Νέα

Πολεμικό Ναυτικό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 338K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Κανονικά έπρεπε να περάσουν από δίκη για εσχάτη προδοσία.Αλλά ίσως πήραν και παράσημα.Ξέρεις αυτά που έχουν στο στήθος όλοι οι βαθμοφόροι,και παίρνουν επειδή πέρασαν επιτυχώς κάποιο "σχολείο".Πάντως εκείνη τη μέρα,έπρεπε να περάσουν από δίκη όλοι όσοι εμπλέκονταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στην απώλεια της βραχονησίδας....

Κατ'αρχην καλησπερα...Ρε φιλαρακι ενοχλητικε.....


ενταξει το εχουμε κατανοησει πληρως οτι οποτε ακους η σκεφτεσαι καραβαναδες και Ενοπλες Δυναμεις βγαζεις σπυρακια απο τον ικτερο.....ενταξει...το εχουμε το θεμα σου

 Στο θρεντ της αεροποριας μας εξεθεσες πληρως τις αποψεις σου ,τις γνωστες απο το μηνυμα στο ναυτικο....Σε παρακαλω ,παιρνοντας το θαρρος απο τον Καλι,αφησε μας στην"προδοσια " μας και στα προδοτικα μας....Εξαλλου μονο εσυ αγαπας την καψοπατριδα....μην δικαιολογεις αλλο το νικ σου,γιατι οι "αληθειες "σου μας "πονανε".....

Φιλικα....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
    KALI φιλε καλησπερα...καλοριζικο το θεμα σου..


καμμια φωτο απο φρεγατα παιζει,να ομορφηνει και το θρεντ;
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Μπα,θα μας απαγορεύσετε να εκφράζουμε τις απόψεις μας τώρα;Να σε πληροφορήσω ότι με τον θεσμό ένοπλες δυνάμεις δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Το πρόβλημά μου είναι με τους στρατιωτικούς δημοσίους υπαλλήλους,που είναι μόνο μαγκιά,και δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους.Κρύβονται πίσω από τη συναδελφική αλληλεγγύη,και δε δίνουν πουθενά λόγο.Ούτε στις μανάδες που έχασαν τα παιδιά τους σε καιρό ειρήνης από βλακείες "στελεχών" όπως ο Ρωμιόπουλος,όπως τα παλικάρια που διατάχθηκαν να σηκώσουν τον ιστό της σημαίας και ακούμπησε στα ηλεκτροφόρα σύρματα που πέρναγαν από πάνω,ούτε τα παιδιά που κάηκαν όταν ένας υπαξιωματικός τους έδωσε εντολή να καθαρίσουν με βενζίνη την αποθήκη.Και προς τιμή του ο δ/τής κάηκε για να τους σώσει.Αλλά το κακό είχε γίνει.Όπως το παλικάρι που ακροτηριάστηκε στη βάση υποβρυχίων,στα μαγειρεία,και ο άλλος στις αποθήκες πυρομαχικών στην ΔΝΟ.Όπως δεν έδωσε κανείς λόγο,όταν ναύτης στο Φ4 ασκώντας τα καθήκοντά του σωστά,ζήτησε τα χαρτιά ενός που ισχυριζόταν ότι είναι αξ/κός,αλλά αντί των χαρτιών προπυλακίστηκε,και υπέστη νευρικό κλωνισμό.Ποιος από αυτούς τους αξιωματικούς,υπαξιωματικούς,πέρασε από δίκη;Αυτοί είναι το πρόβλημά μου.Ελπίζω να το κατάλαβες.Και αν είσαι αξιωματικός της Αεροπορίας (δεν το ξέρω) να ασκείς δίκαια διοίκηση και να παίξεις την καριέρα σου αν πρέπει να στείλεις υφιστάμενο σε δίκη.Θα το κάνεις όμως;Ή θα πεις "συνάδελφος είναι δεν πειράζει";Καλά τα μαχητικά,καλά τα άρματα,καλές οι φρεγάτες,αλλά η ανθρωπιά και η δικαιοσύνη καλύτερα...
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Για εμένα τελείωσαν εδώ τα στρατιωτικά θέματα.Δεν πρόκειται να απαντήσω σε κανέναν σας.Είστε ή δεν είστε στρατιωτικοί δεν με απασχολεί.Ότι και να λέτε,θα κρίνεστε στις συνειδήσεις όλων.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αυτοί είναι το πρόβλημά μου.Ελπίζω να το κατάλαβες.Και αν είσαι αξιωματικός της Αεροπορίας (δεν το ξέρω) να ασκείς δίκαια διοίκηση και να παίξεις την καριέρα σου αν πρέπει να στείλεις υφιστάμενο σε δίκη

  Το καταλαβα το προβλημα σου.....αν και δεν ειναι μονο "σου".Ποιος σου λεει οτι δεν ειναι ολων μας;Προσωπικως, σαν αξιωματικος της Π.Α.(αν ειμαι οπως λες),δεν ασκω καμμια διοικηση παρα μονο στον εαυτο μου,στο τομαρι μου πως το λενε....Το μονο που διοικω ειναι υλικο 35 μυριων δολλαριων του Ελληνα πολιτη και προσπαθω να τα διοικησω καλα....Διαταγες παιρνω και εγω.

  Οσο αφορα την συνειδηση αυτων που θα μας κρινει,ειμαι δεκτικος σε καθε κριτικη....Εσυ απο το ποστο που εργαζεσαι εισαι δεκτικος στις κριτικες;
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Για εμένα τελείωσαν εδώ τα στρατιωτικά θέματα.Δεν πρόκειται να απαντήσω σε κανέναν σας.Είστε ή δεν είστε στρατιωτικοί δεν με απασχολεί.Ότι και να λέτε,θα κρίνεστε στις συνειδήσεις όλων.

Την ευχή μου να έχεις!!! ;)
 

warezaek

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2006
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
Φ/Γ ΣΑΛΑΜΙΣ, 99Γ ΕΣΣΟ, ΗΝ/ΡΕ Β', πληρωμα παραλαβης, με το ιδιο εχω παει και FOST, οσοι ξερουν καταλαβαν, και απο εκει πηρα το απολυτηριο.
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.251
Κριτικές
27
Like
14
Πόντοι
3.057
πολύ ωραίο θέμα κι αυτό...

Τελικά όλοι βύσματα είμαστε έτσι;;;; :2funny: :2funny:

α... παιδιά, ας αφήσουμε κι εδώ τα πολιτικά... δεν αξίζει... ;)

 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.274
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
     KALI φιλε καλησπερα...καλοριζικο το θεμα σου..
καμμια φωτο απο φρεγατα παιζει,να ομορφηνει και το θρεντ;
Καλημέρα σε όλους,δεν είναι κουκλάρες???
pic6hiresio1.jpg
viiqb7.jpg
kataigis0504ev4.jpg
iisb3.jpg
kataigis0510rk0.jpg
kataigis0511sm1.jpg
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Καλημερα θαλασσοκουνημενε καλι......τι κουκλια ειναι αυτα.....Ωραια .....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Να προσφερω και εγω στο θρεντ....Κατ'αρχην λιγη ιστορια.....

[youtube=425,350]9OXGrwwVvA4[/youtube]




.....ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ περιπου στο 1500πΧ με τα περιφημα Θηραικα πλοια.....3500χρ ιστορια δεν ειναι λιγα ε;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
"Θηραϊκά πλοία
πλοίο Θήρας


Τα πρώτα διάσημα πλοία στον Ελλαδικό χώρο ήταν τα πλοία της Θήρας που παραστάσεις τους σώζονται σε αγγεία αλλά και σε τοιχογραφίες που ήρθαν πρόσφατα στην επιφάνεια στις ανασκαφές της Θήρας. Οι τοιχογραφίες χρονολογούνται στο 1500 - 1600 π.Χ. οπότε μιλάμε για ακόμη παλιότερη χρήση. Το παράξενο είναι ότι αυτή η γνώση φθίνει μέχρι πολύ αργότερα κοντά στο 700 π.Χ. που η Κόρινθος ξανά παρουσίασε την πρώτη μορφή τριήρεως. Είχε 40 μέτρα μήκος και χρησιμοποιούσε 150 κωπηλάτες σε τρεις σειρές και 50 ακόμα άτομα για τις υπόλοιπες ανάγκες."


 

Συνημμένα

  • thyraship.jpg
    thyraship.jpg
    3,6 KB · Εμφανίσεις: 39

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
    τριήρης
τριήρης


Η Αθηναϊκή τριήρης είχε μήκος περίπου 35 μέτρων και μέγιστη ταχύτητα τα 20 (άλλοι όμως την υπολογίζουν στα 15) χιλιόμετρα την ώρα και όποιος ξέρει από θάλασσα καταλαβαίνει πόσο γρήγορο ήταν για κωπηλατικό του μεγέθους του! Συνήθως κάλυπτε 100 χιλιόμετρα ημερησίως χρησιμεύοντας τόσο σαν εμπορικό όσο και σαν πολεμικό σκάφος. Ήταν εξοπλισμένη στο μπροστινό της μέρος με έμβολο επενδυμένο με μέταλλο με το οποίο μπορούσε να εμβολίσει και να βυθίσει τα αντίπαλα πλοία. Αν και ήταν ιστιοφόρο στις ναυμαχίες βασιζόταν κυρίως στην δύναμη των 170 κωπηλατών του που ήταν καθισμένοι σε τρία προσεκτικά σχεδιασμένα επίπεδα (δύο εσωτερικά κι ένα εξωτερικό), χειριζόμενοι συγχρονισμένα τρεις σειρές κουπιών. Μεγαλύτερα διπλά κουπιά τοποθετημένα στην πρύμνη χρησιμοποιούταν σαν τιμόνι. Είχε βύθισμα μόνο 60 εκατοστά, κατά συνέπεια μπορούσε να πλέει χωρίς πρόβλημα και σε πολύ αβαθή νερά.


 

Συνημμένα

  • trireme.jpg
    trireme.jpg
    5,3 KB · Εμφανίσεις: 35

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
    Και μερικες πληροφοριες σχετικα με τις δυνατοτητες των αρχαιων μας ναυτικων....Παραθετω απο αλλη σελιδα του νετ....




    ο Πυθέας ακτοπλοϊκώς στην Σκανδιναβία

Κάποιες ενδείξεις υποδηλώνουν ότι Ελληνικά πλοία ταξίδευαν μέχρι την Αγγλία να αγοράζουν μέταλλα, όπως κασσίτερο, που δύσκολα βρισκόταν στην Ελλάδα. Η πρώτη γραπτή μαρτυρία για επίσκεψη στα Αγγλικά νησιά είναι απ' τον Πυθέα τον Μασσαλιώτη τον τέταρτο αιώνα π.Χ. Κατ' εντολή του δήμου της Μασσαλίας διέπλευσε το Γιβραλτάρ και ακολουθώντας τις Ιβηρικές και Γαλλικές ακτές έφτασε στο Βελέριον (Κορνουάλη) και στο Κάντιον (Κεντ). Διέσχισε όλη την ανατολική πλευρά της Βρετανίας χαρτογραφόντας την και κατέληξε στο Ντόβερ. Από εκεί ταξίδεψε στην Βαλτική κι έκανε τον περίπλου των Βαλτικών και Σκανδιναβικών παράλιων. Σε δύο συγγράμματα, «περί Ωκεανού» και «Γης περίοδος», περιέγραψε τις ταξιδιωτικές εμπειρίες του, παραθέτοντας φυσικά και τους σχετικούς χάρτες.





  Ηράκλειες στήλες

Υπάρχουν όμως ενδείξεις ότι οι Ηράκλειες στήλες στο Γιβραλτάρ αποτελούσαν από αρκετά παλιότερα πέρασμα ανάμεσα στην Μεσόγειο θάλασσα και στον Ατλαντικό ωκεανό και όχι όριο όπως νομίζαμε. Στην Ισπανία κοντά στο Γιβραλτάρ υπάρχει ένας πύργος που οι περίοικοι αναφέρουν ότι σύμφωνα με τις παραδόσεις τους χτίστηκε από τον Ηρακλή. Η ιστορία τους λέει ότι υπήρχαν δύο πύργοι εκατέρωθεν των στενών του Γιβραλτάρ με σκοπό λειτουργώντας σαν φάροι (πολύ παλιώτερα από τον διάσημο φάρο της Αλεξάνδρειας) να διευκολύνουν τα πλοία να προσεγγίζουν ευκολότερα το πέρασμα από και προς τον Ατλαντικό ωκεανό.
Απ' αυτό μπορούμε να συμπεράνουμε ότι κάποιοι τολμούσαν να ταξιδέψουν και στον Ατλαντικό αψηφώντας τις φήμες της επίπεδης γης και του τέλους του κόσμου στο Γιβραλτάρ. Πόσο μακριά όμως τόλμησαν να πάνε;

Στην Πορτογαλία οι κάτοικοι της Λισσαβόνας υποστηρίζουν ότι η πόλη τους ιδρύθηκε από τον Οδυσσέα!





      Σπαρτιάτες στην Χιλή

Ο καθηγητής Lonko Kilapan από την Χιλή έχει πολλά στοιχεία που δείχνουν σημαντικότατη πολιτισμική συγγένεια των Αρακουανών της Χιλής με τους Αρχαίους Σπαρτιάτες! Αυτό είναι ιδιαίτερα περίεργο μιας και οι Σπαρτιάτες των ιστορικών τουλάχιστον χρόνων δεν φημιζόταν ιδιαίτερα για τις ναυτικές τους προτιμήσεις, αλλά οι Αρακουάνοι και οι αποδείξεις τους παραμένουν! Έχουν διατηρήσει σε μεγάλο ποσοστό το λευκό τους χρώμα διαφορετικό από οποιαδήποτε άλλη Αμερικανική φυλή, το μεγαλύτερο ανάστημα, αρκετές θρησκευτικές παραδόσεις, γλώσσα που έχει ομοιότητες πολλών λέξεων αλλά κυρίως κοινή γραμματική με την αρχαία ελληνική και πολυπλοκότητα που ελάχιστες γλώσσες διαθέτουν μέχρι σήμερα (Ελληνική, Γερμανική, Ρωσική και Λατινική). Η πολεμική τους οργάνωση ήταν τέτοια που εντυπωσίασε και τελικά απέτρεψε τους Ισπανούς απ' την κατάκτησή τους. Όχι μόνο απέκρουαν τις επιθέσεις των Ισπανών αλλά σύντομα μπόρεσαν να προσαρμοστούν στις Ισπανικές πολεμικές τακτικές αποκτώντας ακόμη αποτελεσματικότερη άμυνα, όσο και εντυπωσιακή επίθεση!
Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η λογοτεχνική τους έφεση και η ρητορική τους άνεση που ήταν τμήμα της παιδείας τους και της ευρύτερης κουλτούρας τους. Αυτή η φυλή στην Χιλή, στο χείλος της οροσειράς των 'Ανδεων επέλεξε γεωγραφικό πλάτος αντίστοιχο με της Ελλάδας. Η πολιτισμική τους ιδιαιτερότητα στον χώρο αξίζει σίγουρα μία προσεκτική μελέτη. Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι έφτασαν εκεί ταξιδεύοντας μέσα απ' την Ασία στην οποία και σκόρπισαν Ελληνικά ονόματα, όπως Λάος, Ινδονησία, Μελανησία, Πολυνησία και αρκετά άλλα. Τα ονόματα παρέμειναν αλλά η προέλευση πια ξεχάστηκε...








 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
    Μπορει να ακουγονται τραβηγμενα,ομως ας ειναι η εναρξη της προσωπικης ερευνας καθε λατρη της Ιστοριας....



Γιουνάν στην Νότια Κίνα

Στην Νότιο Ανατολική Κίνα υπάρχει η επαρχία Γιουνάν η οποία έχει διατηρήσει κάποιες διαφορές απ' τα υπόλοιπα τμήματα παρ' όλες τις επιμειξίες αιώνων. Το όνομα Γιουνάν χρησιμοποιείται σαν προσδιορισμός για τους Έλληνες από όλο σχεδόν τον Αραβικό κόσμο. Αν σας φαίνεται άσχετο σαν όνομα ή δεν σας λέει τίποτε θυμηθείτε ότι η ρίζα του παραφθαρμένου «Γιουνάν» είναι η Ελληνική λέξη «Ίωνας»! Ωνάσης στην Τουρκική γλώσσα εξακολουθεί να σημαίνει Ίωνας, Μικράσιατης, ο κάτοικος των Ιωνικών παραλίων.

Στην Νότια Κίνα βρέθηκαν κάποιες μούμιες των οποίων τα χαρακτηριστικά είναι μάλλον Ευρωπαϊκά. Ξανθό μαλλί, μεγάλο ύψος κλπ. Κανείς δεν γνωρίζει πώς βρέθηκαν εκεί.


Αϊνού στην Ιαπωνία

Οι αρχαίοι κάτοικοι της Ιαπωνίας, πριν την επικράτηση της σύγχρονης Ιαπωνικής φυλής πάνω στην παλιά, ονομαζόταν Αϊνού. Η προφορική και γραπτή γλώσσα που φαίνεται να χρησιμοποιούσαν είναι η συλλαβικής δομής «κατακάνα» μια μορφή της γιαπωνέζικης γραφής που χρησιμοποιείται λόγω της ακρίβειας και ευελιξίας της για περιγραφή επιστημονικών όρων μέχρι και σήμερα. Πριν το 600 μ.Χ. θεωρούταν η γλώσσα κάποιου μικρού κύκλου λογίων και αργότερα βρήκε ευρύτερη εφαρμογή παράλληλα με την κινεζικής προέλευσης γραφή «κάνζι».

Οι Αϊνού λοιπόν σύμφωνα με τους ανθρωπολόγους δεν είναι Ιάπωνες αλλά μάλλον Καυκάσιοι. Η γραφή «κατακάνα» έχει πολύ ενδιαφέρουσες ομοιότητες με την αρχαία Κρητική συλλαβική γραφή. Η γλώσσα τους και τα έθιμά τους έχουν πάρα πολλές ομοιότητες με τα αντίστοιχα της αρχαίας Ελλάδας, και το όνομά τους θυμίζει και πάλι παραφθορά του «Ίωνας»!


Ινδία

Ξέρουμε ότι μέχρι σήμερα κάποιες φυλές στα Ιμαλάια όπως οι Καλάς, έχουν διατηρήσει πολλά στοιχεία στην γλώσσα στα ήθη και έθιμά τους από την αρχαιοελληνική επιρροή στην Ινδία μετά την κατάκτησή της από τον Μ.Αλέξανδρο. Οι Καλάς υποστηρίζουν ότι είναι απόγονοι των στρατιωτών του Μ.Αλεξάνδρου. Αυτό δεν προκαλεί τόσο μεγάλη εντύπωση βέβαια μιας και η ελληνιστική περίοδος στην Ινδία είναι επαρκώς ιστορικά τεκμηριωμένη.

Εντυπωσιακό όμως είναι ότι όταν ο Μ.Αλέξανδρός έφτασε στην Ινδία, οι Ινδοί τον πήγαν να συναντήσει κάποιες Ελληνικές φυλές που βρισκόταν εγκατεστημένες ήδη εκεί άγνωστο από πόσα χρόνια πριν!

Σήμερα παρ' όλες τις διαρκείς εκκλήσεις καμία κρατική βοήθεια δεν δίνεται ούτε στους ''Καλάς'' τους Έλληνες των Ιμαλαΐων, ούτε και στους Έλληνες των Σοβιετικών δημοκρατιών που προσπαθούν να λειτουργήσουν εκεί ελληνικά σχολεία.




 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Βάσκοι

Η Ελληνική καταγωγή των Βάσκων είναι κοινώς παραδεκτή τόσο από τους ίδιους όσο και από τους σχετικούς μελετητές. Η διατήρηση γλωσσικών και πολιτισμικών στοιχείων παραμένει κι εδώ σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα, σχεδόν στον ίδιο βαθμό με τα ελληνόφωνα χωριά της Νότιας Ιταλίας.

Οι δύο Ισπανοί - Βάσκοι ευρωβουλευτές κατέθεσαν πρόταση - μελέτη στο ευρωκοινοβούλιο από το 1991 για την καθιέρωση της Ελληνικής γλώσσας σαν δεύτερη κοινή ευρωπαϊκή γλώσσα. Δύο φορές η πρόταση χάθηκε (!) ενώ την τρίτη το ευρωκοινοβούλιο δήλωσε αναρμόδιο. Η προσπάθεια απέτυχε αλλά το μεγάλο τους παράπονο παραμένει ότι οι Έλληνες ευρωβουλευτές δεν στήριξαν ποτέ την πρόταση. (οι ψηφοφόροι τους το ξέρουμε;) Στην Βασκονία λειτουργεί ακαδημία εκπαίδευσης στην αρχαιοελληνική γλώσσα χωρίς την παραμικρή βοήθεια από το επίσημο ελληνικό κράτος.

Τον Μάιο του '99 ετοιμάστηκε για τέταρτη φορά και πάλι μόνο απ' τους Βάσκους η τεκμηριωμένη τους πρόταση που εξηγεί γιατί η καθιέρωση της ελληνικής σαν κοινή ευρωπαϊκή γλώσσα είναι συμφέρουσα για όλους λύση. Ξέρει κανείς τι απέγινε;

Στα ελληνόφωνα χωριά της νότιας Ιταλίας στέλνουν απ' το ελληνικό υπουργείο παιδείας σε σχολείο με 90 παιδιά, δάσκαλο που να μην ξέρει καν Ιταλικά! Φυσικά τα παιδιά σχεδόν αδυνατούν να συνεννοηθούν με τον δάσκαλο...


.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
    Δεν εχω αποψη προσωπικη,αλλα θα μου αρεσε ενα "ταξιδακι"  με συνθηκες οπως στην αρχη...


[youtube=425,350]Re-UYkC0r2s[/youtube]
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Παιδιά ποιος απο εσας υπηρετεί στο ναυτικό; Θέλω να ρωτήσω κάτι
 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.274
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
    Δεν εχω αποψη προσωπικη,αλλα θα μου αρεσε ενα "ταξιδακι"  με συνθηκες οπως στην αρχη...


[youtube=425,350]Re-UYkC0r2s[/youtube]
Έχω ταξιδεψει φίλε αεροπόρε με θάλασσα 12 μποφώρ και άνεμο 13!Να περνάμε Κάβο Ντόρο και να διαλύεται η ΚΝΟΧ...Ένα βήμα μπρος και πέντε πίσω και ένα πλήρωμα "νεκρό".Μόνο ο Κυβερνήτης στη γέφυρα και ο ΑΦ κι εγώ να παίρνω βίντεο...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Έχω ταξιδεψει φίλε αεροπόρε με θάλασσα 12 μποφώρ και άνεμο 13!Να περνάμε Κάβο Ντόρο και να διαλύεται η ΚΝΟΧ...Ένα βήμα μπρος και πέντε πίσω και ένα πλήρωμα "νεκρό".Μόνο ο Κυβερνήτης στη γέφυρα και ο ΑΦ κι εγώ να παίρνω βίντεο...

  Θελω και εγω..........

Ρε συ καλι,κατι θελει να ρωτησει ο Καλλαχαν...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom