Νέα

4 μήνες χωρίς ψυχικά (ψευτο)βοηθήματα-Νέα ζωή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Manos 91
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.149
Like
6.835
Πόντοι
1.056
Glyfomounix, ξέχασες το πιο καλο αντικαταθλιπτικο το Glyfomounix, πουλιεται και χωρις συνταγή γιατρου, ολα τα άλλα ειναι δεύτερα, Χanax etc......
Τύπε η οι γκόμενες έχουν χαζέψει η ο γλειφομουνιξ γέρασε και δε μπορεί πλέον χωρίς βαλκανικούς ευρωπυραυλους
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
571
Like
1.798
Πόντοι
206
ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κόβει κάποιος οποιοδήποτε φάρμακο που έχει γράψει ψυχίατρος.
Δημιουργεί στον εαυτό του υποτροπή χειρότερη από όποια κατάσταση κι αν ήταν αρχικά.
Εαν δεν αρέσει σε κάποιον ένα φάρμακο και θέλει να το κόψει, αν δεν το λεει στο γιατρό του, καλό θα ήταν να πάει σε άλλο γιατρό για να του πει πως να το κόψει. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος, ανάλογα την ουσία του κάθε φαρμάκου.

ΥΓ.1. Εννοείται ότι αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη ιατρού/επισκέπτη, τότε και η καλύτερη αγωγή δε θα αποδώσει.
ΥΓ.2. Εννοείται ότι αν κάποιος επισκέπτεται ένα γιατρό, ο οποίος μάλιστα έχει χορηγήσει αγωγή, του λεει πάντα την αλήθεια. Ο γιατρός με βάση την αγωγή που έχει δώσει και με αυτό που έχει στο κεφάλι του να κάνει, αν εμείς του λέμε παπαριές, τότε μπορεί να γίνουμε και χειρότερα. Ειδικά στα φάρμακα ψυχικής υγείας.
ΥΓ.3. Η πιο βασική παρενέργεια του minitran είναι οι φοβίες και οι τάσεις αυτοκαταστροφής. Ειδικά για αυτό το φάρμακο, θα πρεπει να λέμε τα πάντα που νιώθουμε, γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι σοβαρό το θέμα. Και κυρίως επειδή συνήθως δίνεται ως έναρξη αγωγής για να προετοιμαστεί ο οργανισμός για το κυρίως φάρμακο, φανταστείτε τι θα γίνει αν δεν πούμε στον γιατρό την αλήθεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Termin

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Καλησπέρα φίλε νηματοθέτη.
Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που είπαν οι προλαλήσαντες για κοινωνικοποίηση, εύρεση καλύτερου επαγγέλματος, γυμναστική και άλλα.
Εγώ θα προσθέσω ότι εκτός από τα παραπάνω, με βοηθάει να γράφω τις σκέψεις μου ή τα γεγονότα της ζωής μου όσο μπορώ πιο αντικειμενικά και λογικά σε ένα ημερολόγιο. Είναι ένας τρόπος να ξεδίνω και να βγάλω από μέσα μου τις αρνητικές σκέψεις, σαν εξομολόγηση ένα πράγμα. Έτσι φεύγουν τα αρνητικά συναισθήματα, όπως όταν εξομολογούμαστε σε πνευματικό, ψυχολόγο, ψυχιάτρο, φίλο, γονιό κτλ.
Το καλό είναι ότι δεν μαθαίνει άλλος τα "περίεργα"εσώτερα μας, ΕΦΟΣΟΝ όμως έχεις καλή επαφή με την πραγματικότητα, αλλιώς δε στο συνιστώ.
Φιλικά πάντα.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.732
Κριτικές
164
Like
81.842
Πόντοι
46.223
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.564
Κριτικές
15
Like
6.260
Πόντοι
8.345
Εγγεγραμμένα μέλη
Χαιρεται παιδια ,και σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας...Θα προσπαθησω με αυτο μου το μηνυμα,να λυσω οσες αποριες μπορω..Λοιπον,αρχικα δεν εφυγα τοτε απο την δουλεια λογω του οτι,δεν ηθελα να με οδηγησουν στην αποχωρηση αυτοι,αλλα να φυγω οταν γουσταρω εγω.Φυσικα εχω χομπι και φιλους,δοξα τω θεω.Ναι αρκετες φορες εχω νιωσει οτι καποιοι με κακολογουν και μιλανε ασχημα για μενα ιδιως πισω απο την πλατη μου...Δεν εχω νιωσει οτι ειμαι ανωτερος απο καποιον αλλον και αν το πιστευω αυτο καποιες φορες, δεν το δειχνω...δεν μιλαω πολυ,δεν λεω μαλακιες,ειμαι κλειστος και δεν αναλωνομαι σε ηλιθιες συζητησεις,εκφραζοντας αποψεις και ενδιαφεροντα.Και στο τριτο ερωτημα του φιλου,αν και δεν το θυμαμαι καλα,η απαντηση ειναι οχι...Θα συμφωνησω οτι η ψυχικη και σωματικη υγεια ειναι τα σημαντικοτερα αγαθα.Τεστ μεχρι να σβησει ο ηλιος,παρα εμβολιο εννοειται. Τα φαρμακα ηταν:Ξεκινησα με minitran αρχικα...ο παπαρας μου προσθεσε olapine,και επεσα ψυχολογικα,μετα αντικατεστησε το olapine με abilify,και επειτα μου προσθεσε και xanax...Ειχα λοιπον minitran,abilify,xanax το πρωϊ, και minitran, abilify,xanax το βραδυ..Το minitran μου το εγραψε..olapine και abilify,xanax μου τα εδινε απο την "γκαρνταρομπα "του..Ηθελε να μπω και σε κλινικη για 10 ημερες...εκει καταλαβα ποσο για το πεος ηταν ο τυπος...Πηγα στην γιατρο την αλλη αλλά στο θεμα τον φαρμακων δεν ηθελε να παρει πρωτοβουλια και μου ελεγε να παω σε αυτον να μου τα κοψει...η γυναικα ειδε οτι δεν ειμαι σε κατασταση να παιρνω φαρμακα...Τελος παντων ξαναπηγα στον παπαρα παλι το καλοκαιρι για βοηθεια... τα κλασσικα....20 λεπτα 50€.. Ειχα κοψει μονος μου το abilify...το πιο βαρυ κατα την γνωμη μου..Μου ειπε πως εκανα λαθος που το εκοψα και μου εδωσε ενα απο το ραφι του κουτι zoxil...Να το παρω αντι για αυτο που εκοψα..Το πηρα και το πεταξα..ααα ξεχασα να σας πω οτι ειχε ληξει πριν τρεις μηνες...μου εδωσε ληγμενα φαρμακα...Ξαναπηρα αυτα που ειχα κοψει...Τελος παντων στους επομενους μηνες η γιατρος πειστηκε να με βοηθησει και τα εκοψα ολα.Μου τα εγραφε τα φαρμακα κανονικα η κυρια και τα αγοραζα...Οχι δεν εχω καπνισει ποτε στην ζωη μου

φιλε νηματοθετη ελπιζω να εισαι καλα και καλη τυχη ΑΛΛΑ σορρυ κιολας ειναι απαραδεκτο να δεχεσαι τις παρενεργιες τοσων ψυχοφαρμακων και να μην θες να κανεις το εμβολιο. εκατσες διαβασες τις παρενεργιες του minitran πχ που βαζω παρακατω και σου φανηκαν καλυτερες δλδ?

προφανως παμε σε 2-3 γιατρους για κατι τοσο σοβαρο για να εχουμε περισσοτερες αποψεις. δεν κοβουμε φαρμακα μονοι μας.
τα περι μπολιου κλπ απο ορισμενους γιατρους του μπου ειναι απραδεκτα. παλι καλα που οι παππουδες μας δεν ηταν τοσο ξυπνιοι οσο εσεις, γιατι αλλιως ακομα θα ειχαμε ευλογια, πολυομυελιτιδα κλπ κλπ κλπ


Αντικειμενικα για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ο βιγκανισμος ειναι υγεια και μονο καλο μπορει να κανει...
Ασχετα απο το αν μας φαινεται περιεργο η οχι, αν θελουμε και μπορουμε να το εφαρμοσμουμε η αν δεν μας ενδιαφερει καν να γινουμε vegan...
:hi:

οχι δεν ειναι αντικειμενικο αυτο που λες, ειναι υποκειμενικη σου αποψη. για για μενα ο βιγκανισμος ειναι lifestyle και μονο. χιλιαδες χρονια τρωμε κρεας, αν δεν ηταν καλο η εξελιξη θα ειχε κανει την δουλεια της οπως με αλλα ζωντανα


Οι παρενέργειες του ΜΙΝΙTRAN αντιστοιχούν στις επί μέρους ενέργειες της Περφεναζίνης και Αμιτριπτυλίνης που περιλαμβάνονται στο σκεύασμα.

Κατά τη θεραπεία με Αμιτριπτυλίνη μπορούν να παρατηρηθούν υπνηλία, εφιδρώσεις, ανησυχία, ζάλη, τρόμος, αϋπνία, εφιάλτες, κεφαλαλγία, σπάνια ελαφρά εξωπυραμιδικά συμπτώματα, αταξία, επιληπτικές κρίσεις, συγχυτικές καταστάσεις ιδίως σε γεροντικά άτομα, παραλήρημα, ψευδαισθήσεις, διαταραχές του προσανατολισμού. Από το κυκλοφοριακό σύστημα, ορθοστατική υπόταση, ταχυκαρδία, παλμοί, υπέρταση, αρρυθμίες και διαταραχές της αγωγιμότητας του μυοκαρδίου.

Από το αυτόνομο νευρικό σύστημα, ξηροστομία, δυσκοιλιότητα, διαταραχές προσαρμογής, μυδρίαση, κατακράτηση ούρων, παραλυτικός ειλεός.

Από το γαστρεντερικό, ναυτία, έμετος, υπέρχρωση γλώσσας, διάρροια, ανορεξία, στοματίτιδα, δυσάρεστη γεύση, ίκτερος, διόγκωση των παρωτίδων.

Μπορούν ακόμη να παρατηρηθούν ηώσινοφιλία, θρομβοπενία, λευκοπενία, και σπάνια ακοκκιοκυταραιμία, δερματικά εξανθήματα, κνίδωση, φωτοευαισθησία, οίδημα, πετέχειες, πυρετός, αιμωδίες των άκρων, παραισθησίες, μεταβολές της libido και αύξηση ή μείωση του βάρους, διαταραχές του σακχάρου του αίματος, σύνδρομο άκαιρης έκκρισης ADH.

Παρατηρείται επίσης διόγκωση των όρχεων και γυναικομαστία στους άρρενες και διόγκωση των μαστών και γαλακτόρροια στις γυναίκες.

Παρατηρούνται επίσης διαταραχές στην έκκριση της αντιδιουρητικής ορμόνης. Σε μακρόχρονη θεραπεία παρατηρούνται θολώματα του κερατοειδούς και των φακών και επίσης αμφιβλιστροειδίτις.

Μείωση του βάρους, αλωπεκία, αυξημένη όρεξη και αύξηση βάρους (μπορεί να είναι αντίδραση του φαρμάκου που οφείλεται στην ανακούφιση της κατάθλιψης), αίσθημα κακουχίας, μανία ή υπομανία έχει αναφερθεί σπάνια μέσα σε 2-7 ημέρες από την παύση της χρόνιας θεραπείας με τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά χάπια.

Ανεπιθύμητες αντιδράσεις όπως σύνδρομο στέρησης, αναπνευστική καταστολή και αναταραχή έχουν αναφερθεί στα νεογνά των οποίων οι μητέρες είχαν πάρει τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά χάπια στο τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.036
Κριτικές
4
Like
7.133
Πόντοι
1.336
φιλε νηματοθετη ελπιζω να εισαι καλα και καλη τυχη ΑΛΛΑ σορρυ κιολας ειναι απαραδεκτο να δεχεσαι τις παρενεργιες τοσων ψυχοφαρμακων και να μην θες να κανεις το εμβολιο. εκατσες διαβασες τις παρενεργιες του minitran πχ που βαζω παρακατω και σου φανηκαν καλυτερες δλδ?

προφανως παμε σε 2-3 γιατρους για κατι τοσο σοβαρο για να εχουμε περισσοτερες αποψεις. δεν κοβουμε φαρμακα μονοι μας.
τα περι μπολιου κλπ απο ορισμενους γιατρους του μπου ειναι απραδεκτα. παλι καλα που οι παππουδες μας δεν ηταν τοσο ξυπνιοι οσο εσεις, γιατι αλλιως ακομα θα ειχαμε ευλογια, πολυομυελιτιδα κλπ κλπ κλπ




οχι δεν ειναι αντικειμενικο αυτο που λες, ειναι υποκειμενικη σου αποψη. για για μενα ο βιγκανισμος ειναι lifestyle και μονο. χιλιαδες χρονια τρωμε κρεας, αν δεν ηταν καλο η εξελιξη θα ειχε κανει την δουλεια της οπως με αλλα ζωντανα
Σοβαρος και περιεκτικος
 
  • Like
Αντιδράσεις: dem

psolarmenistis-123

Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2021
Μηνύματα
367
Κριτικές
4
Like
384
Πόντοι
21
Καλησπερα σε ολους τους συναδελφους..Ειναι πολλα αυτα που θα πω και ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτη την ιστορια.. Το κακο ειναι οτι λιγοι απο εδω μεσα,με γνωριζουν και προσωπικα,και το θεμα ειναι λιγο taboo.Καποιοι θα γελασουν,αλλα δεν πειραζει,ας ειναι καλα...Λοιπον εν συντομια..Ερωτευτηκα μια αναξια λογου και ηθους γυναικα, ακαταλληλη τελειως..Την γνωρισα το 2017 και αρχισε να μου αρεσει..Μεχρι το 2018 την εβλεπα..μετα αυτη εφυγε και εγω πηγα φανταρος οπου εκανα μια νεα υγιης σχεση κατα την διαρκεια της θητειας μου..

Η προαναφερθεισα ηταν απλως ενας μονοπλευρος ερωτας για μενα,δεν θελω να επεκταθω.. Τελος παντων χωρισα και αρχισα να σκεφτομαι παλι εκεινη...ουσιαστικα δεν ειχε φυγει απο το μυαλο μου..Ηθελα να τελειωσω την θητεια μου και να την ξαναδω..Απολυθηκα λοιπον απο τον στρατο και αρχισα να δουλευω για να μπορεσω να ταξιδεψω και να την βρω καποια μερα,μου ειχε κολλησει το να την ξαναδω...Οπως αντιλαμβανεστε ,μιλαω για αλλοδαπη κοπελα εκτος ελλαδας..ο νοων νοειτο.

Ειχα κανει αυτο το ταξιδι χιλιες φορες στο μυαλο μου...Σχεδιαζα ημερομηνιες,τα παντα..ειχα κλεισει και εισιτηριο δυο μηνες πριν αλλα επεσα ακριβως πανω στην πρωτη καραντινα...και ειχα την νοσταλγια να παω μεχρι και τον περσινο μαρτη του 2022...μετα επαψα να θελω...Για πολλους λογους παντα κατι τυχαινε και ανεβαλλα αυτο το ταξιδι..που για 4 χρονια ηταν το μονο που σκεφτομουν, ενω στην πραγματικοτητα δεν θα γινοταν τιποτα και να την εβλεπα,στενοχωριομουν και αδικως..Τελος παντων,εδω και ενα χρονο ,εχει βγει αυτη η κοπελα επιτελους απο το μυαλο μου..Γνωρισα καποια αλλη, πιο ανθρωπινη γυναικα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..Ας παμε στο Ιουνιο του 2021.Να αλλαξουμε εντελως θεμα..

Κοντευω ενα χρονο στην νεα μου δουλεια, και μου κανουν κρουση για να εμβολιαστω..Τρια αφεντικα εχουμε στην δουλεια και με πιεζουν και τα τρια...Μου φερονται ασχημα ,με απειλουν με απολυση,θελουν να κανω το rapid test τοτε μπροστα τους,λενε συνεχως στους πελατες "ολοι εχουμε εμβολιαστει εκτος απο αυτον""το κοπελι(παιδι) εχει λοξα κλπ..Ασχημα σκληρα λογια και χαρακτηρισμοι για ανεμβολιαστους..με πιεζαν να τους πω για ποιον ακριβως λογο δεν εμβολιαζομουν,βαζανε πελατες,που στην τελικη,δεν τους αφορουσε,να μου μιλησουν μηπως και αλλαξω γνωμη..Μαγκες, τον πρωτο καιρο δεν με ενοιαζε και ηταν κατι που το περιμενα, ολο αυτο ομως στην πορεια αρχισε να με φθειρει.

Ολη αυτη η πιεση κρατησε μεχρι και το τελος του 2021.. Ιανουαριος του 2022,η εμμονη μου να δω την κοπελα και η φθορα απο την δουλεια με οδηγουν στην πορτα του ψυχιατρου...τι ηθελα και πηγα..Του μιλησα για ολα αυτα,με διεγνωσε με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη,και μου προτεινε θεραπεια με φαρμακα...Τα φαρμακα τα επαιρνε απο πισω απο το γραφειο του και μου τα εδινε,ημουν μαλακας που τα επαιρνα...Ασε που με κοιτουσε με το ζορι για 20 λεπτα συνεδρια και επαιρνε το 50ρικο..

Τον μαρτη λοιπον περυσι,επαψα να θελω να παω το ταξιδι και ξεκολλησα απο αυτην,ομως αρχισα να εχω σοβαρες παρενεργειες απο τα φαρμακα..Φυσικα και ηταν η πρωτη φορα στην ζωη μου, που επαιρνα τετοιου ειδους χαπια..Αρχισα λοιπον πρωτα να εχω φοβιες για την οικογενεια μου..Μετα μου περασαν οι φοβιες,και ειχα ενα αγχος, μια υπερενταση στη δουλεια, κινιομουν μηχανικα, ειχα γινει σαν ρομποτ..

Το πρωϊ που ξυπνουσα,δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι, εγκατελειψα πληρως τα χομπι μου, απεφευγα τους φιλους μου,εννοειται φυσικα οτι και πληρης στυση οσο επαιρνα φαρμακα, δεν ειχα..Περασα για παρα πολλους μηνες στο ιδιο μοτιβο,σαν ζομπι,δεν ειχα ορεξη για τιποτα και προσπαθουσα να μην φανει στην δουλεια μου, οτι δεν ειμαι καλα...Πραγματικα δεν το ευχομαι σε κανεναν ,ολο αυτο...Ο γιατρος αυτος ηθελε να με στειλει σε κλινικη για να ξεπερασω τους φοβους μου συν το οτι εδινε μονο φαρμακα και στην καθε συνεδρια επαιρνε 50 ευρω και με κρατουσε μονο για 20 λεπτα..

Το καλοκαιρι αποφασισα μα βρω μια ψυχολογο..γυναικα..Αυτη με βοηθησε αρκετα.. Σιγα σιγα αρχισε να μου κοβει φαρμακα ,μεχρι και τον νοεμβρη οπου εκοψα και τα τελευταια... Νιωθω παρα πολυ καλα σε σχεση με τοτε σε ολους τους τομεις...δοξα τω θεω...Αυτο που εχει μεινει, ειναι να την κανω απο την δουλεια μου για μια αλλη..Μαγκες, δεν θελω να δουλευω αλλο για αυτους,τωρα μου φερονται καλα,αλλα δεν γινεται να ξεχασω...Το κερασακι στην τουρτα ειναι να βρω μια καλυτερη δουλεια και να φυγω...Συγνωμη για το ατελειωτο κειμενο,ευχαριστω οσους το διαβασατε..
σήκω και φυγε χθες απο αυτη τη δουλεια, θα βρεις αλλου και χωρις απαιτηση εμβολιασμου, πλεον οι περισσοτεροι το εχουν μετανιωσει και αυτοι μαλλον σε πιεζαν γτ ησουν ο μονος που αντισταθηκες και τους ετσουζε...
 
OP
OP
M

Manos 91

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
558
Κριτικές
2
Like
174
Πόντοι
6
σήκω και φυγε χθες απο αυτη τη δουλεια, θα βρεις αλλου και χωρις απαιτηση εμβολιασμου, πλεον οι περισσοτεροι το εχουν μετανιωσει και αυτοι μαλλον σε πιεζαν γτ ησουν ο μονος που αντισταθηκες και τους ετσουζε...
Εδω και ενα χρονο τουλαχιστον, δουλευω εκει σπρωχτος,χωρις να το θελω...Ο περιγυρος μου λεει οτι ειναι καλη δουλεια και εχω αλλη υπολειψη στον κοσμο....Εγω παλι θελω να παω θερμοκηπιο να παιρνω 40€ το οκταωρο και να μην εχω πολλους πανω απο το κεφαλι μου...Η οικογενεια μου αυτο δεν λεει να το καταλαβει,εχω καθημερινα καβγαδες για αυτο...Το να δουλευω ακομα εκει με γαμαει ψυχολογικα...Σιγουρα η τελικη αποφαση ειναι δικη μου....σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη...
 

psolarmenistis-123

Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2021
Μηνύματα
367
Κριτικές
4
Like
384
Πόντοι
21
Εδω και ενα χρονο τουλαχιστον, δουλευω εκει σπρωχτος,χωρις να το θελω...Ο περιγυρος μου λεει οτι ειναι καλη δουλεια και εχω αλλη υπολειψη στον κοσμο....Εγω παλι θελω να παω θερμοκηπιο να παιρνω 40€ το οκταωρο και να μην εχω πολλους πανω απο το κεφαλι μου...Η οικογενεια μου αυτο δεν λεει να το καταλαβει,εχω καθημερινα καβγαδες για αυτο...Το να δουλευω ακομα εκει με γαμαει ψυχολογικα...Σιγουρα η τελικη αποφαση ειναι δικη μου....σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη...
Μόνο δική σου είναι κ αφορά μόνο εσένα όπως και τη ψυχολογία σου. Δεν νομίζω ότι έχει σημασία ο μισθός μπροστά στη καλή ψυχολογία
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom