Νέα

Sexworkers μέσα σε ένα βούρκο Ελλήνων…

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SuggarDaddy-gay
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
...βούρκος Ελλήνων.
Ενώ ο μπερδεμένος τερψιπρωκτος που δεν νιώθει άνετα με το να είναι Έλληνας αλλά δεν μας αδειάζει την γωνία να πάει σε κάνα πολιτισμένο μέρος Αφρικής η Ασίας ΔΕΝ ανήκει στον βούρκο...μάλιστα!!!

Μάλλον θα έχεις μικρό πουλί σε αντίθεση με τους Πάκιδες. Κράζεις; Θαυμάζεις.
Τέλος πάντων, να ξέρεις όσο τερψίπρωκτος και να είμαι δεν σου τον δίνω,
γιατί δεν θα το ευχαριστηθώ.
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Like για κάποια από τα λεγόμενά σου αν και οι γυναίκες που είναι κατά της σεξεργασίας δεν είναι φεμινίστριες.

Θα ήταν φεμινίστριες αν διεκδικούσαν πλήρη νομιμοποίηση της πορνείας γιατί μόνο έτσι θα αντιμετωπιζόταν το φαινόμενο της εκμετάλλευσης των σεξεργατριών από τον υπόκοσμο.

Δεν υπάρχει γυναικοκρατία, πόσο μάλλον κυριαρχία των φεμινιστών.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.247
Like
1.693
Πόντοι
216
Η πλάκα είναι λίγο μετά (με το αυτοκίνητο πέντε λεπτά) τους Μολάους προς Ελιά και Τηγάνια είναι το χωριό Πάκια!!!
χαχαχχαχχχαχαχχαχαχαχαχαααααα!!!!!!!!!!!!!!!!
Ρώτησα τον πρώην συνάδελφο και νυν καθηγητή Φιλόλογο για το πως πήρε το χωριό το όνομα του αλλά δεν γνώριζε...
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Η πλάκα είναι λίγο μετά (με το αυτοκίνητο πέντε λεπτά) τους Μολάους προς Ελιά και Τηγάνια είναι το χωριό Πάκια!!!
χαχαχχαχχχαχαχχαχαχαχαχαααααα!!!!!!!!!!!!!!!!
Ρώτησα τον πρώην συνάδελφο και νυν καθηγητή Φιλόλογο για το πως πήρε το χωριό το όνομα του αλλά δεν γνώριζε...

Λάκωνας φαντάζομαι και ο Φιλόλογος ε;

Μήπως ήξερε και απλά δεν σου είπε από ντροπή;

Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο γελοίοι είναι οι Λάκωνες.

Δεν λέω, και σε άλλες περιοχές είναι γελοίοι αλλά αυτοί το έχουν τερματίσει!

Και ειδικά οι Σκαλιώτες όπου αναφέρεται το άρθρο για την υποτιθέμενη Ρωσίδα τσατσά.

- Και για να προλάβω τα κακόβουλα σχόλια κι εγώ από εκεί κοντά είμαι εν μέρει αλλά δεν μου έκαναν λοβοτομή. Ίσως επειδή είχα την τύχη να μεγαλώσω στην Αθήνα. Λένε για τους Κρητικούς τα μύρια όσα αλλά όποιος δεν έχει ζήσει έστω και έμμεσα τη ζωή στον λακωνικό κάμπο δεν ξέρει τι σημαίνει βούρκος. Εγώ λοιπόν λέω, οι έξω από το χορό ξέρουν πολλά τραγούδια. Αλλά ας κοπιάσουν στην Σκάλα ή τους Μολάους, να ζήσουν εκεί σαν "ξένοι" - γιατί κι εγώ ξένος είμαι εκεί κι ας έχω προγόνους Λάκωνες - κι έπειτα ας πει ό,τι θέλει. Αν πας για λίγες μέρες σου δίνουν όλα τα καλά, φεύγεις 10 κιλά πάνω από τις λιχουδιές. Αλλά αν πάρουν είδηση ότι θέλεις να μείνεις ουσιαστικά σε αντιμετωπίζουν σαν εχθρό, ίσως ακόμα χειρότερα από ό,τι θα αντιμετώπιζαν έναν Ρώσο. Υπάρχουν πράγματα για το χωριό της μάνας μου και τους συγχωριανούς της που δεν τα ξέρω, γιατί στον κώδικα αξιών έχουν πολύ ψηλά τον τόπο τους.

- Όσο για τα Πάκια δεν τα ξέρω καν, αλλά τις Κροκεές πχ οι ντόπιοι τις λένε Λεβέτσοβα. Υπάρχουν κι άλλα χωριά που έχουν παρόμοια ονόματα. Κι όλα αυτά είναι Αρβανιτοχώρια. Δεν υπάρχει ελληνική λέξη Λεβέτσοβα, προφανώς η λέξη αυτή είναι αλβανική.
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
72
Like
12.722
Πόντοι
25.036
Η πλάκα είναι λίγο μετά (με το αυτοκίνητο πέντε λεπτά) τους Μολάους προς Ελιά και Τηγάνια είναι το χωριό Πάκια!!!
χαχαχχαχχχαχαχχαχαχαχαχαααααα!!!!!!!!!!!!!!!!
Ρώτησα τον πρώην συνάδελφο και νυν καθηγητή Φιλόλογο για το πως πήρε το χωριό το όνομα του αλλά δεν γνώριζε...
Μπορεί παλιά να είχε πολλά προσκοΠάκια εκεί
:tooth:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.134
Πόντοι
8.530
Εμένα ζαιος με έλεγε βιαστή όταν τον είπα πως πήγα στις πουτάνες. Τα άτομα δε πάνε καλά και καθόλου μάλιστα.

Είπαμε η κοινωνία είναι γυναικοκρατούμενη. Οι φεμινιστης κάνουν ότι θέλουνς τα γύναια. Εμείς οι υπόλοιποι που δε θέλουμε να γίνουμε δούλοι αυτού που έχουν ανάμεσα στα πόδια τους κατευθείαν στοχοποιούμαστε.

Είναι και βόδια εν τω μεταξύ. Άμα το κάνουν παράνομο μόνο χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα ρε βόδια.
Eπρεπε να ρωτουσες αυτόν τον τύπο πως την βρίσκει αυτός...νομίζω ότι αυτό που θα ακουγες θα σε φρικαρε ακομα πο πολύ .
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Μπορεί παλιά να είχε πολλά προσκοΠάκια εκεί
:tooth:
Διόλου απίθανο γιατί ο προσκοπισμός ήταν απόλυτα συνδεδεμένος με τον Βασιλιά.

Υπάρχουν γριές στην Λακωνία που γράφουν διαθήκες και ορίζουν τον "Βασιλέα" ως μοναδικό κληρονόμο.

Φυσικά στο δημοψήφισμα για την αβασίλευτη ψήφισαν μαζικά υπέρ της βασιλευομένης.

Στο χωριό της μάνας μου, στο παλιό δημοτικό αν και λειτουργεί κατά καιρούς ως σχολείο - συνήθως δεν λειτουργεί -, δεν ξέρω πώς αλλά οι εικόνες των Βασιλέων κοσμούν ακόμα τους τοίχους.

Κανονικά θα έπρεπε η Κοινότητα να τις είχε αφαιρέσει από το 1975.

Αλλά δεν βαριέσαι, εγώ είμαι απλά κουμμούνι και τερψίκωλος.

Και η Ελλάδα είναι πάνω από όλα Ελληνική και δημοκρατική, κι ας κοσμούν τους τοίχους δημοσίων κτηρίων Βασιλιάδες που είναι Δανοί και έκπτωτοι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.134
Πόντοι
8.530
Μάλλον θα έχεις μικρό πουλί σε αντίθεση με τους Πάκιδες. Κράζεις; Θαυμάζεις.
Τέλος πάντων, να ξέρεις όσο τερψίπρωκτος και να είμαι δεν σου τον δίνω,
γιατί δεν θα το ευχαριστηθώ.
Παντρέψου κι εσύ...ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Και μην ξεχνιέσαι...βάλε και αφισσα του Μητσοτάκη στο δωματιο σου δίπλα στην αφισσα της Μαντόνα και του Βαλιανατου...εντάξει γλυκα;
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Eπρεπε να ρωτουσες αυτόν τον τύπο πως την βρίσκει αυτός...νομίζω ότι αυτό που θα ακουγες θα σε φρικαρε ακομα πο πολύ .
Σιγά μην τον φρίκαρε καλέ. Μήπως είσαι κι εσύ πρόσκοπος; Μήπως πας Κατηχητικό;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.134
Πόντοι
8.530
Διόλου απίθανο γιατί ο προσκοπισμός ήταν απόλυτα συνδεδεμένος με τον Βασιλιά.

Υπάρχουν γριές στην Λακωνία που γράφουν διαθήκες και ορίζουν τον "Βασιλέα" ως μοναδικό κληρονόμο.

Φυσικά στο δημοψήφισμα για την αβασίλευτη ψήφισαν μαζικά υπέρ της βασιλευομένης.

Στο χωριό της μάνας μου, αν και λειτουργεί κατά καιρούς ως σχολείο - συνήθως δεν λειτουργεί -, δεν ξέρω πώς αλλά οι εικόνες των Βασιλέων κοσμούν ακόμα τους τοίχους.

Κανονικά θα έπρεπε η Κοινότητα να τις είχε αφαιρέσει από το 1975.

Αλλά δεν βαριέσαι, εγώ είμαι απλά κουμμούνι και τερψίκωλος.

Και η Ελλάδα είναι πάνω από όλα Ελληνική και δημοκρατική, κι ας κοσμούν τους τοίχους δημοσίων κτηρίων Βασιλιάδες που είναι Δανοί και έκπτωτοι.
Ναι αλλά δεν έδωσαν υπηκοότητα σε αυτόν και στα συγγενικά του πρόσωπα. ...υπηκοότητα δίνουν στους μυριάδες λάθρο και στα παιδιά τους.
Το σώσανε,ε;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.134
Πόντοι
8.530
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Ναι αλλά δεν έδωσαν υπηκοότητα σε αυτόν και στα συγγενικά του πρόσωπα. ...υπηκοότητα δίνουν στους μυριάδες λάθρο και στα παιδιά τους.
Το σώσανε,ε;

Πρώτα από όλα εγώ δεν έχω αφίσες πολιτικών. Γενικά δεν έχω αφίσες. Αφίσες και σημαιάκια έχεις εσύ που γλείφεις κώλους πολιτικών προφανώς και τους παρακαλάς για να σου κάνουν ρουσφέτια.

Αντίθετα, ο γάμος ήταν ένα ατομικό δικαίωμα, όχι ρουσφέτι, οπότε προφανώς δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν Μητσοτάκη.

Το αν θα κάνω χρήση του δικαιώματος αυτού είναι κάτι που δεν σε αφορά. Ίσως να αναγκαστώ να το κάνω κι ας είμαι ενάντια στον γάμο και στον κανόνα της μονογαμίας, για να έχω δικαιώματα που εσύ δεν χρειάστηκε ποτέ να αγωνιστείς για αυτά.

Όσο για τον βασιλιά καλή η προσπάθειά σου να ρίξεις μελάνι σαν τη σουπιά κουτοπόνηρε, αλλά οι Δανοί έκπτωτοι δεν έχασαν την υπηκοότητα επειδή ήταν Δανοί και προτιμάμε τους Πάκιδες.

Απλά οι Πάκιδες έρχονται αποδεχόμενοι το Σύνταγμα και τους Νόμους μας. Ζητούν άσυλο με βάση την ελληνική νομοθεσία.

Όσο για την Υπηκοότητα την παίρνουν μόνο μετανάστες 2ης και 3ης γενιάς.

Μιλάμε για παιδιά που συνήθως γεννιούνται εδώ, τελειώνουν το ελληνικό σχολείο, ξέρουν τα ελληνικά καλύτερα από εσένα.

Οπότε, πες στον φίλο σου τον Παύλο που αμφιβάλλω βέβαια αν σε ξέρει - πιο πιθανό να σε βλέπει σαν σκουλήκι και να σε φτύνει κι ας φιλάς εσύ τον κώλο του - ότι αν θέλει να του ξαναδώσουμε την Υπηκοότητα, αρκεί να διαλέξει ένα επώνυμο, πχ Γλύξμπουργκ, αποδεχόμενος ότι δεν είναι Βασιλιάς, κι έπειτα εμείς του δίνουμε την Υπηκοότητα.

Ο άνθρωπος δεν θέλει καν την υπηκοότητα. Είναι ορκισμένος εχθρός της Ελλάδας αλλά και επαγγελματίας κηφήνας και παράσιτο όπως όλοι οι "γαλαζοαίματοι". Ακόμη και όσοι φεύγουν από ένα παλάτι ζουν γράφοντας βιβλία με κουτσομπολιά από την οικογενειακή τους ζωή όπως ο Χάρρυ.

Όσο για τον Παύλο ειδικά, το μόνο που θέλει πραγματικά από την Ελλάδα είναι να μας σέρνει στα δικαστήρια διεκδικώντας λεφτά καθώς και να του στέλνουμε κοντέινερ με Αρχαιότητες, τέτοιος παραδόπιστος και αρχαιοκάπηλος που είναι.

Μην δημιουργείς λοιπόν εντυπώσεις για τον καημένο τον έκπτωτο που τον έχουμε αδικήσει σε σχέση με τους υπόλοιπους αλλοδαπούς.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πάντως δεν πάω να με εξομολογησουν συριζολαθρολαγνοι...
Κάλτσες επλεξες για τον Κασσελακη;

Πλέξε εσύ για τον Παύλο.
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Παντρέψου κι εσύ...ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Και μην ξεχνιέσαι...βάλε και αφισσα του Μητσοτάκη στο δωματιο σου δίπλα στην αφισσα της Μαντόνα και του Βαλιανατου...εντάξει γλυκα;

Έχεις κάποιες εμμονές με ορισμένα πρόσωπα, να το κοιτάξεις.

Και μην με ξαναπείς γλύκα γιατί με αηδιάζεις. Δεν είμαι γλύκας, ξινός και πικρός είμαι.

Δες εδώ την περίφημη "υπηκοότητα" με ποιές προϋποθέσεις την παίρνουν οι Αλλοδαποί.

Πάω στοίχημα οι μισοί εδώ μέσα κι ας είναι Έλληνες στην καταγωγή,
δεν πληρούν τις προϋποθέσεις.

Αν έκαναν αίτηση με βάση τον ίδιο νόμο θα απορρίπτονταν.

 

Koukou_561

Νέο Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2024
Μηνύματα
2
Like
1
Πόντοι
0
Να είμαστε ειλικρινείς και να μην παίζουμε κρυφτό με το δάχτυλό μας. Η πορνεία στην Ελλάδα γ@μήθηκε και έγειρε μετά την διάλυση Σοβιετικής Ένωσης και Γιουγκοσλαβίας στις αρχές του 90' που τίγκαραν τους "Οίκους" με αλλοδαπά στοιχεία. Δεν συζητώ για το τι συνέβη από το 2001 και μετά που μαζεύτηκε εδώ πέρα κάθε καρυδιάς καρύδι εξ Ανατολής. Υπήρχε περίπτωση να πας ρε αδερφέ στην Τρούμπα ή τον Βαρδάρη το 70 ή ακόμα και στα Βούρλα από το 30 μέχρι το 50 και να συναντήσεις αυτή την σήψη που συναντάς σήμερα ιδίως στην Αθήνα;. Τότε έμπαινες μέσα στα σπιτάκια και σε κατέκλυζαν ευοδιές από Βασιλικό, Θυμάρι και τα κορίτσια μύριζαν χειροποίητη κολώνια και μοσχοσάπουνο. Ντρεπόσουν να πατήσεις. Τώρα πας και αν δεν φας φέρμα ή μαχαίρι απ' έξω, πέφτεις ξερός απο τις σκόνες και τα ντουμάνια.
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Να είμαστε ειλικρινείς και να μην παίζουμε κρυφτό με το δάχτυλό μας. Η πορνεία στην Ελλάδα γ@μήθηκε και έγειρε μετά την διάλυση Σοβιετικής Ένωσης και Γιουγκοσλαβίας στις αρχές του 90' που τίγκαραν τους "Οίκους" με αλλοδαπά στοιχεία. Δεν συζητώ για το τι συνέβη από το 2001 και μετά που μαζεύτηκε εδώ πέρα κάθε καρυδιάς καρύδι εξ Ανατολής. Υπήρχε περίπτωση να πας ρε αδερφέ στην Τρούμπα ή τον Βαρδάρη το 70 ή ακόμα και στα Βούρλα από το 30 μέχρι το 50 και να συναντήσεις αυτή την σήψη που συναντάς σήμερα ιδίως στην Αθήνα;. Τότε έμπαινες μέσα στα σπιτάκια και σε κατέκλυζαν ευοδιές από Βασιλικό, Θυμάρι και τα κορίτσια μύριζαν χειροποίητη κολώνια και μοσχοσάπουνο. Ντρεπόσουν να πατήσεις. Τώρα πας και αν δεν φας φέρμα ή μαχαίρι απ' έξω, πέφτεις ξερός απο τις σκόνες και τα ντουμάνια.

Πολλές ταινίες βλέπεις εσύ.

Αν θέλεις να μάθεις τι πραγματικά γινόταν στα Βούρλα θα διαβάσεις τα σχετικά βιβλία, δεν θα βλέπεις τα Κόκκινα Φανάρια που ωραιποιούν καταστάσεις.

Επίσης τα ίδια που λες εσύ σήμερα για τις Ρωσίδες και τις Αράβισσες τα έλεγαν οι όμοιοί σου το 1922 κι έπειτα για τις Μικρασιάτισσες.

Παστρικιές τις ανέβαζαν και τις κατέβαζαν. Κάποιες πραγματικά ήταν πόρνες αλλά οι πιο πολλές απλά ήξεραν τι σημαίνει σαπούνι και γενικά αδιαφορούσαν για την ηθική της μέσης χωριάτισσας της Παλαιάς Ελλάδας.

Όπως και τότε έτσι και σήμερα, πίσω από το μίσος για την Ανατολίτισσα υπήρχε η κρυφή καύλα.

Έτσι κι αλλιώς ούτε εσύ αλλά ούτε κι εγώ ζούσαμε στα 1950ς.

Τουλάχιστον όμως εγώ δεν μιλάω λες και ήμουν εκεί και κυρίως δεν χρησιμοποιώ μύθους του παλαιού ελληνικού κινηματογράφου που ήταν έτσι κι αλλιώς προϊόν λογοκρισίας και δεν υπήρχε περίπτωση να δείξει πώς ήταν η πραγματική κατάσταση στα Βούρλα.

Φτώχεια και εξαθλίωση, και ξενοφοβική υστερία. Και μυρωδιά πούτσας και κατρουλιού, όχι βασιλικού και θυμαριού.

Όσο για τα κορίτσια και σήμερα τα κορίτσια έχουν ονόματα.

Κάποιοι πελάτες τα ξέρουν και πιάνουν κουβέντα μαζί τους. Δεν τις βλέπουν σαν ζώα. Αυτό είναι στο χέρι του κάθε πελάτη.

Και όσο για τους νταβάδες και τότε ίδια μαφία ήταν, κλέφτες και έμποροι χασισιού και πρέζας.
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Να είμαστε ειλικρινείς και να μην παίζουμε κρυφτό με το δάχτυλό μας. Η πορνεία στην Ελλάδα γ@μήθηκε και έγειρε μετά την διάλυση Σοβιετικής Ένωσης και Γιουγκοσλαβίας στις αρχές του 90' που τίγκαραν τους "Οίκους" με αλλοδαπά στοιχεία. Δεν συζητώ για το τι συνέβη από το 2001 και μετά που μαζεύτηκε εδώ πέρα κάθε καρυδιάς καρύδι εξ Ανατολής. Υπήρχε περίπτωση να πας ρε αδερφέ στην Τρούμπα ή τον Βαρδάρη το 70 ή ακόμα και στα Βούρλα από το 30 μέχρι το 50 και να συναντήσεις αυτή την σήψη που συναντάς σήμερα ιδίως στην Αθήνα;. Τότε έμπαινες μέσα στα σπιτάκια και σε κατέκλυζαν ευοδιές από Βασιλικό, Θυμάρι και τα κορίτσια μύριζαν χειροποίητη κολώνια και μοσχοσάπουνο. Ντρεπόσουν να πατήσεις. Τώρα πας και αν δεν φας φέρμα ή μαχαίρι απ' έξω, πέφτεις ξερός απο τις σκόνες και τα ντουμάνια.

Δεν ήταν όμως τόσο οι πράξεις αυτές που ανησυχούσαν τους γηγενείς της πόλης, τουλάχιστον όπως η ανησυχία αυτή καταγράφονταν στις εφημερίδες της εποχής. Οι προσφυγικοί συνοικισμοί, πέρα από τους κινδύνους που αναφέρθηκαν παραπάνω, αποτελούσαν απειλή για την υπάρχουσα ηθική τάξη. Αν οι πρόσφυγες μέσα από την έντονη κοινωνικότητα και την καθημερινή εκδήλωση των διαφορετικών πολιτισμικών τους χαρακτηριστικών, προσπαθούσαν να ενισχύσουν τη συνοχή των τοπικών κοινωνιών και να «διασκεδάσουν» τις δυσκολίες και τα αδιέξοδα της νέας τους ζωής, οι γηγενείς έβλεπαν στην κοινωνικότητα αυτή μια σειρά από κινδύνους που αφορούσαν τη διασάλευση της ηθικής τάξης. Η διαφορετική μουσική, η «εξωτική» κουζίνα, η ανατολίτικη θηλυκότητα και η χρήση της τουρκικής γλώσσας, από τουρκόφωνους αλλά και ελληνόφωνους πρόσφυγες, υπήρξαν τα κύρια γνωρίσματα της καθημερινότητας στους προσφυγικούς συνοικισμούς που «τρομοκρατούσαν» κάποιους από τους γηγενείς, όπως κατέγραφαν οι σύγχρονοι αρθογράφοι.

 

Koukou_561

Νέο Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2024
Μηνύματα
2
Like
1
Πόντοι
0
Πολλές ταινίες βλέπεις εσύ.

Αν θέλεις να μάθεις τι πραγματικά γινόταν στα Βούρλα θα διαβάσεις τα σχετικά βιβλία, δεν θα βλέπεις τα Κόκκινα Φανάρια που ωραιποιούν καταστάσεις.

Επίσης τα ίδια που λες εσύ σήμερα για τις Ρωσίδες και τις Αράβισσες τα έλεγαν οι όμοιοί σου το 1922 κι έπειτα για τις Μικρασιάτισσες.

Παστρικιές τις ανέβαζαν και τις κατέβαζαν. Κάποιες πραγματικά ήταν πόρνες αλλά οι πιο πολλές απλά ήξεραν τι σημαίνει σαπούνι και γενικά αδιαφορούσαν για την ηθική της μέσης χωριάτισσας της Παλαιάς Ελλάδας.

Όπως και τότε έτσι και σήμερα, πίσω από το μίσος για την Ανατολίτισσα υπήρχε η κρυφή καύλα.

Έτσι κι αλλιώς ούτε εσύ αλλά ούτε κι εγώ ζούσαμε στα 1950ς.

Τουλάχιστον όμως εγώ δεν μιλάω λες και ήμουν εκεί και κυρίως δεν χρησιμοποιώ μύθους του παλαιού ελληνικού κινηματογράφου που ήταν έτσι κι αλλιώς προϊόν λογοκρισίας και δεν υπήρχε περίπτωση να δείξει πώς ήταν η πραγματική κατάσταση στα Βούρλα.

Φτώχεια και εξαθλίωση, και ξενοφοβική υστερία. Και μυρωδιά πούτσας και κατρουλιού, όχι βασιλικού και θυμαριού.

Όσο για τα κορίτσια και σήμερα τα κορίτσια έχουν ονόματα.

Κάποιοι πελάτες τα ξέρουν και πιάνουν κουβέντα μαζί τους. Δεν τις βλέπουν σαν ζώα. Αυτό είναι στο χέρι του κάθε πελάτη.

Και όσο για τους νταβάδες και τότε ίδια μαφία ήταν, κλέφτες και έμποροι χασισιού και πρέζας.
Τι μας λες ρε άνθρωπε; Δηλαδή πρέπει κάποιος να δει ταινίες για να καταλάβει ότι το επάγγελμα στις μεγάλες πόλεις έχει γίνει μπίζνα Βαλκάνιων νταβατζήδων και μαφιόζων; Εγώ έφερα

αυτούς εδώ πέρα; Μάλλον όχι. Ο Σαμαράς τους έφερε όταν είπε στους Αλβανούς το περίφημο "Ελάτε στην χώρα της Επαγγελίας". Η μήπως πρέπει κάποιος να δει ταινίες για να γνωρίζει ότι πριν τα σκάνδαλα με την ανοικοδόμηση της Αθήνας όλη η πόλη μοσχοβολούσε θυμάρι και βασιλικό; Η μήπως είναι ψέματα ότι στην Επαρχία και σε κάτι ξεχασμένα χωριά της παραμεθορίου η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από τις πόλεις;
 
OP
OP
S

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
72
Like
80
Πόντοι
0
Ό,τι πεις! Εσύ είσαι υπεραινώβιος, ζούσες το 1922 που ήρθαν οι Τουρκόσποροι - γιατί έτσι τους έλεγαν τότε - και μύριζες το θυμάρι και τον βασιλικό με την ίδια σου την μύτη στις παράγκες όπου έμεναν, οπότε δεν χρειάζεται να μελετήσεις την ιστορία της Αθήνας και του Πειραιά από τον τύπο της εποχής και τις άλλες πηγές που μνημονεύουν οι ιστορικοί.

Παρόλα αυτά, το κέντρο της Αθήνας και του Πειραιά όπου λειτουργούσαν τα μπουρδέλα μια χαρά τσιμεντένιο ήταν και τότε.

Περιοχές όπως η Κυψέλη ήταν από μεσοαστικές ως μεγαλοαστικές αλλά εκεί δεν υπήρχαν πουτάνες.

Αντιλαβού; Γκέγκε; Ή να σου βάλω και φωτογραφίες;

Το ότι μιλάς για επαρχία σε ένα διάλογο όπου κανείς δεν μίλησε γιια επαρχία ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα.

Η Κυψέλη ήταν επαρχία το 1900, τότε μπορεί να έβοσκαν και πρόβατα εκεί. Αλλά δεν προσφέρει κάτι στην συζήτηση.

Το ότι λες ακόμα τις μπαρούφες περί του ακραία σεξιστή Ελληνάρα Σαμαρά που δήθεν έφερε στην Ελλάδα τους "εγκληματίες Αλβανούς" θα ήταν εξοργιστικό αν δεν φαινόταν από το υπόλοιπο σχόλιο πόσο άσχετος είσαι αλλά και πόσο ορκισμένα εχθρικός προς την ίδια την Επιστήμη της Ιστορίας.

Σου εύχομαι ολόψυχα στην επόμενη δουλειά να έχεις Αλβανό εργοδότη.

Ίσως τότε, αν δεις πόσα πτυχία έχουν αυτοί οι "εγκληματίες" να άλλαζες γνώμη έστω και διά της βίας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom