Νέα

Planetsuzy.org. WTF?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 40DDD
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 37
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
το TTL=time to live είναι ο μέγιστος αριθμός απο τους δρομολογητές που μπορεί να περάσει ένα πακέτο.
όταν ένας δρομολογητής είναι απασχολημένος/υπερφορτωμένος, δηλαδή εκείνη η γραμμή έχει πολύ κίνηση.
συνεννοούνται λοιπόν οι δρομολογητές μεταξύ τους ότι εκείνη η γραμμή είναι υπερφορτωμένη και έτσι το στέλνουν από άλλη διαδρομή η οποία είναι μεγαλύτερη από την κανονική που έπρεπε να ακολουθήσει το πακέτο.
το βράδυ όμως που ο κόσμος κοιμάται, το δίκτυο δεν έχει κίνηση οπότε όλες οι διαδρομές έχουν μικρό φόρτο, έτσι το TTL ή αλλιώς hop limit δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.
Δεν γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια οφείλω να ομολογήσω.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ναι γνωρίζω τι είναι.
Από το laptop μου στο router μου το TTL είναι 254 επειδή μεσολαβεί μόνο ένας κόμβος (το ίδιο το router), ενώ μέχρι το google.gr μεσολαβούν 255-52=203.
Τι σχέση έχει λοιπόν ο φόρτος του δικτύου;

Κατσε ενα λεπτο... ειναι τεκμηριωμένο αυτο που λες με την μεσολάβηση των κόμβων?
Νομιζω αυτο το βλεπεις απο τα hops μεσω της traceroute... απο που έβγαλες αυτο τον υπολογισμο?


Γιατι εκανα και εγω ενα ping στο ρουτερακι μου τωρα και ιδου τα αποτελεσματα

Κώδικας:
Boldemort@bold-SSH:~$ ping 192.168.1.254
PING 192.168.1.254 (192.168.1.254) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.1.254: icmp_req=1 ttl=64 time=1.84 ms
64 bytes from 192.168.1.254: icmp_req=2 ttl=64 time=7.07 ms
64 bytes from 192.168.1.254: icmp_req=3 ttl=64 time=5.87 ms
64 bytes from 192.168.1.254: icmp_req=4 ttl=64 time=3.95 ms
64 bytes from 192.168.1.254: icmp_req=5 ttl=64 time=2.90 ms
^C
--- 192.168.1.254 ping statistics ---
5 packets transmitted, 5 received, 0% packet loss, time 4005ms
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Δεν γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια οφείλω να ομολογήσω.

Γενικά στο επίπεδο δικτύου υπάρχουν αλγόριθμοι
οι οποίοι υπολογίζουν μια βέλτιστη διαδρομή που θα ακολουθήσει
το πακέτο. Κάθε δρομολογητής που παίρνει το πακέτο μειώνει το TTL
κατα 1. Οταν η τιμή αυτου του πεδίου γίνει 0 το πακέτο καταστρέφεται.
Γιατι θεωρειται πως έχει πέσει σε ατέρμονα βρόγχο μέσα στο δίκτυο
χωρις να φτάνει ποτε στον προορισμό του.
 

Επισκέπτης
Κατσε ενα λεπτο... ειναι τεκμηριωμένο αυτο που λες με την μεσολάβηση των κόμβων?
Νομιζω αυτο το βλεπεις απο τα hops μεσω της traceroute... απο που έβγαλες αυτο τον υπολογισμο?
Δεν έβγαλα από πουθενά τον υπολογισμό. Από τότε που είχα διαβάσει για το TTL έτσι ξέρω και επαληθευόταν μέσω του router μου.
Απευθείας από το router συνδέεσαι ή μέσω server;
 

chessboxer

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2011
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
Ροκαβλόν εγώ μόλις μπήκα με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω πάντως  :sunglasses:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Δεν γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια οφείλω να ομολογήσω.
εγώ έχω διδαχθεί 2 αλγορίθμους που κάνουν αυτό το πράγμα.
ο ένας είναι του dijkstra και ο άλλος του Bellman-Ford.
ανα μερικά δευτερόλεπτα, γύρω στα 50-60, στέλνουν "αναγνωριστικά" πακέτα ο ένας δρομολογητής στον άλλον για να δουν εάν υπάρχει ο κόμβος. εαν δεν υπάρχει, ενημερώνεται ένας πίνακας που έχει κάθε δρομολογητής και έπειτα ενημερώνονται για τις αλλαγές στο δίκτυο οι άλλοι δρομολογητές
(βέβαια υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες όπως η αποστολή "αναγνωριστηκών" πακέτων και άλλες φορές τις οποίες δεν τις γράφω)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220

Επισκέπτης
Ροκαβλόν εγώ μόλις μπήκα με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω πάντως  :sunglasses:
:thumbsup:

εγώ έχω διδαχθεί 2 αλγορίθμους που κάνουν αυτό το πράγμα.
ο ένας είναι του dijkstra και ο άλλος του Bellman-Ford.
Κάτι μου θυμίζουν αχνά αυτά τα ονόματα :2funny:

Έχεις κάποιο μηχανάκι συνδεδεμένο με το router που κάνει ip_forwarding και συνδέεσαι εκεί;
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Κάποιος έλεγε στο internet ότι οι windows server έχουν αρχικό TTL 65. Ίσως γι' αυτό να παίρνεις 64 εσύ.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Η αρχιτεκτονικη μου αυτη τη στιγμη ειναι ενας PC και ενας router. Τιποτα αλλο.
Και εκανα ενα ping στο ρουτερ απλα.

Λοιπον  
έχει τα αριθμητικά για το TTL. Βασικα εκεινο που με προβληματίζει ακομη ειναι κατα ποσο το TTL δειχνει μονο το φορτο ή οχι. Δεν ειναι μονο θέμα φορτου . Μπορει να υπάρχουν προβληματα στους πινακες δρομολογησης πχ.

εδιτ : 
 

Επισκέπτης
Λοιπον  

έχει τα αριθμητικά για το TTL. Βασικα εκεινο που με προβληματίζει ακομη ειναι κατα ποσο το TTL δειχνει μονο το φορτο ή οχι. Δεν ειναι μονο θέμα φορτου . Μπορει να υπάρχουν προβληματα στους πινακες δρομολογησης πχ.

εδιτ : 
"I believe on Windows servers, it's set to 63 or something."
Αυτό που σου έλεγα.

Ωραία τα εξηγεί στο δεύτερο post στη δεύτερη σελίδα.
"so strictly speaking TTL refers to the number of hops a packet can make before it will be discarded; but of course, indirectly, it also shows you the "time" of how long a packet's life is left."
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
"I believe on Windows servers, it's set to 63 or something."
Αυτό που σου έλεγα.

Ωραία τα εξηγεί στο δεύτερο post στη δεύτερη σελίδα.
"so strictly speaking TTL refers to the number of hops a packet can make before it will be discarded; but of course, indirectly, it also shows you the "time" of how long a packet's life is left."

Ναι αλλα δεν έχω windows αυτο ειναι που δεν καταλαβα σε αυτο που μου ελεγες  :grin:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
άρα όταν ξέρεις ότι μια συγκεκριμένη διαδρομή χρειάζεται 15 hops και ξαφνικά βλέπεις ότι το πακέτο σου θέλει 16 ή 17 ξέρεις ότι ένα από του δρομολογητές είναι εκτός δικτύου ή έχει μεγάλη κίνηση και δεν μπορεί να δρομολογήσει επιπλέον πακέτα, οπότε χρησιμοποιεί κάποια άλλη διαδρομή το πακέτο.
 

Επισκέπτης
Ναι αλλα δεν έχω windows αυτο ειναι που δεν καταλαβα σε αυτο που μου ελεγες  :grin:
Και πως έπαιζες τα παιχνίδια που έλεγες σε άλλο νήμα; Wine;

άρα όταν ξέρεις ότι μια συγκεκριμένη διαδρομή χρειάζεται 15 hops και ξαφνικά βλέπεις ότι το πακέτο σου θέλει 16 ή 17 ξέρεις ότι ένα από του δρομολογητές είναι εκτός δικτύου ή έχει μεγάλη κίνηση και δεν μπορεί να δρομολογήσει επιπλέον πακέτα, οπότε χρησιμοποιεί κάποια άλλη διαδρομή το πακέτο.
Ναι, λογικό.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Και πως έπαιζες τα παιχνίδια που έλεγες σε άλλο νήμα; Wine;
Ναι, λογικό.

ΣΤο PS2 εννοεις?
Καλα θα την ψάξω και αυριο την TTL
παπαρίτσα γιατι αποψε δεν την παλευω με την καμια
παλι καλα που δεν εχω πεταξει καμια κοτσανα με τετοια νυστα που εχω.

 

Επισκέπτης
ΣΤο PS2 εννοεις?
Καλα θα την ψάξω και αυριο την TTL
παπαρίτσα γιατι αποψε δεν την παλευω με την καμια
παλι καλα που δεν εχω πεταξει καμια κοτσανα με τετοια νυστα που εχω.
PS2; Πφφφ με ξενέρωσες :ak:

Και οι κοτσάνες ανθρώπινες είναι, μόνο οι γκόμενες έχουν το δικαίωμα δηλαδή;
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
λοιπόν όποιος θέλει συνέχεια σε αυτά ας διαβάσει την ελληνική έκδοση του kurose-ross Εκδόσεις Μ.Γκιούρδας, Δικτύωση Υπολογιστών, 4η Έκδοση. μια μπλε μαλακία είναι και γράφει τα πάντα όλα.
για μια πρώτη επαφή με τα δίκτυα είναι λουκούμι το βιβλίο
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
PS2; Πφφφ με ξενέρωσες :ak:

Και οι κοτσάνες ανθρώπινες είναι, μόνο οι γκόμενες έχουν το δικαίωμα δηλαδή;

Πιο ανθρωπινες δεν γινεται  :grin:  κοιτα ειναι αφυσικο να ασχολεισαι με 5-6 πραγματα
ταυτοχρονα και να μπορεις να δωσεις και στα 5-6 ακριβείς απαντήσεις. Αλλο μια γενικη
και αοριστη απαντηση... οπως αυτη χθες που σου εδωσα για το TTL που σου λεω κοιτα μηπως ειναι 0
και αλλο μια ακριβης! Τωρα σχετικα με το χθεσινο μπηκα και απο windows και το TTL για ping στο royter παραμενει
64 οσο ηταν και χθες απο Linux. Δεν μπορω να καταλάβω πως ακριβως κάνουν την αφαίρεση οι τύποι.

Για το bourdela.tv με την tracert σε windows εχω 11 hops μεχρι να φτάσω στον προορισμο... Ξεκινωντας απο το router μου.
Αν κανω ομως ping παλι στο ιδιο domain μου βγαζει TTL=116 επομένως συμφωνα με αυτα που ειπαμε χθες
θα πρέπει να ειναι 255 - 116 = ... > 100  :S
και 11 < < 100  :2funny: :2funny: :2funny:

δεν εχουν δηλαδη καποια συσχετιση οι 2 εξοδοι μεταξυ τους εκτος και αν εχω καταλαβει λαθος την ακριβη λειτουργια της tracert / traceroute κτλπ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom