και κάτι δουλειές να κάνω Σόφια, πρέπει να κάνω και μία στάση Βουκουρέστι, οπότε ίσως σε κάποια άλλη περιπέτεια! Ευχαριστώ όπως και να χει!  :hi:
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.096
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Την πενταετια 2007 εως 2012 ,ηταν το ιδιο φυσικα αλλα πολυ πιο φθηνο που εξισορροπουσε αυτο το μειονεκτημα.
Απο τον πολεμο του 14 και μετα απομονωθηκαν πλεον και απο την Ουκρανια κανοντας τους ακομα πιο κλειστη κοινωνια ,ταυτοχρονα επεσε το γκριβνα ακομα και το λει ενω το δικο τους ρουβλι παρεμεινε σταθερο και ετσι εγινε το μερος ακριβοτερο απο Κισιναου και Οδησσο.
Καλοκαιρι του 15 ηταν η τελευταια φορα που πηγα ... με επιτυχια στις γκομενες αλλα μικρη.

:hi:  :thumbsup:
 

oykxaris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.793
Like
2.174
Πόντοι
456
καλησπερα ,εχω καποιες αποριες σχετικα με την εισοδο απο Οδησσο σε τιρασπολ .Ξερει κανεις αν υπαρχουν προβληματα ? αν χρειαστει να δωσεις δωρο ή να σε ψαξουν για να παρουν περισσοτερα ?
η γενικοτερα καποιο αλλο προβλημα .Ευχαριστω
o dimitrakis σε αχουρι σαν κοτετσι εμενε χαχαχαχ.προχτες καπειος απο οδυσσο κατηγορησε φυλακες των συνορων οτι πηγαν να τον απαγαγουν.νομιζω τους συνελαβαν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom