Νέα

Ταχυτήτες ιντερνετ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rouKoun13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
ΓΙΝΟΜΑΙ κουραστικος , αλλα η ταχύτητα όταν κατεβάζω ένα αρχείο pdf για παράδειγμα είναι η μέγυστη δυνατή που μπορούσα να κατεβάζω από rapidshare...., άρα δεν φταίει ο παροχος λογικά...
Μόλις λάβει κάποιος το μήνυμα με το usernme και το password....κάνει κάποια συγκεκριμένη ενέργεια...?
(έχω κάνει login με τα συγκεκριμένα...)

Ως προς τον εαυτο σου γινεσαι κουραστικος γιατι ρωτας
στο λάθος μέρος. Το μέρος ειναι λάθος επειδη ακομη
δεν εχεις παρει μια ακριβη απαντηση. Παρε τηλεφωνο τον παροχο
και αν ουτε απο εκει παρεις ακριβη απαντηση απο τους τεχνικους
ζητα τους να σου δωσουν καποιον σοβαρο υπευθυνο και ενημερωσε τον
οτι καποιοι εκει μεσα ξυνουν τα αρχιδια τους.  :2funny: :2funny:

Καλη τυχη.
 
OP
OP
rouKoun13

rouKoun13

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.560
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
16
το λεω αυτο γιατι με την ταχυτητα γτ διαβασα στο ιντερνετ και αλλους που παραπονιουνται αλλα και σε ενα ιντερνετ καφε που πηγα χθες σερνοταν η συνδεση...και μ ειπε ο υπευθυνος οτι τον τελευταιο καιρο γενικα μαμιουνται οι συνδεσεις..
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
το λεω αυτο γιατι με την ταχυτητα γτ διαβασα στο ιντερνετ και αλλους που παραπονιουνται αλλα και σε ενα ιντερνετ καφε που πηγα χθες σερνοταν η συνδεση...και μ ειπε ο υπευθυνος οτι τον τελευταιο καιρο γενικα μαμιουνται οι συνδεσεις..

Δεν μπορεις να συγκρινεις το δικο σου τοπικο δικτυο
με το τοπικο δικτυο του ιντερνετ καφε. Τα τοπικα δικτυα ειναι τελειως ανομοιομορφα... κατι που σημαινει διαφορετικες
προδιαγραφες. Αρα η συγκριση δεν μου λεει κατι.
Καλυτερα να κανεις ενα τηλεφωνο τον παροχο... ας πουμε η δικια μου ταχυτητα μια χαρα την βλεπω.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Μπορει το προβλημα σου να μην ειναι απο το ρουτερ και περα

αλλα απο το πι σι σου ως το ρουτερ.


Πηγαινε εναρξη αν εχεις Windows  και στην αναζητηση γραψε cmd να σου ανοιξει ενα μαυρο κελυφος εντολων DOS-like και γραψε εκει

Κώδικας:
 ipconfig

αυτα που θα σου βγαλει παρε την διευθυνση της προκαθορισμενης πυλης

και μετα δωσε

Κώδικας:
 ping διευθυνση προκαθορισμενης πυλης

το time σε ms που θα σου βγαλει διαιρεσε το με 1000

και αν ειναι μεταξυ 0.02 - 0.08 εντος τοπικου εισαι ενταξει

μετα δωσε και ενα ping για οποιαδηποτε αλλη διευθυνση εκτος τοπικου δικτυου πχ

Κώδικας:
 ping [URL unfurl="true"]www.bourdela.tv[/URL]

και τσεκαρε παλι τις τιμες.

απλα παρε μετα τηλεφωνο τον παροχο στο ιντερνετ θα σου πει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του.

Κανε αυτα που ειπαμε ομως.
 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Μπορει το προβλημα σου να μην ειναι απο το ρουτερ και περα

αλλα απο το πι σι σου ως το ρουτερ.


Πηγαινε εναρξη αν εχεις Windows  και στην αναζητηση γραψε cmd να σου ανοιξει ενα μαυρο κελυφος εντολων DOS-like και γραψε εκει

Κώδικας:
 ipconfig

αυτα που θα σου βγαλει παρε την διευθυνση της προκαθορισμενης πυλης

και μετα δωσε

Κώδικας:
 ping διευθυνση προκαθορισμενης πυλης

το time σε ms που θα σου βγαλει διαιρεσε το με 1000

και αν ειναι μεταξυ 0.02 - 0.08 εντος τοπικου εισαι ενταξει

μετα δωσε και ενα ping για οποιαδηποτε αλλη διευθυνση εκτος τοπικου δικτυου πχ

Κώδικας:
 ping [URL unfurl="true"]www.bourdela.tv[/URL]

και τσεκαρε παλι τις τιμες.

απλα παρε μετα τηλεφωνο τον παροχο στο ιντερνετ θα σου πει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του.

Κανε αυτα που ειπαμε ομως.
Ευχαριστω για την καθοδηγηση γιατρε μου, αν και σαν λαθραναγνώστης... Οι τιμες που εβγαλε, ειναι: "IP ADRESS MOY: bytes=32 χρονος 1μσ ΤΤL=128."  Aυτο κειμενακι το εβγαλε 4 φορες... Τι να διαιρεσω, κι αν έχεις λιιιιγο χρονο να μου πεις τι περιπου καναμε τωρα;;;
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Ευχαριστω για την καθοδηγηση γιατρε μου, αν και σαν λαθραναγνώστης... Οι τιμες που εβγαλε, ειναι: "IP ADRESS MOY: bytes=32 χρονος 1μσ ΤΤL=128."  Aυτο κειμενακι το εβγαλε 4 φορες... Τι να διαιρεσω, κι αν έχεις λιιιιγο χρονο να μου πεις τι περιπου καναμε τωρα;;;

Τιποτα μην διαιρεσεις, μεχρι εκει καλος εισαι...

Η ανταποκριση απο το ρουτερ γινεται σε λιγοτερο απο 1ms, το οποιο προβλημα ειναι περα απο κει



 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Τιποτα μην διαιρεσεις, μεχρι εκει καλος εισαι...

Η ανταποκριση απο το ρουτερ γινεται σε λιγοτερο απο 1ms, το οποιο προβλημα ειναι περα απο κει
Ο.Κ. αλλα τι ακριβως καναμε; Eπειδη το κανω με διαφορες αλλες διευθυνσεις, και τα αποτελεσματα κυμαινονται αναμεσα στο 51-52 οι τζαμπα σερβερς, και 116-118 οι πληρωμενοι σερβερς...
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Ο.Κ. αλλα τι ακριβως καναμε;

Με πολυ απλα λογια στελνεις ενα μικρο πακετο δεδομενων στην ip που γραφεις και περιμενεις reply. To διαστημα που μεσολαβει μεταξυ του ping και του reply δειχνει την ταχυτητα της συνδεσης μεταξυ των δυο σημειων. Το μικροτερο του 1ms που σου δειχνει ειναι και η καλυτερη ταχυτητα που μπορεις να πετυχεις.


Αν θες να πεις τι προβλημα ακριβως αντιμετωπιζεις, ισως μπορω να βοηθησω περισσοτερο. Ετσι κι αλλιως απο δουλεια... :jerking:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ευχαριστω για την καθοδηγηση γιατρε μου, αν και σαν λαθραναγνώστης... Οι τιμες που εβγαλε, ειναι: "IP ADRESS MOY: bytes=32 χρονος 1μσ ΤΤL=128."  Aυτο κειμενακι το εβγαλε 4 φορες... Τι να διαιρεσω, κι αν έχεις λιιιιγο χρονο να μου πεις τι περιπου καναμε τωρα;;;

Αφου το εβγαλε 4 φορες εχεις Windows , bydefault το ping στελνει 4 πακετα απο windows.

κανε ενα ping και στην διευθυνση απο την οποια κατεβαζεις αργα. Με το ping δεν βλεπεις πραγματα

που έχουν σχεση με ταχυτητες. Βλεπεις το lag βασικα ποσο φορτωμενο ειναι το δικτυο + αν ο σερβερ που θες να επικοινωνησεις ειναι active το ping ειναι απλα ενα διαγνωστικο εργαλειο στο επιπεδο δικτυου.

Το σαιτ που σου εδωσαν χθες εχει μεσα ενσωματωμενη επιλογη να υπολογιζει και ταχυτητα.

Κανε ping στον σερβερ που κατεβαζεις αργα και δωσε εδω το αποτελεσμα.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Η ξενογλωσση wikipedia ειναι καλη και αξιοπιστη πηγη.


1.reachability

2. and to measure the round-trip time for messages sent from the originating host to a destination computer.

Αυτα τα 2 πραγματα δειχνει το ping.

reachability <=> προσβασιμοτητα (αν ο προορισμος ειναι uptime)

και το μέτρο του χρονου απόκρισης. Δεν δειχνει ταχυτητες.

 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Η ξενογλωσση wikipedia ειναι καλη και αξιοπιστη πηγη.


Δεν δειχνει ταχυτητες.

Το θεμα ειναι να καταλαβαινει και ο αλλος τι του λες, αν πεις οτι μετραει το lag το πιο πιθανο ειναι να σε κοιταει σαν μαλακας.


 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Boldemorte & Heartbreaker ευχαριστω και θα το μελετησω. Δεν ανοιξα εγω τη συζητηση, απλα μου τραβηξε το ενδιαφερον, και μια και τα τελευταια χρονια το δικτυο εχει μπει και στη δουλεια μου, μαλλον η δουλεια μου μπηκε στο δικτυο, μερικα πραματα που μαθαινεις γινονται συχνα πολυ χρησιμες απαντησεις σε προβληματα που παρουσιαζονται στο ασχετο.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Το θεμα ειναι να καταλαβαινει και ο αλλος τι του λες, αν πεις οτι μετραει το lag το πιο πιθανο ειναι να σε κοιταει σαν μαλακας.

Αν δεν γνωριζει στοιχειωδη αγγλικα ναι. Γιατι lag σημαινει καθυστερηση  :)

Και η καθυστερηση αυτη έχει σχεση με το φορτο του σερβερ αν δεν έχει μεγάλο ευρος ζωνης και
πολλους πελατες τοτε το ping θα δειξει ακριβως αυτη την καθυστερηση γιατι το αιτημα σου θα περιμενει περισσοτερο μεχρι να εξυπηρετηθει. Αν λοιπον δεν υπάρχει καθυστερηση ως προς αυτο
και ο σερβερ δινει κανονικες τιμες τοτε πρεπει να παρει τηλεφωνο τους τεχνικους του. Κοιτα γενικα οι τεχνικοι
τα χουν κανει σαλατα... στο forum του adsl.gr λενε πως οι ταχυτητες δεν εχουν σχεση με τα χαρακτηριστικα της γραμμης
σε αλλα φορουμ λενε πως οι ταχυτητες εχουν σχεση με το καλωδιο κτλπ... γενικα δεν βγαζεις ακρη

εγω δηλαδη που θελω να ξερω και 1-2 τεχνικα πραγματα και δεν εχω χρονο να τα διαβασω μονος μου γιατι δεν ασχολουμαι με αυτα δεν μπορω να βγαλω ακρη με αυτα που λενε
αλλα λενε εδω αλλα λενε εκει... δεν ξερω δεν καταλαβαινουν? απλα βαριουνται και οτι δουν το αναμασανε?
ειλικρινα δεν ξερω... τελοςπαντων το μονο σιγουρο ειναι πως εμεις δεν μπορουμε να λυσουμε το προβλημα του φιλου εδω
ας παρει και να ζητησει τεχνικο.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Boldemorte & Heartbreaker ευχαριστω και θα το μελετησω. Δεν ανοιξα εγω τη συζητηση, απλα μου τραβηξε το ενδιαφερον, και μια και τα τελευταια χρονια το δικτυο εχει μπει και στη δουλεια μου, μαλλον η δουλεια μου μπηκε στο δικτυο, μερικα πραματα που μαθαινεις γινονται συχνα πολυ χρησιμες απαντησεις σε προβληματα που παρουσιαζονται στο ασχετο.

Οκ διαβασε τα παραπανω που εδωσα για αρχη (να εξασκησεις και τα αγγλικα σου) και οταν παρουσιαστει καποιο προβλημα
απλα πινγκαρε να δεις ποιος υπολογιστης του δικτυου σου εχει βγει οφφ. Το ping κυριως για αυτη τη δουλεια προοριζεται.
 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Eαν θελω να εχω εναν συνδεμενο στο ιντερνετ υπολογιστη σε ενα πολυ μακρινο σημειο του σπιτιου το οποιο μπορει να ειναι και πανω απο εικοσι μετρα αποσταση, να χρησιμοποιησω εθερνετ καλωδιο, η θα χαθουν τα παντα και θα σερνεται. Στο ιδιο ρουτερ θα ειναι συνδεμενος αλλοι δυο υπολογιστες.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Eαν θελω να εχω εναν συνδεμενο στο ιντερνετ υπολογιστη σε ενα πολυ μακρινο σημειο του σπιτιου το οποιο μπορει να ειναι και πανω απο εικοσι μετρα αποσταση, να χρησιμοποιησω εθερνετ καλωδιο, η θα χαθουν τα παντα και θα σερνεται. Στο ιδιο ρουτερ θα ειναι συνδεμενος αλλοι δυο υπολογιστες.

Σε μαγαζι θα το ρωτησεις αυτο. Δεν μπορω να σου δωσω ακριβη απαντηση εγω.
Απλα θα τους πεις. Θελω ενα καλωδιο το οποιο να μην εμφανίζει εξασθένιση στα ταδε μετρα πχ.
Ποιο εχετε να μου προτεινετε κτλπ. Τα παντα χανονται οταν υπάρχει εξασθενιση αν και μπορεις απλα
να παρεις ενα καλωδιο και να παίξεις και με αναμεταδοτες. Ο αναμεταδοτης παιρνει το εξασθενημενο σημα
ενισχυει το πλατος του και το ξαναστελνει.
 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Σε μαγαζι θα το ρωτησεις αυτο. Δεν μπορω να σου δωσω ακριβη απαντηση εγω.
Απλα θα τους πεις. Θελω ενα καλωδιο το οποιο να μην εμφανίζει εξασθένιση στα ταδε μετρα πχ.
Ποιο εχετε να μου προτεινετε κτλπ. Τα παντα χανονται οταν υπάρχει εξασθενιση αν και μπορεις απλα
να παρεις ενα καλωδιο και να παίξεις και με αναμεταδοτες. Ο αναμεταδοτης παιρνει το εξασθενημενο σημα
ενισχυει το πλατος του και το ξαναστελνει.
ευχαριστω γιατρε μου...
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Eαν θελω να εχω εναν συνδεμενο στο ιντερνετ υπολογιστη σε ενα πολυ μακρινο σημειο του σπιτιου το οποιο μπορει να ειναι και πανω απο εικοσι μετρα αποσταση, να χρησιμοποιησω εθερνετ καλωδιο, η θα χαθουν τα παντα και θα σερνεται. Στο ιδιο ρουτερ θα ειναι συνδεμενος αλλοι δυο υπολογιστες.
Oταν λες θα χαθουν τα παντα τι εννοεις? Βαλε καλωδιο, τι 2 τι 20 μετρα το ιδιο πανω κατω θα ειναι. Μπορεις να συνδεσεις οσους η/υ χωραει το switch σου.

Αναμεταδοτες μονο σε ασυρματα. ο περιορισμος της microsoft για απλο δικτυο (workgroup) ειναι μεχρι 10 υπολογιστες και 100 μετρα συνολικα καλωδιο (αν θυμαμαι καλα)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Oταν λες θα χαθουν τα παντα τι εννοεις? Βαλε καλωδιο, τι 2 τι 20 μετρα το ιδιο πανω κατω θα ειναι. Μπορεις να συνδεσεις οσους η/υ χωραει το switch σου.

Αναμεταδοτες μονο σε ασυρματα. ο περιορισμος της microsoft για απλο δικτυο (workgroup) ειναι μεχρι 10 υπολογιστες και 100 μετρα συνολικα καλωδιο (αν θυμαμαι καλα)

Bασικα ναι. Αναμεταδότες παίζουν στα ασύρματα. Ισως και σε αυτο με το ethernet που λες και τα 2 ή 20 μετρα να έχεις δικιο
καπου ειχα διαβασει πολυ παλια πως τα ethernet  δεν εισαγουν  εξασθένηση και μπορουν να χρησιμοποιηθούν για πολλα μετρα βεβαια η απόσταση παντοτε ειναι ενας παράγοντας που δημιουργεί εξασθένιση στο εκπεμπόμενο σήμα .

Επειδη ομως ειναι specific points αυτα καλύτερα να ρωτησει στο μαγαζι που ειπα και πριν να του τα πουν ακριβως
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom