Νέα

Primera Division!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 978
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια ομάδα προτιμάτε στην Ισπανία?

  • Μπαρτσελόνα

    Ψήφοι: 35 35,0%
  • Ρεαλ Μαδρίτης

    Ψήφοι: 35 35,0%
  • Βαλένθια

    Ψήφοι: 4 4,0%
  • Ατλέτικο Μαδρίτης

    Ψήφοι: 10 10,0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 6 6,0%
  • Καμία

    Ψήφοι: 10 10,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    100

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
Μιας και είναι νέο το Thread ας βάλω και αυτό:

Υπερχρεωμένοι οι ισπανικοί σύλλογοι, ορατός ο κίνδυνος κατάρρευσης

Το ισπανικό πρωτάθλημα μπορεί να διαθέτει τα μεγαλύτερα αστέρια του παγκοσμίου ποδοσφαίρου και να προσφέρει το καλύτερο θέαμα, ωστόσο με βάση την οικονομική του κατάσταση, μοιάζει με "γίγαντα με πήλινα πόδια".

Την Πέμπτη (5/2), το ισπανικό κογκρέσο έδωσε στη δημοσιότητα την κατάσταση με τα χρέη των συλλόγων της Primera Division και της Segunda Division, τα οποία ανέρχονταν στα 627.266.721 ευρώ μέχρι την 31η Οκτωβρίου του 2008. Σε αυτό το τεράστιο ποσό προστίθενται και 4,9 εκατομμύρια ευρώ που αφορούν χρέη προς τον ασφαλιστικό φορέα των ποδοσφαιριστών.

Η δυσκολία των περισσοτέρων συλλόγων να βρουν αξιόπιστη πηγή εσόδων, εν μέσω και της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, έχει επιφέρει σοβαρά προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία τους. Επτά από τις ομάδες της πρώτης κατηγορίας δεν έχουν αυτήν τη στιγμή επίσημο χορηγό. Η Βαλένθια αντιμετωπίζει τεράστιες δυσκολίες όσον αφορά τις πληρωμές των ποδοσφαιριστών της. Η Σαραγόσα, η Σανταντέρ, η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρίσκονται σε καθεστώς ειδικής διαχείρισης και η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η Εσπανιόλ και η Βιγιαρεάλ βρίσκονται σε οριακό σημείο στους ισολογισμούς τους.

Το συνολικό παθητικό των 42 ομάδων των δύο πρώτων κατηγοριών της Ισπανίας αγγίζει τα 3,3 δισεκατομμύρια ευρώ. Από αυτά, μόλις τα 300 εκατομμύρια καλύπτονται από τις εγγραφές και τις συνδρομές των μελών τους. Για τα υπόλοιπα 2,779 δισεκατομμύρια (περί το 92%) γίνονται προσπάθειες κάλυψης από τις διοικήσεις των συλλόγων, ή "πονοκεφαλιάζουν" τους κρατικούς φορείς της χώρας.

Χαρακτηριστικό είναι ότι την περσινή σεζόν σημειώθηκαν 233 προσφυγές ποδοσφαιριστών και μισθούς που δεν καταβλήθηκαν από 22 συλλόγους της Primera και της Segunda Division. Πρόκειται για ένα ποσό της τάξης των 38,4 εκατομμυρίων ευρώ, είκοσι περισσότερα σε σχέση με την προπέρσινη αγωνιστική περίοδο.

Τα ισπανικά ΜΜΕ αναφέρουν ότι πριν ολοκληρωθεί η τρέχουσα σεζόν, πέντε με έξι σύλλογοι θα πρέπει να έχουν ρυθμίσει τα χρέη τους για να μπορέσουν να συμμετάσχουν στο επόμενο πρωτάθλημα.


Πλάκα-πλάκα, παντού έτσι είναι τα πράγματα...
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Μπήκε η ψηφοφορία! :boobies:
Έβαλα και Ατλέτικο για να την σπάσω στον γάτο γιατί είναι γνωστό πως ο κοντός ήταν Ατλέτικο απο παιδί! :2funny: :2funny: :2funny:
Αν πάρει ψήφο η Ατλέτικο...σημαίνει ότι μπαίνει και ο κοντός στο σάιτ!!! :cheesy:
 

Επισκέπτης
Βαλενθια υποστηριζω σε αυτο το πρωταθλημα...αλλα η ομαδα που υποστηριζω πραγματικα ειναι μια και ειναι γνωστη...LIVERPOOL FC...
 

Επισκέπτης
θα τα δουμε ολα αυτα...το τι ειμαι...το ποσο ευκολα τα βρισκουν οι ισπανικες οταν τις συναντω κτλ...ειδικα οι ρεαλ και μπαρτσα...η μπαρτσα δε θυμαμαι να με κερδισε στο σπιτι της και πολλες φορες :sunglasses: :piss:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
θα τα δουμε ολα αυτα...το τι ειμαι...το ποσο ευκολα τα βρισκουν οι ισπανικες οταν τις συναντω κτλ...ειδικα οι ρεαλ και μπαρτσα...η μπαρτσα δε θυμαμαι να με κερδισε στο σπιτι της και πολλες φορες :sunglasses: :piss:
Κλάψεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε... :2funny:
 

Επισκέπτης
εσυ σημερα θα κλαψεις για τα καλα...αλκαζααρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ .... :2funny:
 

Επισκέπτης
Βλέποντας τα στατιστικά είδα πως σε 80 χρόνια πρωταθλήματος(φέτος είναι το 81ο) η Ρεαλ έχει 31 πρωταθλήματα και η Μπάρτσα 18 στο σύνολο 49 απο τα 80, πάνω απο τα μισά!
Στην Αγγλία σε 116 χρόνια πρωταθλήματος η Λίβερπουλ έχει 18 και η united 17 στο σύνολο 35 απο τα 116!
Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους για την δυσκολία των 2 πρωταθλημάτων! :rockon:
 

Επισκέπτης
Βλέποντας τα στατιστικά είδα πως σε 80 χρόνια πρωταθλήματος(φέτος είναι το 81ο) η Ρεαλ έχει 31 πρωταθλήματα και η Μπάρτσα 18 στο σύνολο 49 απο τα 80, πάνω απο τα μισά!
Στην Αγγλία σε 116 χρόνια πρωταθλήματος η Λίβερπουλ έχει 18 και η united 17 στο σύνολο 35 απο τα 116!
Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους για την δυσκολία των 2 πρωταθλημάτων! :rockon:
απο αυτο φαινεται η δυσκολια ρε ταρατσα και σε εχω για σοβαρο :grin: και μιλαμε για τα τελευταια χρονια παντα ;)
 

Επισκέπτης
απο αυτο φαινεται η δυσκολια ρε ταρατσα και σε εχω για σοβαρο :grin: και μιλαμε για τα τελευταια χρονια παντα ;)
Για άλλους το λέω, με εσένα δεν βγάζω άκρη!
Ότι και να πω κολλάς και μια άλλη ομάδα η πρωτάθλημα!
Οι αριθμοί μιλάνε απο μόνοι τους!
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Βλέποντας τα στατιστικά είδα πως σε 80 χρόνια πρωταθλήματος(φέτος είναι το 81ο) η Ρεαλ έχει 31 πρωταθλήματα και η Μπάρτσα 18 στο σύνολο 49 απο τα 80, πάνω απο τα μισά!
Στην Αγγλία σε 116 χρόνια πρωταθλήματος η Λίβερπουλ έχει 18 και η united 17 στο σύνολο 35 απο τα 116!
Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους για την δυσκολία των 2 πρωταθλημάτων! :rockon:
Και τι σημαίνει αυτό?Και στο Αγγλικό πρωτάθλημα να ήταν η Μπάρτσα και η Ρεάλ τόσα πρωταθλήματα θα είχαν γιατί σχεδόν πάντα έχουν παιχταράδες στο ρόστερ τους... που δεν τους έχει όλο το Αγγλικό πρωτάθλημα μαζί!!!!
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
Βλέποντας τα στατιστικά είδα πως σε 80 χρόνια πρωταθλήματος(φέτος είναι το 81ο) η Ρεαλ έχει 31 πρωταθλήματα και η Μπάρτσα 18 στο σύνολο 49 απο τα 80, πάνω απο τα μισά!
Στην Αγγλία σε 116 χρόνια πρωταθλήματος η Λίβερπουλ έχει 18 και η united 17 στο σύνολο 35 απο τα 116!
Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους για την δυσκολία των 2 πρωταθλημάτων! :rockon:
Άλλη πρωτάθλημα 116 ετών και άλλο 80. Το αγγλικό είναι περίπου κατά 50% παλαιότερο. Όταν στην Αγγλία παίζανε ποδόσφαιρο στον υπόλοιπο κόσμο παίζανε το πουλί τους. Η σύγκρισή είναι άδικη. Θα μπορούσες πχ. να συγκρίνεις τα τελευταία 50-60 χρόνια από τότε που άρχισε το Πρωταθλητριών (ευρωπαικός ανταγωνισμός) και μοιράστηκε κάπως το ταλέντο.
 

Επισκέπτης
Και τι σημαίνει αυτό?Και στο Αγγλικό πρωτάθλημα να ήταν η Μπάρτσα και η Ρεάλ τόσα πρωταθλήματα θα είχαν γιατί σχεδόν πάντα έχουν παιχταράδες στο ρόστερ τους... που δεν τους έχει όλο το Αγγλικό πρωτάθλημα μαζί!!!!
Είπαμε ότι πείτε, εγώ έχω μια ομάδα και πρωτάθλημα να παραθέσω και εσείς 3-4 ομάδες!
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Και τι σημαίνει αυτό?Και στο Αγγλικό πρωτάθλημα να ήταν η Μπάρτσα και η Ρεάλ τόσα πρωταθλήματα θα είχαν γιατί σχεδόν πάντα έχουν παιχταράδες στο ρόστερ τους... που δεν τους έχει όλο το Αγγλικό πρωτάθλημα μαζί!!!!
Πες τα ρε γάτε στη βρωμόπουστα μας έχει ζαλίσει τα πελε με την πρέμιερ λιγκ και τους ξυλοκόπους της...ας μην πήγαινε ο Καντονά στη Μάντσεστερ και θα σου λεγα εγώ μετά..τα γαλλιά τους έκαναν ανθρώπους :grin:
 

Επισκέπτης
σεβιλλη γιατι δε βαζετε ρε μαγκες...?2 ουεφα εχει παρει σε 2 χρονια...και εγω γουσταρω σεβιλη απο κεινους...αν και ΠΑΟΚ δε γινεται καμια τους...εγω πιστευω οτι ο ΠΑΟΚ παντα στη 4αδα θα ηταν στην ισπανια...επηδει δεν ειναι οπως στην ελλαδα με παραγκες...και μεσα στη τουμπα ,βαθμο δε θα περνε καμια απο τις μεγαλες τους
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
σεβιλλη γιατι δε βαζετε ρε μαγκες...?2 ουεφα εχει παρει σε 2 χρονια...και εγω γουσταρω σεβιλη απο κεινους...αν και ΠΑΟΚ δε γινεται καμια τους...εγω πιστευω οτι ο ΠΑΟΚ παντα στη 4αδα θα ηταν στην ισπανια...επηδει δεν ειναι οπως στην ελλαδα με παραγκες...και μεσα στη τουμπα ,βαθμο δε θα περνε καμια απο τις μεγαλες τους
Λες? :think: :think: :think:
 

Επισκέπτης
Για άλλους το λέω, με εσένα δεν βγάζω άκρη!
Ότι και να πω κολλάς και μια άλλη ομάδα η πρωτάθλημα!
Οι αριθμοί μιλάνε απο μόνοι τους!
καλα τωρα μαλακιες μου λες!!! ενταξει το αγγλικο ειναι το καλυτερο το πιο δυσκολο το ποιοτηκοτερο και αυτο με τις περισοτερες ομαδες που εχουν παρει ευρωπαικα κυπελλα!! :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom